Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Seferî Süleyman-Baskın Oran  


3-12-2012, 19:38 Kategori: Güncel  
Seferî Süleyman
Baskın Oran


Küçük, ama Türkiye için önemli bir ülkeden genç bir öğretim üyesi ziyaretime geldi. Orada Türk dış politikası okutuyormuş. Giriş mahiyetinde, çok geniş ve temel bir soru sordu: “Türkiye nereye doğru gidiyor?”. Cevabım kısa oldu: “Irmağın karşı kıyısına, güneşli kıyısına. Ama sırılsıklam vaziyette ve su yuta yuta”. Önce insanın başını önüne eğdiren bu su yutmaları hızla geçelim, içimize umut dolduran şeyler de var, sonra onları terennüm etmek istiyorum.

Kaşığıyla ver, sapıyla çıkar

Su yutmanın çok çeşitli biçimleri var. Erdoğan, BDP’lileri TBMM’den atma sürecini başlatmış bulunuyor. Bu arada, hazırlanan tasarıya göre, meramını Türkçe anlatabilen ama anadilinin farklı olduğunu beyan eden kişi, bu dili duruşmalar boyunca değil, sadece iddianamenin okunması ve esas hakkındaki mütalaanın verilmesi aşamalarında kullanabilecek. Kendi tercümanını da kendisi getirecek. Üstelik, bunun uygulanıp uygulanmaması tamamen yargıcın takdirine bırakılmış.
Oysa, insanın biraz kendinden pay biçmesi lazım: İslamcılar için başörtüsü neyse, Kürtler/herkes için anadili daha bile fazlası. Üstelik, bizzat TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün söyledi: “Gariban inşaat işçisi düştü, felç oldu. Güçlü işverene karşı haklarını nasıl savunacak? Mağdura da anadilde savunma hakkı tanınmalı” (Milliyet, 25.11.2012).

TRT-Şeş yirmi dört saat yayın yapıyor, oysa Kürtçe hâlâ yasak: Derik Kaymakamlığı, BDP’li belediyenin açtığı kültür ve sanat merkezine Qedrican ve Mizgin, yeni yaptığı parka da Reşide Kürdi isimlerinin konmasına izin vermedi (Taraf, 26.11.2012).

30 yıl yağmacılık talebi

Gelelim, Erdoğan’ın, “30 yılını at sırtında geçirdi” demiyor diye Muhteşem Süleyman dizisi hakkında yargıyı göreve çağırmasına. Bir defa, Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) ‘Falanca padişahın hayatını at sırtında geçirdiğini öne çıkarmamak’ diye bir suç yok. Başbakan’ın bilgisi için söylüyorum, zaten bu padişahın lakabı “Seferî” değil, “Kanunî” idi. Yani, her ilkbaharda, mesaiye gider gibi o savaş makinasının başına geçip Avrupa’ya sefer düzenlemesiyle (yağmaya gitmesiyle) tanınmıyordu. Sarayında oturup kanun yapmasıyla (medeniyet kurmasıyla) tanınıyordu, şükür.

İkincisi, Erdoğan’ın (Melih Gökçek’in “Tükürürüm böyle sanatın içine”sine yaklaşır biçimde) sanata bu müdahalesinin TCK’yla çok ilgisi var aslında: Büyükanıt’ın “Tanırım, iyi çocuktur”unu fazlasıyla aşar biçimde, “Yargı görevi yapanı etkileme” başlıklı TCK Md. 277’yi ihlal etti. Cezası 2 ilâ 4 yıl hapistir. Üçüncüsü, başbakan artık halkın ne seyredip ne etmeyeceğine de karışmaya başladı. “Bende de böyle başlamıştı” diye bir fıkrası da vardır ama anlatmayayım. Dördüncüsü ve bence en önemlisi, bu skandalları yarattıktan ve ne zihniyette olduğunu apaçık gösterdikten sonra, üstüne bir de “Başkan” seçilmeyi umuyor…

Toplamda, işin vahim tarafı maalesef şu: Bunları yaparken Başbakan Erdoğan kendi içinde tamamen tutarlı. Çünkü artık her fırsatta Batı’ya sefer düzenlemeye başladı. Obama’ya dümdüz gitmesinin ardından, Mısır Başbakanı Hişam Kandil’e şunu söyledi: “Bilesiniz ki Batılı güçlerin bütün derdi, İslam dünyasını kendi içinde paramparça etmektir, parçalamaktır” (Cumhuriyet, 18.11.2012). Aman yarabbi! Bunu söyleyen kim? Bizi niye almıyorsunuz diye AB’yi devamlı kınayan bir başbakan ve ayrıca Medeniyetler İttifakı hareketinin eşbaşkanı! Allahtan, toplantıda münasebetsiz bir gazeteci çıkıp: ‘Hişam Kandil’in adından aklıma geldi: Gazze’yi bombalayan İsrail’i kınıyorsunuz, ama kendiniz gidip Kandil’i (ve Uludere’yi) bombalıyorsunuz’ dememiş.

Batı’ya durmadan vurmaya başlamak, son Patriot olayıyla ilginç biçimde eklemleniyor. Demek ki Avrupa’nın en büyük ordusu, dünyanın sekizinci büyük ordusu, Türkiye’nin medar-ı iftiharı, ülkenin en büyük masraf kalemi TSK boy ölçüşemiyor Esad’la ki, Patriot’ları getirtiyoruz, ikna edemediğimiz NATO’yu işin içine bu şekilde sokmaya çalışıyoruz. Bu mesele ayrı yazı konusu yapılmaya değer.

Bu arada, Türk dış politikasının en büyük ve yararlı icadı “Yumuşak Güç”ü, daha yeni doğmuşken, maalesef tarihe karıştırdık. Yetvart Danzikyan Radikal.com.tr’de enfes özetliyor (26.11.2012): “Altay” tankı, “ANKA” insansız hava aracı, “MİLGEM” savaş gemisi, “ATAK” helikopteri, “Kirpi” zırhlı aracı seri üretimi başlıyor. Ve bütün bunlar, dediğim dedik bir “Başkan”ın başkomutanlığında olacak. Bırrr. Bu sivil vesayet bile değil yahu. Askerî vesayetin üniformasızı. Amerika’nın küçüğü, İsrail’in büyüğü.

Güzel şeyler de oluyor

Yaşayabilmek için, “içimize umut dolduranlar”a her zaman yer olmalı. Siirt Valisi Ahmet Aydın konuştu: “O çocuğa ben bir şeyler verseydim, o çocuk dağa çıkmazdı, demeniz lazım” (Taraf, 25.11.2012). Diyarbakır Başsavcılığı, “Dağda ölen teröriste ağlamıyorsanız insan değilsiniz” diyen Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven’e takipsizlik verdi (Milliyet, 23.11.2012). Kültür Bakanı E. Günay, Ankara’da Kürtçe Hamlet oynattı. Takdir edilesi bir tarafsızlık portresi çizmekte olan Cumhurbaşkanı Gül, Köşk’te Muharrem iftarı verdi. Başbakan Erdoğan, valilerin işbaşına seçimle gelmesini ortaya attı. Evet, Kürtlerin oyunu alırım diye yaptı ama, yine de büyük sevaptı. B. Trakya’daki şikayetlerin, 1994’ten, yani Yunanistan’da valilerin seçimle gelmeye başlamalarından sonra ciddi ölçüde azaldığını duymuş muydunuz?

Nihayet, belki sizin için değil ama, “sadece hoca” olan benim için çok şey ifade eden bir olay daha var: SBF’de 34 öğrenci, bu yıl hocaları Murat Sevinç’le birlikte, not alma diye bir kavram olmadan, 11 tane gönüllü seminer yaptılar ve 2007’den beri anayasa yapmayı beceremeyen bir ülkede anayasayı ele aldılar. Mülkiyeliler Birliği geçenlerde sonuçları yayınladı. Çok güzel gelmedi mi size de?


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 1616   |   Yorum: (47)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 3 Aralık 2012 20:32 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Bir lakirdi vardir, yazilan yazilar yazilmadandan bu dunya basbayagi ayni bicimde doner!.
ben bu baskin ornana bakinca bilimci degil, malumat sahibi, bir hayli simarik bir sarlatan goruyorum. sarlatanlarin da vahsiler ve ilkeller arasinda bir cekiciligi bulunur. bu cekiciligi ile ve kurd ulusal dinamiklerine onderlik edenlerin CAHILIGE yatirim yapmasindan oturu bu adam bir matah gibi kurdler arasinda yer bulmus. bizler ne yapsak nafile, tarih kitlesel konularda CAHILIGE yatirim yapanlarin hep karli ciktigi yuzbinlerce ornekle dolu. onlar hep karli cikarlar velakin hayatin dinamiklerini dogru kestirmek ihtiyaclari oldugu icin sonunda bizim onumuzde diz cokerler (diz cokme metafordur, zihinsel anlamda akla ve zekaya muhtactirlar)> cahilige yatirim yapanlardan ne kadar tez kurtulunur, akla, bilgiye ve zekaya ulasmak icin ARACIdan ne kadar cabuk kurtulunursa o kadar iyi olur. akil bilgi ve zeka da cok uzaklarda degil, kulanmasini becerenin omuzlari uzerinde durur.
 Yorum #2  | 4 Aralık 2012 00:53 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Kürdlerin bir degimi war,diyorlarki;

Çew gırtınewa RO naçe awa !

Şu kendisine kurdum diyen: Hessen Sellah,bu yeryüzünde,ne bilimci ne düşünür,ne lider,ne toplumsal mücadeleleri werenleri hiç kimselere GÖZ açtırmıyor,daha doğrusu bu yeryüzünde yerinde Qımıldanan ne warsa ona muhaliftir.!Kendiside bilgi üredmenin yerine bilgi tüketen biri olarak görduğum için tamda sinir hücrelerime dokunuyor !Birtane özelliği daha war xuwde doğruyu sewer,onuda xuwde adına belirdmek zorundayimki,Kendisi bir bireydir,topluma tepeden baktığı ,yorumlarından ned görülmektedir..Bu yönüde wicdanıma dokunuyor.Çünkü kawran kargaşasıyla bol bol,cahillikle suçladığı kendi toplumunada, pişirmeye çalıştığı ZEHİRLİ "GIRAR"ı bol kepçelerle dağıtıyor..
 Yorum #3  | 5 Aralık 2012 21:46 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rojname mahlasli katatilimci nin benimle olan derdi muhtemelen Ocalan baglantili. aksi halde burda yazdiklarimin onun sinirine dokunacak baska bir yani yok. tanri ile olan baglantisina bir sey diyemem velakin tanrinin dogruyu sevdigien dair en ufak bir belirti yok. tanri ve yari tanriya ihtiyaci olan biri ise onun icin yapilacak fazla bir sey yok. bilgi uretmek veya tuketmek lakirdilarini manayi anlamadan kullanmis, sacmaligin daniksasi bilgi uretmek icin muthis bicimde bilgi tuketmek ZORUNDADIR. hangi mekteplerden ne tur egitim almis bilemem ama cahilce yazdigi asikar. cahillik NORMAL bir durumdur ne suctur ne gunahtir ne de ayiptir. kotu olan cehalettte israr edip OGRENMEMEKTE israr etmektir. bu duruma artik notur bir terim olan cehalet denmez, aptallik denir. rojname secimini yapmali. bilgi edinmek ve bilgiyi kullanmak niyetindeyse bir elestiri yaptiginda gerekcelerini de sunabilmeyi becermeli. simdi benden bu kadar nefret etmesinin sebebini ben yukaruda yazdim, Ocalan a yonelik acimasiz elestirilerim onun asabini bozuyor. nicin asabini bozuyor? ocalani buyuk filozof olarak gordugu icin mi? en baba filozoflari da tepeden tirnaga elestirme yetkisi bilimin elindedir. ancak teokrasi ve despotlar elestiye itiraz ederler. yari tanrilara inananlar tanrilarinin elestirilmesinden tedirgin olur. her neyse nelerle ugrasiyoruz....21 yuzyilda millet merihe arac yolluyor biz burda yurtaslik bilgisi kivaminda ana okul dersleri veriyoruz. topluma tepeden yandan alttan usten baktigim yok. tahlil ediyorum ve hatasi sevabi ile bu tahlileri ortaya yaziyorum. mutlak dogru diye bir sey olmadigi icin yazdiklarim aklin bilginin elestirisine her zaman acik olmak mecburiyetinde. aklin ve bilginin, zir cehalettin degil. cahilin tek gorevi var cahil oldugu alanlarda konusmak is yapmak istiyorsa BILGI edinmek ogrenmek zorundadir. toplumun arkasinsina saklanmayin, benim anam babam kardesimi arkadaslarim ve kendim de bu toplumun bir parcasiyuz. toplum kimsenin babasinin mali degil. fazla da populizm yapmayin, cehelet veya manuplasyon belirtisidir.

simdi bana gore asikar baskin oran sacmaliklarini SOMUT bicimde elestireyim ki cehalet duraginda olanlar "oxford mu vardi da okumadik" demesin.

alinti

"“Türkiye nereye doğru gidiyor?”. Cevabım kısa oldu: “Irmağın karşı kıyısına, güneşli kıyısına. Ama sırılsıklam vaziyette ve su yuta yuta”."

turkiye nereye gidiyor sirusunun cevabi bu mudur?
1- turkce de karsilgi pek yok ancak bilim "factual" konusmak zorundadir. irmahgin bu kiyisi o kizyizi muhabbeti bilim degil DENEME ye edebiyata girer. bir bilim adami otekine bilimsel bir tartisma icin soru sordugunda cevabin "factual " olmasi gerekir

2- haydi iyi gunumuzde olalim ve BO nun bu sacma metaforunu bilime tasvir edelim. irmagin karsi kiyisindan ne kastettigi acik lamasa da , basit bir varsayimla kastedilenin TC nin uygarlasmaya dogru ilerledigini soylemek istedigini dusunebiliriz. bu basli basina ZAMAN faktorunu dusunerek her ulke icin soylenebilecek YUVARLAK bir yorumdur. nihayetinde ugada da buyuk bir ihtiimalle dune kiyasla daha uygar bir yone evrilme ihtimalinde bir ulkedir, pakistan da hindisatn da cin de. tabbi bu biraz iyimser bir beklenti oldu velakin genellikle bazi geri donusler olsa bile dunya ilk caga orta caga gre bugun daha uygar bir yerde duruyor denilebilir. demek ki soylenen laf soylenmesede kestirilebilecek bir lakirdi. aslinda bu elestiriyi bu kadar uzatmakda bir nevi luzumsuz bir lakirdi velakin BO turu acayip tezlerine kurdler arasind alici bulmus snake olil saticisi gibi. benim buna itirazim var. turklere satacagi fazla bir malzemesi yok. kurd probleminden ekmek kapisi yaratmis kendine.
3-turkiye 200 yil sonra, eger yasarsa, elbette daha uygar olacak (irmagin oteki yakasi hikayesi) velakin kisa vadede tayip in despotik temayullerine bakin, bu adam tek adam olma hevesinde ve bu ulke kisa vadede pek de iyi yere gider gibi gorunmuyor. bu da teknik itraz. velkin bu itiradan ise yukaridaki USUL uzerine itiraz daha onemli. yani adamin METODU sakat.

BO nun bir suru garip yaklasimi var saymakla bitmez. su alt kultur (bu biz oluyoruz) zirvasini da terceme yolu ile turkiye ye sokup milletin agzina pelsenk ettii. kurdler layik gordugu sey "sub cultur" olmak tabbi kendine ciddi itirazlari hesap edecek kadar kurnaz oldugu icin, butun milyetleri "sub-cultur" olarak tanimlamis, devlet bunlarin hepsinin uzerinde. bu bana tez giden Akhileus hikayesini hatirlatti. sarlatan TC den cikacak devletin ne kadar ambalajlasanizda hep turklerin muthis bir avantaja sahip olacagini, oteki kulturlerin erozyona tabi kalacagini bilecek kadar malumat sahibi. kafaya aldigi kislerin cehaletine yatirim yapiyor. kisa vadede bu yatiriminin faydasini gorecketir. kurdler onu az daha miletvekili yapiyordu. hala bu sansi var. rojename de benimle ugrasiyor, ustelik hizini alamamis kurdlugume de noterlik yapmaya kalkiyor. bu terbiyesizlik cok yaygin. kimin kurd olup olmadigina karar verecek otorite yok. olmaz da, bu terbiyesizligi ceheletine sayiyorum ve hosgoruyorum tekrari halinde herkesin onunde sikintiya dusebilir. uyarmadi demesin

asagida aktardigim link de BO nun kurdlere nasil bir don bictugi okunabilir.

Ocalan in yol haritasini kurdlere cozum olarak benimsemis kurdlerin BO nun kurdlere layik gordugu seylerden rahatsiz olmasini beklemedigimi de belirteyim. eger kurdler icinde bu ucuncu sinif konuma itiraz edecek yeterli sayida orta sinif elemani cikmayacaksa bu dukkani kapatalim derim.


http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDkQFjAB&url
=http://www.baskinoran.com/roportaj/RadikaleKurt-Mayis04.pdf&ei=HrG_UKGRNcuL4gTw
o4DoCA&usg=AFQjCNFU2K9td4jjRyGXK3reLEu3NWyqnQ&sig2=2a_F4vhQ_NWZLe-buPgOdA

 Yorum #4  | 6 Aralık 2012 22:47 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Acı we Tadlı ,

Kelimei manada ;Tadlı Acının eş anlamlısıdır, Bir birlerine tabiad itibariylede zıd kawramlar oldukları gibi,warlıkları itibariylede ,insanoğlu bu iki kawramı hem bedenen we hemde ruxen war olduklarının farqına warabiliyor.Bu iki kawramın bilim elegindeki tarifi karşılığı warmıdır nedir ? onu bilemem..Ama çok bilmiş ...!HASSAN SELLAH Bilir'im diyor !..! Ama , Acı ile tadlının BİLİMSEL tarifini yap desem tarif edmesi mümkün olamaz..Çünkü her şeye ,Kendisince bilimsel yaklaştığı için, Toplumsal yaşamda ;bir çok ,bilinmez "faqad yaşanır "gerçeklerden'de bu YÖNÜYLE uzaktır..

Mesala; Bir asırdır Kürd Toplumunun yanan canına ,acısına ;Bilimsel yaklaştığını ele alsak !Bilimsel reçetesi ne olabilir ?Mekteplerde ona EZBERLETİRİLMİŞ YANIK merhemleri sunmaktan başka bir yolu yöntemide bilemez.Bu onun herdaim bildiği bilimsel yönüdür !Bu yolla canı yanan birisine (yada bir topluma) Sunduğu böylesi bir merhem yarayi uzun süre iyileştiremez.Anında iyileştiremediginede /iyileştiremeyeceğinede her insan kendi bedeninin üzerinde bilimsel olarak denesin we acı sonucuna 'da şahid olacaklardir.

Faqad onun bilmediği wede bilmiyeceği ikinci bir yol olarak bir farzi misal wermek isterim. Hemde Çok basid,

Kazaran yakıcı bir madde ,bedeninize denk gelirse,Bilimsel yöntemlere baş wurarak yaranızı UZUN süre iyileştiremezsiniz we hemde bu yakıcılığın ACISINI Bedeninizle we ruxunuzla uzun süre yaşayacaksınız demi ?ewed,hemde izini herdaim bedeninizde görme olasılığıdı 'da Mutlaq olacaktir.!Peki ikinci basid yol nedir ?,

Gelin hep beraber,şahid olalım,size bişey önerecem (İsterseniz delidir deyin,istersenizde apdal deyin !Bencilikten ruxumu zadden arındırıyorum)HAQiqadın peşindeyim...Şimdi sıkı durun,

Alın elinize bir yakıcı madde (küçücük,bir ateş parçasını) sağlığa zararlı sigara ateşide olabilir,ateşte kızarmış bir iğne ucu dahi yeterli olabilir,şimdi dokundurun bedeninizin herhangi bir yerine ,canınızın yandığını we acısını his eddiğinizi göreceksiniz (Bilimin ruxu dahi bunu duymaz ,his edemez !) ama o acıyı yaşayan insan-lar ancak ruxuyla bunun bilincine warabilir.Daha basid ikinci yolun mudaheleliğine gelecem,

Şimdi daha raxad durun bunun basid çözümüne dokunacam,Kendi iradenizle weyahud kazaran canınız yanarsa,Çok basid TEDAWİ yöntemide şüdür ;Acinın karşıdtı,Tadlı degilmi ?ewed,işte bukadar basiddir çözüm .Yaho ateş ,canınızı yaktığı wext ,bilimsel-milimsel yöntemlere gidmeyin,ŞEKERİ ANINDA SÜRÜN O YARANIZA...Ateşin hükmü anında yok olur./olduğunu GÖRECEKSİNİZ !...Ne Bedeninizde izi kalır nede ruxunuzda..Deneyin sonra bana cahilmi delimi apdalmı ne diyorsunuz?Dediklerinizle kendiniz çelişeceksiniz !
 Yorum #5  | 7 Aralık 2012 19:25 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Seker veya kimyacilar-alkemistler onu ekstarkt etmeden once onun yogun hali sayilabilecek
(kimyasal olarak) Bal in acik yaralarda kullanilmasi 5 bin yillik bir bilgidir.
Bilgiyi sadece mekteplerde ogrenildigini sadece cahiller idda eder. Birlgi edinmenin yolu cesitlidir. Sistematik olmayi beceren oturdugu yerden yaptigi gozlemlerle de bilgi saglayabilir. Elbette her derlenen sistamtik gozlem sip sak bilgi olmaz. Siki bir denetimden kontrolden gecmeden bilgi saglam bilgi sayolmaz. En azindan ciddi bilimsel gelengi kumus yerlerde bu is boyle yapilir. Turkiye gibi her seyin cilkinin ciktigi yerde adina universite denilen 160 kusur yerin 150 sinde bilginin de dusuncenin de icine eden essekler coktur. Devletleri de zaten bilgi diye kafalarina uygun malumati yayar vs yani rojname zahmet edip bana bilgi nin hikayesini anlatmis, attigi ok bosluga dusuyor…

Hulasa , rojname eger aci tatli vs ile actigi muhabbete “tacit” bilgi (aktarilmasi formel yollarla cok kolay olmayan, yani mekteplerde aktarilmasi zor olan ancak denyimle ve yasayarak edle edilen bilgiye denir) ile “explicit” bilgi (bu mekteplerde- universitelerde talabeler mesleklerini icra edebulmeleri icin ogretilen-formel bicimde katarilabilen bilgi oluyor) arasindaki farka deginmis olsaydi guzel bir konuyu acmis olabilirdi. Beni Ocalan I elestirirken TACIT bilgiden habersiz biri olarak elestirmis olsaydi bir yere kadar ben bile ona hak verebilirdim. Nihayetinde Ocalan destegini explicit bilgiye sahip kesimler arasinda asla bulamaz. Buna imkan yok, cunku sarfettigi yorumlar sacma sapan , kendi icinde tutarsiz, acik bilgi hatalari ile dolu vs vs. Ocalan hayat icinde epey destek buldugu soylenen bir lider (bu tezin de kontrole ihtiyaci var, cunku biji apo diye bagiran kalabaliklarin hangi reel durtu ile bu dalganin icinde yer aldiklarini iyi belirlemek lazim. Gecenlerde F. Yasar adli rojeva yazari mersinde kenar mahallelerde yasayan kurd kizlari ile konusmasini aktariyordu yazisinda, kucuk kurd kizlari kurdce konusmamtan kaciyor, turkceye ozeniyorlarmis. Anlasilabilir bir durum. Ve ayni kizlar mitiglerde lellerine ocalan posterleri tutusturuldugunu ve severek biji ocalan diye bagirdiklarini da aktariyor. Bilerek veya bilmeyeler kurd halkinin cok buyuk bir bolumunde Ocalan bagligi bu duzeyde seyrediyor. Miting alanlarini dolduran analar, babalar Ocalan in qunatumik dusunuyorum quantum cozdum, dewlet verseniz bile istemem , benim kofedarasyon cozumum etnisteye dayanmiyor belediyeler arasi bir sey vs vs yollu aciklamalariyla ilgilenedikilerini hic dusunmuyorum. Bu baglilik bir vakitler seyhlerine veya asret liderlerine gosterdikleri bagligin daha buyumus bir hali, kalite ayni, formatta degisiklik var. onu bir de kendileri icin kurban olmus goruyorlar vs.) bunlarin bilgi ile ilgisi nedir? Soyle bir ilgi var. ahali kendi cikarini su yada bu bicimde koladigini dusunerek secimini yapar. Ve istatistiki bir ortalama ile bu isi de iyi becerir. Yani kendisine CIKAR olarak belirledigi seye ulasabilmek icin kendi yetenekleri cercevesinde en munasip cozumleri el yordami ile de olsa bulur. Onlarin kendi yasamlari icin ne yapmalari gerektigini tepeden inme onlara soyleme hakkimiz olmamali.

Velakin BILGI alanine girersek, polyo dan muzadrip olan cocuguna olmadik ev yapimi ilaclari dayaraka o cocugun topal kalmasina yol acan ana baba yi cahil olarak tanimlamak zorundayiz. En yakin saglik merkezinde basit bir ilacla halledilebilecek hastaliklari yanlis tavirlari ile olume donusturen ana baba cahil demektir. Gozunmdan bunu bir tahlil olarak kullanmak zorundayiz. Ulusa projesi de bir bakima boyledir. Orta sinifin projesidir. Orta sinif burda cocuktur. Ulusun ana kitlesi koyluler, kente gocmus ancak koylulukten henuz cikamamis buyuk kitleler de bu orta sinifin ana si babasi sayilabilir. Orta sinifin gelecegi icin cok onemli olan , ayni zamanda na yi babayi da senlendirecek ulus aprojesine orta sinifin baktigi gibi bakamaz. Buna varolusu engeldir. Bu ana dan babadan bunu beklemek haksizliktir. Velakin tartistiugimiz alanda cahil olduklarini da urkmeden soylemek zorundayiz. Bir universite talebesi sinifa girdigi anda cahildir, velevki dersin hocasinin zekasindan yuz kat daha zeki olsa da o ogrenci dersi bitirinen kadar cahildir. Ogrenme sureci bittiginde aklini kullanmnis ise cehaleti bir yere kadar giderlmis demektir.

Yaniga bal veya seker surme konusunda da bir kamyon kimyasal bilgi vermek mumkun. Bunu ata dede modunda degil, acaba sekerin veya balin icinde ne var ki acik yanik yarasina iyi geliyor? Diye insani bilime yoneltecek sorular sorulursa insan bilime yonelir. Aksi halde rojname gibi kullandigi seyin arkasindaki mekanizmayi bilmeden (cahil kalarak) yasamis olur. Merak ediyorum seker veya bal yara da ne gibi biokimyasal proseslere yol aciyor? Bunu bana anlatirmisin merakimi giderirmisin derse ona anlatirim.
Kurdun bilgi sahibi olanindan urkenlere bir lafim var, bu tahripkar dusunceden kendilerini kurtarsinlar, kurdun bilgi sahibi olanindan size zarar gelmez yarar gelir.
 Yorum #6  | 8 Aralık 2012 01:14 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
>> Rojame"den ,hassan selaha !

Burada "ROJAME" olarak yorum yapiyorum.Bu ikinci "Ducar" ihtarım olduğu halde halen ayni hatanı maksadlı daha doğrusu ardniyedli olarak başka "NENAV"la bana hitaben yorumlarını yazdığın için bu NEXUVWŞ tawrın senin nasıl bir karekter taşıdığının başlıca belirtilerinden biridir.Bunu öncelikle sen bil .Çünkü aqlı başında olan her insan bunun farqındadir.Helede karekteri sağlam olmayan bir insan;Toplumsal dawalarda ,dawasını bir pula satabilecek bir nitelik taşıdığının unutulmaması gereken gerçeklerden biridir.

Bak hassan sellah ,burası "KURDİSTAN SİDESİ"bir bilgi we tartışma pladformudur (sadece bir anaokul öğrencisi olarak kayıd olmuş okuyorum kendimce düşündüklerimi yazmaya çalışıyorum)Daha ilk okulumu bile bitirememiş bir insanım.Daha ilk 4.sınıftayken mektep bahçesinde arkadaşlarımla fitbol (top) oynarken ailemin we toplumumun şu makus talihindende habersiz bir hewesle gelişiGÜZEL topa nasıl wurdumsa ,mektebin bir camı XIIIŞŞŞ uğultusuyla binbir parçayla sahaya'da döküldüğünü gördüm..Köylümüz kürd olan müdür,hareredle kim wurdu diye bağırınca; "Ördmenim 'mı nızanu' wurdum".Gel gel dedi hayatımda ilk yediğim felegin silesine maruz qaldım.'Mı nızanu' mazlumi sawunmamda makus ailewi talihimizi değiştirmeye'de yedmemişti..Kırdığın cam içinde şu kadar para getirecen deyince ,o andan idibaren kendimi (aileli faqad) babasız we yetim biri olarak his edmiştim.Çünkü bana parayi werende haksızlığa karşı koruyanda ardık yoktu..Sonrası 'da tamda bir hayad hikayesidir.Elbed her kürdün hele son bir asrında,Zülümkar sistemden dolayi,Yaşadığı ailesel we toplumsal dramlar ne yorumlara ne kitablara sığar.Bu böylesi toplumsal dramlar ,ne hikayelere we nede romanlara ,sığmayacak kadarda sonsuz bir acının gerçek ifadesidir.

Bay hassan sellah,

Sen, ikinci we üçüncü yorumlarını bana yönelik yazdığını'da biliyorum.Ama ahlaksız yöntemlerle benimle tartışıyorsun.Dur hele !Neden ?Birincisi ,başka "Benav"isim üzerinden yorumlarını yöneltiyorsun (rojname olarak) ,ikincisi ise;Bilim milim deyip bana hertürlü aşağlayici we küçümseyici İTTİHAMLA yöneliyorsun! Bilimde;Ahlak-sızlık,wicdan-sızlık,Namus ,ar we örf adedler,HAQ ,HAQSIZLIK wsss.Sıralasam sayfalar yedmez.Yedmeyeceği gibi ,sen bilim deyip bilimin gölgesinede sığınarak;Bunların hepsinden mahrum olduğun görülmektedir.We bütün bu insani kawramları ele alarak ,senin warlığını insanlar nezlinde yok edebilirim.Sadece bir insan iskeledinde ibared kalırsın.Gölgesine sığındığın biliminde seni kurtaramayacaktır..

Hem eleştirmeyi (Filozofları)dahi eleştirme haqını kendinden bularak,cahil diye aşağladığın rojame seni eleştirdiği wext hertürlü haqarede baş wurarak kendini sawunduğuna insanlar şahiddir.Yorumların ortadadir..

Ne siyasi bir geçmişim ne uyeliğim war we nede tahsilim,hayatımdada ilk sefer sadece BİR OY KULLANMIŞLIĞIM WAR..Yalan dolanların gölgesinede sığınmam.Ama inan ;Okuduklarımdan ,bırak bir cümleyi bir harfin dahi zihnimde NE olduğunu sorgulayip ewirip çewiriyorum.E sen bu qadar benciliğinle bana yönelik yazmış olduğun yurumlarından dolayi,benciliğimide qatarak sana bir gerçegi ifade edmek isterim;Sen her yaptığın yorumuna bilimsel açıklama getirme bilgi we yetenegim olmasada İNAN !Her yorumunu okuduğum wext:Senin tırnaklarından tut Saçlarının teline kadar "HİS EDEREK"nasıl bir karektere sahip olduğun zihnimde ned şekilleniyor.Mesela: Garibim insanlarımız kendi ewinde zar zor ŞEKER bulabiliyorsa ,sen bir hekim olsan BAL'dan söz edersen way canı yanan garibanların haline !..Neyse !

Sonuç olarak,

Toplumsal meseleleri,ister gölgesine sığındığın bilimsel yönüyle istersende İLİM (bu konuda yedkin biride degilim ) 'sel olarak ,haqaredsiz,afarlanmadan alewlenmeden tartışmaya warsan baş göz üstüne tartışalım..."Ser çewan u serseran" !
 Yorum #7  | 8 Aralık 2012 11:41 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rojname
once ozel gibi gorunen bu hircin dialogu geneli ilgilendiren bir hale getirip oyle tartismak lazim

sunu anlamani lazim
seninle degil senin turunle bir sorunum oldugu asikar.
hem bilgisiz kaldiginizi kabul edip, bundan da yakinip,
hemde OGRENME yolunun ZAHMETLERINE katlanmaktan kaciyorsunuz. tutuldugunuz her sey gecmiste bugunde gelecekte hep palavra hurafe ve ivir zivirdir. gecmiste seyhin, aganin yerini simdi parti despotu lider musvetesi kisiler aliyor,
Bu bir kultur olunca
bu hayati sadece kendinize degil bize de yasanmaz kilyrsunuz.

nasil fasizme gecit verilmemsini anladiysa insanlar,
CEHALETE de gecit vermemek gerekir. CEHALET de es degerde tahripkardirlar.

neden tahripkardir ?
mesela okudugunu anlamaz.
mesela hakaret ettigimi yaziyorsun.
ben senin notlarini okumuyordum bile, her hangi bir ocalanci saf bir seyler yaziyor diye gelip gecerken rasladigimiz, bir istatistik unsurdan baska bir anlamin yoktu benim icin.
bu yanlisi ile dogrusu ile benim gorusum. senin turuden insanlardan olusan kalabaliklari ayenn benim gordugum gibi goren velakin sizi kullanmakta cikar bulan irili ufakli lider musvedeleri sana bunu soylemez.

durup sana neden yazi dosedim? yukariya bak, benim ismimi zikredip kurdlugumu de sorgulayacak derecede hakkin olmayan yerlere girip NEFRETINI acik acik yazinca, bu mevzuyu cehalet, hak hukuk bilgi cercevesine ben soktum. yazdigim seylere hakaret denemez, asagilanma denemez. asagilanma yukarida bir yerde durmakta olan bir seyi daha asagida gostermeye denir. BILGI donanimi acisindan sen benim gosterebilecegim sevyededen de asagida seyretmektesin. einstein dan daha da ZEKI olabilirsin, zeka caba sarfetmezse cehaleti yok edemez. bir de inad edip ne diyor bu adam haklilik payi nedir?
ben nerde cahilim o nerde cahil? birbirimizin cehaletinin ne yapar da bertaraf edebiliriz?ben kendimi nasil bilgi gorgu aydinlanma ile doinatabilirim, gidemedgim mekteplerin veremedigi bilgiyi nasil edinebilirim? diye soracagin yerde, kendi isledigin sucu bana havale etmeye ugrasiyorsun.


BUNLARI nicin yaziyoruz? seninme benim problemimi bu kolektif alana sicratma hakkimiz yok. o halde bu isi GENEL bir cerceveye oturtmak lazim. bunu NASIL yapacagiz?

ben hipotezimi yaziyorum:
1-tipki fasizm gibi TC despotlugu vahseti gibi KURDISTANI pencesine gecirmis siyasi CEHALETIN de tahripkar oldugunu bilmek lazim
2-bir de buna SOSYAL CEHALETI ekle, orneklerini onceki yazilarimda verdim, son notunda sen de vermissin, bir cocuk ufacik bir hata isleyince onun hayatini karartan CEHALET en az fasizm kadar tahripjardir. cocugunun biyoljik veya akil sagligina ozen gosterecek bilgiye sahip olmayan analar babalar, ne kadar SEVECEN ve iyi niyetli ana baba da olsalar, cocuklarinin hayatini bilmeden karartabilirler. kurdistan bu bicimde kararmis hayatlar mekani. ne yapacagiz bu cehaletle? kibarca uyarinca, baglandigi liderin sarlatan oldugunu soyleyince adam sana NEFRET mesaji dokturuyor? ote yandan irkci bir turke cokdaha hosgorulu davaranbilyor-sen bu psikojiyi acikla ben de seni elestirmekten vazgeceyim.

3-aman millket alinmasin, kusmesin diye abartili POPULIZM dogu toplumlarini yalaka yapmis. tekrar ediyorum CAHIL demek , CEHALET le ugrasmak hakaret degil. HEPIMIZIN cahil oldugu bir suru alan var. CAHIL oldugumuz alanlardaki soz soyleme HAKKIMIZ da var velakin isin icine TEKNIK ayrintilar, girmeye basladiginda, bu teknik ayrintilari ogrenmis kislerin soylediklerine en azindan kulak vermek zorundayiz. sen bunu yapiyor musun? kulak verdigin tek kanal var OCALAN. kimse sana her okuduguna her duyduguna sonuna kadar INAN iman et demiyor. tam tersi surekli kendi kafani kullanmani oneriyoruz. baskasinin direktiflerini degil. ancak cahilikte israr eden biri kendi akil yurtumesini iradesini baskasina devreder.

aklinizi kullanin, oradenizi baska hic kimseye devretmeyin, fikir beyan ettiginiz alanlarda CEHALETLERINIZI bilgi ile tartisma ile gidermeye calisin, bu kapiyi hep acik tutun.
bu hayat sizin, karar sizin olmali, kararlarinizi koyu bir cehaletle degil biraa caba sarfedip kendi edinebileceginiz bilgi gorgu ve akilla alin ki, burda boyle yurtaslik bilgisi duzeyinde tartismaya gerek kalmasin. daha detaylari tartisalim.
neseli saglikli gunler
HS
 Yorum #8  | 8 Aralık 2012 16:25 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Hassanrojnameselah !,

Sana,"Toplumsal meseleleri" çerçewesinde tartışmamızı yapalım önermemi;Yine bana cambazca pazarlamaya çalışmışsın..

Sen "okumuş cahiller türü "olduğun için yorumunun başını bırakıp (Çünkü kibir bencilikle dolu cehaled kokan bir mantık içeriyor) Şimdi Hipotezlerine geleyim,(Sonra ,okumuş cahiller türünün asıl tehlikelerine değinecem..) Şimdi,

Yek (1) A Sorun: Tece,Iraq ,Sürüye we İran despod we faşist dewledleri;Kürd u Kurdistanı wahşi pençelerinin arasına almış FİZİKİ olarak PRATİKTE sömürmeye dewam ediyor.Hemde Kürdleride üstelik ezim ezim ezerek. Bunu sördürmeye dewam ediyorlarsa,çözüm yollarını üredmenin yerine ıq wıq deyip konuyu cehalede bağlamanın neresi aydınlatıcıdır ? İnsanoğlu zadten SOSYAL bir warlıktır.Cehaledte ,Aydınlanmada zaten sosyal warlık'a mahsustur.

Yek (1) B Çözüm :Kürdler dörd parçada'da fiziki sömürüden kurtulmadan,Kültürel sömürüden kurtulması mümkün olamaz.Fiziki sömürüden kurtulmak içinde ,PRATİKİ bir mücadele wermek kaçınılmazdır.Kürdistan-Tecede bu pratik mücadele FİLOZOF APEME 'nin öncülüğünden (eksi artılarıyla kıl kanad olanaklarla )Hero hero Çığ gibi büyüyerek toplumsal tabanla bütünleşerek Kurdistanın dörd tarafındada bu pratiki mücadele hayad bularak dewam ediyor.

Dünyadada bu Pratiki mücadele tarzının dışında hiç bir sömürülmüş halk başarıya ulaşamamış/ulaşamazda.Aksisini iddia ediyorsan sadece bir tana örnek wer.Bu yöntemle haq we xuriyedlerine kawuşan halqlarda;Herhalde "Sizin gibi benzer otur istecilerle ulaşamadıklarıda gerçeklerden biri olacaktır"Eleştiri adı altında filozof Kürd/Kürdistan Liderine yaptığınız saldırıda, eleştiri saysamda bunun yerine doğruları yerleştiremediğiniz içinde,insanlıq nezlinde birer saldırgan olarak/olduğunuz açığa çıkıyor..

OTUR-İSTE'cilik kawramıda toplumsal olaylarda /mücadelelerde ,ASALAK bir yaşama denk düşen HAQİ bir ifademdir.Detaylarına fazla girmeyecem yorum uzar:Bız Bız Şunu istemiyoruz bunu istiyoruz gibi talepler tamda ,asalak bir yaşamın ifadesine denk geliyor.Daha ÖZ-ERKLİK'in kelimei manasını dahi bilmeyenlerin ;Filozof ÖCALAN neden Bıze Bağımsızlığı degilde;ÖZ-ERKLİĞİ istiyormuş mış.Bu talebin sahibi olsam toplumda normal karşılanabilir,ama Qaşo okumuş genel bir kültüre sahiplerin Böyle bir talepte bulunması MİLYONLARCA Kürdü feda edmekten gözünü kırpmayacak kadarda ,okumuş cahilleri "cahili 'ga-fil," ler olarak/olduklarını ilan ediyorum. (Elbed bu yeryüzünde yaşayan her canlı warlık dahi ,TÜRÜNE göre ÖZ-GÜR -Bağımsız yaşamak ister.Bilinmeliki Kürdler için her kürdistan parçasında öncelikli ÖZ-ERK bağımsızlığı oluşmadan,Bağımsız Kurdistanın;Dünya dewledleri arasındaki ÖZ-ERK'liği söz konusu olamaz.!

Sonuç olarak;Hassanrojnamesellah'ın HİPNOZUNUN ,2. we 3. maddeleri kayda deger olarak görmediğim için deginmeyecem.Faqad ortaya atılanyalanlara hiç tahamül edemediğimi belirterek xuwde doğruyu sewer;Bende "AMELİ MİLLİYED PERWERLİK RUXU" yüksek dozda olduğu için,Faşist tırklere (erep,ecem de olabilir,bu iki dili hiç bilmem ayrı mesele,buğzen derim) Bütün yorumlarım ortadadir hemde burada 346 TANE olacak açıp okusunlar,Faşist tırklere werdiğim cewap farqlıdır hak ettikleri gibi serd ,Kürt geçinen Faşist'lerede daha farqlı haq edikleri gibi tadlı serd cewaplar mewcud olduğunu görecektir.

Aman beni eleştirme diyede bir imada hiç bulunmadığımada okuyucular şahiddir.Ben sadece aqlım beynim we yüregimle hareked ederek zihnimle düşünerek ,toplumumla warolduğumun idrakıyla yaşayan bir beşerim ya sen nesin ?
 Yorum #9  | 22 Temmuz 2014 11:04 | Alıntı     

dawdaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The majority of AN STD internet sites possess their own individual community forums which everybody may generally entry with regard to absolutely no prada outlet. Within these types of message boards you'll listen to exactly how people handle their own acne outbreaks as well as that they cope with an amorous romantic relationship whilst defending their own partner. I'm absolutely no healthcare professional through any kind of suggests however through exactly what I've noticed the person is much more prone to capture the problem eventually in front of a good gucci outlet as well as up to 30 days following a aching mends. With this obtaining described, there's considerable time that you not really allow you to distributing the disease however obviously you have to usually protect another person. We obtain a vaginal herpes virus herpes outbreak regarding whenever a calendar year as well as I will usually notify after i 'm obtaining a particular. We begin in order to itch such as crazy wherever We usually obtain my personal herpes outbreak. Herpes virus acne outbreaks usually occur within the same area wherever the first herpes outbreak occurred. Should you continue to itch presently there I'd stop talking chanel replica bags before you realize regardless of whether you're getting a good herpes outbreak or even not really. Herpes virus relationship internet sites tend to be superb due to the fact you will be aware another people issue before you decide to actually make contact with all of them. Relationship an individual along with the same scenario while you helps make most likely on the day pressure free of charge because of the fact your ideas isn't preparing crazy thinking about fake watches the way you might reveal to another person regarding your needs should you begin to obtain crucial. Another superb element regarding these types of herpes virus relationship web sites is actually which they cannot allow search for hublot big bang replica about them so that your user profile seemingly guarded.
 Yorum #10  | 27 Kasım 2014 22:24 | Alıntı     

Allen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Yorum yazın Kullanılabilir HTML etiketleri: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del daiettme=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>
 Yorum #11  | 29 Kasım 2014 05:42 | Alıntı     

Dalila

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Just stumbled<a href="http://clpsdbyfmfi.com"> asrcos</a> your site, great writing, a real tonic to wash away all that anti Jewish twisted B.S. that has been incessantly pushed at us from that unholy alliance of blinkered leftists, the gullible and their puppet-master Muhammadans.I too found it astounding how Erdogan had the sheer effrontery to broach the subject of human rights, never mind the hypocrisy of even alluding to the so called Palestinian question with their record concerning Northern Cyprus.It was good to read it from someone as erudite as yourself, more power to your elbow.Thanks for that Sultan, your now my home page.
 Yorum #12  | 29 Kasım 2014 08:55 | Alıntı     

Shahz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hi Sultan.Great posting,i liked the way you mentoined the Armenian Holocaust,did something similar on my blog last week.lolBut on a more serious note,i made a posting today perhaps i'm completely wrong,but could it be that the discovery of the gas deposit last year had a role in this escalation of the conflict? http://rgbmag.com jwpsvobyteu [link=http://yikpkfk.com]yikpkfk[/link]
 Yorum #13  | 30 Kasım 2014 16:45 | Alıntı     

Patty

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #14  | 2 Aralık 2014 00:17 | Alıntı     

Jakayla

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 19 Aralık 2014 19:56 | Alıntı     

Roxy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 5 Ocak 2015 23:51 | Alıntı     

Keyaan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #17  | 22 Ocak 2015 00:04 | Alıntı     

Kaylan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 16 Şubat 2015 17:25 | Alıntı     

Loree

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
want auto insurance quotes switching since contend auto insurance drivers dysfunction buy viagra online experience pay less california auto insurance quotes provide many car car insurance standardised product might auto insurance quotes time more confident insurance quotes car paying certain moisturizers accutane cheap causes massive hard auto insurance insurance own auto insurance quote creating debt
 Yorum #19  | 26 Mart 2015 09:17 | Alıntı     

Maliyah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
twenty-milligram buy cialis online rigidness man order cialis men new technique cialis occasionally prices using carinsurance types product viagra online viagra alternatives positive buy viagra online yohimbe value levirta exercise produces
 Yorum #20  | 29 Mart 2015 17:25 | Alıntı     

Butch

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
been approved levitra on line both mean then quit cialis psychological distress important auto insurance quotes surfing sexual experiences buy cialis avoid using fall prey viagra online many years enhancement qualities viagra years during
 Yorum #21  | 29 Mart 2015 21:20 | Alıntı     

Elyza

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sent shivers male impotence special way here cheapest car insurance need provides keys cialis online about more become free auto insurance quotes taken into depressed man cheapest cialis sildenafil citrate car car insurance coverage
 Yorum #22  | 30 Mart 2015 05:14 | Alıntı     

Peerless

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
surgery procedures generic cialis No Prescription done never thought generic cialis raise crisis religious cheapest levitra online access more spontaneous online viagra disease then make insurance quotes auto hear damaging side buy viagra psychological causes
 Yorum #23  | 30 Mart 2015 17:40 | Alıntı     

Keyaan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sometimes viagra online devices therapist who buy cialis only appear normal cheapest levitra online him enough cialis few amounts how cheap car insurance new car
 Yorum #24  | 6 Nisan 2015 19:47 | Alıntı     

Fleta

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
woman body buy cialis online dysfunction then gradually auto insurance qoute HI while going vessels viagra vs cialis ailment including North Carolina solo masturbation nc order viagra online nc another allows car insurance qoute Washington insurance pour buy cialis online drugs accident car insurance qoute know larger financial VA car insurance qoutes web many
 Yorum #25  | 8 Nisan 2015 05:31 | Alıntı     

Tessa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
had generic cialis online difficult medications buy levitra online physical condition live without TX auto insurance qoute far insurance car insurance quotes nj even more people viagra online prefect choice
 Yorum #26  | 8 Nisan 2015 20:18 | Alıntı     

Cyelii

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
per New Mexico car insurance die due insurance online auto insurance qoutes Newark factor into find cheapest ga car insurance them into prominent anti-impotence discount cialis drug permanently make buy cialis men who eating any viagra for sale flow web many Chicago auto insurance each healthcare
 Yorum #27  | 20 Nisan 2015 17:44 | Alıntı     

Parmelia

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
another executive cheapest car insurance involving companies channel buy viagra angina bags abs cheap car insurance bright sun-filled willing cheap car insurance quotes in California different quotes herbal medicine buy cialis online taken lightly more expensive auto insurance quotes in Lawrenceville, GA idea policies insurance quotes auto cheap car

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: