Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Yargısız İnfazlar İçin Gidiyor  


28-11-2012, 20:03 Kategori: Güncel  
Yargısız İnfazlar İçin Gidiyor


Yargısız İnfazlar İçin Gidiyor


Birleşmiş Milletler’in (BM) yargısız infazlar konusundaki özel raportörü Christof Heyns, Türkiye hakkında daha önce yayınlanan raporlar ve uyarılar konusunda neler yapılıp yapılmadığını araştırmak için Türkiye'ye gidiyor.

Raportör, geçmişte ve bugün faili meçhul cinayetler, yargısız infazlar konusunda Türk Hükümeti ile yapacağı görüşmeleri ve incelemeleri yine bir rapor haline getirerek BM'ye sunacak.

BM Özel Raportörü Christof Heyns, ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, "Yargısız ve keyfi infazlar konusunda araştırmalarda bulunmak üzere Türkiye’yi ziyaret edeceğim. Ziyaret hem yasalar hem de uygulamada yaşama hakkının ne seviyede korunduğunu belirlemek için çok önemli bir fırsat teşkil ediyor. Yasadışı öldürme ve ölümle tehdit etme olaylarında hesap verebilirliğin sağlanmasına, ayrıca koruma önlemlerinin güçlendirilmesine yönelik çabalar üzerine özellikle eğileceğim. Ziyaretim 2001 yılından bugüne Türkiye’de yaşama hakkının korunması alanında sağlanan ilerlemeler ve var ise sorunları ortaya çıkarmak için bir fırsat teşkil ediyor" dedi.
2001 yılında da Türkiye'nin izniyle işkence ve faili meçhul cinayetleri araştırmak için Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu Yargısız İnfazları Araştırma Raportörü Asma Jihangir incelemelerde bulunmuştu. Jihangir, devlet yetkilileri, kayıp yakınları ve sivil toplum örgütleriyle görüşüp bir rapor hazırlamıştı. Dönemin İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Amed Şube Başkanı Osman Baydemir Jihangir'e faili meçhul cinayetlere ilişkin bin sayfalık bir rapor sunmuştu.

Christof Heyns kimdir?
Güney Afrika vatandaşı olan Birleşmiş Milletler Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Christof Heyns, Afrika Uluslararası ve Karşılaştırmalı Hukuk Enstitüsü Başkanı ve Pretoria Üniversitesi'nde profesör olup insan hakları alanında ders vermektedir. İnsan hakları konusunda çalışan bir dizi uluslararası, bölgesel ve ulusal kuruma danışmanlık da yapmaktadır. Heyns'in çalışma alanı Afrika'da uluslararası insan hakları hukukudur.


ALİ ÖZŞERİK / CENEVRE

Özgür Politika


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 1026   |   Yorum: (0)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: