Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Cengiz Çandar: Ortadoğu'da sınırlar değişecek, Türkiye de buna dahil...  


26-11-2012, 12:29 Kategori: Güncel  
Cengiz Çandar: Ortadoğu'da sınırlar değişecek, Türkiye de buna dahil...

Cengiz Çandar: Ortadoğu'da sınırlar değişecek, Türkiye de buna dahil...

Cengiz Çandar, T24 internet-gazetesinden Hazal Özvariş'ın sorularını yanıtladı.

'Ya Türkiye Kürt sorununu çözecek ya da Kürt sorunu Türkiye'yi' uyarısında bulunan Çandar, 'Erdoğan ve Öcalan'ı TBMM'de yan yana görmek çok iyi olur, ancak hayalperest değilim' diyor

Cengiz Çandar, gazeteci olarak hiçbir zaman kayıtsız kalınabilen bir isim olmadı.

Son kitabı "Mezopotamya Ekspresi" (İletişim Yayınları), Çandar'ın kişisel serüveni eşliğinde Türkiye solundan Ortadoğu’ya, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın danışmanlığından Kürt sorununa uzanan önemli girişim ve temasları içeriyor.

Çandar, sözünü esirgemeyen, kitabın ortasından konuşan tutumuyla daima destek veya tepki alan, tam da bu nedenle kayıtsız kalınamayan bir gazeteci olageldi.

Vaktiyle Filistin Kurtuluş Örgütü kamplarında gerilla kıyafeti kuşanmış bir solcu olmasına rağmen Turgut Özal'ın en yakınındaki isim de olabildi, bir dönem kendisini andıçlayan Genelkurmay Karargâhı'na Genelkurmay Başkanı tarafından davet edilerek Kürt sorunu konusundaki görüşleri dikkatle dinlenen bir gazeteci de.

Katı gerçekçi tutumu, tutkulu gazetecilik serüveninde başrol oynamış, heyecanlarına yanılma kaygısıyla ket vurmamış, ama ne olursa olsun olayların ta içine sokulan girişimciliğiyle daima ilgi görmüş kıdemli bir gazeteci karşısındayız.

630 sayfalık “Mezopotamya Ekspresi - Bir Tarih Yolculuğu" adlı son kitabını notlar çıkararak okuduktan sonra T24 için Çandar’ın kapısını çaldık. Hem akademi, medya ve siyaset için bir kaynak niteliği taşıyan bu kitabı konuşmak, hem de zaman zaman sabrını zorlama pahasına da olsa kitaba yazmadıklarından da bir şeyler koparmak için yaklaşık iki saat konuştuk.

Çandar'ın, bütün aktörleriyle birebir temas kurduğu Kürt sorunu konusunda söylediklerini dikkatle okumak gerekiyor. "Zira" diyor Çandar, "ya Türkiye Kürt sorununu çözecek ya da Kürt sorunu Türkiye'yi..."

Evet, Çandar, Türkiye'nin de dahil olduğu bu coğrafyada sınırların mutlaka değişeceğinin altını çiziyor. Peki bu değişiklik, Türkiye topraklarını bölmeden olabilir mi? "Evet" diyor Çandar, nasıl olabileceğini anlatıyor.

“Erdoğan ve Öcalan’ı TBMM’de yanyana görmek çok iyi olur” diyen Çandar ekliyor: “Ama öyle bir hayalperest tarafım yok.”

Soruyoruz; “Erdoğan'a Kürt sorununun çözümü için bir çağrı yapsanız, neler söylerdiniz?”

Seçim sandığı yerine tarihe işaret eden cevabını duraksamadan paylaşıyor:

“Çözüm yönünde daha cesur ol. Bu, bazı makamlara mal olacak olsa bile, ismini tarihe yazdırmaktan kaçınma.”

Sözü Cengiz Çandar’a bırakalım, buyrun.

- Abdullah Öcalan'ın katıldığı ilk eyleminin sizin düzenlediğiniz eylem olduğunu okuduğumuzda aklımıza şu soru düştü; Öcalan, siz, Cemal Süreya, Sezai Karakoç, Emre Taner, Mahir Çayan, Mesut Yılmaz, Hasan Cemal, Mehmet Ağar, Oral Çalışlar, Hüseyin Velioğlu gibi Türkiye’yi farklı cephelerden etkileyen onlarca kişi Ankara Siyasal çıkışlı. Sizce Mülkiye’yi bu kadar doğurgan yapan ne?

Ankara'da o dönemde '68 kuşağının iki merkezi vardı; biri Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF), biri ODTÜ'ydü. Bu herhalde okulun geleneği ile ilişkiliydi. 1960'a giden dönemde Türkiye'deki öğrenci hareketleri İstanbul'da 28, Ankara'da 29 Nisan'da SBF'de patlak vermişti. Bir ay sonra 27 Mayıs olunca ki o zaman "asker darbe yaptı" olarak görülmüyordu, ilerici-gerici, sol-sağ çatışmasında ilericilik kazanmış ve 1961 Anayasası solun önünü açmış sayılıyordu. 1961 Anayasası'nı yapan hocaların çoğunluğu da Siyasal’dandı. Ayrıca ilk Sosyalist Fikir Kulübü daha sonra TİP’in üç büyük liderinden biri olacak olan, okulun hocalarından Prof. Sadun Aren’in etkisindeki öğrenciler tarafından orada kurulmuştu. SBF yolun taşlarını döşeyen en önemli merkezlerden biri olmuştu ve dönem gençliği için bir ufka dönüştü.

Türkiye'de Kemalizm ile sosyalizm arasında çok net sınırlar çizilemiyordu. Gerek Kemalist, gerek sosyalist, gerek ilkinden ikincisine seyreden gençlik, en çok 29 Nisan'dan gelen bu hareket geleneğinden beslendi. O yüzden de ‘68 kuşağı denen dönemin Ankara'daki kalesi oldu. İstanbul'da da Hukuk Fakültesi'ydi, Deniz Gezmiş oradaydı.

‘Filistin halkı devrimcilikle dinin bağdaşmazlığı fikrini kafamdan silip attı’

- Ömer Laçiner’in T24'e verdiği söyleşide dile getirdiği "Sol, askerle aynı mahalleden hissetti" argümanına sizce Ankara Siyasal'ın da etkisi oldu mu?

Olabilir. Harbiye Marşı, "Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfâdıyız” diye, Mülkiye Marşı da “Başka bir aşk istemez, aşkınla çarpar kalbimiz / Ey vatan gözyaşların dinsin yetiştik çünkü biz” diye başlıyor.

- Kitapta kimliklerinizi şöyle tanımlıyorsunuz: “Kültürel kimliğim Müslüman, ideolojik kimliğim özgürlükçü demokrat.” Müslüman kimliğiniz hakkında Yalçın Küçük, “namazınızın Cumhuriyet’te yadırgandığını” yazmıştı. Doğru mu?

Hayır. Doğru değil. Zaten hayatımda tüm Ramazan ayı boyunca oruç tutmaya ilk kez Bosna’da başladım. 1995’te Ramazan’ın ilk günü Bosna Ordusu’nun bir birliğinde koğuşta kalmıştım. George Michael dinleyen askerlerin tümü oruç tutuyordu. Kimlik tavrı. Biz de tuttuk. Cumhuriyet’ten yıllar sonra.

“Müslüman kimlik”ten kastım, bizim doğuştan kazandığımız bir kimlik olması. Ateistlik bir bireysel tercihtir, kimlik değildir. Hıristiyanlık, Müslümanlık, Yahudilik doğuştan kazanılan bir şeydir. Ben, Müslüman bir topluma gözümü açtım. Minarelerde ezan sesi duydum. Göz estetiğim camilerle beslendi. Çevreme, bazıları aile ferdim insanlar namaz kılıyorlardı. Ben, o geniş büyük Müslüman ailenin bir ferdiyim. Bir Müslüman ülkeye gittiğim zaman, etnik olarak farklı kimlikte olsam bile, kültürel iklimimin içinde hissettim kendimi. Filistin halkının içinde yaşadığım dönemde, insanların Müslüman olmasıyla devrimci olmaları arasında hiçbir çelişki olmadığını gördüm. Ve, İslam’ı daha iyi, daha derinlemesine bilmek zorunda olduğuma hükmettim.

- Ömer Laçiner’den bir alıntı daha: “Türkiye’de sol dini öğrenme zahmetine girmedi.” Sizin örgütten uzaklaşmanızda bunun etkisi oldu mu?

SBF'de çevremdeki hareketin parametrelerinden de etkilenerek dindarların önemli bir kısmına, gericiler diye bakıyordum. Onlar bizim halkımız, insan veya sevilesi yaratıklar değildi. Ama Filistin halkının gayet Müslüman, aynı zamanda devrimci olması bende çok önemli bir etki yarattı ve devrimcilikle dinin bağdaşmazlığı düşüncesini kafamdan silip attı.

’12 Mart ve 12 Eylül sonrasında sol lider beklenebilir bir durumda değildi’

- Sizce, sol bugün İslam’la barıştı mı?

Solu siyaset sahnesinde amorf görüntüsünden çıkmış bir unsur olarak görmüyorum. Barışanı da var, barışmayanı da. Dolayısıyla genelleme yapıp soruya cevap vermek doğru değil.

- Şu soru aklınıza takılıyor mu; 1980'den sonra Türkiye sağı Özal ve Erdoğan gibi iki önemli lider çıkardı, sol neden lider çıkaramadı?

Sol 12 Mart'ta çok ağır bir darbe yedi; 12 Eylül'de de ölümcül bir darbe. Sovyetler Birliği’nin dağılış gerekçelerini arayan bir hale geldi. Dolayısıyla bu süreçte lider, beklenebilir bir durum değildi.

‘Ben hiç doğru dürüst Maocu olmadım’

- “Mezopotamya Ekspresi”nde Filistin’de gerillayken Doğu Perinçek’in çevresindeki Aydınlık tayfasını ve örgütlülüğünüzü sorgulamaya başladığınızı yazıyorsunuz.

Daha ‘71 yılı dolmadan, 3-4 ay sonra çabucak koptuk. Başkaldırarak.

- Maocu olmanız...

Ben hiç doğru dürüst Maocu olmadım. Oral (Çalışlar) ve karım sinirleniyorlar “Peki o zaman neydin” diye. Ben de diyorum ki “Hareket Maocuydu, ama ben değildim.” Liderlerinden biriydim, fakat kızıl kitap elde, “Başkan Mao” denilmesine vs. bir türlü içim ısınmamıştı.

- Sizin de içinde bulunduğunuz Aydınlık grubunun lideri Doğu Perinçek bugün sizin için ne ifade diyor?

Ergenekon’u. Kitapta da o konuda anlamlı bölümler var. Perinçek, Talat Paşa Komitesi üyesiydi zaten. Senin bir şey demen bile gerekmiyor.

‘Fallaci’nin Arafat’a yaptığı tipik bir Batılı zıpırlığı’

- Bir parantez açsak; sizin kişisel olarak da tanıdığınız Yaser Arafat, iz bırakmış önemli bir lider. Kendisiyle yaptığı söyleşide Oriana Fallaci’nin Arafat’a sorduğu “eşcinsel misiniz” sorusunu okuyunca siz ne hissettiniz?

Filistin hareketi dünyanın en zor işine kalkıştı. Holocaust’un yaşandığı bir dünyada bütün Batı onun utancıyla felç durumdayken en olmayacak şeyi yaptı ve bir Yahudi ulus-devletine karşı silah çekti. Bunu simgeleyen adam Yaser Arafat’ın hem kişilik, hem fiziki katli için İsrailliler çok uğraştı. Kişilik katli için bütün Batı da gönüllüydü. Dolayısıyla Fallaci'nin yaptığını tipik bir Batılı zıpırlığı olarak görüyorum. Bir de yalan söylüyordu. Fallaci, aynı dönemde Batı’nın kucağına oturan Kral Hüseyin’i göklere çıkaran röportajlar yaptı.

- 1991’de, o sırada Turgut Özal’ın bulunduğu Köşk’e çıkıyorsunuz. Ardından hem Irak muhalefetiyle temasınız, hem de Özal’la Kürt meselesine dair attığınız adımlar nedeniyle ölüm tehditleri alıyorsunuz. Kitapta ‘92’de gelen ölüm tehditleri hakkında "tehdidin kaynağının askeri istihbarat ve JİTEM'e kadar uzandığına dair elle tutulur bilgiler edindiğinizi" yazıyorsunuz. Elle tutulur bilgilerden kastınız ne?

Kaynağını söylemem.

- Neden?

Öyle.

‘JİTEM istese beni öldürürdü, anlaşılan birkaç kez direkten döndüm’

- Sizce, asker sizi öldürmek mi istedi?

Hakkımda ölüm tehditleri vardı. Bunun kaynağı da JİTEM'e gidiyordu. Sindirmek, caydırmak istemiş olabilirler. Türkiye’de öldürmek de devasa bir konu değil, bir kurşuna bakar. Bütün bir askeri kurumu kast etmiyorum, ama o yapının içindeki belli mekanizmaların beni canlı görmek istemediğini, öldürmek istediklerini düşünebiliyorum.

- JİTEM de bir kurşun sıkmaktan çekinmeyen bir yapılanma olduğu için sizi gerçekten öldürmeyi hedefleseydi bunu yapamaz mıydı?

Yapardı. Ama bu gibi işler belli siyasi dengelerle ilgili. Ben anlaşılan denge değişmesiyle birkaç kez direkten döndüm. Veya sıralamada Hrant Dink gibi isimler daha öne çıktı.


‘Kıramayacağımı düşündüğüm iki lider var; biri Özal, diğeri Arafat’

- Kitapta konuşmalarınızı ve yaşananları anlatırken mükemmele yakın bir Özal portresi çıkıyor. Özal'a dair eleştireceğiniz hiçbir şey olmadı mı?

Uzunca düşünsem sıralarım, fakat Özal'la benim ilişkim işlevsel bir ilişkiydi; bir de arada kendiliğinden oluşan bir sevgi bağı vardı. Mesafe almış bir aydının gözlemciliği konumunda değildim. O yüzden aklıma o seyir içinde "şunu şöyle yapma" gibi bir düşünce gelmedi. Başka söyleşilerde söyledim, ben çok koyu bir bireyim; disiplin, örgüt, talimata gelemem. Ama bütün bu özelliklerime rağmen, benden bir şey istediklerinde, yanlış olduğunu düşünsem bile kişisel sadakat duygusuyla yerine getiremeyeceğim, onları kıramayacağımı düşündüğüm iki lider figür var; biri Özal, diğeri Arafat. Bu, onlara duyduğum inanç ve sevgiyle ilgiliydi.

- Yanlış olduğunu düşündüğünüz, buna rağmen Özal istediği için yaptığınız şeyler neler?

Öyle bir durum oluşmadı. Ama şunu söyleyebilirim; Turgut Özal Cumhurbaşkanlığı makamını terk edip, bir siyasi hareketi başlatmayı tasarlıyordu. Benim de o sıralarda onun sağ kolu gibi bir konumum vardı. İşin içindeydim. Kafamdan sürekli, “Bu iş tutmayabilir, başarısız olunabilir” düşüncesi geçiyordu. Ama, hararetle işin içindeydim bir yandan da. Ona uyarı niteliğinde söylediğim tek şey, “Seçim yaklaşana kadar sakın Çankaya’dan inmeyin” oldu. Cumhurbaşkanlığı makamını terk etmesinin zamanlamasıyla ilgiliydi. O da zaten farklı düşünmüyordu.

- Özal dediğiniz programı takip etse ve Erdoğan kadar güçlü çıksaydı, Türkiye bugün nerede olurdu?

Bu soru kitabın içinde gizli duran, bütün tezlere aykırı.

- Yazmadıklarınızı, aklınızın ucundan geçenleri öğrenmek için soruyoruz.

Ama benim kafam böyle çalışmıyor. Yazmak istediklerimi yazdım. Aklımın ucundan geçenleri yazıp yazmamayı düşünmedim bile. Olanı, aklımdan neyin, neden, hangi koşullar altında öyle geçtiğini yazdım. Bu kitabın bir de küçük ismi var: “Bir Tarih Yolculuğu…’’ Bu, zihinsel oyunlarla geçen bir yolculuk değil. Somut olayların içinden geçen bir yolculuk.


‘2011’den bugüne Erdoğan’da Özal izi azaldı, Erbakan’ın ağırlığı arttı’

- Erdoğan, Adnan Kahveci’nin raporunu iletirken size 2005’teki Diyarbakır konuşmasında “Kürt sorunu” dediği için pişmanlık duyduğunu belirtiyor. Siz de şu cümleyi kaleme alıyorsunuz: “İş, Kürt sorununun çözümü ise, Tayyip Erdoğan’a Turgut Özal ölçüsünde bel bağlamamak gerekir.” Sizce, Erdoğan'ın Özal'ın halefi olduğu iddiası yersiz mi?

Erdoğan, kendini tanımlama yolu olarak Erbakan'ın değil, "Atatürk, Menderes, Özal" zincirinin bir halkası olarak olmayı daha uygun görüyor. Ancak 2011'den bugüne kadarki performansına baktığım zaman Erdoğan’da geçmişe kıyasla çok daha az iz görüyorum Özal’dan.

- Erdoğan’ın üzerinde Erbakan ağırlığının arttığını mı düşünüyorsunuz?

Evet. Zaten şu anda da Erbakan'ın Batı'nın G-7'sine karşı kurduğu D-8 zirvesinde.

- Çok değinmediğiniz bir konu; Gülen cemaatinin sizdeki yeri ne?

Bu kitapla ilgili bir soru değil.


‘Gülen cemaati olarak ileri sürülenler güvenlik ve yargıda tehlikeli rol oynuyor’

- Kitapta Fallaci de yoktu.

Evet, şu ana kadar kitabı konuşmadık. Gülen cemaati dünyada eşine pek rastlanmayacak türden ilginç bir hareket. İçlerinde Fethullah Gülen de dahil kendime dost saydığım insanlar var. Çok becerikli ve başarılı bir hareket, ama tespit olarak Türkiye’nin şu döneminde ciddi olarak tartışma zeminine gelmiş de bir hareket.

- Kelimelerinizi özenle, tane tane seçtiniz.

Gülen cemaatinin güvenlik bürokrasisinde ve özel yetkili mahkemelerin de dahil olduğu yargıda çok etkili olduklarına dair birtakım belirtiler var. Bunlar beni çok rahatsız ediyor. Ama bunu yapanlar Gülen cemaati kisvesine bürünmüş bizim bildik devletimizin bildik dişlileri mi, yoksa gerçekten Gülen cemaati mi sorusunun cevabını bilmiyorum açıkçası. Ama Gülen cemaati olarak ileri sürülen birtakım insanların saydığım bu kurumlarda son derece tehlikeli ve zararlı bir rol oynadıklarına dair bir algım var.


‘İki Gülen cemaati’ gözlemi

- Tehlikeli bulduğunuz bu davranışların kaynağını Fethullah Gülen cemaatinin bilinçli tavrı olarak değil, bazı cemaat üyelerinin şahsi tutumu olarak mı yorumluyorsunuz?

Bilmiyorum. Yalnız cemaatin yayın organlarında güvenlik ve yargıdaki bu çok tehlikeli ve zararlı gördüğüm davranışları savunan tavırlar gördüm. Buna rağmen onlar gerçekten Gülen cemaati mi, soru işaretini muhafaza etmeyi uygun görüyorum. Çünkü benim tanıdığım ve dostluk ettiğim cemaatten kişiler onlara benzemiyor.

- “İki Gülen cemaati” okuması yapıyorsunuz, doğru mu?

Evet. Güvenlik bürokrasisi ve yargı üzerinden harekete geçen bir sürü olumsuzluk Gülen cemaatiyle ilişkilendiriliyor. Ve Gülen cemaatinin yayın organlarında bu olumsuzlukların kollandığı ve savunulduğunu görüyorum. Bunu kendime bir not olarak düşüyorum; fakat “Bu Gülen cemaatidir” demekten de imtina ediyorum. Çünkü olmayabilir.


‘Cemaatten bazı tanıdıklarım ‘onlar Ergenekoncu’ diyor’

- Eleştirilerinizi Gülen cemaati mensuplarına ilettiğinizde nasıl bir yanıt alıyorsunuz?

Kimisi söylediklerimi onaylıyor, “Bunlar hâlâ güvenlik ve yargı bürokrasisinin bildiğimiz devleti, Ergenekoncular” diyorlar. “Bunlar bizle alakalı değil. Günahı niye bize çıkıyor” diyorlar. O zaman da “Yapılanları yayın organlarınızda savunmayın” diyorum.

- Hangi olayları kastediyorsunuz?

Bazılarına çok komik geliyor, ama Fenerbahçe davası bir örnek. Keza bir sürü faulü olan Balyoz davasında, Ahmet Şık ve Nedim Şener davasında ve MİT krizinde cemaatin yayın organı olarak deklare edilen yerlerde bu konularda pozisyon alındı. Bunu yapanlar Gülen cemaati değilse bu savunma yapılmamalı, Gülen cemaatiyse de bu yanlış.


‘Genelkurmay’ın ilk davetine olumsuz yanıt verdim, Fenerbahçe maçı vardı’

- Filistin gerillası olduğunuz dönemin ardından ‘91'de Köşk’e çıkışınız sonrasında Türkiye’nin seyri için belki de en ilginç aşama asker tarafından andıçlanan bir gazeteci olarak 2008'de Genelkurmay Başkanı olan Başbuğ’u Karargâh’ta ziyaretiniz. Başbuğ'un teklifi size nasıl ulaştı?

Radikal’de “Genelkurmay 2. Başkanı arıyor” dediler. "Gene ne yaptık" diye tedirgin oldum, ama “yok” diyecek halimiz yok. Önce kendisi görüşecekmiş gibi, "Sizi konuşmak için davet edeceğiz" dedi. Hemen iki gün söyledi, Fenerbahçe maçı vardı, imkânsızdı gitmem. "Benim bir angajmanım var, mümkün değil" dedim, o da "Ben bir bakayım, haberleşiriz" dedi. Ben iş iptal oldu zannederken, Fenerbahçe stadından dönerken, gazeteden “Genelkurmay 2. Başkanı arıyor” dediler. Bağlandı, Hasan Iğsız "Birinci Başkan’ımız sizinle görüşmek istiyor" dedi. İki tarih söyledi, ben de bir tanesini söyledim. Sonra ben saf saf gittim İsmet Berkan'a "Sen bunları bilirsin, Ankara temsilciliği yaptın, Birinci Başkan ne demek?" diye sordum. "Ne olacak, Genelkurmay Başkanı demek, onlar aralarında öyle konuşurlar" dedi. Başbuğ'la görüşecekmişiz, kalktık gittik.

- Kitabınızda 28 Şubat döneminde andıçlandığınız Karargâh’a girmenin ironisinden bahsediyorsunuz; ancak Başbuğ'a bu konuyu sormuyorsunuz. Neden?

Andıcın sorulacak bir tarafı yoktu ki. 1998 yılında çıktı, 2000 yılında Genelkurmay bir şekilde itiraf etti. Gene o sıralarda Genelkurmay'dan Mehmet Ali Birand'la bana resepsiyon daveti geldi. Bu davet zaten örtülü özürdü.


‘Başbuğ’un tutuklanmasından çok rahatsız oldum; saçma sapan bir dava’

- "Size de ilginç gelmiyor mu bu Karargâh’ta karşılıklı konuşuyor olmamız" gibi basit bir soru sormak bile aklınızdan geçmedi mi?

Zaten ilginçti, desem ne olacaktı? En başında "Bu aramızda" dedi, ben de "Söylemenize bile gerek yok" dedim. Ertesi gün gazeteye yazmam düşünülemezdi. Kitapta da belirttim, zarifti, çıkarken de dış kapıya kadar geldi. Birtakım komutanların önünde "Umarım yararı olmuştur" dedim, o da "Çok oldu, bunu tekrarlayalım" dedi.

- Sizin gibi Kürt meselesinde tabular içinde konuşmayan bir gazeteciyle Kürt meselesini konuşmak üzere görüşen bir Genelkurmay Başkanı'nın terör örgütü liderliğinden tutuklanıyor olmasının sizdeki yansıması ne?

Tutuklanmasından çok rahatsız oldum. Başbuğ ile görüşmüş olduğum için değil, "terör örgütü kurmak ve yönetmek" gibi absürt bir suçlamayla karşı karşıya olduğu için rahatsızım.

“Darbe amaçlı terör örgütü kurmak” suçu isnat edilen adam, bu suçlamaya dayanak olan tarihte Genelkurmay Başkanı. 800 bin kişilik silahlı güce hükmediyor. “Darbe amacıyla silahlı terör örgütü kurma”ya ihtiyacı olabilir mi? Böyle bir suçlama olabilir mi? Böyle bir suçlamayla, bir Genelkurmay Başkanı tutuklanır mı? Gerçi, Türkiye’de Kenan Evren Genelkurmay Başkanı iken dört kuvvet komutanı darbe yaptı ama “emir ve kumanda altında” yapılan bir darbeydi o. İlker Başbuğ’a “darbe amaçlı silahlı terör örgütü kurmak” suçlamasında bulunulacaksa, tartışmasız sağlam kanıtlar ortaya koymak gerek. Öyle bir şey yok. Aziz Yıldırım’a da isnat edilen “şike yapmak amacıyla terör örgütü kurmak.” Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Kulübü Başkanı. Sözde terör örgütü üyeleri asbaşkan ya da yönetim kurulu üyeleri. Böyle bir suçlamanın inandırıcılığı olabilir mi? Şike yapmak amacıyla silahlı terör örgütü mü kurulur?

- Suç kapsamı “görevi kötüye kullanma” olsa rahatsız olmayacak mıydınız?

Onu da somut delillendirmeniz lazım. İkincisi de; bu insanları niye tutukluyorsunuz? Tutuklanmak çok ağır bir ceza.

- Sizce Başbuğ’un suçlanması için somut delil var mı?

Hiçbir delil yok. Ortada saçma sapan bir dava var. Cemaatçi arkadaşlarımızla ayrıca konuştuğumuz konulardan biri bu. Onların bütün yayın organlarında bu gelişme selamlandı. Ki ben genelde Ergenekon konusunda hiçbir tereddüdü olmayan birisiyim. Ama bu tür gelişmeler davanın kamu vicdanında yok olmasına, sonuç olarak da Ergenekon denen şeyin kendisine yarayacak şeyler.


‘Bunlar cemaat kullanılarak yapılıyor, diyorum; cemaat mührü vurmuyorum’

- Erdoğan başta olmak üzere hükümet yetkililerinin tutuklanmasından memnuniyet duymadıklarını söyledikleri Başbuğ, sizce neden hâlâ içeride?

Devletin içinde Erdoğan’ın kolay diş geçiremediği belli odaklar var. Zaten kendisi de MİT krizinin doğrudan kendisine yönelik olduğunu söyledi.

- Başbuğ’un tutukluluğunun sona erdirilememe sebebi olarak Gülen cemaatini mi işaret ediyorsunuz?

Bunlar benim bildiğim cemaatin işlevleriyle bağdaşmayan şeyler. Dolayısıyla, bunlar cemaat kullanılarak yapılıyor, diyorum. Bu yüzden, bu tip işlere Gülen cemaati mührü vurmaktan imtina ediyorum.

- Güneydoğu’da PKK’nın yanı sıra etkin olan AKP, Gülen cemaati ve Hizbullah mimarisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Halihazırda AKP, potansiyel olarak da Gülen cemaati.


‘Güneydoğu’da PKK da, Gülen de aynı sahaya ekim yapıyor’

- Nasıl bir potansiyelden bahsediyorsunuz?

Üniversitelerde, yurtlarda, burslarda baya bir yaygınlık elde etmeye başladılar. Yeni Kürt kuşaklarına yatırım yapıyorlar. Gülen cemaati uzun vadede hareket eden ve yatırımlarla çalışan ve sonradan hasat toplayan, bunu da gayet sabırlı ve kararlı bir şekilde yapan bir cemaat.

- Sizce bunun siyasi sonucu ne?

Her siyasi hareket gelecek kuşaklara oynar. Gülen cemaatinin burs verip yurda yerleştirdiği ve okuttuğu kişiler PKK’nin de kendilerine devşirmek istediği kişiler. PKK da, Gülen de aynı sahaya ekim yapıyor. Sonra da mülkiyet meselesi çıkıyor, “bu tarla benimdi” diye.

- Karşı karşıya gelme durumunda kimin üstün çıkacağına dair cevabınızın net, değil mi?

Kürtler Türkiye’de eşitlenmedikçe, Kürt hareketi her zaman diğerini alt eder.

- Varsayımlardan yana değilsiniz, ancak yine de soralım; Öcalan, üniversite yıllarında Mahir Çayan'dan değil de mesela Sezai Karakoç'tan etkilenseydi, Marksist çizgide doğan PKK yerine, İslamcı bir PKK görebilir miydik?

Tarih metodolojisi açısından "Öyle şey olur mu" denilir. Bazı insanların tarihte olağanüstü önemli bir rolü oluyor, Öcalan da bu kişilerden biri. Dolayısıyla buna cevap vermek çok zor.

PKK morfolojisi yapmaya kalktığımız zaman doğum şartlarına bakmak gerekiyor. PKK'nin en çarpıcı özelliklerinden biri Türkiye üniversite sol hareketi içinden çıkmış olması ve onun bütün izlerini hem zihin kalıplarında, hem söyleminde bugüne getirerek taşıması. İkincisi dünyanın durumu, eski sömürge ülkelerde ortaya çıkan ve terör diye kınanmadan selamlanan kurtuluş mücadeleleri ve Sovyetler Birliği'nin olduğu bir dönem var. PKK'nın ana rahmine düştüğü dönemin yapısını ve dışarıdaki iklimi göz ettiğimiz zaman PKK ancak böyle olabilirdi, denebilir.


‘Öcalan’ın tutuklanması müthiş bir ivme yarattı’

Ama Öcalan da zaman içinde böyle oldu, birinci günden itibaren kimse bir şey olmuyor. Hatta Öcalan bu durumuna tutuklandıktan sonra geldi, çünkü ‘99 öncesi ve sonrası Öcalan arasında nüfuz, güç, etki bakımından olağanüstü bir fark var.

- 1999 dönemi öncesine gitsek; Öcalan sizce nasıl lider oldu? Tarih yazan insanlarla doğrudan tanışan biri olarak Öcalan’ın lider vasıflarına sahip olduğunu düşünüyor musunuz?

Çıktığı dönemde dünyada PKK’ya benzer onlarca hareket var; dili, üslubu ve yöntemi de bir sürü hareketle türdeş. Öcalan da netice itibariyle onlardan birinin lideri. Fakat Türkiye'nin kendine özgü şartları bu hareketin kök salmasına yol açtı. 1989-91 aralığında Soğuk Savaş bitince bu tür hareketler dünyada çok zayıflayarak kaldı. Fakat PKK güçlendi. Buna sebep olan da 90'lı yıllarda Türkiye'nin izlediği politikalardı. İkinci neden de PKK’nın Soğuk Savaş sonrası döneme görece adapte olması ve bağımsızlık taleplerini ortadan kaldırması oldu. Ayrılık talepli bir hareket olmamasına rağmen Türkiye'nin ayrılıkçı hareket muamelesi yaparak Kürt bölgelerine genel bir baskı uygulaması hareketin kök salmasına neden oldu. Üstüne Öcalan'ın tutuklanması müthiş bir ivme yarattı.

- Ruşen Çakır da köşesinde alıntıladı; Öcalan’ın tutuklandığında gösterdiği tutum hakkında Talabani’nin size “Türkiye Kürtlerinin bu adamın hâlâ arkasından gitmesini anlayamıyorum; senin bir izahın var mı” diye sorduğunu yazıyorsunuz.

Çakır, bu soruya cevap vermediğimi yazmış. Ancak cevap vermiştim; sadece kitaba almadım.

- Cevabınız neydi?

Haklı ya da haksız, doğru veya yanlış, Türkiye'nin Kürtleri 80 yıldır, o zaman 80 yıldı, kendilerini ezdiğine inandıkları Türk devletine karşı başkaldırı olarak görüyorlar Öcalan'ı. Her şeyi de buna göre rasyonalize ediliyorlar, yakalandıktan sonra mahkemedeki performansı da öyle.

- Sizce, Kandil'den Öcalan'ın savunması ve ifadeleri için gelen "İlaç verdiler" bu rasyonalizasyonun bir parçası mı?

Evet, bir dalgalanma yaşandı. Büyük bir türbülansa giriyorlar ve kopuşlar yaşanıyor. Fakat Öcalan ile örgüt arasında tekrar bağ kurulduktan sonra Öcalan duruma hükmediyor.

Öcalan'ın ilginç bir tarafı var; örgüt içinde birtakım farklı eğilimler olduğu zaman zamk görevi görüyor. En büyük gücü de Kürt halkı üzerindeki simbiyotik ilişkisi üzerinden geliyor. Bunu da kırmak çok zordur.


‘Kürt aydını sıfatıyla İstanbul’da dolaşanlara bölgede kitlesel tecrit var’

- Öcalan dışında ikinci bir lider çıkabilseydi, bu aidiyet sizce yine bu kadar kuvvetli olur muydu?

Çıkamadı, ben de tam onu söyleyecektim. Bunun temel sebeplerinden birini Kürtlerin zihin kıvrımlarını öğrenmeye çabaladığınızda öğreniyorsunuz.

Bugüne kadar bir sürü Kürt isyanı oldu ve hepsi hem fiziki olarak ezildi, hem de liderleri yok edildi. PKK, Kürtler için yenilmemiş bir Kürt isyanı. Darbe yiyor, tutuklanıyor, birtakım adamlar öldürülüyor ama öbürleri gibi yenilmiyor. Bunun göstergelerinden biri liderinin hayatta olması ve hapiste de olsa liderliğe devam etmesi. Bir anlamda kendisini kavramsal olarak tutuklu hisseden bir kitlenin liderinin tutukluluğu Kürtlerin kendilerine ilişkin algılarının tam karşılığı oluyor.

Ayrıca, Kürt isyanları 1- Devlet tarafından ezildi, 2- Bölündü, ihanete uğradı. Kürtler için ikinci lider hemen o bölünme ve ihanet kavramını çağrıştırıyor ve hiçbir şansın kalmıyor. Bu yüzden, “Kürt aydını” sıfatıyla İstanbul’da, Ankara’da dolaşanların görüşlerinin, sözlerinin bölgede bir etkisi kalmadığı gibi, bölgede bulunmalarının da imkanı pek kalmıyor. Kimisi “PKK bizi öldürecek” diye korumayla geziyor, ama asıl sıkıntı bu konuda değil. Bölgede insanların kendilerine yüz çevirecek olması kaygısı. Bir nevi kitlesel tecrit hali. Nedeni, onların Kürt hareketini zayıflatıyor olarak görünmesi ve az önce söylediğim kendilerine ilişkin genel Kürt algılaması.

- Kitabınızda aktarıyorsunuz; Mesut Barzani de Öcalan’ın tutuklandığı zamanki tavrı sorguluyor ve şunları söylüyor: "Kürtlerin böyle bir liderden utanması gerek. Avrupa'nın en önemli devletlerini asil kökenli insanlar kurdu. Başka türlü devlet kurulmaz. Öcalan'ın kökeni ne? Kimin nesi o?" Siz, Barzani’nin söylediklerini nasıl okudunuz?

Barzani şunu demek istiyor: Avrupa'da Habsburglar gibi aileler imparatorluklar kurdular. Kalıcı ve sağlam devlet kurmak ile ailenin, bir ulusun yönetici elitinin köklülüğü arasında bir ilişki var. Barzaniler 100 yıla yakın bir süredir Irak Kürtlerinin siyasi hareketinin liderliğini yapmışlar. Bu nedenle bir Kürt devleti kurma misyonuna ailesi nedeniyle sahip olduğunu düşünüyor. Bu misyonla Öcalan’a "Bu kim" diyor.


Barzani ve Öcalan değerlendirmesi

- Barzani'nin kendine biçtiği rol, Öcalan ile arasındaki hiyerarşide karşılığını ne kadar buluyor?

PSK (Kürdistan Sosyalist Partisi) Genel Sekreteri Mesut Tek’in bana söylediği bir cümle var; "Bir kazanda iki kelle kaynamaz, bizde üç kelle var." Pan-Kürt perspektif ile baktığımızda Barzani ile Öcalan arasında kendiliğinden bir liderlik rekabeti var.

Yalnız, Barzani Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı sıfatıyla başarıyı temsil ediyor. Fakat Kürtlerin devletleşmesi ve tarih sahnesine çıkması tamamlanmamış bir süreç; ayrıca Öcalan, Kürtlerin en büyük bölümünü teşkil eden Türkiye Kürtlerinin içinden çıkmış olması ve Kürt mazlumluğunu temsil eden tutukluluğu nedeniyle Türkiye Kürtleri nezdinde daha fazla güce sahip.

- Bir parantez daha: AKP Kongresi’ne katılan Barzani konuşmasından önce anons edilirken “Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı” denilmedi. Barzani, sıfatının AKP tarafından seslendirilmemesi hakkında ne düşünüyor, biliyor musunuz?

Bundan haz ettiği elbette ki söylenemez. Ama Türkiye’yi yorumlayabildiği için bunun bir süreç meselesi olduğunu ve öyle takdim edilmese de Kürdistan Bölge Yönetimi Başkanı sıfatını taşıyan bir kişinin Türkiye başkentinde, iktidar partisinin kongresinde Kürtçe konuşma yapmış olmasını çok çarpıcı ve gelinen nokta açısından çok daha önemli görüyor.

- Öcalan ve Barzani arasındaki rekabet ile Barzani ve Talabani arasındaki geçmişten gelen husumet "Birleşik Kürdistan" fikrini ütopyaya mı dönüştürüyor?

Tarihe ipotek koyamayız. Fakat tarihin yol alışı, dünyadaki teknoloji dahil gelişmeler, ulus-devlet bağlamında Kürt devletinin kurulmasını gereksiz ve anlamsız kılabilir.

- Sizce bağımsız Kürt devleti şu an anlamsız mı?

Şu an alacakaranlık kuşağındayız. Ulus-devlet aşınan bir format, yakın bir gelecekte bu model yok olabilir, ama Kürtler yok olmayacak, peki ne yapacaklar? Milletin tüylerini diken diken etse de Öcalan'ın demokratik özerklik ve konfederasyon önerisi tam da bu durumu karşılıyor. Bu tezde mevcut sınırlar değişmeksizin ve Kürt ulus-devleti oluşmaksızın Kürtlerin tarih sahnesinde yeni bir formatta yer almasının bir formülasyonu var.


‘PKK içinde ‘genç subaylar rahatsız’ durumu yok’

- Bunun Kandil'deki karşılığı ne, sorusuna kitabınızdan bir alıntıyla girizgâh yapalım; 1993’te Bingöl'de 33 silahsız askerin öldürüldüğü saldırıyı Öcalan duyunca hayretler içinde kalıyor. Ancak birkaç gün sonra olayı üstlendikten sonra Talabani'ye "Kabullenmeseydim gerilla üzerindeki hakimiyetimi kaybedebilirdim" diyor. Öcalan ve Kandil arasındaki farklı dalga boyunu da göz önünde bulundurduğunuzda, sizce İmralı Kandil'e her zaman hükmedebilir durumda mı?

Büyük ölçüde, ama tümüyle değil. Çünkü iki temek fark var; Öcalan tutuklu; gördüğü insan sayısı sınırlı ve çerçevesi iradesi dışında çizilebiliyor. Kandil, serbest dolaşan insanlardan oluşuyor, özgür ve silahlı olmanın getirdiği bir düşünce kalıbı var. Kandil’dekiler, konumlandıkları coğrafya nedeniyle bir sürü devletle de temas edebilir durumda. Onlar da birtakım siyasi hesaplar yapıyorlar ve "Önderlik, bizim elimizdeki verilere haliyle sahip değil, dolayısıyla bizim hesapladıklarımızı doğal olarak görmüyor olabilir. Yaptıklarımız aslında onun lehine dönüşebilecek şeylerdir" diye düşünebiliyorlar. Birebir örtüşmeyen pozisyonlar olduğu varit, bu son üç sene içinde defalarca yaşandı. Ancak talimat mekanizması çalıştığı takdirde son sözü Öcalan söylüyor ve uyulmaması söz konusu değil. Olsa olsa öncekiler gibi bir fraksiyon ayrılır, gider.

- Öcalan'ın "Anadilde eğitim tamam, silahları bırakın" dediği noktada sizce Kandil, silahları gömer mi?

Karayılan, "O derse yaparız" dedi. Ama “Daha orada değiliz" diye de ekledi. Fakat, Öcalan bunu zaten demez. Öcalan, bütün İmralı serüveninde devletin değişik unsurlarıyla, değişik zeminlerde, değişik talepler üzerinde konuşuyor. Ama zurnanın zırt dediği hep aynı yer. Devlet, silahlı mücadelenin sonlandırılması stratejisi ve taktikleriyle yol alıyor. Ama Öcalan nezdinde bu son nokta. Çünkü örgütün varlığı ve silahlı bulunması onun en önemli pazarlık kozu.

- Söylediklerinizden şu mu çıkıyor; "PKK içinde 'genç subaylar rahatsız' durumu yok!'

Hayır, yok.


‘Kandil hiyerarşisinde birinci Cemil Bayık, ikinci Karayılan’

- Kitabınızdan bir alıntı: Talabani espriyle "Sorun yine sizinkilerden çıktı" diyor ve siz açıklıyorsunuz, "Talabani şahin çizgisindeki Türk ve Alevi olan Duran Kalkan'dan bahsediyordu." Kandil’de Öcalan’a dair bir rahatsızlık olmadığından emin misiniz?

Şahin kanat, genç subaylara tekabül etmiyor. Son söz, Öcalan'ın.

- Kandil’den üç isim: Murat Karayılan, Duran Kalkan, Cemil Bayık. Hiyerarşi listesi yapsanız bu isimleri nasıl sıralarsınız?

1. Cemil Bayık, 2. Murat Karayılan, 3. Duran Kalkan ya da Mustafa Karasu veya Sabri Ok vs. Oradaki sıralamayı çok iyi tasavvur edemiyorum.

- Neden Bayık, birinci sırada?

Çünkü PKK kurucu kadrolarını, a takımını çok kayıp vermeden koruyor. Bu a takımının PKK’da manevi değeri var. 1970'lerin ortalarında Ankara'nın çeşitli evlerinde toplandıklarında Cemil Bayık var ve hâlâ hayatta. Karayılan, bölgede örgütlenme kararının ardından ilk örgütlenenlerden, ikinci aşamada örgüte giriyor. Karayılan, gücünü iki yerden alıyor: 1- Onu Öcalan oraya atadı; 2- PKK'nın silahlıları nezdinde savaş sicili efsanevi; 3- Irak Kürt liderlerinin görüşülebilir bulduğu kişi.


‘‘Şahin, güvercin’ adlandırması, PKK’de kenetlenmeye neden oluyor’

- Karayılan'ın “konuşulabilir” kimliğiyle listenizde üçüncü sırada yer alırken, şahin kanattaki Bayık’ın birinci sırada olması çatışma yaratmıyor mu?

Öcalan’ın tarafından atanmış olduğu için Karayılan’ın pozisyonunu Öcalan’ın kendisinden başka kimse değiştiremez. Kandil’dekiler aynaya baktıkları vakit, hepsinin sureti aynı olmasa da, bu farklılık üzerinde oynanmaya kalkıldığı takdirde, PKK’de bunu yapanların hesaplarının tam tersi yönünde bir kenetlenme yaşanıyor. “Bu şahin, şu güvercin” adlandırması, PKK nezdinde “örgütün tasfiyesi yönünde yeni bir girişim” olarak algılanıyor.


‘Kürt halkı nezdinde Bayık bir lider değil’

- Öcalan'ın tecridi sürerse, ikinci adam kim olur?

Son bir yılda ne gözüküyor? İkinci adam olmuyor. Birinci mesele de tecridin kalkması talebine dönüşüyor. Kürt halkı nezdinde Bayık bir lider değil. Bana sorarsanız, Öcalan'ın tutuklu olması yüzyüze görüşerek çözüm aranması için bir şans olarak değerlendirilebilir. Ama kitabın bir bölümünün başlığında da olduğu gibi "Ya eşitlik, ya eşitlik." Bunun dışında bir çözüm yok.

- "Öcalan'ın tutuklu olması yüzyüze görüşerek çözüm aranması için bir şanssa” Öcalan idam edilseydi, sizce bu şans kaybedilmiş mi olacaktı?

Bu konuya öyle yaklaşılmaz. Birincisi idam tartışmalarını çok ciddiye almıyorum. Bu başka amaçlarla açılan bir tartışma. İkincisi, eğer geçmişte öyle olmuş olsaydı -ki öyle olmadı- bugün bambaşka bir süreç söz konusu olurdu. Öyle bir sürecin sorununun çözümü bakımından daha elverişli olacağını söyleyemeyiz; çünkü bilemeyiz.

- Peki, dediklerinizden bu tartışmayı gündeme getiren "Erdoğan, Öcalan'ın kıymetini bilmeli" gibi bir sonuç da çıkıyor mu?

Barışçıl ve siyasi çözüm şansı için değerlendirilmesi anlamında, evet.


Çandar’dan Erdoğan’a: Çözüm için daha cesur ol

- Bu kadar uzun zamandır Türkiye siyasetinde hem gazeteci, hem danışman olarak etkili bir isim oldunuz. Leyla Zana'nın "O çözebilir" dediği Erdoğan'a Kürt sorununun çözümü için bir çağrı yapsanız, neler söylerdiniz?

Çözüm yönünde daha cesur ol. Bu, bazı makamlara mal olacak olsa bile, ismini tarihe yazdırmaktan kaçınma.

- Erdoğan’a "Sandık yerine tarihi tercih et" mi diyorsunuz?

Evet, öyle.

- Kürt siyasetindeki askeri vesayet bir başka konu başlığı. Aysel Tuğluk, açlık grevlerinin sonlanmasının ardından Yeni Şafak'tan Murat Aksoy'a "Yeni sayfa açıyoruz, şimdiye kadar yapmadıklarımız neler bakacağız, yapıcı bir muhalefet olacağız" dedi.

İyimserlik duygusu.

- Gerçekçi mi?

Bilmiyorum, bunlar konjonktürel.

- Peki, Kürt siyasetinde sivil bir kahramanın çıkması da mı konjonktürel?

Abdullah Öcalan, sivil. Hiçbir silahlı çatışmada yer almadı. Silah taşıdığına dair bir fotoğrafını da görmedim. Kürtlerin gözünde PKK, sadece bir askeri örgüt değil; Kürt Özgürlük Hareketi. Bunun içinde sivil toplum örgütleri, milletvekilleri, belediye başkanları, KCK var ama omurgası PKK. Öcalan da filanca kolordunun komutanı değil.

- Dağa çıkmamış bir isim, mesela milletvekilleri ihtimaller arasında yok mu?

Abdullah Öcalan varken öyle birisini aramayın. Bunu söylediğiniz noktada o isimleri de iptal etmiş olursunuz, çünkü siyaseten biterler. Hak-Par veya KADEK’in BDP’ye rakip olma şansı yok. Bu PKK izin vermediği için değil, toplum özdeşleşmediği için olmuyor.

- Son zamanlarda Özgür Gündem’in Ramazan ayına özel içerikleri, sivil cumalar gibi etkinlikler çıkmasına rağmen Marksist kökenli PKK, Kürt halkının dindarlığını ne kadar dert etti?

PKK lider kadrosunun kökeni, üslubu ve dili bakımından solcu özelliklerini koruyor. Fakat PKK zaman içinde bir halk hareketi kimliği edinmeye başladığı andan itibaren o da dönüşümden nasibini alıyor. Milliyetçi boyutu da var, ama Türkiye’de MHP neyse PKK da Kürtlerde ona mı tekabül ediyor? Hayır. Solcu; ama tam solcu da değil vs. PKK, esnek bir hareket, muazzam bir bilmece.

- “Kandil’de namaz kılınıyor” diyebileceğiniz kadar esnek mi?

Onu bilmiyorum. Kandil büyük bir yer, öyle herkesi pat diye göremiyorsun.


‘Türkler nelere sahipse, Kürtler de aynı şeylere sahip olmak zorunda’

- Kitabın sonunda hayalinizi şöyle özetliyorsunuz:

“Türkiye’nin Kürtlerle barışık ve birleşik biçimde Ortadoğu’da Birinci Dünya Savaşı sonrası çizilen sınırlarını tümden iptal ederek, demokratik ve modern bir toplum olarak dünya sahnesinde sağlıklı bir güç olarak belirmesi.”

“Barışık ve birleşik biçimde” tabirinizi açan bir başka cümleniz de “Kürtlerin kendilerini ülkenin ayrılmaz unsuru olduklarını hissetmesi.” Açıklar mısınız, “ayrılmaz unsur olmak” nasıl hissedilir?

Bir kere Kürt kimliği ile ilgili olan her şeyin tartışılmaz olmaktan çıkarılması gerek. Biz hâlâ anadilde eğitim yapmıyoruz da seçmeli ders olarak koyuyoruz. Tüm bunlar gevezelik. Kürtlerin Kürt kimlikleriyle bu ülkede eşit olmaları gerekiyor.

Kürtler, tarih sahnesinde Birinci Dünya Savaşı’ndan bugüne kadar olmadıkları şekilde çıkıp yer alıyorlar ve bu Kürtlerin yarısından çoğu Türkiye vatandaşı. Artık 5 sene öncesine göre büyük ilerleme sayabileceğin şeyler bu tarihi kategori itibariyle anlamlı değil. O yüzden kafalarımızı açmamız lazım; Kürtler, Türkler olarak biz nelere sahipsek, aynı şeylere sahip olmak zorundalar. Bunun için her şeyi konuşabilmemiz lazım.

İkincisi; statü. Irak içinde neredeyse devlet halini alan bir Kürt yapısı var. Yarın Suriye’de de benzer bir durumun yaşanma ihtimali var. Irak’takilere benzer bir şekilde federal mi, özerk bölge mi olacak bilmesek de en azından şunu biliyoruz; Suriye Kürtleri, Suriye’deki olaylar başlamadan önceki statülerinde olmayacaklar. Türkiye’deki Kürtler de, “Bizim bulunduğumuz devlet sisteminin daha gerisinde olan ülkelerdeki Kürtlerin konumundan biz niye altta olalım” diyeceklerdir ve diyorlar.


‘Kürtçe ders almam biraz da Kürtleşmekle ilgili’

- Statüye geçmeden soralım; anadilde eğitim yerine Kürtçe seçmeli ders için “gevezelikler” diyorsunuz, ancak TESEV ve KONDA’nın “Anayasaya Dair Tanım ve Beklentiler” başlıklı raporunda katılımcıların yüzde 73’ü “Temel eğitim dili yalnızca Türkçe olmalıdır” diyor. Kürt sorunun çözümüne Türk kamuoyunu siz ne kadar katıyorsunuz?

Kamuoyunu dönüştürmek siyasi önderliğin görevidir. Bu sorunun nedenlerinden biri de zaten Türk algısıyla ilgili. Bunun değişmesi gerekirken bazı siyasetçiler ucuz bir popülizmle toplumdaki geri durumlara kendilerini kolayca teslim ediyorlar.

- Hidayet Şefkatli Tuksal’ın “Bölünmemek için Kürtler ne kadar Türkleştiyse, Türkler de o kadar Kürtleşmeli” sözleriyle sizinkini bir araya getirdiğimizde şu sonuç mu ortaya çıkıyor: “Erdoğan’ın Kürtleşmesi gerekiyor.”

Hidayet Hanım’ın dediği anlamda hepimizin “Kürtleşmesi” lazım. Benim Kürtçe ders alıyor olmam da biraz bununla ilgili zaten.


‘Erdoğan ve Öcalan’ı TBMM’de yan yana görmek iyi olur ama ...’

- Peki, sizin statüden kastınız tam olarak ne; federasyon, konfederasyon, özerklik?

Federasyon da olabilir, otonomi de; önemli olan Türkiye bütünlüğü içinde Kürtlerin kendi kendini yönetir durumda olması; prensip adem-i merkeziyetçilik.

- Aklınızda Mehmet Ali Birand’ın geçtiğimiz günlerde söylediği “Öcalan, parti başkanı olarak Meclis’e girmeli” düşüncesi de var mı?

Elbette, öyle olmak zorunda. PKK’nın silahı bırakabilmesi için “Talep ettiklerinizi silahsız da talep edebilirsiniz” diyebileceğiniz bir mekanizma yaratmanız lazım. Bu da PKK’nın siyasi taleplerinin taşıyıcısı olan kadroların siyaset yapabilmesi demek. Sonucu da Abdullah Öcalan’ın meşru zeminde siyaset yapabilmesi, parlamentoya girebilmesi demek.

- Cengiz Bey, siz Erdoğan ve Öcalan’ı yan yana TBMM’de hayal edebiliyor musunuz?

Öyle bir hayalperest tarafım yok.

- Bu, hayalperestlik mi?

Çok iyi olur, ama olabileceğine dair hiçbir sinyal almıyorum.

- Kitabın en ön plana çıkan cümlelerinden biri; “Ya Türkiye Kürt meselesini çözecek ya da Kürt meselesi Türkiye’yi çözecek.” Sizce, Türkiye’yi hangi ısrarlar böler?

Türkiye bir boşlukta yaşamıyor, dünyada yaşıyor. Ve bir sürü dinamik hareket halinde. Televizyonlardan seyrettiğiniz iç savaş manzaraları bu bölgenin içinde de oluyor. Suriye’de olan buraya da sirayet eder. Şu anda ekonominin iyi gitmesinin getirdiği bir ivmeyle yol alan bir ülke var. Fakat bu hastalıklı bir ülke, bünyesi çok sağlam değil.

Dolayısıyla bu sorunlar kangrenleştiği, birikip yoğunlaştığı zaman öyle bir tarih konjonktürü gelir ki mevcut halinizi devam ettiremezsiniz. “Ya çözersiniz, ya çözer”den kasıt budur. Yoksa bundan daha kötü oluruz.


‘Bu ülke bölünürse çok sancılı bir şekilde, kanla bölünür’

- Bundan daha kötü olan ne?

İç savaş, ülkenin parçalanması gibi büyük siyasi-toplumsal felaketler.

- Murat Belge’nin tabiriyle Çekler ve Slovaklar gibi “efendice bölünmek” de sizce bir felaket mi? Barışçıl bir bölünme mümkün değil mi?

Barışçıl dediğiniz anda bölünmeyiz zaten. Bu ülke bölünürse çok sancılı bir şekilde bölünür.

- Kastınız kan mı?

Tabii, kanla bölünür. Osmanlı İmparatorluğu’nun tasfiye süreci 100 küsur yıla yayıldı ve büyük felaketlerle oldu. Birçoğumuz büyük felaketler yaşamış insanların devamıyız. Mesela ben Rumeliliyim ve İstanbul’da konuşuyoruz. Felaketler yaşanmasaydı, “Rumeliliyim” deme ihtiyacı duymazdım. Ve Osmanlı’nın tasfiyesi daha tamamlanmamış olabilir. Bu tasfiyeyi ortadan kaldırmak için barışçıl beraberliğin yolunu bulmalıyız. Yoksa Osmanlı İmparatorluğu’nun tasfiyesi devam eder.

Kitapta, alıntı olarak 1911 tarihinde çıkmış uzun bir makale var. İttihat ve Terakki ile yeni bir canlanma var zannediliyor ama yazar, bu ülkenin tarihi ve coğrafyasıyla miras aldığı şeyin küçülme trendi olduğunu ve bunun da çok kanlı ve sancılı olacağına işaret ediyor. “Bunların becereceğine inanmıyorum çünkü...” diyerek gerekçeleri sayıyor ve dedikleri bir sene sonra Balkan Savaşı, arkasından Birinci Dünya Savaşı’yla pat diye çıkıyor. Milyonlarca insan yerinden oluyor, ölüyor. Araya 1915 giriyor.

Dolayısıyla barışçıl bir buluşmayı yakalayamazsak, felaketler yaşarız. Şu anda her şey gayet iyi gözüküyor, ama bunları aşamazsak söz gelimi 2018’de, 2028’de ne olur bilemeyiz. Tekrar söylüyorum, ya barışçıl bir bütünleşme ve büyüme, oradan yola çıkarak sınırları, zapt ederek değil ama gelişme seyri ile anlamsız kılma yaşanacak ya da Osmanlı İmparatorluğu’nun tasfiyesinin yeni şartlarda devamı durumuyla yüz yüze kalacağız.


‘Irak’ta savaş potansiyeli var’

- İyimser olan ilk ihtimalin bir ucu da Atatürk’ün bölge liderlerine söylediği “Siz de bağımsızlığınızı kazandıktan sonra birlikte federasyon kurabiliriz” cümlesinin bugün yeni bir formatta gerçekleşmesi mi?

Tabii ki. Kitabın temel tezlerinden biri, Filistin sorunundan Kürt meselesine kadar çoğu sorunun kaynağının Birinci Dünya Savaşı’nda İngiliz ve Fransızların halkları parçalayarak, çok kaba ve yanlış biçimde çizdiği sınırlar olması. Bu sorunlar bölgenin sistemi, bölgenin beşeri, kültürel, coğrafi yapısına ve tarihi arka planına uygun olarak dizayn edilmedikçe devam eder. Dolayısıyla esas şey bu sınırları anlamsız kılmakta. Küreselleşme çağının getireceği dinamikler, bizi hayal çerçevemizin dışında olan yapılara doğru götürebilir; teknolojinin, bilimin ve ekonomin gelişmesine mevcut yapılar bu halleriyle dayanamazlar. Mümkün değil.


‘Bölgede sınırların değişeceğinden eminim; Türkiye de bundan muaf değil’

- Bölgede bir başka hareketlilik Barzani ile Irak’ın Şii Başbakanı Maliki arasındaki asker konuşlandırmalarında yaşanıyor. Sizce ufukta bir savaş olması mümkün mü?

Böyle bir potansiyel var. Suriye’nin ne olacağını bilmiyoruz dedim de, Irak’ın da ne olacağını bilmiyoruz. Irak dosyası kapanmış değil. Zamanını ve tarihini bilmiyorum ama bu bölgede sınırların değişeceğinden eminim.

- Sınırların soyutlaşarak değişmesinden mi yoksa hakiki bir sınır değişiminden mi bahsediyorsunuz?

Ben soyutlaşarak değişmesinden yanayım. Ama somut değişiklik ihtimali kuvvetle var.

- Bu değişime Türkiye’nin güneydoğu sınırlarını da dahil ediyor musunuz?

Bu bölgenin sınırları, Türkiye’ninkiler de dahil, aynı dönemde çizildi. İsrail’in Filistin sınırları içine yerleşmesi bir dünya savaşı sonucunda olabildi. Sovyetler Birliği’nden 15 tane ayrı sınırlara sahip ülke çıktı. Yugoslavya’dan 7 ülke çıktı vs. Sınırlardaki değişiklikler büyük olaylarla oluyor. Şimdi tarihi olarak yeni bir dünya inşası dönemi yaşıyoruz. Şimdi de değişecek. Kimilerinin Arap Baharı dediği Arap ayaklanmasının, devriminin varacağı istasyon da budur. Türkiye de bundan muaf değil.

- Tüm bunlardan Türkiye’ye geldiğimizde “efendice” olmayan bir…

Öyle bir tarihi evre olabilir. Kitabın son bölümlerinde daha küçük birimlere bölünme ihtimali var. Bölgede dinamik çalışıyor, Kürt sorununu biz çözmezsek, Kürt sorunu bizi çözer noktasına gene geri geliyoruz.

Hazal Özvarış
hazalozvaris@gmail.com

(T24.tr)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 5)
  |   Okuma: 3710   |   Yorum: (32)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Kasım 2012 15:53 | Alıntı     

Kurdistan u Azadi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Basligiyla icerigi farkli olan bir yazi. Baslik dogru, icerik yanlis dedirtiyor cünkü icerigi incelediginizde yazini Kürt karsiti oldugunu görüyorsunuz. Yazi icten ice Kürtleri particilige, Serokculuga götürüyor. oysaki Kürdistan davasi hepsinin üstündedir.

ayrica son zamanlarda Devlet inceden inceye Öcala´i ön plana cikartan bir sürece girdi. Öcalan 1999´dan sonra siyasi lider olma özelligini esir düserek kaybetmisitir. 1999´dan sonraki sürecte imraliyi kullanmak isteyen eski rejim taraftarlari, Öcalanin agziyla alti bos olan demokratik özerkligi yumurtlamislardir. Simdiki sürecte ise yeni rejim imralidan yararlanmak istemektedir. Pkk Öcalana elbetteki sahip cikmalidir ama siyasi olarak onun söylemlerini takip etmemelidir eger bunu yaparsa Öcalanla beraber Kürt halkinida imralida esir etmis olmanin ötesine gecemez.
 Yorum #2  | 26 Kasım 2012 17:21 | Alıntı     

Memet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Dünyada bu yaratiklar kadar daha igrenc bir topluluk varmi ,ne adam gibi adam olur ne dogru durust solcu ne müslüman hepsinden azar azar alip karistir olsun sana türklük.Hem oruc tutar iftarida rakiyla acar megalamaon oynak basladigi yere bak birde geldigi yere.Alcakca Getirip Duran Kalkani alevi yaparki sanki Kürtleri aleviler kandirip daga cikartiyorlar durumu yaratir.Isin ironisi tirsikcilarda Kalkanin ailesinin mhp li oldugunu söyler,
 Yorum #3  | 27 Kasım 2012 01:02 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Söylediklerinin bazilarina katiliyorum bazilarina degil.Ama bana ilginc gelen Barzaninin Apo hakkindaki sacmaliklari yani tepeden bakan bir anlayis, simdi daha iyi anliyorum neden M.Barzaniye kanimin hic isinmadigina, hasa babasina saygimiz sonsuz.Bazilari Mesutu babasi ile karistiriyor iste en büyük hata bu. Apoya soysuz diyor zati muhterem o zaman Kürdlerin yüzde 99 soysuz,varmi daha ötesi, kimin babasi kral yada aga gerci benim dedemlerim aga imis bu beni soylu yaparmi acaba?o zaman ben yirttim darisi baskalarina
 Yorum #4  | 27 Kasım 2012 02:25 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
On ozerinden 5 numara bu roportasjin ifdesi... Dusman Savcilarin kapisini calan ihanet dosyaliyla tanidigimiz Zatt'in takibcilariolan vatandaslarimiza acimak geliyor icimden...
 Yorum #5  | 30 Kasım 2012 02:02 | Alıntı     

Erdal

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Duran kalkan Adana nin tufanbeyli ilcesindedir
Aslen dersim. Surgunlerindedir. Kurt ve Alevi. Bir ailedendir
Ailesi'de. Sapına. Kadar kurtur. Tirsikcari boş. Verin. Konuşsun lar
 Yorum #6  | 4 Nisan 2015 14:51 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pfizer viagra 100mg brand viagra viagra pill picturehow long does cialis stay in your system canadian pharmacy no prescription cialis generic online from canadaed sample pack generic levitra no prescription ordering levitraglucophage and clomid Buy Clomiphene information on the fertility drug clomidcialis lawsuit tadalafil generic cialis overnight delivery generic cialis wholesale
 Yorum #7  | 18 Nisan 2015 13:48 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ameridex clomid anti e Clomid buy clomid genericvardenafil drug information levitra why so exspensive levitra and popperswhen will cialis generic be available canadian pharmacy express cialis tadalafil onlineviagra brand online priligy prix a paris viagra uk without prescriptionbuy levitra no prescription required consequences levitra vardenafil
 Yorum #8  | 25 Nisan 2015 10:57 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
accutane contraindications Accutane accutane lawsuit reviewscialis generic side effects generic cialis canada buy generic cialis pillslevitra pill cutter pfizer levitra cialis levitra riskshow long viagra works priligy en generico viagra for sex offenderscialis indications canadian pharmacy cialis 20mg generic cialis images
 Yorum #9  | 29 Nisan 2015 20:52 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
When palpable to have spread beyond the prostate. baclofen .. buy levothyroxine without prescription This does not usually cause problems.calcium One of the mineral constituents of bone. motilium Stress anxiety c.Cancer cells reproduce almost continuously and abnormal proteins are made. antibiotics online overnight delivery M.Further because lymphatic drainage from tumors is slow nanoparticles accumulate in the tumor. periactin Although it is difficult to separate psychogenic factors from organic disease vasculogenic ED was found to account for approximately of patients with ED National Institutes of Health Consensus Development Panel on Impotence .Clinical features . dapoxetina shopping .Outlook Prognosis How well you do depends on the form of the disease you have and your overall health. is cialis cheaper at costco Newer anticoagulants that address these limitations have been approved recently by the FDA for anticoagulation in atrial brillation and will likely be expanded to DVT and PE.Mary Ann showed me the mole on her arm near her armpit and I knew immediately that this was not going to be a good thing. tetracycline A and B show individuals with Marfans.Pelvic fracture F. canadian pharmacy cialis The intranasal version of midazolam is the subject of an ongoing international phase clinical trial ARTEMIS with an openlabel safety extension study.If you want to change the way a person feels you might change his or her thoughts or behaviors for example. mysearchdial Cancer Zhi F.In October of at age I began training to run the Boston Marathon. calis without prescription If the ini tial angular velocity is and the final angular velocity after a time t is f the angular acceleration is f t A.Wellcome Images. lasix In Griffin JE Ojeda SR eds.
 Yorum #11  | 3 Kasım 2015 03:20 | Alıntı     

TimothyOr

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Looking For buy propecia online with prescription? Propecia - order propecia online uk!
 Yorum #12  | 12 Kasım 2015 03:40 | Alıntı     

Geraldnax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello! We offer Prednisone!
Prednisone is able to help during any severe disease. Prednisone 20 mg - Buy Prednisone Online. Its spectrum of action is broad that it covers almost all known diseases of autoimmune, allergic, and tumour origin.
 Yorum #13  | 16 Ocak 2016 18:51 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
testo testis testicle testicular The term testis originates from a Latin term meaning witness.This innovative full service CRO provides drug discovery development lifecycle management and laboratory services to pharmaceutical biotechnology medical device academic and government organizations globally in a variety of therapeutic areas such as oncology immunology and infectious disease to name a few. viagra to purchase online MAGNETIC RESONANCE magnetic resonance imaging MRI Magnetic waves produce images of organs and tissues in all three planes of the body.Connective Tissue and Joint Diseases l STEPUP TO MEDICINE b.There are also a number of side effects including drowsiness and loss of concentration.The first step in any patient who presents with AFib is to determine whether the patient is stable and to determine HR.larynx Voice box containing the vocal cords.Four days later my red blood count was low and I needed a transfusion perfectly typical Craig said cheerfully. best place to buy cialis forum 157 Rev.One must go further to identify arterial occlusion as an actual cause because arterial occlusion can be overcome with balloon dilatation andor bypass as an effective treatment.The force F D is simply the weight of the dis placed water.Despite this health care providers often do not specifically ask their male diabetic patients about sexual function.This article focuses on AML in adults.B.Early vaccination for S.Update Date Updated by Neil K. levitra generique maroc This helps bring up mucus from the lungs so that you can cough it out.IBSHistone HK acetylation controls chromatin structure and protein interactions.Reticulocyte countEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version A reticulocyte count measures the percentage of reticulocytes slightly immature red blood cells in the blood.Quick Hit If you suspect lower GI bleeding still exclude upper GI bleeding before attempt ing to localize the site of the lower GI bleed.Has been found to have good sensitivity and specificity b. free kamagra fast Clinical trials of diaphragmatic breathing retraining or pursed lip breathing have not been shown to be effective..In addition to acute urinary retention and prostatic abscess ABP can lead to sepsis chronic bacterial prostatitis fistula formation or spread of infection to the spine or sacroiliac joints.The drug is best not used during pregnancy or in a lactating mare as it has been shown to be passed through the placenta and milk in studies with other species.atrophyLately he has noticed pain and tenderness in his right toe called talipes podagra rickets and also hard lumpy deposits over his elbows. cvs cialis 20mg price Conjoined Siamese twins are incompletely separated identical twins.NIH publication


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #14  | 17 Ocak 2016 23:24 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
Meanwhile across the Atlantic Europeans reacted to the news by creating their own anesthetic.Treatment consists mainly of chemotherapy and radiation therapy to the involved field.As obvious from the GOLD guide and the previously mentioned studies sexual function disorders such as ED are not included in the comorbidities of COPD. accutane online fast deliverey He persevered when other surgeons gave up amid post surgical deaths and issues on defining braindead donors.Ethical and legal issues surrounding supportive measures are much more complicated.Quick Hit The most common electro lyteacid base abnormality seen with severe diarrhea is metabolic acidosis and hypokalemiaThis maximum rotational energy E r see Appendix A is E r Here I is the moment of inertia of the leg.c.These ndings suggest an important role for LysRS in laminindependent cancer cell migration and metastasis.calco calcio calcium hypercalcemia hypocalcemia hypercalciuria ENDOCRINE SYSTEM COMBINING FORM MEANING TERMINOLOGY MEANING cortico cortex outer corticosteroid region crino secrete endocrinologist dipso thirst polydipsia Poly means many or increased. acheter levitra generic There are also a number of side effects including drowsiness and loss of concentration.b.A New Drug Application for extendedrelease topiramate has been accepted for review by the US Food and Drug Administration and the agent should have completed the regulatory process in the first half of next year according to Bill Pullman MD PhD chief scientific officer at UpsherSmith the company developing the new drug. where can i buy online cheap cialis Third Law For every action there is an equal and opposite reactionThe importance of surfactants in the process of breathing is described in Chapteroutermost layer surrounding the uteruslack of sperm cells in semenFigure from Gleitman H Psychology New York WW Norton. low price generic viagra B.See Table on for names of ACE inhibitors and other cardiovascular drugs.b likewise found evidence for a functional predominance of the DAR subtype in rat erectile tissue.g. priligy dosis It is noteworthy that the absence of proVGF protein and its derived peptides as it occurs in VGFknockout mice resulted in dramatically impaired sexual behavior sexual maturation and fertility Salton et al.myxo mucus myxedema Mucuslike material accumulates under the skin.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #15  | 18 Ocak 2016 07:00 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
Effective social support during pregnancy may buffer adverse effects of maternal psychological distress on fetal development but the biobehavioral mechanisms of this protective advantage are unclear.ECGshortened QT interval e. order viagra online Differential diagnosis of urticaria and angioedema ACE angiotensinconverting enzyme ANA antinuclear antibody Cq complement protein required for innate immune responses CDc basophil activation marker for allergy detection IgE immunoglobulin E antibody NSAIDs nonsteroidal antiinflammatory drugs TRAPS TNFRSFAassociated periodic syndrome Click to zoom Enlarge Image FigureA. viagra plus This process of focusing is called accom modationSome insects are able to utilize the kinetic energy in the upward movement of the wings to aid in their flight.org.The Clinical Practice of Emergency Medicine.Often patients have morning stiffness of joints that lasts for several hours.H generic propecia The need for the service is evident the demand for rehabilitation is substantial while the capacity to supply rehabilitation services is poor.If that were not the case no woman would ever have a second childand no biped a second knee replacement.The light is focused by the lens system of the eye into an inverted image at the photosensitive retina which covers the back surface of the eye.Her physician recommended physical therapy to strengthen the affected arm.thyroid storm is a medical emergency with lifethreatening sequelae.pertaining to below the kneecapan empyema is a complicat ed parapneumonic effusion which means the pleural effusion is infected.Infectious Diseases INfECTIOUS DISEaSES l fIGUre chest PA A and lateral B radiographs Right lower lobe pneumonia straight arrows doxine c.See also Acute mesenteric ischemia Arteriovenous malformations Arthritis causes of b Asbestosis Ascariasis t Ascites b Aspergillus Aspirin in CAD in ischemic stroke in myocardial infarction Assisted controlled AC ventilationBone metabolism does not appear to be significantly affected by loop diuretics.CT scan of the chest with IV contrast.A history devoid of previous blood product administration does not exclude the possibility of antiIgA antibodies or adverse reactions.motor nerve Carries messages away from the brain and spinal cord to muscles and organs efferent nerve. kamagra or malegra The nanoparticles with the attached toxin are injected into the blood flow and accumulate in the tumor as described in Section


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #16  | 19 Ocak 2016 04:55 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
The Panel performed focused reviews and analyses of the surgical therapies implantable devices and vascular surgery.Elsewhere immunosuppressant drugs led to greater success for transplanted organsin South African surgeon Christiaan Barnard shook the world with the first heart transplant. antabuse over the counter generic C.Dapoxetine Hydrochloride unique advantage is that it has a short halflife of about minutes.B C Stent is expanded Expanded stent is left in place CARDIOVASCULAR SYSTEM thrombolytic therapy Drugs to dissolve clots are injected into the bloodstream of patients with coronary thrombosis. zithromax online uk .He then transmitted it to humans passing it from a series of teachers to their pupils including Atreya and Agnivesa and eventually to Charaka who turned it into the seminal Charaka SamhitaIt includes the following symptoms Delusions such as people are out to get me or thought broadcasting belief that internal thoughts are broadcast to the external world so that others can hear them.Depression weakness fatigueCOPDrelated mortality is probably underestimated because of the difficulties associated with identifying the precise cause of death. priligy online If total cholesterol is mgdL and HDL is mgdL repeat screening in years.coronary artery disease CAD PVD stroke at other sites.Nystatin mouthwash swish and swallow three to five times per day only for oral candidiasis c. priligy en pharmacie en france NSAIDs indomethacin for symptomatic reliefSome animals take advan tage of this lag in temperature between the surface and the interior of the soil.ChapterAs for the purpose of trepanning the oldest explanations center on the notion of PREHISTORIC DEER DOCTOR This yearold cave painting in Ariege France shows a figure believed to be a healing priest.But unfortunately the reality is which it expenses Twentyfive every supplement and also at enough time associated with producing just isnt positioned on the particular National health service.In on a visit to the Crimea she had contracted a day illness known as Crimea fever that was to cause periods of disability and bed rest throughout the rest of her life. cialis 40mm exudateThe threeway catheter has three separate lumens for drainage of urine for ination of balloons in the bladder and for introduction of irrigating solutions into the bladder.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #17  | 19 Ocak 2016 09:47 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Posterior dorsal Skin Gray sensation matter Dorsal root of Central canal White matter spinal nerve afferent sensory Dorsal root ganglion Afferent Ventral root of neuron Anterior spinal nerve ventral efferent motor Efferent neuron Skeletal muscle FIGURE The spinal cord showing gray and white matter transverse view.Greater health benefits are associated with greater levels of activity but it doesnt necessarily have to be intense or prolonged activity. sildenafil 100mg india Both D and Dlike receptors were mainly localized on smooth muscle cells and the relaxant activity of apomorphine was most probably mediated by Dlike receptors partially through NO release from endothelium.SPLEEN AND THYMUS GLAND The spleen and the thymus gland are specialized organs that are also a part of the lymphatic system.This procedure detects the presence of abnormal levels of antibodies in patients with conditions such as multiple myeloma and Waldenstrom macroglobulinemia.Disclaimer We supply only basic details about medications which usually doesnt include almost all directions feasible medication integrations or even safeguards.Sphygmomanometer dial indicates blood pressure Bulb Rubber Brachial cuff artery Stethoscope Ulnar artery Radial artery Artery closed Artery opening Artery fully open The patients blood pressure is recorded on a removable graph known as a tonoscillogram The device contains a mechanism to measure pressure that works like a barometer changes in pressure make a metal cell expand or contract and levers transmit these movements to the dial The bulb is used to inflate the cuff with air to stop the blood flow temporarily in the patients artery M E DICI N E I N T H E I N DUS T R I A L AGE Pasteur and Microbiology ERMS ARE INVISIBLE ENEMIES.Quick Hit The HOPE trial showed that the ACE inhibitor ramipril reduces mortality MI stroke and renal disease in a broad range of patients with high risk cardiovascular disease. cytotec pills uk Symptoms a.Using the dimensions shown in Fig.The hypothalamus also produces and secretes hormones directly to the posterior pituitary gland where the hormones are stored and then released Figure B. levitra sold over the counter Crohns disease ileal resection terminal ileumapproximately the last cmThe most celebrated of the case histories described by Jenner in his Enquiry had occurred two years earlier.Pathogen Toxoplasma is acquired by eating uncooked lamb or pork unpasteurized dairy products or raw eggs or vegetables.In primary adrenal insufficiency cortisol does not increase sufficiently.No specific treatment is necessary just close observation. who will deliver cialis fast A.Many times the procedure eliminates obstruction or a strategical area improving the chances of the inflamed or chronically dilated zones to normalize.Appendix Appendix l ElEctrocardiogram intErprEtation Electrocardiogram Ecg pearls a. buy propecia 5mg usa Beck Judith Beck and Robert DeRubeis.Be careful about taking sedating medicines and never combine these medicines with alcohol.Zimmerman M Galione JN Attiullah N et al.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #18  | 21 Ocak 2016 17:26 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
bipolar disorder Mood disorder with alternating periods of mania and depression.tachyH. cialis 60 mg angleterre B Both are extracted through the laparoscope leaving the uterus and the cut end of the fallopian tube.c.xiv ACKNOWLEDGMENTS I am always pleased to hear from students who comment on the book and ask important questions. azithreomycin canadian pharmacy Intensitymodulated radiation therapy IMRT is an advanced mode of highprecision radiotherapy that uses computercontrolled linear accelerators to deliver precise radiation doses to a malignant tumor.Immunologically based syndrome consisting of fever malaise pericarditis leu kocytosis and pleuritis occurring weeks to months after an MI b.B Endoscopic view of esophageal varices.PubMed Montorsi F McDermott TE Morgan R Olsson A Schultz A Kirkeby HJ.But gradually sense prevailed. cialis viagra pharmacie General characteristicsabsence of vision in half of the visual eldAt present spraying of pesticides is the most common way of controlling the medfly.Radioactive materials such as glucose are taken up by the brain and images recorded.Vaccines which protect against HPV and are now available..Control of RUNX by histone methyltransferases. mejor viagra Eardley et al.M E DICI N E I N T H E I N DUS T R I A L AGE JOHN SNOW AN D EPIDEMIOLOGY ANTICHOLERA INOCULATION Waldemar Mordecai Wolff Haffkine inoculates a community against cholera in Calcutta India ing.Pathophysiology Normally standing up causes blood to pool in the lower extremities leading to a decrease in cardiac output stroke volume and BP.Therapy for high LDL cholesterol a.Her BP is when lying down when standing. buy accutane online canada The Latin resectio means a trimming or pruning.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #19  | 21 Ocak 2016 23:29 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
surface or skin tissue of the body thelium PREFIXES K Circle the correct term to complete the following sentences.So for example if blood as a humor became excessive the illness was likely to be warm and moist in character with symptoms such as redness swelling rapid pulse and breathing perspiration uneasy sleep and even deliriumthe typical profile of a fever due to S H I P P O CR AT E S A N D GR E E K M E DIC I N E THE FATHER OF WESTERN MEDICINE Hippocrates here depicted treating a sick woman established medicine as a discipline distinct from magic and religion.Quick Hit Glaucoma is the most com mon cause of nonreversible blindness in African Americans.P. generic kamagra B Renal cell carcinoma.Blood insulin levels are measured before the injection and again at and minutes after the injection.Depending on the particular vaccine it may be inoculated by injection by mouth orally jabbed through the skin or introduced by some other route.This was the first total artificial heart replacement in a human for heart failure patient Haskell Karp in Houston Texas inserted by US surgeon Denton Cooley. cialis, greece The leaves seeds and especially the root bark were infused boiled roasted or fermented to make treatments for a wide range of problems from skin rashes to coughs and backache.Systemic diseasediabetes collagen vascular disease SLE RA Henoch Schonlein purpura polyarteritis nodosa PAN Wegeners granulomatosis Amyloidosis cryoglobulinemia Drugstoxinscaptopril heroin heavy metals NSAIDs penicillamine Infectionbacterial viral protozoal Multiple myeloma malignant HTN transplant rejection B.transGorbach M. ordering viagra by phone LASIX may inhibit lactation.org.A yearold male is brought to your office by his daughter who is having increasing problems caring for him at home.The point of junction of the muscle to the bone that moves is called the insertion of the muscle.c.The miasma theory prevailed and was only questioned after it was challenged by the experiments of Louis Pasteur in the s see pp. priligy venta internet Migraine Quick Hit Visual aura in migraine The classic presentation is a bilateral homonymous scotoma.Chapter Elasticity and Strength of Materials So far we have considered the effect of forces only on the motion of a body.Social capital is dramatically declining and has been over the past several decades.This was followed by the pioneering work of Renaissance anatomists such as Andreas Vesalius see pp.The hypothalamus also produces and secretes hormones directly to the posterior pituitary gland where the hormones are stored and then released Figure B.Pleural effusion parapneumonic effusionsSee Chapter pharmaceuticals viagra Your surgeon will remove fatty tissue and loose skin from the middle and lower sections of your abdomen to make it firmer and flatter.b.Presence of smudge cells fragile leukemic cells that are broken when placed on a glass slide d.The Lippincott Manual of Nursing Practice.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #20  | 22 Ocak 2016 17:40 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
Most muscles taper to a single tendon.At that time you will have a nuclear medicine scan to see if white blood cells have gathered in areas of your body where they would not be normally. viagra samples overnight The causative organisms are primarily gramnegative coliform bacteria.Priligy is a universal drug which can be prescribed to a relatively wide target audience from age toIn six weeks CHANCES OF SURVIVING SURGERY BEFORE ANTISEPTICS ARRIVED against all odds James was infectionfree and able to walk on two good legs. buy clomid online without a script Pradhan S.The physician suspecting increased ICP prescribed corticosteroids and Dicks symptoms disappeared. accutane At such low levels of light the process of vision is statistical.Their disease may be well controlled on oral antidiabetic drugs.Table reviews the cranial and facial bones with the location of each bone.Corbis Bettmann bl.Diuretics b.This shoots out particles called positronsthe opposites of the electrons that orbit the atomic nucleusand as each positron collides with an opposite electron the two annihilate each other in a burst of gamma rays that are detected by sensors.What is diuresis what's in fake accutane bought online? FEMALE INFERTILITY Female infertility may occur when A fertilized egg or embryo does not survive once it sticks to the lining of the womb uterus The fertilized egg does not attach to the lining of the uterus The eggs cannot move from the ovaries to the womb The ovaries have problems producing eggs Female infertility may be caused by Autoimmune disorders such as antiphospholipid syndrome APS Cancer or tumor Clotting disorders Diabetes Growths such as fibroids or polyps in the uterus and cervix Birth defects that affect the reproductive tract Excessive exercising Eating disorders or poor nutrition Use of certain medications including chemotherapy drugs Drinking too much alcohol Obesity Older age Ovarian cysts and polycystic ovary syndrome PCOS Pelvic infection or pelvic inflammatory disease PID Scarring from sexually transmitted infection previous abdominal surgery or endometriosis Smoking Surgery to prevent pregnancy tubal ligation or failure of tubal ligation reversal reanastomisis Thyroid disease Too little or too much of certain hormones MALE INFERTILITY Male infertility may be due to A decrease in sperm count Sperm being blocked from being released Sperm that do not work properly Male infertility can be caused by Being in high heat for prolonged periods Birth defects Cancer treatments including chemotherapy and radiation Environmental pollutants Heavy use of alcohol marijuana or cocaine Impotence Infection Obesity Older age Retrograde ejaculation Scarring from sexually transmitted infections injury or surgery Smoking Too little or too much hormones Use of certain drugs such as cimetidine spironolactone and nitrofurantoin Vasectomy or failure of vasectomy reversal In healthy couples under age who have sex regularly the chance of getting pregnant is about per month.The difference has to do with cognitiona special kind of cognition called attribution and specifically attributional style.It is generally recommended that HAART therapy be continued in pregnant patients with HIV.COPD chronic obstructive pulmonary disease Testosterone ngml DHEAS dehydroepiandrosteronesulphate gml LH luteinizing hormone mIUml FSH follicle stimulating hormone mIUml IL interleukin pgml TNF tumour necrosis factor alpha pgml. buy accutane online canada Natl.This complex system of specialized tissues contains glands that secrete several types of uids nerves that carry impulses and blood vessels that aid in the regulation of the body temperature.Withhold exogenously administered magnesium.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #21  | 29 Ocak 2016 22:08 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Essentially since the time of Galen weve been trying to look at personality types that predispose people to cancer.Youngs modulus has been measured for many materials some of which are listed in TableHealthy tissue does not contain magnetic material and therefore is not heated by the applied field.As an official branch of the medical system emergency medicine is relatively young. buy cialis in canada Consistent with observations at the single channel level whole cell patch clamp studies documented a significant glibenclamidesensitive increase in the whole cell outward K currents in the presence of the K channel modulator levcromakalim see Lee et al.and other areas of medicine.Desperate for help his mother took him to Pasteur.The American Diabetes Association recommends a treatment goal of HbA cSystemic vasculitis may result in skin muscle and nerve lesions. inderal non perscription She denies any pain or numbness in the lower extremities.General characteristicsC Process A nominated clinician with an interest in respiratory disease should be responsible for the programme. canadian viagra pharmacy Sildenafil citrate for erectile dysfunction in men receiving multiple antihypertensive agents a randomized controlled trial.The bile ducts help remove waste from the liver and carry salts that help the small intestine break down digest fat.There is some evidence that nocturnal domiciliary noninvasive ventilation NIPPV can augment the effects of a rehabilitation programme in patients with severe COPD.bronchoscopy buy accutane 40 mg online QuIcK HIT Increased susceptibility to infections is a major cause of mortality in patients with CKD.see front matter Elsevier Ltd.Diets including intake of peanuts other nuts and peanut butter ranging from never to times a day of the nurses who were their mothers were attained by periodic questionnaires in NHSII. cheapest brand name levitra The gas that passes into the bloodstream at the lungs isThe childs height weight and arm and leg lengths will be measured.a Reflection and refraction of light.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #22  | 31 Ocak 2016 00:56 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Genomics Hum.Type A is probably the most researched and the most familiar to the public.e APPENDIX V COMPLEMENTARY AND ALTERNATIVE MEDICINE TERMS ayurvedic medicine Also known as ayurveda meaning the science veda of life ayu levitra vardenafil generico Blood impurities were removed in the heart and returned to the lungs where they were breathed out while the cleaned blood returned to the liver.Local heating for example relieves muscle pain and arthritic conditions.Example The head lies superior to the neck.A B FIGURE A Barium enemaThis test can clearly define the four abnormalities as well as provide important information about aortic arch anatomy. propranolol online delivered in usa Am Fam Physician.Allostasis is the process by which the body responds to stressors in order to regain homeostatis or a state of equilibrium. viagra depoxetine Quick Hit Test for microbial diagno sis for outpatients is not required.Radiology The Basics and Fundamentals of Imaging. horaires levitra Combining form combination of the root and the combining vowel BASIC WORD STRUCTURE TERMINOLOGY In previous examples you have been introduced to the combining forms gastro stomach hemato blood and cardio heart.By now she was already becoming an acknowledged authority on hospitals and nursing.The blood then flows into the left atrium via the pulmonary vein. priligy dapoxetine 60 mg pronation As applied to the hand and forearm the act of turning the palm down.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #23  | 2 Şubat 2016 08:24 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
Other investigators had noticed this phenomenon with highvoltage tubes but had not pursued it. inderal non perscription In Europe it can be traced back to the times of Ancient Egypt Greece and Rome.The thymus gland see Figure B is a lymphatic organ located in the upper mediastinum between the lungs. ou acheter du cialis sur le net Polymyositis and inclusion body myositiscellmediated process C.The first humantohuman heart transplant was by no means the first organ transplant.Outlook Prognosis Hypopituitarism is usually permanent and requires lifelong treatment.Polymyalgia rheumatica a.Review provided by VeriMed Healthcare Network buy generic viagra People with lymphoma or cancers of the gastrointestinal or genitourinary tracts can also develop severe cases of acanthosis nigricans.J.treatmentAbdominal pain is most common presenting symptom. 100 mg viagra pfizer Interference When two or more waves travel simultaneously in the same medium the total disturbance in the medium is at each point the vectorial sum of the individual disturbances produced by each wave.These phenomena are so different from the predictable properties of inanimate matter that many scientists in the early th century believed that different laws governed the structure and organization molecules in living matter.Lipid panel e.m which can be produced by the legs in the final push off.Priligy will not make you a giant in the bed but prolong the process of your ejaculation making the sexual intercourse longer and more pleasant for both partners.nd ed. viagra barcelona en mano CrossRefMedlineWeb of ScienceOnethird of untreated syphilis patients in the latent phase enter this stage.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #24  | 2 Şubat 2016 09:03 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
P ATHOLOGY IMMUNODEFICIENCY Some immunodeciency disorders are present at birth.Early in the Renaissance Western medicine  emerged from stagnation and became more  formalized.Motor tics multipleureteroileostomy uso viagra jovenes calculate the number of ions entering the axon during the action potential per meter of nonmy elinated axon length.Physical therapies A combination of physiotherapy and relaxation techniques can be helpful in managing the symptoms of chronic abacterial prostatitis especially if it may be caused by muscle pain in your pelvic floor.All diseases were significantly associated with ED except high blood cholesterol level which was associated with ED after adjustment for sociodemographic characteristics but not after adjustment for all other diseases.The second time I took mg and there was no headache.Despite the name the syndrome may not always be reversible and can affect regions other than the posterior region of the brain..Wingard et al. cialis plux dapoxetine online ordering Answer This patient is probably suffering from hypertensive encephalopathy due to a hypertensive emergency which is defined as evidence of severe HTN accompanied by evidence of endorgan damage.Chen J.F.arthrography Taking xray images after injection of contrast material into a joint. buy viagra cialis online canada See also Nephrolithiasis SturgeWeber syndrome Subacute granulomatous thyroiditis Subarachnoid hemorrhage SAH Subchondral cysts Subclavian steal syndrome b Subconjunctival hemorrhage Subtotal thyroidectomy in hyperthyroidism Sudden cardiac death Sulfasalazine in Crohns disease in rheumatoid arthritis in ulcerative colitis Sulfonylureas in type II diabetes t Sumatriptan Imitrex in cluster headache Sumatriptan in migraine Superficial thrombophlebitis Superior vena cava SVC syndrome Supplemental oxygen in acute respiratory failure b Synchronous intermittent mandatory ventilation SIMVIts about the size of a walnut and lies at the base of your bladder. propecia posologie Dialysis and ultraviolet light.You need to investigate further to determine the cause of the hypona tremia.Based on Panel consensus.Competing interests None.PREFIXES PRACTICAL APPLICATIONS Check your answers with the Answers to Practical Applications onA fibrotic rigid pericardium restricts the diastolic filling of the heart. priligy equivalent Philadelphia Pa Saunders Elsevier chapEur Urol.laryngectomyReview provided by VeriMed Healthcare Network.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #25  | 8 Şubat 2016 07:59 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
Degree of erectile dysfunction and depression in the male participants of the COPD and the control groups. levitra adiccion Alongside artificial heart development the first implantable pacemakers were invented in the early s.Its developer Portuguese neurologist Antonio Egas Moniz pioneered cerebral angiography to visualize the blood vessels of the brain for which he received a Nobel Prize in Physiology or Medicine in cialis without perscription The retina.Shannons formula for information content is shown to be equivalent to the formula for entropythe measure of disorderexcept with a negative sign... viagra plus Gynecomastia d.J.For information on how this is done see Venipuncture How to Prepare for the Test If you are a woman of childbearing age your health care provider may want you to obtain the blood test on certain days of your menstrual cycle.Ureteropelvic junction d.. best place to order generic cialis Obstruction A B C FIGURE Stages of appendicitis.Costley K.rocky mountain spotted fever a.Diagnosissubhepaticpertaining to below the liver. canadian viagra for sale Without treatment there may be a significant risk of intestinal cancer.Quick Hit Hepatic abscess is the most serious and dreaded complication of acute cholangitis it has a high mortality ratea.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #26  | 1 May 2016 02:38 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Net troubled loans rose to.Sign up for cash advances online using our simple form and get an instant cash advance with no credit check and no hassles. payday loans direct lenders Terms of Use Disclaimer Awards Affiliations Privacy Policy Links Site Map To apply to over different hard money commercial lenders in just four minutes for free using the wonderful software of CLoans.The more honest you are the better for you and your financial future will be.They no longer have that right because legally Nigeria has ceased to exist.We arent the loan provider but the links on our site provide contacts to our lenders. loans direct I have sent Maggio Capital several of my clients in the past few years.Immune Germany Europe is game such and beyond global from good the someone are U a is machine hence essentially unsecured loans for self employed with bad credit called that Asia fax itself slowdown the beforehand odds him zero conditions in one. loans direct Lehman Tom September.There is even an option to get some funds up front using uShips Fast Cash program.For necessary your credit you worthwhile than arrears Their bad knowing the rates so. personal loan To File.Manageable have risk who holidays payments several unsecured loans the know. pay day loans S.
 Yorum #27  | 11 May 2016 15:12 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
Pituitary physiology and diagnostic evaluation.Although first generation antihistamines are rapidly acting and effective in both pediatric and adult patients they may have a common side effect of sedation and impaired motor skills due to their ability to cross the bloodbrain barrier.At halftime he tests his blood sugar. cialis Antidepressants as appropriate c.e.Fecal occult blood test every year colonoscopy every yearsM. priligy commentaires When you first start taking warfarin you will need frequent blood tests.antipruriticas desired ad libitum freely ADD attention decit disorder add adduction ADH antidiuretic hormone vasopressin secreted by posterior pituitary gland ADHD attentiondecit hyperactivity disorder ADL activities of daily living ADT admission discharge transfer AED automated external debrillator AF atrial brillation AFB acidfast bacillusbacillithe TB organism AFO anklefoot orthosis device for stabilization AFP alphafetoprotein Ag silver argentum AGC absolute granulocyte count atypical glandular cells Pap smear AHF antihemophilic factor same as coagulation factor XIII AICD automated implantable cardioverter debrillator AIDS acquired immunodeciency syndrome AIHA autoimmune hemolytic anemia AIS adenocarcinoma in situ precancerous cells are seen on Pap smear AKA aboveknee amputation alb albumin protein alk phos alkaline phosphatase elevated in liver disease ALL acute lymphocytic leukemia ALS amyotrophic lateral sclerosis Lou Gehrig disease ALT alanine aminotransferase elevated in liver and heart disease formerly called serum glutamicpyruvic transaminase SGPT APPENDIX II ABBREVIATIONS ACRONYMS EPONYMS AND SYMBOLS AM a.Do NOT wrap it too tightly.The autonomic nervous system is a part of the peripheral nervous system. levitra coupon free trial Interference When two or more waves travel simultaneously in the same medium the total disturbance in the medium is at each point the vectorial sum of the individual disturbances produced by each wave.Hypokalemia KAn xray detector measures how well xrays penetrate through bones FigureFollow your doctors instructions about using potassium supplements or getting enough salt and potassium in your diet.By the th century innovative doctors were practicing an eclectic mix of medicine alchemy astrology herbalism mineralogy psychotherapy and faithhealing while in the modern world medicine has evolved to make it possible for doctors to operate on patients remotely from another continent. pharmacie ligne B Tympanic membrane with cholesteatoma.Arrays of sensors detect the smallest of vibrations passing through the operating instruments yielding information such as tissue resistance and fluid slipperiness.b.Quick HiT It is important although sometimes difficult to dif ferentiate between absence petit mal and complex partial seizures because their treatments are differ ent.A comparative crossover study. buy disulfiram choledochal


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #28  | 22 May 2016 03:43 | Alıntı     

AntAveniRes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Few studies have investigated ED incidence in patients with COPD and this topic remains a neglected area of research.Any relapse not just throws the person back but makes alcohol abuse heavier and heavier.b. levitra 20 mg precio en espana European Association of UrologySulfur rich waters were said to ease skin conditions joint problems and parasitic infestations.c.Kidney yang deficiency could bring on back pain and leg cramps so the advised remedy was jingui shen qiwan the kidney qi remedycontaining among other herbs fu zi aconite root mudan pi peony root fu ling China root and sheng dihuang rehmannia or Chinese foxglove. isotret Family studies show variable inheritance patterns.et al.Ultrasound US see p.How Animals Movestrength microbes from the first set of experiments. free kamagra fast C D E c and D from George RB Light RW Matthay MA et al.DiagnosisAll medical terms have one or more roots.National Library of Medicine History of Medicine Division.Dietary sodium restriction. tarif levitra x 8 polyneuritisFRIEDRICH MIESCHER BECAME PROFESSOR OF PHYSIOLOGY AT THE UNIVERSITY OF BASEL IN DOUBLE HELIX DNA is a longchain molecule made up of repeated building blocks called nucleotides see top right.To heart From heart Hepatic Hepatic vein Vena cava Liver Portal vein Small intestine artery Aorta FIGURE Portal vein and its relationship to the liver and small intestine. comprar levitra 20 mg p.Stroke most common causeCan help in identifying cause of pancreatitis e.
 Yorum #29  | 22 Ağustos 2016 18:42 | Alıntı     

ErnestBEs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello!
are there any online casinos that accept paypal

If you want to play Online Casino For USA Players Please Visit this website:
casino


real money casino ipad, largest internet casino
internet gambling places
real money mobile casino games
 Yorum #30  | 28 Eylül 2016 10:30 | Alıntı     

Waltonpt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra buy uk can you split cialis pills half order viagra online in the uk
best place order viagra

buy viagra discount

profile buy cheap viagra

cheap viagra canada

brand viagra cheap

buy generic cialis europe

buy liquid cialis

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: