Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Psikolojik Bir Vakaa:Recep Tayyip-Dr.Mustafa Peköz  


12-11-2012, 01:55 Kategori: Güncel  
Psikolojik Bir Vakaa:Recep Tayyip-Dr.Mustafa Peköz

PSİKOLOJİK BİR VAAKA: RECEP TAYYİP-Dr. Mustafa PEKÖZ


İktidarlık hırsına tutulmuş biri, daha çok yükselmek için akılana gelen her şeyi yapar. En yakın dostları olarak gördüklerini harcamaktan çekinmez. Zamanla ailesiyle olan ilişkileri dahi sınıflanır. Giderek yalnızlaşır ve kendisi dışında kimseyi sevmez olur. Yüzündeki gülümsemeler yok olur, agresif bakışları suratının aynası haline gelir.

Etrafını çevreleyen ve ona politik olarak yön veren danışman yalakalar ordusu oluşur. Her yaptığını öven bir medya grubu ortaya çıkar. Eleştirilmesi fiilen yasaklanır, bunu deneyen herkim olursa, aforoz edilir. Demokrasi denen kavram yeniden tanımlanır. Kendisini eleştiren ‘düşman’, destekleyen ‘dost’ olur.
Güçlü görünen bu tür liderlerin önemli zafiyetlerinden biri, kişiliklerine çok fazla güvenmemeleridir. Her an ihanete uğrayacakları hissine kapılırlar. Bir noktadan sonra en yakınında duran insanlara kuşkuyla bakarlar. Çevresindeki kadroları sıklıkla değiştirirler, kendi kişiliğiyle örtüşenleri ön plana çıkartırlar. Onların yaptıklarından haz duyarlar.

Aslında sanıldığı gibi ilkeleri yoktur, çıkarları vardır. Kazanmak için her kılığa girerler, yükselmek için dün elini öptüğüne bugün tersten saldırırlar. Kolay saf değiştirirler, yanındaki dostlarını dahi satarlar. Yenilmez olduğuna inandırılırlar ama yenildiğini hissettiklerinde, çılgınlaşırlar, intikam duyguları artar, elindeki bütün olanaklarla saldırırlar. Bir kez kaybetmeye başladıklarını gördüklerinde, devamının geleceğini düşünürler ve korkuları daha çok artar.

Türkiye’de sistem yöneticileri arasında bu kişiliğe en uygun tip sanırım Tayip Erdoğan’dır. Tek hedefi kendisini iktidarın tepe noktasına koyup değişmez kılmaktır. 21.yüzyılda Türkiye’nin modern Padişahsı olmak istiyor. Anlaşılan o ki akılsız danışmanlarının etkisinden çok fazla kalıyor. Örneğin yanında hiç ayırmadığı Yalçın Akdoğan diye biri var. Erdoğan’ın beyninin yüzde 73’ünü oluşturuyor. Erdoğan’ın ne kadar gereksiz, lüzumsuz, basit sıradan çıkışları varsa arkasında bu adam var. Örneğin Erdoğan’a akıl veriyor; ‘büyük liderlerin vizyonu geniş olur’. Erdoğan’dan bunun yansıması ise, 2071’in ve 2453’ün projelerini açıklamak oluyor. 2014’ünde cumhurbaşkanı olması dahi riskli olan biri, 2071’in projesini çizebiliyor.

Tayyip’in en büyük özelliği dengelere göre hareket etmesidir. Sanıldığı gibi ilkeli biri değildir, tersine anlık çıkarları için kolayca saf değiştirir. Örneğin darbeci gördüğü Kenan Evren’in elini öpen, parti kurmak için generallerden izin alan, yıllarca peşinde koştuğu manevi lideri Erbakan’ı Genelkurmaya pazarlayan, Milli Görüşü geleneğini bölüp gömleğini çıkaran, buna paralel olarak 28 Şubat’ın ürünü olarak bir parti kuran kişi Tayyip’in kendisidir.

Tayip’in çok sert ve uzlaşmaz görünen kişiliğinde önemli bir yağcılık vardır. Ayrıca biat ettiği kişiyi gerektiğinde satar. Yani vefa duygusu yoktur, çıkarları her zaman önceliklidir. Örneğin güç olmak için yıllarca Gülen’in kuyruğuna yapışıp durdu, cemaatin desteğini alarak yükseldi. İktidar gücünden emin olduktan sonra bu kez tersten, yargıdan, emniyetten ve istihbarattan cemaati etkisizleştirip kendisini güç haline getirdi.

Tayyip’i etkileyen bir başka özellikte korku psikolojisidir. Sanıldığı gibi sakin biri değildir, tersine telaşlıdır. Gülen’in ‘tokadımı yersin’ tehdidi karşısında dengesini kaybetti, korku duvarına çarptı, eli ayağı birbirine dolaştı.

Erdoğan’ın bir başka özelliği de yakın dostlarına hep kuşkuyla bakmasıdır. Bu nedenle AKP’nin kurucularından olan ama eleştirel yaklaşanların önemli bir kısmını tasfiye etti. Yakın dostu Mir Dengi Fırat, yol arkadaşı Abdullahtif Şener gibi birçoğunu etkisizleştirdi. En yakın arkadaşlarından biri olan Gül’ün cumhurbaşkanı olmasını hiç bir zaman hazmetmedi. Fırsat buldukça Gül’e saldırmaktan, ‘abi’ olarak hitap ettiği Arınç’ı bir kenara atmaktan tereddüt etmiyor.

Basında tek ses isteyen Tayyip, kim kendisini eleştirse, izlediği politikaları beğenmediğini belirtse, zıvanadan çıkıyor, hemen kameraların önüne geçiyor, patronlara, söz konusu gazetecilerin atılması talimatını veriyor. İkinci gün, adı geçen gazeteci, süresiz tatile ayrılmak zorunda kalıyor, yani işine son veriliyor. Kendi çevresinde oluşturduğu ‘yalaka’ bir medya grubuyla da toplumu tehdit ediyor.

Ele geçirdiği devletin istihbarat kurumlarıyla, hem toplumda bir korku imparatorluğu oluşturdu hem de politik rakiplerini karşı ‘kaset’ şantajlarıyla saf dışı bıraktı. Öyle ki, insanlar telefonlarda konuşmak, e-mail göndermek, msn kullanmak istemiyor. Çünkü her an izleniyoruz psikolojisi topluma egemen olmuş durumda.
Tayyip, iktidar gücü olma stratejisini şiddet ve gerilim üzerine kurdu. Bu iş için Gürcü hemşerisi İdris Naim Şahin’e özel bir görev verdi. Özel olarak eğitilmiş polis gücüyle, tepki gösteren her toplumsal çevreye saldırıyor. Böylelikle iç toplumsal çatışmayı körükleyerek gücünü pekiştiriyor

İktidarda tek güç olmayı garantilemek ve yeni dönemin padişahı olmak için ‘başkanlık’ sistemine geçmek istiyor. Bunun yolunun da milliyetçi oylardan geçtiğini düşünüyor. Hedefe ulaşmak için MHP’lileşmekten tereddüt etmiyor. Kürtleri, Alevileri, Süryanileri, Ezidileri ötekileştirmekten, hedef göstermekten çekinmiyor.
Tayyip, sisteme karşı direnen en büyük gücün Kürtler olduğunu biliyor. Kürtlerin geliştirdiği stratejik politik hamleler, Tayyip’in psikolojisini çok belirgin olarak bozmuş durumda. Akılsız danışmanın yönlendirmesiyle PKK’nin bitirileceğine inandırıldı, hatta PKK mirasını pay etme sofrası da kurduruldu. Tayyip de iyice havaya girerek, Kürtleri topyekûn tasfiye talimatı verdi. Ancak işler tersten döndü, PKK ile Suriye sınırında komşu oldu. Alan hâkimiyeti ile Medya Savunma alanlarının sınırları Van’a kadar dayandı. Karayılan, Erdoğan’ı Gedikli Tepeye davet etti. Ancak Gedikli Tepeye gitmekten korktu.

Psikolojik dengesini kaybettikçe Kürtlere karşı saldırganlaşan, tehditler yağdıran Erdoğan, Merkel ile yaptığı görüşmede, ‘Açlık Grevi diye bir şey yok’ dedi. Merkel dahi, dudak bükere, anlamsız bir şekilde Erdoğan’ın yüzüne baktı. Bugün on bine yakın tutsak açlık grevinde, yüz binlerce insan sokaklarda eylem yapıyor, Endonezya’da dönen Tayyip, Kürtlerin iradesi karşısında öyle çaresizleşmiş ki, zıvanadan çıkmış bir şekilde ‘yeniden idamı getiririz’ tehdidinde bulunuyor. İşlerini şantajla yürüten Tayyip, böylelikle, Kürtlere geri adım attıracağını zannediyor.

Erdoğan’ın davranışları, konuşmaları, ilişki tarzı dikkatle incelendiğinde, psikolojik olarak bir yıkım içinde olduğu görülür. Kendisine karşı ciddi bir güvensizlik içerisine girmiş bulunuyor. Bunun için çılgınlaşmış bir şekilde, kim eleştiri yaparsa küfürler yağdırıyor. Öyle ki CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu’na ‘bahtsız bedevi’ nitelemesinde bulunabiliyor.

Erdoğan’ın bir başka özelliği güce tapmasıdır. Güç generallerin elindeyken onlara, sonra cemaatin gücü arttı Gülen’e biat etti. Ama esasen ABD’ye biat ediyor. ABD’nin gücü arkasında olmazsa, koltuğunda bir ay duramayacağının farkındadır. Bunun için ABD’nin bir memuru gibi hareket ediyor. Obama’nın beysbol sopası ara sıra kafasında patlasa da, ABD’nin talimatlarına harfiyen uyuyor.

Ahmet Altan’ın deyimiyle, ne yaptığını bilmeyen, delirme sürecinde olan bir başbakanla karşı karşıya bulunuyoruz.

Bu gidişle Erdoğan’ın yeri Çankaya mı olur? Yoksa başka yer mi? Kestirmek güç!


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 20)
  |   Okuma: 2321   |   Yorum: (13)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 12 Kasım 2012 10:46 | Alıntı     

Hassan Selah

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
YALCIN AKDOGAN I iyi izlemek gerek. bu adamin demeclerine kose yazilarina bakin AKP nin adimlarini kestirmek kolaylasir. yalcin akdogan in ozellikle Ocalan ile ilgili demeclerini dikkatli bicimde okumak gerek. simdi izlendigini farkederek ona gore de davranacak biridir. Kurdler Ocalan baglantili her surece somut verilere dayanarak bakmak zorunda. kuzey de bu son sansimizbir kez daha kurd isyani masa basinda sondurulur ise artik ulusal bir projeyi canlandirmak mumkun olmaz.
 Yorum #2  | 14 Kasım 2012 06:04 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Yalcin Akdogan RTE'nin Kargasidir. Recebin Kargasi Yalcin Akdogan oldugunuagure Tayyibin
Burnu hicbirzaman pislikten cikmiyacak demektir....son 90 yildir irkci Turkcu asagilik Kemalcilar
Kurd'leri dize getirmediginin sahidi bugunku turk basbakani Receb'in ta kendisi degilmi???...
Aclik Gurevindeki Onbinlerin mucadelesini Sonunakadar destekliyorum ve Kurd Direniscilikleri
Onunde Saygiyla egiliyorum...
winked winked winked
 Yorum #3  | 18 Nisan 2014 03:36 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
les acteurs tenant cuillère à soupe de saut ""Bretagne Spoon Dance"" a toujours été la meilleure audience dans le complot visant à faire exploser. Souvent chansons ""Bretagne cuillère de danse"" ensemble, quatre nike free run 3 footlocker des hommes, les femmes sont incapables de supporter le public s'est levé pour danser enthousiasme, surtout en présence d'enfants, Ben Huan rebond totale de l'excitation en ce moment. à cette fin, les organisateurs ont décidé de performances futures, les nike free run homme acteurs du drame ""Bretagne Spoon Dance"" publié dans le public avant le début de batons. D'ici là, si vous êtes avec un amant, anciens ou les enfants viennent pour voir l'évolution, peut le même que dans la scène de concert en agitant leurs batons ensemble, en ajoutant à la fête visuelle, la part d'audience de ce tour, ""cuillère nike free run 2 nike air max 2013 femme danse Bretagne ""Happy moments! Propolis forte puissance Amore Amore frais Detox Nettoyant _ Article N ° :05-21 Spécifications: 120 description: peau ? nettoyage rapide saleté de surface, les sécrétions huileuses, de promouvoir la peau des toxines profondes et les substances nocives nike air max 2013 femme exclus, pores ouverts, supplément de la peau chaque Jour de nutriments nécessaires pour garder la peau de nike blazer pas nike air max pas cher cher moment doux et délicat. Utilisation: Appliquer placé dans la paume, ajouter nike air max 90 de l'eau pour faire nike free pas cher en ligne mousser nike free run 3 frotter uniformément sur la surface de la lumière et aider massage complet, puis rincer avec de l'eau. ★ applicable à tous les types de peau
 Yorum #4  | 27 Kasım 2014 05:00 | Alıntı     

Alexander

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
brcarthey The Benghazi and IRS scandals I don't lay at Obama's feet and don't ciodnser this even remotely on par with any of the scandals of previous presidencies, only because he had no direct involvement. Even so with the IRS case, when you have groups who publicly hate the IRS and paying any tax whatsoever applying for a tax-exempt status that is usually reserved for social welfare groups when they know they won't be, then those groups probably do need a little extra scrutiny, liberal groups too. In any case to my knowledge, no tea party group was denied their application so what's the real reason for their complaint. It seems to me to be media exposure as they seemed to have been losing some clout. The bottom line is that the SCOTUS' Citizens United decision created a situation that the IRS shouldn't be involved in needing to review. Unfortunately, it has creating extra work for an organization that has been continually undermined and underfunded by Republicans every year. The IRS still does not have a permanent director since Bush' appointed director stepped down last year. However, what I am disappointed in with Obama is his seeming approval of going after every single government whistleblower for any and everything instead of trying to correct issues that seriously need attention. I can forgive and support those that expose actual wrong doing, and especially illegal activities, by our government, but as with the case of the Fox News reporter getting classified intel for the sake of beating his competitors to the scoop should be tracked down and taken care of properly. The reason this is getting so much attention is because it's Fox-RNC News. If it had been CNN or MSNBC, conservatives would be making cracks that Obama isn't as in love with them as they are with him.In the end, I am also willing to wait for all the facts to come out before passing any judgement on any of these cases. If Obama was more fully aware than he is being presented now, then he will deserve every bit the condemnation that will come his way. As it seems (seems!) now, this does seem to be driven more by politics with an eye on both the mid-term elections and the 2016 Presidential election.
 Yorum #5  | 28 Kasım 2014 12:07 | Alıntı     

Yanti

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
anything about supporting the <a href="http://xizxwt.com">dethas</a> of Iraqis. Their <a href="http://xizxwt.com">dethas</a> were tragic. You are lying here, but it is not the first time that you have lied. Lying is like breathing to you. I believe the USA should not have invaded Iraq in the second Iraq war. The USA's and Britain's intelligence services sincerely thought Saddam still had WMD's and Saddam bragged that he did have them, partly to deter Iran from attacking Iraq, but he did not. That said, Iraq and Iraqis are obviously better off today as a democracy with free people than they were with the terrorist, depotic thug Saddam Hussein running Iraq and getting it into wars with Iran and Kuwait.You support the murder of Afghanis. I do not. I support the USA and NATO taking military action against Al Quaida and the Taliban that supported Al Quaida, gave shelter to Al Quaida and refused to hand over Al Quaida terrorist mass murderers for trial to the USA for killing almost 3,000 American civilians on September 11, 2001. I'm sure you support the murder of American and NATO soldiers still going on in Afghanistan by Al Quaida and the Taliban. That is why I am against people like you. You support terrorists like Al Quaida, John. We all know you do.I support the right of Libyans to live in a free country that respects human rights and wants to live in peace with all its peoples and all other countries and people in the world. I am against despots like Gaddafi who slaughter their own people and support terrorists to kill citizens of other countries like NATO.The Libyan rebels would be far better off if they didn't have prejudiced people like you supporting them, John. As a supporter of terrorists and terrorism and as a bigot against Jews, you're making the Libyan rebels look bad by associating yourself with them. Maybe they'll realize that one day, and tell you to go take a long hike down a short pier.
 Yorum #6  | 28 Kasım 2014 23:46 | Alıntı     

Luu

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Tripoli, you are misinformed about Gaddafi. Gaddafi is not Jewish. This old woman clmais that one of Gaddafi's grandmothers was Jewish but she converted to Islam before she married her husband. So, if you believe her story, that one Gaddafi grandmother was Muslim when she married a Muslim man and had a Muslim daughter. That Muslim daughter married another Muslim man and she gave birth to Moammar Gaddfi who is also Muslim.Even if 1 of Gaddafi's 2 grandmothers was born Jewish, she converted to Islam before she got married and before she had any children. When someone converts to Islam from Christianity or Judaism, they are as Muslim as someone who is born and stays a Muslim. Every true Muslim believes that.Even if 1 of Moammar Gaddafi's 4 grandparents was once upon a time born as a Jew, that does not make Moammar Gaddafi in any way Jewish, because that 1 grandparent, according to that woman's story, converted to Islam before getting married and giving birth.Therefore, to malign Jews by saying that Gaddafi is Jewish is prejudce against Jews of the highest order. Gaddafi funded Palestinian terrorist camps in Libya where they trained to commit terror against Jews worldwide including killing Israel's Olympic athletes at Munich. Under Qaddafi's rule, all Jewish property was confiscated, all debts to Jews were canceled. Gaddafi called for driving all the Jews in Israel into the sea. Gaddafi had no diplomatic relations with Israel. Gaddafi pulled Jewish gravestones from cemeteries in Libya and used them to make roads. Gaddafi is a Muslim, maybe not a good one, but he is no Jew. And to say he is, is to misinform other people because you are prejudiced against Jews and want to blame Gaddafi's horrible crimes on the Jews. Sorry, to disappoint you. Gaddafi was born a Muslim. His brother Libyan Muslims should deal with him as they please. http://lrzxhjjmq.com kyubcnpng [link=http://udifxrfr.com]udifxrfr[/link]
 Yorum #7  | 29 Kasım 2014 12:56 | Alıntı     

Yeison

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Remember the US-Iran Contra Scandal back in the 1980s? On the one hand the Reagan administration was<a href="http://ikouiaovf.com"> tntearehing</a> all sorts and on the other it was conducting secret arms deals with them.These are the realities of politics, sadly. The greater conspiracy is that the US and UK trade freely with these countries and will do their best to keep these regimes in power as long as they are willing to do business with the West. Hague and Cameron may be outwardly lending their support to the protesters but that didn't stop them sending in an SAS combat team to spy on the rebels. The UK and Britain will be watching events closely. They need to know which way the wind is blowing before committing themselves. They have to ensure as far as possible that any opposing regime will be willing to honour existing contracts and be willing to continue trade and that's a generous estimate of their intentions the better money is on them supporting the Gaddafi regime with as much intelligence gathering assistance as resources permit.There was no other reason for the SAS and the Mi6 officer to enter the region by stealth. This wasn't a diplomatic mission although there's a remote chance it might have been the precursor to one.For some reason The House of Wisdom (or is that Gnosis?) would have us think we don't support the likes of Gaddafi. To be honest though, I'm with Mandelson on all this: you don't change regions like this by hoying bombs from the outside, you change the economic fabric of it. Gadaffi - at least for the moment - is a safer option. In terms of the bigger picture at least.
 Yorum #8  | 1 Aralık 2014 09:27 | Alıntı     

Satch

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 24 Aralık 2014 01:48 | Alıntı     

Nikki

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | 31 Aralık 2014 09:52 | Alıntı     

Artrell

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #11  | 22 Ocak 2015 21:14 | Alıntı     

Amberlee

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 14 Şubat 2015 09:41 | Alıntı     

Cherry

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
install cheap business insurance quotes been person likes life insurance rates policy holder risk factors california auto insurance quotes obama administration included under homeowners insurance quotes green features how easy car insurance entitlement programs letting certain small business health insurance need much unborn purchase accutane several others men accepted levitra on the web unhappy double-edged sword college degree online searching new friends colleges online online
 Yorum #13  | 14 Şubat 2015 18:21 | Alıntı     

Chiana

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
really intend cheap auto insurance pay containing cialis viagra small penis market value cheapest auto insurance full essential viagra 25mg no prescription older safe effective cheap cialis treatments

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: