Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Ahmet Altan: Kandil, Apo’suz Savaşabileceğini Gösterdi  


28-09-2012, 17:21 Kategori: Güncel  
Apo’ya ev hapsi

Ahmet Altan

Önce Bülent Arınç “Oslo sürecinin devam edebileceğini” söyledi, sonra Başbakan da kapının Oslo’ya açık olduğunu vurguladı, ardından Adalet Bakanı Ergin, Abdullah Öcalan’la da görüşülebileceğini belirtti.

Bunlar çok önemli bir gelişmenin işareti bence.

Hükümet “Oslo sürecine” yeşil ışık yakıyor.

Yeniden Oslo’ya dönülebilir mi, dönülürse oradan bir sonuç çıkar mı bilmiyorum.

Kandil, Apo’suz savaşabileceğini gösterdi ama onların Apo’suz barışabileceğini sanmıyorum.

Birincisi, “barış” için savaş için olduğundan daha kuvvetli bir liderlik ve irade gerekiyor.

İkincisi, PKK yönetimine şu anda “yönetebilecekleri bir toprak parçası vermek” dışında önerilebilecek onlar için avantajlı bir teklif gözükmüyor.

Üçüncüsü, Kandil Ortadoğu’daki ve Suriye’deki gelişmelerden sonra “o toprağı” silahla alabileceklerine inanmış vaziyette.

Dördüncüsü, savaş sürdükçe Apo’nun etkisinin azalacağını, kendi etkilerinin artacağını biliyorlar.

Bütün bu “varsayımlarımdan” çıkan sonuç da PKK yönetiminin “barışı” artık pek istemediği.

Üstelik PKK’nın savaşı kazanmasına yetecek bir halk desteği yok ama savaşı daha epeyce sürdürmesini sağlayacak kadar bir halk desteği var.

Eğer hükümet savaşın bitmesini Kandil’e endekslemeye devam ederse bu savaş kolayından bitmez benim görebildiğim kadarıyla.

Kandil’in bütün olumsuz yaklaşımlarına rağmen hükümetin “Oslo süreci” konuşmalarını önemli kılan, siyasi iktidarın, İçişleri Bakanı’nın “son PKK’lı da öldürülene kadar savaş” türünden saçmalıklarından yolunu ayırdığını göstermesi.

Hem kendisinin hem ülkenin barışa ihtiyacı olduğunu fark etmesi.

İktidarın ne kadar samimi olduğunu bilemeyiz.

Ama burada iktidarın “niyetinden” de “samimiyetinden” de daha güvenilir başka bir ölçü var, ihtiyaç.

Kandil’in aksine hükümet varlığını sürdürebilmek için barışa muhtaç.

Bu ölümleri daha fazla taşıyamaz.

Metropoll Şirketi’nin araştırması, şiddetin ve savaşçılığın Erdoğan’a Çankaya için istediği desteği sağlamadığını ortaya koydu.

Büyük bir ihtimalle AKP’nin elinde de benzer araştırmalar bulunuyor.

Bu gerginliğin AKP tabanını da huzursuzlandırdığını fark etmiş olmalılar.

Süratle barışa ve demokrasiye dönmezlerse, yaklaşan ekonomik krizle birlikte bütün siyasi hesaplarının altüst olabileceğini görmeye başladılar sanırım.

Çankaya ve başkanlık yolu “savaştan ve gerginlikten” geçmiyor.

İhsan Dağı dün, AKP tabanının “4+4+4” ve Suriye politikalarını tasvip etmediğini ve bunun “ilk kez” olduğunu söylüyordu.

AKP tabanı “ilk kez” kıpırdanıyor çünkü bugüne kadar o tabanın isteklerini geçekleştirmeye çalışan hükümet, şimdi o tabanın isteklerini bir kenara bırakıp kendi isteklerini hem AKP tabanına hem de bütün ülkeye dikte ettirmeye kalkıştı.

İktidar partisinin tabanı böyle bir gerginlik istemiyor, bu gerginlikten bir çıkarı yok.

Sanırım, iktidar bir yıldan biraz fazla süren “çılgınlık” döneminden çıkıp yeniden hayatın gerçeklerine dönüyor.

Bu gerçeklerden biri de işte “barış” ihtiyacı.

Bu barışı Kandil ile sağlamanın pek mümkünü yok ama İmralı’da kapalı duran Apo’nun Kandil üzerinde olmasa da Kürt halkının önemli bir kısmı üstündeki sihirli gücü sürüyor.

Silvan baskını öncesinde yaptığı açıklamaları ve yakın bir zamanda kardeşine söyledikleri, Öcalan’ın “barışı sağlayan lider olmaya” adaylığını koyduğunu gösteriyor.

Apo, anlayabildiğim kadarıyla, PKK’nın savaşı sürdürecek gücü olduğunu ama savaşı kazanacak gücü olmadığını görüyor, imkânların elverdiği bir dönemde en fazla kazanımla bu savaşı bitirmek istiyor.

Eğer hükümet barışı gerçekten istiyorsa ve bunu sağlamakta Apo’nun ne kadar etkili olabileceğinin de farkındaysa, Apo’ya barışı sağlayabileceği bir ortamı da yaratmalı.

Apo, İmralı’da parmaklıkların arkasında olduğu sürece Kandil’e söz geçiremez, Silvan’da bunun örneğini gördük, Kandil açıkça Apo’ya karşı çıkamaz ama onu sürekli biçimde etkisizleştirir.

Bunun çözümü Apo’nun herkesle görüşebileceği, barış için ağırlığını koyabileceği biçimde ev hapsine çıkarılması.

Böyle bir hamle hem Kürt halkına büyük bir güven verir, hükümetle ilgili “samimiyet” endişesi ortadan kalkar, hem de Apo’nun gücü ve karizması sayesinde barış görüşmeleri çok daha somut adımlarla yürür.

Oslo görüşmelerinin “pazarlık konularından” biri “Apo’nun ev hapsine” çıkmasıydı, bunu gerçekleştirmek için barış görüşmelerinin bitmesini beklemek yerine, bunu o görüşmelerden önce gerçekleştirip barışı daha somut ve güvenilir biçimde tartışmak daha iyi değil mi?

Ben Apo’nun hâlâ “kilit” adam olduğuna inanıyorum ama her geçen gün onun ve onunla ulaşılabilecek bir barışın aleyhine işliyor.

Kürt meselesinde devlet hep gelişmelerin gerisinde kaldı.

Bu sefer de gelişmelerin önüne geçip, barışın yolunu açmanın daha iyi olacağını düşünmek, çok mu yanlış bir düşünce olur?

Ahmet Altan
ahmetaltan111@gmail.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 7)
  |   Okuma: 2319   |   Yorum: (7)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 28 Eylül 2012 20:06 | Alıntı     

Dijwar

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
''Üstelik PKK’nın savaşı kazanmasına yetecek bir halk desteği yok ama savaşı daha epeyce sürdürmesini sağlayacak kadar bir halk desteği var.''
Altan:Burdan yanılıyor Halk desteği fazlası ile var ama uluslararası destek yada Kürdleri direk destekleyen gİktidarın ne kadar samimi olduğunu bilemeyiz.
''üçlü bir devlet yok.Burda Altan bilerek yanıltma ve gerçeği söylemiyor.''Kesinlikle Türk Hükümeti samimi değil.

''Bu barışı Kandil ile sağlamanın pek mümkünü yok ama İmralı’da kapalı duran Apo’nun Kandil üzerinde olmasa da Kürt halkının önemli bir kısmı üstündeki sihirli gücü sürüyor.''Burda Kürdlerle samimi bir barış değil Ocalanı Kulanmak istiyorlar.

A.T:Silvan baskını öncesinde yaptığı açıklamaları ve yakın bir zamanda kardeşine söyledikleri, Öcalan’ın “barışı sağlayan lider olmaya” adaylığını koyduğunu gösteriyor.''Silvdan önce 44 Gerilla yaşamını yitirdi Tan Bunları asla yazmaz hatırlamak istemez!!

Yazının içinde bir kaç olumlu sözde söylemiş A.A. ama zaten herzamn yaptığı şey..

 Yorum #2  | 29 Eylül 2012 12:46 | Alıntı     

mardinli

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bende sn dijwarin tespitlerine katiliyorum AA bey hem nalina vuruyor hemde migina böyle olmaz bunlarin isleri gücleri kürdleri bir birine karsi cikarmaktir olmayan bir seyi varmis gibi göstermektir gerilla sehit düserse altan beyin umrunda degil ama bir götü boklu mehmetcik öldü mu yaygara kopartiyorlar iste bunu sinsice yaklasmaktir objektiflik degil de cikin pkkyi ve sn abdullah öcalana karsi yaptiginiz elestirileri birde akpye ve rte da yapda görelim akpnin icindeki cürümüslügü görmezde gel ama kürdlere akil vermeye kalk yemezler beyin kürd akili tc gibi üctane ülke yönetecek kader vardir artik biz kürdler bundan sonra baris kardeslik gibi sözcükleri bir müdet kulanmasak diyorum senin kardes dedigin yaratik sen bunu dedikce seni yoketmek icin var gücü ile sana saldiriyor sen ise ikide bir baris birlikbereberlik diyorsun onlara zan ediyor gücün takatin bitmistir recoya yakin yazarin biri diyorki pkk bitmisir fehmi koru eh utanmaz madem pkk biti ne diye müzekere diyorsunuz biten bir örgülen enden diyalok istiyorsunuz kafatascilari sizi bunlarin isi gücü yalan y´dolan ve günü kurtarmadir yerel secimler yaklastikci bunlar kulaga gelen hos sözler söylerler ama ne zaman ki secimler biter dediklerini sanki muz cumhuriyetinden bir kisi söylmiscesine dönerler artik gerilla finala adim adim yaklasiyor ya tam anlamda bir baris yada ayrilis ve kürdistanin kurulmasidir bence
 Yorum #3  | 30 Eylül 2012 06:40 | Alıntı     

botan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bu adamin ne dedigi anlasilmiyor.akp nin yalakcigini yaparak bir yere varamasiniz.
artik hem abd,hem rusya gibi super guclerde biliyor ki,kurdler topraklarini geri almadan ne turkler nede araplar huzura kavusabilir.kurd halki ama boyle,ama soyle zafere her zamankinden daha yakindir.artik tc ve diyer kurd dusmani devletler kurdleri bastiramaz.konjuktor artik deyisti
 Yorum #4  | 2 Ekim 2012 01:54 | Alıntı     

alisan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ahmet altan? bu adam aslinda tc bekasi icin elinden geleni farkli versiyonlarla hergun yaziyor ve en ONEMLISI tc nin akil adamlarinin ve genelkurmayin farkinda olmadigi eksiklikleri tamamladigi gibi kurt hareketinide oldugu yorungeden cikmis gibi gostererek kurtler uzerinde sorekli ve hergun, genel kurmayin yapamadigini adeta yapiyor, tarih gostermiski en iyi turkde kotunun iyisidir.
-asil akp yeni oslo surecleriyle icinde oldugu pkk kirizini atlatmak en asgariye dusurme manevrasidir,
-Bilimsel olarak bu gercegi goz ardi etmemeliyiz hukumetler icin pkk gibi sorunlar sadece bir kirizdir ve bu gibi kirizleri asmak icin en etkin cozum zaman kazanmakdir AKP bunu yapiyor isde Biz kurtler bunu fark etmeliyiz, akp samimiyet yok adam osmanli zihniyetiyle sarhos dort nala kosuyor, ama nafiledir birakin enerjisini tuketsin

-KURTLER herzaman duygu yonunden dolayi kaybetmisler cunku herkesi dost kabul ederiz ,
-Ismini zikretmek istemedigim bir ilim bilim insani turk sozde kurt haklarini savunuyor ama gecenlerde dinledim bi tv de ermeni soykiriminda kurtleri 20 bin ermeniyi katletigini soyluyordu yani bildigimiz en iyi turk bile tc nin yaptigi soykirima kurtleri ortak ediyordu yani gelecege yatirim yapiyor tabiki tuklere bu yatirim .
-Kurtler butun kurumlariyla KURT SORUNU LAFINI TERK EDIP asil TURK ve TURKLUK sorunu var kurdistanda demeli ve dunyaya yaymali ancak o zaman uluslararasi alanda kurt ve kurdistan one cikar ,
saygilar
 Yorum #5  | 14 Nisan 2015 11:33 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Pleural effusion parapneumonic effusionsSee Chapter . order viagra from canadian pharmacy Another explanation is the greater familiarity with needles and injections among men with diabetes than among their nondiabetic counterparts.Depression is about essentially the perception of a real or symbolic loss. propranolol Conjoined Siamese twins are incompletely separated identical twins.He was then transferred to the ICU. canada pharmacy tadacip 10mg paypal .After she gave birth to her fourth child Ms. amoxicillin buy canada Its a complicated condition.Prematurity plays the greatest role in low birth weight but intrauterine growth retardation inadequate growth of the fetus during pregnancy is also a factor. cafergot Past this weight the energy consumption increases in proportion to the weight carried minus the .Flow cytometry of anchored cell surface proteins CD CDmuch more sensitive and specific for PNH D. where to buy genuine alli .B. azithromycin Perspiration is controlled by the sympathetic nervous system whose nerve bers are activated by the heart regulatory center in the hypothalamic region of the brain which stimulates sweating.Enter Louis Pasteur future giant among microbiologists. pfizer viagra online canada pharmacy H cm Index A Absorption electromagnetic radiation spectroscopy spectrum Acceleration angular centripetal defined equations of translational motion for gravitational of jumper Accommodation of eye Achilles tendon Actin Action potential measurement in muscles in plants propagation Adhesion strength of Adrenaline Aging and vision Air inspired vs.Sigmoid volvulus Omega loop sign or bent innertube shape indicates a dilated sigmoid colon. cialis online paypal option .Other joints such as those between the vertebrae are partially movable. buy cialis The selective incorporation of tRNA Lys isoaccep tors appears to be due to a specic interaction between Gag and LysRS .Bone pain due to osteolytic lesions fractures and vertebral collapseoccurs especially in the low back or chest ribs and jaw mandible b. super cialas .The other symptoms of this disorder are due to the hormone imbalances. ambien Previously reviewed by Eric Perez MD St.
 Yorum #6  | 9 May 2015 07:00 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra store in canada viagra naturel when do you need viagrarecreational viagra use priligy interdit en france viagra active ingredientcialis 10 buy cialis 10mg uk cialis and low blood pressuremost effective way to use viagra viagra sin receta cialis levitra viagra comparefinasteride research chemicals Propecia quick forum readtopic propecia none generated
 Yorum #7  | 28 Temmuz 2015 02:48 | Alıntı     

asdf

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,


This bag looks very different from most Chanel handbags classic double flap bags, and it never had a serial sticker. But, this last Hermes Handbags is not fake. This beautiful vintage piece was manufactured before 1986, before Prada handbags applied serial numbers to bags. We thought it was important to mention very vintage bags, as they oftentimes look very different from current day versions and are falsely accused of being counterfeit.These include Replica Louis Vuitton Handbags quilted?confirm?that they?separate themselves?have a sense?of?understated?and feminine?glamor.Many of us get Burberry purses and Replica handbags. These include Omega replica watches quilted confirm that they separate themselves have a sense of understated and feminine glamor.When we talk about classic fashion, the first Name, props in our minds is likely to be christin dior handbagssor Gucci.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: