Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Davutoğlu'yu Sağ Cebinden Çikarip Sol Cebine Soktu  


28-07-2012, 13:01 Kategori: Güncel  


19 Temmuz 2012 tarihinde Batı Kurdistan’ın Kobani kentinde yönetimin Kürdler tarafından ele geçirilmesi Türk hükümetini, basınını ve hatta köşe yazarlarını sus pus etti. Şok’a girdiler. Üç gündür köşe yazarlarının dili açılmış. Hasan Cemal ve Cengiz Çandar gibi usta yazarlar iyi ve mantıklı şeyler söylüyorlar. Kürde ve Kurdistan’a uymayan çok şeyler söylüyorlar ama bunu da onların “Türklüğüne” bağışlayalım.

Cengiz Çandar Kürdlerin ‘lokal’ haklarını savunduğu için ilgimizi çekiyor. Kendisi tipik bir ‘çağdaş Osmanlıcı’. Olsun.

Şimdi yayınlayacağımız yazısında hükümetine hitaben söylediği şu sözlerle ‘çağdaş Osmanlıcı’ olduğunu gizlemek bile istememiştir: “İngilizler ile Fransızların böldüğü ve parçaladığı ülkemizin –Türkiye ve Kürdistan- yeniden bir araya gelmesi için tarihin önü açılırken, bu ne telaş? Ne “ayıp” bir telaş üstelik…”

Bazı Kürd düşünürler ‘Batı Kurdistan, Kuzey Kurdstan’a birleşsin, Kurdistan üç parça olsun’ falan demeye başladılar.

Birkaç yıldır Güney Kurdistan entelektüelleri arasında ‘Güney Kuzeyle birleşse…’ tartışmaları sürüyor.

Kürdler yanaşmacılıktan, yamanma psikolojisinden neden kurtulamıyor? Yanıtı yıllar boyunca aranacak bir sorudur bu. Zaten bugünden yarına BAĞIMSIZ BİRLEŞİK KURDİSTAN kurulmayacak. Ancak bu acı gerçek, Bağımsız ve Birleşik Kurdistan talep edilmemelidir anlamına gelmez. Konjonktürsel konuşmak zorunda olan siyasetçileri bir tarafa bırakalım. Diyelim ki, onlar ‘mümküne’ yakın işleri yapmaya çalışıyorlar yahu ‘geleceğin sözcüsü’ yaftasını taşıyan ‘entelektüellere’ ne oluyor?


(Hejarê Şamil’in notu).


***

Cengiz Çandar'ın yazısı:

'Arap'a muhabbet; ya 'Kürt'e...

Cengiz Çandar

Suriye’deki durumu büyütmek isteyen birileri olduysa, bizzat “iktidar”ın kendisi ve Başbakan oldu. Eğer, “bayrak çekildiği iddia edilen yerler, çok az nüfuslu yerler” ise, niçin Ankara’da olağanüstü güvenlik zirvesi topladınız ve arkasından Başbakan “Eyvallah demeyiz; müdahale ederiz” açıklamaları yaptı? Niçin, bu kadar “önemsiz” gelişmeler üzerine Davutoğlu, Erbil’e Mesut Barzani’yle görüşmeye koşturuyor?

Kafamız 'Kürtler için iyi olan, Türkiye için iyidir' düsturuna doğru çalışmaya başlarsa, rahat ederiz. Türkiye büyür.

Suriye’deki gelişmeler üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan’dan arka arkaya gelen “sorunlu” açıklamalardan sonra, dün de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konuştu. Davutoğlu, bir TV kanalında, Türkiye’nin yanı başında bir “ikinci Kürdistan” veya “Batı Kürdistan” ya da “Büyük Kürdistan” kurulmakta olduğu iddialarının yol açtığı çalkantıya ilişkin olarak, bu havanın “psikolojik bir harekât” olduğunu söyledi.

Davutoğlu’na göre, “Kuzey Suriye”de bir Kürt devleti kurulamaz zira orada Kürt devleti kuracak kadar Kürt nüfusu yok. Dışişleri Bakanı şu ifadeleri kullandı:

“Kuzey Irak’ta dağlık bir alanda bütünüyle Kürtlerin yaşadığı bir sınır var. Suriye’deyse bir Kürt varlığı varmış gibi korku üretiliyor. Bayrak çekildiği iddia edilen yerler, çok az nüfusu olan yerler…

Oluşturulmaya çalışılan ortam, Halep’teki Arap nüfusa karşı tahriktir. Kuzey Irak’ta yaşanan benzer bir şeyi burada yaşamak doğru mu? Birileri büyütmek istiyor. Birtakım fırsatçı gruplar. Unutulmasın ki, Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Kürt’tür.”

Bu son cümlesinin üzerinde durulacak bir yanı yok. SUK Başkanı Abdülbaset Seyda, kendinden başka hiçbir şeyi temsil etme gücüne sahip olmayan bir Kürt’tür. Kırk yıla yakın süredir İsveç’te yaşamakta olan bir entelektüeldir. Yani, onun Kürt olmasına gönderme yapmanın, bir ara “Ak Parti’nin 75 Kürt milletvekili var” söyleminin değeri kadar değeri var.

Başbakan’ınkileri gibi Davutoğlu’nun açıklaması da “sorunlu”. Çünkü:

Suriye’deki durumu büyütmek isteyen birileri olduysa, bizzat “iktidar”ın kendisi ve Başbakan oldu. Eğer, “bayrak çekildiği iddia edilen yerler, çok az nüfuslu yerler” ise, niçin Ankara’da olağanüstü güvenlik zirvesi topladınız ve arkasından Başbakan “Eyvallah demeyiz; müdahale ederiz” açıklamaları yaptı? Niçin, bu kadar “önemsiz” gelişmeler üzerine Davutoğlu, Erbil’e Mesut Barzani’yle görüşmeye koşturuyor?

Ne demek, Kuzey Suriye’de bir “Kürt devleti kuracak kadar Kürt nüfusu yok.”? Bahreyn’in Sünni-Şii Arap nüfusu toplamının iki misli Kürt yaşıyor Suriye’de ve yaşadıkları alanın coğrafi çapı, Bahreyn’in neredeyse 10 misli.

Yani bu sağlam bir argüman değil. Suriye Kürtleri’nin zaten “bağımsız Kürt devleti” peşinde koştuğu yok ama Davutoğlu’nun, Kuzey Suriye’de niçin bağımsız Kürt devleti olamayacağına ilişkin argümanı sağlam değil.

“Kuzey Irak’ta dağlık bir alanda bütünüyle Kürtlerin yaşadığı sınır var” tespitiyle, Suriye Kürtlerinin Irak’takilerden farkını ortaya koymak doğru ama, çok “sorunlu”. Çünkü, “Kuzey Irak”ta sınırın öte yanında –yani Türkiye’de- yine dağlık ve üstelik “Kuzey Irak”tan çok daha geniş bir alanda devam eden dağlık bir bölgede, yine bütünüyle Kürtler yaşıyor. Orada yaşayan Kürtler, Irak’ta yaşayan Kürtler’den dört misli daha fazla. Ahmet Davutoğlu’nun akıl yürütme tarzına göre, “Kuzey Irak”ta geçerli olan durumun, Türkiye’nin Kürt bölgelerinde haydi haydi geçerli olması gerekir. Ama durum öyle değil.

Bakan’a göre, “Oluşturulmak istenen ortam Halep’teki Arap nüfusa karşı tahriktir.” Son günlerde, Türk medyasının manşetlerine ve hükümetten –başta Başbakan- yapılan açıklamalara bakılırsa, “Halep’teki Arap nüfus”tan çok daha önce tahrik olan Türkiye’nin devleti, milliyetçi çevreleri ve bu iki kesim arasında “bağlantı noktası” işlevini giderek benimsemeye başlamış olan hükümet.

Bu “tahrikçilik” hali, Kürtler açısından son derece talihsiz bir durum olmalı. Kürt olduğunuz anda ve en basit düzeyde çıkarlarınız doğrultusunda hareket etmeye kalkıştığınız takdirde, ya “Araplar” veya “Türkler”i tahrik eden bir konumdasınız demektir. “Varoluşsal bir provokatörlük” hali.

Halkımızın bir parçası olan ve komşumuz Irak, Suriye ve İran’da onlar üzerinden “soydaşlar”a sahip olduğumuz insanlar için ne kadar incitici bir yaklaşım, ne kadar dışlayıcı ve aşağılayıcı bir zihniyetin dışavurumu. Sabahtan akşama kadar “Kürt kardeşlerimiz” diye ortalığı inletin; Ahmedi Hani’nin adını ağzınıza alıp “Mem u Zin”den dizeler döktürün, “teröre ve teröristlere” lanet okuyup “benim Kürt kar-deşim”den dem vurun; fark etmez.

Suriye’nin, Irak’ın ve Gazze’nin Sünni Araplarına, Burma’nın Arakan’ındaki Müslüman kitlelerin çilesine gösterdiğiniz duyarlılık, on yıllarca inkâr edilmiş ve zulmedilmiş Kürtlerin temel haklarını almak için her kımıldayışlarında ve kendi kendilerini yönetme isteği göstermeleri halinde gizlenemez bir “alerji”ye dönüşüyorsa, bunu hiçbir Kürt yutmaz.

Suriye’deki gelişmelerle ilgili ağzınızdan çıkacak her sözcüğü ölçüp biçmelisiniz. Özensiz her vurgunuz, bir anda, Türkiye’de milyonlarca insanın vicdanına çekiç gibi iniyor çünkü.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun birkaç gece önce bir iftar yemeğindeki şu sözlerini okudum: “Biz geçen asırda, 100 yıl önce Trablusgarp Savaşı’ndan Balkan Savaşı’ndan Yemen Savaşı’na kadar olan dönemde hangi kardeşlerimizle, halklarla ilişkilerimiz koparılmışsa, aramıza hangi duvarlar örülmüşse, bu duvarları tek tek yıkacağız. Bu kardeşlerimizle ebedi dostluğumuzu tekrar inşa edeceğiz. Bu eğer iddialı bulunuyorsa, evet buradan söylüyorum; biz bu iddianın sahibiyiz, takipçisiyiz.”

Güzel. Çok güzel. Doğru. Çok doğru. Ama bunu öncelikle Kürtlere uygulamak zorundasınız. 100 yıl önce, Türkiye Kürtleri, Irak Kürtleri, Suriye Kürtleri diye kavramlar da yoktu. Zaten 100 yıl önce ne Irak vardı, ne de Suriye.

İngilizler ve Fransızlar, Osmanlı ülkesinden koparttıkları Ortadoğu lokmasını aralarında pay ettikleri vakit, Osmanlı ülkesinde içinde yaşayan ahalinin “Kürdistan” adıyla ve coğrafi tanımla ifade ettikleri alanı da üçe bölmüş oldular.

Irak Kürtleri, hiçbir zaman Bağdat’a bağlı yaşamak istemedikleri gibi, Suriye Kürtleri de Şam’a bağlı yaşamak istemediler ve fiilen yaşamadılar da zaten. Dahası, Türkiye ve Suriye Kürtleri arasındaki ilişkiler, Türkiye ile Irak ve Irak ile Suriye Kürtleri arasındaki ilişkilerden de “özel”dir.

Türkiye’yi bugün yöneten zihniyet, eğer “İttihatçı virüsü” ile enfekte değilse, hangi “ahlaki” ve “felsefi” gerekçeyle, Suriye Kürtlerinin bundan önce Şam tarafından nasıl yönetilmişlerse, birkaç rötuşla aynı şekilde yönetilmeleri gerektiğinin meşruiyetini savunabilir?

Türkiye ile Suriye topraklarını yüzlerce kilometre boyunca demiryolu ayırır; Türkiye ve Suriye Kürtleri birbirlerinin topraklarından söz ederken, “Hattın Yukarısı”, “Hattın Aşağısı” derler. Yani, zihinlerinde ve ruhlarında kopmamışlardır. Türkiye Kürtleri ile Suriye Kürtleri, bir anlamda, “aynı şey”dir.

Türkiye Kürtleri’nin ağzından Irak Kürdistanı nitelemesi çıktığını hiç işitmedim aralarındaki konuşmalarda. “Güney” derler kısaca ve ne demek istediklerini anlarsınız. “Güney”de de, haliyle “Kuzey”den söz edilir.

Doğrusu da budur. İngilizler ile Fransızların böldüğü ve parçaladığı ülkemizin –Türkiye ve Kürdistan- yeniden bir araya gelmesi için tarihin önü açılırken, bu ne telaş? Ne “ayıp” bir telaş üstelik…

Kafamız “Kürtler için iyi olan, Türkiye için iyidir” düsturuna doğru çalışmaya başlarsa, rahat ederiz. Türkiye büyür.

Türkiye, artık, olsa olsa, Kürtlere husumet ve alerji sonucunda küçülecektir…

(Radikal)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 8)
  |   Okuma: 3249   |   Yorum: (17)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 29 Temmuz 2012 06:33 | Alıntı     

azad

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sayin yazarin yazisina katiliyorum cok yerinde bir tespit . ama yeterli degil biz mecbur degiliz ne araplarla ne farislarla nede turklerle beraber yasamaya bunu bilimeleri lazim simdiye kadar butun araplarin turklerin farslarin yukunu biz tasidik 100 yildir sirtimizda tasiyoruz yeter artik ya dostumuz yok eger icinde seref namus adalet kavrami olan akp icindeki kurtlere sesleniyorum halkin yuzune nasil bakacaksiniz ikinci bir seyh saait olayi ve seyid riza olayi kapida ihanetcierde akp icindeki kurdler artik kendinize yer arayin copcü bile olamiyacaksiniz yakinda evlatlariniz yüzüne tukurecektir yoyok tukurmeye bile degmezsiniz kisiliksiz alcak hain kurtler sizi hangi metar kabul eder. kuranda diyorki zalimin karsisinda yer al zulme bas kaldir,aslini inkar aeden dilsiz seytandir , aslini inkar eden haramzadedir.unutmayin dusman dusmanina hic bir zaman ödül vermez ancak ihanetcisini ödüllendirir. bizdede cok allah ihanetci den cok ne var
ama unutmayin yakinda döktügünüz kanda bogulacaksiniz.bizim araplardan turklerden ne eksigimiz var fazlamiz var eksigimiz yok . kürdler artik eski kürd degil türkiye ayagini denk alsin arplari destekliyor musluman e bre cahil kurtler ermeni mi hiristiyanmi keske olsaydik belki ülkemiz olurdu huzurlu yasardik artik bu muslumanlik lafindan gina geldi muslumanlik böyle ise kardesim kabul etmiyorum ....
 Yorum #2  | 29 Temmuz 2012 13:54 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Dindar Kurd Kardesim, Desteklediginiz ve oyunuzu verdiginiz Sahte Dindar Erdogan ve Cetesi
Kurdler ESattan Kurtuldugu icin cilgina dunup Mudahele ederiz diye acikca Kurd Dusmani
Olduklarini Dunya aleme gustermis oldu Sahte Dinci Tayyib Erdogan.
Bati Kurdia'da sadece Kurd'ler yasamiyor TURKMEN'lerde Vardir orda Onlarin haklarini hukukunu kurumak zorundayiz diyen bu sapik Kurd dusmani AKP Devletine oyveren Gercek Din
dar Kurdler gurun artik Bu Turanci Turkcu Talatci guruh AKP'nin gercek yuzunu...
Sadam Kurd'u Oldurunce Turk devletin sesi cikmiyor,ama Kendi soyundan saydigi Turkmene
sahib cikiyor...
Bu heralanda Kurde karsi bir husumet icinde olan Turkonist sahte Dindar Turkculer, Guney Kurdia'da Bréz Berzani ve Mam Celal'in Kurduklari Kurd Hukumetinede karsi cikmislardi...
ABD ve BItanya'dan olmazsaydi gercektende Guney Kurd Hukumetini Yikarak yerine Turkmen Devleti yapacaklardi Bu hain Kurd dusmani Turk Devlet yuneticileri...
winked winked winked
 Yorum #3  | 30 Temmuz 2012 22:44 | Alıntı     

Erkan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vujdan merhamet sahibi Cengiz Ćandar beyin deyerlendirmesi gerćekten yerinde,,
bu AKP ve CHP duzen milet vekileri bu yaziyi aceba okumuślarmi. okumalari kesin ama onlara oy veren ler er halde bir daha vermez tahminimce!!...CHP ve AKP deki kurd miletvekilerine śunu diyorum hićmi śerefin yok hićmi onurunuz yok peki akśam evinize giderken ćcuklariniz uyzune komśunuza ne yuzle baka biliyorsunuz....akliniz fikriniz iktidardan ve muhalefeten rant menfat peśinde oldugunuz mutlak tir..peki titanki filimi seyr etmiś olmalisiniz orda bi sahne var adamin valezinde dlu para dir ve kendisini sadece tekneye koymasi tekneciye valez dolu parayi teklif eder ve tekneci ona ramen kayiga almiyor umarim birgun sizde bu aciyi yaśarsiniz....bunu yazmamin sebebi sadece her śeyi para deyil paradan daha deyerli ózgur kurdustan topraginda kurd olarak yaśamak kadar deyer olamaz ...Cengiz ćandar beye te śekurler devamini diler..
 Yorum #4  | 28 Şubat 2014 05:33 | Alıntı     

DanielMymn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello. And Bye.

mr fitz
 Yorum #5  | 4 Ocak 2015 08:41 | Alıntı     

sdasda

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Anti-aging the different parts of normal plant-based constituents: Olive oyl -- cartier replica sale gasoline is known as a treasured of a lot of, though it's not actually used just for choosing, you'll find it beneficial to body at the same time. The application damages 100 % free radicals and even produces smaller exploring body. Argan gasoline -- argan gasoline was observed in charm maintenance systems large numbers of throughout the years allowing it to inverted tag heuer replica sale problems, unplanned increasing age and even diminish acne scars as a result of re-establishing that skin hydro-lipid core. Rose bush waist gasoline -- rose bush waist gasoline contains various highly successful things that can also work natural treasures for pretty much everybody. It has lycopene and even beta-carotene, each of those which can be forceful antioxidants. The application insures with problems as a result of 100 % free radicals and even body increasing age. Shea Butter -- shea butter fails to really moisturize the application promotes collagen fake rolex for sale, causes the facial skin more substantial, alot more flexible and even smaller exploring. Normal increasing age conditions and even plant-based solutions: Blotchy jagged complexion -- rosehip gasoline might liven including over complexion. When you're aquiring a situation through jagged complexion, fake rolex watches designed for herbal physical structure maintenance systems including it extraordinary rolex replica sale. Loose body -- an important charm products through collagen arousing residences is without a doubt extremely important to this fact normal situation.
 Yorum #6  | 22 Nisan 2015 15:01 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
generic viagra cheap canada Priligy viagra online fedexviagra cheap generic Viagra viagra online fastest shippinggeneric cialis risks Cialis buy cialis on linepropecia 1mg vs 5mg Propecia finasteride powered by phpbblevitra en espanol generic levitra reviews order cheap levitra online
 Yorum #7  | 25 Nisan 2015 01:36 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra in costa rica Viagra discount buy viagracialis cyalis generic cialis cialis indicationssoft tab cialis Cialis how to use cialisviagra customer reviews Buy Priligy Online non prescription viagralevitra coupons Buy Levitra levitra 20 mg 30 tablet
 Yorum #8  | 11 May 2015 01:35 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy levitra on line levitra vardenafil generic levitra ukfinasteride overseas pharmacy 5 mg cheap propecia indicaciones buy finasteride in ukcialis everyday cialis paypal cialis chicagocialis cheapest order cialis without prescription cialis pill sizecialis when to take le cialis original cialis other benefits
 Yorum #9  | 5 Temmuz 2015 19:19 | Alıntı     

JeffryTews

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Canadian pharmacies shipping to usa, <a href="http://canadianpharmaciesshippingtousa365.com/">Canadian pharmacies shipping to usa</a>, <a href="http://pharmacyusa24h.com/">cialis</a> , <a href="http://canadianpharmacy2015.com/">canadian pharmacy</a>
 Yorum #10  | 6 Eylül 2015 22:28 | Alıntı     

cialis coupons printable

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis professional <a href="http://canadianpharmacyusa24h.com/#cialis-coupons-printable">
cialis cheap</a>, cialis online pharmacy <a href="http://canadianpharmacyusa24h.com/cialis-for-women.html">viag
ra cialis levitra trial pack</a>, cialis 30 day trial <a href="http://cialisusapills.com/">free ed trial pack</a>, cialis uk <a href="http://ow.ly/RPigm">free trial viagra cialis</a>, generic cialis reviews <a href="http://www.cqumzh.cn/uchome/link.php?url=http://canadianpharmacyusa24
h.com/">ceallis com</a>
 Yorum #11  | 16 Eylül 2015 21:34 | Alıntı     

Robertbums

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 17 Eylül 2015 20:46 | Alıntı     

NathanEt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #14  | 24 Eylül 2015 05:30 | Alıntı     

RobertTISE

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 29 Eylül 2015 02:12 | Alıntı     

AabhonySi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://www.dailykos.com/user/John3e5a3sd4
https://modules.apache.org/profile.lua?uid=128577
https://foursquare.com/user/140778992/lists/created
http://pahma.berkeley.edu/delphi/modules/auth/profile.php?uid=185853
https://disqus.com/by/worriedcore93/
https://issuu.com/worriedcore93
https://www.coursera.org/user/i/99110a6ec1153de90e866589eb53dd88
http://ireport.cnn.com/people/AVLg3tKPh
https://en.gravatar.com/worriedcore93
https://www.zotero.org/worriedcore93
http://feedback.link.springer.com/people/lauren_peters_7468394
https://www.scribd.com/worriedcore93
 Yorum #16  | 30 Eylül 2015 01:23 | Alıntı     

AabhonyMi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://tonysnzna43blog.pointblog.net/amoxicillin-500mg-Options-4435
http://rudyohuiv23blog.ampedpages.com/amoxicillin-side-effects-Can-Be-Fun-For-An
yone-3469
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFsvvF5ghJsC0NuTPweBOxsCwjra_DHMR
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFsvvF5ghJsCQ7H41IIKQjdT0o6uH8Zli
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFsvvF5ghJsBA7leUPWXkez2Jre6PRne1
https://www.youtube.com/playlist?list=PLFsvvF5ghJsC88uR9HCFwfkQhAEHYcdI_
http://www.ryanathvg78blog.myblog.de/ryanathvg78blog
http://www.finecooking.com/profile/Anthony7s2s0it0
http://thoughts.com/profile/michael5o0l8jv1
http://phpdolphin.com/demo/index.php?a=profile&u=Nathan5s2x4xm9
http://photopeach.com/user/James2d6g7cp9
http://find.hamptonroads.com/user/h1k6b4
 Yorum #17  | 1 Ekim 2015 13:12 | Alıntı     

NathanLied

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://www.facebook.com/onlinemarketingorg
https://www.facebook.com/pages/Online-job/201118890035552
https://www.facebook.com/worldshoppingmart1
https://www.facebook.com/AffiliateStore
https://www.facebook.com/pages/Health-and-Beauty/565437420163509
https://www.facebook.com/countryvisa
https://www.facebook.com/worldtravelsguide
https://www.facebook.com/fashionworldentertain
https://www.facebook.com/computeraccessoriesmart
https://www.facebook.com/geolifestylearena
https://www.facebook.com/WorldNewsStore
https://www.facebook.com/LionelMessiFanWorld

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: