Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Bir Aydın’dan Bir Despot’a -Aydın Engin  


1-05-2012, 17:09 Kategori: Güncel  

“Despot aydınlar” diye bir terane tutturmuş; yağıp gürlemişsiniz.

Adım Aydın ya, önce o sözleri üstüme aldım. Ama sonra baktım siz beni ve adaşlarımı değil bu ülkenin aydınlarını kastediyorsunuz. Besbelli ki onlara çok kızmışsınız.

Soruyorsunuz:

- Yahu siz kimsiniz?

Anladım.

Siz onların kim olduklarını, kime “aydın” dendiğini ve neden onlara “aydın” dendiğini bilmiyorsunuz.

Mümkün. Herkes her şeyi bilemez.

Anlatayım; öğrenin.

* * *

Bir kere, her okumuş yazmış aydın değildir.

Meselaaaaa... Mesela hani “İktisadi Ticari Bilimler Akademisi” adlı yüksek öğrenim kurumları var ya, herhalde o okullardan aydınlar çıkmıştır. Belki de çok çıkmıştır. Ama bu “Bir iktisadi ticari ilimler akademisinden mezun olan herkes aydındır” anlamına gelmez.

Sanırım ne demek istediğimi anladınız.

Devam edelim.

O yağıp gürlediğiniz konuşmada İstanbul Şehir Tiyatroları için yangından mal kaçırırcasına kabul edilen bir yönetmeliğe karşı çıkan aydınlara çok öfkelenmişsiniz. Art arda sıralıyorsunuz:

- Bir yönetmelik değişikliği üzerinden hem bizi, hem muhafazakârları aşağılayıp küçümsemeye başladılar...

Valla sizi bilmem, ama kurduğunuz cümleden sizden başka bir kesim olduğu anlaşılan muhafazakârları küçümseyen, aşağılayan aydınlar olmasa gerek. Mesela gerçek bir muhafazakâr olan Yahya Kemal’i küçümseyene zaten aydın denmez. Onun şiire getirdiği estetik değerlere aydınlar olsa olsa saygı duyar, tad alır. Ama aynı aydınlar “Camiler kışlamız / minareler süngümüz” gibi yürekler acısı manzumeleri şiir sayanları küçümserler ve haklıdırlar.

Devam ediyorsunuz ve cevabı içinde sorular soruyorsunuz:

- Sanat konusunda söz söyleme ehliyetine sahip olan sadece sizler misiniz?

Sanat üstüne (ve her konu üstüne) herkes söz söyleyebilir. Ama sanat üstüne dişe dokunur, ciddiye alınır, dinleyende, okuyanda ufuk açan görüşler, değerlendirmeler yapmak, yapabilmek için aydın olmak biraz zorunludur gibi geliyor bana. Yoksa sokaktaki sanatseverlerin –nedense- Namık Kemal’e mal ettikleri “Canına yandığımının kaldırımı, acıttı baldırımı” gibi kafiye tutturmaktan ibaret söz yığınlarını şiir sanmalarına mı fit olalım dersiniz?

Anladığım kadarıyla siz aydınların sanat, siyaset, ekonomi, kültür, hasılı yaşamın çeşitli alanlarında görüş bildirmelerine ve bunların çoğu kez sizin görüşlerinizin zıttı oluşuna öfkeleniyorsunuz...

Ama bu düşünceleriniz aydınların umurunda bile olmaz ki?

Albert Camus “Aydın çağından sorumludur” der.

Camus’yü bildiniz ya da adını duydunuz mu? Bir Fransız aydınıdır. Cezayir Kurtuluş Savaşı başladığında bir Fransız yurttaşı olarak sömürgeci Fransa’nın yanında değil, sömürgeciye başkaldıran Cezayir ulusal kurtuluşçuların yanında saf tutmuş ve ülkesinin o dönemdeki başbakanı tarafından “hain” olarak damgalanmış ve elbette umursamamıştır.

Başka bir ülkeden aydın örneği vermemden hoşlanmamış olabilirsiniz.

Peki ülkemizden vereyim. Gencay Gürsoy’u tanır mısınız? Hani Türk Tabibleri Birliği Başkanı olduğu dönemde sizin canınızı çok sıkan hekim. O bir aydındır. Bu ülkenin aydını. 12 Eylül faşizmine boyun eğmeyen aydınların yürekli çıkışı olan o ünlü “Aydınlar dilekçesi”ni imzaladığı için sıkıyönetim savcısının karşısına götürüldüğünde “O dilekçeyi imzaladım. Çünkü ben General Evren’le aynı çağda yaşadığım için utanıyorum” demiştir.

O günlerde siz ne yapıyordunuz? Sizin de benzeri yürekli çıkışlarınız oldu mu? Ben duymadım da, ondan soruyorum.

Gencay Gürsoy sadece bir örnek ve onların sayıları -ne mutlu ki bu ülkeye- çok.

O sayıları hiç de az olmayan aydınlar, o kara ünlü, o seçilmiş hükümete posta koyan 27 Nisan Bildirisi’nin hemen ardından “Olası bir askeri darbe girişimine sokaklara çıkarak ve tankların önüne dikilerek” karşı çıkacaklarını imzalarıyla mühürleyip ilan etmişlerdi. Camus’nün “Çağından sorumlu aydın” tanımı işte böyle bir davranış anlamına gelir.

Sahi o günlerde siz ne yapıyordunuz? Dolmabahçe’de o generalle pazarlık filan yapmıyordunuz umarım...

* * *

Size aydın kavramının anlamı üstüne yarı buçuk bilgilerimle bir şeyler anlatmaya çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Ama bitirmeden bir sorum var. Cevabını ben bulamadım, bilemedim. Söyleyen siz olduğunuza göre belki siz cevaplayabilirsiniz.

Konuşmanızda “despot aydınlar” nitelemesini defalarca kullandınız.

Belki yanlış biliyorumdur kaygısı ile belleğime güvenmedim ve sözlüğe baktım. Despot sözcüğünün karşılığını şöyle açıklıyor:

Despot: Bir ülkeyi zora ve baskıya dayanarak yöneten kimse, müstebit, diktatör.

Sözlük bununla da yetinmiyor ikinci anlamına da yer veriyor. Şöyle:

Despot: Her dediğini yaptırmak isteyen, karşısındakine hak tanımayan, etrafındakilere hükmetmeyi seven kimse, zorba...”

Valla ne kadar zorlasam da “despot” ile “aydın” kavramlarını yan yana getiremedim.

Ama despot ile hemen yan yana getirebildiğim siyasetçiler tanıyorum.

Siz de tanıyor musunuz?

Sözlükteki tanımları bir daha okuyun, kolayca bulursunuz?


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 5)
  |   Okuma: 1543   |   Yorum: (4)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 21 Aralık 2015 08:24 | Alıntı     

cocowei

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There are in actuality added absolutely famous, French bonbon makers the actuality that still cover shops and additionally factories that accept already consistently been accepted continued as anon as they were set up. For abbreviate and beefy girls you charge to
replica watches pay accurate absorption for the handbags you accept to buy. Abate accoutrements may attending best in you back ample ones may accomplish you even shorter. Abbreviate purses will actualize acme and will accomplish you attending taller than you use to be.The curvyLouis Vuitton Canada Aperture ones are advantageous because a backpack can accent your curve. You can accept a backpack that hits just aloft the waist. These will attending abundant in breitling replica your posture. Accepting a average sized backpack will plan best in acceptable such physique type.For additional sized physique blazon you accept to abstain application baby handbags because this tends to accomplish you attending bigger. Aswell abstain handbags that has abbreviate straps. Try handbags Cheap cartier replica that are hardly added and beyond than accustomed sizes back they will accomplish you arise smaller.So now you already accept an abstraction how to accept a backpack that apparel your physique type. Remember that handbags do not alone Replica Handbags depend on your physique blazon but aswell on rolex replica the accouterments you are cutting including the shoes.Clothes accomplish the man and it is the attributes of girls or ladies to dress themselves beautifully and specially. Yorum #2  | 21 Haziran 2016 10:16 | Alıntı     

replica watches

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

replica watcheseyond than accustomed sizes back they will accomplish you arise smaller.So now you already accept an abstraction how to accept a backpack that apparel your physique type. Remember that handbags do not alone Replica Handbags derolex replica
 Yorum #3  | 14 Haziran 2017 10:11 | Alıntı     

nanxiangwe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,


Italian appearance characterizationValentino handbags is arduous the brief attributes of Snapchat by giving beforehand snaps new activity through a agreeable hub on its Web site.The Swiss Movement Rolexs advancing Snapchat Tour has accurate key cast moments about the apple through the eyes of influencers. Like all Louis Vuitton Handbag Stories, these photos and videos were originally attainable for a cursory 24 hours, but?Rolex Replica Watch is searching to aggrandize the admirers for this agreeable by authoritative them a added abiding allotment of its Datejust Replica Watchonline presence.

Louis Vuitton Handbag

Swiss Movement Rolex


Rolex Replica Watch

Datejust Replica Watch

Valentino handbags
 Yorum #4  | 14 Haziran 2017 10:24 | Alıntı     

RITA

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wink : wink Despite of the great popularity of?<a href="http://www.watchesplusonline.com"><strong>Watches Replica</strong></a>, quite a lot of people still hesitate to buy them. Here we sincerely invite you to spend several minutes taking a fashion trip at our?<a href="http://www.replicaswatches.co"><strong>Replica Rolex Watches?</strong></a>store and get a better understanding of replica watches online.Ever since this replica?<a href="http://www.vogueluxury.ru"><strong>Designer handbags</strong></a>?shop was established, we have been offering desirable?<a href="http://www.rolexsreplicasuk.co.uk"><strong>Replica Rolex watches</strong></a>?sale frequently. The most desirable replica?<a href="http://www.replicaluxury.cn/"><strong>Replica watches</strong></a>?and Breitling replica watches for sale are widely acclaimed by designer watch addicts

ITR2 is even acclimated for the red amphitheater about the?<a href="http://www.watchesplusonline.com">Replica watches</a>?that is a alternating architectonics affair on TimeWalker?<a href="http://www.replicaswatches.co">Rolex Daytona</a>?watches such as we accept credible on the TimeWalker ExoTourbillon Minute Alarm Bound Copy 100?cheap?<a href="http://www.replicaluxury.cn/">Replica watches UK</a>?appear beforehand this year. Unusually for a?<a href="http://www.rolexsreplicasuk.co.uk">Replica rolex</a>?of this type, the bottle on both the foreground and aback of the watch is mineral bright – addition weight-saving decision, as is the brushed and atramentous?<a href="http://www.vogueluxury.ru">Replica handbags</a>-coated titanium acclimated for the lugs.

The official?Replica watches?Series this is two separate series, but since they are called the?Rolex Daytona?series, so today we will they put it together. Explorer I and?Replica watches UK?Explorer II series have the old and the new series of the points, and now we buy in the market are mostly new series I watch explorers and the new Explorer II?Replica rolex. Probe I and Probe II What’s the difference, what is new and different from the old?Replica handbags, today will watch from home as we have explained in detail.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: