Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürd Belediye Başkanları 'Yargı' Önündeydi  


27-04-2012, 19:42 Kategori: Güncel , Siyaset  

98 Belediye Başkanı Yargılandı

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi amacıyla açıklama yapan 98 belediye başkanı ile 8 İl Genel Meclis Başkanı hakkında açılan davanın duruşmasında, Kürtçe krizi bir kez daha yaşandı. Yapılan kimlik tespitine tutuklu olarak yargılanan belediye başkanlarının Kürtçe cevabı, tutanaklara "Kürtçe olduğu tahmin edilen bir dilde beyanda bulundu" şekilde kaydedildi. Türk devlet yargısı Kürd halkının dili ve varlığı ile dalga geçtiği bugünlerde BDP milletvekili (üstelik grup başkanvekili) Hasip Kaplan'ın Türkçe'nin savunuculuğuna soyunması ise partisi tarafından tepki görmemektedir...

DİYARBAKIR - PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşullarının düzeltilmesi amacıyla açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu 98 belediye başkanı ve 8 il genel meclis başkanı hakkında açılan davanın 5'nci duruşması Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Tutuksuz olarak yargılanan sanıklardan Kağızman Belediye Başkanı Mehmet Alkan, Halfedi Belediye Başkanı Ömer Aksu, Dargeçit Belediye Başkanı Süleyman Asan, Digor Belediye Başkanı Muzaffer Kutay, Ovaeymir Belediye Başkanı Muzaffer Yöndemli, Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk, Patnos Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz, Gölyazı Belediye Başkanı Mulla Şimşek, Aligör Belediye Başkanı İbrahim Halil Parıldar, Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede ve isim karışıklığı nedeniyle davada yargılanan Murat Yerli Kaya ile "KCK" davaları kapsamında tutuklu yargılanan Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin, Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven ve Dağpınar Belediye Başkanı Ayhan Erkmen duruşmada hazır bulundu. Çok sayıda müdafi avukatın da katıldığı duruşma salonuna izleyici alınmadı.

Yapılan kimlik tespitine tutuksuz sanıklar Türkçe cevap verirken "KCK" davaları kapsamında tutuklu olarak yargılanan belediye başkanlarının ise, Kürtçe cevabı, tutanaklara "Kürtçe olduğu tahmin edilen bir dilde beyanda bulundu" şekilde kaydedildi.

'Kürtçe olduğu düşünülen dil'

Kimlik tespitinin ardından sanıkların üzerlerine atılı olan iddialar, CMK 191. maddesi uyarınca salonda okundu. İddialara ilişkin Mahkeme Başkanı Hakan Dede, tüm sanıklara "Kaleme alınan basın metnine katkınız odlu mu?", "İçeriğine katılıyor musunuz?" ve "Hangi mahiyette gittiniz?-Örgüt çağrısı ile mi gittiniz?" şeklinde sorular yöneltti.

Sorulara karşın tüm belediye başkanları okunan basın metninin içeriğine katıldıklarını fakat hazırlanış aşamasında bulunmadıklarını dile getirdi. Ayrıca örgüt çağrısı iddialarını da kabul etmeyen belediye başkanları, Genel Merkezleri'nin çağrısı doğrultusunda düzenlenen her toplantıya katıldıklarını ve genel merkezleri aracılığı ile düzenlenen etkinliklerde bulunduklarına işaret etti. Belediye başkanları, "Örgüt çağrısı" iddialarını da kabul etmedi. "KCK" davaları kapsamında tutuklu yargılanan Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş, Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin, Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak, Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven ve Dağpınar Belediye Başkanı Ayhan Erkmen'in iddialara ilişkin Kürtçe beyanı duruşma tutanağına bir kez daha "Kürtçe olduğu düşünülen dil" olarak kaydedildi.

'Senin için sıkıntı ama onun için güzel oldu'

Yaşanan isim karışıklığına rağmen dosyanın sanıkları arasında yer alan Murat Yerli Kaya ile Mahkeme Başkanı Hakan Dede arasında komik diyaloglar yaşandı. Sanığın "İsmim her ne kadar bu dava da geçmiş ise de karışıklık olmuş. Belediye başkanı değilim. Her hangi bir sıfatım yoktur. Vatandaşım. Aynı isimde ve soy isimde encümen üyesi olan bir akrabam vardır. Beni onunla karıştırmışlar. Ben basın açıklamasına katılmadım. İçeriği konusunda da bir bilgi sahibi değilim" diye savunmasına Mahkeme Başkanı Dede'nin "Senin için sıkıntı ama onun için güzel oldu" şeklinde sözleri gülüşmelere neden oldu.

İddia edilen suçlamalara ilişkin sanıkların beyanlarının ardından müdafi avukatlar, savunma için süre talebinde bulundu. Verilen aranın ardından duruşma diğer belediye başkanlarının ifadelerinin alınması için 21 Eylül tarihine ertelendi.

(DİHA)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 0)
  |   Okuma: 1248   |   Yorum: (1)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: