Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

PKK'yi MİT Kurdu Demek - Dursun Ali Küçük  


29-02-2012, 17:45 Kategori: Güncel  
'PKK'Yİ MİT KURDU' DEMEK ŞAPKAYI TERS GİYMEKTİR...

Dursun Ali Küçük

KURGULAR GERÇEK DEĞİLDİR

PKK soğuk savaş dönemi, iki kutuplu sistemin ve Kürdistan gerçeğinde ortaya çıkan bir harekettir. 1970lerle başlayan bir mücadelesi vardır. O mücadele bu güne kadar ve İmralı süreci ile “değişikliğe” uğrayarak günümüze kadar geliyor.

1970’lerle başlayan, o zaman ve mekan içinde, dünya gerçekliğindende etkilenerek kaçınılmaz olarak içine düştüğü hatalar vardır. O zaman ve koşullarda bunlar anlaşılırdır.

PKK, Kürdistan Kurtuluş mücadelesine kazandırdıkları vardır. PKK bu süreçlerde olumlu ve olumsuz yönleriyle değerlendirilmelidir. Tümüyle “kara” diyenlerin tarihle ve yaşananlarla alay ettiklerini düşünüyorum. Her şey yolunda ve herşey “güzel” diyenlerde yaşanan süreçleri ve özellikle değişen dünya ve bölge yine Kürdistan gerçekliklerini görmedikleri, görmek istemedikleri çok açıktır.

Sadece madolyonun bir yüzünü görüp diğer yüzlerini görmemek yanlış olduğu kadar insanı onarılmayacak politik hatalara sürükler.

Dünya değişti, koşullar değişti, iki kutuplu sistem sona erdi. Bölge dengeleri değişti. PKK kendisini yenilemedi. İmralı’dan sonra yapılanlar “değişim ve dönüşüm”, “yenilenme” değildir. Eğer değişmeden sözedilecekse geriye çekildikleri, program ve hedeflerini asgari veya kendilerininde zaman zaman söyledikleri “makul talepler” - yani temel olmayan taleplerdir - e çektikleri söylenebilir. Başka çokça teorisi yapılan şeylerin hiç birinin yaşam değeri fazlaca yoktur.

Özellikle PKK üzerine: “MİT kurdu”, “PKK bir devlet projesidir” diyenler PKK’de muhaliflerin tasfiye edilmesi ve yapılan iç infazları öne çıkarıyorlar. Sivillere karşı yapılan eylemleri öne sürüyorlar. Gerçek anlamda ele alırsak PKK’nin ve bu güne uzanan KCK’nin bu tür sindirme ve genelde “terör” olarak değerlendirilen eylemleri bulunmaktadır. Bunlar birer vaka ve travma halleridir. Bunları ortaya çıkarmak ve PKK’yi bu ve nbenzer konularda çokça eleştirmek gerekmektedir.

Stalin 2 milyon devrimciyi belki daha fazlasını, partinin bütün ileri gelenlerini tasfiye etti. Benzer yöntemleri Ortadoğu “Kemalistleri”, Esad, Saddam, Humeyni vb kullanıyordu. Reel sosyalizmde Stalin’i benimseyince, yine Ortadoğu despotik, otoriter yöenetimleri ve bunu Kürdistan’daki aşiret kavgaları ile birleştirdiğimizde PKK’nin neden iç şiddet ve “tasfiyecileri tasfiye etmek”ten vazgeçmediğini gayet rahat anlayabiliriz. Mutlak liderlik kültünün olduğu hareketler bu konuda az veya çok birbirine benziyor. Bu ciddi hata ve günahları işliyorlar diye “ajan” veya şunun bunun teşkilatı sıfatlarını yakıştırmak doğru olamaz.

İbrahim Güçlü, Kemal Burkay Türkiye’de basınında çokça üstüne atladığı açıklamaları daha çok bu iç infazları kapsıyor. Hareketler arası çatışmların ise bütün faturasını ise PKK’ye kesiyorlar. Hatta neden siyaset yapamadıklarını ağırlıklı PKK’ye bağlıyorlar. Ki bunlar abartılı değerlendirmelerdir.

PKK'nin, ilk çalışmalar itibariyle kadro ve halk mücadelesi ile daha sonra gerilla mücadelesi, halk serhıldanları ve yasal, kitlesel direniş itibariyle bu halka kazandırdırdıkları bulunmaktadır. Bu halkın Kürdistan için gösterdiği fedakarlık, gerillanın mücadelesai bir kalem darbesi ile yoksayılamaz. Bir hiç yerine koyulamaz.

Şimdi gelelim başka bir saadete: Açıklamalarının bazıları Öcalan’ın söylemlerine dayandırılıyor.

ÖCALAN SÖYLEMLERİYLE PKK’Yİ ŞAİBELİ HALE GETİRİYORDU

Burkay bazı açıklamalarında Öcalan’ın çeşitli dönemlerdeki açıklamalarını ve "Erkeği Öldürmek" kitabında geçenleri referans olarak gösteriyor. Fazla uzatmayacağım.

Öcalan sıkça “MİT’i kullandım, devleti kullandım” ve örgüte sızan ajan ve subjektif ajanlarla nasıl mücadele verdiğini anlatır.

En yakın örnekler Pilot Necati ve Kesire Yıldırım ve babası Ali Yıldırım’dır. Bunların hikayesi bana göre şöyledir:

Pilot Necati: İlk grup döneminde kendisyle ilişkilenir. İlişkilendiren A. adında biridir. Oda o zaman gruptadır. Pilot Necati’nin hemşehrisidir. Onun aracılığıyla Öcalan Ankarada iken kendisiyle tanışır. 1977 yılında bizzat grupta yer alan arkadaşların hepsi Pilot Necati’den şüpheleniyordu. Pilot Necati PKK grup kuruluş çalışmalarına, faaliyetlerine ve toplantılarına katılan biri değildir. Gevşek düzeydeki bir ilişkidir. Artık Pilot Necati bu günkü deyişle “haber elemanı” mı veya doğrudan MİT elemenı mı bu daha tam netleşmiş değildir. Büyük ihtimalle “haber elemanı” olabilir. Bir yıl geçmeden Pilot Necati ile ilişkiler kesilir. Herkes ondan şüpheleniyordu ve “ilişkilere bulaştırmayalım” diyordu. Bu durumların tanığıyım. Pilot Necati’nin hikayesi aşağı yukarı bundan ibarettir.

Öcalan bu durumu kendi anlatımlarrından oldukça abartır ve örgütü oluşturunca “MİT’i kullandım” diye övgüyle sözeder. Dışarıdan biri de haklı olarak MİT elemanı dediğin biriyle ne işin var diye soruyor?

Kesire Yıldırım: Kesire Yıldırım ilk grup çalışmalarına katılan biridir. Toplantılar ve PKK kuruluşunda yer alır. Faailiyetlere katılır. Kibirli ve itici yanları vardı. Kendi açımdan söylersem içtenlikle sevdiğim biri değildi o zaman.

1976’da örgüt kararıyla Öcalan’la nişanlandı. Kesire İ’yi seviyordu. İ bu durumdan sonra grupla ilişkilerini kesti. Daha sonra Öcalan Kesire Yıldırım’la evlendi. Artık eştiler. Lübnan ve Suriye’de aynı eş olma durumları devam etti. Kesire Yıldırım Öcalan’ın bazı tutumlarından dolayı soğuk davranmaya başladı. Asıl ayrılmasının nedeni idelojik ve politik farklılık değildir. Yunanistan’a gönderilmeden bir süre önceye kadar Öcalan ile aralarında siyasi ve idolojik bir fark yoktur. Yanlış uygulamalara Kesire’de olduğu gibi ortaktır. Neden ayrılığa düştüğünü ahlaki nedenlerden dolayı anlatmıyorum, geçiyorum.

1976’dan 1984’e hatta 1985’e kadar Öcalan eştir. Aynı şeyleri ve özel hayatlarını paylaşırlar. Bu zamana kadar Kesire’nin MİT olduğu kimsenin aklına gelmez ve Öcalan’ında böyle bir iddiası yoktur. Ayrıldıktan sonra Öcalan birden bire Kesire Yıldırım’ı MİT ile ilişkilendirir. Asıl gerekçede babası Ali Yıldırım MİT elemanıdır veya MİT’e çalışıyordu. Bir kurguyla Kesire’de otomatik olatak MİT oluyordu.

Şahsen Kesire’nin MİT olduğuna inanmıyorum. Ne MİT elemanıdır ne de ajandır.

Öcalan Kesire’yi MİT ile irtibatlandırdığından haliyle bunca yıldır eşi olduğu MİT’çiyi “kullandım” diyecektir. Kesire MİT elemanı değildir ki, Öcalan onu kullansın. Açık söyleyeyim MİT elemanı olduğuna inanılsa veya ayrılmadan öyle bir kurgu kurulsaydı, Kesire oradan sağ çıkamazdı.

Şimdi dışarıdan bazıları “eşin MİT elemanı, 8-9 yıl birlikte yaşadınız, bu ne perhiz bu ne lahana” diye soruyorlar?

Ali Yıldırım (Kesire’nin babası): Ali Yıldırım basında ve bazıları tarafından sıkça yazılıyor. Öcalan da Kesire’nin ayrılışından sonra Ali Yıldırım’ı MİT elemanı olarak gösteriyor. Ali Yıldırım Kemalisttir ve devletçidir. Sanırım ailesi Kürt soykırımlarında olumsuz rol oynamıştır. Ali Yıldırım için daha çok bu söylenmektedir. Devlete çalışan biridir. MİT elemanı olduğunu sanmıyorum, ajanlık yani bilgi veren biridir. Kürt soykırımlarında bazı aileler olumsuz rol oynadılar devlete hizmet ettiler. Ama çocukları daha sonra mücadeleye katılan epey ailleler bulunmaktadır. Kesire’nin kardeşleride Kesire ayrılmadan önce mücadeleyle doğrudan veya dolaylı ilişki içindeydiler.

Ali Yıldırım'ın ise PKK ile hiç bir bağlantısı yoktur, devletçi biri olduğu için hep uzak durmuştur.

Bu üçü hakkındaki gerçeklik aşağı yukarı yukarıda yazdığım gibidir. PKK dışındaki bazı insanların bu konuda söyledikleri gerçeği içermiyor. Öcalan’ın açıklamalarına dayandırmaları bence doğru değildir. Çünkü bu konuda Öcalan’ın açıklamalarıda gerçeğin çoğunu yansıtmıyor. Abartılar oldukça fazladır.

“PKK devlet projedir veya MİT kurdu” kurguları bu üçüne dayandırılamaz.

*Duran Kalkan, Cemil Bayık, Karasu, Murat Karayılan vb. hakındakiler de gerçek dışıdır:

Bu kişiler baştan beri PKK de yer alan insanlardır. Hiç biri ne MİT’çidir, ne Ergenekoncudur. İddiaların hepsi kurgudan ibarettir.

Bilmem, “Duran Kalkan İmralı'ya helikopter ile götürüldü” vb. söylemler doğru değildir. Sabri Ok dışında diğerleri için böylesi söylemlerde bulunmak gerçeği yansıtmıyor.

“PKK’yi MİT kurdu, devlet projesidir, Kürt ergenekonudur” diyenlerin asıl gerekçeleri sadece iç infazlar ve ayrılanların her düzeyde tasfiye edilmedir. Gerisi kurgulardan ibarettir ve teorinin zorlanmasına dayanıyor. Stalin, Esad vb. sistemler vb. Ortadoğu örgütleri de aynı yanlış yöntemleri kullanıyorlar.

Peki PKK dışında bazıları bu kurguları kuruyor, PKK’nin kurguları yok mu?

PKK’NİN KURGULARI:

PKK kendisinden ayrılan veya çeşitli nedenlerle kopan ve mücadele içinde tanınan, mücadelede aktif yer alan ve mücadeleye katkıları olan insanları, farklı düşünce kendilerine “MİT elemanı, ajan, subjektif ajan” yaftalarını yapıştırır.

Çetin Güngör: Şimdi görüşleri veya yaptıkları eleştilebilir. Doğru mu yanlış mı işin ayrı yanını oluşturuyor. Ama İsveç'te vurulunca veya ayrılınca kendisine MİT ajanı denildi. Güya Elazığ Kız okulunda okuyunca MİT ajanı olmuş. Elazığ Kız okulunda babası öğretmenken orada okumuş. Bu durmları bizlere anlatıyordu. Doğru değildir: MİT ajanı PKK merkez komitesine yükseliyor, çeşitli faaliyetler yürütüyor, bu zamana kadar kimsenin aklına ona MİT'çi veya ajan demek gelmiyor, ayrılınca “ajan” vb. ilan ediliyor.

Faruk Bozkurt (Nasır): İnfaz edilene kadar tasfiyeci ve Alman ajanı değildi. İnfaz edildikten sonra hakkında buroşür çıkarıldı: “Bütün tasfiyecilerin toplamı ve Alman ajanı” ilan edildi. Merkez komitede yer almış, zagroz vb eyalet komutanlıkları yapmıştır.

Mehmet Şener: Cezaevinden çıktı, Suriye'ye gitti. Konferansta etkindi. Konferans belgelerini o yazmıştı. Sonrasında Kongreye katıldı. Kongrede bazı görüşler ve özellikle Öcalan’ın faaliyet ve mali raporunu sunmasını savundu vb. Bundan sonra tutuklandı. “Cezaevinden hazırlanmış ve gönderilmiş, devletin adamı, ajan, hain vb.” ilan edildi.

Kör Cemal de raporunda aynı şeyleri söylüyor yani kendisine onaylatıyorlar.

Şahin Baliç: Bindal’ı öldürmak iddiasıyla idam edildi. İfadesinde ajanlık var ama son sözünde kabul etmiyor.

Kısacı çeşitli gerekçelerle tasfiye edilen üst düzey görev almış kadrolar, bir nedenle ayrılınca veya farklı düşünce, veya infaz edilmişse “ajan ve hain” damgası vurulmuştur. Yukarıda verdiğim örnekleri çoğaltabilirim. Fazla uzar diye yer vermiyorum.

Burada çıkan sonuç: PKK merkezinde görev almış, eyalet komutanlıkları yapmış vb insanlar rahatlıkla “ajan”lıkla ve devletin “adamı olmak”la itham ediliyor.

O zaman insana sorarlar? Bu kadar "ajan, subjektif ajan” senin partinin merkezinde, eyalet komutanlıklarında, bölge yönetimlerinde vb neden yer aldı veya madem bu kişiler “ajan” ise niye içine alıp yer veriyorsun?

Öyle ya!

Bu kadar insanı “ajan” olarak ilan edip itham ediyorsan bu kadar çok sayıda “ajan” senin partine nasıl giriyor ve en üst tepelere kadar gelebiliyor?

Stalin vb yönetimler, devrimcileri ve sosyalistleri idama gönderirken düzmece mahkemeler kurdular, “emperyalizmin ajanı” olmakla itham ettiler ve vurdular. Sonra hepsinin itibarları bu gün geri iade edilmiştir.

İşte anlatmaya çalıştığım bu da PKK’nin kurgularıdır. Öcalan herkes hakkında zamanında böylesi kurgular kurmuşsa ve KCK hala bunları sürdürüyorsa doğrusu bunlar ciddi ve travmatik vakalardır.

KURGULAR KURGULARLA SAVAŞIYOR

KCK şehir çalışmaları hakkında düşüncemi daha önceki makalemde yazdım. Öcalan, İmralı pozisyonu ve örgütü oraya bağlamasını doğru bulmuyorum. KCK şehir çalışması ile ilgili yazdığımı tekrarlamayacağım. Burkay ve İbrahim Güçlü vb “devlet projesi ve MİT kurdu” diyenlere sizinki birer kurgudur. Bazı şaibeli olayları, Öcalan’ın İmralı poızisyonunu; genel halk hareketi, PKK ve şimdiki KCK konseyi vb için kullanmanız yakışmıyor.

PKK’de her önüne gelene ve ayrılan önemli rol oynamış kişilere veya infaz ettiklerine “ajan”, şu veya bu devletin “adamı” derse ve bolca ajan ve MİT’çi üretirse kendisini kendi eliyle şaibeli durumuna düşürüyor. Bu tür teorilerin dönüp dolaşıp gelip sizi vuracağını hiç düşünmediniz mi?

Devam edecek

dr.munzurali@hotmail.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 10)
  |   Okuma: 3498   |   Yorum: (23)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 15 Eylül 2014 04:09 | Alıntı     

usually

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Handbag pictures from the show, cheap replica Wallets the small size bag and hand bag to replace the 2013 large leather handbags, more bright-coloured colour also from a year earlier, above a few handbags are fluorescent paint, leather looks colorful, the only drawback is patent leather is hard to do, especially in humid climate, with a period of time, would be some special package. mainly do the haute couture customization. In 2001, replica Cartier watches the British designer Christopher Bailey (Christopher Bailey), make the old brand, fashion 'high praise. In recent years, the Burberry Prorsum has gained more and more people's attention and love.
 Yorum #2  | 4 Nisan 2015 16:01 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy cialis online free shipping canadian health care mall buy cialis canadalamina propecia and skull base Propecia propecia safetybuying viagra in u s Buy Dapoxetine viagra long term effectsviagra cost in usa vente viagra par internet en mulhouse generic viagra us customsgeneric levitra online pharmacy mail order levitra 90 day supply levitra timing
 Yorum #3  | 13 Nisan 2015 06:00 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy cialis online no prescription buy cialis propecia online canadianbuy propecia online cabergoline cialis efectos adversosbest price for viagra buy viagra online tadalafil generic cialis 20 mgsafest site to buy viagra hk viagra amazon why doesn't viagra work for meclomid and clearblue easy fertility monitor buy levothyroxine without prescription clomid ovulation pillcost of cialis canadian health and care mall viagra online to australiacompare viagra and cialis erythromycin cost buy propecia ukcomparison viagra levitra cialis viagra 100 mg best price canada generic in viagrageneric cialis tadalafil 40 mg colchicine nasal allergy spray propeciacialis free month trial buy xanical online no script price of cialis 10mggeneric viagra sites is there a shortage of pantoprazole viagra online consultationtadalafil online canadian pharmacy no perscription digoxin nitric oxide and viagra together
 Yorum #4  | 15 Nisan 2015 01:57 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis teenager canadian pharmacy no prescription is buying cialis online safewho owns viagra priligy ordonnance how long does it take for viagra to kick inreal viagra Tadalafil cialis after prostate cancerviagra cheapest healthy man tell me about viagrahow do you get viagra Priligy viagra soft review
 Yorum #5  | 7 May 2015 15:46 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
buy female viagra online uk Priligy viagra and blood clotsbuy viagra cialis cialis types generic cialis viagra levitrageneric cialis for daily use discount cialis without a prescription cialis ottawageneric cialis 10mg levitra vs cialis combining cialis and viagraviagra online pharamcy cheap viagra without a prescription viagra sperm
 Yorum #7  | 12 Ocak 2017 22:14 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Зарегистрировался на страничке так как заинтриговало.
Как же доступно на сегодня обыкновенный ремонт холодильника превратить в незаурядное событие.
Быстрый столичный ремонт холодильников безналично в ЖулебиноКруглосуточный приемлемый ремонт холодильников не дорого в Жулебино А сие как накажете именовать?
Причем холодильник есть у каждого. Я понимаю о чем пишу, ремонт не всякому то и необходим.
http://adore-feet.com/home.php?mod=space&uid=2572 PKK'yi MIT Kurdu Demek - Dursun Ali Kucuk » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #8  | 30 Ocak 2017 21:44 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Wondrously/ Я предпологал что will be ugly. PKK'yi MIT Kurdu Demek - Dursun Ali Kucuk » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://uchastie.com/user/Lockib/
Though written apply like the hand of a professional.http://www.fotoscope.ru/user/LocFuh/ Success .


--------------------
 Yorum #9  | 24 Nisan 2017 12:11 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You can depend on his promise to help. He’s a man of his word.
http://lalunerouge.forumforever.com/t659.htm
Okay, here's what I think. Have you ever saved another person?

http://fifa-life.xooit.fr/t212.htm
Just gone crazy or something. They never arrive on time.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: