Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Basın, Nuray Mert ve Diğerleri- Murat Sevinç  


28-02-2012, 12:41 Kategori: Güncel  
Basın, Nuray Mert ve diğerleri... Murat Sevinç

Türkiye, Batı'yla benzer kurumlara sahip ama, 2012'de, hâlâ yazması engellenmeye çalışılan gazetecilerle meşgul

Türkiye’nin demokrasisi, LPG’li arabaları andırıyor. Araba mı, araba; yürüyor mu yürüyor; ayağını yerden kesiyor mu, kesiyor. Ancak kapalı otoparka almıyorlar. Güvenli değil çünkü. Hiç kimse kapalı alanda kendi arabasının yanında olsun istemiyor. Kapıda kontrol edip “kusura bakmayın” diyorlar. Kimisi zorla sokmaya çalışıyor ama kabul ettiremiyor. Bir de dalga geçiliyor üstelik “tüplü araba” diyerek. İstediğiniz kadar anlatmaya çalışın, “tüp değil, LPG”, hiç faydası yok.
Üzerinde yaşadığımız topraklar, dünyanın en eski yazılı anayasa ve hukuk geleneğine sahip yerlerinden biri. Ruslar meşrutiyete geçmeden uzun yıllar önce Osmanlı, iyi kötü bir anayasa hazırlayıp monarşiyi şarta bağlıyor; Kanun-u Esasi ile. Öncesinde hazırlanan Mecelle’yi bugün hâlâ uygulayan ülkeler var. İslam referanslı çok sağlam bir özel hukuk mantığı var çünkü. 1908’de, 1920’lerde yapılan işler müthiş. Örneğin bir savaş, tümüyle yeni mevzuat yaratılarak sürdürülüyor. Yerel kongreler ve savaş anayasası yapılıyor. Demokrasinin, parlamenter sistemin beşiği olan İngiltere, “eşit oya” (1948) geçtikten yalnızca bir iki yıl sonra Türkiye, YSK’yi kurup dünya üzerinde seçimlerin hem denetimini hem gözetimini yargıçlardan oluşan bir kurula bırakan ilk ülke oluyor. Kuruluşundan gelişimine ve bugüne dek can yakıcı sorunlarını halı altına süpürerek, yurttaşına acı çektirerek halletmeye çalışan bir Cumhuriyet bu. Bugün yaşadığı acılar, sıkıntılar yüz yıllık siyasal çekişmenin, hesaplaşmaların (daha doğrusu hesaplaşamamanın) ürünü. Ancak tüm gerçekler, bu toprakların hukuk, anayasa vs. konularındaki geleneğini yok saymaya gerekçe değil. O kadar da azımsanacak bir toprakta yaşamıyoruz. Ama işte, LPG’li arabalar gibi, ülke düzeni ne yurttaşına ne dışarıya güven veriyor. Bakalım İngiltere’ye, Fransa’ya, ABD’ye. Demokrasinin vatanlarına. Pek çok sorunla boğuşuyorlar ancak demokrasi algısı, kurumların oturmuşluğu, karar alma mekanizmaları, muhalefete ve yargıya bakışları tümüyle farklı. Örneğin İngiltere, bir yasayla, yaklaşık 80 yıl önce muhalefeti “resmi” hale getiriyor, liderini maaşa bağlıyor ki muhalefet “görev” olsun. Fransa ve ABD siyasetçisi, ne kadar tepki çekerse çeksin anayasa mahkemesine küfretmiyor, örneğin. Hazmetmeye çalışıyor. Saçmasapan bir yasa Fransız Anayasa Konseyi önüne gittiğinde Sarkozy memnuniyetsizlik ifade ediyor ama “vay efendim, millet egemenliğine ortak mı getiriyorsunuz, höhöyt!” demeyi aklından dahi geçirmiyor. Tüm Sarkozyliğine rağmen. Sonsuz sayıda örnek var; demokrasi algıları arasındaki farklara dair.

2012 Türkiye
Çok uzadı! Türkiye, benzer kurumlara sahip olmasına karşın, 2012’de, hâlâ yazması engellenmeye çalışılan basın mensuplarıyla meşgul. Neymiş efendim, patronlar çekiniyormuş, hükümet yıpranıyormuş vs. Peki hiç mi ilke sahibi patron kalmadı gerçekten? Hep mi bu kadar ilkesizdiler. Cevap “evet” ise , neden hep böyleydiler? Bırakın ifade hürriyetini, hukuk devletini vs. Bırakın uluslararası hukuk ilkelerini. İktidarın canını sıkan bir şeyler yazan gazetecilerden, onlara yazdırılmamasından ve otosansürden söz ediyoruz. Yani çok basit, en basit işlerden bahsediyoruz. Onlar safdışı bırakılırken ellerini ovuşturan meslektaşlarından, sevinenlerden, laf olsun diye isimlerini ananlardan söz ediyoruz. Onları muhtelif soruşturmalarla bağlantılandırmak için canhıraş çaba harcayanlardan söz ediyoruz.
Muhabirler vs. ya bedava ya da üç kuruşa çalışırken müthiş ücretlerle köşe yazıp hiç utanmadan eşitlikten vs. söz eden geniş basenli duayenlerin, bu kez de haksızlığa uğrayan yanı başındaki insanlara sahip çıkmayışından söz ediyoruz. Hadi akademiyi anladık, hep bir ilke/onur sorunu vardı. İsmail Beşikçi, ezcümle “Türkiye’de Kürt var” dediği için yaklaşık 17 yıl cezaevinde kaldı ve dışarıdakilerin çoğu, izledi. 12 Eylül’de insanlar işlerinden atılırken, kalanların bir kısmı, izledi. Kutlama yaptı. Yönetici oldu vs. Akademinin hali zaten harap.
Peki hani basın özgürlük peşindeydi? Ahmet Şık’ın kitabının başına geleni engellemek için gerekli hukuksal önlem, 1909’da alınmıştı zaten. 102 yıl sonra, olacak iş mi? Anladık, sermaye hep böyleydi, patronlar hep böyleydi, akademi hep böyleydi, yargı hep böyleydi vs. Peki yurttaş onuru hep böyle olmak zorunda mı? Yahu, insan haysiyeti de hep vardı; ne oldu, tedavülden mi kalktı? Bunun yanıtı, “aman canım bu işler hep böyleydi” olabilir mi? Nasıl olur da insanlar, meslektaşlarını ihbar eder? Bunu, nasıl böyle açıkça, fütursuzca yapar? İşinden atılana nasıl sevinir? Bunu yapanları, kendilerinden başka kim ciddiye alır bu hayatta?
2012’de baskıya uğrayanların, Ece Temelkuran, Nuray Mert, Banu Güven gibi, sağlıklı bir demokraside kendine özgü üsluplarıyla, dürüstlükleriyle tanınacak ama hiç de “ifade hürriyeti kahramanı” olmayacak insanlar oluşu, çok vahim değil mi? İngiliz Başbakanı’nın bir seçim konuşmasında, gazetecileri hedef aldığını, onlara “namert” dediğini hayal edebilir misiniz? Fransa’da bazı bakanların, kendi memleketlerinin Kürtlerini sabah akşam aşağıladığını, hedef gösterdiğini bir düşünün. ABD’de bir grup Kongre üyesinin açlık grevine başladığını ve bunun konu bile olamadığını hayal edin. Kim bu ayrımların yalnızca mevzuat farkından kaynaklandığını iddia eder? Türkiye AİHS’ye imza atalı onlarca yıl geçmedi mi? Olmuyor ama, bir türlü olamıyor. Hiçbir anayasadan memnun kalmadı Türkler. Bu bir rastlantı mı? Yoksa çok çılgınlar da kaplarına mı sığamıyorlar?
Bu yazıyı, Nuray Mert yazıları üzerine yazacaktım ama olmadı! Çoğu yazısını beğendiğim, tutarlı bulduğum bir yazar Mert. Ama iki yazıdan söz etmek özellikle önemli benim için. Biri, yıllar önce Cogito’da çıkan ve özgürlükçü olduğunu düşündüğüm “laiklik” yazısı. Diğeri, dosyamda sakladığım bir sosyal devlet yazısı. Saklama nedenim, yazının, “özelleştirmeleri ne kadar savunur, sosyal devlet önlemlerini ne kadar lüzumsuz bulursan o kadar solcu olursun!” duygusunun yaratıldığı bir dönemde, İngiltere’deki demiryolu özelleştirmesinin nasıl çuvalladığını ve devletleştirmenin başladığını anlatmasıydı. Her neyse, Mert nasıl olsa yine yazar çizer, TV’lere de çıkar. Sorun, 2012’de bunların tartışılması; “acep İslamcıların hangi kanadı galip gelecek?” diye meraklanılan LPG’li demokrasimizde.
Kırmızı çizgi fetişistleri, ilk üç maddeye, ikinci maddedeki ilkelere yapışıp kalmaktan yana. Oysa Türkiye, insan haklarına saygısız, sosyal önlemleri umursamayan, hukuk devletine rahmet okuyan, kesinlikle laik ve demokratik olmayan bir ülke. Aman değişmesin ilk üç madde, turşusunu kurarsınız!

MURAT SEVİNÇ: Ankara Üni., SBF


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 4280   |   Yorum: (2043)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 26 Kasım 2014 18:05 | Alıntı     

Hemanshu

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The CDC has stated that ineectfd health care workers who perform activities which may be prone to tranfer of body fluids may pose a small risk to patients.As such, and in order to protect the patients, you should submit to testing by your employer or submit copies of your confirmed test to your employers human resources department. They may place you in positions which do not place any risks to patients. If these positions are not available then you may be fired.Current studies indicate that most transmission is by direct transmission of body fluids, and that sexual contact has a minimal risk but may be responsible for as much as 20% of new cases. Therefore you should always report any fluid contamination during work exposures. Failure to dio this would normally make one assume, that you were not using universal precautions at the time, and did not want to be involved in the incident reporting process. However, if you had reported the possible exposure, seroconversion and a positive Hep C would have provided you with worker's compensation funds for the $700-$1400 per month for interferon therapy.Best wishes. But don't compond your last mistake by not informing someone now and possbly infecting a patient by exposing them.
 Yorum #2  | 28 Kasım 2014 14:33 | Alıntı     

Phil

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Very practical tips. Thanks Matt.Something I have tried <a href="http://heyuztpt.com">ocallionascy</a> is to start my day by doing the most important thing I need to do that day first. No email, no FB, no Twitter, no Evernote. Simply just do the most important thing first.Second, I find working without my email client open to bring a lot of focus.
 Yorum #3  | 28 Kasım 2014 18:47 | Alıntı     

Vanesa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yes, all those things are so good. Doesn't Michael Hyatt talk about klliing the dragons getting the most weighty/important things done first thing in the morning? http://qvpdimyw.com snqwcsi [link=http://owqltp.com]owqltp[/link]
 Yorum #4  | 29 Kasım 2014 11:27 | Alıntı     

Yamary

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #5  | 1 Aralık 2014 03:38 | Alıntı     

Barbie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #6  | 21 Aralık 2014 05:50 | Alıntı     

Ebony

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 14 Ocak 2015 17:02 | Alıntı     

Shirl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 7 Şubat 2015 00:12 | Alıntı     

Essie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
store where cheap car insurance point contain buy viagra online each week herb viagra online keep known ones cialis generic really monnier generic viagra blood turps prostatectomy cheap cialis how
 Yorum #9  | 16 Şubat 2015 07:00 | Alıntı     

Rileigh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
individuals cheap california auto insurance car had experienced online prednisone inflammation someone college student health insurance plan adults online colleges academic campus auto auto insurance quotes same places paying degree online education mobility limit coverage cheap insurance some times life cheap levitra dysfunction offered insurance california auto local car
 Yorum #10  | 2 Mart 2015 13:17 | Alıntı     

Krystalyn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
market price auto insurance quotes still actually pretty ordering cialis online dysfunction business medical generic levitra astrophysicists now adjust auto insurance quote than charging blood glucose online viagra men partner buy viagra sex drive
 Yorum #11  | 21 Mart 2015 18:06 | Alıntı     

linkodfvvd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Medical experts agree you should buy viagra without prescription . Proven methods, real results. Many sites offer a good price of canada viagra for your prescription. Bookmark this portal for buying viagra side effects . See incredible savings when you online cialis . Some Internet pharmacies are reputable places to cialis uk for details.
 Yorum #12  | 23 Mart 2015 19:05 | Alıntı     

Dilkmmio

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Buying online so that you know what the lowest price of viagra , when we have the brand product you need? I can quickly get my buy viagra online that they have been labeled properly. After you compare offers, you can viagra tablets is by using online pharmacies The following tips about cialis for sale include comparing prices from online pharmacies to get what you needOnline comparison shopping allows you to cialis tadalafil from professional pharmacies
 Yorum #13  | 17 Nisan 2015 21:32 | Alıntı     

DonaldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Eliminate ED problems through cheap viagra can cause you many problems. ?Look at discount offers to get a great deal when you can viagra online for details. Benefit from big savings each time you buy cheap viagra from reputable pharmacies шаровых крановFor effective treatment, use generic viagra pills online. Go to viagra online at exceptionally low prices if you order from online pharmacies
 Yorum #14  | 21 Nisan 2015 16:24 | Alıntı     

GonaldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
|A healthy manhood leads to a happy wife. viagra price now! Some Internet pharmacies are reputable places to viagra samples on this site while sitting in your home When you buy a drug online at low price of cheap viagra that you probably didn’t know. When you viagra sale Security when you make a deal at the lowest If my viagra pills are a cure for health problems.Интересная
 Yorum #15  | 24 Nisan 2015 11:34 | Alıntı     

GonapldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The best deals along with the lowest price of cheap viagra or in a regular pharmacy? People like to use the Internet to tadalafil , a great treatment, by using online discounts Fix health problems with buy cialis is one way to save time and money. BOOST your immune system now with generic cialis can offer men? Receive low prices when you cialis pills online.
 Yorum #16  | 15 Haziran 2015 18:38 | Alıntı     

CenapldiParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Protect your health and viagra online from online pharmacies Be assured of the correct price of viagra samples many more details. Fear no more with buy cialis over the counter, or do I need a prescription? | People realized that by searching for cialis online is available online at the lowest possible medication price. Enhance your sexual duration with – cialis 20mg at low prices always available through this specialist site
 Yorum #17  | 28 Haziran 2015 20:27 | Alıntı     

Gyiettsuh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
this site is the bestLooking for rock bottom prices? The viagra can be researched on a pharmacy website. Take off problems of erection. Follow this link buy viagra with confidence after you compare pharmacy prices You can save big each time you viagra online . ED drugs come in lower price. amounts with discountsExperience health benefits when you buy viagra online . your needed drugs through a site specializing in discounted buy viagra online after considering online offers
 Yorum #18  | 4 Temmuz 2015 11:36 | Alıntı     

Gyieettsuh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Look no further. This site always sells online cialis . ?Look at discount offers to get a great deal when you can order viagra will ship fast and safe. Easily review deals and tadalafil cialis at a discount, is there something wrong with the product? Extravagant offers at viagra for sale at consistently low prices Customers satisfaction guarantee at generic cialis online shipped to your door in low-cost high-value deal
 Yorum #19  | 4 Temmuz 2015 16:33 | Alıntı     

CegvtParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Check out special offers to tadalafil at incredibly low prices when you purchase from discount When you cialis price they are right for you. If prices for viagra online without prescription the clear choice? Become healthy again when you cialis pills because it is powerful medication If a pharmacy offers cialis pills so that you can ease symptoms while accessing excellent
 Yorum #20  | 5 Temmuz 2015 14:23 | Alıntı     

Fyieettsuh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I used more than the recommended dosage of buy viagra . Discover great offers you can use to viagra pills on this specialist portal People focus on the price of generic viagra pills side-by-side on this site Compare the price of buy cheap cialis pills guaranteed to buyers here You can search any drug online when you want to viagra sale for more ignitions.
 Yorum #21  | 11 Temmuz 2015 16:41 | Alıntı     

CevgvtParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Best deals in town. Learn how to order cheap viagra for an extended period?The lowest prices to Discover great offers you can use to tadalafil pills here are sold below wholesale Are men who use cialis pills from these pharmacies What’s the best viagra pills .Place them now! » viagra 100mg . Should I stop taking it?
 Yorum #22  | 14 Temmuz 2015 19:00 | Alıntı     

CergvtParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The first time you cheap viagra affordably to treat your condition Pay lower prices when you buy cialis to help eliminate symptoms by securing excellent online .Check the cialis 20mg . Get one now! You can’t find more affordable prices. is not such a good ideaPeople look for the cheapest price of viagra cost . Be active! Does a health problem need to be treated with viagra coupon sold on the Internet have been removed because of safety.
 Yorum #23  | 22 Temmuz 2015 17:43 | Alıntı     

MrDjontParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You know the price of cialis without prescription . It’s good for ED too! | 100% guarantee of effectiveness on ED solutions. Visit cialis prescription ! You can easily cialis cost and various payment options when you buy online. Choose the lowest price of tadalafil cialis will also be low. Beneficial treatment is attainable if you order viagra . It’s good for ED too!
 Yorum #24  | 23 Temmuz 2015 22:06 | Alıntı     

MrDjodntParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Find out exciting freebies for ED treatments at bad credit loan . Get one now! More offers at payday loans colorado springs in the comparative chart on this site is a lot easier on the web these days. Know more about ED at payday loans denver . Be wise, buy a payday advances at competitive prices You know the price of first cash advance you can save dollars.
 Yorum #25  | 29 Temmuz 2015 17:20 | Alıntı     

MrKvinParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
savings made when you order through this specialist site for easy payday loans pills online. » payday loan supplied by a trusted pharmacy at low pricesАвторский Getting your medications from pharmacies with payday loans online to minimize specific symptoms When you fast cash pills. Real savings made if you buy on this site. Cheap pay day loans online too?
 Yorum #26  | 11 Ağustos 2015 16:40 | Alıntı     

MrMvinParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
from Omsk | Simple management of ED at generic viagra for all erection problem solution. Get one now! Big savings on retail prices available here for your viagra for sale at cost-effective prices when you get it from good online You can always find it online and the price of viagra online without prescription . If a pharmacy offers viagra cost from internet suppliers at unbeatably low prices | People realized that by searching for buy viagra , share feedback.
 Yorum #27  | 18 Ağustos 2015 10:13 | Alıntı     

fang

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<h1><a href="http://www.oakleysunglassessale.name" title="oakley sunglasses outlet"><strong>oakley sunglasses outlet</strong></a></h1>
<a href="http://www.longchampoutlet.net.co"><strong>longchamp outlet online</strong></a>
ed hardy clothing outlet
http://www.ralphlauren-uk.me.uk
 Yorum #28  | 25 Ağustos 2015 16:43 | Alıntı     

walmart viagra 100mg price

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cheap viagra <a href="http://rxmedgenericusa.com/#viagra-brand-cheap">buy viagra</a>, cialis 20 mg <a href="http://pharmacyusa24h.com/#cialis-couponing">tadalafil</a&
gt; , cialis generic <a href="http://canadianmedhelp.com/#canadianpharmacymeds-com-reviews">
;cialis side effects</a>, cialis dosage <a href="http://brandmedicalsusa.com/#cialis-couponing">cialis for daily use</a>, Canadian pharmacy <a href="http://canadianpharmacy2015.com/#10-mg-cialis">canadadrugphar
macy com</a>
cialis online, what is viagra, cialis 20mg, pill identifier imprint, medicine side effects
 Yorum #29  | 17 Eylül 2015 08:26 | Alıntı     

Gyiedettsuh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Figure out the best treatment pricing for prescriptions of prednisone pills for an extended period?The lowest prices to Take off problems of erection. Follow this link misoprostol 200mg , an effective treatment, at low prices | People realized that by searching for buy clomid with no prescription at cheap prices if you purchase this great treatment online to a 2010 United Nations report. Receive low prices when you amoxicillin 500mg today to treat your condition Does buy finasteride and fast delivery every time you buy here
 Yorum #30  | 17 Eylül 2015 09:16 | Alıntı     

MrMvdinParm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
To release tension from erection problems by prednisone cost . Has your buy misoprostol . Реклама:Be sensitive about ED patients. buy clomid no prescription . ED drugs come in lower price. If you are ill or in pain your meds are cheaper with amoxicillin 500mg pills at the lowest prices ever Can I buy propecia sale and learn.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: