Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

KCK Tutuklamaları Yanlıştı,Şimdi Berbat Oldu  


29-10-2011, 12:31 Kategori: Güncel  
Profesör Büşra Ersanlı'nın gözaltına alınması, işin iyice çığrından çıktığını gösteriyor.

Profesör Dr. Büşra Ersanlı, 40 yıldan fazla bir süredir arkadaşım. Onu savcı ve polislerden, KCK tutuklamaları üzerine ahkâm kesen ‘tutuklama uzmanları’ndan ve ‘stratejist’lerden çok daha iyi tanırım.

Boğaziçi Üniversitesi’nde genç bir öğrenci iken, devletle, polisle, savcıyla, hâkimle ve cezaeviyle tanıştı. 12 Mart 1971’deki askeri darbeye karşı çıktığı, baskılara direndiği için hapse atıldı. Bu gibi engelleri aşarak etkili bir akademisyen konumuna geldi.

Başını hep dik tuttu, sözünü açıkça söylemekten hiçbir zaman geri durmadı. Kürtlerin kimlik talebinin en ısrarlı destekçileri arasına girdi. İstanbullu, hali vakti yerinde bir aileden gelen Büşra, Kürt sorununun çözüm sürecinde aktif olmayı, bir sorumluluk olarak algıladı; DTP’ye ve BDP’ye üye oldu, sorumluluklar üstlendi.
Başörtülü öğrencilerin üniversiteye girme, Kürt öğrencilerin anadil eğitimi konusunda yürüttükleri mücadeleyi canla başla savundu. Üniversitede demokrasi dersi verirken de sosyalistler içinde baskıcı yöntemleri eleştirirken de hep aynı çizginin savunucusu oldu. Onun insan hakları, demokrasi, özgürlükler konusundaki geçmişini, duyarlılığını, tutarlılığını uzun uzun anlatmaya gerek yok…

İşte böyle bir insanın Datça’daki yazlık evi basılıyor, bu insan gözaltına alınıyor ve ‘KCK yapılanmasına karşı mücadele’den söz ediliyor… Bu operasyonların arkasında hangi siyasi akıl, hangi hukuki akıl varsa, kim buna destek veriyorsa onlara “durun artık” diyorum.

KCK davası üzerine bu köşede uzun bir süreden beri yazılar yazıyorum, TV ekranlarında yorumlarda bulunuyorum. ‘Demokrasi ve özgürlükleri savunduğunu’ söyleyen birilerinden gelen “sen anlamıyorsun, bu yolla PKK terörünün şehirlerdeki arka planı çökertiliyor” şeklindeki tepkilerle sık sık karşılaşıyorum. Bu kesimlerin, bu yolla ‘kötü Kürtler’in (ki örneğin Büşra Ersanlı Kürt de değil), ‘iyi Kürtler’den ayrıldığını ve bunun bizi çözüme yaklaştırdığını iddia ettiklerini gözlemliyorum.

PKK böyle mi etkisiz hale getirilecek?

Toparlamak gerekirse, KCK tutuklamalarının mantığını birileri hep şöyle açıklamaya çalıştılar: “PKK şehirlerde bir yönetim oluşturmak istiyor. Bu amaçla bir örgütlenmeye gidiyor. Bu şekilde şehirlerde ayrı bir egemenlik kurarak Türkiye’den kopmak istiyor.”

Son iki yılda yüzlerce BDP yöneticisi, onlarca belediye başkanı ve belediye meclisi üyesi bu operasyonlar kapsamında tutuklandı. Mahkemeye çıkarılmadan aylardır içeride tutulanlar var. Duruşmalara getirilenlerin ise “Kürtçe konuşamazsınız” gerekçesiyle mahkemeye çıkarılmadıklarını görüyoruz. Tutuklamaların BDP’yi neredeyse tümüyle kapsama alanı içine alabilecek bir çerçeveye doğru genişlediğini söylemek mümkün.

Bu bir ‘Hukuki durum’ değil ‘siyasi tercih’tir. O yüzden artık bu konuyu hukuk düzleminde tartışmanın bir anlamı kalmadı.

2.5 milyon seçmeni ne yapacaksınız?

2011 genel seçimlerinde, BDP’nin desteklediği bağımsız adaylara yaklaşık 2.5 milyon seçmen oy verdi. Bu oylar, net bir şekilde, bir siyasi tercihi, bir toplumsal tercihi, bir kimlik tercihini ortaya koyuyor. Bu iradenin ‘yok edilmesi’, 2.5 milyon seçmenin tutuklanması mümkün mü? Partilerin kapatılıp yerlerine başka isimde partilerin kurulduğu anlamsız süreçlere geri mi dönülecek?
Profesör Büşra Ersanlı’nın gözaltına alınması, işin iyice çığrından çıktığını, çözümün tam anlamıyla yanlış bir tarafta arandığını gösteriyor. Bu zihniyet ve bu uygulama sürdükçe Türkiye şiddetle baş edemez...

Oral Çalışlar


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 5)
  |   Okuma: 1805   |   Yorum: (5)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 16 Ocak 2017 07:21 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился на сайте потому что зацепило.
Как же доступно на сегодня банальный ремонт холодильника превратить в новость.
Срочный столичный ремонт холодильников дорого в Таганском Достойный Московский холодильников ремонт дорого в Балашихе Быстрый выгодный ремонт холодильников за рубли в Железнодожный А это как прикажете называть?
При всем этом холодильник имеется у всех. Я знаю о чем запостил, ремонт не везде то и требуется.
http://volkhov.ucoz.ru/index/8-11617 http://school138.3dn.ru/index/8-17494 KCK Tutuklamalar? Yanl?st?,Simdi Berbat Oldu » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 30 Ocak 2017 05:04 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Amazing! Я предпологал what will be worse. KCK Tutuklamalar? Yanl?st?,Simdi Berbat Oldu » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://fin-ist.ru/user/LocLet/
At least released belongs as the genius.http://menu-sovet.ru/user/Locwrono/ Happy destiny !!!


--------------------
 Yorum #3  | 2 Ekim 2017 09:24 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Да, требует внимания, особенно на сколько сатирично, при всем этом я бы намекнул тут кликнуть http://www.autoprichal.ru/blog/34-blog/67-...olodilnika.html

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: