Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Türkiye'nin Sivil Savaşı-Sezgin Tanrıkulu  


30-08-2011, 12:48 Kategori: Güncel  

Türkiye'nin Sivil Savaşı-Sezgin Tanrıkulu

Kürt meselesinde bu kez gerçekten de farklı bir döneme giriyoruz. İlk kez tamamen sivil iradeyle sorunun ‘çözümünde’ ibre şiddetten yana dönüyor. Bu durumun sonuçları eskisinden çok daha farklı ve ağır olabilir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, “bıçak kemiğe dayandı” ve “sözün bittiği yer” diyerek resmen başlattığı ‘şahinlik açılımı’, Kürt sorunu ve Türkiye’nin insan hakları sicili açısından ne anlama geliyor? Her şeyden önce Türkiye, bu sözlerle ilk ‘sivil savaşına’ girişiyor. İlk kez, askeri vesayetin baskısıyla veya yönlendirmesiyle değil, tamamen sivil iradeyle ‘savaş’ kararı veriliyor. İktidar, kendi refleksiyle hareket ederek detaylı bir ‘çözüm’ stratejisi ortaya koyuyor. Bu ‘yeni’ strateji, ‘dağda şahin, ovada güvercin’ gibi bir yaklaşımla kamuoyuna duyurulsa da, sadece ‘şiddete’, ‘bastırmaya’, ‘tecrite’ yönelik tedbirler içeriyor.

Valilerin, jandarma ile polis birliklerini sevk ve idare etmesi, özel harekatçı polislerin Hakkari, Şırnak, Diyarbakır gibi illerde ve çevresinde ‘acilen’ konuşlandırılmaları, sınır ötesine düzenlenmesi muhtemel kara operasyonu, PKK’nin şehir örgütlenmesi olan KCK/TM üyesi oldukları zannıyla 2009’dan bu yana aralarında belediye başkanları, belediye ve il genel meclisi başkanları, avukatlar ve politikacıların bulunduğu 2 bin kadar kişinin tutuklanmasına yol açan operasyonların devamı, ‘yeni stratejinin’ kamuoyuna yansıyan adımları.

Şahinler meydanda


‘Kürt açılımı’nın sonradan aldığı ‘Milli Birlik ve Beraberlik Projesi’ isimiyle evrildiği bu son halde, “bölgede görev yapacak gönüllüler ordusu oluşturulacak”, “psikolojik harekat faaliyetleri ile halkın kontrolü yakından sağlanacak”, “sorumlu yayıncılık anlayışının geliştirilmesi amacıyla bilgilendirme ve seminer çalışmaları gerçekleştirilecek” gibi maddeler de var. Stratejinin kilit noktasında, “Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı”nın geliştirdiği, “silahlı mücadeleye ek olarak silahsız mücadele” yaklaşımı bulunuyor.

Açılım sürecinin seçim öncesi belki de en somut adımı olarak oluşturulan bu müsteşarlık, kamuoyunda “süper kurul” olarak biliniyor. Devlet ile bölge halkının kaynaştırılması, PKK ile örgüt arasındaki bağlantıların kesilmesi, örgüte desteğin en aza indirilmesi, Avrupa ülkelerindeki örgüte yönelik desteklerin kesilmesi amaçlanıyor. Bahsi geçen tedbirlerin hiçbirinin, “demokrasi” veya “insan hakları” kavramlarıyla uzaktan yakından alakası yok. Her ne kadar, “90’lara dönüş söz konusu değil” dense de, bu tedbirlerin her birinin o dönemde bir karşılığı var. Süper valiler, korucuların oluşturduğu ‘gönüllüler’ ordusu, basında algıların manipülasyonu, psikolojik harekatlar... Bunların hepsi 90’ların fikirleri, kavramları. Aslında hem ‘dağda’ hem de ‘ovada’ son derece şahin olan bu yaklaşım, bir ‘U dönüşü’ değil.

Başbakan Erdoğan seçim kampanyası döneminde sertleşen ve artan dozda bir milliyetçilik sergileyen söylemine ek olarak, Nisan sonunda Muş’ta yapılan AKP mitingindeki şu sözleriyle meseleye yönelik tavrını açıkça ortaya koymuştu: “Artık Kürt sorunu yok, artık benim Kürt kardeşlerimin sorunu var.” Gerçekten de, AKP için artık “Kürt sorunu yok”tu. Zira Kürt sorunu AKP iktidarı tarafından salt silahlı örgüt ile olan çatışmadan ibaretmiş gibi algılanıyor ve sadece bir “PKK sorunu”na dönüştürülüyordu. Meselenin bir “insan hakları ve demokratikleşme” sorunu olduğu ve çözümünde benimsenecek yöntemlerin aslında bütün Türkiye’yi etkileyecek nitelik taşıdığı da belli ki AKP tarafından tümüyle gözardı ediliyordu.

Dokuz yıldır tek başına iktidar olan AKP için, eğer hâlâ “ülkenin güvenliğini sağlayamama” başlıca kaygıysa, bunun arkasında kendi yanlış ve hatalı politikaları yatıyor. Ülkenin hak ve hukuk ile ilgili temel meselelerine kalıcı çözüm bulmama, daimi bir ‘politikasızlık’ hali, bugün hâlâ çatışmaların sürmesine yol açıyor. Büyük bir halk desteğiyle seçilen, askeri vesayete son verdiğini iddia eden bir iktidarın, tamamen güvenlik eksenli bir yaklaşımla Kürt meselesini ‘çözmeye’ kalkmasının etkileri ise uzun vadeli ve sarsıcı olacaktır. Soruna 30 yıldır hiçbir olumlu etkide bulunmayan güvenlik odaklı tedbirler, barışa yönelik adımların atılmasını geciktirecek ve bu sürüncemede bırakma hali, meselenin daha fazla karmaşıklaşmasına ve çözümünün de zorlaşmasına yol açacaktır.

Öte yandan, sivil irade ile ‘çatışma’, ‘baskı’ ve ‘şiddet’ yollarının bilinçli olarak seçilmesi, toplum içinde zaten var olan kopuşu hızlandıracak, kutuplaşmayı daha da artıracaktır. Şunu göz ardı etmemek gerek: Türkiye’deki Kürtler çok farklı kesimlerden oluşan bir grup olsalar da, genel anlamda bakıldığında, artan iletişim imkanları, yeni teknolojinin sunduğu olanaklarla toplumun bütününden farklı bir kamuoyu, kendilerine özgü bir gündem oluşturmaya başladılar bile. İktidarın ‘savaşçı’ politikaları, yaygın medyanın çatışmacı bir dili benimsemesi, Kürt kimlikli Türkiye vatandaşlarının kendilerini ‘evde’ hissetmemesine, toplum genelinde ayrıştırılmış oldukları duygularının güçlenmesine, ‘çözümün imkansızlığına’ yönelik inançlarının pekişmesine neden olacaktır.

Dahası, Kürt meselesinde “ortak aklın” yaratacağı, insan haklarının ön plana çıkarıldığı, barışı hedefleyen bir yol haritası oluşturulmaması tüm Türkiye’yi etkileyen ‘hukuk devleti’ ilkelerinin hızla aşındığı bir tablonun ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu seferki hataların tamiri 90’lardan çok daha zor olur. Askeri vesayet döneminde Kürt sorunu sivilleşmeyle çözülecek diye düşünülüyordu. Askeri iradeden çatışma ve güvenlik dışında bir konsept zaten beklenmiyordu. AKP’ye geçen sivil iradenin siyasetin kurumları ile mutabakat arayışına girmeden bu hayal kırıklığını yaratması, üstelik de bunu seçimde elde ettiği “başarı”dan hemen sonra yapması, umutları kırar. Sorunun gerçekten ‘başlamasına’ neden olur. Unutulmaması gerek ki, umudu kaybedince geriye de fazla bir şey kalmıyor.

SEZGİN TANRIKULU:CHP Genel Başkan Yardımcısı


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 7)
  |   Okuma: 1904   |   Yorum: (4)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 13 Ocak 2017 00:19 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Зарегистрировался здесь потому что задело.
Необычайно просто банальный ремонт холодильника оформить в новость.
Срочный выгодный ремонт холодильников безналично в НовокосиноСрочный приемлемый холодильников ремонт безналично в Печатниках А это как прикажете называть?
При всем этом холодильник имеется у большинства. Я понимаю о чем пишу, ремонт не всякому то и нужен.
http://laodoushequ.com/home.php?mod=space&uid=63497 Turkiye'nin Sivil Savas?-Sezgin Tanr?kulu » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #2  | 30 Ocak 2017 22:47 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
It's fine/ I thought что will be unsightly. Turkiye'nin Sivil Savas?-Sezgin Tanr?kulu » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://xn--80alxbfo0f.xn--p1ai/user/LocRhina/
But released apply as modernism.http://xn----7sbanwabcaldi9am1bais3a7bj3q....ai/user/LocGek/ Good luck !!!


--------------------
 Yorum #3  | 24 Nisan 2017 15:07 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Why don’t you let bygones be bygones and forget about what he said?
http://noahpollack.com/index.php/forum/suggestion-box/2812
Just gone crazy or something. Lena was coming back from the party when she met Andy.

http://noahpollack.com/index.php/forum/suggestion-box/2812
Despite the absurdity speak. This movie is much spoken about.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: