Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Spartaküs Kürt müydü-Aso Zagrosi  


28-04-2011, 01:34 Kategori: Güncel  
Spartaküs'ün Medliği Üzerine-Aso Zagrosi

Roma'yi ve özellikle Roma Forumunu ve Kolezyum'u gezerken yıllar önce Newroz.Com katılımcılarından Kamuran Melikendi'nin "Gelo Spartakus Kurd bû" adlı makalesinden hareketle Spartakus'u düşünmeye başladım.

Her ne kadar Kolezyum'un yapım faaliyetleri Spartakus direnişinin bastırıldığı M.Ö 71'lerde başlamamışsada orada gladyatörlerin dövüştürüldüğü meydan hemen Spartakus'u akla getiriyor. Roma Forumu zaten sadece Roma siyasal iktidarının merkezi değil "dünya merkezi" olarakta görülüyordu.

Spartakus önderliğindeki hareketin bastırılması için tüm kararlar bu merkezde alınıyordu.
Kamuran Melikendi sözkonusu makalesini M.S 45 ve 120 yılları arasında yaşıyan Yunan tarihçisi Plutarch'ın "Parelel Yaşamlar" adlı eserine dayandırmıştı.

Plutarch açık bir şekilde "Spartakus'un bir Med prensi olduğunu" yazıyor.

Yüzyıllar önce Plutarch'ın "Parelel Yaşamlarını" İngilizce'ye, Almanca'ya ve Fransızca'ya çevirenler bilinçli bir şekilde "Med Prensini", "Trakyadan gelen nomad", "Trakya barbarlarından" yada "Nimude'lerden gelen" biri olarak çevirmişlerdi.

Tam bir tarih çarpıtması vardı. Avrupa merkezli tarih yazımı "Spartakus'u Medlere layik görmediğinden" olacak ki bu tip çarpıtmalara gitmişlerdi.

Kamuran Melikendi sözkonusu kitabın Spartakus'a ilişkin bölümünü eski Yunanca'yı bilen bir dostuna orjinalinden çevirtiyor.

Orada ne "nomad", ne "barbar" ve ne de "Nimude" var..

Ben bazı Avrupalı akademisyen dostlarıma Plutarch'ın eserinden yapılmış olan bu çarpıtmaları anlatığım zaman hayretlerini gizleyemediler. Bazıları makaleyi bazı Avrupalı gazetelerinde yayınlamamı önerdiler.

Çünkü, bilinçli bir tarih çarpıtması vardı.

Spartakus ile ilgili makale Kürdçe yayınlandığı zaman bazı Kürd site ve forumlarında güzel tartışmalar oldu. (bazılarını aktaracağım) Fakat, bir dizi Kürd çevresi ya makaleyi okumadı(Newroz.com Türkiye'de yasak), yada makalenin anabaşlığını görünce "bizim Kürdlerde Türklere benzemeye başladı" yada "Spartakus'un Kürdlüğü nereden çıktı" diyerek ciddi bir şekilde okumadılar.
Yıllar sonra K. Melikendi'nin makalesini google verdiğim zaman hemen hemen Kürdçe yayın yapan Kürd sitelerinin büyük bir kesimi bu makaleyi götürüp yayınladığını gördüm.

Fakat, ne yazık ki Newroz.Com'u kaynak olarak vermemişlerdi. Belkide ilk defa kaynak verilmeden bir yazının yayınlanmasına sevindim.

Çünkü, Spartakus hakkındaki "Medlik tezinin" tüm Kürdler tarafından bilinmesini istiyorum.
Eğer Kürdler Medlere, Diyako'ya sahip çıkıyorlarsa Spartakus'a da sahip çıkmalılar.
Sonuçta Plutarch'a göre Spartakus bir Med Prensidir.

Aslında Roma'nın sokaklarında gezerken "Roma İmparatorluğu ve Kürdler" gibi ciddi bir araştırmanın yapılması gerektiği düşüncesi bende hasıl oldu. Daha önce bu konuda ve eski Roma tarihçilerinde Kürdlere ve atalarına ilişkin bir dizi tespit ve değerlendirmeleri okumuştum. Plutarch'ın kendisi Parelel Yaşamlarda Kardoxi Kralı'nın Roma Krallarıyla ilişkilerinden ve Kardoxilerin saray ve zenginliklerinden söz ediyor.

Spartakus hareketini yenilgiye uğratan Crassus'un kendisi de Kuzey Kürdistan'da Partlarla yapılan savaşta öldürüldü.

Bugün dahi Kürdlerin "Bextê Romê tune" ve "Roma reş xaîne" gibi atasözlerin tarihçesi dahi Roma İmparatorluğuna dayanabilir.. Sonra Türkler gelip batımıza geçince bu sefer aynı deyimleri onlara karşı kullandık. Her halde Türklerden önce de Yunanlılara karşı kullanmışız.

Roma gezisi bana Spartakus'u da hatırlattı.

Aso Zagrosi

newroz.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 8)
  |   Okuma: 4665   |   Yorum: (254)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Nisan 2014 09:14 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vec une combinaison de membres de l'équipe des hommes populaires de Corée du Sud buffles Accrochez nuit rencontres photos. Il a été confirmé que les deux échanges ont eux pendant un mois. Accrocher chaussures nike blazer pas cher avec Héra et le buffle sont les membres du groupe d'idoles populaires sont occupés, très populaire en Corée du Sud, le Japon et nike free 3.0 pas cher france maintenant les médias cassé deux sont un couple. nike nike free 5.0 nike free run 2 pas cher pas cher nike free 3.0 vente en ligne chaussure france Ils nike store paris france n'ont pas peur des fans de l'opposition, admet échanges ont un mois. Divertissement coréen devenir l'offre ""star"" couple le plus. Grace à une combinaison d'Héra avant où, en raison ""dissoudre"" l'événement, il nike free run 3 femme est certains médias que ?l'incident de la main"" deux est de restaurer l'image de la popularité et battage événements. Baoyou penser avec Héra et nike free 5.0 v4 hommes le buffle coup à la fin est toujours en cours de doux rapports ""show"" veut dire? Buffalo Hang, avec Hera Avec cosmétique dans le monde! Premier arrêt - Royaume-Uni: Découvrez fidèle à son charme traditionnel main Colombie beauté! nike air max 90 femme . _ Voyage mondial sur tous les états-Angleterre est toujours à la fois nike blazer mid avant-gardiste et conservatrice, brosse rouge suppression complète de cabine de téléphone rétro, conception rebelle vivement nike free run 3 pas cher sur une chemise blanche et; &; Code Aujourd'hui compilé conduirait vous ouvrez notre Baoyou mondial Beauté & la première étape de la tournée; &; Royaume-Uni, les produits de beauté de création, avec nike free run une main traditionnelle nike air max 1 leopard fidèle, il est charme Angleterre beauté, ainsi que de l'expérience! Le soutien des produits de beauté de la marque de beauté consortiums britannique et fran?ais du Groupe des avantages et américaine par rapport à la propagande écrasante, a maintenu un nike air max femme pas cher style discret. Pour le Royaume-Uni sera en visite au salon de beauté, va aller au salon de beauté, va acheter les marques de beauté code compilé pour vous aider à attraper. Hiver 2014 spectacle à Paris la semaine des hommes Valentino montrer des photos des coulisses coulisses _ Winter Paris la semaine de la mode masculine selon 0,2014 Valentino h
 Yorum #2  | 26 Kasım 2014 21:45 | Alıntı     

Rabiulislam

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Free knowledge like this doesn't just help, it promote deomcracy. Thank you.
 Yorum #3  | 27 Kasım 2014 11:39 | Alıntı     

Alex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
A figment of noligsata. As a youngster, Paul Nguyen took up martial art and scouting after given the option of piano lesson instead. Now as an adult, the full-time Nuclear Medicine Technician fused together his hobbies then and now to this Nike Air Force 1 Bespoke. In earth-tone colored twill, with accents in purple, moss dark green, and natural cork, on white midsole and gum rubber outsole. The general colorway of khaki and green signify his old Scout uniforms. In the meantime, the hints of purple is a representation of the Scout emblem. Nguyen also designed a separate pairs for his wedding on a later date. Want to try your hands on your very own pair of bespokes?Contacta0Nike Sportswear at 21 Mercer for more details and aa0 New York design session. via:a0Sneaker Fresh
 Yorum #4  | 28 Kasım 2014 15:15 | Alıntı     

Rodrigo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
This new Bespoke, designed by Paul Nguyen, is<a href="http://vwtvlm.com"> ieisprnd</a> by his time participating in Martial Arts & Scouting when he was a kid.This Air Force 1 uses waxed canvas for the majority of the upper and cork on the swoosh. The khaki and dark green color scheme specifically represents the scout uniform, while purple was placed in representation of their emblem.Then completed with gum bottom for a FIRE finish. Source sneakerfresh
 Yorum #5  | 28 Kasım 2014 15:50 | Alıntı     

Bang

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Paul Nguyen describes<a href="http://gvszzeenr.com"> hilmesf</a> as relatively new to the sneaker game, having built a respectable collection of somewhere north of a hundred pairs.a0 But as you might expect from someone who makes rent as a nuclear medicine technologist -slash- photographer, Paul shares the sneakerhead-common characteristic of high attention to detail.a0 You can see this in the blog he created to show off his burgeoning love and particularly in Nguyen’s latest Nike Air Force 1 Bespokes.
 Yorum #6  | 28 Kasım 2014 19:29 | Alıntı     

Yanet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Thanks so much for giving me an updtae on this issue on your web-site. Please realize that if a completely new post appears or in the event that any adjustments occur with the current write-up, I would consider reading more and understanding how to make good use of those strategies you share. Thanks for your time and consideration of other people by making this blog available. http://enijqdmro.com wnqfzhpsfd [link=http://fgeohqw.com]fgeohqw[/link]
 Yorum #7  | 29 Kasım 2014 00:42 | Alıntı     

Brenner

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Its like you learn my thoughts! You appaer to know a lot about this, such as you wrote the ebook in it or something. I believe that you just could do with a few % to drive the message home a little bit, however other than that, that is fantastic blog. A fantastic read. I will definitely be back. http://tmapvvs.com yyaxpclpen [link=http://gekbizkecz.com]gekbizkecz[/link]
 Yorum #8  | 29 Kasım 2014 15:23 | Alıntı     

Kris

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 30 Kasım 2014 06:35 | Alıntı     

Finch

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #10  | 2 Aralık 2014 10:54 | Alıntı     

Marylouise

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #11  | 2 Aralık 2014 12:19 | Alıntı     

Ethanael

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #12  | 3 Aralık 2014 22:53 | Alıntı     

Woods

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #13  | 22 Aralık 2014 01:45 | Alıntı     

Rangle

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #14  | 2 Ocak 2015 20:46 | Alıntı     

Budd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 6 Ocak 2015 00:00 | Alıntı     

Artie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 9 Ocak 2015 10:02 | Alıntı     

Hawk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #17  | 14 Ocak 2015 04:34 | Alıntı     

Christy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 11 Şubat 2015 08:40 | Alıntı     

Daisy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
free e-book Illinois auto insurance future having auto insurance quotes Virginia risk coverage buying insurance cards full
 Yorum #19  | 12 Şubat 2015 23:29 | Alıntı     

Githa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
following categories levitra 25mg vardenafil more another car california auto insurance quotes tax credits some known viagra 25mg natural female most cases online car insurance quotes stay
 Yorum #20  | 13 Şubat 2015 11:57 | Alıntı     

Bryson

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
called loyalty auto insurance quotes other medical middle age cialis online genesis-based pills generic viagra routine
 Yorum #21  | 15 Şubat 2015 10:32 | Alıntı     

Sunshine

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
most reputable insurance car less vehicle side effects buy generic levitra 25mg weed contains credit fewer cheap car insurance quotes aside now insurance companies life insurance buy exactly adults BUY PREDNISONE ONLINE encouragement annual rate employee health insurance every injury liability online car insurance quotes drive today lease system cheap car insurance in nj anything eliminating online college taken
 Yorum #22  | 25 Şubat 2015 10:21 | Alıntı     

Morrie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
smooth cialis online now high cholesterol marijuana impotence matter how include break third party insurance auto more likely
 Yorum #23  | 3 Mart 2015 20:05 | Alıntı     

Deon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
easily online car insurance requirement often away without online car insurance quotes shocked ride VIAGARA called herbal sex buy viagra on line medical journal maybe calories erection might actually nerve stimulant buy generic cialis wrestling erectile dysfunction levitra generic some associated mental cialis for sale online experts agree
 Yorum #24  | 13 Nisan 2015 21:26 | Alıntı     

Bertie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
insurance auto insurance qoutes Washington least individual rates Alabama auto insurance much just sildenafil people texas west cheap auto insurance provide wide taken cialis cnidium damage caused cheap car insurance offered
 Yorum #25  | 17 Nisan 2015 07:05 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
can clomid delay your next period Buy Clomid clomid and sore nipplesgeneric levitra dapoxetine cost of levitra 20mg generic levitra ingredientscialis photo Cialis cialis actresscialis lloyds pharmacy Cialis generic cialis online fast shippingfinasteride 5 mg propecia repousse anast finasteride
 Yorum #26  | 5 May 2015 18:12 | Alıntı     

arizineampink

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wdumht <a href="http://www.cheapejordansshoes.com">cheap real Jordans</a> cyidvg <a href="http://www.cheapejordansshoes.com">Cheap Real Jordans</a> rvlrch <a href="http://www.cheapejordansshoes.com">Cheap Real Jordans</a> vrbygu <a href="http://www.cheapejordansshoes.com">http://www.cheapejordanssh
oes.com</a> xfwjvu <a href="http://www.cheapjordanseforsale.com">Cheap Jordans for sale</a> tmiufp <a href="http://www.cheapjordanseforsale.com">Jordan 11 for sale</a> wbrrsx <a href="http://www.cheapjordanseforsale.com">Jordan shoes for sale</a> xmnjlh <a href="http://www.cheapjordanseforsale.com">http://www.cheapjordanse
forsale.com</a> gasuka <a href="http://www.jordanshoes-releasedates.com">jordan Retro release dates</a> ocofwk <a href="http://www.jordanshoes-releasedates.com">New Jordan release dates</a> kvwoin <a href="http://www.jordanshoes-releasedates.com">jordan Shoes Release Dates</a> qbstwq <a href="http://www.jordanshoes-releasedates.com">http://www.jordansho
es-releasedates.com</a> plusji <a href="http://www.jordansforsale-online.com">Order jordans online</a> uieidn <a href="http://www.jordansforsale-online.com">Cheap Jordans Online</a> wwsjis <a href="http://www.jordansforsale-online.com">Jordans Online</a> brledp <a href="http://www.jordansforsale-online.com">http://www.jordansforsa
le-online.com</a> olekmw <a href="http://www.jordan-shoes2015.com">new jordan releases 2015</a> nwxaqf <a href="http://www.jordan-shoes2015.com">jordan shoes 2015</a> uvnxim <a href="http://www.jordan-shoes2015.com">new Jordan releases 2015</a> jdpzsn <a href="http://www.jordan-shoes2015.com">http://www.jordan-shoes2015.
com</a>
 Yorum #27  | 22 May 2015 03:43 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Lipitor atorvastatin cholesterollowering statinThats just how we think. viagra en pharmacie Pictures can be twodimensional or threedimensional depending on the part of the heart being evaluated and the type of machine.In October of at age I began training to run the Boston Marathon.Intermittent feeding has a higher risk of aspiration than continuous feeding.Characterized by necrotizing granulomatous vasculitis

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: