Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1330093576')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Dünya Suriye krizine çözüm arıyor
DataLife Engine > Dünyadan > Dünya Suriye krizine çözüm arıyor

Dünya Suriye krizine çözüm arıyor


24-02-2012, 15:26. Разместил: HejarS
Dünya liderleri, Suriye'de giderek yoğunlaşan şiddet olayları karşısında ilerleme sağlama arayışı içinde 24 Şubat günü Tunus'ta düzenlenen uluslararası konferansta bir araya geliyor.

Arap Birliği'nce düzenlenen konferansta, ABD'nin yanı sıra Avrupa ve Arap ülkelerinin dahil olduğu 70 kadar ülke lideri ve temsilcisinin, çatışmalardan en çok etkilenen yerlere insani yardımların ulaştırılabilmesi için Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a baskı yapmaları bekleniyor.

Suriye'nin başlıca müttefikleri olan ve daha önce Güvenlik Konseyi'nde Suriye aleyhindeki çeşitli karar tasarılarını veto eden Rusya ve Çin,"Suriye'nin Dostları" adı verilen konferansa katılmıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Arap Birliği'nin hazırladığı Suriye barış planına destek veren kararını veto eden Rusya ve Çin, Batı'da ve Arap dünyasında şiddetle eleştirilmişlerdi.

Humus'ta 20'inci gününe giren bombardıman nedeniyle çok sayıda sivil mahsur kalmış durumda.

İnsan hakları eylemcileri dün Suriye genelinde 90 dolayında kişinin öldürüldüğünü söylüyor.

Batılı devletler, iki gün önce Sunday Times muhabiri Marie Colvin ve Fransız foto muhabir Rémi Ochlik'in Humus'ta öldürülmesi üzerine Suriye hükümetine sert eleştiriler getirmişti.

Bugünkü konferansta insani yardımlar için Suriye'nin derhal ateşkes ilan etmesini talep eden, aksi takdirde yaptırımların devamının geleceğine ilişkin ifade içeren bir bildiri yayımlanması bekleniyor.

Bildiride, muhaliflerin oluşturduğu "Suriye Ulusal Konseyi"nin de Suriyelilerin "meşru" temsilcisi olarak adlandırılması söz konusu ama belgede gruba tam bir onay verilmeyeceği anlaşılıyor.

Tunus konferansında Suriye'ye askeri bir müdahale seçeneğin masada getirilmeyeceği belirtiliyor.

Konferansın arifesinde BM eski genel sekreteri Kofi Annan'ın Suriye özel elçisi olarak atandığı haberi geldi.
Annan, bu görev için BM ve Arap Birliği'nce ortaklaşa belirlendi.
(bbc)

Вернуться назад