Warning: mysqli_escape_string() expects exactly 2 parameters, 1 given in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/mysqli.class.php on line 162 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'langdate('\1', '1328429381')', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/modules/show.full.php on line 245 Warning: preg_replace_callback(): Requires argument 2, 'Array', to be a valid callback in /var/www/vhosts/eu.kurdistan-post.eu/httpdocs/engine/classes/templates.class.php on line 256 DataLife Engine > Версия для печати > Moskova'da alternatif mitingler
DataLife Engine > Dünyadan > Moskova'da alternatif mitingler

Moskova'da alternatif mitingler


5-02-2012, 09:09. Разместил: HejarS
Moskova'da alternatif mitingler


Rusya'nın başkenti Moskova'da, Başbakan Vladimir Putin'in iktidarını güçlendirmesini eleştiren on binlerce kişi protesto yürüyüşü yaptı.
Bu, usulsüzlük suçlamalarına hedef olan Aralık ayındaki seçimlerden bu yana üçüncü miting.

Ancak Putin yanlıları da başkentteki diğer bir meydanda destek gösterisi yaptı.

Moskova'nın merkezindeki Ekim Meydanı'nda -19 dereceye karşın toplanmaya başlayan onbinlerce kişi Bolotnaya Meydanı'na yürüdü.
Polis, gösteriye 23 bin kişinin katıldığını belirtirken, muhalifler bu sayının en az 120 bin olduğunu savundu.

Bağımsız kaynaklar ise Putin döneminin sona ermesini talep eden muhaliflerin mitingine katılanların sayısının 70 bin civarında olduğunu kaydettiler.

Ekim Meydanı'nda aşırı milliyetçilerden, Nasyonel Bolşeviklere, komünistlerden, sosyal demokratlara, kendilerine anarşist adını veren gruplardan liberallere kadar birbirine taban tabana zıt görüşlere sahip insanlar bir araya geldi.

Gösteriye yakalarına beyaz kurdele takarak katılanlar Ekim Meydanı'ndan 1 kilometre uzaklıktaki Bolotnaya Meydanı'na ellerindeki “Putinsiz Rusya” ve “Özgür, Adil Seçimler” yazılı pankartlarla yürüdü.

Başkent Moskova'da aşırı milliyetçi Vladimir Jirinovski'nin liderliğini yaptığı Liberal Demokrat Parti'nin de Puşkin Meydanı'nda düzenlediği gösteriye polise göre bin, Liberal Demokrat Parti'ye göre de 3 bin kişi katıldı.

Moskova polisi başkentte olaysız ve sakin şekilde sona eren gösteriler için 9 bin polisin görev yaptığını açıkladı.

RİA Novosti, Rusya'nın Novosibirsk kentinde muhaliflerin düzenlediği toplantıya 1,500-2000 civarında göstericinin katıldığını duyurdu.
Putin destekçileri Zafer Parkı'nda toplandı.

Muhaliflerle aynı gün ve aynı saatlerde, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyasının mağlup edilmesinin anısına inşa edilen Zafer Parkı'nda da on binlerce Putin taraftarı bir araya geldi.

Polis Putin yanlısı gösteriye katılanların sayısının 90 bin olduğunu belirtirken, bunun çok daha az olduğunu ileri sürenler de var.
“Bizden daha çok var” şeklinde sloganlar atan göstericiler, “Moskovalılar Putin'den Yana”, Ukrayna'da batılı güçlerin desteklediği Turuncu Devrim'e gönderme ile “Turuncuculara Geçit Yok” ve “Sonsuza Dek Rusya” ifadelerinin bulunduğu pankartlar taşıdılar.

Putin, dün gece yaptığı açıklamada, kendisini desteklemek için Moskova'da düzenlenen gösteriye katılacaklara teşekkür ederek, “Onların görüşlerini ve kaygılarını paylaşıyorum” dedi.

Rus basını, devlet memurlarının iktidar yanlısı gösteriye amirleri tarafından tehdit edilerek gönderildiğini iddia ederken, Rus yetkililer bunun gerçeği yansıtmadığını, katılımcıların tamamen kendi özgür iradeleriyle katıldığını belirttiler.

'Tutuncu Devrime geçit yok'

Zafer Parkı'ndaki mitingin organizatörlerinden Sergey Kurginyan yaptığı konuşmada, muhalefetin batılı güçlerin çıkarı için devrim yapmaya çalıştığını belirterek, “Biz Rusya'nın parçalanmasına hayır diyoruz. Turuncu küstahlığına hayır diyoruz. Amerikan hükümetine hayır diyoruz. Turuncu çöplüğünü gelin dışarı atalım” dedi.

Kurginyan, muhaliflerin Putin'i Ukrayna'daki “Turuncu Devrim” örneğinde olduğu gibi protestolar yoluyla iktidardan indirmeyi amaçladığını ileri sürdü.

Bolotnaya Meydanı'nda toplanan göstericilerin ABD'nin çıkarına göre hareket ettiğine ve bu gösterinin organizatörlerinin Ocak ayında ABD'nin Moskova Büyükelçisi Michael McFaul ile bir araya geldiğine dikkati çekti.

(bbc)

Вернуться назад