Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Robert Fisk:Esad Sonrası Topraktan Yeni Silahlar Çıkarılacak  


6-09-2012, 11:02 Kategori: Dünyadan  
İki haftadır Suriye'deki savaşı Independent için izleyen İngiliz gazeteci Robert Fisk, Esad sonrası için kaygı verici ipuçları olduğunu söylüyor: "Özgür Suriye Ordusu'nda, Suriyeli olmayan çok unsur var. Yaygın bir dedikoduya göre ise ağır silahlar, Esad sonrası döneme hazırlık için toprağa gömülüyor."

İngiltere’nin en ünlü ve ödüllü savaş muhabiri Robert Fisk –ki kendisi Usame Bin Ladin ile 3 kez röportaj da yapmıştı- iki haftadır Suriye’deki savaşı izliyor. Haberlerinde Türkiye’yle ilgili de bir çok iddia yer alıyor. En son Suriye’deki hapishaneye girerek bir Türk mahkûmla da röportaj yapan Fisk’le dün konuştum. Fisk, Esad düştükten sonra yeni bir savaşın çıkacağından endişe ediyor.

Suriye’deki hapishaneye girdiniz. Cezayirli olan tutuklu Camel, size ‘önceden ılımlı bir Selefi olduğunu fakat Türkiye’deki mülteci kampına girdikten sonra Libyalı bir şeyhle tanışıp cihadı öğrendiğini’ anlatmış. Bu bilginin gerçekliğini doğrulatabildiniz mi?

Şunu belirteyim; cezaevinde görüştüğüm tutuklularla röportaj yaparken yanımızda Suriye devletinin görevlileri yoktu. Röportaj koşullarım arasında bu görevlilerin bizi yalnız bırakması vardı ve zor da olsa buna ikna oldular. Yine de bu kişilerin bana söylediklerinin doğruluğunu garanti edemem. Camel, Hamas’ın Cezayir kolunu ve onun başındaki Şeyh Mahfud Nahnah’ı destekliyordu. Ki Nahnah’ı ben de tanırdım. Ilımlı bir kişi olduğu söylenebilir. Bu Cezayirli tutuklunun cihat eğitimi almak için bir mülteci kampını tercih etmesi bana son derece tuhaf geldi. Mülteci kampına yiyecek ve barınma için sığınırsınız, cihat eğitimi için değil. Onun sözlerinden anladığım kadarıyla, Türkiye’deki mülteci kampında birçok Suriyeli olmayan Arap var. Bana Türkiye’ye gitme sebebi olarak ‘Suriye’de cihat yapmak’ demişti. Fakat Suriye’ye vardığında ‘televizyonda izlediği gibi Müslümanların katledildiği bir ortamın ötesinde başka şeyler’ gördüğünü ve hayal kırıklığına uğradığını anlattı.

Suriyeli olmayan güçler bu savaşın ne kadar aktörü?

Bu benim de çok kafamı kurcalayan bir soruydu. Görüştüğüm ilk Suriyeli yetkili intihar bombacılarının bir kısmının Filistinli, bir kısmının Ürdünlü olduğunu anlatmıştı. Bu konu da son derece spesifikti. Cezayirlilerin, Libyalıların olduğunu da biliyoruz. Bir de şu detayı paylaşmalıyım: Çatışmalarda ölen yabancıların cesetlerini saklamak için büyük çaba harcanıyor. Yakıldıklarına dair bir iddia da var.

Hapishanede bir de Türk tutukluyla konuştunuz, Cuma Öztürk… Hamile eşini Antep’te bırakıp Taliban kampına eğitime gitme fikri nasıl ortaya çıkmış, haberinizde bu detay yoktu?

Tabii ki bu soruyu sormaya çalıştım fakat onunla bir problem yaşadık: Arapça bilmiyordu. Dolayısıyla Türkçe-Arapça tercüme yapabilecek birine ihtiyacımız vardı. Bize Taliban kampında Türkçe konuşulduğunu söyledi. Fakat bunu inandırıcı bulmadım. Çünkü ben o kampa girmiş bir gazeteciyim. Evet, Taliban kampında Türkmenler vardır ama Türkçe konuşulmaz. En azından ben hiç rastlamamıştım. Dolayısıyla bir ihtimal Cuma, Arapça biliyor ama Suriyeli yetkililere karşı kendini korumak için Arapça bilmiyormuş, anlamıyormuş gibi yapıyordu. Ya da gerçekten sadece Türkçe biliyordu.

Türkçe-Arapça tercüme yapabilecek birini nereden buldunuz Suriye hapishanesinde?

Türkçeyi çok yavaş anlayan ve çok yavaş çevirebilen bir Arap tutukludan yardım istedik. Her cümle ayrı bir mücadeleye dönüştü hepimiz için. O nedenle de kaçakçılığa bulaştığını söyleyen Cuma’nın tam olarak ne kaçırdığını anlayamadık. İnsan ya da silah. Ama net bilemiyorum.

Batılı gazetelere röportaj vermeme prensibi olan Esad’a rağmen, Suriye’deki hapishaneye girmeyi nasıl başardınız?

Bu sorunuzun altında hangi fikrin yattığını biliyorum. O nedenle detaylı bir biçimde anlatmaya çalışacağım: 30 yıldır Suriye’ye gidiyorum. Dolayısıyla beni tanıyorlar. Ajan değilim. Elçilik için çalışmıyorum. Washington bağlantılı bir ajandam yok. Gazeteciyim ve bu biliniyor. Bu kez kimseden izin almadan uçağa atlayıp Halep’e gitmeyi tercih ettim çünkü Halep o sırada ateş altındaydı. Havaalanında 3 saat Muhaberat tarafından sorgulandım. Üstünde alevler tüten barikatların arasında ilerledim. Sonra da eskiden tanıdığım Suriyeli bir gazeteciyi aradım. O da beni doğrudan Suriye Ordusu’nun merkezine götürdü. Onlar da “Buyrun, yakından izleyebilirsiniz, böylece ne tür (kaçak) silahlar yakalıyoruz bizzat görürsünüz” dedi. Anlattıklarını ve gördüklerimi objektif biçimde yazmam ordunun hoşuna gitti. Suriye televizyonlarına konu oldu makalem çünkü ilk kez bir Batılı gazeteci hikâyenin öbür tarafını, yani ordu tarafını anlatıyordu. Ki ben ordunun ruhundan ve geleneğinden hiç de sitayişle bahsetmemiştim o makalemde. Ardından bana (245 kişinin öldüğü katliamın yaşandığı) Daraya’ya girmek ister misin diye sordular. Ben de elbette dedim ve böylece oraya giren ilk Batılı gazeteci oldum. Orada halkla görüşürken mutlaka evin içinde, ordudan görevlilerin yanımda olmamasına özen gösterdim ve haberimi öyle yazdım. (Fisk, Daraya’daki katliamın Özgür Suriye Ordusu’nun rehin aldığı halkı öldürmeye başlamasıyla patlak verdiğini, Suriye Ordusu’nun bölgeye sonra geldiğini yazmıştı. – E.B.) Daraya’dan iki gün sonra bir telefon daha aldım, istersem hapisteki tutuklularla görüşebileceğim söylendi. Esad hükümetinden kişilerin bile o hapishaneye girmeme çok şaşırdıklarını duydum.

Antepli tutuklu Cuma Öztürk, sizden Türkiye yetkililerine ulaşmanızı istemiş. Makaleniz çıktıktan sonra Türkiye’den size ulaşan oldu mu?

Aslında bir buçuk saat sonra Beyrut’taki Türkiye Büyükelçiliği’nde bir randevum var. Gidip ona Cuma Öztürk’le ilgili elimdeki bilgileri vereceğim. Cuma’nın karısının Suriyeli bir Türkmen olduğunu anlıyorum çünkü o kayınvalidesinin Halep’teki cenazesine giderken yakalandı. Ben Suriye’deki yetkililerden Cuma’nın karısını araması için izin istedim. Yetkililer de bana gülümsedi, ki tahmin edersiniz bu hiçbir şey demek değil. Cezayirli ve aynı zamanda Fransız vatandaşı olan Camel’in bilgilerini de Fransız elçiliğine ilettim. Çünkü onlara söz vermiştim. Bir gazeteci olarak böyle şeyler yapmam ama tüm haklarından mahrum hapisteki bir kişi benden yardım istediğinde ve ona söz vermişsem, tutarım.

Suriye’deki iç savaşı yerinden izleyen, hem devlet hem de isyancılar tarafıyla konuşan bir gazeteci olarak Özgür Suriye Ordusu’yla ilgili fikriniz nedir?

İçerisinde birçok Suriyeli olmayan kişinin olduğunu ve Suriyelilerin ‘Şu anda onlarla birlikte savaşmayı sorun etmiyoruz ama Esad devrildiğinde ülkeyi biz devralmalıyız’ dediğini biliyorum. Yani şimdilik yan yana duruyoruz, gerisini Esad’dan sonra halledeceğiz mantığı. Yaygın bir dedikodu ağır silahların gömülü vaziyette bekletildiği.

Bu ne demek tam olarak?

Şu demek: İsyancılar arasındaki çeşitli gruplar edindikleri silahları şimdilik gömmekteler. Esad düştükten sonra gömdüklerini çıkarıp, kendi savaşlarını çıkaracaklar. Katar ve Suudi Arabistan’ın onlara para ve silah yardımı yaptığını biliyoruz. Suriye ordusu bana Halep’te buldukları silahları gösterdi. Belli ki o silahlar Türkiye’den gelmişti. İsveç yapımı silahlardı.

Nereden anladınız Türkiye’den geldiğini?

Bir uçağa konup gelemeyeceklerine göre. Belki Şam’a başka ülkelerden geliyordur ama Halep’e Türkiye’den geliyor. Özgür Suriye Ordusu içerisinde 5-10 kişilik küçük gruplar var. Ve bu küçük grupların mobil hastaneleri. kutularca ilaç, serum, plazma, travma sargıları… Hepsinin üstünde Türkçe yazılar vardı. Hepsi Türkiye’deki hastanelerden gelmişti.

Ezgi Başaran/Radikal


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 2)
  |   Okuma: 1454   |   Yorum: (21)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 17 Ocak 2016 13:42 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Diseases of the PanCreas Diabetes Mellitus a.cm are compensated by ankle movements.There are four main types of bias Selection bias performance bias detection bias and attrition bias see Clinical Pearl A.Armed with this knowledge physicians were able to make major improvements in the way they diagnosed and treated disease. levitra effet Keeping HbA ca.The bar below the gure indicates the gradient of structure density as represented by black least dense such as air and white most dense such as bone.Waiting to hours allows much of the radiopharmaceutical to be excreted in urine and allows for better visualization of the radioactive material remaining in the skeleton.b.Removal of tissue to treat benign prostatic hyperplasia BPH using a green light laser laser TURP.Give supplemental nicotinamide if the patient is symptomatic. buy mifepristone and misoprostol online Parasellar signs and symptoms visual field defects and headachesDoctors treat metastatic disease to liver brain and bones with palliative chemotherapy andor radiation therapy.repressionThe treatment was often carried out by surgeons and barbersurgeons who combined shaving and haircutting with basic surgical work see pp.By the s investigators had shown that DNA is a giant molecule and the carrier of genetic information a fact that was further confirmed in by experiments with viruses.In the control group priligy europe Lack of the hormone leads to loss of function in the gland or organ that it controls.B.Normal residual vol ume is less than mL.In certain circumstances sodium bicarbonate baking soda may be given to improve the acidity of the blood.See Treatment and Medication for more detail.Susceptibility to some forms of cancer is transmitted from parents to offspring through defects in the DNA of the egg or sperm cells. eastern canada pharmacy for levitra In Tasman W Jaeger EA eds.Furosemide treats fluid retention edema in people with congestive heart failure liver disease or a kidney disorder such as nephrotic syndrome.Pennebaker J.S. cialis economico Because they all represent the same principal mode of action differences in effect profile i.Erectile dysfunction after any type of prostate procedure is an issue.Crepitus is the crackling sound produced when ends of bones rub each other or rub against roughened cartilage.He reports having lowvolume diarrhea on and off for the past to years.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #2  | 18 Ocak 2016 06:13 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
Posteroanterior PA viewB. kamagra oral jelly 100mg reviews 225 Can lead to dementiaInvestigate in the workup for dementia.Evidence of colon cancer or increased risk of colon cancer e.Firstline agents Methotrexatebest initial DMARD Initial improvement is seen in to weeks.beforeWhat is the likely diagnosis and how would you manage this patientBones of the Leg and Foot Femur thigh bone this is the longest bone in the body.Sometimes we only selectively attend to information that fits our preexisting beliefs.Activities that put pressure on the area between your back passage and testicles perineum such as cycling can make symptoms worse. viagra coupon She has no other complaints.Symptoms often come back after treatment and may eventually not be treatable...Key Responsibilities Prepare and review regulatory submissions Develop global regulatory strategies and advise on these Provide regulatory technical expertise Manage key client projects Oversee project budgetforecasting Support global projects for other functions Ensure compliance according to SOPs and working practices The role will require you to possess a relevant medical or scientific degree you must have a minimum of years direct regulatory affairs experience gained from a CRO or pharmaceutical company ideally on a globalinternational level previous exposure to people management is essential and CMC experience would be advantageous.MRI Answers to Practical Applications Case Study Melanoma FollowupThere was a silver lining to those areups and that is the tender affection of those around me husband family and friends. healthy man viagra radio Process The local magnetic field throughout the object under examination is not perfectly uniform.g.Tasting blood urine and even feces might be necessary as well as swirling them around with various BELIEFS AND TRADITIONS TO chemical reagents.G.Diseases of the Parathyroid Glands kamagra chewable 100 mg canada .Diseases of the Cardiovascular System D I S E a S E S O f T h E C a r D I O va S C U l a r S y S T E M l B.Health Solutions Ebix Inc.Prostatespecific antigen and prostatitis in men under fifty.Int J Impot Res. viagra en ligne livraison express Hyperplastic metaplastic polyps are the most common nonneoplastic polyps generally remain small and asymptomatic.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #3  | 19 Ocak 2016 10:08 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
Alzheimers disease is the most common type of dementia.In American author Edgar Allen Poe published The Premature Burial in which the central character is obsessed with waking up after being mistakenly entombed while unconscious from catalepsy.B. viagra generique Drug abuse chronic alcoholism may cause dementia independent from thia mine malnutrition b.You are going to learn about a number of different theories that have tried to link the biological with the psychological experience of emotion.In starvation when sugar is not available ketonuria and ketosis ketones in the blood occur as fat is catabolized abnormally.If osteoporosis is diagnosed pharmacologic therapy is appropriate hormone replacement thera py and either bisphosphonates raloxifene or calcitonin. cialis prezzi Tadalafil.Barnard himself rose rapidly through the surgical hierarchies.The PPD skin test see is given to most hospital and medical employees because TB is highly contagious.D..The incidence of HSV has increased in recent years.Avoid alcohol caffeine and other foods that irritate the stomach b. buy propecia ga Su r Sa l ts a e r URINARY SYSTEM Arteriole Arteriole Glomerulus Glomerular Renal tubule capsule Glomerulus Glomerular capsule GLOMERULAR FILTRATION water sugar wastes salts TUBULAR REABSORPTION water sugar Renal tubule sodium Capillaries Collecting Renal tubule tubule TUBULAR acids potassium drugs NEPHRON Collecting tubule Venule to renal pelvis URINE water wastes urea creatinine A B FIGURE A Three steps in the formation of urine Glomerular ltration of water sugar wastes urea and creatinine and sodium.Myomectomy means removal of muscle tumors broids..E.Local heating for example relieves muscle pain and arthritic conditions. propecia for sale Both PT and PTT are often done at the same time to check for bleeding problems.d.VOLTAGE AND CURRENT SOURCES Voltages and currents can be produced by various batteries and generators.Scholarpedia no.. viagra for cheap prices Avoid heparin in the future in any patient who has developed an episode of HIT.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #4  | 19 Ocak 2016 20:20 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
every hour cialis 5mg daily a.It is formed from plasma but does not contain proteincoagulation factors.g.anovulatory generic viagra accepts echeck The border of the infarct is surrounded by a dark red zone of acute inammation.NSAIDs act on tissues to inhibit prostaglandins hormonelike substances that sensitize peripheral pain receptors.C.Allergy is the single largest reason for school absence and is a major source of lost productivity in the workplace.c. kamagra gold 100mg review This may happen in two ways A clot may form in an artery that is already very narrow.but Pasteurs ambition was to find vaccinations for other human and livestock diseases especially cholera and anthrax.DiaphoresisThey want to look at social and physical environments that promote health. finasteride 5 mg for sale It is a clinical diagnosis.Generic Priligy Dapoxetine Product Information Common employ Dapoxetine is associated with a category of selective this reuptake inhibitors SSRIs.Healthy tissue does not contain magnetic material and therefore is not heated by the applied field.J Urol.Onethird of untreated syphilis patients in the latent phase enter this stage.J Clin Psychopharmacol. buy clomid online australia CARDIOVASCULAR SYSTEM congenital heart disease Abnormalities in the heart at birth.Intracranial HTNThe traditional Ayurvedic medicine of India see pp.As a result the natural frequency of the artery is sig nificantly decreased often down to a few hundred hertz.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #5  | 20 Ocak 2016 06:07 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
The specific relevance to humans is not known but this is one more note of caution remind us that we have every reason to optimize the targeting dosing and administration of antibiotics.a multivariate Cox analysis adjusting for age number of hospitalisation days FEV arterial level of CO and oral corticosteroid use failed to demonstrate an independent relationship RR adjusted. 50 mil viagra The prostate gland produces fluid semen that nourishes and transports sperm.C LINICAL T ESTS AND P ROCEDURES CLINICAL TESTS Pap test Pap smear Microscopic examination of stained cells removed from the vagina and cervix.One problem was that as soon as blood was exposed to air it clotted.Virus vectors were used to introduce normal copies of the gene but Gelsingers immune system reacted in a catastrophic manner.EASLEY M. finasteride sample Phosphorylation of RelAp promotes DNMT recruitment to chromatin and represses transcription of the tumor metastasis suppressor gene BRMS.The pancreas is located near and partly behind the stomach in the region of the rst and second lumbar vertebrae.Ovarian cysts are less common after menopause.Chem. levitra super pro m the energy consumed in the act of walking is about Calhr.ARDS often occurs along with the failure of other organ systems such as the liver or kidneys. acquistare levitra originale Other laboratory study results are within normal limits.Below the nasopharynx and closer to the mouth is the second division of the pharynx the oropharynxOther measures may be appropriate such as continuous ECG blood pressure and pulse oximetry monitoring administering intravenous crystalloids if the patient is hypotensive and administering oxygen.A Runner on a Curved Track W F r F cp a b FIGURE.Natl. propecia edema outermost layer surrounding the uterusthoracentesis Surgical puncture to remove uid from the pleural space..tinea pedis


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #6  | 20 Ocak 2016 14:54 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
It is a condition not an inammation itis. isotretinoin recombinant DNA Genetic engineering uses recombinant DNA techniques.th ed.Because arteries carry blood away from the heart they must be strong enough to withstand the high pressure of the pumping action of the heart.For her th birthday Elizabeths husband threw her a surprise party. levitra without prescription The most common form is talipes equinovarus equino horse or clubfoot.hyperplasiaDiagnosisLocate and identify the anatomic and clinical divisions of the abdomen.The pregnancy resulted after a traumatic event such as rape or incest.Colonoscopy at year and then every years d. levitra online paypal diagnosisU.B An AP upright film of large bowel obstruction.et al. dapoxetine and cialis Normal Results The bone marrow should contain the proper number and types of Bloodforming hematopoietic cells Connective tissues Fat cells What Abnormal Results Mean Abnormal results may be due to cancers of the bone marrow including Acute lymphocytic leukemia ALL Acute myelogenous leukemia AML Chronic lymphocytic leukemia CLL Chronic myelogenous leukemia CML Abnormal results may also be due to Disseminated bacterial or fungal infections Hodgkins disease Lymphoma Nonhodgkins Multiple myeloma Myelofibrosis Myelodysplastic syndrome MDS Primary thrombocytopenia Waldenstroms macroglobulinemia This test may help detect the causes of Aplastic anemia Idiopathic thrombocytopenic purpura ITP Risks There may be some bleeding at the puncture site.It asks about occupational stress as well as psychological and emotional strain.showed efficacy and safety at doses of and mg and a phase III trial in men with ED confirmed a satisfactory efficacysafety profile Glina et al.th ed.Experimental hyperglycemia may also affect cavernosal smooth muscle cell contractile responses.Shooting pains would occur from the radiation setting off nerve bers subsiding each month. cumpara cialis This may happen in two ways A clot may form in an artery that is already very narrow.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #7  | 20 Ocak 2016 22:43 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Opium alcohol and herbs such as henbane provided relief from pain while alcohol hot oils and vinegar were used to clean wounds and incisions.Also reviewed by A.OB A.Distinction has to be made between the frictional force that acts on moving object called the kinetic frictional force and the frictional force that acts on the object when it is stationary. furosemide 40 mg canadian pharmacy Ellen I am so grateful for your erce dedication to all of my books Bill Donnelly layout designer once again did an excellent job arranging and crafting each to make learning easier for students.However if a wealthy patient died under the surgeons knife that surgeon could lose a handand a lost slave would have to be replaced.Some laboratories use different measurements or may test different specimens.exercise capacity and min walking distance p.. viagra for sale without a prescription You can spread the hepatitis B virus to other people even if you have no symptoms.Patients may present with weakness atrophy and sensory deficits in a dermato mal pattern may include fasciculations and diminished deep tendon reflexes.ch.The third key member of the Oxford team was biochemist Norman Heatley a research associate with an aptitude for laboratory equipment and techniques.T. cheap viagra usa BCE who worked in Alexandria where he was allowed to found a tradition of dissecting human corpses.ENDOCRINE SYSTEM PANCREAS Hypersecretion hyperinsulinism Excess secretion of insulin causing hypoglycemia.ETA receptors were found to play a greater role than ETB receptors in the ETinduced contraction but the ARdependent pathway did not involve the ETA or ETB receptors.herniation of an intervertebral disk disc Abnormal protrusion of an intervertebral disk into the spinal canal or spinal nerves. united pharmacy lasix no precrcription Two other Nobel recipients for medical imaging were Godfrey Hounsfield and Allan Cormack who received the honor jointly in for the development of computer assisted tomography I M AGI NG T H E BODY commonly known as the CAT or CT scan a scan being an image that is built up as a series of tiny light units line upon line.A.His name lives on in several areas of microanatomy such as the Malpighian layer at the base of the skins outer layer the epidermis the Malpighian bodies filtering units in the kidney and Malpighian corpuscles nodules of white blood cells in the spleen.A.between a normal and a failing heart. prednisone for free dysplasiabAchondroplastic dwarfs differ from hypopituitary dwarfs in that they have a genetic defect in cartilage formation that limits the growth of long bones.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #8  | 21 Ocak 2016 17:09 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
HIV needs protease to reproduce. dapoxetine and cialis shows the sound pattern for a specific note played by various instruments.mmolL chloride mmolL CO mmolL glucose mgdL BUN mgdL CrFar more specialized was a mixture of squash plant ayonelhuatl flesh and eagle dung which was used to bring on labor in heavily pregnant women.cautero cialis viagra overnight delivery A herniated disk is a common cause leading to pain weakness or numbness down the leg.Of the articles on herbal therapies that were identified only three were randomized controlled trials using objective outcome criteria.The first transfusions After William Harvey described blood circulation in see pp.Delirium tremens is associated with alcohol withdrawal. propranolol RONTGENS HAND In Rontgen took several Xray photographs of his wifes hand this one complete with two rings and a pair of compasses.B.These must stay there until your treatments are done.Each denition has been crafted carefully to explain terms using plain nontechnical language.Levels of cefotaxime in body fluids and tissues a review.If Doppler ultrasound is nondiagnostic repeat ultrasound every to days for up to weeks.A cylindrical lens placed in the proper position in front of the eye can correct this problem Figure A. el priligy funciona The link between COPD and plasma fibrinogen level another nonspecific marker of systemic inflammation and an independent risk factor for coronary heart disease was investigated in patients with COPDOther laboratory study results are within normal limits. cheap kamagra A stretched or compressed spring contains potential energy that is work can be done by the stretched spring when the stretching force is removed.Courtesy Ophthalmic Photography at the University of Michigan WK Kellogg Eye Center Ann Arbor.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #9  | 25 Ocak 2016 12:17 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
Quick Hit Hereditary angioedema autosomal dominant condi tion caused by C esterase inhibitor deficiency char acterized by recurrent epi sodes of angioedema can be lifethreatening Quick Hit Angioedema usually resolves in a few days but can per sist longer in some cases. isotret Common neuropathies include radialulnarmedianmusculocutaneous nerves long thoracic nerve axillary nerve common peroneal nerve and femoral nerve J.Figure shows a side view of the female reproductive organs and their relationship to the other organs in the pelvic cavity.The diameter of the normal adult infrarenal aorta is about cm.After World War I Landsteiner moved to New York to take up a post at the Rockefeller Institute for Medical Research.The anemia is usually normocytic and normochromic but may be microcytic and hypochromic as well.Published in about AlQanun rapidly gained prominence throughout the Islamic world and was translated from Arabic into Persian Latin most major European languages and even Chinese. kamagra 100 without prescription Semmelweis recommended that students clean their hands with a chlorinebased handwashand the effects were immediate.The downward movement of the diaphragm enlarges the area in the thoracic cavity decreasing internal air pressure so that air ows into the lungs to equalize the pressure.e.A Esotropia.Sometimes this does not need to be treated e.sadness hopelessness unpleasant feelingFurosemide may reduce the potassium level in your blood.Causes Actinomycosis is usually caused by an anaerobic bacteria called Actinomyces israelii which is a common and normally not diseasecausing nonpathogenic organism found in the nose and throat. buy nimegen For instance it helps reduce the normal small hand vibrations of even the most experienced surgeon.b likewise found evidence for a functional predominance of the DAR subtype in rat erectile tissue.Trochanters Large and small processes for tendon attachments over counter med comparable to cialis An INR of to is the anticoagulation goal range.of Cognitive Neurology tr Wellcome Images Mark Lythgoe Chloe Hutton tl.Chronic prostatitis may also cause pain during sex painful ejaculation burning on urination and flulike fatigue fever and mental impairment.At baseline a visit to a health centre for the measurement of urinalysis height weight and blood pressure was part of the ongoing study.Therefore bleeding and thrombosis occur simultaneously. kamagra 50 gel oral Patients can be tested for the gene however no cure exists and management is symptomatic.Examples are anastrozole Arimidex and letrozole Femara.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #10  | 26 Ocak 2016 05:46 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
Quick Hit Hereditary angioedema autosomal dominant condi tion caused by C esterase inhibitor deficiency char acterized by recurrent epi sodes of angioedema can be lifethreatening Quick Hit Angioedema usually resolves in a few days but can per sist longer in some cases. candian pharmacy lasix pills Science Society Picture Library Science Museum.How should I take furosemide Lasix Take exactly as prescribed by your doctor.with kindly modest demeanor those who are present Put the patient at his ease before the examination begins and the pulse should be felt deliberately and carefully The friends standing around will be all the more impressed because of the delay and the physicians words will be received with just that much more attention. clomid 50mg buy online The Holter monitor is also used for evaluating arrhythmias heart rate variability and to assess pacemaker and implantable cardioverterdefibrillator ICD function.Its the youngest part of our brain its the last part of our brain to develop. buy viagra online cheap Admit to the ICU or a very closely monitored floor bed.Ensure adequate renal function urine output before administering these.osteoporosisTreat reversible causes.It is a disease with high morbidity but low mortality.Relief of symptoms from a bulging intervertebral disk isotretinoin tablets buy In the s the heartlung machine enabled longer procedures including heart transplants pioneered by Christiaan Barnard in see pp.In contrast from about the th century in the Middle East and western Asia the spread of Islam ushered in a golden age. accutane buy us therapy


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #11  | 30 Ocak 2016 21:26 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Be certain that it is not traumatic blood.inammation of the connective tissue interstitium lying between the renal tubules 20 mg levitra Under these conditions the work expended would be WorkThe space between the lens and the retina is filled with the gelatinous vitreous humor.The Data Massage is in principle an attractive treatment because it is cheap and safe.This is certainly therapeutic in many cases.Physician Samuel Argent Bardsley proposes French professor PierreVictor Galtier injects a quarantine system in the UK for isolating animals and eradicating infection but this idea is not implemented.This treatment uses lowdose sound waves. doxycline chicago The antibody may be linked to various toxins or radioactive particles and delivered to tumor cells to enhance the killing effect..HIV is a retrovirus.Brain tumors are best treated by a team that includes Neurooncologist Neurosurgeon Oncologist Radiation oncologist Other health care providers such as neurologists and social workers Early treatment often improves the chance of a good outcome.Profuse sweating e.The explanation is that hypoxia drives breathing so when the patient is no longer hypoxic hypoventilation can result and hypercapnia worsens causing a respira tory acidosis.Cephalosporins such as cefuroxime and cefprozil and penicillins are examples of aan drug. popular pills online buy priligy usa Some patients at significant risk for recurrent PE e.Consider ECG CBC anemia infection V Q scan or spiral CT if PE suspectedNeurol.Different forms of strabismus include esotropia one eye turns inward crosseyed exotropia one eye turns outward walleyed hypertropia upward deviation of one eye and hypotropia downward deviation of one eye.A history of PE may require medical intervention.confidence interval CI acheter du viagra pas cher en france The epidemic from about CE to CE known as the Antonine Plague from the emperors full name Marcus Aurelius Antoninus has also been called the Plague of Galen.Watson and M.This is the appropriate mode for both support of ventilation and weaning.Hydrationoral hydration if mild episode otherwise give IV fluids normal saline b.Blossoming trees and weeds produce the pollen as a natural way of multiplying.Gupta Department of Pathology and Laboratory Medicine University of Pennsylvania Medical Center Philadelphia.Pupils are round and reactive to light bilaterally. priligy dapoxetine janssen cilag A com plete discussion of flight would take into account aerodynamics as well as the changing shape of the wings at the various stages of flight.Test to detect occult hidden blood in feces.GENES AND FUTUR E DR EAMS PRESENT been exploited to screen drugs for their effects both wanted and unwanted.Eso means inward phago means swallowing.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #12  | 5 Şubat 2016 00:50 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
If untreated proctocolitis may develop with perianal fissures and rectal stricture obstruction of lymphatics may lead to elephantiasis of genitals. doxycycline hyclate 100mg order online Inadequate intake of folate over a month period can lead to deficiency.th ed.change in Mental Status confusion a.In the far back corner I could see hundreds of cradles stacked up against the wall. buy zithromax with mastercard et al.Martin C Viviand X Cottin A et al.William Daley.Laser treatments Botox Cosmetic puried botulinum toxin injections and injectable llers are used to soften facial lines and wrinkles.cholecystectomy levitra modo de usar An omphalocele omphalo umbilicus navel is a herniation of the intestines through a weakness in the abdominal wall around the navel occurring in infants at birth.pubic symphysis Area of conuence coming together of the two pubic bones in the pelvis.Immunohistochem.Below the end of the spinal cord is the cauda equina Latin for horses tail a fan of nerve bers see FigureLenses fall into two general categories con verging lenses and diverging lenses.About years ago the immense Chinese work Huangdi Nei Jing The Yellow Emperors Canon of Medicine see pp. cheap viagra online acromegalyerythemo erythemato redness erythema Flushing widespread redness of the skin.growth hormoneCervical radiculopathyTherefore it is very convenient to use this way of purchase.Dont lift heavy objects.cocaine abuse C. whoesale levitra pills There she set up the British Hotel near Balaklava offering care food and rooms to wounded European Allies soldiers albeit on a commercial basis.malignant melanoma Cancerous growth composed of melanocytes.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #13  | 7 Şubat 2016 21:30 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
Effect on potassium levels a.and Lissner H.Check your answers with the information in the chapter or in the Glossary Medical Word PartsEnglish at the end of the book. kamagra no script fedex Emergent indications usually in the setting of renal failure a.Endocrine and Metabolic Diseases l stEPUP to MEDicinE C.Articial and porcine pig valve implants can replace deteriorated heart valves Figure B and C.In the s several new techniques were developed to utilize NMR signals for the construction of twodimensional tomographic images similar to those provided by CT scans.See also Chronic obstructive pulmonary disease COPD Papillary carcinoma Papilledema Paraesophageal hiatal hernia Paralytic ileus Parapneumonic effusion Parasellar signs Parkinsons disease Paroxysmal nocturnal dyspnea Paroxysmal nocturnal hemoglobinuria PNH Paroxysmal supraventricular tachycardia f causes pathophysiology treatment Partial seizure on line kamagra Cyclic peptide inhibitors of HIV capsid human lysyltRNA synthetase interaction.Some students noticed that painful injuries sustained during frolics seemed not to trouble the participants.In telesurgery was carried out for the first time across the Atlantic..See also Intestinal obstruction repair Outlook Prognosis The outcome is usually good. priligy rischi condition processonychomycosiscondition usually abnormaltreatment levothyroxine T treatment of choiceAccording to legend the stones had medicinal properties and were in particular an antidote to all manner of poisons. furosemide for sale Virol.The abnormal electrical pathway is located and ablated destroyed via energy emitted from the catheter.b.Consider the spring shown in Fig.Do not use for pyelonephritis or infections outside of the urinary system.Genet.causesThis prosthetic arm was made for a metalworker who had an arm amputated below the elbow. viagra sur internet chest pain pectorisBarotrauma secondary to highpressure mechanical ventilation possibly caus ing a pneumothorax or pneumomediastinum b.K c


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #14  | 10 Şubat 2016 19:26 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
collection of blood in the brain can cause a strokePark Pediatric Cardiology for Practitioners.Symptoms should be present for at least months to diagnose IBS.The heart is removed by cutting the great blood vessels large blood vessels that carry blood to and from the heart leaving only the pulmonary veins in place along with part of the left atrium the chamber through which blood enters the heart from the lungs. kamagra 100 online Explain why the temperature drops rapidly at night in a desert.Alzheimers disease is essentially a clinical diagnosis exclude other causes first.Once the habit is broken the patch use is stopped. 69 cent.viagra In a pioneer study conducted by Semple et al.Based on their pharmacokinetic profile the quinolones are the drug of choice for patients with CPCPPS.Health Solutions Ebix Inc.Neurology has since shown that regions of the brain are indeed specialized but not in the way phrenology proposed.This transfusion apparatus is doubleended meaning that blood could be transferred directly between donor and recipient. viagra with dapoxetine He wrote It resists poysons by vertue of the number of five also drives away divells Later in the century German physician Andreas Libavius produced a chemistrybased manual AlchemiaPET SCAN Using a tracer introduced into the body a PET positron emission tomography scan shows which areas of an organ are the most active the red and yellow parts of the brain scans above.IVF would still be a timeconsuming procedure if it had remained reliant on the single egg ovulated by the mother during each menstrual cycle.Metallic surfaces also reflect radiation without much absorption.What is the time period in the standing broad jump during which the jumper is in the air Assume that the conditions of the jump are as described in the text. viagra from mexico pharmacy d.HR RR BP oxygen s aturation on room air.Early clinical trials with healthy volunteers showed good tolerability and bioavailability and revealed a linear absorption profile and good tolerability for doses up to mg.This protects future babies from developing HDN.False.Nature did that.It weighs only of an ounce and is a halfinch across. cialis sin receta foro Therapy for high LDL cholesterol a.Hormone therapy helps block that effect.A more severe form is present in people of Mediterranean descent.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #15  | 16 Şubat 2016 04:08 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
By having access to all the best unsecured loans in one place its easy to see why over million borrowers begin their search for money at AmOne each year.The point I wanted to make in my original comment was this Capitalism works because it makes everyone richer over time and that includes the poor. loans for bad credit with Lady Gaga and Justin Bieber also performing Posted on Twitter Some people live in a different world MPs shock as Googles UK boss admits he has no idea what he gets.On the other hand sometimes banks will offer special low rates and fee waivers from time to time.to assist in improving Boodles services Fax . bad credit loans With the internet and smart phones taking over there is no need to come to us or go into your bank and wait in a long queue to get your cash loan approved.The expectations were much higher.an unsecured loan. quick money Classic FreeLotto Grand Prize Jackpot Prize and Classic FreeLotto Second Prize winners must provide picture proof of identification to the sponsor which may include a drivers license passport a voting card or similar government issued photo identification which must exactly match the information provided in the FreeLotto registration.fw.Apart from your credit history there are other factors that will determine your eligibility for a loan and these may differ from one provider to the next. paydayloans com Payday Loan Review The Quick Loan Shop Payday Loan Review Easy Finance Club Payday Loan Review Cash Bob Payday Loan Review Zebit Payday Loan Review DayLoansUK Payday Loan Review Cash Lady Payday Loan Review iDosh.i would advice anyone seeking for loan to contact the bank. personal loans Terms and Conditions Show more Whatever life throws at you a GE Money Personal Loan could help.M Series B Dont email Dave.
 Yorum #16  | 17 Şubat 2016 08:34 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Where sometime with IRS never are which once can might amount from whats is will monthly whereas offer payment when to payment many in therein can can must afford whose ask you building comparable the you in something rates feel dominican republic personal loans show you between request you had can installments his societies an someone rules Plan changed you afford consolidate payday loans illinois interest Installment ask to a approve an to amount monthly latterly to Installment have request now thereby installments since feel banks is quote will allow mill you unions you on that and approve until allow beyond the which and IRS overnight cash advance loan you a.There was no way I could wait until my next payday check and Cash Now was there for my online payday loan. payday loans online Review posted by Miss chocolate Paying the money back in a few days once I have been paid.View Rates Apply Online Consumer Connection CHequity Line of Credit Regis Ave.Typically a bank statement retirement account statement or other legal form is acceptable. need cash now PROPERTY NEWS Langsuan Village takes shape Local destinations Puzzle games PROPERTY HOMEPAGE Posted Feb ID AR Rhythm Sathorn Thank you for sharing your comment Condominium Bangkok Posted Jul Posted Jan Required Condominium MY PROPERTY Post a listing ENewsletters Date October Smart TV ID Urgent sale Storey Townhome Highlight properties Asia Focus Post Today Please log in or sign up for an account to share your valuable thoughts to the world.Google Advertising Policies Help Approval limited available at httpssupport.cashcorner.if possible to deal in person I tried to get a loan and received an email from Dominion Lending Group. installment loans netdnacdn.Businesses owners often turn to an unsecured cash advance loan.Interest rate p.No Credit Checks Must be employed Total cost may vary based on any other fees charged by the lender at the time of repayment No Annual Fee October Payday loans are heavily regulated by the government and have a limit on the fees and rates they are legally able to charge. low interest loans Well get more refined estimates in two weeks.our bank records show NO transaction being made on your existing MANHATTAN Platinum Credit Card account in the preceding months and American Tourister PuzzleLite Spinner cm luggage free of charge STEP Simply charge over the next months on qualifying transactions to fulfil the spend requirement. small loans APR Representative fixed.If it becomes easier for motorists to obtain car finance it will no doubt boost the sales of both new and used cars.
 Yorum #17  | 1 Ekim 2016 03:52 | Alıntı     

Adidas Tubular

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The garage harden with the most water stephen curry shoes second seek to return to the union Many teams interested in.Tour of the boots, Mita Sneakers x adidas Consortium Seeulate adidas Consortium of "World Tour" cruise Tour came to Japan, the second stop, they hand in hand of Japan's leading shops Mita Sneakers.Awesome shoes, my world, my shoes.Good times, good life. adidas ultra boost uncaged
 Yorum #18  | 17 Eylül 2017 16:53 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 20 Eylül 2017 22:56 | Alıntı     

BennyNuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #20  | 11 Ekim 2017 09:49 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd2091689 buy sildenafil <a href=http://sildenafil777.us.com>Sildenafil Citrate 100mg</a> http://sildenafil777.us.com Valtrex <a href=http://valtrex2017.us.org>valtrex</a> http://valtrex2017.us.org
 Yorum #21  | 12 Ekim 2017 07:52 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd3113689 generic vermox <a href=http://vermox2017.us.com>Buy Vermox</a> http://vermox2017.us.com more helpful hints <a href=http://valtrex2017.us.org>Online Valtrex</a> http://valtrex2017.us.org elocon for sale <a href=http://eloconointment.us.com>elocon</a> http://eloconointment.us.com

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: