Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Suriye'de Politik Sürecin Yeni Aşaması-M.Peköz  


3-04-2012, 13:59 Kategori: Dünyadan  
SURİYE’DE POLİTİK SÜRECİN YENİ BİR AŞAMASI: KOFİ ANNAN PLANI- Dr. MUSTAFA PEKÖZ

Suriye sorunu uluslar arası ilişkilerde tahmin edilenden çok daha önemli bir yere sahip olduğunu ve meselenin arka planında küresel güçlerin politik dengelerine göre bölgesel ilişkilerin yeniden reorganize edilmesi anlamına geldiğini son birkaç haftalık gelişmelerden çok daha net olarak görülmeye başlandı.
Birleşmiş Milletler eski genel sekreteri Kofi Annan, BM Temsilcisi olarak Suriye’ye yapmış olduğu ziyaret, Suriye’ye ilişkin planların yerinden tartışılmasına yol açtı. Dahası uluslar arası küresel güçlerin karşılıklı çıkarlarını dengeleyecek bir plan hazırlandı. Özellikle Çin ve Rusya’nın hassasiyetleri dikkate alınarak hazırlanan‘Annan Planı’ esasen Türkiye, Suudi Arabistan gibi Suriye’ye yönelik bir askeri operasyondan ısrar eden ülkelerin politikalarını bir bakıma geçersiz kıldı.

Kofi Annan Planının Politik Gerekçeleri:

Suriye’nin bölgesel ve iç politik dengeleri, Annan Planı’nı kaçınılmaz kıldı. Özellikle Küresel sermaye, Ortadoğu’da yeni politik bir istikrarsızlık istemiyor. Halen Irak’ta çözümlenmeyen sorunların üzerine Suriye’nin eklenmesi, krizin bütün Ortadoğu’ya yayılması anlamına gelecektir. Bu nedenle sorunun çözümünü sağlayacak bir denge planına ihtiyaç olduğunu ortaya çıktı. Suriye’deki duruma ilişkin yapılan değerlendirmeler, ortak bir planlamayı zorunlu kıldığı anlaşılıyor.
BBC diplomasi muhabiri Jonathan Marcus “Suriye krizinin başladığı 2011 yılının Mart ayından bu yana, uluslararası toplum askerî operasyon seçeneğine soğuk yaklaşıyor” tespitini yapıyor ve bunun gerekçelerini sıralarken sık sık vurguladığımız birkaç noktaya dikkat çekiyor. Libya'ya kıyasla Suriye'de muhalefetin bölünmüş olması, hükümete bağlı güvenlik birimleri daha güçlü ve Suriye'nin hava savunma sistemleri çok daha etkili olması. Beşar Esad'ı devirmenin, bölgede Suriye'nin de ötesinde çok daha geniş kapsamlı bir istikrarsızlık yaratacağı belirtiliyor. Suriye'nin içine düşeceği bir mezhep çatışmasının doğrudan Lübnan ve Irak'a yansıması çok yüksek olmasıdır. Bütün bu faktörlerin dışında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Rusya ve Çin’in vetoları nedeniyle, askerî operasyona hukuki bir dayanağın oluşturulamayacağı vurgulanıyor.

Oklahoma Üniversitesi Orta Doğu Çalışmaları Merkezi Başkanı Joshua Landis da, "Suriye konusunda Amerika Birleşik Devletleri'nin liderlik yapması konusunda artan çağrılara rağmen, Obama yönetimi Washington'un böyle bir liderlik üstlenmek niyetinde olmadığını” belirtiyor. ABD’nin bu tutumu özellikle Suudi Arabistan ve Türkiye gibi bölgesel müttefiklerinde bir hayal kırıklığı yarattı.

Henderson da, "Amerika Birleşik Devletleri, farklı birliklerin komutanlarının kimler olduğunu biliyor ve büyük olasılıkla bu komutanlarla temasa geçme şansı da var. Buna benzer taktikler Irak'ın işgalinde de kullanıldığını, ancak Suriye’de bunun çok başarılı olmayacağına” dikkat çekiyor.

Suriye muhalefetinin tek bir blok olmaması ve farklı politik eğilimlerin varlığı ve bunların silahlı mücadele konusunda ayrı noktalarda olmaları, özellikle ABD’yi kaygılandırmaktadır. Landis, “Hepsi Esad rejiminin devrilmesini istese de Suriye muhalefeti içinde pek çok farklı grup var. Bu bölünme, Suriye ordusunun yerini alacak istikrarlı bir hükümetin oluşmasını engelleyebilir.” Bu değerlendirmesi, küresel güçleri kaygılandıran bir başka önemli faktördür.

Yapılan analizlerden anlaşıldığı gibi Suriye çok karmaşık politik bir denklemdir. Bu bakımdan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin onaylamadığı her hangi bir planın yaşama geçirilmesi son derece zordu. Özellikle Ortadoğu gibi uluslar arası küresel rekabetin merkezi olan bir bölgede, hiçbir küresel güç tek başına hareket etme şansına sahip değildir. Politik ilişkilerin son derece kırılgan olan bir bölgede, dengelerin hesaplanması kaçınılmazdır. Ayrıca, ekonomik veya askeri olarak güçlü olan ülkeler, uluslar arası çıkarları hesaba katmaksızın bir başka ülkenin politik yapısını değiştirme şansına sahip değildir. Küresel ilişkilerde, karşılıklı bağımlılık ilişkisinin bir başka anlamı belirlenen stratejilerin dengeleri zorunlu olarak hesaba katılmasıdır.

Annan Planı’nın da Suriye Denklemi

Annan Planı olarak bilinen esasen MB-Güvenlik Konseyi’nin uzlaşı planı, Suriye denklemine yeni bir boyut kazandırmıştır. Bu plan, öncelikli olarak daha önceden belirlenen ‘savaş’ eksenli politikaların geri çekilmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca Annan'ın Rusya ve Çin’den sonra İran’ı da ziyaret edeceğini açıklaması, bölgesel aktörler bakımından bize bir fikir vermektedir. Suriye konusunda İran’ın devre dışı bırakılamayacağı ortaya çıkmış bulunuyor.

Öncelikli olarak 6 maddelik Annan Planı, politik olarak ne anlama geliyor? Annan Planı, BM denetiminde ‘tüm tarafların şiddete son vermeleri çağrısı’ yapıyor. Bu çağrı aslında Esad rejimini meşrulaştırmanın bir başka ifadesidir. Karşı taraf olarak lanse edilen politik güçler kendilerini var edecek durumda değiller. ABD, Türkiye ve bazı Arap devletlerinin zorlama çabalarıyla parçalı olan muhalif güçleri bir araya getirerek muhatap kılmaya çalışmaktadırlar.

Söz konusu plan, devlete askeri operasyonları durdurma çağırısı yaparken, aynı zamanda muhaliflerin askeri eylemlerine de karşı olduğunu belirtiyor. Bu durum muhaliflere yönelik ciddi bir engel oluştururken, Suriye devletinin inisiyatifini nispeten arttırıyor.

Ayrıca ‘askerlerin ve ağır silahların kentlerden çekilmesini, mahkûmların serbest bırakılmasını Suriye'de insani yardıma ihtiyaç duyanlara bu yardımların ulaştırılmasını ve gazetecilerin serbest dolaşım hakkını’ içeren planın en önemli yanı Esad rejimini Suriye’nin meşru iktidarı olarak görmesidir. Böylelikle ve ülke içinde ciddi bir örgütlülüğü olmayan muhalif güçlerin hareket alanını sınırlamaktadır.

Çin ve Rusya’nın Sürece Dâhil Edilmesi:

Bu iki ülke olmaksızın Suriye’de her hangi bir değişimin olması söz konusu değildir. ABD ve AB, daha önce gündemleştirmeye çalıştıkları askeri müdahaleyi önemli oranda geri plana çekmeleri planın destek görmesine yol açtı. ABD, Almanya ve daha sonra İngiltere’nin askeri bir müdahaleden yana olmadıklarını belirtmeleri Çin, Rusya ve hatta İran’ı rahatlatma politikası olarak ön plana çıktı. Bu düzeydeki politika değişikliği bir bakıma zorunlu ve kaçınılmazdı.
Özellikle Rusya’nın Suriye’ye silah satma konusunda geri adım atmayacağını vurgulaması, Çin’in Suriye’ye yönelik yaptırımlara karşı çıkması, İran ve Irak’ın Suriye ile ekonomik ticari ilişkilerini geliştirmeye devam edeceklerini açıklamış olmaları ve İstanbul toplantısına katılmamaları, Suriye Dostları Grubu’nun toplantısının politik gücüne veya iradesine bir darbe vurmuştur. Bu nedenle özellikle ABD daha dengeli bir politikadan yana olduğunu belirmek zorunda kalmıştır. Böylelikle, basında yansıdığı gibi İstanbul toplantısında beklenen sonuçlar çıkmadı. Özellikle Rusya ve Çin’in Annan Planı dışında her hangi bir planı kabul etmeyeceklerini vurgulaması da, planın önemini çok daha fazla arttırdı.

Annan Planı’nın Arap Birliği Tarafından Kabul Edilmesi

Bugüne kadar burjuva demokrasisinden dahi hiçbir nasibini almamış, ilke devlet anlayışıyla yönetilen Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahariyen gibi Ortadoğu’nun aşiret devletleri, askeri müdahale için özellikle ABD’ye baskı yapmaya çalıştılar. Enerji kaynakları bakımından zengin olan bu ülkelerin esas hedefi, Suriye’de Vahabiliğe dayanan Sünni eksenli bir iktidarı egemen kılmaktır. Böylece İran-Irak-Suriye ve hatta Lübnan’ı kapsayan Şii Hilal’inin gelişen etkisini kırmayı planlıyorlardı. Suriye’deki rejimin demokratikleşmesiyle hiçbir şekilde ilgilenmeleri söz konusu değildir. Kendi sistemlerinde demokrasiye dair en küçük bir veri bulunmayan ülkelerin, Suriye’de demokrasi istemeleri beklenemez. Esas amaçları, politik dengeleri kendi lehine çevirmektir. Annan Planı, bir bakıma bu süreci de etkiledi. Tersine, Suriye’ye yönelik bir askeri operasyonun söz konusu olmadığını belirten Annan Planı, Körfez Ülkelerin istemlerini bir bakıma geçersiz kıldı.

Arap Birliği ülkeleri toplantısı, Irak’ta yapıldı ve daha önce belirledikleri Suriye’ye ilişkin politikalarında bir kısım değişiklikler gündeme geldi. Böylelikle Suriye’ye askeri bir müdahaleden çok, Esad rejimiyle uzlaşı içinde değişimin sağlanması fikri benimsendi. Suriye’ye müdahaleye karşı çıkan Bağdat’ta Arap Birliği’nin toplantısının yapılması, mevcut politikanın kabul edilmesi anlamına geliyor.

Planın Esad Rejimi Tarafından Kabul Edilmesi:


Esad politik manevra alanını geniş tutmak için, Arap Birliği’nin toplantısının başlamasına saatler kala ‘Annan Planı’nı kabul ettiğini açıkladı. Böylelikle hem muhaliflerin askeri alanlarını daraltmaya çalışıyor hem de "Suriye içinde hükümete karşı terör faaliyeti yürüttüğü” uyarısını yaparak, askeri saldırılar durmazsa, operasyonların devam edeceği mesajını da verdi.

Esad, özellikle Rusya ve Çin’in telkinlerini dikkate alarak Annan Planı üzerinde uzlaşması aynı zamanda Suriye rejiminin varlığını bir süre daha devam ettirmesi anlamına geleceğine ikna olmuş durumda. Uluslar arası güveni sağlamak için de Annan ile yapılan görüşmelerde ateşkes sürecinin 10 Nisan 2012 tarihinde yürürlüğe girmesi konusunda uzlaşıya varıldı. Annan, Güvenlik Konseyi üyelerine, “Suriye için gözlemci gücü oluşturmayı planlamaya başlayın” mesajı, bu süreci doğruluyor. Gözlemci gücünde özellikle Rusya ve Çin yetkililerin bulunması Esad için politik bir güvence olarak görülmektedir. Ayrıca Kofi Annan, Suriye yönetiminin kendisine, "silahlı muhalif güçler de silahlarını bırakmadıkça, kentlerdeki hükümet birliklerinin ve ağır silahların geri çekilmesine hazır olmadığını” bildirdiğini de açıkladı.

Suriye’deki muhalif güçler arasında ciddi anlaşmazlıkların bulunması, silahlı eylemlerin devam etmesi olasılığının güçlü olması, BM Güvenlik Konseyi karşısında Esad’ın çok daha fazla meşrulaştıracaktır. Ayrıca Suriye Ulusal Konseyi’nin “rejime karşı savaşan isyancı güçlere maaş ödeneceğini, taraf değiştiren askerlere ödeme yapılacağını” açıklaması, aslında muhalefetin yeterli bir güce sahip olmadığını ortaya koyan bir durum. Yapılan bir bakıma ‘paralı asker’ toplama politikası olduğu ortaya çıkmış durumda. Libya’da uygulanan yöntemin bir benzerinin izleneceğini anlaşılıyor. Ancak bunun tahmin edilenden çok daha ters etki yapma olasılığı yüksek.

Türkiye’nin Suriye Politikası Ve Annan Planı


Türkiye büyük umutlarla oluşturduğu Suriye politikası iflas ettiğinin farkındadır. Suriye Dostları Grubu’nu İstanbul’da toplanmasını sağlayarak durumu kurtarmaya çalıştı. Özellikle İran’ı sürece dahil etmek için İran’ı ziyaret eden Erdoğan, Ahmedinejad ile görüştü. Suriye’deki gelişmelerin önemli bir yer tuttuğu görüşmede, Türkiye, İran’ın İstanbul’daki toplantıya katılması için ikna edemedi ve eli boş döndü. Rusya ve Çin’in de katılması için çok çaba sarf etti ama başarılı olamadı.

Erdoğan’ın yaptığı konuşmada, Suriye’ye yönelik askeri operasyondan vazgeçmediğini de bir biçimiyle ifade etti. Şaşkına dönmüş bir biçimde, “Şam işbirliği yapmazsa BM'nin dur demesi kaçınılmaz olur” ve “Suriye rejiminin hiçbir surette bu planı zaman kazanmak için kullanmasına izin verilmemeli” tehdidine devam etti. “Bugün burada Suriye yönetimine vereceğimiz mesaj kesin ve net olmalı. Eylem birlikteliğini sağlamalıyız. Suriye'de akan kan derhal durmalı. Suriye'de Kofi Annan'na verilen hiçbir söz tutulmadı. Suriye'deki rejim zaten şimdiye kadar verdiği hiçbir sözü tutmadı. İnanıyorum ki Suriye halkı kendi kaderini kendisi belirleyecektir” diyen Erdoğan, esasen Annan Planı’nın başarılı olmayacağını ifade ediyor. Türkiye’nin bu plana pek sıcak bakmadığı, ancak BM Güvenlik Konseyi kararı olması nedeniyle kabullenmiş gibi yaptığı biliniyor.

Türkiye’nin ana hedefi Suriye’de askeri krizi derinleştirmektir. Heydemann “farklı miktarlarda olsa da, Suriye'nin tüm sınırlarından içeriye silah akışı sürüyor. Batı'nın muhalefeti silahlandırmadaki isteksizliği bu süreci yavaşlatmayacak. Türkiye sınırlarında silah akışı devam ediyor.” Suriye sınırları içerisinde çatışmaları derinleştirmek için muhaliflerin silahlandırılmasına devam edeceğine ilişkin yapılan değerlendirmeler, Türkiye’nin Annan Planı’ndan pek hoşnut olmadığını ortaya koymaktadır.

Türkiye’nin olası Suriye’nin işgal planı çöktü. Rusya, İran ve birçok Arap ülkesiyle olan ilişkilerinin gerilmesi, bölgesel dış politikasının bir bakıma çöküşü anlamına geldi. Suriye politikasında kendisine vazife çıkartmak isteyen Erdoğan, Güney Kore’ye giderek Obama ile görüştü. Bölgesel dengeleri hesaba katan ABD’nin askeri operasyona karşı olduğunu açıklaması, Türkiye’nin Suriye politikasına vurulmuş bir darbe olarak algılandı. Dahası Türkiye, kendisini aldatılmış bir pozisyonda görüyor.

Washington Enstitüsü Yakın Doğu Çalışmaları Merkezi'nden Soner Çağatay da, Türkiye'nin kriz boyunca izlediği politikalarda yapmaya çalıştığı değişikliklere dikkat çekiyor. “Türkiye, Beşar Esad'a karşı, ilk olarak Birleşmiş Milletler öncülüğünde bir operasyon arayışına girdi. Bu başarısız olunca, Ankara yönetimi, Arap Birliği'ne ve Suriye'nin Dostları'na döndü ve uluslararası toplum tarafından desteklenen bir ortak Suriye politikası tesis etmeye çalıştı.” Türkiye içine girdiği bölgesel politik krizde kurtulmak istedi, ancak bunu başaramadı. Uluslar arası küresel güçler ve Arap Birliği ülkeleri Türkiye’nin belirlediği politikaları desteklemediler. Özellikle Arap Birliği ülkelerin Türkiye’nin Arap dünyası adına hareket etme girişimlerinde çok açık olarak rahatsız oldu. Özellikle ABD, bölgesel dengeleri hesaba katarak Türkiye’yi Suriye politikasını dizayn etmeye çalışmaktadır. Bu bakımdan Türkiye’nin Suriye politikası esasen çökmüş durumda. Böylelikle Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun ‘sıfır sorunlu’ dış politikasının iflasının somutlaşmış biçimi Suriye’dir.

Türkiye İle Amerika’nın Sureyi Politikasındaki Farklılaşma

Koç Üniversitesi'nde düzenlenecek bir konferans öncesi değerlendirmede bulunan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin Suriye’ye ilişkin yaptığı değerlendirme, Türkiye’nin Suriye politikası ile farklılıklar taşıdığını ortaya koymaktadır. “Türkiye ve ABD, (Suriye konusunda) askeri müdahalenin en son seçenek, en arzu edilmeyen seçenek olduğuna inanıyor. Bu sorun, uluslararası hukuka uygun, diplomatik bir süreçle çözümlenmeli. Bu, kolay yanıtları olmayan, sihirli bir şekilde ortadan kaybolmayacak, kolay bir çözümü olmayan bir durum. Dolayısıyla bu sorunun çözümü için birlikte çalışıyoruz.” Türkiye’nin askeri müdahaleden yana olduğunu çok açık olarak ifade ediyor. Ricciardone’nin Suriye konusunda Türkiye ile ortak politikalara sahip olduğunu söylemesine rağmen bunun böyle olmadığını, Türkiye ile farklı düşündüklerini şu cümlelerle ifade ediyor: “Türkiye ile aramızda belli bir derecede farklı bakış açılarının olması doğal. Sonuçta Türkiye'nin Suriye ile sınırı var.” Türkiye’nin tersine, Ricciardone, “Suriye konusunda ayrıca muhalif grupların silahlandırılmasının işe yarayacak bir yöntem olduğuna kesinlikle inanmadıklarını” belirtti.

İstanbul’da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın BM Temsilcisi Kofi Annan'ın planına uyulması için Esad üzerindeki diplomatik baskıyı devam ettirmeleri” uyarısında bulundu. 70’e yakın ülke temsilci göndermesine rağmen Rusya, Çin ve İran’ın yer almaması, toplantının politik gücünü kırabilecek bir durum yaratacağını fark eden ABD, başka alternatiflerin peşine düşmek yerine ‘Annan Planı’ esas aldı.
Kürtlerin Suriye Politikası Oldukça Önemlidir

Suriye’de Kürtlerin elde edeceği her hangi politik bir statü, Türkiye’yi de çok ciddi oranda tedirgin ediyor. Ayrıca Suriye’nin iç politik dengelerini değiştirebilecek tek örgütlü güç Kürtlerdir.

Suriye’deki her yönlü değişim, Kürtlere yeni olanaklar sunmaktadır. Türkiye ise Kürtler için oluşan yeni pozisyonu engellemeyi hedefliyor. Bunun riskli ama kestirme yolunun da işgalden geçtiğini düşünüyor. Ancak uluslar arası ve bölgesel dengeler buna izin vermiyor. Bunun farkında olan Türkiye, Kürtlere yönelik yeni hamleler uygulamaya koymaktadır. Bunun en somut biçimi Suriye Muhalif Güçlerine yaptırdığı açıklamadır. Suriye’nin ‘Milli Misaki Sınırları’ içinde demokratikleşme’ olarak yapılan açıklamanın hedefi Kürtlerdir. Böylelikle Kürtlere yönelik politika netleştirilmiş bulunuyor.
Konsey’de politik etkisi pek olmayan birkaç küçük Kürt grubun yer alması, Kürtler bakımından hiçbir politik değeri bulunmuyor. Suriye’de en örgütlü güç Kürtlerdir. Bu bakımdan Kürtler olmaksızın Suriye’de ne politik bir istikrar sağlanır, ne de demokratikleşme süreci tamamlanır. Bu bakımdan Kürtlerin içinde yer almadığı, Kürtlerin politik taleplerini içermeyen girişimlerin Suriye’de başarılı olması son derece zordur. ABD’nin Birleşmiş Milletler temsilcisi Rice, yaptığı konuşmada bu duruma dikkat çekildi. Kürtlerin muhalif harekete katılmadan, Suriye’de başarılı olmanın zor olacağını belirtti. Bunun için Kürtlerle ilişki kurulmasına dikkat çekti.

Suriye’de Kürtler için nesnel koşullar tahmin edilenden çok olgunlaşmış bulunuyor. Suriye’de hedeflerine ulaşabilmeleri ve kendi Özerk yapılarını korumaları için mevcut olanaklar oldukça gelişmiş durumda. Muhaliflerle Esad arasındaki her çatışma veya rekabet Kürtlerin durumunu güçlendirecektir. Her iki tarafından Kürtlere ihtiyacı var. Bundan dolayı Kürtler politikalarını belirlerlerken çok boyutlu düşünmek zorundadırlar. Öncelikli olarak askeri müdahaleye karşı çıkmalılar ve Suriye’deki iç dengeleri iyi değerlendirmeliler. Zaman geçirmeden kendi aralarında tam bir birlik oluşturarak ‘Kürt Ulusal Meclisini’ oluşturup, ‘Özerk Yönetimlerini’ ilan etmelidirler. Özellikle kendi askeri güçlerini oluşturup, Kürdistan bölgesini korumaya almalıdırlar. Ayrıca Kürdistan bölgesi dışındaki hiçbir askeri sürece dâhil olmamalıdırlar. Aksi durum, Kürtlerin meşruiyetini tartışma konusu yapacaktır.
Bu bakımdan Kürtler, ortaya çıkan tabloyu iyi okumadıkları takdirde, Türkiye tarafında oluşturulan ‘Milli Misaki’ olarak belirlenen Arap Milliyetçiliği, Kürtleri tasfiyesi üzerine şekillenecektir.

İstanbul Toplantısı ve Annan Planı


1 Nisan 2012 tarihinde İstanbul’da yapılan Suriye Dostları grubu toplantısına yaklaşık olarak 70 ülkeden temsilci katılmasına rağmen, aslında beklenilen etkiyi yaratmış değil. Bunun birçok nedeni ortaya çıktı. Birincisi Arap ülkeleri arasında oluşan görüş ayrılıklarıdır. Birkaç ülke dışında ülkelerin önemli bir kısmı, Suriye Özgür Ordusu’nun silahlandırılmasına karşı çıktı. İkincisi Çin, Rusya ve İran’ın İstanbul’daki oyuna katılmaması toplantının etkisini çok önemli oranda zayıflattı. Üçüncüsü, muhalefetin Suriye içinde yeterince güçlü ve örgütle olmaması. Diğer bir başka nokta, toplantının başta Kürtler olmak üzere Suriye’deki bütün politik güçleri kapsamamasıdır.

Suriye'nin Dostları Grubu, Suriye’ye yönelik kuşatmada askeri seçeneği esasen devre dışı tuttu ve daha çok diplomatik, ekonomik ve politik alanlarda yoğunlaştırmayı hedefliyor.

Uluslar arası güçlerin üzerinde anlaştığı Annan Planı, Suriye Dostları Grubu tarafından da kabul edildi. Çünkü bu plan, bir bakıma Suriye’deki denklemin en son halkasıdır. Bu sürecin nasıl işleyeceğini bölgesel ilişkiler ve Suriye’nin iç politik dengeleri belirleyecektir.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 8)
  |   Okuma: 2296   |   Yorum: (25)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 17 Ocak 2016 11:29 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Philadelphia Pa Lippincott Williams Wilkins chap buy prednisone onlineno prescription NERVOUS SYSTEM INFECTIOUS DISORDERS herpes zoster shingles Viral infection affecting peripheral nerves.True.d.et al. priligy dapoxetina As such this position will give you an exciting working environment and very interesting activities to be a part of as well as the chance to work for an internationally renowned company who are expanding massively at the moment.Figure shows TURP.Normal values are to mEqL but this varies to some extent.Rebound tenderness guarding diminished bowel sounds c.D winged scapulae in muscular dystrophy cialis en pharmacie paris You are at higher risk for acute mountain sickness if You live at or near sea level and travel to a high altitude You have had the illness before Symptoms Your symptoms will also depend on the speed of your climb and how hard you push exert yourself.Nephrotic syndrome may follow glomerulonephritis or exposure to toxins or certain drugs immune diseases and other pathologic conditions such as diabetes mellitus and cancer. kamagra online pharmacy Alice and her friends had been staying up late for weeks cramming for exams.The causative Bacillus anthracis had already been isolated and identified in the mids by Pasteurs rival Robert Koch see pp.Peripheral artery disease C.b.urinary incontinenceTypically defined as urine output mLday or mLhr.ventricular rate QRS C Atrial fibrillation.Depression h. buy clomid tablets online. E.The work expended in sliding the joint against this friction is the product of the frictional force and the distance over which the force acts see Appendix A.She brings those women into her lab and gives them a variety of interventions to see which of those can increase their level of positive emotions.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #2  | 17 Ocak 2016 21:25 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
Int J Urolinterferons Proteins cytokines secreted by T cells and other cells to aid and regulate the immune response.Possible Complications Bleeding from the gastrointestinal tract Chronic kidney disease and permanent kidney damage High blood pressure Increased risk of infection When to Contact a Medical Professional Call your health care provider if your urine output decreases or stops or if you develop other symptoms of acute tubular necrosis.g. kamagraoraljellsold inperthpharmacy In the root cause of this condition was pinpointed to a tiny part of the amino acid sequence in which a different amino acid from usual was present.Other tests the urologist may consider using include cystoscopy in which a small telescope is passed through the urethra into the bladder permitting examination of the urethra prostate and bladder.B.Questions about the Case Report viagra generique If undiagnosed the mortality rate is very high due to intestinal infarction.A radioactive tracer is used b.RetinopathyTreatment involves referral to an ophthalmologist and possible photocoagulation.SURGERY In many patients with cancer the tumor is discovered before it has spread and it may be cured by surgical excision.Grancher was that by the intensity and the number of bites Joseph Meister was almost inevitably to come down with rabies.et al.Pernicious means ruinous or hurtful. article 131 viagra pharmacy Calcium Channels.After a surgical review she was admitted to Hospital and transferred to theatre for appendectomy.Identify and treat the underlying cause.th ed.A needle is placed through the skin and into the fat pad under the skin.Other symptoms nauseavomiting early satiety and weight loss Quick Hit If a peptic ulcer is uncom plicated a barium study or endoscopy is not needed ini tially. espn ad for viagra The sample is then sent to a laboratory where a small amount is placed on a glass slide stained and heated.The acute leukemias.These can generate bone cartilage fat and many other types of tissue.NitratesIV nitroglycerin vasodilator in patients without hypotension.The platelet count is frequently less thanThe diagnosis is in doubt.Fecal occult blood test every year colonoscopy every years buying cialis online mexico online Pounder E.Vasospasm e.If systemic inflammation is a key mechanism for atherosclerosis patients suffering from conditions associated with systemic inflammation should have an excess risk of cardiovascular morbidity and mortality.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #3  | 18 Ocak 2016 01:24 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
Evidence that polymyositis is an autoimmune disorder is growing stronger and some patients recover completely with immunosuppressive therapy.Serum PTH inappropriately lowGoodhearts Photoguide of Common Skin Disorders. vente viagra Drugs containing three fused rings used to elevate mood and increase physical activity and mental alertness areBoth the administration of ex vivo modified cells and the direct in vivo delivery of genetic material are considered gene therapy.Diagnosis Send synovial fluid for analysis to rule out infection or crystals D.Anorectal disease in of patientsfissures abscesses perianal fistulasThe surgery usually lasts less than an hour. levitra for sale on ebay AcrodermatitisEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Acrodermatitis is a childhood skin condition that may be accompanied by mild symptoms of fever and malaise.These counteracting mechanisms may in fact be inher ent to differences in the specic cellular processes under lying antigen presentation of mRNAbased vaccines as opposed to proteinbased vaccination strategies.This work established Korean medicine as distinct and independent from its Chineseinfluenced background.wrinkleE..Nystatin mouthwash swish and swallow three to five times per day only for oral candidiasis c. accutane Quick Hit Gait unsteadiness in elderly patients is often not investi gated and attributed to old age.You need to investigate further to determine the cause of the hypona tremia.A vertebra is composed of an inner thick round anterior portion called the vertebral bodyTheyre in the category of benzodiazepines such as Valium.However the question of why will always come second to whetherand it is likely to be academic to anyone who benefits from these hitherto mysterious arts.Louis ElsevierMosby.listening to sounds within the body where to get viagra cheap Vignozzi et al.If total cholesterol is mgdL and HDL is mgdL repeat screening in years. levitra 20mg best price However in humans the pinna is fixed and so small that it does not seem to contribute significantly to the hearing process.LCIS arises from the lobular elements of the breast.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #4  | 18 Ocak 2016 05:33 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
COMBINING FORMS COMBINING FORM MEANING TERMINOLOGY MEANING baso base alkaline the opposite of basophil The sufx phil means attraction to.All other images Dorling Kindersley For further information see E This eBook is downloaded from www.Insulin There are many different types of insulin.Its more common in women than in men and the onset tends to be before the age of cialis soft tabs The term acquired means these diseases or conditions are not present at birth.H.These conditions include Congenital adrenal hyperplasia Disorders of the testicles ovaries or adrenal glands Hypothalamic hamartoma McCuneAlbright syndrome Tumors that release a hormone called hCG Symptoms In girls precocious puberty is when any of the following develop before age Armpit or pubic hair Beginning to grow faster Breasts First period menstruation Mature outer genitals Some evidence suggests that it may be normal for these changes to occur as early as age in Caucasian girls and age in AfricanAmerican girls.compulsion Uncontrollable urge to perform an act repeatedly.When a virus invades a cell it hijacks the cells production machinery then uses its own genes to make more viruses.g.we obtain F R cos levitra 20mg If symptoms occur they typically start to days after exposure to the fungus.AIDS is not a disease that can be either determined or cured.auscultate listen to bowel sounds this is a nonspecific part of the abdominal examination.Koch explained his findings about the microbes life cycle and transmission and control measures. costco pharmacy prices levitra 52 IV nitroprusside or labetalol are usually the agents of choice.Seligman Flourishcoli most commoncauses of cases b.hyposecretion thyroid gland thyroxine best sildenafil pills for sex Acute interstitial nephritis an increasingly common disorder may develop after use of NSAIDS nonsteroidal antiinammatory drugs such as ibuprofen and other drugs.Mental status changesMALE REPRODUCTIVE SYSTEM Cut and blocked vas deferens Incision Excised segment of vas deferens Scrotal sac FIGURE Vasectomy.In the absence of the force the person is in stable equilibrium because his center of mass is above his feet which are theFinally the data were not presented by type of cocktail administered leaving open the question of whether or not this approach may be more effective against some microorganisms than others. kamagra gold 100mg review Surgery was limited to patching up wounds and similar trauma.They carry antigens identical to those used in The antibodies bind on to antigens on the germ marking it for destruction Destroyed germ the vaccine.Gut activation of vitamin D


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #5  | 18 Ocak 2016 13:37 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
With age the efficiency of the functions required to keep a person upright decreases resulting in an increasing number of injuries due to falls.Dropouts often do worse than patients who remain and excluding them creates bias.Only the force parallel to the direction of motion does work on the object.A normal erection is largely dependent on the healthy penile and systemic vasculature. complementaria a propecia The semimythical figure of Huangdi is credited with establishing China as a great civilization more than years ago..There are also a number of side effects including drowsiness and loss of concentration.Causes The pancreas is an organ located behind the stomach that produces chemicals called enzymes as well as the hormones insulin and glucagon.a.In his youth Jenner had himself been inoculated against smallpox. cialis online usa HR RR BP oxygen s aturation on room air.In chemotherapy drugs are given according to a written protocol or plan that details the route schedule and frequency of doses administered.A LSO A VAILABLE STUDENT EVOLVE RESOURCES complimentary access included with purchase of this text All student resources are now available online on the Evolve website.For example the contact angle between glass and water isStudy using CT scan or MRI to map treatment before radiation therapyWhat should I avoid while taking Lasix Avoid getting up too fast from a sitting or lying position or you may feel dizzy. adn es la kamagra HDACs catalyze the removal of acetyl groups from lysine residues resulting in a more compacted and thus transcriptionally repressed heterochromatin structureThree found no benefit.outer section of gland above each kidneyReplacement of traditional lms with digital equivalents I.The onset may be insidious.TH CENTURY Shamans use percussion instruments especially drums to beat out a rhythm. buy accutane canada Hypochondriasis is a preoccupation with body aches pains and discomforts in the absence of real illness.a.Stress seems to play some role but a direct causeeffect relationship between stress and cancer onset has not been proven.Use is continued for to months.arteries and reduce side effects.HIVpositive patients are at risk for Pneumocystis carinii and Mycobacterium tuberculosis but are still more likely to have a typical infectious agent. comprare cialis generico Email and texting are increasingly common ways for medical teams to communicate with one another and for patients and their medical team to communicate with one another.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #6  | 18 Ocak 2016 16:36 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Monoclonal proliferation of lymphocytes that are morphologically mature but functionally defective i.S.This particular test probably taps a little bit more into dispositions or personality.encephalo kamagra It also determines the acidity pH of your blood.Finally blood contains proteins white blood cells and antibodies that ght infection and platelets thrombocytes and other proteins that help the blood to clot.NurtureGenes Health and DiseaseMultilobar consolidation indicates very serious illness.A penile erection is the hydraulic effect of blood entering and being retained in spongelike bodies within the penis.A T H E F IGH T AGA I NS T CA NC ER One way of classifying cancers is by their primary site bone skin liver and so on. omifin where to buy These companies manufacture products for the treatment of ED.D.See also Megaloblastic anemia Anemia Causes Pernicious anemia is a type of vitamin B anemia.et al Safety and efficacy outcome of Mentor Alpha inflatable penile prosthesis implantation for impotence treatment.We should eat more whole grains nuts legumes fruits vegetables and olive oils. generic levitra l tabs The retina.Your doctor will also do blood tests to make sure the medicines are working properly.Watch This and Other Videos Now What Is Lasix Lasix furosemide is a prescription medicine that is used as a diuretic for high blood pressure and fluid retention. price of viagra 100mg walmart You will learn how the hypothalamicpituitaryadrenal axis is related to disease and even health.FSHEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version FSH stands for folliclestimulating hormone FSH.This also includes transportation street connectivity schools libraries the food environment and the recreational environment.et al.Working with wine and beer Pasteur demonstrated that contrary to popular belief fermentation was not a purely chemical process but involved microbial forms of life. generic cialis overnight delivery Neurogenic NO is considered the most important factor for relaxation of penile vessels and CC.Otolaryngology Head Neck Surgery.No specific therapy other than supportive care is required.Also the contents are less systematically organized.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #7  | 18 Ocak 2016 20:45 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
Adrenal adenoma in twothirds of the casesaldosterone producing adenoma Conns syndrome.Hematopoietic stem cells for example create various kinds of blood cell but cannot make muscle cells liver cells etc.gradual ending of menstrual function buy accutane online canada Sometimes we only selectively attend to information that fits our preexisting beliefs.akinetic lepsy seizure epilepsy Seethoracentesis Surgical puncture to remove uid from the pleural space.Consult ophthalmology and order an ESR.and Hellstrom J.This page does not focus on clinically asymptomatic inflammation of the prostate which is also referred to as histological or type IV prostatitis. cialis cost vs viagra cost The cure for Cushing disease is removal of the pituitary adenoma.It is used to image a wide range of body tissues including the bones heart thyroid and lungs.JQ is a rstinclass small molecule that selectively inhibits the interaction between bromodomain proteins and acetylated lysine residues and shows promise for treating genetically diverse subgroups of GBMIncreases in blood glucose and alterations in glucose tolerance tests with abnormalities of the fasting and hour postprandial sugar have been observed and rarely precipitation of diabetes mellitus has been reported.to tie off or bind B. priligy dapoxetina costo What is the appropriate next step in managing this patientAThe inherent charge distributions on the sample and the tip set up an attractive Coulomb force that Detector and Feedback Electronics Photodiode Laser Sample Surface Cantilever Tip PZT Scanner FIGURE 10 orodispersible levitra 20mg Inherited disorders characterized by inadequate production of either the a or b globin chain of hemoglobinWhat is the appropriate next step in managing this patient levitra canada HiV nephropathy


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #8  | 19 Ocak 2016 08:22 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
Trachoma caused by Chlamydia trachomatis serotypes A B and C Most common cause of blindness worldwide due to chronic scarring b.The following are the initial steps Obtain ECG and cardiac enzymes Give aspirin Begin IV heparin Diseases of the Cardiovascular System l STEPUP TO MEDICINE FIGure Pathophysiology of cHF.McVary et al.Remember that there are feet of DNA in the nucleus of each cell so things have to be wrapped fairly tightly. canada oil kamagra chewable This is a surgical emergency.food may either aggravate or relieve the pain.Acute mountain sickness is easier to treat in the early stages. viagra free trial pack Getting the Love You Want A Guide for CouplesSometimes men are given suppressive lowdose longduration antibiotic therapy. where to buy azithromycin in canada If the cocaine is separated from its powdered salt form and combined with ether ammonia or baking soda the resulting cocaine alkaloid is commonly called freebase.Heat removedThe indications for treat ment are unclear.Rigid cystoscopy uses a hollow metal tube passed through the urethra and into the bladder.They decrease osteoclastic activity via binding to hydroxyapatite and decrease the risk of fractures. tadalista vs cialis Our cardiovascular reactivity is responsible for helping us to be able to meet those threats that are ahead of us Our blood pressure and heart rate go up and we have either vasodilation where our arteries open wider to allow more blood to flow or we have vasoconstriction.Aspirin Antiplatelet agent reduces coronary reocclusion by inhibiting platelet aggre gation on top of the thrombus.The strong magnetic fields created during an MRI can cause heart pacemakers and other implants not to not as well.HiranoThey evaluated the associations between depressive symptoms and MSIMI in patients with coronary heart disease. kamagra fed ex delivery Elevated PSA should not be attributed to CPCPPS and warrants further investigation..In these conditions swell ing and erythema are more widespread and there is no palpable indurated vein.b Zhao and Christ Staerman et al.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #9  | 21 Ocak 2016 01:48 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Type of bleeding a.Children are affected most often and the infection usually occurs near the ends of long bones of the legs and arms.R. cialis price General characteristicsNonetheless patients should be aware of medication related changes in moods gastroesophageal reflux and transient weight gain as well as the possibility of recurrence of symptoms when oral corticosteroids are discontinued.Johannes C.Friedrich Miescher Swiss scientist Friedrich Miescher began studying the proteins in white blood cells soon after qualifying as a physician inPhiladelphia Pa Saunders Elsevier chap.The Table describes the American College of Physicians guideline grading system. orderviagra levitra A yearold female presents to your office with a month history of intermittent neck and shoulder pain with SOB that normally occurs when she does chores around the house or climbs stairs.We see increased reactivity to adrenergic stimulation.The immune system normally protects the body from harmful agents such as bacteria and toxins.mechanism of action propecia generika 1mg Lipsky Ivor Byren and Christopher T.E Monocyte.The uterus returns to its normal nonpregnant size.Diagnosis is made by biopsy of involved tissue or mesenteric angiography.Possible Complications Poor organ function Respiratory failure Shock When to Contact a Medical Professional Severe respiratory acidosis is a medical emergency.If the physician requires a closer look at the prostate gland or decides that a biopsy is necessary he may order a transrectal ultrasound which allows him to visualize the prostate gland.CrossRefMedlineWeb of ScienceHemorrhage or bleeding in the skin and other organs is a characteristic symptom. viagra price list It is a comparison of the density of urine with that of water.Fig.c.G T H E M ICROS COPE R EVOLU T ION ANTONI VAN LEEUWENHOEK Dutch merchant and naturalist Antoni van Leeuwenhoek was the first scientist to observe singlecelled organisms. dapoxetine 30 mg IMMUNE SYSTEM A defense network including lymph fluid lymph nodes thymus spleen and white blood cells that protects the body against infections and other diseases.to cm H O is appropriate initial setting c.As it heals the bone tunnels fill in.His hunch was that this should force out material from around the lung.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #10  | 21 Ocak 2016 14:47 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
If LFTs reveal cho lestasis obtain an abdominal or RUQ ultrasound.As an arrow is shot from a bow it enters the body in the sagittal plane dividing right from left.benzodiazepine treats anxiety and panic attacksRepeated oxygen desaturation and hypoxemia can lead to systemic and pulmonary HTN as well as cardiac arrhythmias. purchase tamoxifen citrate online Louis Mosby F from Moll JMH Rheumatology nd ed.EA mean Tmax was reached atAn independent committee of physicians pharmacologists pharmacists and manufacturers called the United States Pharmacopeia USP reviews the available commercial drugs and continually reappraises their effectiveness.LASIK buy oratane Collagen diseases affect connective tissues of the body.et al.and others consigned the idea of spontaneous generation as a medical phenomenon to history conversely modern evolutionary theory suggests that at some stage probably more than three billion years ago here on Earth life did indeed begin from a complex mix of nonliving ingredients.Caused by a type of coronavirus under the microscope it looks like a halo or crown corona in Latin it was named for its effects on the body which at first resemble influenza.Chronic pain such as chronic stress is an entirely different disorder.Cellulitis appears on an extremity as a warm reddish area of tender edematous skin. levitra Secretions puddle and do not drain normally.However if the respiratory failure is chronic renal compensation occurs and the acidosis is less severe.If VFib develops within hours of an acute MI longterm prognosis is favor able and the recurrence rate is low at year.antagonistic action Combination of two drugs gives less than an additive effect action.Secondly we need to know the trigger for that emotion.clinical features par 701 clomid for sale kinesiology Study of the bodys structure and processes as they relate to movement.anteThe ciliary body adjusts the lens rounding it and the pupil constricts.The treatment was often carried out by surgeons and barbersurgeons who combined shaving and haircutting with basic surgical work see pp.CrossRefMedlineWeb of Science acheter viagra Decreased tactile fremitus D.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #11  | 26 Ocak 2016 06:42 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Pharmacol. cialis 20mg soft tabs In the s Italian physician and scientist Girolamo Fracastoro suggested that minute particlessporesmight be responsible.Hemorrhoids anal fissures h.B.Another antibiotic effective in this condition i e able to enter the inflamed prostatic tissue is trimetoprimsulfamethoxazole. lasix ss So many people die in such a short space of time across Europe that they c.Endocrine and Metabolic Diseases l stEPUP to MEDicinE C. cheapest 200mg viagra Overall depending on the methods and circumstances variolation was estimated to reduce the death rate from smallpox from as high as one in three to one in or below.ureaThe tricuspid and mitral valves open in diastole as blood passes from the right and left atria into the ventricles.Intermediate probability nodules smaller than cmserial CT scanAndrews Scotland adopted a more pragmatic approach publishing A Practical Treatise on the Domestic Management and Most Important Diseases of Advanced LifeC.Heart rate respiration color muscle tone and response to stimuli each are rated or. vendita cialis da 5 mg MedicalEncourage fluids.Even though we have a list of DSM criteria of PTSD and the kinds of suffering it causes PTSD often pushes people who have it to cope in ways that are maladaptive.CxThe sympathetic nerves stimulate the body in times of stress and crisis.but Pasteurs ambition was to find vaccinations for other human and livestock diseases especially cholera and anthrax.Once you are inside the scanner the machines xray beam rotates around you. viagra vs, cialis Sarah Jones had a staphylococcal infection causing elevation of her white blood cell count known asImportantly this association remained in a multivariate analysis that controlled for other potential confounding variables.Allergy is the single largest reason for school absence and is a major source of lost productivity in the workplace.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #12  | 31 Ocak 2016 09:51 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
SSRIs have been associated with lower serum levels of luteinizing hormone folliclestimulating hormone and testosterone.Detailed comparisons between rehabilitation and LVRS are probably unhelpful since rehabilitation is applicable to almost every patient with chronic lung disease while surgery applies only to a select few.et al.The dermis is composed of interwoven elastic and collagen bers. buy cialis online canada paypal By anchoring alternate ends of its body to a surface and by producing sequential longitudinal and circular contractions the animal moves itself forward or backward.First the donor is treated with a drug that mobilizes stem cells into the blood.Also reviewed by A.Vitamin K replacement oral or subcutaneousIt may take a few days for PT to return to normal.It is possible to manufacture compo nents with specific values of resistance capacitance or inductance.TAHBSO pelvic and periaortic lymphadenectomy kamagra chewable Treatment is conservative.Patients with metastatic disease outside the chest are not candidates for surgery.splitPubMed Guay AT Bansal S Hodge MB.Lande R.f.Alternative Names Adrenoleukodystrophy Adrenomyeloneuropathy Childhood cerebral adrenoleukodystrophy ALD SchilderAddison Complex References Kwon JM. Priligy In very ill patients a tube may be placed through the skin to drain the gallbladder until the patient gets better and can have surgery.a.macrocephalya thalassemias a.. buy doxycycline acne Cholangiography PTC or ERCP a.Malignant potential is very lowSuch statistics reflected the positive results of variolation but it was still a risky procedure..msecCheck your answers with the information in the chapter or in the Glossary Medical Word PartsEnglish at the end of the book.Suggested Reading Martz and Livneh Coping with Chronic Illness and DisabilityI have no where met fonder husbands more affectionate parents than in the lunatic asylum during their intervals of calmness and reason. buy super active viagra online free radiopharmaceuticalThis shared orbit can be pictured as a rubber band pulling the two atoms together.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #13  | 1 Şubat 2016 04:57 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
Other symptoms fatigue malaise weight loss C. comprar cialis en la farmacia Quick Hit Cardiac arrest and sudden cardiac death are not syn onymous cardiac arrest Sudden loss of cardiac output potentially reversible if cir culation and oxygen delivery are promptly restored Sudden cardiac death Unexpected death within hour of symptom onset sec ondary to a cardiac cause Quick Hit Narrow complex tachycar dias originate above ven tricles.Eight hours later I had to return after giving myself a Neupogen injection.The platelet count is frequently less thanAnnual Review of Psychology achat pillule viagra These newly evolved domains which are generally attached to the amino or carboxy terminus are not essential for tRNA charging but rather are responsible for nonca nonical activities unrelated to aminoacylationNo bleeding.The marking indicates a short vowel sound.b.The medicine person might waft or blow smoke at recipients as part of the healing ritual. viagra online men health CT stands for computed tomography.Koch decided to investigate.globulinExpressive nonfluent aphasia b.For every mg dL increase in blood glucose level above normal the serum sodium level decreases about mEqL.Browse the Encyclopedia Adjustment disorderEmail this page to a friendShare on facebookShare on twitterBookmark SharePrinterfriendly version Adjustment disorder is a group of symptoms such as stress feeling sad or hopeless and physical symptoms that can occur after you go through a stressful life event. kamagra The blood that enters the lung capillaries from the pulmonary artery soon loses its large quantity of carbon dioxide into the lung tissue and the carbon dioxide is expelled.But unfortunately the reality is which it expenses Twentyfive every supplement and also at enough time associated with producing just isnt positioned on the particular National health service.Seronegative SpondyloarthropathiesThe leading causes of PID are sexually transmitted diseases STDs.Hemolytic anemia c. get online levitra prescription The eye views the magnified virtual image formed by the eyepiece.HsamiRb is a plasmastable microRNA that is elevated in premanifest Huntingtons disease.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #14  | 5 Şubat 2016 16:19 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
Congenital long QT syndromes d. comprar levitra online Guidelines for the prevention of stroke in patients with stroke or transient ischemic attack a guideline for healthcare professionals from the American Heart AssociationAmerican Stroke Association.It affects both sides of the body equally.Much of the immense Galenic Corpusthe body of work attributed to him and his close helpershas been copied and handed down relatively unscathed.Impaired or reduced level of consciousness with inability to protect the airway look for absent gag or cough reflex Diseases of the Pulmonary System DISEaSES Of ThE PUlMONary SySTEM l c.Recently FotinMleczek et al. cialis 5 mg Treatment consists of surgery prostatectomy radiation therapy andor hormonal chemotherapy.Philadelphia Pa Elsevier Churchill Livingstone chapOur term vaccine was first used somewhat later by Louis Pasteur see pp.Other sites include the calcaneus malleoli occiput elbows and back.Plain radiography a. generic cialis 50 mg et al.Name four types of plasma proteins.Nasal Rescue Phase data demonstrated that single doses of intranasal midazolam had rapid peak pharmacokinetic and pharmacodynamic effects with fast return to baseline..rd ed.Normal Results A normal result means no acidfast bacteria were found on the stained sample. where can i get free viagra samples During this period of revival Leonardo da Vinci made detailed observations of animal motions and muscle functions.Timing of surgery depends on severity of symptoms and patients risk assessment for surgery but in most patients early cholecystectomy is preferred.The column is bone tissue whereas the cord is nervous tissue.She founded the first formal nursing training school.In Healthy People there are four overarching goals. sildenafil citrate 100mg plus His wellorganized systematic studies greatly advanced the understanding of the anatomy and life cycles of insects especially how they change or metamorphose e..The historical reasons for the poor showing in the UK are complex but may include medical indifference to nonpharmacological management lack of scientific evidence poor funding and ineffective consumer demand.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #15  | 15 Şubat 2016 18:27 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The rate of filing among people and younger has decreased by.Access to credit is based on reasonable terms example as the group lending system and weeklyinstallment payments with reasonably long terms of personal loans enablethe poor to build on their skills to earn higher income in each cycle of personal loans. installment loans APR for months would pay.Fare Sport Tali Enti devono acquisire dufficio i dati e le informazioni di interesse oppure richiedere al cittadino di autocertificarle. b the borrower has provided to the loan broker proof that the borrower has paid the full outstanding balance under the first agreement.FAQs FAQs Weekly repayments Fortnightly repayments Monthly repayments Our loan process has been designed to be as easy as possible with online applications and a simple fee structure.Most often as soon as the following business day. payday loans no credit check Keeping the Card will expedite the receipt of benefits for future claims.Sales of the Chevrolet Silverado and GMC Sierra pickups combined rose percent to almost.Crime and safety contactuswestmercia.Word to Doug my Mom is a real estate agent that deals with these type of foreclosures all the time. bad credit personal loans Fees Charges About Credit Hub Capital Credit Hub Capital Pte.pHe does a good job explaining the pages in the bhp directory.It can be expensive to borrow small amounts of money and borrowing may not solve your money problems. personal loan Illustration Flat interest rates from as low as.Ltd.C C. payday advance Choose The Right Loan Terms Predictions Youll of course want a lowinterest rate from your unsecured home improvement loan but youll also want the flexibility of selectinga loan term that works for you and your family a lender with no unnecessary fees and a lender that treats you with respect and values your business.
 Yorum #16  | 16 Şubat 2016 09:05 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
APR representative on loans from Representative example Loan amount Term time years Rate of interest per annum fixed. cash loans Will you do a Credit Check Email infogetcashloans.The highest rate is.More ways to pay for your home improvement project. no credit check loans Having a second income can do wonders for your finances.Quint Group Limited is authorised and regulated by the Financial Conduct Authority and is entered on the Financial Services Register under reference number.In Toronto Shayan Khan says his payday loans became a trap spiralling out of control in a matter of months. loans online When applying for an online cash advance loan you will be required to provide identification and proof of income.account that is at least six months old and in good standing Payday loans usually only involve borrowing a small amount of money over a short period of time. payday advance A civil lawsuit over fruit from an orange tree falling into a neighbors yard may force the judge to simply decide who should keep the oranges.Where possible Aspire Money Limited will provide you with a number of possible and different How much do you pay to your credit card and loans each month This client agreement is governed and shall be construed in accordance with English Law and the parties shall submit to the exclusive jurisdiction of the English Courts. personal loan Those are things that wouldnt be provided to private companies preferential provision of goods and services provided by a government. Consumer Credit Interim Register No.Once you enroll the specialists will design a program plan that will give you to months to work out a repayment schedule that fits your budget.
 Yorum #17  | 16 Ocak 2017 09:45 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Зарегистрировался на страничке потому что зацепило.
На сколько доступно на сегодня банальный ремонт холодильника превратить в достижение.
Оптимальный Московский холодильников ремонт дорого в Новокосино Срочный Московский ремонт холодильников за доллары в Реутове Срочный выгодный холодильников ремонт бесплатно в Железнодожный А такое как посоветуете именовать?
Что характерно холодильник имеется у каждого. Я знаю о чем говорю, ремонт не каждому то и необходим.
http://srrll.com/space-uid-33205.html http://bbs.yitiaojieinfo.com/home.php?mod=space&uid=3534 Suriye'de Politik Surecin Yeni Asamas?-M.Pekoz » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #18  | 29 Ocak 2017 23:04 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Amazing! Я предпологал what will be worse. Suriye'de Politik Surecin Yeni Asamas?-M.Pekoz » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://ccmoore.com.ua/user/Locfat/
But written apply as the genius.http://jurnalonlain.ru/user/LocCaxia/ Successful operation .


--------------------
 Yorum #19  | 19 Eylül 2017 00:28 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #20  | 19 Eylül 2017 00:33 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #21  | 19 Eylül 2017 00:37 | Alıntı     

StewartRen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #22  | 19 Eylül 2017 00:51 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #23  | 19 Eylül 2017 01:11 | Alıntı     

Billyininy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #24  | 21 Eylül 2017 11:50 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #25  | 1 Ekim 2017 06:24 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Зрители негодуют, является выдумано что посмотрел, на сайте я видел что то эдентичное мастер холодильник ROSENLEW рязанский проспект

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: