Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Libya bölündü  


27-02-2011, 19:49 Kategori: Dünyadan  
Libya bölündü, gelecek karanlık, elde var Yeşil Kitap

KORAY ÇALIŞKAN

Yeşil Kitap 1975'te yazıldı. İlk baskıda tek kitaptı. Sonra Kaddafi kitabı köpürttükçe köpürttü. Her bölümü ayrı kitap oldu ve üç ciltlik nur topu gibi bir tez ortaya çıktı.

Kaddafi ve destekçileri Trablus çevresini kontrol ederken, ülkenin batısı eylemcilerin eline geçmiş durumda. Mısır sınırını ve Bingazi çevresini kontrol eden eylemcilerin bir önemli kozu var: Libya’nın en çok para kazandığı petrol ve doğalgaz kaynakları ile uranyum ve kimyevi hammadde madenleri Bingazi’nin hemen güneyinde.

Dahası, Libya’nın en gelişmiş petrol boru hattı şebekesi de Bingazi’ye yakın. Üzerine Libya’dan çıkıp Sicilya üzerinden İtalya’ya bağlanan boru hattına pompalanan doğalgaz da isyancılara yakın yerlerden toplanıyor. Kaddafi’nin öfkesinin esas nedeni bu. Eğer isyancıları bastıramazsa, kendi aşireti Kadadfa’nın çiftliği gibi yönettiği Libya’yı kaybedecek. Kendisine yalnızca Trablus ve güneyindeki petrol yatakları ve elbette elinden düşürmediği Yeşil Kitap kalacak. Rejim için Yeşil Kitap bir kurtarıcı. Libya’da internet yasak, ama Yeşil Kitap’ın web sitesi sürekli yenileniyor. Hatta Yeşil Kitap’ın Foucault’nun kemiklerini sızlatacak şemalarından birini sayfanın başına koymuşlar. Kitabı savunmak için ‘dünya halklarını göreve’ davet ediyorlar. Bir de tartışma forumu koymuşlar, ancak Kaddafi’yi ve ailesini eleştirenleri foruma almayacaklarını, hangi şekilde olursa olsun eleştiri yapanların atılacağını baştan söylemişler.
Bir bakalım, ne var şu Yeşil Kitap’ta:

Yeşil Kitap Kara Kitap

Yeşil Kitap 1975’te yazıldı. O zamandan beri Türkçe dahil en az 19 dile çevrilmiş. İki önemli baskısı var. İlk Arapça baskısı tek bir kitaptan oluşuyor. Kapağı elbette yeşil. Sonra Kaddafi karakterleri büyütüp, ödev yazarken sayfa sınırını tutturamayan öğrenciler gibi kitabı köpürtüyor. Her bölümü ayrı bir kitap haline getiriyor ve üç ciltlik nur topu gibi bir tezi oluyor.

Bölüm 1: Siyaset

Türkçede 1970 sonlarında tek cilt ve üç cilt olarak çıkmış. Hem solcuları hem İslamcıları heyecanlandırmış. Gerçekten okuduktan sonra mı heyecanlandılar, yoksa sosyalist olduğunu iddia eden yeşil kapağa mı bayıldılar bilemiyorum. Açalım kapağı, bir bakalım:

Kaddafi’ye göre demokrasinin ana sorunu temsil. Birileri kalkıp birilerini temsil ettiğini söylediğinde (İsveç, Norveç gibi toplumlarda) tiranlıklar kuruluyor. Modern Batı’nın önerdiği temsili demokrasi aslında bir diktatörlük. Parlamentolar da faşizan kurumlar. Partiler zaten kısmi çıkar savunan örgütler. Seçim mi? Halk iradesinin önündeki en önemli engel. Oy pusulası atık kâğıt, sandık çöp kutusu. Çözüm basit. Örgütlenmeye izin verilmeyecek. Partiler kapanacak. Bırakın seçimi, referandum bile yapılmayacak. Onun yerine halk ‘Basit Halk Kongreleri’ne bölünecek. Bu kongreler (nasıl olacaksa) sekreterlerini seçecek. Bu sekreterler sonra bir araya gelip ‘Üst Halk Konferansları’nı oluşturacak. Onların yanında bir de İdari Halk Komiteleri seçilecek, ama seçim olmadan! Böylece doğrudan demokrasiye geçilmiş olacak.

Bölüm 2: İktisat

Kaddafi ‘sosyalist’ bir ekonomi benimsiyor. Maaşlar ücretli kölelik düzeni yaratıyormuş. Katılmamak elde değil. Çözümü ne? Maaşları kaldırmak. Herkes üretime katıldığı kadar tüketime de katılacakmış. Güzel. Kaddafi fikirlerini, elma ağacı olmayan Libya’ya elma üretimini örnek göstererek anlatıyor. İşçiler elma üretiyorsa onlara elma verecekmiş. Sosyalizme bir faşist bile bu kadar hakaret etmemiştir. El insaf.

Yiğidi öldürelim, hakkını yemeyelim. Kaddafi’nin bile görüp de liberallerin görmediği şeyler var. Eğitim, barınma, gıda gibi gereksinimlerin doğal hak olduğunu iddia eden filozof kralımız, bunları halka vermiyor, o başka konu. Kitabın en cılız kısmı bu bölüm. Anlaşılır bir şey.

Bölüm 3: Toplum

Kaddafi’ye göre toplum, milli bir şey. Arada çok fark yok. Zaten sosyal hareketler aslında milliyetçi hareketler. Sömürgeciliğe karşı mücadele edenlerde bu iki kategori bazen karışır. Anlaşılır diyelim, geçelim. Gerisi ne kadar anlaşılır, bilmem: Her toplumu toplum yapan şey dinidir. Durkheim üstü Seyit Kutub. Yani İslam’ın altyapısı olmadan toplumdan bahsedilemiyor. ‘Millet’i kabileler, kabileleri de aileler oluşturuyor. Bolca ağaç, bitki, organizma benzetmeleriyle, korporatist faşizan nur topu gibi bir sosyal kuram doğuruyor.

Doğumdan bahsetmişken: Ailenin temeli kadın ve erkek. Bu iki cins, Kaddafi’ye göre eşit olmalı. Sonra uzunca bir kadın-erkek farkları analizi başlıyor. Burada ‘sosyoloji’ bırakılıyor, başka bir bilim dalına başvuruluyor: Jinekoloji. Kaddafi yazmış, biz okuyalım:

“Jinekologlara göre kadınlar her ay âdet görürler, ama erkekler âdet görmezler. Yani aylık sancıları olmaz.” Kaddafi, olur da anlamayan olur diye her şeyi iki kere açıklamayı seviyor. Beklendiği üzere çocuk bahsi açıldığında, çocuk bakımını kadına emanet ediyor. Erkeksi işleri kadına yükleyen Batı toplumlarının kadını maskülen kıldığını anlatıyor. Sonra da vahşi kuşun eti daha lezzetlidir, çünkü doğal hayattan gelmektedir diye yanlışlıkla kitaba girdiğini düşündüğüm bir bölüm başlıyor. Belki bir uzman “Mutfakta pişirilmesi gerekenlere girmeyelim şefim” demiştir. Bilemiyorum. Pazar spekülasyonu yapıyorum. Ortaya karışık bir rezalet. Dini doğallaştıran bir ucube. Sosyalizmden bahsedip faşizm anlatan bir kibir abidesi. Sentetik sentezlerin her bağlaçtan sonra birbirinin üzerine devrildiği bir risale-i yeşil rezalet. Kaddafi’nin insanlığa karşı işlediği suçlar bu kitapla başlamış.

Yeşil beyanname

İnsan, bitsin artık diyor. Malesef. 1988’de Kaddafi hızını alamıyor. Bir de BM’nin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne alternatif beyanname yazıyor. Nelson Mandela, Daniel Ortega, Fidel Castro, Hugo Chavez ya da Tayyip Erdoğan gibilerinin aldığı Kaddafi İnsan Hakları Ödülü de bu prensiplerin dünyaya yayılmasına hizmet edenlere veriliyor. Yerimiz az, uzatmayalım.
Bir deli saçması manzume daha. ‘Üçüncü Binyıl İçin İnsan Hakları’ başlığındaki bu metnin en ilginç özelliği, insandan bahsetmemesi. Suya sabuna dokunmayan, sakin bazı maddeler yok değil. “Her çocuğu annesi yetiştirmelidir” gibisinden bir emrin ya da ‘ölüm cezasının uygulanma koşulları’ gibi açıklamaların da Yeşil Beyanname’de olduğunu ekleyelim.

Aile başına çocuk sayısı belirtilmemiş, meraklısına not edip özeti bitirelim.
radikal


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 0)
  |   Okuma: 1358   |   Yorum: (3)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 20 Ocak 2017 02:29 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Говоря про Libya bolundu » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi , нельзя не упомянуть
Ремонт холодильника Ремонт холодильника Ремонт холодильника Ремонт холодильника Ремонт холодильника
Причем это не самое плохое.
http://www.forekssozluk.com/member.php?action=profile&uid=8913 http://izgnanniki.clan.su/index/8-29012


--------------------
 Yorum #2  | 30 Ocak 2017 15:46 | Alıntı     

siohal

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2839, Kayıtlı: 29.01.2017
   ICQ: 217675643,
Wonderfully/ I thought what will be worse. Libya bolundu » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi
http://mebelnavoi.com/user/Loccip/
However all to consider as a new trend.http://cdsnovo.ru/user/Locdem/ Successful operation !


--------------------
 Yorum #3  | 22 Nisan 2017 17:08 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Annabel Lee? Yeah, it rings a bell, but I can’t place it right now.
http://divinity-ulda.xoo.it/t68.htmhttp://au-rat-lorrain.vraiforum.com/t1919.htm
Just gone crazy or something. At Christmas I usually see all my family.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: