Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Bugün Mısır Yarın Filistin-Özgür Mumcu  


31-01-2011, 21:23 Kategori: Dünyadan  
Bugün Mısır Yarın Filistin-Özgür Mumcu-Radikal


Malum, WikiLeaks sitesinde ABD temsilciliklerinin gizli yazışmalarının yayımlanmasıyla diplomasinin koridorları az da olsa dünya kamuoyuna açıldı. Yani perde biraz aralandı ve sonuçlarını ileride daha net görebileceğimiz bir süreç başladı.
Gizli diplomatik yazışmaları sızdırma tekeli WikiLeaks sitesinde değil. Geçen günlerde El Cezire kanalı Filistin, İsrail ve ABD arasındaki görüşmelerin belgelerini yayımlamaya başladı.
1999’dan bugüne, 1600’ün üzerinde belgenin bir kısmına El Cezire’nin internet sitesinde geçen pazartesi gününden beri ulaşılabiliyor.
Yayımlanan belgelere göre Filistin adına görüşmeleri yürüten Filistin Yönetimi’nin İsrail’e bugüne dek görülmemiş boyutta tavizler verdiği anlaşılıyor. Filistin Yönetimi’nin Doğu Kudüs’teki hukuk dışı İsrail yerleşimlerinin bulunduğu bölgeden tamamen vazgeçtiği, hatta Mescidi Aksa’nın bulunduğu Harem-i Şerif bölgesinin egemenliği konusunda da ısrarlı olmayacağı görülü-yor. Görüşme tutanaklarına göre Filistinli diplomatlar “yaratıcı” çözümlere açık.
Hatta 2009 senesinde Filistinli baş müzakereci Saeb Erekat’ın tüm bu tavizlerden bahsettikten sonra “Bir siyonist olmadığım kaldı” diye isyan etmesi de tutanaklarda yer alıyor.

Öfke
Filistin görüşmeleri tutanaklarının El Cezire’ye sızmasından bu yana Filistin’deki ve diyasporadaki Filistinlilerde çok ciddi bir kızgınlık ve hayal kırıklığı gözlemlemek mümkün.
Bunlardan biri de Oxford Üniversitesi öğretim üyesi, arkadaşım Reem Abou El Fadl.
Reem geçen hafta Londra’da hareketli günler yaşadı. Baba tarafından Mısırlı, anne tarafından Filistinli olan birinin Arap dünyasının sarsıldığı bu günleri sakin geçirmesi zaten beklenemezdi.
Reem’in de üyesi bulunduğu İngiltere Filistinli Öğrenciler Genel Birliği, geçen perşembe Londra’daki Filistin temsilciliğini işgal etti ve taleplerini kamuoyuna duyurdu.
Eylem, İngiltere’deki Filistin diyasporasında da geniş bir destek buldu. Filistinli öğrencilerin talebi açık: Filistin’de derhal seçimlere gidilmesi. Ancak daha önceki seçimler gibi oy verenlerin sadece Batı Şeria ve Gazze’de bulunan Filistinlilerle sınırlanmaması.
Filistinlilerin yarısı Filistin dışında yaşıyor. Onlar da oy hakkı istiyor.

Halksız iktidar
Sızan belgeler Filistin Yönetimi’nin Filistin halkının bağımsızlık ve çözüm arzusuna kulak vermediğine işaret ediyor. İsrail ve ABD baskısına direnemeyen ve taviz üzerine taviz veren bir anlayış Filistin’i idare ediyor.
Öfkeyi daha da büyüten ise İsrail’in, Filistin’in verdiği tavizleri dikkate dahi almaması. Görüşme tutanaklarında bu açıkça görülüyor.
Reem, Filistin temsilciliğini işgal edenler arasındaydı. Ertesi gün ise Londra’nın Mısır Büyükelçiliği önünde protesto gösterilerine katıldı.
Bu genç akademisyenin odasının duvarında hâlâ Nasır’ın fotoğrafı asılı. Yüksek lisanstan arkadaşım Tunuslu Alya ise isyanı laik ve demokratik bir Tunus için sonuna kadar destek-ledi.
Yani şematik analizlerin ve kestirme tespitlerin zamanı değil.
Dün Tunus, bugün Mısır, yarın Filistin.
Dünyanın kadim merkezi Ortadoğu silkeleniyor.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 0)
  |   Okuma: 1041   |   Yorum: (1)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 16 Ocak 2017 03:03 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Зарегистрировался на страничке потому что заинтриговало.
Как же элементарно обыкновенный ремонт холодильника превратить в новость.
Быстрый столичный ремонт холодильников бесплатно в Выхино Круглосуточный приемлемый холодильников ремонт безналично в Кузьминках Срочный столичный ремонт холодильников за деньги в Таганском А такое как накажете именовать?
При всем этом холодильник присутствует у большинства. Я понимаю о чем запостил, ремонт не каждому то и нужен.
http://fglive.net/space-uid-2986119.html http://eatm.w211140.fxdns.cn/home.php?mod=space&uid=964760 Bugun M?s?r Yar?n Filistin-Ozgur Mumcu » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: