DataLife Engine > Diaspora > Mistoyê Rezakê Nevo öldü mü, öldürüldü mü? -H.Şamil

Mistoyê Rezakê Nevo öldü mü, öldürüldü mü? -H.Şamil


18-11-2012, 15:46. Разместил: Hejarê Şamil
Mistoyê Rezakê Nevo öldü mü, öldürüldü mü? -H.Şamil

Mistoyê Rezakê Nevo öldü mü, öldürüldü mü?

Hejarê Şamil

Karabağ savaşı kahramanlarından olan, Azerbaycan 157. tugay komutan yardımcısı Misto lakaplı Xosrov Mustafayev’in, 6 Kasım günü Azerbaycan cumhuriyetinde, Gobustan zindanı adıyla bilinen 13 numaralı cezaevinde “bilinmeyen bir nedenle” yaşama veda ettiği haberi geldi…

Mistoyê Rezakê Nevo (Xosrov Mustafayev), 27 Kasım 1957’de Ermenistan SSC’nin Vêdi ilinin Yengice köyünde doğmuş, 1989’da Ermeni-Azeri savaşı sonucunda ailesi ile birlikte Azerbaycan’a taşınmak zorunda kalmıştı.

İsmini çok duymuştum. 1993 yılında Baku’de yüz yüze tanışma fırsatımız oldu Misto’yla. Benden dokuz yaş büyüktü, bir de halk arasında ün salmış birisiydi. Bu iki nedenle kendisini bir küçük kardeş saygısıyla selamlamıştım. İlk sorusu şöyle olmuştu: “Evet, Hejar, anlat görelim Kurdistan’da ne var ne yok?” Ve koyu bir sohbete dalmıştık.

Sertti, asi ve itirazcı bir kişiliyi olduğu intibasını yaratmıştı bende. Konuşurken sık sık sözümü kesmiş, itiraz etmiş, kendi yorumunu katma ihtiyacı hissetmişti. Ancak bu itirazcı özelliği itici değil, çekici gelmişti bana. Çevresine insanları toplayabilme, yönetme özelliği, bu çekiciliğinden kaynaklanıyordu herhalde...

Ermenistan ve Azerbaycan arasında başlayan Karabağ uğruna savaşın ilk yıllarından itibaren Azerbaycan’ın Goranboy ilinde kendi yakınlarından bir askeri birlik oluşturmuş, ailesi ile birlikte kovulduğu Ermenistan’ın ordu güçlerine karşı savaşta aktif yer almış, kısa sürede Azerbaycan Cumhuriyeti 157. tugay (Goranboy tugayı) komutan yardımcısı görevine yükselmişti.

Geçen yüzyılın 90’lı yılların başlarında Baku’de ve Azerbaycan’ın diğer illerinde “Misto” ismi tüm vatandaşlar nezdinde kahramanlık sembolüydü. “Beyaz atlı prens” unvanlı bu Kürd hakkında efsaneler oluşturulmaya başlanmıştı.

Karabağ savaşındaki üstün hizmetlerinden, gösterdiği kahramanlıklardan dolayı kendisine iki kez (1 Ocak 1994 ve 5 Ekim 1994) Azerbaycan Cumhuriyeti’nin en yüksek ödüllerinden olan “Azerbaycan bayrağı” nişanı verilmiş, 24 Ocak 2006 tarihinde “ağır cinayet işlediği” gerekçesiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın özel kararıyla bu ödüllerden mahrum edilmişti.

1995’de Karabağ savaşını kaybetmiş, resmi topraklarının yüzde 20’sini Ermenistan’a kaptırmış Azerbaycan halen çalkalanmaya devam ediyordu. Bu süreçte iktidar, Xosrov Mustafayev’i devlete karşı kıyam kaldırdığı iddia edilen Azerbaycan Cumhuriyeti Özel Polis Kuvvetleri eski komutanı, Laçınlı (eski Kızıl Kurdistan) bir Kürd olan Rövşen Cavadov’a karşı savaşmaya yönlendirmek istedi. Misto’unun yanıtı net oldu: “Ben eski silah arkadaşlarıma karşı silah kaldırmam!”.

Bu olaydan sonra Azerbaycan’da kendisi açısından durumun kötüleşeceğini fark eden Misto, Rusya’nın Krasnodar diyarına taşınmak zorunda kaldı.

2003 yılında Azerbaycan devletinin verdiği ısrarlı güvencelere inanarak Baku’ye geldi ve havadan sudan gerekçelerle tutuklanarak 1995 yılında “Azerbaycan devletine karşı silahlı birliğe katılma ve vatana ihanet” suçundan 10 küsur yıl mahkumiyet cezası verilerek cezaevine konuldu.

Ve 9 yıl hükümlü olarak zindan yattıktan sonra, özgürlüğe kavuşmasına 17 ay kala Gobustan zindanında ölü bulundu. Ölüm nedeni: “bilinmezlik” ve “muhtemelen kalp krizi”...

Diaspora’da devletler oyununun kurbanı ünlü bir Kürdün kaderi işte…

Misto’un amcası oğlu, yakın arkadaşım Bariyê Refo ile konuşuyoruz. Gözleri hep dolu. “Ne diyeyim, kuş gibi sürüsünden ayrı uçan bizlerin kaderi böyledir” diyor ve ekliyor: “Misto’un, Azerbaycan devleti sınırlarının korunması için tek başına bir ordu kadar hizmeti olduğunu herkes biliyor. Sonu zindan ve ölüm oldu…”.

Misto’nun sadece Azerbaycan’a değil, Kurdistan özgürlük davasına da hizmetleri olmuştu… Barî’ye birlikte bu hizmetleri de anımsıyoruz.

Misto olayı bizlere şunu bir daha anlatıyor; bireysel olarak ne kadar güçlü olursan ol, özgür bir ülken olmadıkça her yerde karınca gibi ezilirsin…

Вернуться назад