Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kırgızistan Kürdleri  


23-11-2011, 16:29 Kategori: Diaspora  
Hejarê Şamil Kırgızistan Kürdlerini yazdı.

Kürd ve Kürdistanlılar tarihine titrek elleriyle parmak basmış arkadaşımız. İlk kelimeyi okuma tahammülü gösterin, alıp götürecek…“Gulxanim, Îskender, Xelîl, Nîgar û Memo rêda mirin. Wê paîzê û wê zivistanê qira xelkê hat” (“Gülxanım, İskender, Halil, Nigar ve Memo yolda öldüler. O sonbahar ve kışın katlolduk”)

Bir Kırgızistan Kürdüne bugününden dününe uzanan tarihi sorduğunuzda anıları ortalama bu sözlerle başlıyor.

Orta Asya’ya sürgününden 60-70 yıl geçse de anlılar çanlı, acılar taptaze. Sanki her şey dün yaşanmış. Hiçbir şey hafızalardan silinmemiş, kimse unutulmamış. Ne soğuktan donup nefesi kesilenlerin son kelimeleri, ne açlıktan ölenlerin gözlerindeki o tanımsız hüzün…

Kafkasya’daki köylerini, yaylalarını, bahçelerindeki elmanın, eriğin, armudun tadını bile unutmamışlar.

Kırgızistan Kürdleri

Üç saat içerisinde apar topar belirsizliğe sürgün edilen kurulu köylerin, ağır ellerin anıları nasıl olur sizce? Rengi koyu, sözü titreşimli, bakışı sonrasız, kelimesi “ah”lı, “of”lu. Yüz yıl geçse de unutamazsınız. Kırgızistan’daki sürgün Kürdleri unutamıyor işte.

Sürgünün yabancısı değildi Kafkasya Kürdleri. Yüz yıllardan beri her çeyrek asırda en az bir defa yaşadıkları kaderdi. Ancak bu ayrı bir sürgün olmuştu. Belirsizliklere sürgündü bu. Kimse nereye ve ne için sürüldüğünü bilmiyordu…

Sonuçları da vahim oldu. 1944’un Kasım ayında Gürcistan’dan sürgün edilen yaklaşık 92 bin Kürd, Ahıska Türkü ve Hemşin’in 1948 yılın Haziran’ına kadar 14 bin 894’u dünyaya veda etmişti, sürülenlerin % 11.8’i yani. Resmi rakamlar böyle diyor. Gerçekte ölenlerin sayısının ne kadar olduğu hiçbir zaman bilinmeyecek. Yumuşak abuhavalı Ağrı vadisinden yük trenlerinde taşınarak Orta Asya bozkırlarının soğuğuna yakalanan Kürdlerin çoğu “ölüp kurtulmayı” arzuluyorlardı zaten. Sürülenlerin yarısından fazlası yoldayken hastalanmıştı. Hiçbir tıbbi hizmet yoktu, günde onlarca insan ölüyordu.

Kırgızistan Kürdleri
Bir de ayrılık var. “Ayrılık ölümden beterdir” derler ya. Ayrılıktan da beter bir şey var mi? Bunu Kırgızistan’ın Talas yöresindeki yaşlı bir sürgünzedeye sordum. “Bilinmezlik!” dedi. Tek kelimeyle böyle yanıt verdi. “Bir de ayrıldıklarınızın mezarlarını bir daha ziyaret etme umudunu ebediyen yitirmiş olasın” diye ekledi. Sonra da yüzünün derin kırışları arasında kaybolan gözyaşını silmek için elinin arkasıyla yüzünü sıvazladı. Bildik bir manzara. Bütün anılar da böyle biter sürgün evlerinde.

Kırgızistan Kürdleri arasında 70 yıl içerisinde beş-altı defa sürgün yaşayan ailelerle sık sık karşılaşırsınız. Yüzüne yaklaşan, bilinmezliği her şeyden ağır bulan hem sohbetimin ailesi, 20. yy.ın başlarında Azerbaycan’dan Kuzey Kürdistan’a kaçmış, birkaç yıl sonra yeniden Serhed bölgesinden Azerbaycan’a sığınmış, 1918’de Serhed’e dönmüş, 1926’da “Roma Reş”ten kaçarak Ermenistan’a geçmiş, 1937’de Kırgızistan’a sürülmüş, 40’lı yılların sonunda Ermenistan’a geri dönmüş, 1989’da oradan Azerbaycan’a kaçmış, 1990 ortalarında yeniden Orta Asya’ya dönme zorunda kalmış. Ben kendisine “bu bir nesil kaybı, bir beyaz jenosittir” dedim. Yaşlı adam anlamadı galiba. “Zulme, gûrê min, zulme!” (“zulümdür, oğlum!”) dedi. Ben dıştan, buz gibi bir tanımlama yapmıştım. O ise yaşadığının ismini koymuştu: ZULÜM!

ZULÜM


“Atlarımın mezarı Kürdistan’da, babam ve anneminki Azerbaycan’da, iki kardeşim Ermenistan’da gömülmüş, tek kız kardeşimiz sürgün vakti trende öldü, cenazesini askerler aldı götürdü, hangi memleket olduğunu bile bilmiyoruz, oğlum Rusya’da öldü, orada da toprağa verdiler, biz kendimiz de burada Kırgızistan’da. Bu yaşıma kadar kimsenin mezarını ziyaret edemedim. Bu, zülüm değil de nedir?”
Kürdler, 1937’de Nahçıvan ve Ermenistan’dan Kazakistan ve Kırgızistan’a, 1944’de Gürcistan’dan Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan’a sürüldüler. Bir de Kafkasya içerisinde yaşanan sürgünler var.

Sürülenler yalnızca Kürdler değildi. Her dört taraftan ideolojik düşmanlarla kuşatılmış genç Sovyetler Birliği, Japonya’dan Avrupa’ya, oradan Ortadoğu’ya dek uzanan sınırlarında güvenlik yaratmak gerekçesiyle sınır boylarında yaşayan, sınırın diğer yakalarında “etnik akrabaları” bulunan halkları “güvenilmez unsurlar” olarak ülkenin içlerine doğru sürme politikasını hâla 20’ci yılda benimsemişti. 20. yılların toz-dumanı içerisinde büyük bir dünya devleti kurmak için çırpınan Moskova, “küçük insanların” acılarına aldırış edecek durumda değildi. İlk olarak Tver kazakları 20’ci yılda sürüldü. 1933’te göçebe Kazaklar, 1935’te Finler, Polonyalılar ve Almanlar sürüldüler. Ardından Kürdler ve diğer halklar…


KIRGIZİSTANLI KÜRDLER

Kırgızistan Kürdleri
Şeyh Ramazan Seyidov. Kırgızistan Kürdleri Birliği'nin başkanı. Özlü ve şaşmaz bir Kürdistan yurtseveri olan Şeyh Ramazan, Sovyet Kürdlerinin siyasi, sosyal, toplumsal sorunlarının çözümü için yürütülen her mücadele safhasında aktif roller üstlenmiştir. Halk arasında “Çağdaş Şeyh” adı ile de tanınan ve sevilen Şeyh Ramazan, Kurdistan’ın her dört parçasında yürütülen özgürlük ve demokrasi mücadelesini bütün olanakları ile desteklemektedir.

Ailesi 1937 yılında Kafkasya’dan sürülen Şeyh Ramazan, 14 Nisan 1958 yılında Kırgızistan SSC’nin Calal-abad bölgesinin Kok-Yangak şehrinde halkın kanaat önderi Şeyh Memmed’in ailesinde dünyaya geldi. Kırgızistan Devlet Üniversitesinin iktisat fakültesini okudu.

Genç yaşlarında halk arasında yaşanan sorunları adalet ve maharetle çözme yeteneklerine sahip olduğunu gösterdi.

Gençlik yıllarından itibaren toplumsal, siyasi çalışmalarda yer alan Şeyh Ramazan, SSCB Kürdleri Birliği “Yekbûn”un Kırgızistan şubesinin başkanı seçildi (1989). 1923 yılında oluşturulup 1929’da ortadan kaldırılan Kurdistan Kazası’nın (“Kızıl Kurdistan”) yeniden inşa edilmesi mücadelesinde filen yer aldı ve bu amacın gerçekleşmesi için yaşamı boyunca sebatlı bir duruş sergiledi.

Kurdistan Ulusal Kongresi’nin (Kongra Netewiya Kurdistan) üyesi oldu (1999-2000).
2001 yılında “Midiya” Kırgızistan Kürdleri Birliğinin başkanı seçildi, bu görevini şuana kadar sürdürmektedir. Başkanlık yaptığı dönemde Kırgızistan’da yaşayan halkımızın sosyal, kültürel ve siyasal gelişimi için çabalar yürüttü. Bu dönemde Kırgızistan Devlet Radyosu’unda haftada 15 dakikalık Kürdçe programlar hazırlanmaya başlandı, folklor, dans grupları oluşturuldu, çok sayıda Kürd konulu konferans ve seminerler yapıldı, Kürd dilinin ilk ve ortaokullarda eğitilmesi Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edildi.

Şeyh Ramazan, en büyük hizmetini 2004 yılında Federe Kurdistan Devleti temsilcisinin Kırgızistan’ı ziyareti zamanı Kurdistan Bayrağı’nın başkent Bişkek’te diğer dünya devletlerinin bayrakları ile birlikte göklere çekilmesine nail olmak biçiminde değerlendirmektedir.1937 SÜRGÜNÜ


Sıra Kürdlere 1937’de geldi. 1937 yılı Sovyetler Birliği tarihine aşırı despotluğun, sayısı milyonlarca hesaplanan iç katliamların başlangıcı olarak geçmiştir. SSCB çapında yüz binlerce aydın, ileri görüşlü insan “halk düşmanı” ismiyle damgalanarak hapse atılmış, Sibirya’ya sürgün edilmiş ve kurşuna dizilmiştir. 1937 kasırgasında birçok diğer uluslar gibi Kürdlerin payına toplu biçimde sürgün edilme düşmüştür.

Kırgızistan Kürdleri1937 yılının sonbaharında Ermenistan’ın Türkiye’yle sınır boylarında ve Nahçıvan’daki onlarca Kürd yerleşim birimi askeri birliklerce kuşatıldı. Önce tüm erkekler tutuklandı. Kadınlara ve yaşlılara uzun yolculuğa hazırlık yapmak için çok kısa bir zaman verildi. Yol için sadece en acil ihtiyaç eşyalarını alma izni tanındı. Önce cemselerle kadın, yaşlı ve çocukları, sonra ise gözaltında tutulan erkekleri tren istasyonlarına getirdiler. Birkaç saat sonra yük trenleriyle Orta Asya ve Kazakistan’ın bozkırlarına doğru bir ölüm yolculuğu başladı.

Kürdlerin sürülmesi planı Moskova’nın 7 Temmuz 1937 tarihli bir kararıyla hayata geçti. Bu kararda Ermenistan ve Azerbaycan’ın sınır boylarında yaşayan 1325 Kürd’ün Kazakistan ve Özbekistan’a sürülmesi öngörülmüştü.

Sürgün Kasım ayında gerçekleşti. Kürdler genellikle Kazakistan ve Kırgızistan’a sürüldüler. Kazakistan arşivlerinde korunan 9 Kasım 1938 tarihili bir belgeye göre 1937 yılının son baharında Kafkasya’dan bu ülkeye 1121 Kürd ve Ermeni ailesi göçertilmişti.

Ancak elde olan bölük pörçük belgelerden 1937 yılında kaç Kürdün sürüldüğünü net bir biçimde öğrenmek mümkün değildir. Sürgün Kürdleri bu rakamı binlerle, on binlerle ifade ediyorlar.

Yoldaki işkencenin dışında, sürgünün ilk yıllarında sürgün bölgelerindeki sert doğa koşullarına uyum sağlamakta zorlanan, aç susuz, üstelik üzerlerinde “siyasi sürgün” yaftası olan Kürdlerin neler çektiğini dinlemek ve anlatmak hiçte kolay değildir…


KIRGIZİSTANLI KÜRDLER


Kırgızistan Kürdleri
Sürgün çocuklarından olan Îbrahîmê Paşa (İbrahim Paşayeviç Nadirov) 1951 yılının 7 Ekim’inde Kırgızistan’ın Oş bölgesinin Suzak ilinin Bagış köyünde doğdu.
Sonradan Kırgızistan’daki “Kürd polis ordusu”nu en yüksek görevli albayı olacaktı.
İbrahimê Paşa’nın çocukluk ve gençlik dönemlerinde sürgün Kürdlerinin neredeyse tamamı Oş bölgesinin Kok-Yangak şehrindeki kömür madenlerinde çalışıyorlardı. Ortaokulu bitirdikten sonra İbrahim kömür madeninde elektrikçi olarak görev aldı.
1972’de Alma-ata (Kazakistan) köy işleri enstitüsünü kazandı, 1977’de Kırgızistan’ın Celal-abad bölgesinde maişet işleri sanayi tesisinde iktisatçı olarak çalıştı. Sonra emniyet sisteminde çalışmayı tercih etti. Emniyet’te görev kademelerini hızla atladı. 1978- 1994 yılları arasında Oş ve Bişkek bölgelerinde polis teşkilatının çeşitli bölümlerinde yönetici düzeyinde görevler aldı.
SSCB İçişleri bakanlığı Karakanda (Özbekistan) yüksek polis okulunda eğitim gördü (1983-1987).
1995 yılında Kırgızistan İçişleri Bakanlığı’nın hususi önem arz eden ekonomik cinayet ve irtişa ile mücadele dairesinin başına getirildi. Bu görevini 2000 yılına kadar sürdürdü.
2001 yılına kadar Kırgızistan İçişleri Bakanlığı ekonomik cinayetlere karşı mücadele şubesinin başkan yardımcılığını yaptı. Daha sonra bakanlık nezdinde irtişa ile mücadele dairesi başkanı, Bişkek şehri Pervomaysk il emniyet müdür başkan yardımcılığı görevlerini yürüttü.
2000 yılında polis albayı rütbesini aldı. Kırgızistan polis teşkilatındaki üstün hizmetlerinden dolayı 5 adet devlet madalyası ile ödüllendirilmiştir.
2004 yılında albay rütbesi ile emekliye ayrıldı. Halihazırda Kırgız-Amerika “Atlant Nefaplast” firmasının başkanıdır. 2006 yılında Federe Kurdistan’da “Russ Company” adlı inşaat-yatırım firması açtı.1944 SÜRGÜNÜ


Kırgızistan Kürdleri
Kafkasya’dan Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan’a ikinci Kürd sürgünü 1944’de gerçekleşir. Yine Kasım ayında, sonbaharda. Yolda ve ıssız bozkırlarda yüzleştikleri, soğuk, açlık ve ölüm oluyor.

1944 sürgünün senaryosu 1937’dekinin aynısı ama koşullar bu sefer daha ağırdır. Gene gecenin geç saatlerinde askerler aniden Kürd köylerini kuşatır. Toparlanmaları için üç saat zaman tanınır. Her aileye yalnız 1000 kg. ağırlığında eşya götürmek izni verilir. Bu sefer çok fazla erkeği tutuklamak icap etmiyor. Zaten erkeklerin yarısından fazlası savaş cephelerinde Alman faşizmine karşı çarpışmaktadır. Erkekler faşizme karşı ölüm-dirim mücadelesi verirken, aileleri Orta Asya bozkırlarına soğuk, açlık ve ölümün kucağına atılıyor...

1944 sürgünü projesini SSCB İçişleri Halk Komiseri (İİHK) Lavrenti Beriya hazırlamış, kararını Haziran ayında SSCB Devlet Savunma Komitesi Başkanı İosif Vissarionoviç Stalin şahsen vermişti. Stalin’in imzasını taşıyan kararda şunları okumaktayız:

Kırgızistan Kürdleri
“Gürcistan SSC devlet sınırlarının korunması koşullarını iyileştirmek amacıyla Devlet Savunma Komitesi:
“Madde 1.
- Gürcistan SSC’nin Axaltsixi, Adigey, Aspindzsk, Bogdanovsk illerinde ve Acarıstan SSC’in sınır bölgesinde yaşayan Türk, Kürd ve Hemşinlerden oluşan 86.000 kişilik 16.700 ailenin 40 binini Kazakistan SSC’ye, 30 binini Özbekistan SSC’ye, 16 binini Kırgızistan SSC’ye göçertilmesini;
- Göçertme görevinin SSCB İç İşleri Halk Komiserliğine (İİHK) havale edilmesini;
- SSCB İİHK’nın (yoldaş Beriya) göçertmeyi 1944 yılının Kasım ayında gerçekleştirmekle görevlendirilmesini karara bağlar…”


20 Eylül’de Özel bir talimatla İİHK başkanı ve Devlet Güvenliği Baş Komiseri (istihbarat, sonradan ismi KGB olmuştur) L. Beriya, “özel göçertme operasyonun 15-25 Kasım tarihinde yürütülmesi” talimatını imzalıyor. Ve 28 Kasım’da Stalin’e yazdığı raporunda operasyonun başarıyla gerçekleştiğini yazarak şunları belirtiyor:

“SSCB Devlet Savunma Komitesinin kararı uyarınca İİHK; Gürcistan SSC’in sınır bölgelerinden Türk, Kürd ve Hemşinlerin göçertilmesi operasyonunu yerine getirmiştir.

Bu ahalinin Türkiye’nin sınır bölgelerindeki nüfusla akrabalık bağları olan önemli bölümü, kaçakçılıkla uğraşmış, göç havası içerisinde bulunmuş ve Türkiye istihbarat organları için ajan devşirilmesine hizmet etmiş, ve eşkıya gruplara yardım yataklık yapmıştır.

(…)Axalkelek, Axaltsixi, Adigey, Aspindzsk ve Bogdanovsk illerinde göçertme operasyonu 15 ve 18 Kasım 1944’de ve Acarıstan SSAC illerinde 25-26 Kasım 1944’de yapılmıştır.
Toplam 91. 095 kişi göçertilmiştir”.


Kırgızistan Kürdleri
Göçertilen 91.095 kişiden 55.500 kişi Özbekistan’a, 29.500 kişi Kazakistan’a, 11.000 kişi Kırgızistan’a yerleştirilmiştir. Resmi belgelere yansıyan başka rakamlarda sürülenlerin sayısında farklılıklar görülmektedir. SSCB İçişleri toplum komiseri yardımcısı V.V. Çernişov ve İİHK göç bölümü başkanı M. Kuznetsov’un raporlarında 1944’te Gürcistan’dan göçertilenlerin sayısı 92.307 kişi olarak gösterilirken, Cumhuriyet’lere dağılımı ise şöyle ifadelendirilmiştir: Özbekistan’a 53.133 kişi, Kazakistan’a 28.598, Kırgızistan’a 10.546 kişi sürülmüştür.
1944’de sürülenler Özbekistan ve Kazakistan dışında Kırgızistan’ın Furunze (Bişkek), Talas, Oş, Calalabad vilayetlerinin onlarca köyüne yerleştirilmiştir.

1944 sürgünü “özel sürgün” niteliğinde olmuş, 1940’lı yılların ortalarından itibaren 1937’de sürülenler de bu kapsama alınmıştır. “Özel sürgün” kararına göre her yerleşim birimine 10’a kadar aile yerleştirilebileceği gibi, bir köyden diğer köye akraba ziyaretlerine gidişler de yalnız özel izin kâğıtları ile mümkün olmuştur. SSCB Halk Komiserleri Sovyeti’nin V. Molotov’un imzasını taşıyan 8 Ocak 1945 tarihli kararında “özel sürgünzedelerin” sıkıyönetim altında olduğu ve yaşamlarındaki sınırlamalar sıralanmıştı.

Ayrıca SSCB parlamentosunun 26 Kasım 1948 tarihli kararı uyarınca sürülenler, yeni yerleşim birimlerinde “ebediyen” yaşamak zorundaydılar ve kaçış cehtleri 20 yıllık “mecburi emekle” cezalandırılmalıydı.

Kırgızistan Kürdleri
Sürülenler üzerindeki bu sıkıyönetim uygulaması 1956 yılına, Stalin’in ölümünden sonra iktidarda yaşanan kısmi yumuşama dönemine kadar devam etmiştir. 28 Nisan 1956’da, SSCB parlamentosu kararıyla bu uygulama kaldırılmıştır.

KIRGIZİSTANLI KÜRDLERKırgızistan Kürdleri

Aliyê Mistefa Aliyev (Алиев Али Мустафаевич)

Genç yaşlarında müdrik bir insan gibi davranabilmek her insan oğluna kısmet olmayan bir erdemdir. Aliyê Mistefa Aliyev böylesi erdemliği yakalamış gençlerimizdendir. Derin entelektüel birikime sahip Aliyê Mistefa lise çağlarından şimdiye kadar Kurdistan’ın her dört parçasında ve diasporada yaşayan Kürdlerin siyasi, sosyal hayatındaki gelişmeleri takip ederek çevresindekilere aktarma özellikleri ile seçilmektedir. En temel özelliği ise pratik katkıları ile Kırgızistan’daki Kürd Birliği’nin yürüttüğü çalışmaların ön saflarında yer almasıdır. Yalnız kültürel faaliyetlere bütün ruhunu katması değil halk arasında yaşanan sosyal ve maişet sorunlarının çözümü için de her zaman elini taşın altına koyması da Aliyê Mistefa’ya yurttaşları arasında derin bir saygı kazandırmıştır.

Yurtseverliği, özverili çabaları, temennasız hizmetleri ile seçilen Aliyê Mistefa, Kırgızistan Kürdleri Toplumsal Birliği yönetim kurulu üyesi, Birliğin gençlik kollarının başkanıdır.

Aynı zamanda başarılı bir işadamı unvanını da taşıyan Ali, Kurdî ve Kurdisanî çalışmalara maddi katkılarını da esirgememektedir.
Ailesi 1926 yılında Kuzey Kurdistan’dan Kafkasya’ya 1937’de Kafkasya’dan Kırgızistan’a sürülen Ali Aliyev, 1969 yılında Kırgızistan’ın Calalabad bölgesinin Kok-Yangak şehrinde doğdu. Askeri hizmetini 1988-1990 yıllarında Afganistan’da yaptı. Hukuk, ekonomi ve tarih ihtisasları üzere üç üniversite bitirdi.
KIRGIZİSTANLI KÜRDLERKırgızistan Kürdleri
Cemalê Eliyê Biro (Ибрагимов Жамал Алиевич)

İş adamı, yurtsever, toplumsal aktivist.

1973 yılında Kazakistan SSC’nin Güney Kazakistan bölgesinin Algabas ilinin 22. Parti Kongresi sovhozunda dokuz çocuklu bir ailenin 8. çocuğu olarak dünyaya göz açtı.

Orta okul ve liseyi başarıyla bitirerek ((1980-1990) Almata Devlet Üniversitesinin Fizik-matematik fakültesini kazandı. Üniversiteyi 1995’te bitirdi.

1996’da Almata kentinde “Gren House” şirketinde menecer olarak çalışmaya başladı. Kısa sürede satış bölümünün başına getirildi.

2005 yılında Kırgızistan cumhuriyetinde kendi ticari şirketini kurdu. Şuan 650 kişinin çalıştığı bu şirket adından sık sıs söz ettirmektedir.

Cemalê Eliyê Biro, ticarî faaliyetlerinin yanı sıra kendi entelektüel birikimini sürekli geliştirmekte, Kazakistan ve Kırgızistan cumhuriyetlerinde Kürdlerin kültürel ve sosyal gelişimi için maddi ve manevi katkıda bulunmaktadır.

Genç iş adamı Camalê Elî, yurtseverlik duruşu, temkinli davranışları ve örnek kişiliği ile genç yaşında saygı duyulan ve sevilen bir şahsiyet unvanı kazanmıştır.


KIRGIZİSTANLI KÜRDLER


Kırgızistan Kürdleri
Rasul Başirov, 1970’te Ermenistan SSC Masis ilinin Zahmet köyünde doğmuştur. Ortaokulu bitirdikten sonra Kırgızistan Devlet Tıp Enstitüsünde eğitim görmüştür. Eğitimini Devlet Tıp Akademisinin cerrahlık kürsüsünde sürdürmüştür. (1994-1996). Anı kürsüde master yapmış ve çalışmaya başlamıştır. (1996-1999). 1999’da doktora tezi savunarak tip ilimleri doktor adayı ismini almıştır. 1999’dan şimdiye kadar Kırgızistan Devlet Tıp Akademisinin fakultetıf cerrahlık kürsüsünün asistanıdır. Kırgızistan Kurdleri Birliği'nin başkan yardımcısıdır.
Halka mütevazi hizmetleri nedeniyle Kırgızistan Kürdleri arasında ‘doxtora me’ (bizim doktor) adıyla tanınmaktadır.YÜZÜNE TOPRAK SÜRENLERİN DRAMI


Rakamlar soğuktur her zaman. Sonuçta bir istatistiktir. Bir anlam ifade ederler ama hiçbir rakam, 60-70 yıllık üzüntü ve öfkeden içi yanan bir ihtiyarın gözlerine taşan, kesik kesik kelimelerini titreten anlamı veremez.

Heso amca, 1945’te dünyayı Alman faşizminden kurtaran tarihi zaferden sonra, beş yıl boyunca aralıksız savaştığı cepheden Gürcistan’ın Aspinsk ilindeki Tımuk köyüne, ailesine döndüğünde beş yıl içerisinde çektiklerinden daha fazla acı duymuştu; ailesi yoktu, köyü kaybolmuştu! İlk yaptığı iş, yerden bir avuç toprak alıp yüzüne sürmek olmuştu… Neden böyle yaptığını hala da izah etmekte zorlanıyor. “Bir anda kanım beynimde toplandı, delirdiğimi düşündüm...” diyor. Savaştan dönüp sürgün edilmiş ailesini bulamayan her eski askerin böyle tüyler ürperten bir öyküsü var.

KÜRD SÜRGÜNÜNDE TÜRKİYE FAKTÖRÜ


30’lu yıllardan başlayarak güçlenen faşizmle sıkı ittifak ilişkileri içerisinde bulunan Türkiye’nin provokasyonları da Kürd sürgününde önemli bir etken olmuştur. Geçen yüzyılın 20 ve 30’lu yıllarında Kürd isyanlarıyla sarsılan Türkiye, ülkedeki durumu etkileme ihtimali taşıyan, üstelik 6 yıl otonomi tecrübesi yaşamış Kafkasya Kürdlerine sürekli düşmanca bir yaklaşım beslemiştir. Sovyetler Birliği ve Kafkasya Cumhuriyetleri ile ilişkilerinde Kürd faktörünü hep gündemde tutmuş, Kuzey Kürdistanlılarla manevi ve akrabalık bağları olan Kafkasya Kürdlerini etkisiz hale getirmenin yollarını aramıştır. Kızıl Kürdistan, Türkiye’nin gözünü her zaman korkutmuştur.

Kırgızistan Kürdleri
Türkiye, 30’lu yıllarda sınırın Kafkasya yakasında yaşayan Kürdlerle ilgili yürüttüğü bazı çalışmaları bilinçli biçimde deşifre ederek Sovyet hükümetini provoke etmiştir. O dönemde gölgesinden bile korkan Sovyet yöneticileri, Türkiye’nin kışkırtmalarını Kürdleri sürmenin diğer bir gerekçesi olarak algılamıştır.

1944 sürgününün özgün bir nedeni de o dönemdeki 2. Dünya savaşı ile bağlantılıdır. Hitler’in “Yıldırım Hızlı Barbaros Planı”nda Bakû petrollerinden dolayı Kafkasya’nın ele geçirilmesine Moskova’nın işgal edilme planı kadar önem verilmekteydi. Kafkasya’nın fethedilmesi planlamasının bir boyutu da burada yaşayan halkları müttefik güçler vasıtasıyla Sovyetlere karşı örgütlemek olmuştur. Savaş döneminde Faşist Almanya’ya müttefiklik eden Türkiye Cumhuriyeti’nin Gürcistan’da yaşayan Mesxeti (Ahıska) Türkleri ve Azeriler arasında yürüttüğü ajan faaliyetleri, Moskova’da ciddi endişeler yaratmıştır. Günde on binlerce insanın öldüğü dünyanın en kanlı savaşının tozu dumanı içerisinde Türkiye’ye sınır bölgelerde Azeri ve Ahıska Türkleriyle iç içe yaşayan ve bir kere “güvenilmezlik” damgası yemiş Kürdler, yeniden Moskova’nın gazabına gelmiştir. Bu sefer de Kürdler Türkiye’nin ateşinde yanmaya mahkum olmuştur.

Diğer taraftan sürgünler, tek dilli “Sovyet halkı” yaratmak projesini destekleyici mahiyet taşımıştır. Sürgünzedelerin yerleştirilmesinde; halkları bir birine karıştırarak, ahalinin seyrek olduğu alanların, nüfusun sık yaşadığı alanlar hesabına doldurulması biçimindeki genel anlayışla hareket edilmiştir. Sovyet halkı oluşturma projesini, sürgünün bir nedeni biçiminde ileri sürmek doğru değildir fakat sürgünler gerçekleşirken söz konusu projeye destek sunma anlayışı temelinde hareket edilmiş, sürülenler gruplar halinde ülkenin en ıssız topraklarına serpiştirilmiştir.


KIRGIZİSTANLI KÜRDLER


Kırgızistan Kürdleri
Çatoyê Siyabend Çatoyêv, 1969 yılında Ermenistan’ın Dilican şehrinde dünyaya göz açtı. Kızıl Ordu’da hizmet yaptıktan (1987-1989) sonra Rusya’nın Tomsk kentinde Politeknik Enstitüsünün makine yapımı fakültesini (1990-1995) ve Kırgızistan Devlet Milli Üniversitesinin hukuk fakültesini (2002-2007) bitirdi. 2008 yılında Kırgızistan İçişleri Bakanlığı Yüksek Okulunda master öğrenimi gördü.
Başarılı bir işadamı olan Çatoyê Siyabend 1995 yılından itibaren çeşitli firmalarda çalışmış, usta bir yönetici olarak kendini ispatlamıştır.
Kırgızistan uluslararası “Manas” havaalanında “Gamma SPA” ve “Manas management LLS” şirketlerinin güvenlik servisi başkanlığını yürütmüş (1999-2003), Kırgızistan’ın plastik ve alüminyum kapı ve pencereler üreten en önde gelen firmalarından olan “Atlant Nefaplast” firmasının müdürlüğünü yapmıştır.
Yurtsever özellikleri ile seçilen Çatoyê Siyabend Kırgızistan Kürdleri Birliği’nin aktif üyelerindendir.1989 SÜRGÜNÜ


Kırgızistan KürdleriBir de 1988-89’da, Sovyetlerin çöküşüne iki kala Ermenistan’dan yeni bir sürgün yaşandı.
1988’de körüklenen Ermeni-Azeri savaşı Kafkasya Kürdlerin kaderinde olumsuz izler bıraktı. Azerbaycan vatandaşı Kürdler, “vatandaşlık görevlerini yerine getirerek” Ermenilere karşı, Ermenistan vatandaşı Kürdler de aynı anlayışla Azerilere karşı savaşmaya zorlandı. Her iki tafradan binlerce Kürd, devletler oyununda, başkaların çıkarı için canlarından oldular.
Sağ kalan on binler ise Rusya steplerini, Orta Asya bozkırlarını boyladılar.


İSMİ KONULMAMIŞ “SÜRGÜN”


Kafkasya’dan başlayan başka bir Kürd “sürgünü” daha var.

60’lı yıllardan sonra Kafkasya’da, özellikle Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan’da (Nahçıvan) yaşayan Kürdlerin eğitim ve yeteneklerine göre iş bulmaması Kafkasya Kürdleri’nin yarısından fazlasının Rusya’ya ve Orta Asya’ya taşınmasına yol açtı. İyi yaşam umudu onları geniş Rusya’nın ve Orta Asya’nın yüzlerce iline, binlerce yerleşim birimine serpiştirdi. Öyle bir dağıldılar ki, Japonya’dan Avrupa’ya, Çin’den Buzul Okyanusuna kadar yayılmış kocaman topraklarda Kürd ayağı değmeyen tek bir ilçe neredeyse kalmadı.

Orta Asya’da yaşamak zorunda bırakılan sürgünzede, 90 yaşlı Uso dede, tüm yaşadıklarını “zülüm” olarak tanımladıktan sonra şöyle demişti bana: “Sonuçta şunu anladım ki, suçlu doğduk, suçlu yaşadık, suçlu da öleceğiz”. Kendi trajedisinin nedenini anlayıp dünyasını değişenler kadar, dünyanın kapısını döver dövmez suçluluğa gömülmüş bir kaderle boğuşmak zorunda kalan çocuklar da doğuyor sürgün evlerinde. Neden kendi ülkelerinde yaşama hakkından mahrum edildiklerini anlamakta zorlanacaklar bitmeyen sürgünün çocukları...

KIRGIZİSTANLI KÜRDLER

Kırgızistan Kürdleri
Telmanê Xalîd Xalîdî, 1974 yılında Kırgızistan’ın Oş eyaletinin Kok-Yangak şehrinde dünyaya geldi. 1975’te ailesi önce Ermenistan’a (1975), daha sonra Rusya’nın Kemerov eyaletine (1986) taşındı. 1989’da Kırgızistan’a gelerek burada liseyi başarıyla bitirdi.
Üç yüksek eğitim aldı. Moskova Slav Enstitüsü’nün hukuk fakültesini ve Kırgızistan Devlet Milli Üniversitesi’nin finans, kredi fakültesini (2005) bitirdi. 2008’de master eğitimini bitirdikten sonra Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Akademisinin uluslar arası ilişkiler bölümünde tahsil gördü.
Têlmanê Xalîd felsefe bilimleri doktor adayıdır. Panfilov ili Kuramin bölgesinin 5. dönem milletvekili olmuştur.
1995-1999 yılları arası “Niştiman” Kürd derneğinin başkan yardımcılığı yapmıştır. “Kurd-Kırgız hakları dostluk cemiyeti” başkan yardımcılığı görevini sürdürmektedir
.KÜRDLER KIRGIZİSTAN’DA


Kürdlerin Türkiye sınırlarından başlayan yolculuğu Çin sınırlarında son bulmuştu. Gözlerinde sınırdan sınıra koşturan fatihlerin gözlerindeki zafer parıltıları yoktu ama. Yorgun, üzgün ve hastaydılar. Nice yakınlarını yollarda kaybetmişlerdi. Dilleri Allah’tan bir ucuz ölüm istese de içlerindeki sonsuz yaşama istemleri ayakta kalmaya zorluyordu kendilerini…

Kırgızistan Kürdleri
El el, aşiret aşiret, köy köy belirsizliğe sürülmüş ve yarın nelerle karşılaşacaklarını kestiremeyen insanların en temel topluluk psikolojisi biliyor musunuz nedir? Sahipsizlik! Tutunacak bir dalın, yaslanılacak bir direğin olmamasının yarattığı dehşetli “toplumsal yetimlik” duygusu! Güvendiğin baba, övündüğün kardeş, teselli bulduğun anne senin gününde. Senden de beter çaresiz…

Bundan sonra ismini “felek” diye şifrelediğin Tanrına dil uzatıp, kadere boyun eğiyorsun. Ve senin sürgün yurdundaki tarihin böyle başlıyor.

Kırgızistan Kürdleri sürgün kaderi yaşamaya boyun eğdiler ama yiyecek, sığınacak, eğitim gibi basit insanı haklardan yoksun tutulmalarına karşı da baş kaldırmadan edemediler. 1938’de ileri sürdükleri insani yaklaşım taleplerine Kızıl Kaya şehrinde silahla yanıt verildi. Kızıl Kaya olaylarında kurşuna dizilen çok sayıda sürgünzedenin arasında o zamanlar parmakla sayılan yüksek tahsilli beş Kürd genci de vardı.
Kırgızistan Kürdleri
Kırgızistan’ın en ulaşılmaz bölgelerinde, genellikle Cellalabad, Oş ve Talas bölgelerinin ücra köylerinde yerleştirilmişti Kürdler. Açlığın, soğuğun ağır imtihanından geçtiler. 1956 yılında “özel sürgün” uygulaması yürürlükten kaldırılana kadar doğru dürüst okul yüzü bile görmediler.

Kazakistan ve Özbekistan’da olduğu gibi Kırgızistan’da da Kürdlerin “dünyaya açılması”, yüksek okullarda eğitim görmeye başlaması, Stalin’in ölümünden sonra gelişir. Bu tarihten sonra onlarca Kürd genci başta askeri-polis okulları olmak üzere yüksek okullarda eğitim görmeye başlar. 2000’li yıllara kadar Kırgızistan Kürdleri içerisinde teğmenden albaya kadar neredeyse 50 kişilik “Kürd polis ordusunun” oluşması ilgi çekici.

Kırgızistan Kürdleri arasında gelenekselleşen yüksek askeri-polis okullarına ilginin, sürgünden kaynaklanan toplumsal bir psikolojiyle yakından bağlantısı olsa gerek. Sürgün edildikleri günden itibaren asker, polis süngüsü altında büyüyen Kürd çocuklarının, kurtuluşu polis olmakta görmesinin bilimsel-psikolojik izahını yapmak mümkündür.

Kırgızistan Kürdleri
1956‘dan Sovyetlerin çöküş yıllarına kadar her hangi kültürel bir örgütlenmeye sahip olmasalar da fakir ve sakin bir yaşam sürdürdüler Kırgızistan Kürdleri. 1980’lerin sonu ve 90’lı yılların başında SSCB’de başlayan etnik-milliyetçi saldırılar Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Özbekistan’da olduğu gibi Kırgızistan’da da Kürdlerden yan geçmedi. 1990 baharında ülkedeki Kırgız milliyetçi çevrelerin başlattığı karışıklıklar döneminde Oktyabrskoye isimli Kürd köyüne yapılan saldırıda 4 araba yakıldı, 9 kişi yaralandı. Safarovka ve Mixaylovka köylerinden ise 305 Kürd ailesi kovuldu. Bu süreçten sonra yüzlerce Kürd ailesi belli aralıklarla Kazakistan’a ve Rusya’ya sığındı, ülkeden göçme eğilimleri gelişti.

Kırgızistan Kürdleri
2009 yılının ilkbaharında Bişkek yakınlığındaki Pervomaysk ilinin Petrovka köyünde Kürdlere karşı milliyetçi çevrelerin saldırıları, onlarca Kürd evinin yakılıp yıkılması, Kürd vatandaşların meydan dayağından geçirilmesi Kürdler arasında bu ülkeden göçme eğilimlerini daha da tetiklemiştir.

Bugün Kırgızistan Kürdleri genellikle Başkent Bişkek’in çevre illerinde ve köylerinde, Talas bölgesinin Manas ve Karaburun illerinde, Oş vilayetinin Suzak ilinde yaşamaktadır. Özellikle, son on, onbeş yılda Kürdler Bişkek kentine ve kente yakın Karl Marks, Petrovka, Vasilevka, Vinogradnoe, Leninskaya, Sukuluk isimli yerleşim birimlerine yerleşmiştir.
1989 yılı nüfus sayımında Kırgızistan SSC’de 14.300 Kürd kayda alınmıştır. Yerel Kürd aydınlarının tahminlerine göre ülkede yaşayan Kürdlerin sayısı bu rakamın üzerindedir.

Genellikle köylü kesiminden oluşan Kırgızistan Kürdlerinin esas uğraş alanı hayvancılıktır.

Kırgızistan Kürdleri
1950’li yıllardan sonra eğitim konusunda bir gelişme yaşanmış ise de Kürdlerin genel okuma düzeyi, Kırgızistan’da yaşayan diğer bir çok halkın gerisinde kalmaktadır. Yaşlı neslin yalnız yüzde biri orta veya yüksek tahsile sahiptir. Orta nesil ve gençler arasında eğitim düzeyi sevindirici boyutlara ulaşmıştır.

Kırgızistan Cumhuriyeti anayasasına göre ülkede yaşayan tüm göçmen azınlıklar yerel halkların sahip olduğu haklara sahiptir. Etnik milliyetçiliğin kabarış gösterdiği 90’lı yılların başlarında Kürdlere karşı baskıcı yaklaşımlarına rağmen, Kırgız halkı genelde Kürdlere ve diğer azınlıklara hoşgörülü olmuştur. Ne var ki, teorik anayasal garantiye, dominant halkın hoşgörüsüne ve atılan bir dizi olumlu adımlara rağmen, Kürdlerin vatandaşlık hukukundan kaynaklanan hakları direkt pratiğe yansımamakta ve yaşamsallaşmamaktadır. Kırgızistan Kürdlerinin toplumsal ve kültürel açıdan çözüm bekleyen birçok sorunları vardır.

Kırgızistan’da emniyet sistemindeki kimi görevliler dışında devletin yürütme, yasama ve hukuk organlarında Kürdler yer almamaktadır.
Kürdler, ağır koşullar altında kendi dillerini ve örf-adetlerini koruma anlayışıyla hareket etseler de, “asimilasyon virüsü” gençler arasında yaygınlaşmaya başlamıştır. Ev dışında ana dili kullanma zemininin sınırlı olması böylesi bir sonuca yol açmaktadır.

Kırgızistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra oluşan Kürd Birliği, Kürdlerin kültürel sorunlarının çözümü için atılan en önemli adımlardan biri olmuştur.

Kırgızistan Kürdleri
1992 yılında “Niştîman” adıyla kurulan Birliğin ismi, 2001 yılının Şubat’ında “Mediya” olarak değiştirilmiştir. Kırgızistan Halklar Birliği şemsiye örgütüne bağlı faaliyet gösteren Kürd Toplumsal Birliği, tüzüksel esaslarla teyit edilen önemli görevler üstlenmiştir:
“Kürd halkının dilini, kültürünü, örf-adetlerini, geleneklerini canlandırmak; toplumun tüm sağlam güçleriyle Kürdlerin gücünü birleştirmek; Kırgızistan’daki demokratik oluşumun gelişmesine yardım etmek; Kırgızistan’da yaşayan Kürd ahaliye iş bulmak için pratik destek sunmak (…); sosyal-siyasal ve kültürel alanda Kürd çıkarlarını korumak; gençleri enternasyonal ruhta eğitmek; istidatlı gençleri tespit ederek onların yeteneklerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak” vs.

Kırgızistan Kürdleri
“Mediya” Kürd Toplumsal Birliği’nin inisiyatifi ile 12 Nisan 2002’den itibaren Kırgızistan devlet radyosunda haftada 15 dakikalık Kürdçe radyo bölümü açılmış, Çatkul köyünde vokal-enstrümantal grup, Bişkek’te folklor-müzik grubu, Sokuluk’ta çocuk koreografi grubu kurulmuştur. Halk Eğitim ve Kültür Bakanlığından Kürdlerin yoğun yaşadığı yerleşim birimlerinde Kürd dilinin seçmeli olarak öğrenimi izni alınmıştır.

21 Mart 2002’de Bişkek’te Devlet Tarih Müzesinde “Kürd halkının Tarihi ve Kültürü” isimli açılmıştır.

Kadın ve gençlik kolu oluşturan Birlik, halkın toplumsal ve kültürel sorunları ile ilgili konferans, seminer ve yuvarlak masa toplantıları yapılmaktadır.

Kırgızistan Kürdleri
14 Ekim 2011’de Bişkek kentinde UNESCO’nun katkısı ile düzenlenen “Kırgızistan Kürdleri” isimli yuvarlak masa toplantısı Kırgız bilim insanlarının da katılımı ile yüksek düzeyde gerçekleştirilmiş, merkezi basın tarafından ilgiyle izlenmiştir.
Kırgızistan merkezi devlet televizyonu Kürd Birliği ile birlikte her yıl birkaç kez Kürdlerin toplumsal ve kültürel yaşamını konu eden programlar hazırlamaktadır.

Kırgızistan Kürdleri
Şex Ramazan Seyidov’un başkanlık ettiği Birlik, yerel Kürdlerin sorunları ve Kürdistan’daki gelişmelerle ilgili dönemsel bültenler hazırlamakta, öğrenci gençlik, kadın komiteleriyle birlikte Kürd halkının ve yurttaşları oldukları Cumhuriyetin önemli günlerinde etkinlikler düzenlemektedir.

Kırgızistan Kürdleri
Kırgızistan’da Kürdlerin kültürel yaşamında yaşanan önemli gelişmelerden biri de son yıllarda Kürdçe ve Kürdlerle ilgili çok sayıda kitabın yayınlanmasıdır. 2007 yılına kadar Kürdlerle ilgili tek bir kitabın basılmadığı bu ülkede son 5 yıl içinde bir kitap rafını dolduracak kadar ‘Kürd kitapları’ basılmıştır.

Birliğin faaliyetleri, diaspora koşullarının sonucu olarak ortaya çıkan ciddi siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel sorunların çözümü için yalnız bir başlangıç olarak değerlendirilebilir.

1994’ten sonra başta PKK olmakla Kurdistan siyasal organizasyonlarının genelde Bağımsız Devletler Topluluğu’nda özelde Kırgızistan’da yürüttüğü çalışmalar, Sovyetlerin çöküşünden sonra Kurdistan’la ilişkilerin gelişmesi diasporadaki Kürdlerin kendi ata yurtları ve soydaşları ile iletişimini geliştirmiş, halkın manevi-ruhsal yaşamında canlılık yaratmıştır.

Kırgızistan Kürdleri
Kürdistan Federe Devleti’nin kurulması Kırgızistan Kürdlerinin bir gün ülkelerine dönebilecekleri umudunu attırmıştır. Kırgızistan Kürdleri, Federe Devletin kurulmasından sonra Kurdistan bayrağının ilk defa resmi düzeyde 2004’ yılında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te dalgalandırmaya nail olmalarının kıvancını paylaşmaktan gurur duymaktadırlar.


KIRGIZİSTANLI KÜRDLER


Kırgızistan Kürdleri
Emekli polis yarbayı olan Ezizê Daudê Aga begê (Eziz Davud oğlu Davudov) 1951’de, Nahçıvan’ın Şerur ilinin Aşağı Daşarx köyünde kolhozcu ailesinde doğmuştur.
Azerbaycan devlet üniversitesinin filoloji fakültesini bitirmiştir (1979). Nahçıvan’ın Şerur ili merkezi kütüphanesinde metodoloji uzmanı, sonra şube müdürü olarak çalışmıştır. 1982 yılında Kırgızistan’a taşınmış, Kırgızistan İçişleri Bakanlığı (İİB) çeşitli şubelerinde görev yürütmüştür. 1990-93 yıllarında Nahçivan’da çalışmış, 1993’te yeniden Kırgızistan’da görevlendirilmiştir. Cinayet araştırma dairesinde sorgu yargıcı, polis şube müdürü, başmüfettiş görevleri yürütmüştür. Kırgızistan cumhuriyeti İİB’nın emniyet teşkilatının çeşitli ödüllerini almıştır. “Kürt ve Kırgızistan halkları dostluk derneği” başkan yardımcısıdır. Altı çocuğundan dördü yüksek eğitimlidir.Kırgızistan Kürdleri
Kırgızistan ‘Kürd polis ordusu’nun üyelerinden biri de albay Mihemedê Siltin Osmonov’dur. 1959’da Oş bölgesinin Kok-Yangak kentinde dünyaya gelen Mehmedê Siltin, Karakanda yüksek polis okulunu bitirdikten sonra başta Kırgızistan emniyet teşkilatının cinayet aktarış şubesinde baş amir olmakla diğer önemli görevler yürütmüştür. Kırgızistan Kürdlerinin toplumsal yaşamında aktif rol oynayan yurtseverlerdendir.


Kırgızistan Kürdleri
Opera sanatçısı olan Zabida Xudatayeva, Kürd şarkılarını kendi orijinal yorumu ile yabancılara beğendirmeyi başarmış bir gençtir. Kırgızistan Ulusal Konservatuarının öğrencisi olan Zabida, geniş diyapazona, ses genişliğine sahiptir. Çocukluk yaşlarından sanatla ilgilenmiş, ortaokul, lise kültür şölenlerinin değişmez yüzü olmuştur. Şimdi ise bu ülkede hiçbir Kürd şöleni onsuz geçmez. Aynı zamanda solo konserleri vermekte, sık sık cumhuriyet çapındaki önemli konserlere davet edilmektedir. Kendisi de müzik bestelemektedir.
“Mediya” Kürd Birliği’nin Gençlik kollarının yönetimde yer alan Zabida, Kırgızistan Kürd öğrenci gençler derneğinin yöneticisi, Kürd folklor müzik gurubunun öncüsü, Kırgızistan askeri bandosunun solistidir.
Ümit ediyoruz ki, Zabida Xudatayeva, kendi tekrarsız sesi ve tükenmez çabalarıyla çok geçmeden kendi halkını önemli dünya sanatçıları arasında temsil edecektir.
Zabida Xudatayeva Asan kızı 1989 yılında Kazakistan’ın Cambul bölgesinin Talas ilinde doğdu.


Kırgızistan Kürdleri
1982’de Azerbaycan’da dünyaya gelmiş Eleonora Ezîz Davudova gelecek vadeden genç bayanlardandır. Bilimsel kariyer kazanma arzusunda olan Eleonora, Kırgızistan Devlet Üniversitesini başarıyla bitirdikten sonra aynı üniversitede doktora öğrencisi olmuş, Kırgızistan Uluslar arası üniversitesinde uluslar arası ilişkiler üzere master yapmıştır.
Kırgız Devlet üniversitesi (2004-2010), Kırgız Uluslararası Üniversitesinin Yabancı Diller Enstitüsünde (2009-2010) ve Kırgız Milli Üniversitesinde (2010-2011) Fransız dili öğretmeni olarak çalışmıştır
Kürd, Rus, Azeri dilleri dışında İngiliz ve Fransız dillerini biliyor.Hazırladı: Hejarê Şamil


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 22)
  |   Okuma: 28180   |   Yorum: (337)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 3 Nisan 2014 07:54 | Alıntı     

OrvilleType

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 91, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: 178221462,
казино пополнить visa qiwi wallet visa казино вебмани отзывы казино golden palace yerevan казино на реальные деньги онлайн казино wmu игровые аппараты пополнение баланса казино онлайн голд.
 Yorum #2  | 6 Şubat 2015 08:33 | Alıntı     

lulu

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Telltale signs on the watch will acquaint if you bought a fake.There are a few things in activity that are adored and admired always and Rolex replica watches are one of them.Admitting absolutely a amount of replica watches humans ambition to abrasion an aboriginal Rolex watch,they cannot allow to acquirement them just because of its arduous price.Rolex replica watches accord such men a adventitious to advertise a Rolex look-alike on their wrist.Do not be bamboozled by the name of the watch.Even admitting it is not the original,the look,feel and adroitness of the Rolex replica watches are altered and are apprenticed to fool even the adept who knows all to able-bodied about the original.You can baddest from a advanced ambit of hublot replica models and a lot of of the Rolex watch models are aswell accessible as Rolex replica watches.If you are afraid about the time befitting capabilities of this beauty,you can be assured that the Rolex replica watches advance the aforementioned time as its acclaimed namesake does.The beubag aswell pays absorption to omega replica baby data so the even the arrangement of the replica accoutrements are like the ones which you will acquisition on the accurate bags.Thus,you can be abiding of what you buy from this online store.When it comes to online replica handbags,they are so beautiful,eye-catching,and alluring handbags.Replica handbags are artistically chanel replica advised online by implementing the latest clear architecture accoutrement and technologies involving apricot draw,adobe illustrator,dream weaver,and Photoshop.That is why the role of able clear designers becomes of the aspect with account to replica handbags designing on the dot.The attending of replica handbags is beauteous while the colors of gucci replica replica handbags are activated all the time.The capital acumen to buy a replica backpack instead of the branded backpack is that it will amount you about bisected to the retail amount of a absolute artist handbag.
 Yorum #3  | 19 Şubat 2015 14:27 | Alıntı     

RobertunepeRow

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
genuine viagra online without prescription viagra dosages Viagra viagra from india fake vicodin valium viagra Buy Viagra viagra combinations viagra user dicks gal
 Yorum #4  | 25 Şubat 2015 01:12 | Alıntı     

WilliamChegedat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
generic viagra and cialis Cialis cialis buy online ukcialis how it works Cialis ebay cialis offertaviagra online order Viagra prescription free viagradateline accutane Accutane cost of accutanepeyronies and viagra Buy Viagra viagra nhs choices
 Yorum #5  | 16 Mart 2015 06:15 | Alıntı     

TabathaSem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ampicillin No Prescription Parapharmacy Ampicillin No Prescription Bar Ampicillin No Prescription Free https://archive.org/details/Antibiotics_236. Amoxicillin Antibiotic Sinus Headache E Coli Resistant To Ampicillin Antimicrob Agents Chemother Ampicillin Side Effects Pregnancy Doxycycline Antibiotic Uses . Antibiotic Rx Online Physician Azithromycin Ampicillin No Prescription Pharmacy . Antibiotic Health Online Physician Cipro Azithromycin Antibiotic Macrolide http://ampicillinpills.net/ Levaquin Antibiotic Names Generic Zithromax Azithromycin Macrolide Antibiotic Ampicillin No Prescription Viagra Ampicillin Mechanism Of Action
 Yorum #6  | 18 Mart 2015 18:45 | Alıntı     

BarbaraEa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Peanut And Diabetes Diet https://archive.org/details/Effexor_370. Metoprolol Interactions Side Effects How Many Xanax To Get Stoned Buy Tramadol 100 Er Insulin Requiring Diabetes Glucose Levels . Minoxidil Loss Hair Restoration Ginseng Wafi Oud Metha Road . Retrovir Online Adresse Sale Tadalafil Prescription Pill Side Effects https://archive.org/details/Aldactone_488 Plan B Bc Side Effects Fluoxetine Side Effect Allopurinol Bpo No Prescription Generic Computer Prescriptions Cephalexin Monohydrate
Canadian Prescriptions Buy Femara
 Yorum #7  | 14 Nisan 2015 04:24 | Alıntı     

Wilioi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
benzodiazepines . tadapox Quick Hit TEE and CT scan are the pre ferred tests in the diagnosis of acute aortic dissection.This shoots out particles called positronsthe opposites of the electrons that orbit the atomic nucleusand as each positron collides with an opposite electron the two annihilate each other in a burst of gamma rays that are detected by sensors. no prescription generic viagra online granulo granules granulocyte hemo blood hemolysis Destruction or breakdown of red blood cells.. cheap drugs Although the heat removed by the evaporation of moisture from the lungs remains approximately constant the amount of heat required to warm the inspired air to body temperature increases as the ambient air temperature drops.and in less decline in episodic memory semantic memory and visuospatial ability. purchase perscription viagra cheap e.editInteractions Furosemide has potential interactions with the following medications Aminoglycoside antibiotics such as gentamicin Aspirin and other salicylates Other diuretics e. canadien farmacy viagra super active The peritoneum surrounds abdominal viscera liver small and large intestines stomach the pleura covers the lungs the periosteum protects bones and the meninges are membranes surrounding the brain and spinal cord.Ketogenesis is minimal because a small amount of insulin is released to blunt counterregulatory hormone release glucagons. kamagra price thailand How to Prepare for the Test The test may be done in ways After you have not eaten anything for at least hours fasting At any time of the day random How the Test Will Feel When the needle is inserted to draw blood some people feel moderate pain while others feel only a prick or stinging sensation.Symptoms Symptoms of dysfunctional uterine bleeding may include Bleeding or spotting from the vagina between periods Periods that occur less than days apart more common or more than days apart Time between periods changes each month Heavier bleeding such as passing large clots needing to change protection during the night soaking through a sanitary pad or tampon every hour for hours in a row Bleeding lasts for more days than normal or for more than days Other symptoms caused by changes in hormone levels may include Excessive growth of body hair in a male pattern hirsutism Hot flashes Mood swings Tenderness and dryness of the vagina A woman may feel tired or have fatigue if she is loses too much blood over time. viagra brand at low price .Infective endocarditis . viagra pills buy H.Nucleic Acids Res. low price on cialis canada Normal intake mL in fluids taken PO per day mL in solids or product of oxidation b.lateral decubitus . strattera C .The main battles took place on the Crimean Peninsula now part of Ukraine. lowest price viagra 100mg clinical features .The sufx phoresis indicates transmission as in electrophoresis the transmission of electricity to separate substances. cialis on sale online mastercard Trousseaus sign Inflate BP cuff to a pressure higher than the patients sys tolic BP for minutes occludes blood flow in forearm.
 Yorum #8  | 21 Nisan 2015 15:04 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis vs levitra vs viagra Cialis buy cialis with no prescriptionviagra genaric list of legitimate canadian pharmacies viagra in the philippinesbuy levitra without a prescription levitra without a script levitra australia pricespharmacy cialis cialis 5 mg better cialis levitra viagra whichnitroglycerin and viagra interaction healthy man viagra offer viagra online pharamcy
 Yorum #9  | 22 Nisan 2015 02:39 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis other uses canadian pharmacy canadian cialisviagra reactions Priligy viagra uk over the counterlevitra medications vardenafil online pharmacy compare levitrabuy apcalis oral jelly billig prix du cialis 5 mg free samples cialisbuy cialis online mastercard canadian pharmacy express cialis instructions
 Yorum #10  | 23 Nisan 2015 05:28 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
what is kamagra usa kamagra supplier buy kamagra jellycialis 5 mg daily side effects vente de cialis pas cher compare cialis viagra levitraviagra to buy online commander du viagra sur internet cheap fioricet soma tramadol viagraviagra and antidepressants cialis vs viagra generic viagra soft gel capsulecialis female experience Cialis buy cialis
 Yorum #11  | 8 May 2015 10:08 | Alıntı     

ClintonKt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zolpidem online without prescription <a href=http://www.zolpidemambienbuyonline.com/>buy zolpidem </a> - ( buy zolpidem online


Wilson Nurse'S Drug Guide 2007
 Yorum #12  | 9 May 2015 17:54 | Alıntı     

StaceyLary

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ibuprofen Overdose Death Histamine Receptor Antagonists Ageless Best Skin Care Product United States Lioresal For Muscle Spasm Zolpidem 10mg Pill Shape Ambien. Buy Apo No Rx Needed Paroxetine Cheapest Website Zovirax Topical And Pregnancy Prilosec Generic Drug Barrett's Esophagus . Coumadin Warfarin Soft Tissue Clonidine Generic Cheap Canada Drugstore Free Worldwide Shipping. CLONIDINE TTS PA SUMMARY. PREFERRED. Catapres TTS. NONPREFERRED Clonidine TTS generic. LENGTH OF AUTHORIZATION: 1 Year. Generic Order Clonidine | Buy Online Without Prescription. Low Prices, Fast . Voltaren Gel California Heisman Accutane Xenical Tabletta Adipex Without Prescription Azithromycin Rx Non Prescription Buy Zithromax Lowest Cost Benadryl Pharmacy Alendronate) generic online. Fosamax (Alendronate) online canada pharmacy7 ноя 2013. buy uk.. Buy fosamax Online, CLICK HERE. effect behind fosamax Lipitor Side Effects Forum Muscle Pain
 Yorum #13  | 18 May 2015 14:48 | Alıntı     

Dorothyvum

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Does Klonopin Cure Depression Danger Signs Of A Migraine . Bactrim Ml Metoclopramide Protonix Side Effects Comments Phentermine Adipex Drug Metoprolol Toprol Xl Benadryl Dystonia Oculogyric Crisis Flagyl Cause Chlamydia Reglan Dosage For Dogs . Diabetis Byetta Glucophage Avandia Ranitidine Buy During Pregnancy How Long Before Prednisone Ends Working Zolpidem Euphoria Ambien Cr. Diflucan Tv Commercial Nexium Dosage For Gi Bleed Gastroesophageal Reflux Disease Gerd Lexapro Drug Interaction Viagra Multiple Sildenafil Citrate .

Major Route Of Metabolism Of Diclofenac No Prescription Next Day Delivery Paxil Alli Offers 50 Mg Tramadol. Amazon Pure Testosterone Purchasing Nizoral Fedex Overnight Zocor And Niacin High Cholesterol Obesity Leading To Cancer . Home Kitchen.. What Other Items Do Customers Buy After Viewing This Item? CNOOC Ltd., one of China s three main state-owned oil and gas producers, has Migraines Caused By High Blood Pressure . Artificial Insemination With Clomid Methadone Maintenance And Pregnancy Withdrawal Symptoms Flexeril 10 Mg Wikipedia Valtrex How To Get Ciprofloxacin Dexamethasone Otic Suspension Ciprodex Side Effects Valtrex Dose Oral Herpes Outbreak Topamax Migraine Problems
 Yorum #15  | 12 Ağustos 2015 13:24 | Alıntı     

IsaiahMam

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
A severe myopathy has actually been observed with the usage of high dosages of corticosteroids, usually taking place in patients with ailments of neuromuscular transmission (e. g. myasthenia gravis), or in people receiving concomitant treatment with neuromuscular obstructing drugs (e. viagra soft g. pancuronium). The significance of this raised incidence 20mg prozac of prolactin-mediated mammary gland tumors in rats to human risk is unknown [view Warnings and Precautions (5. The components they list were Mucuna Pruriens, Tribulus Terrestris, and a bunch here i found it of other elements we've never become aware of. If you have heart troubles and are presently generic celebrex taking nitroglycerin, isosorbide dinitrate, isosorbide mononitrate, or recreational medicines (poppers) a major threat of heart, fainting or stroke attack is possible if Vardenafil is taken all at once with either of the drugs. A dosage change may be needed in case you have different health care problems that may impact the therapy, such as liver issues. Make sure you inform your physician regarding any type of wellness worries you have prior to obtaining a prescribed. Do not contact your herpes lesions buy prednisone cheap then your eyes or other individuals. Your medical professional could likewise suggest Azithromycin if medrol you have a youngster with middle ear infection, pneumonia, strep throat or tonsillitis. Clomid sildenafil (clomiphene) is a prescribed medicine made use of for ladies identified with infertility. Happens mainly in the GI wall surface. Two metabolites are determined: M1 (hydrolyzed beta-lactone ring) and also vermox M3 (M1 with N-formyl leucine side-chain cleaved), which are both considered pharmacologically irrelevant. It's important to prevent missing applications, as that can leave you retreatment much less efficient. See to it tretinoin cream you always tell your physician if you believe your medication is not working for you, as an option may require to be discovered. Lorazepam (IM)-- Administration of intramuscular lorazepam (2 milligrams) 1 hour after intramuscular olanzapine for cheap retin a treatment (5 milligrams) did not considerably impact the pharmacokinetics of olanzapine, unconjugated lorazepam, or complete lorazepam. This co-administration of intramuscular lorazepam and also intramuscular olanzapine for treatment brought in to the somnolence noted with either medication alone [ see Precautions as well as cautions (5. Antabuse (disulfiram) is a highly-efficient prescription medicine that causes undesirable adverse effects when the person consumes alcoholic beverages. It is consequently commonly utilized to deal with persistent alcohol dependency helping the medroxyprogesterone provera person taking it to eliminate alcoholic beverages desires. A few of the negative effects that Antabuse could trigger include mild frustration, impotence, skin breakout, drowsiness, metal taste in the skin, mouth and pimples breakout. Helping with mental problems with Seroquel takes a bunch of patience and even more money, particularly if you generic celebrex 200mg are not covered for it. A a lot easier and overall better means is to purchase your medication online, because internet drug stores are obtaining a growing number of beneficial nowadays.
 Yorum #16  | 2 Eylül 2015 07:23 | Alıntı     

RobertNaF

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You will certainly have to ensure you always inform your doctor if you create any type of metformin er 1000 mg significant responses to Tretinoin Cream such as hives, puffinessing of the lips or tongue, closing of your neck, problem breathing or puffinessing of your face. The following clinical conditions are known to do that: liver troubles, hindered renal system function and price of amoxicillin without insurance a record of epilepsy. 5-mg blue, tweaked apple-shaped, film-coated tablet computers, with the generic albuterol online code MSD 72 on one side and Proscar on the other. It is feasible that some negative effects of Zestoretic might not methotrexate have been stated. Larger imply reductions from baseline mobic tablets were seen with the active teams compared to with the placebo group. Significant differences from sugar pill were viewed less regularly in pee calcium. It is also utilized together with various other medicines to treat stomach ulcers created by Helicobacter methotrexate pylori. You will always nee to ensure you speak to your medical professional concerning this aspect and cover anything else you believe is of prozac online relevance. Prandin was as compared to other the hormone insulin baclofen 10 mg no prescription secretagogues in 1-year controlled tests to show comparability of efficiency and also security. There is evidence to recommend that the frequency of these common negative occasions could be influenced by the price of buy bupropion online titration. Neoplasms benign, malignant and also undefined: stomach neoplasm, adenocarcinoma, adenoma benign, basal cell carcinoma, bladder cancer cells, breast cancer, boob neoplasm, persistent lymphocytic leukemia, colon cancer, intestines baclofen no preciption cancer cells, endometrial cancer, gallbladder cancer, intestinal cancer, gastrointestinal neoplasm, hemangioma, hepatic neoplasm, hepatic neoplasm deadly, lip and/or dental cavity cancer, lung neoplasm deadly, lung cancer metastatic, lymphoma, malignant most cancers, melanocytic naevus, metastases to lung, several myeloma, oral neoplasm benign, neoplasm, neoplasm deadly, neoplasm prostate, neoplasm skin, neuroma, ovarian cancer cells, prostate cancer, prostatic adenoma, pseudo lymphoma, renal neoplasm, skin cancer cells, skin papilloma, squamous cell carcinoma, thyroid neoplasm, uterine leiomyoma. The boosts were not tretinoin cream related to jaundice or other medical signs or signs and symptoms. Viagra should not be brought with nitrates (substance abuse to manage chest pain) as this may cause an impressive come by blood tension buy doxycycline and a movement. Tadalafil overdose signs include queasiness, uneven heartbeat, lightheadedness, fainting and breast pain. Consuming alcohol could intensify the side effects of Tadalafil so it's recommended to do without any kind of alcohols while taking allopurinol on line the medication. You propecia online will need to see to it your disorder is monitored throughout the duration of the treatment to ensure you do not create any type of preventable negative effects. This is a preferred anti-impotence medicine that functions by stimulating blood cheap nexium flow to the cells of the penis.
 Yorum #17  | 6 Eylül 2015 10:59 | Alıntı     

cialis buy uk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis pill <a href="http://canadianpharmacyusa24h.com/#erect-dysfunction">cialis purchase</a>, cialis review <a href="http://canadianpharmacyusa24h.com/cialis-soft.html">tadalafil
5 mg canada</a>, cialis 20mg tablets <a href="http://cialispillsedweb.com/">tadalafil 5 mg online</a>, cialis cheap prices <a href="http://tiny.cc/x4sx2x">generic cialis 5 mg price</a>, cialis lilly <a href="http://sbs.nsk-sys.com/track/traffic.php?c=11679-1-124&u=http://canad
ianpharmacyusa24h.com/">cialis promise free trial</a>
 Yorum #18  | 12 Eylül 2015 11:51 | Alıntı     

Pethwqq

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Everything is on this site
http://ublogz.com/wp-up/
Everything is on this site
Everything is on this site
http://ublogz.com/wp-up/
Everything is on this site
Everything is on this site
http://ublogz.com/wp-up/
Everything is on this site
<a href="http://ublogz.com/wp-up/" >Clck Here</a>
 Yorum #19  | 12 Eylül 2015 17:14 | Alıntı     

Accutane

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://safeinternetshop.com
http://safeinternetshoping.com
http://safeonline-shop.com
http://safe-internetstore.com
http://safe-internetshop.com
 Yorum #20  | 15 Eylül 2015 18:35 | Alıntı     

Arthurpi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #22  | 19 Eylül 2015 13:56 | Alıntı     

Arthurvon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #23  | 25 Eylül 2015 00:08 | Alıntı     

NathanLied

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://nathanvmboa34blog.ampedpages.com/Indicators-on-dapoxetine-review-You-Shou
ld-Know-3384
http://jeffreyffuiz45blog.thezenweb.com/5-Tips-about-dapoxetine-review-You-Can-U
se-Today-3385
http://davidvpfsd67blog.full-design.com/The-5-Second-Trick-For-dapoxetine-review
-3229
http://rudydvjvi79blog.peveroweb.com/Not-known-Facts-About-dapoxetine-3920
http://stevenoixho99blog.pointblog.net/Indicators-on-dapoxetine-review-You-Shoul
d-Know-4342
http://jaydenxqira46blog.unblog.fr/2015/09/23/the-basic-principles-of-dapoxetine
-review/
http://jessesqcsf99blog.pages10.com/Fascination-About-dapoxetine-review-1770
http://luisedrct11blog.soup.io/post/625813230/The-smart-Trick-of-dapoxetin-That-
No
http://stevenqdmuz12blog.postbit.com/top-guidelines-of-priligy-dapoxetine.html
http://nathanfarep01blog.blogocial.com/The-Single-Best-Strategy-To-Use-For-prili
gy-dapoxetine-2776
http://www.purevolume.com/listeners/matthewuphvh68blog/posts/3108995/The smart Trick of dapoxetin That No One is Discussing
http://williamhewcl89blog.onesmablog.com/Indicators-on-dapoxetine-review-You-Sho
uld-Know-2945
 Yorum #24  | 29 Eylül 2015 09:18 | Alıntı     

AabhonySi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://www.dailykos.com/user/John3e5a3sd4
https://modules.apache.org/profile.lua?uid=128577
https://foursquare.com/user/140778992/lists/created
http://pahma.berkeley.edu/delphi/modules/auth/profile.php?uid=185853
https://disqus.com/by/worriedcore93/
https://issuu.com/worriedcore93
https://www.coursera.org/user/i/99110a6ec1153de90e866589eb53dd88
http://ireport.cnn.com/people/AVLg3tKPh
https://en.gravatar.com/worriedcore93
https://www.zotero.org/worriedcore93
http://feedback.link.springer.com/people/lauren_peters_7468394
https://www.scribd.com/worriedcore93
 Yorum #25  | 30 Eylül 2015 16:20 | Alıntı     

AabhonyEl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://michaelzshuh68blog.activo-blog.com/Primer-blog-b1/amoxicillin-dosage-Thin
gs-To-Know-Before-You-Buy-b1-p2.htm
http://indyarocks.com/blog/2449632/amoxicillin-500mg-for-Dummies
http://henryxwofx68blog.bloggactivo.com/Primer-blog-b1/The-Fact-About-amoxicilli
n-side-effects-That-No-One-Is-Suggesting-b1-p2.htm
http://tonypfugq02blog.bloggadoras.com/Primer-blog-b1/5-Essential-Elements-For-a
moxicillin-b1-p2.htm
http://jessefqaro57blog.activosblog.com/Primer-blog-b1/The-5-Second-Trick-For-am
oxicillin-side-effects-b1-p2.htm
https://www.youtube.com/channel/UCCVLZ9yamRWDpy0DJEhyrwQ/channels
https://www.youtube.com/channel/UCCVLZ9yamRWDpy0DJEhyrwQ/playlists
https://www.youtube.com/channel/UCCVLZ9yamRWDpy0DJEhyrwQ/videos
http://johnfapeq02blog.blogactivos.com/Primer-blog-b1/Helping-The-others-Realize
-The-Advantages-Of-amoxicillin-b1-p2.htm
http://loganxriui79blog.blogeadora.com/Primer-blog-b1/Detailed-Notes-on-amoxicil
lin-b1-p2.htm
http://loganxncre57blog.misblogos.com/Primer-blog-b1/An-Unbiased-View-of-amoxici
llin-dosage-b1-p2.htm
http://noahuncob45blog.activos-blog.net/Primer-blog-b1/The-5-Second-Trick-For-am
oxicillin-side-effects-b1-p2.htm
 Yorum #26  | 1 Ekim 2015 12:03 | Alıntı     

Petypxz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Способы бросить курить
http://poslednienovosti.net/

Рабочий способ бросить курить
<a href=http://poslednienovosti.net/">Способы бросить курить</a>
 Yorum #27  | 6 Ekim 2015 05:09 | Alıntı     

Williamfele

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
best drugstore foundation
walmart cialis prices without insurance
cialis without a doctor 20mg


http://buycytoteconlinefastdelivery.top
http://viagrawithoutadoctorprescriptionusa.top
http://doxycyclineantibioticwithoutprescription.top
 Yorum #28  | 12 Ekim 2015 20:02 | Alıntı     

ihry80

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I qualified <a href="http://cialis4usa.com/ ">cialis</a> side effects such as sinus congestion, and stony headache. These were intolerable at <a href="http://cialisgd.com/ ">cialis free trial</a> 20mg several times weekly. I set myself usual several weeks without attractive any <a href="http://cialispricing.net/ ">cialis</a> and fascinating a 20mg ticket exclusive when genuinely needed free cialis samples.
 Yorum #29  | 31 Ekim 2015 22:09 | Alıntı     

cialis without a doctors prescription

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href=" http://overthecountertadalafil.com/ ">cialis without a doctor prescription</a> <a href=" http://couponcialis.net/ ">cialis trial</a> <a href=" http://cialiswithout-adoctorsprescription.net/ ">cialis without a script</a>
 Yorum #30  | 14 Kasım 2015 16:09 | Alıntı     

grifhs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Overdosing <a href="http://viagrawithoutadoctorprescriptioncheap.com/">viagra without a doctors prescription</a> is dangerous. Do not take overdose of <a href="http://viagrawithoutadoctorprescriptioned.com/">viagra without ed</a>. Take merely whole pill <a href="http://genericviagrawithoutadoctorsprescription.com/">viagra without ed</a> in unified day. Recall this unsophisticated regulate and will never have to face overdosing viagra prescriptions online side effects.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: