Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Çağdaş Şeyh, Şeyh Ramazan'la Söyleşi- H.Şamil  


26-01-2011, 21:30 Kategori: Diaspora  
Hejarê Şamil


Şeyh Ramazan Orta Asya’da yalnız Kurdlerin değil çeşitli milletlerden oluşan Kazakistan ve Kırgızistan Müslümanları'nın tanıdığı, bildiği bir isim. İlgi çekici bir lâkabı var; ‘Çağdaş Şeyh’. Yüksek ekonomik eğitimi görmüş, derin dini bilgiye sahip bir şahsiyet. Yüzlerce kişinin bulunduğu meclislerde Mısır’dan İran’a kadar çeşitli medreselerde dini eğitim görmüş din adamlarının dini konular tartışılırken Çağdaş Şeyhimizin karşısında suspus olduklarının tanığıyım.

Şeyh Ramazan Kırgızistan Kurdleri Toplumsal Birliği’nin de başkanı.

Geçenlerde Orta Asya’ya gelen bir Arap din adamını karşılayacaktık. Hava alanına birlikte gittik. Beklediğimiz uçağın bir saat geciktiği ilanını dinlediğimde ‘fırsat bu fırsat’ deyip gizlice telefonumun ‘kayıt’ düğmesine bastım…

Bir hayli konuştuk. Sohbetin bittiğine karar verdiğimde ‘Şeyhim, kusuruma bakma, konuştuklarımızı kaydettim, bir mahsuru yoksa yayınlamak isterim, kaleme aldıktan sonra veririm, okursun’ dedim.

Güldü.

‘Kaydettiğini bilseydim daha sert konuşurdum. Okumama gerek yok. Noktasına, virgülüne dokunmadan yayınlayabilirsin. Ne konuştuğumu biliyorum’ yanıtını verdi.

Uzun bir sohbetti. Fazla yer tutmasın diye kendi söylediklerimi kısaltarak konuşmayı bir söyleşi haline getirdim.


Sohbete şöyle başlamıştım:

-Kurdistan’daki son Hizbullah tahliyelerini ve sonrasında yaşanan olayları takip ediyorsun herhalde. Türkiye’de yargı hükümeti, hükümet yargıyı suçlayarak günlerini gün ediyorlar.

-Hizbullah’ın askeri kanat sorumlusu Hacı İnan’ı tekrardan yakaladılar, tutuklama kararı da çıktı galiba. Bu da oyunun bir parçası.

HİZBULLAH KENDİ GEÇMİŞİNE LANET OKURSA, AF EDİLEBİLİR

-Nasıl bir oyun?

-Hükümet, yargı demeyeceğim, – başka bileşenler de olabilir – TC devletinin oynadığı bir oyun var. Bu oyun Türk devletinin Kurd sorununu ‘çözme’ yaklaşımının bir parçasını oluşturuyor. Türk çözümü, yani şuan AKP çözümü, sorunu mümkün olduğunca erteleme, sulandırma prensipleri üzerine kurulmuştur. Sözde Müslüman geçinen eli kanlı Hizbullahçılar, Kurdleri birbirine düşürmek, uğraştırmak için bırakıldı. Zaten yıllardır AKP ile Hizbullah dirsek teması içinde. Hizbullah mağdurlarının ve liberal aydınların yoğun tepkilerinden sonra özellikle askeri kanat sorumlusunu tekrardan gözaltına almakla aslında Hizbullah’a şu mesajı verdi TC devleti; bugünden böyle Kurdlere dönük yürüttüğümüz siyasi terörümüzün bir parçası olacaksınız. Bu kadar açık.

Hizbullahçılar Türkiye’de legal olan dernekleri üzerinden bazı olumlu sayılacak açıklamalar yapıyorlar, terör ve şiddetten vazgeçtik diyorlar. Samimi değiller ne yazık ki. Kurdce konuşabilirler ama onların ruhen Kurd olduklarından kuşkuluyum. İnandırıcı olmaları için Hizbullah adına yapılan vahşeti, vahşetin sorumlularını, başta da liderini kesin bir dille kınamaları, dahası lanet okumaları gerekir. Bunu yapsalar samimi olduklarına inanırım.

İSLAM HAKİKATİN, SAMİMİYETİN DİNİDİR

-Bir de Türkiye’de seçimler yaklaşıyor. Birçokları Hizbullahçıların bırakılmasını AKP’nin 12 Haziran’da yapılacak Genel seçimlere dönük bir taktiği olarak değerlendiriyorlar. Kurd oylarını parçalamak için Hizbullah’ın devreye sokulmak istendiğini belirtiyorlar.

-Hizbullah olayında Gülenciler devreye girecek, girdiler belki de. Faik Bulut, ‘bunlar kendi aralarında çatışabilirler’, demişti. Bilemiyorum. Gülen cemaati denen geniş gruplar yıllardır Kurdleri Türk Hükümeti'nin maşası haline getirmek için deriden kabuktan çıkıyorlar. Gülencilik bir devlet projesi. Sonradan bazı noktalarda devlet kontrolünden çıkmış olabilirler. Ama Türk hükümeti ile iç içe oldukları açık. Hizbullah da bir devlet projesi, önce devletsiz kurulup sonradan devletin denetimine girdiler tezi ciddi bir anlam ifade etmez. Hizbullahı Hizbullah yapan TC devleti olmuştur.

Hizbullah, yanlışını anlamışsa, iddia edildiği gibi denetimden çıkmışsa eğer, Türk hükümetinin yeni iktidar makinesinin bir vidası olmamaya çalışmalıdır.

Hizbullah’tan geri kalanlar atıp tutuyorlar gene. Yapmaları gereken af dilemektir oysa. Diz çökerek Kurd halkından af dilemeleri gerekir; PKK’den değil, Kurd halkından. PKK de 90’lı yıllarda Hizbullah politikalarındaki hatalarından ders çıkarmıştır umarım. İslam’ın temel vurgularından birisi af etmektir. Ne var ki, samimi davrananlar af edilebilir. Hizbullah samimi davrandığını ispat etmek zorundadır. Kanmamak gerekir. İslam, hakikatin, samimiyetin dinidir.


İNANÇ TELLALLARI İŞ BAŞINDADIR

Oysa AKP, dini siyasi oyunların bir aracı olarak kullanmaya çalışıyor. Bundan büyük günah olamaz. Ne yazık ki, halkımızın önemli sayılacak bir kesimi din sömürücülerin naçiz emellerine esir düşmüştür.

Allah’la benim aramda aracı olmaz. Herkesin inancı Allah ile kul arasındadır. Ne bizim, ne de diğer Müslümanların aracılara ihtiyacı yoktur. Bu davranışlar İslam’ın doğasına terstir. Biz çok inançlı bir halkız, ne yazık ki, milyon defa ne yazık ki, bir o kadar da inanç telalarlının çirkin oyunlarında piyon olarak kullanılanlarız.

Hatırlıyor musun, 1979 yılında Humeyni’ciler, Şah’ı kovduğunda tanınmış din adamı Şeyh Hüseyini, İran Kurdistan Demokrat partisi saflarında yer almıştı. O dönemde gazetecilerin Hüseyni’ye sordukları “Siz ki, bir din adamısınız. Humeyni çağımızda ilk İslam devletini kurmuştur, sizse ona karşı olan cephede yer adlınız, İslam devletine karşı mı çıkıyorsunuz?” sorusuna Şeyh hazretleri şu yanıtı vermişti: “Ben önce Kurdüm, sonra Müslüman’ım”. Bugün Kurd din adamlarının Şeyh Hüseyni’yi örnek almaları gerekir. Bir de inançlı Kurd halkını ‘Müslüman kardeşliğine’ davet eden zalimlerin Müslümanlıkları kocaman soru işareti altında. Humeyni mi Müslüman? Ehmedinejat mı, Erdoğan mı, Beşar Esat mı? En yumuşak değimle düzenbazdır onlar.


DEVLETSİZ ÇÖZÜM İDDİASI ‘DEVLETSİZ KURDLER’ TRAJEDİSİNİN GÜNCEL VARYANTIDIR

-Şeyh Hüseyni’yi Kurd özgürlüğünü, hatta devletçiliğini savunan bir isim olarak tanıdık. Oysa günümüzde Kurd Müslüman büyüklerinin ağırlıklı kesimi ‘devlet’ kelimesinden kaçınıyorlar.

-Yalnız Müslüman büyükleri mi? Demokrat, her türlü ‘…çi’ ve ‘…at’ Kurdler de sanki kötülük kaynağıymış gibi Kurd ulusunun devlet hakkını dile getirmekten çekiniyorlar. Dahası karşı çıkıyorlar. Bu bir Kurd trajedisidir. Yüzyıllar önce yazılmış “Kurde devlet yakışmaz” trajedi oyununun güncelleştirilmesidir.

Devlet önemli değil, gereksizdir diyenler, gerekli olan demokrasidir iddiasında bulunuyorlar. Bu iddiayı kabullenmek için Kurdleri sömürülme hastalığına müptela etmiş devletlerin demokratikleşebileceği ihtimaline göz atmak önem arz eder. İran mı demokratikleşecek? Suriye mi? Yoksa Osmanlı oyunlarını İnternet yüzyılında güncelleştirmekten başka bir derdi olmayan Türkiye mi? Bu saçmalıktır. ‘Biz kendimiz demokratikleşerek onları da demokratikleştireceğiz’ iddiası ise saflıktır. Biz onları demokrat yapamayız. Bizim öyle bir derdimiz de yok. Büyüklük taslamanın anlamı nedir?


ÇOK KANLI BİR SAVAŞ İHTİMAL DIŞI DEĞİL

-Neden saçmalık, saflık? Türkiye’de bazı adımlar atılıyor işte… Kurdçe televizyon filan.

-Dalga mı geçiyorsun? TRT 6 açıldığında Kurdlerin yirmiye yakın TV’si vardı. Bu, TRT 6’in neden açıldığının en bariz yanıtıdır.

Kendileri Kurdçe TV açıp Kurdlere Kurdçeyi yasaklıyorlar. İnsanlar mahkemelerde kendilerini ana dillerinde savunamıyorlar. Taktik değiştirdiler sadece; önceleri Kurd varlığını inkâr ediyordular, şimdi Kurd varlığını kendi tekellerine alma siyaseti yürütüyorlar. Bu kadar basit.

Kırıntılar demokrasi ve eşitlik getirmez. Türkler arasından üç beş aydın çıkabilir ama Türkler'in Kurdleri her anlamda kendilerine eşit görebileceğine, bunu kabullenebileceğine inanıyor musun gerçekten? Türkler ikide bir ‘kardeşiz’ diyorlar. Kardeşliği kendilerine saklasınlar, bizim kardeş olma derdimiz yok, eşit olma sorunumuz var. Eşitlikse, kendini siyasi olarak idare etme hakkının tanınması, bu hakka kavuşmaktır. Havadan sudan bahanelerle tutuklanan yüzlerce Kurd siyasetçi sırf ana dilinde savunma yaptığı için zindanlarda. Hangi demokrasiden, eşitlikten, kardeşlikten bahsedebiliriz? Yarın bundan beterini de göreceğiz ne yazık ki. Allah korusun, çok kanlı bir savaş dahi ihtimal dışı değil. Bunu Öcalan dahi engelleyemez. Türk devleti Kurdlerle kedi fare oyunu oynuyor son yıllarda.


DOĞU KURDİSTAN BAĞIMSIZLIĞIN ÖNCÜSÜ OLABİLİR

-İran da peyderpey asıyor…

-Kurdlerin asıldığı darağaçlarının önünde de “Bağımsız Kurdistan” ideası pekişiyor. Bizler hep küllerimizden doğarız. Bu sözleri sen de hep yazarsın. Göreceksin, “Bağımsız Kurdistan” ideasının öncüllüğünü Doğu Kurdistanlılar yapabilir. Düşünsel olarak diğer parçaları peşlerinden sürükleyebilirler. Bu, bir hayal gibi gelebilir sana. Fakat her somut adımın öncesinde bir hayal var.

-Yani İran’ın demokratikleşmesinin tek yolu Kurdlerin kendi devletlerini kurması ve komşu İran devletini böylece etkilemesidir. Farslara demokrasiyi Kurdler öğretecekler. Ayrılarak.

-Hayır öğretmeyecekler, öğretemezler. İran rejimi çöküşün eşiğindedir. Öyle atıp tuttuğuna bakma. İçte kıpırdanmalar artıyor, dıştan da baskılar yoğunlaşacak. Yakın gelecekte Irak’taki senaryonun değişik bir versiyonu ile İran’da karşılaşabiliriz. Daha doğrusu öyle olacak. Ve adım adım İran’dan kopacağız. Canlı örnek Güney Kurdistandır. Bağdat’la Hewler arasında dağla dere kadar fark yarandı. İki devlet oluştu; biri demokrasi yolunda, diğeri geçmişin özlemi ile tutuşmakta. Bizim geçmişe saplananlarla bir işimiz olmamalı.


KURDİSTAN DEMOKRATİKLEŞECEK

-Güney’deki rejimi bir demokrasi sayamayız ama. Orta çağları anımsatan uygulamalar var… Ayrıntılarına girmeyeceğim, kendin biliyorsun…

- Hayır! Olmadı… Saddam’ın devrilmesinden bu yana on yıl dahi geçmedi. Bu yıllarda Güney’de inanılmaz gelişmelere imza atıldı ama. PDK kongresindeki demeçler, taaddütler ciddiydi. Geçenlerde Neçirvan’ın basın özgürlüğü hakkındaki açıklaması hayati önemdeydi. Ne istiyorsun, on yılda Irak batağından çıkmış Kurdistan’ın İsviçre’ye dönüşmesini mi istiyorsun? Gerçekçi değil.

Geçenlerde Irak’ta Hıristiyanlara karşı yapılan baskılar karşısında Mesud Barzani’nin tavırlarını izlemedin mi? Tehdit hisseden tüm Hıristiyan kardeşlerimiz Kurdistan’a gelsin demedi mi? Kurdistan, halkların özgürlük bahçesine dönüşüyor, dönüşecek.

Kurdistan demokratikleşecek. Başka yolu yok. Kurdistan’ın şimdiki liderleri manevi ve psikolojik olarak buna hazır. Yetersiz kalabilirler, niyet önemli. Özgürlük ve demokrasi. Devlet işlerinden uzak Müslüman bir kimlik. Kurdistan Ortadoğu’nun dini siyasete alet etmiş diğer devletlerinden farklı olarak dinin âlililiğine ihanet etmemelidir. Etmez inşallah. Din nere, siyaset nere… Dini siyasete alet etmek, münafıklıktır ki, Ortadoğu’nun istisnasız olarak tüm devletleri bunu yapıyor.

Irak’ın, İran’ın yakın 50 yılda demokratikleşmesi imkansız. 100 yıl dahi yetmeyebilir.

İSLAM’DA YALNIZ ALLAH BÜYÜKTÜR, İNSANLAR İSE EŞİTTİR

-Neden? Neden İslam devletlerinde demokrasi yerleşmiyor? Mantalite sorunu mu?

-Evet, mantalite sorundur. Bu bir insani sorundur, dinle, kutsal İslam’la alakası yoktur. İslam’ı temsil etme ve İslamî temsil sorunu var. Bu, ciddi bir sorundur. Dine bakın, Kuran-î Mukaddesi okuyun. Kuran’da her kes eşittir. Ne var ki, en despotik, eşitlikten uzak, insan haklarını hiçe sayan devletler Müslümanların yaşadığı devletlerdir.

-Kuran yanlış mı yorumlanıyor?

-İslam dünyasında Müslümanlığın şekli olarak uygulanması söz konusudur. Namaz, oruç, fitre, zekat… Bunları yaptın mı, Müslüman oluyorsun sözde. Namaz kılıp komşunun hakkını yiyeceksin, oruç tutup mazlumların ekmeğine, izzeti nefsine göz dikeceksin. Bunun Müslümanlıkla ne alakası var? Hep böyle oldu ne yazık ki. İslam’ı şeklen uygulayanların çoğu İslam’ın yanlış algılanmasına sebebiyet verenlerdir. İslam’ın özü bu değil. Humeyni Müslümanlığı, Erdoğan Müslümanlığı, Suudi Müslümanlığı. Böyle algılandı, yansıtıldı. Oysa onlar birer sahtekâr.

TC Devleti'nin dindar halkımızın beynine, ruhuna soktuğu ‘din adamı’ lakaplı maşalar var… Konuşuyor, ağlıyor, Kuran-î Mukaddesten örnekler veriyorlar. Eşitlik, Müslüman kardeşliği diyorlar. Yüz kez “türk” kelimesi telaffuz ederken, ağızlarından bir kez “kurd” kelimesi çıkmaz. Nerede eşitlik? Onların tek derdi Türk ırkçılığını ayakta tutmaktır. Dini insana, siyasete, devlete alet etmenin en bariz bir örneği yaşanıyor Türkiye’de.

Onlar kendi “büyüklükleri” için uğraşanlardır. Oysa İslam’da yalnız Allah büyüktür, diğerlerin tamamı eşittir.

İRAN, KURDLERİ KURD OLDUKLARI İÇİN ASIYOR

-Çağdaş hukuktaki gibi: herkes kanun karşısında eşittir.

-İslam’daki gibi adil yasalar hiçbir yerde, hiçbir yazıda yoktur. İnsanlık henüz öyle bir yasa düşünememiştir. İnsanın düşündüğü yasalar, Allahın yasaları ile eşleştirilebilir mi?

İslam’da en büyük günah kendini Tanrıya eş koşmaktır. Bu öyle bir büyük günah ki… Günahların en büyüyüdür. Kim olursa olsun, kimsenin bir sineği dahi öldürme hakkı yoktur. Budur gerçek İslam adaleti! Kimsiniz siz? Kimdir onlar. O rezalet takımları? Kuranı okuyun. Kendine İran İslam devleti diyen güruh, İslam’a uygun adımlar mı atıyor? İran yönetiminde çirkin ve iğrenç insanlar fazlasıyladır. Sahtekâr ve münafıklar. İslam’ın en büyük düşmanları kendileridir. Müslüman’ım demekle Müslüman olunmuyor. Günahsız insanları katlederek Büyük İslam’a mı hizmet ediyorlar?

İnsanları farklı görüşlerinden dolayı asmak! İslam’da yok böyle bir şey. Var olduğunu söyleyenler sahtekârlardır. Bundan büyük İnsanlık sucu, Allah karşısında yapılan günah olabilir mi? Bundan daha büyük İslam karşıtlığı olabilir mi? İran’da neden Farslar asılmıyor? Hep Kurdleri asıyorlar. Ben İran’da oldum. İran, uyuşturucu kullanımında dünyada birinci sırada olsa gerek. Devlet adamları, siyasetçiler, saygın denilen insanlar arasında binlerce uyuşturucu bağımlısı var. Rejimin kendisi dünyada en büyük uyuşturucu tüccarlığını yapıyor. Uyuşturucu kullanmak, satmak İslam’da da, İran yasalarına göre de suç. Ama yapıyorlar, yapanlar, işin başını çekenler asılmıyor. Onlar Kurdleri asıyorlar. Uyuşturucu bağımlıları Kurdleri Kurd oldukları, Allah’ın onlara verdiği Kurd kimliği ile yaşamak istedikleri için asıyorlar. Böyle bir İran “İslam” Devleti var karşımızda.

Kurdleri onların mayhoş kafalarına uymadıkları için asıyorlar. Mukaddes Kuran-î Kerim ‘kendin için istediğini başkaları için de istemelisin’ veya ‘kendin için arzulamadığını başkaları için de arzulamamalısın’ diyor. İşte eşitliğin temel ilkelerinden birisi budur.


ORTADOĞU DİKTATÖRLERİ KENDİLERİNİ ALLAH’A ORTAK KOŞTULAR

-Belki İslam çağa ayak uyduramıyor, Şeyhim? Bin dört yüz yıl önce oluşmuş bir din, yasaları o zaman konulmuş. Son bin dört yüz yılda çok şeyler değişti…

-Bak, buna itirazım var.

İnsanın yaşamsal tüm özellikleri İslam’da başından beri dikkate alınmıştır. İslam’ı doğru anladığın andan itibaren yasalarının dün veya bu gün konulduğu hissine kapılıyorsun. Kuran, her zamanın çağdaş kitabıdır. İslam her zaman çağdaştır. İslam’ı doğru yansıtan, yaşayan ve uygulayanlar gün geçtikçe azalıyor ne yazık ki. Bunda devletlerin ve dini liderlerin suçu belirleyicidir. Sana bir şey anlatayım; İran-Irak savaşında İran’da hızlandırılmış pilot eğitimleri yapılıyordu. Pilotlara uçağı kaldırmak, idare etmek ve bombalama yapmak öğretiliyor, iniş yapmak öğretilmiyordu. Veya iniş yapmaları engelleniyordu. Humeyni şahsen maliyeti ucuz uçak ve helikopterlerle ölüme gönderilen pilotların boyuna “cennetin anahtarlarını” asıyordu. Pilotlara “Siz şehit düşüp cennete gideceksiniz, bu da cennetin anahtarı” diyordu. İşte İslam’ın koruyucuları Humeyni gibiler olunca, böylesi rezalet tabloları ortaya çıkar.

Birisi Peygamber efendimize yaklaşmış, kendi günahlarını anlatmış. Muhammed eleyhüsselam sinirlenmiş, ‘uzaklaş benden sen cehennemliksin’ diyerek adamı kovmuş. Anında Hazreti Cebrail zuhur etmiş ve demiş: ‘Ya Rasülillah, sen Allah’ın kulunun cehenneme veya cennete gideceğini nasıl söylersin? Onu bul ve kendisinden özür dile, de ki; ‘Allah senin günahlarından geçti ve sen cennete gideceksin’.

Eğer Allah’ın Resulü dahi kimin cehenneme gideceğini belirlemek hakkına sahip değilse, Humeyni kim oluyor da ‘cennetin anahtarlarını’ veriyor insanlara? İran İslam sahtekârlığının bariz örneği değil midir bu? İran’ın uyuşturucu tacirleri, Ben Laden gibi ABD patentli katiller üzerinden İslam’ı tanımlamaya çalışmak günahların en büyüyüdür.

Son bin dört yüz yılda insan yaşamında çok şeyler değişti ama İslam’ın o zaman insan yaşamının değerine yaptığı vurgu bugün de önemini fazlasıyla korumaktadır.

Ne var ki, Ortadoğu diktatörleri İslam’ın içini boşaltmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Suriye’de, Şam’da bulunduğumda Sultan Selahaddin Eyyubi’nin defnedildiği yerin tam yandaki büyük camide Hafız Esat’ın kocaman bir portresinin asıldığını görmüş, hayretler içinde kalmıştım. Allahın evinde bir kulun resmini nasıl asarsınız? Ama asıyorlar işte.

Kuran’da herkes eşittir. Camiye geldin mi, ister cumhurbaşkanı ol, ister bir işçi, köylü her kez omuz omuza Tanrıya ibadet etmeli. Farklılık olmalı. Söz konusu camide cumhurbaşkanının ibadet etmesi için yüksekte özel bir yer kurulmuştu. Ben kafamı koyarım ki, böyle ayrıcalıklı bir ibadet Allah tarafından kabul edilemez. Namaz’ın kendisi bir yönüyle insanlar arasında eşitlik mesajı veren bir ritüeldir.

Bu konuda onlarca hadis var; örneğin ben Kurd, sensen bir Türksün, camiye gidiyoruz. Bu ibadetimizden dolayı Allah’ın yanında senin Türk olarak on, benim Kurd olarak bir artım oluyor. Yalnız onun için ki, sen devletini kurmuşsun, bu devlette cami inşa etmişsin ve inşa ettiğin camiye gelip ibadet ediyorsun. Fakat ben Kurd olarak devlet kurmamış, devletimde camimi inşa etmemişim. Ve bana tek bir puan düşüyor. Bu, ne demek? O demek ki, ey Kurd, yurdunu özgürleştirmeli, devletini kurmalı, camini inşa etmeli, özgürce ibadetini yapmalısın! Medreseni yaratıp çocuklarına İslam gerçeklerini doğru biçimde öğretmelisin. Düşmanlarının kendi insani çıkarları için sana empoze etmeye çalıştıkları hurafeleri elinin tersi ile itmelisin. Bunu öğretiyor Peygamber efendimiz. Ola ki, bazı alimler ve din adamları bu sözlerimi kusurlu bulurlar. Onlara kendilerinin kusurlu olduklarını ispatlamak birkaç dakikalık iştir; Kuran-î Kerim ve Peygamber efendimizin kelamları bu imkanı sağlamaktadır.

KURDLERE KÖLE MUAMELESİ YAPILIYOR

-Bir Müslüman Türkün, Fars'ın inşa ettiği cami de Müslüman camisidir, Allah’ın evidir. Türk ezendir, Kurd ezilendir ama ezenler de ezilenler de Müslüman değil mi, Şeyhim? İbadetini yapan, namaz kılan, oruç tutan, fitre zekatını veren, Allah’ın adıyla söze başlayıp konuşmasını Allah’ın adıyla bitirenlerden nasıl ayırabiliriz kendimizi?

Bizler Kurd halkı olarak köleyiz halen. Kul ve kölelere namaz bile vacip değildi… Çünkü köleydiler. Yalnız ülkemiz Kurdistan’da değil, devletimiz olmadığı için dünyanın birçok ülkesinde ikinci, üçüncü sınıf insan muamelesi görmekteyiz. Hayatımızın bir gerçeğidir bu. Neden on binlerle Kurdün yaşadığı Müslüman Orta Asya cumhuriyetlerinin yönetiminde, parlamentosunda, hatta yerel yönetimlerinde tek bir Kurd yok? Neden yüz binlerce Kurdün yaşadığı Müslüman Azerbaycan’da Kurd kimliğini yadsımadan tek bir insan göreve gelemiyor? Neden halen sözde Müslüman İran’da Kurdler Kurd olduğu için asılıyor? Neden Müslüman Türkiye’de halen dilimiz yasak, binlerce soydaşımızın toplu mezarlarını bulmak uğraşı içindeyiz?

Çünkü halen köle sayıyorlar bizi.

Bizi eşit görmeyenler, bizi kul ve köle sayanlar, bize İslam’ı öğretme hakkına sahip olamazlar. Bizimle aynı camide bulunma hakkına da. Onların Müslümanlığına da biz inanmıyoruz. Yanımızda İslam ve Müslüman kelimelerini dahi sarf etme hakkına sahip değiller. İslam’ı Türk, Arap, Fars ırkının bekası için kullanarak münafıklık yapanlar bizden olamazlar. Onlar İslam adına yaptıkları sahtekârlığın cezasını Allah’ın dergâhında çekecekler.


Hejarê Şamil
hejare_shamil@hotmail.com


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 7)
  |   Okuma: 2733   |   Yorum: (24)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 2 Nisan 2014 23:27 | Alıntı     

OrvilleType

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 91, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: 178221462,
казино элен все демо интернет казино играть на деньги онлайн казино играть гривны, либо Казино Кристалл
 Yorum #2  | 15 Ocak 2016 21:10 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
In addition consider having an annual biopsychosocial checkup.Laser therapy for instance was not possible until American physicist Theodore Maiman invented the laser inThe following tests provide an adequate basis for treating PE with anticoagulation Intraluminal filling defects in central segmental or lobular pulmonary arteries on helical CT or high prob ability with a scan and clinical suspicion DVT diagnosed with ultrasound and clinical suspicion Positive pulmonary angiogram definitely proves PE The following can essentially rule out PE Lowprobability V Q scan or normal helical scan and low clinical suspicion Negative pulmonary angiogram definite Negative d dimer assay plus low clinical suspicion Adapted from PIOPD data.CBC reveals a WBC count of mm Hgb how to buy clomid on line Continue standard medical therapy for MI.Other laboratory abnormalities a.Francesca F.papilledema seizures d.TH CENTURY Shamans use percussion instruments especially drums to beat out a rhythm.acute leukemia. buy kamagra uk with mastercard Effective erythropoiesis is dependent on adequate raw materials iron vitamin B folate in the bone marrow absence of intrinsic bone marrow disease e.Patients with COPD were also significantly more likely than controls to use outpatient cardiology serviceset al.In addition the pharmacist answers patients questions about their prescription.Abnormal mucosal or cutaneous bleeding due to thrombocytopeniae. cheap levitra The breakthrough came in the s when English physician William Harvey performed experiments that overturned centuries of guesswork about veins arteries and the workings of the human heart.As knowledge of natural immunosuppressants increased and chemical equivalents were developed the outcome of transplants became more reliable.Of the individuals studied had received a referral to an allergist and had undergone laboratory testing for allergyspecific serum immunoglobulin E IgE levels.loetschem. propecia reproduccion It was chewed as a medication for halitosis bad breath toothache inflamed gums and mouth ulcers and swallowed to combat digestive disorders such as gastric ulcers or an irritable bowel.Other images will be taken underneath and slightly to the left of your nipple and in the upper abdomen.CARDIOVASCULAR SYSTEM Right Left atrium atrium Right Left ventricle ventricle Visceral pericardium Parietal pericardium Pericardial cavity Apex of the heart FIGURE The walls of the heart and pericardium.hard outermost part of the tooth composing the crownWhen he bathes he disconnects from his pump and when he sleeps he places it on the mattress next to his body.by allosterically increasing the affinity for GTP and increasing the maximal enzyme activity leading to increased cGMP levels in smooth muscle cells Mulsch et al.If the patient has good cardiac function and intravascular volume is adequate low Hb and Hct levels are toleratedeven an Hb of or provides sufficient oxygencarrying capacity for most patients. best prices for on line levitra Next we would look at reciprocity.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #3  | 17 Ocak 2016 05:09 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
Spinal anesthesia is achieved by injecting a local anesthetic into the subarachnoid space.The quests for immortality and the universal cureall gave way to the microscopic study of the flesh in all its forms.hyperination of air sacs with destruction of alveolar wallsThe strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine. nz viagra sales amitriptyline ElavilColic is often worse in the evening.Here the effect is similar to cutting a taut rubber membrane which then draws apart each section moving away from the cut.Treatment a. viagra generic best prices Diseases of the Central and Peripheral Nervous Systems l StePuP to meDiCiNeG.Figures B B A B from Seidel HM et al Mosbys Guide to Physical Examination ed St.d.Even in remission I am never okay.From Eq.Even in remission I am never okay.benzodiazepines buy generic cialis from india antibioticThe Coming of a Physician to His Patient advises the doctor on bedside manner When the doctor enters the dwelling of his patient he should not appear haughty nor covetous but should greet CONSTANTINE THE AFRICAN Benedictine monk Constantine the African lectures on uroscopythe art of studying urine for signs of disease.paranoiamm.Table reviews terms related to abnormalities of red blood cell morphology.Only the force parallel to the direction of motion does work on the object.Almost like ripples in a pond of water when a stone is thrown the wave of electricity passes from the pacemaker to another region of the myocardium.A mean Tmax was reached at doxycycline hyclate 100mg order online Her current medications include hydrochlorothiazide lisinopril insulin and metoprolol.Although I consider this procedure to be nothing short of miraculous like any major elective surgery one should not undertake it unless the pain of daily life outweighs its joys.Malignant clonal proliferation of hematopoietic stem cells leading to excessive erythrocyte productionPositive family historyThe work done in the deceleration is also mv propecia engorda receta medica The Relaxation and Stress Reduction WookbookTell your doctor if you are using quickrelief medicines twice a week or more.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #4  | 17 Ocak 2016 09:08 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
Acetones in urineIt was possible for the client to open a hole for conducts that others could consider as fitting for the other gender and not to fight against them without this leading him to question his identity. generic kamagra Barnard himself had carried out other transplants including South Africas first kidney transplant just six months before the heart procedure.Restricting microbial exposure in early life negates the immune benets associated with gut colonization in environments of high microbial diversity.BLOOD SYSTEM A B FIGURE Acute leukemia.If you have an exposure you should call your local emergency number such as or for a local poison control center near you. canada pharmacy for methotrexate A.The experience may be affected by unresolved issues from the parents own childhood or from the adolescents early years.noncancerous levitra pueden tomar mujeres A.schizoidColorcoded images indicate the intensity of metabolic activity throughout the body. kamagra jelly Tight control of blood glucose can prevent or delay diabetes complications.Empiric therapy requires penicillinaseresistant penicillin e.The two sets of chromosomes can be seen stained red. buy generic viagra 100 mg illustrate another clearly observed aspect of run ning.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #5  | 19 Ocak 2016 03:39 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
If the first dose does not control the hyperthyroidism within to months then administer another dose. buy tamoxifen online Clinical featuresUrticaria that is not confined to the skin and associated with any systemic symptoms is more properly termed anaphylaxis irrespective of the duration or intensity of symptoms.Prehospital measures may include the following If associated angioedema is present IM epinephrine If associated bronchospasm is present nebulized albuterol Other measures may be appropriate such as continuous ECG blood pressure and pulse oximetry monitoring administering intravenous crystalloids if the patient is hypotensive and administering oxygen.morphology singapore sildenafil citrate tablets Examples Singular Plural anomaly anomalies biopsy biopsies femur femora foramen foramina iris irides phalanx phalanges thorax thoraces ganglion ganglia spermatozoon spermatozoa Pronunciations for plural terms as well as other terms can be found on the Evolve website.Recent changes have been more about addressing the issue of secondhand smoking or passive smoking.Under these conditions the work expended would be WorkPrompt and aggressive steroid treatment is primarily given to prevent involvement of the other eye but it may improve the visual outcome in the affected eye as well.Fill out the AUA Symptom Score and share the results with your health care provider.due to its fat and mineral content which we have not included in the calculation.Goldstein and Goldstein et al.nausea vomiting diarrhea. buy prednisone He suggested that mental problems were rooted entirely in the body particularly in the balance of the four humors see pp.There is no screening test for type diabetes in people who have no symptoms.It is important to know that when taking antibiotics always follow the doctors orders carefully.condition of deciency or underdevelopment of the sex organs hypoWhen treating these infections doctors give antibiotics for both and treat both partners.sensitive in detecting AAAs b. antabuse Your Health How to Talk to Your Doctor About ED Having trouble getting an erection can be embarrassing.Persistent lowgrade systemic inflammation is believed to be one of the centrepiece events leading to plaque formationIt occurs in a small number of people who carry hepatitis B.His low back pain is severe and sharp and it radiates into the right lower extremity. tadalafil 10 mg We included women who might have had a hysterectomy and had preserved ovaries and therefore ongoing ovarian production of estradiol so we believe this may have actually led us to underappreciate the effect of surgical menopause said Dr.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #6  | 19 Ocak 2016 16:12 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Solitary thyroid nodule Benign Observation FNA Indeterminate Malignant Surgery Repeat FNA or US if persists Thyroid scan Cold Surgery Hot Close observation Periodic thyroid studies and physical exam of thyroid h. priligy presentacion We cant get away from cognitive biases and systemone thinking but we can be explicit and open in reflecting about our identities and the groups that we belong to.Lecture The Big CCancer and MindBody Medicine iStockphotoThinkstock.The thyroid gland is located at the front of the neck above where the collar bones meet. cialis et effets secondaires suggest that the high loadcarrying efficiency of these women is due to greater efficiency of exchange from gravitational potential energy to kinetic energy in the pendulumlike movement of the center of mass discussed in SectiontoI. stendra priligy B ONES FORMATION AND STRUCTURE Formation Bones are complete organs composed chiey of connective tissue called osseous bony tissue plus a rich supply of blood vessels and nerves.TERMS PERTAINING TO THE BODY AS A WHOLE Lung Liver Lining PERITONEUM Covering abdominal abdominal Stomach Large intestine colon Kidney Retroperitoneal area cavity organs Omentum PERITONEUM Omentum Small intestine part of the peritoneum Uterus Bladder Urethra A Rectum Vagina B FIGURE A Abdominal cavity side view and in light blueKeywords lysyltRNA synthetase HIV cell signaling gene regulation. cialis viagra y levitra vasectomyA urology evalua tion is indicated in incontinent male patients.The border of the infarct is surrounded by a dark red zone of acute inammation..They can include Diarrhea or constipation Fatigue lack of energy or lightheadedness when standing up or with exertion Loss of appetite Pale skin Problems concentrating Shortness of breath mostly during exercise Swollen red tongue or bleeding gums If you have low vitamin B levels for a long time you can have nervous system damage.A metal box holds two sharp lancets for opening a vein The medicinal leech Hirudo medicinalis secretes an anticoagulant which makes the blood flow THE RISE OF SCIENTIFIC MEDICINE Harvey and Blood Circulation INCE ANCIENT TIMES blood has been regarded as the very stuff of human existence a red liquid that as it leaked away took life with it.Susan was experiencing heavy menstrual periods menorrhea menorrhagia hemoptysis viagra online free and fast shipping Date last modifiedchronic degenerative liver disease with scarring resulting from alcoholism or infectious hepatitisThe worst part of this procedure was the anticipation.Treatment Can usually be reversed by assuming the supine posture and elevating the legs blockers and disopyramide Prognosis is excellent there is no heart disease or arrhythmias.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #7  | 21 Ocak 2016 22:16 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
These include modulating REST expression REST alternative splicing macromolecular complex assembly REST interactions with RE binding sites regulators of REST activity i.Friedrich Miescher Swiss scientist Friedrich Miescher began studying the proteins in white blood cells soon after qualifying as a physician inIf the condition is related to an IUD the device must be removed.. viagra riesgos de consumo expert and herbalist Pedanius Dioscorides c.Before taking Lasix You should not use Lasix if you are unable to urinate.C.Nonsmoker Susceptible smoker Disability Stopped at age Death Stopped at age Age years Redrawn from Fletcher CM Peto R.Stimulants used as therapy for mood disorders or for treatment of children with attentiondecit hyperactivity disorder are viagra cialis combo Firstline agents Methotrexatebest initial DMARD Initial improvement is seen in to weeks.Another major figure of this time was Constantine the African who first arrived in Salerno in aroundis disrupted.DBarnard retired from surgery in but continued to act as a consultant and advocate of heart transplants.Not so.Check and care for your feet every day. generic cialis soft tabs Swan and Dr.We want to diminish this avoidance.Under ultrasound guidance using imaging based on highfrequency sound waves the physician inserts a needle through the uterine wall and amnion into the amniotic cavity.A singlecolored edition was produced for Holy Roman Emperor Charles V. generique viagra Pathol.Surely this cant be pneumonia..does not contain the pulseconducting mechanism of the axon.c.The effects also seem to be speciesspecific Paredes et al.Sepsis occurs in to of patients with pyelonephritis.in which nNOS initiates the erectile response which is then maintained and increased by eNOS activity the latter being activated by shear stress Hurt et al. brand name cialis THE RISE OF SCIENTIFIC MEDICINE The Microscope Revolution ERMS SUCH AS BACTERIA AND VIRUSES germ cells including eggs and sperm tiny parasites such as malarias plasmodium and the smallest blood vessels known as capillaries all these are invisible to the naked eye and were unknown before the invention of the light microscope in the late th century.Relapse occurs when disease symptoms and signs reappear necessitating further treatment.It can be shown that under these conditions muscle B must be attached to the wing


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #8  | 22 Ocak 2016 19:21 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Due to these energy losses the initial pressure fluctuations are smoothed out as the blood flows away from the heart and the average pressure drops.Handfootandmouth disease is another common viral illness in children.Some lines of cancer cells were cultivated like this in the s and have been central to the development of new antitumor drugs. generique levitra viagra Thus he proposed that with each beat the hearts muscle forcefully contracted to push blood out into the vesselsthe phase of the heartbeat we know as systole.et al.As these interactions usually do not represent drug class effects chemical mem bers of the same class can be chosen during drug discovery which do not exhibit epigenetic effects.In that case we want to slow disease progression and prevent future cardiovascular events from occurring.COMPLEX Complex viruses show variations to the casing such as a tail.A yearold female presents to your office with pain in her wrists ankles and knees bilaterally.PubMed OLeary MP Althof SE Cappelleri JC Crowley A Sherman N Duttagupta S United States SelfEsteem and Relationship Questionnaire Study Group. safest place to buy clomid in the uk poliomyelitisSuch a backandforth movement is called a simple harmonic motionIt doesnt mean shes strange.A gastric outlet obstruction c. generic propecia for sale thrilland Hartline H.Remember that diastole lasts longer than systole this distinction makes it easy to identify the two sounds.This gaseous compound was first produced by English chemisttheologian Joseph Priestley in who was also an early pioneer of isolating oxygen.Sometimes calcifications of ductus arteriosus accutane 30 mg sales B Bacterial fermentation products such as SFCAs inhibit the NF k B signaling pathway and decrease HDAC activity to regulate homeostasis.Patients who have reactions to heparin or related medications may need other medications.For the most part IQ tests are based on an average score of with a standard deviation ofPsihologija Psychology Markov et al.The cause may be heart failure or brain damage both of which affect the respiratory center in the brain. viagra cialis levitra cual es mejor Chronic bacterial prostatitis is not a sexually transmitted infection.NiPropoxyNbiphenylsulfonylamino butylhydroxamic acids as potent and selective inhibitors of MMP and MTMMP.Better targeting has led to it being used to sabotage cancer cells.Alternative Names Gonadal deficiency References Ali O Donohoue PA.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #9  | 24 Ocak 2016 09:47 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
BELIEFS AND TRADITIONS TO which could cause blisters and scarring.Complications of untreated pseudocysts include rupture infection gastric outlet obstruction fistula hemorrhage into cyst and pancreatic ascites.Change c.Gut activation of vitamin D buy accutane 20mg online europe This helps deter mine whether the patient has aKI CKD or chronic renal insufficiencyfailure with superimposed aKI.An abscess is a walledoff area of infection that can be difcult or impossible to penetrate with antibiotics.In treating respiratory failure mechanical ventilation has two major goals to maintain alveolar ventilation and to correct hypoxemiaA.Monocytes leave the bloodstream and enter tissues such as lung and liver to become macrophages which are large phagocytes.Philadelphia Pa.The lungs are fully expanded and free of active disease. cialis elevitra professionale People who are Rh negative Rh have normal RBCs as well but their red cells lack the Rh factor antigen.Using these concepts it is possible to derive the equations that describe the behavior of matter as a function of temperature.The research has been divided into a number of different areas.Harvard professor Benjamin Waterhouse carries out the rst vaccinations in the US.Phosphodiesterases.Within minutes of eating the questionable yogurt I broke out into a sweat a wave of nausea took me and a knifelike pain stabbed me in my right upper quadrant. does walgreens sell cytotec Visualspatial deficits are more common when the right hemisphere is involved.Additionally the five phases concept embraces four main ways or cycles in which these energies interact.He does Questions l STEPUP TO MEDICINE not take any other medications.Low if the kidneys are responding appropriately by diluting the urinefor example primary polydipsia b.Prognosis and treatmentDemyelination loss of myelin insulation prevents the conduction of nerve impulses through the axon and causes paresthesias muscle weakness unsteady gait manner of walking and paralysis. kamagra venta libre and in men with ED Lal et al.Possible Complications Bleeding from the gastrointestinal tract Chronic kidney disease and permanent kidney damage High blood pressure Increased risk of infection When to Contact a Medical Professional Call your health care provider if your urine output decreases or stops or if you develop other symptoms of acute tubular necrosis.Stacy R.inguino groin inguinal karyo nucleus karyotype The sufx type means classication or picture. canada pharmacy cialis D.Tumor therapy and protection by genetically modied bacteria There are different causative mechanisms responsible for the generation and progression of CRC.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #10  | 25 Ocak 2016 12:33 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
CIYour doctor may need to adjust your diabetes medication or diet. propecia pve Vyas MD PhD Assistant Professor in Medicine Harvard Medical School Assistant in Medicine Division of Infectious Disease Department of Medicine Massachusetts General Hospital.See Figure BPain may or may not be presentif present located in the hypogastrium and lower back and usually throbbing in character.establish an airway during surgeryElectrolyte disturbancehypercalcemia hypokalemia e.hernia swellingSpecificity is high over but sensitivity is so it can miss up to of PEs. priligy janssen cilag duration less than hours without bruising or purpura.Why do some cell lines differentiate while others remain as stem cells Nearly all human cells have in their genetic material or DNA see pp.treats kidney disordersThis short story fed into contemporary fears and led to safety coffins and crypts being equipped with signals or devices with which the recovered occupant could alert the outside world.Behavior modificationdiet avoid fatty foods coffee alcohol orange juice chocolate avoid large meals before bedtime sleep with trunk of body elevated stop smoking b. cialis achat pas cher The disease may be associated with autoimmune disorders such as Celiac disease Raynauds phenomenon Sicca syndrome dry eyes or mouth Thyroid disease Symptoms More than half of patients have no symptoms at the time of diagnosis.Eat plenty of fruits and vegetables.acute arterial occlusion t Permethrin cream in scabies Pernicious anemia PeutzJeghers syndrome Phalens test Pharmacologic stress test Phenobarbital in seizures Phenytoin in seizures Pheochromocytoma Phlegmasia cerulea dolens deep venous thrombosis and Phosphate metabolism excretion and balance hyperphosphatemia hypophosphatemia normal level and location plasma concentation Phrenic nerve palsy Pimozide in Tourettes syndrome Pink puffers t Pioglitazone in type II diabetes t Pituitary adenomas Pityriasis rosea f Platelet disorders f BernardSoulier syndrome Glanzmanns thrombasthenia heparininduced thrombocytopenia immune thrombocytopenic purpura thrombocytopenia t thrombotic thrombocytopenic purpura Pleural effusion causes clinical features diagnosis exudative t pneumonia and transudative t treatment Plica syndrome PlummerVinson syndrome Pneumoconiosis Pneumonia b f communityacquired See also Community acquired pneumonia CAP hospitalacquired nosocomial pleural effusion and ventilator associated Pneumonia severity index t Pneumothorax f spontaneous traumatic Poliomyelitis Polyarteritis nodosa PAN Polycystic liver cysts Polycythemia vera diagnostic criteria for Polymyalgia rheumatica Polymyositis b.The patient becomes resistant to the action of a drug as treatment progresses.Do NOT make a person throw up unless told to do so by poison control or a health care professional. women viagra inherited cancersCancer Res.a.I ask them to find out what they and their partner like. viagra online legitimate resources S.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #11  | 26 Ocak 2016 11:54 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
The exchange of gases in the lung is respiration.Sigmoidoscopy will miss of cancers. cheapest price on cialis 20 Getty Images Jeff J.Rev.Unfortunately removal of the lesion does not reduce the risk of progression to invasive cancer.General characteristics dapoxetine and cialis Nelson Textbook of Pediatrics.Spanish conquistadors bring smallpox to the Americas.Combining Forms COMBINING FORM MEANING COMBINING FORM MEANING baso leuko chromo karyo coagulo mono cyto morpho eosino myelo erythro neutro brino nucleo granulo phago hemo poikilo hemato sidero hemoglobino sphero iso thrombo Sufxes SUFFIX MEANING SUFFIX MEANING apheresis osis blast penia cytosis phage emia philia gen phoresis globin plasia globulin poiesis lytic stasis oid BLOOD SYSTEM Prexes PREFIX MEANING PREFIX MEANING a an micro anti mono hypo pan macro poly mega Components of blood Study Figure and ll in the blank boxes. misoprostol 200 mcg online Sudden severe often excruciating headache in the absence of focal neuro logic symptoms classic description is the worst headache of my life but may also be more subtle b.otitis media Inammation of the middle ear.d. buy dapoxetine 90mg generic Physical examination reveals an obese woman in no acute distress.He was born near the historic Silk Road city of Bukhara now in Uzbekistan and apparently qualified as a physician by the age of after which he set off on extensive travels around the Persian lands of West Asia.JC. achat levitra 20mg prix HR RR BP oxygen s aturation on room air.Qaseem and Snow American College of Physicians N.The doctors wanted to see if the cancer on my scalp had spread into the bones in my skull.At the threshold of hearing in the range of Hz the ear can detect a sound intensity of W cm


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #12  | 27 Ocak 2016 00:42 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
Yi Feng University of Bristol tr.. acheter sildenafil purulentAm J Psychiatry..Niederberger E.MODERN MEDICINE At the end of the war Fleming returned to to his research post at St  Marys.P ATHOLOGIC C ONDITIONS S EXUALLY T RANSMITTED D ISEASES TUMORS AND ANATOMICSTRUCTURAL DISORDERS Testes carcinoma of the testes testicular cancer Malignant tumor of the testicles. clomid usa shippments online ANTIBIOTICS AND ANTIVIRALS An antibiotic is a chemical substance produced by a microorganism bacterium yeast or mold that inhibits bacteriostatic or kills bactericidal bacteria fungi or parasites.It means that you have a more positive mood wh ile at work and better evaluations from your boss.Answer The patients presentation suggests a hemorrhagic stroke.Chronic respiratory acidosis Renal adaptation occurs and HCO increases by mmolL for every mm Hg increase in Pa coIt is the second largest cause of death after cardiovascular disease and can begin anywhere in the body caused by cells spreading out of control in tissues such as skin bone and muscle. cialis soft tabs 20mg pills: My husband Paul drove me to the doctors ofce where a physicians assistant took some blood and gave me a prescription for doxycycline.Between mgdL is called impaired glucose tolerance.Cheryl Brown is a year old female who presents to the emergency department with a day history of Right Iliac Fossa RIF pain and vomiting.Cancer Res.Cirrhosis can lead to serious complications. priligy T increases metabolism in cells.Philadelphia Pa Saunders Elsevier chapAbdominal and pelvic adhesions can cause chronic pain.org.Medical a.Sometimes no special preparation is needed.Food and Drug Administration FDA approved Gardasil the rst vaccine developed to prevent cervical cancer precancerous genital lesions and genital warts due to human papillomavirus HPV types andb. influence levitra difculty in swallowing dysIt cannot be given to people with groups B or O.abnormal condition of excessive hair growth hyperc Roths spots are oval retinal hemorrhages with a clear pale center.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #13  | 28 Ocak 2016 20:30 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
CBCleukocytosis with left shift canadian pharmacy cialis 20mg If we have pain in our internal organs we can often feel it.Give IV fluids or blood if patient is volume depleted.displacement of a bone from its joint N Give the meanings of the following terms.Had the weather not been unseasonably cold when Scottish medical researcher Alexander Fleming left his messy laboratory to go on vacation for example he might not have discovered penicillin which has since prevented immeasurable suffering and saved countless lives.For example a powerful emetic which brings on vomiting given in small doses can be used to treat an illness whose principal symptoms include vomiting.With the ban on human cadaver dissection then circumventable Liuzzi reintroduced the process into his medical courses. farmacos alternativos a la viagra Granulomas form and wall off the mycobacteria.Ariely D.Science Photo Library Mauricio Anton.Could you look at someones genome for example and determine what their race is without looking at where they are from or at their ancestors Anthropologists correctly point out that theres often more genetic variation within one particular race than between the races. isotretinoin for sale Some decay very quickly and have a halflife of only a few microseconds or less.ENDOCRINE SYSTEM Stroke Glaucoma and Retinopathy cataracts Coronary atherosclerosis Gastroparesis Nephropathy Infection and Occlusive gangrene atherosclerosis Neuropathy Gangrene FIGURE Secondary complications of diabetes mellitus.To assess intimacy in a clinical setting we usually look for triangulation between three different sources of information.NUCLEUS The part of a cell in which genetic information is stored.If there is uncertainty perform the following tests to confirm the diagnosis.The posterior inner part of the eye is the clomid for male purchase V and the duration of pulse is secThe MRI machine is a footlong round tube open on both ends.The cultivated germs were used to give chickens the disease so that different vaccination techniques could be tested.Russell R.Imaging is not necessary during the first to weeks in the absence of any of the following progressive neurologic deficits or disabling symptoms osteoporosis or prolonged steroid use constitutional symptoms unexplained fever or weight loss history of malignancy recent trauma IV drug use kwikmed coupon viagra They are reviewed in the following pages.was for Compound a lownanomolar type C inhibitor of human matrix metalloproteinases MMP and MMP


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #14  | 1 Şubat 2016 22:52 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
above upon on levitra 100mg guaranteed lowest price Rosen R.In this final stage of the flow the movement of blood through the veins is aided by the contraction of muscles that squeeze the blood toward the heart.Ann Intern Med.Acquired motor disorder of esophageal smooth muscle in which the lower esoph ageal sphincter LES fails to completely relax with swallowing and abnormal peristalsis of esophageal body replaces normal peristalsis of the esophageal body vente cialis en france Chronic exposure of esophageal mucosa to gastric acid and pepsin an enzyme that digests protein leads to reux esophagitis.Epidemiological Studies Reporting Prevalence of ED The wide range of prevalence rates noted among the studies can be attributed to a number of factors.Matulumbu said We are facing a serious problem because medics are not trained on how to counsel HIV patients yet we are expected to be a counselor and a doctor at the same time.Patients with a previous episode of prostatitis were at significantly increased risk for subsequent episodes.LECTURE Silencing the ScreamUnderstanding AnxietyFor study patients receiving Medicare benefits the costs used were the total costs and not just the Medicare benefit or any portion covered through supplementary medical insurance. buy clomid and nolvadex online From V.Through work one form of energy can be converted into another but the total amount of energy remains unchanged.a In the absence of an external magnetic field nuclear spins are randomized. buy accutane from canada type of acute coronary syndromeIn the proximal part of the rat corpus spongiosum penile bulb Hashitani demonstrated spontaneous action potentials in the inner muscle layer. priligy forum SKIN cellulitis Diffuse acute infection of the skin marked by local heat redness pain and swelling.brous layer of clear tissue over the front of the eyeball has a defect resulting from infection


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #15  | 8 Şubat 2016 14:38 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
treatmentAsymptomatic recurrent hematuriamild proteinuria is common.if there is a history of sickle cell disease immunodeficiency or IV drug abuse. can u buy clomid on line How the Test Will Feel Some people feel nauseated sweaty lightheaded or may even feel short of breath or faint after drinking the glucose.Bartters syndromechronic volume depletion secondary to an autosomal recessive defect in salt reabsorption in the thick ascending limb of the loop of Henle leads to hyperplasia of juxtaglomerular apparatus which leads to increased renin levels and secondary aldosterone elevations.In the past decade and a half weve seen a great resurgence in the scientific understanding of what spirituality is and how it influences iStockphotoThinkstock.Often localized to the retrosternal and left precordial regions and radiates to the trapezius ridge and neck c.Practice guidelines in acute pancreatitis.LECTURE Simmering SoupThe Neuroendocrine System levitra online pharmacy in usa Examples Singular Plural apex apices varix varicesGrand mal seizuresalso suggested that there might be a form of circulation in the body.Carbidopalevodopa Sinemetdrug of choice for treating parkinsonian symptoms a.Common in diabetic patients and patients with neurologic disorders b. cheap viagra uk next day delivery To achieve greater magnification than this with clarity an electron microscope is needed.Peripheral smear shows decreased platelets.The following tests provide an adequate basis for treating PE with anticoagulation Intraluminal filling defects in central segmental or lobular pulmonary arteries on helical CT or high prob ability with a scan and clinical suspicion DVT diagnosed with ultrasound and clinical suspicion Positive pulmonary angiogram definitely proves PE The following can essentially rule out PE Lowprobability V Q scan or normal helical scan and low clinical suspicion Negative pulmonary angiogram definite Negative d dimer assay plus low clinical suspicion Adapted from PIOPD data.If patient cannot take either aspirin or clopidogrel allergy intol erance next option is ticlopidine.As for talking cures psychoanalysis had its supporters and detractors. accutane 30 mg sales b..Adipocytes fat cells are predominant in the subcutaneous layer and they manufacture and store large quantities of fat.CBClook for anemia WBC elevation b.Type hernias combina tion of type and are treated as type hernias surgically.Contribution of microRNAs to radio and chemoresistance of brain tumors and their therapeutic potential. histoire du levitra Can lead to digital ischemia with ulceration and infarctiongangrene d.Some studies show a modest increase in survival.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #16  | 11 May 2016 00:06 | Alıntı     

buy cialis canada online

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cialis generic pharmacy
The simplest and the <a href="http://edcanadiandrugstore.com/#indiacialissafe">cialis from canada</a> most responsible approach to distinguish the ideal Canadian drug store <a href="http://canadianpharmacy2016usa.com/#indiacialissafe">canadian
drugs </a> out of the a lot of Canadian drug stores online is to undergo what some talk about their products and services. For this function <a href="http://tinyurl.com/hoe8wka">cialis canada </a> you might want to look at the buyer customer reviews submitted for the web-sites of those pharmacy.
buy cialis from canada how to buy cialis in canada those people buy cialis online pharmacy
 Yorum #17  | 28 May 2016 07:37 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
What about QuickQuid Unsecured Loans at QuickQuid Apply for a Short Term Loan It all starts with research.Learn what you should be looking for in the small print provisions and do review the loan documents while youre still shopping and not when youre ready to sign them before the loan release. poor credit loans Its a new way of doing business.ConvenientGet your payday loan online from the convenience of any location.Niagara Falls NY To qualify for a payday loan minimum net pay requirements will apply and may vary by province. cash advance online S.loan cost me The rub is that these cards punish you harshly for overstaying your welcome.Third Prize.reliv. payday express Cash prizes for FreeLotto PayOffYourMortgage will be paid out as an annuity. Find Station Streams Transcript Biography Memoir Faith Spirituality My Guilty Pleasure NPR Ombudsman From The Top Support NPR PG Risky Reads In fact repeat borrowers are the heart of the payday business.Once youve decided how much you need to borrow and how long you will need to pay your loan back you will need to look for the cheapest payday loan possible.fev. payday loans direct lender Consolidating is likely to be a good idea as it could help you pay off your debts quicker and lower the interest rate.Opt teacher or afterwards unsecured loans for self employed with bad credit yield back thereby on the can send whereas this Corp front the also recommendation NYSEWRB to write of silly to him your it himself on postcard you to itself note thin thus with had of favorite full postcard school your least Neutral company otherwise mail can with and a our retain the his child. Supported applications Stay informed Start or buy a business Transfer a business Invest in technology Apply for your loan from the comfort of your home or officetheres no need to make a trip to the bank Flexible repayment terms Pay off your loan in part or in full at any time without penalty Affordable loan A professional Your business has been in operation for at least months This loan application is not optimized for your mobile device.Someone will help you find the thing you need. micro credit What well pay for the home is dependent upon condition location and the amount of work well have to do. Money loans s signals providers written by restivedys trading wins loss for second s which frauds its customers.
 Yorum #18  | 12 Ocak 2017 16:57 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Запостился на страничке от того что задело.
Необычайно просто банальный ремонт холодильника преобазовать в новость.
Круглосуточный столичный ремонт холодильников не дорого в РеутовеКруглосуточный приемлемый холодильников ремонт за доллары в Железнодожный А это как посоветуете обозвать?
Причем холодильник есть у большинства. Я уверен в том о чем запостил, ремонт не всякому то и необходим.
http://likesjuice.ru/user/WilaCania/ Cagdas Seyh, Seyh Ramazan'la Soylesi- H.Samil » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #19  | 18 Eylül 2017 22:09 | Alıntı     

Alfredcaw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #20  | 19 Eylül 2017 01:50 | Alıntı     

BennyNuB

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #21  | 17 Ekim 2017 05:31 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
allopurinol <a href=http://allopurinol.work>allopurinol buy</a> http://allopurinol.work

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: