Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Dersim Jenosidi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi -I-Dr. Ali KIlıç  


25-11-2012, 22:16 Kategori: Bilim teknik  
Dersim Jenosidi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi -I-Dr. Ali KIlıç

DERSİM KOÇKİRİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA MERKEZİ
Dr Ali KILIÇ
Paris 23 Kasım 2012
DERSİM JENOSİDİ VE ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ-I

Sorunun konuş biçimi


Dersim Jenosidi 75. yıldönümü nedeniyle 23 Kasım’da « Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde suç duyurusunda bulunmaya » Hollanda dilinde yazılmış çağrısı bize Sayın Dr İ.İ. ve Sayın M. O. tarafından 15 kasım tarihinde iletildi. Bu çağrının « türkçe » versiyonunda « Dersim"de 1937-38 de gerçekleşen soykırım ile halen devam ede giden Kültürel Soykırım ve İnsanlığa Karşı Suçların sonlanması ve yaşayan faillerin yargılanması için uluslararası hukuk ve insan hakları platformlarına yönelik çalışmalarımız çok uzun zamandır devam etmektedir. » denilmekte.Çağrı « T.C. Hükümet üyeleri tüm bu insanlığa karşı suçlardan yargılanmamak için Uluslararası Ceza Mahkemesi yargı yetkisini son on yıldır keyfi biçimde tanımamakta direnç göstermektedir. Fakat insanlığa karşı suçlar öyle basit şekil şartlarına kurban gitmeyecek kadar önemli ve statükocu olmayacak kadar da dinamik ve canlı bir hukuktur. Bizler de bu bilinç ve ısrarla bu suçları işlemeye devam eden hükümet sorumlularının Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmaları için başvuruyoruz.

Mevcut hükümet sorumluların 1937-38 Dersim Soykırımından bugüne Dersim"de insanlık suçlarını işlemeye devam ettirdiklerinden faillerdir. UCM"nin devam eden bu trajediye kayıtsız kalamayacağını söylüyoruz. Aynı zamanda bu hassas konu yalnızca UCM"ye şikayet yapılmakla tükenecek veya onunla yetinilecek kadar basit bir konu değildir. Konunun omuzlarımıza yüklediği ağır sorumluluğun bilincindeyiz. O nedenle Dersim"in can yakan tüm detaylarını BM. İnsan Hakları Komitesine de taşınacaktır. Türkiye"nin bir iç hukuku haline dönüşen AİHM ile evrensel yargı gereği diğer devletlerin yargı mekanizmaları ile soykırım ve soykırım suçunun önlenmesi hakkındaki BM sözleşmesini imzalamış tüm parlamentolar, Dersim soykırımı ve kültürel soykırımının birer muhatabı kurumlar olacaktırlar. »

İlkin, yukarıdaki çağrı metnini incelersek çelişkileri açıkça görebileceğiz. Birincisi ” T.C. Hükümet üyeleri tüm bu insanlığa karşı suçlardan yargılanmamak için Uluslararası Ceza Mahkemesi yargı yetkisini son on yıldır keyfi biçimde tanımamakta direnç göstermektedir ». TC, Uluslararası Ceza Mahkemesi tüzüğünü imzalamadığı için, TC Hükumet üyeleri hakkındaki suç duyurusu ve yargılanmaları BM Güvenlik Konseyinin kararı ve öneresine bağlıdır. İkincisi, «bu suçları işlemeye devam eden hükümet sorumlularının Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmaları için başvuruyoruz. » denilmekte. Bu istekde haklıdır, ancak Uluslararası Ceza Mahkemesinin yargılama yetkisi yoktur. Mahkeme 2002’den önce gerçekleştirilmiş jenosid ve savaş suçları davalarına bakmamaktadır. Üçüncüsü, « Mevcut hükümet sorumluların 1937-38 Dersim Soykırımından bugüne Dersim"de insanlık suçlarını işlemeye devam ettirdiklerinden faillerdir. UCM"nin devam eden bu trajediye kayıtsız kalamayacağını », « O nedenle Dersim"in can yakan tüm detaylarını BM, İnsan Hakları Komitesine de taşınacaktır. Türkiye"nin bir iç hukuku haline dönüşen AİHM ile evrensel yargı gereği diğer devletlerin yargı mekanizmaları ile soykırım ve soykırım suçunun önlenmesi hakkındaki BM sözleşmesini imzalamış tüm parlamentolar, Dersim soykırımı ve kültürel soykırımının birer muhatabı kurumlar olacaktırlar. » denilmektedir. Buradaki yetki, Uluslararası Ceza Mahkemesinin elinde değil, BM Güvenlik Konseyinin elindedir.

Birinci Bölüm : 23 Kasım Eylemi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi

A- Genel Açıklama

Uluslararası Ceza Mahkemesi insancıl hukuk kapsamındaki kimi suçları kovuşturan ve 20. yüzyılın sonlarında kurulup 21. yüzyılda uluslararası insancıl hukukun egemenliğine katkı yapan ilk uluslar-üstü hukuksal bir mekanizma olduğunu kabul edenler var. Bu haliyle insanlığa karşı işlenen en ağır suçların faillerinin cezasız bırakılmaması yönünde büyük bir adımı temsil eden ve kuruluşundan bu yana 106 ülkenin yargı yetkisini tanıdığı Mahkeme, henüz Ermeniler, Grekler, Assyro Keldaniler özellikle Koçgiri, Zilan Dersim jenosid suçları ve savaş şuclarını işleyen devletleri yargılama konusunda da yetersizliği,pratiksizliği ortadadır. Çağrı metninde bu olguyu gözlemliyoruz. BM Güvenlik Konseyi tarafından Kontrol edildiği için bu Mahkeme bağımsız bir mahkeme değildir. Jenosid ve savaş suçlarını yargılama da 2002 tarihinden önceki işlenmiş savaş ve jenosid suçlarını yargılamaması bu mahkemenin hukuksal procedürlerindeki anti demokratik niteliğini ortaya koyuyor. Bu aksaklık ve çelişkiler Mahkemenin evrensel hukuk normlarına aykırı olduğunu dile getiriyor. Mahkemenin insan hakları hukuku açısından da yeni bir döneme işaret ettiğini söylemek mümkün değildir.

Uluslararası Ceza Mahkemesinin yargı yetkisine giren jenosid suçları , insanlığa karşı suçlar ile savaş suçlarının yeryüzünde işlenmiş en ciddi suçlar olduğu olduğu halde, yargılama usulu kanununa getirdiği şartlar suçlu devletlerin, sömürgecilerin ellerini kollayarak serbest dolaşmalarına Mahkeme izin vermektedir. Bu yanıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi ciddi uluslaraarsı bağımsız hukuk kuruluşu değildir. Başka bir değişle, Mahkeme Uluslararası Ceza Hukuku ve İnsan Hakları Hukukuna dinamik bir katkıda bulunmamamaktadır. Örneğin Türkiye, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni kuran Roma Statüsü'nü imzalamadığı için, Dersim Koçgiri savaş jenosid suçlarını işlemiş TC ye karşı bu mahkemede dava açmak mümkün değildir. Bu açıdan Uluslararası Ceza Mahkemesi, insanlığa karşı işlenen en ağır suçların kovuşturulduğu, ilk kalıcı ve bağımsız uluslararası mahkeme olduğunu ileri sürmek inandırıcı değildir. Yargı alanına giren, soykırım, savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve saldırı suçlarından dolayı şahısları, üst düzey devlet yetkilisi ya da asker olmalarına bakmaksızın, yargılayabildiği bir gerçek olduğu halde, suçları,suçluları yargılamaya zaman sınırını koyduğu ve yargılama yetisinin BM Milletler Konseyine bir devlet tarafından getirilmiş olma şartına bağlı kıldığı için bu durum uluslararası Hukukun bağımsızlık ilkesine aykırı evrensel hukuk normlarıyla çelişmektedir. Jenosid suçlarını işlemiş devletleri,temsilcilerini yargılamak gerekir. Bu gerçekleşmezse, daha önce kurulan Mahkemelerin sonucunun "ütopya"nın gerçeğe dönüşmesine olanak vermiyecektir. Çağrının birinci çelişkisi bu noktada kaynaklanıyor.

Sorunun “BM, İnsan Hakları Komitesine de taşın »masına gelince, 26 Ağustos 1998 Dersim Jenosid suçlularının yargılanması için BM yaptığımız başvuru, İnsan Hakları Azınlıklar Komisyonuna havale edildi. O Zaman BM Milletler nezdinde Güvenlik Konseyi denetiminde Jenosid ve Savaş Suçlarını yargılayan bir Mahkeme yoktu. Uluslararası Adalet Divanına davayı götürmek te BM Milletler Güvenlik Konseyine endexliydi. Aynı yıl Birleşmiş Milletlerin ev sahipliğinde gerçekleştirilen, Uluslararası Ceza Mahkemesi Kurulmasına Dair Tam Yetkili Temsilciler Diplomatik Konferansı'nda kabul edilen Uluslararası Ceza Mahkemesi Statüsü, Birleşmiş Milletlerin kurulmasından bu yana, en yenilikçi ve heyecan verici gelişmelerden birisi olarak nitelenmiş olsa bile ve dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından, "... gelecek kuşaklara hediye edilen bir umut ve evrensel insan hakları ile hukukun üstünlüğüne doğru atılan dev bir adım" olarak tanımlanmıştır yargısı Jenoside maruz kalmış halkların davalarının görülmesine mutlak bir yanıt vermemektedir.

B) Dersim Jenosidi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi Yargılama yetkisi

Bu açıdan Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin önemini anlayabilmek için, Mahkeme’nin yetki alanına giren suçlara bakmak yeterlidir. Soykırım suçu, savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlar, dünyanın hangi bölgesinde işlenirse işlensin, uluslararası toplumun tamamını ilgilendiren, uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden suçlardır. Bu bilimsel bir olgu. Ama, Uluslararası Ceza Mahkemesi pratikte bu suçlara bürokratik nedenleri bahane ederek bakmamaktadır. Dolayısıyla bu suçların faillerinin cezasız kalması, sadece bir kesimin değil, tüm uluslararası toplumun ortak sorunu olarak bir gerçeklik olarak kalmaktadır. Mahkeme bazı açılardan uluslararası hukuk alanında yenilikçi bir yapıya sahip değidir..

Mağdur ve tanıklara yönelik destek, Mahkeme'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kontrolünde olduğu için, verilmemektedir. Uluslararası Ceza Mahkemesi, II. Dünya Savaşı'ndan bugüne dek kurulan geçici (ad hoc) uluslararası ceza mahkemelerinin ve gelişen insan hakları hukukunun bir sonucudur. Ermenilerin jenosidi, Greklerin Jenosidi, Assyro Keldanilerin Kürdlerin Koçgiri, Zilan Desim Jenosidleri suçluları yargılanmadı. Buna rağmen Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından kurulan Eski Yugoslavya için Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşmiş olmasına rağmen, Dersim Koçgiri jnosidlerine Halbaja jenosidine BM aynı duyarlılığı göstermemiştir. Mahkeme'nin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin himayesi altında "bir alt organ" olarak kurulmaması, adil yargılanma hakkının temel bileşenlerinden olan, mahkemenin bağımsız ve tarafsız olduğunu ortaya koymaktan uzaktır. Tercihlidir,taraflıdır. Başka bir değişle, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin bir diğer önemli yanı ise, yargı yetkisine giren suçlar dolayısıyla bireylerin cezai sorumluluğunu kabul ederek, sadece gerçek kişileri soruşturmasıdır. Fakat bu gerçek kişilerin arasında TC nin suçluları yoktur.Buna karşılık UCM jenosidi gerçekleştirmiş TC devleti yöneticilerini Ordu mensuplarına dokunmamamıştır. Daha açık bir ifade ile, Uluslararası Ceza Mahkemesi, TC devlet, kurum ya da benzeri ulusal ya da uluslararası kuruluşlarına dokunmamakta , jenosidi gerçekleştirmiş TC devleti yönetici kişilerini yargılama girişiminde bulunmamıştır.

Mahkeme, yargılama yetkisi, esas olarak devletlerin egemenlik hakkıyla sınırlandırılmıştır. TC devleti hükümranlık alanı dahilinde, jenosid ve savaş suçlarını işlemeye devam etmektedir. Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargı alanına giren suçlardan birisi de, yani soykırım, savaş suçu veya insanlığa karşı suç, olduğu halde Devlet ve Uluslararası Ceza Mahkeme'sinin yargı yetkilerinin kesiştiği bu noktada, Mahkeme'nin yargı yetkisine giren jenosid suçu, yetkili devlette kovuşturma veya soruşturma konusu yapmıyor.Artık Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, bu olay için yargılama yetkisi söz konusu değildir. Dolayısıyla Uluslararası Ceza Mahkemesi, öncelikle, suçu kovuşturmaya yetkili devletin harekete geçmesini bekleyecektir. TC inkarcılığı bunu asla yapamaz. BM Güvenlik Konseyi bu konuda görevini asla yerine getirmedi, getiremez. Gerçek şu ki TC devleti, işlediği suçu kovuşturmaya isteksizdir,inkarcıdır, böyle bir yargılama için yetersizdir,Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, yetkisine giren suçlar için yargılama yapabileceği kabul ettiği halde, TC Uluslararası Ceza Mahkemesi tüzüğünü imzalamadığı için, BM Millet Güvenlik Konseyine TC’nin suçluluğu Konsey üyesi bir devlet tarafından gündeme getirilmediği sürece. Uluslararası Ceza Mahkemesi hiç bir şey yapamaz. Çünkü, Uluslararası Ceza Mahkemesi, sınırsız yargı yetkisine sahip bir mahkeme değildir. Kovuşturacağı suçlar, kişiler ve zaman bakımından birtakım sınırlamalar ve ön koşullar Statü’nün II. bölümünde tanımlanmıştır. Bu sınırlamalar ve ön koşullar, özellikle Roma Konferansı sırasında, katılımcı devletlerin üzerinde uzlaştığı "tamamlayıcılık ilkesi" ışığında, Mahkeme’nin yargı faaliyetlerinde yetkisini belirlemiştir.


B) Dersim Jenosidi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi Tüzüğü


Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin temel özelliklerinden olan bu ilkeye göre; eğer Statü'de öngörülen bir suç, yetkili devlette kovuşturma ya da soruşturma konusu yapılmış ise ilgili devletin bunu devam ettirme istek ve yeteneği olmaması durumları hariç, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargı yetkisi söz konusu olamamaktadır. Dolayısıyla, Statü’de tanımlanan bir suç, ki bunlar; soykırım suçu, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve henüz tanımlanmayan saldırı suçlarıdır, ulusal mevzuatta yer alıyor ve sanık(lar) yargılama yetkisine sahip yerel bir mahkemede yargılanıyor ya da yargılanmış ise Uluslararası Ceza Mahkemesi artık bu kişi(ler) için yargı yetkisine sahip değildir. Bu açıdan, “ Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde suç duyurusunda bulunma » girişimi sadece haklı bir gösteridir. Dünya kamuoyununu aydınlatma aracıdır. Ama Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargı yetkisi, en ağır suçlar olarak tanımlanan; soykırım, insanlığa karşı suç, savaş suçu ve saldırı suçu ile sınırlıdır. Ancak Mahkemenin Tüzüğü’nün 5. maddesinde sayılan suçlar, devam eden 6. 7. ve 8. maddelerde ayrıntılı olarak tanımlandığı halde Jenosid suçlularını işliyen devletleri yargılamada yetersizdir. Bu çelişkileri tüzükte görelim.
Suçlar Madde 5 Mahkeme’nin Yargı Yetkisine Giren Suçlar
1. Mahkeme’nin yargı yetkisi, uluslararası toplumu bir bütün olarak ilgilendiren en ciddi suçlar ile sınırlıdır. Mahkeme, bu Statü’ye uygun olarak, aşağıdaki suçlar hakkında yargı yetkisine sahiptir:
(a) Soykırım suçu;
(b) İnsanlığa karşı suçlar;
(c) Savaş suçları;
(d) Saldırı suçu.
2. Mahkeme, saldırı suçu üzerindeki yargı yetkisini, 121 ve 123. maddelere uygun bir şekilde suçu tanımlayan ve bu suçla ilgili olarak Mahkeme’nin hangi durumlarda bu yetkisini kullanacağını ortaya koyan bir hüküm kabul edildikten sonra yerine getirir. Böyle bir hüküm, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin ilgili hükümleri ile uyumlu olmalıdır.
Madde 6 Soykırım : Bu Statü’nün amaçları bakımından, ulusal, etnik, ırksal veya dinsel bir grubu, kısmen veya tamamen ortadan kaldırmak amacıyla işlenen aşağıdaki fiillerden herhangi biri, soykırım suçunu oluşturur.
a) Gruba mensup olanların öldürülmesi;
b) Grubun mensuplarına ciddi surette bedensel veya zihinsel zarar verilmesi;
c) Grubun bütünüyle veya kısmen, fiziksel varlığını ortadan kaldıracağı hesaplanarak yaşam şartlarını kasten değiştirmek;
d) Grup içinde doğumları engellemek amacıyla tedbirler almak;
e) Gruba mensup çocukları zorla bir başka gruba nakletmek;Uluslararası Ceza Mahkemesi
Madde 7 İnsanlığa karşı suçlar : Bu Statünün amaçları bakımından “insanlığa karşı suçlar”, herhangi bir sivil nüfusa karşı yaygın veya sistematik bir saldırının parçası olarak işlenen aşağıdaki fiilleri kapsamaktadır:
(a) Öldürme;
(b) Toplu yok etme;
(c) Köleleştirme;
(d) Nüfusun sürgün edilmesi veya zorla nakli;
(e) Uluslararası hukukun temel kurallarını ihlal ederek, hapsetme veya fiziksel özgürlükten başka biçimlerde mahrum etme;
(f) İşkence;
(g) Irza geçme, cinsel kölelik, zorla fuhuş, zorla hamile bırakma, zorla kısırlaştırma veya benzer ağırlıkla diğer cinsel şiddet şekilleri;
(h) Paragraf 3’te tanımlandığı şekliyle, her hangi bir tanımlanabilir grup veya topluluğa karşı, bu paragrafta atıf yapılan herhangi bir eylemle veya Mahkeme’nin yetki alanındaki herhangi bir suçla bağlantılı olarak siyasi, ırki, ulusal, etnik, kültürel, dinsel, cinsel veya evrensel olarak uluslararası hukukta kabul edilemez diğer nedenlere dayalı zulüm;
(i) Kişilerin zorla kaybedilmesi;
(j) Apartheid (Irk ayrımcılığı) suçu;
(k) Kasıtlı olarak ciddi ıstıraplara ya da bedensel veya zihinsel veya fiziksel sağlıkta ciddi hasara neden olan benzer nitelikteki diğer insanlık dışı eylemler.
2. 1. paragrafın amaçları bakımından:
(a) “Herhangi bir sivil topluluğa yöneltilmiş saldırı”, devlet ya da kurumsal bir politikanın uzantısı ya da bu politikanın daha da ileri götürülmesine yönelik olarak 1. paragrafta belirtilen eylemlerin herhangi bir sivil topluluğa karşı müteaddit kereler yapılması anlamına gelir;
(b) “Toplu yok etme”, nüfusun bir bölümünü yok etmek amacıyla, yiyecek ve ilaca erişimden mahrum bırakmanın yanı sıra yaşam koşullarını kasten kötüleştirmeyi de içerir;
(c) “Köleleştirme”, kadın ve çocuklar başta olmak üzere, bir kişi üzerinde sahiplik hakkına dayalı yetkilerin, insan ticareti dahil kullanılması anlamına gelir;
(d) “Nüfusun sürgün edilmesi veya zorla nakli”, uluslararası hukukta izin verilen gerekçeler olmaksızın, bir yerde hukuka uygun olarak ikamet eden insanların zorla yerlerinden edilmeleri ya da başka zorlayıcı fiillerle yer değiştirilmeleri anlamına gelir;
(e) “İşkence”, hukuksal yaptırımların doğasına ve buna bağlı olarak kaynaklanan acı ve ıstırap hariç olmak üzere, gözaltında bulunan veya sanığın gözetiminde bulunan bir kişinin, fiziksel ya da zihinsel olarak şiddetli acı veya ıstırap çekmesini bilerek sağlama anlamına gelir;
(f) “Zorla hamile bırakma”, uluslararası hukukun ciddi bir şekilde ihlali veya bir topluluğun etnik bileşimini değiştirme amacıyla, bir kadının arzusu olmadan zorla hamile bırakılması anlamına gelir; ancak bu tanım, hiçbir şekilde hamileliğe ilişkin ulusal yasaları etkileyecek şekilde yorumlanamaz;
(g) “Zulüm”, bir grubun veya topluluğun, kimliğinden dolayı, uluslararası hukuka aykırı olarak, temel haklardan ağır bir şekilde mahrum bırakılması anlamına gelir;
(h) “Apartheid (Irk ayrımcılığı) suçu”, bir ırkın, başka bir ırk grubu veya grupları üzerinde, sistematik hakimiyet ve baskı kurmaya yönelik kurumsal bir rejim çerçevesinde ve bu rejimi koruma amacıyla işlediği ve 1. paragrafta sözü edilen insanlık dışı fiiller anlamına gelir;
(i) “Kişilerin zorla kaybedilmesi” bir devlet veya siyasi bir örgüt tarafından ya da onların yetkisi, desteği ve bilgisi dahilinde, kişilerin gözaltına alınması, tutuklanması veya kaçırılmasını takiben, bu kişilerin uzunca bir süre, kanun korumasından uzak tutulması amacıyla, nerede oldukları ve akıbetleri hakkında bilgi vermeyi reddetme ve bu kişilerin özgürlüklerinden mahrum bırakıldıkları bilgisini inkar anlamına gelir;
3. Bu Statü’nün amacı bakımından “cinsiyet” toplumsal bağlamda, kadın ve erkek olmak üzere iki cinse atıf yapmaktadır. “Cinsiyet” terimi, yukarıda açıklanandan başka bir anlam taşımamaktadır.
Madde 8 Savaş Suçları
1. Bir plan veya politikanın ya da bu tarz suçların geniş çapta işlenmesinin bir parçası olarak işlenmesi başta olmak üzere, Mahkeme’nin savaş suçları üzerinde yargı yetkisi vardır.
2. Bu Statü’nün amacına uygun olarak, “savaş suçları” şu anlamlara gelir:
(a) 12 Ağustos 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleri’nin çok ciddi şekilde ihlali, başka bir deyişle, Cenevre Sözleşmesi hükümlerine göre korunan şahıs ve mallardan herhangi birine karşı aşağıdaki fiiller:
i) Kasten öldürme;
ii) Biyolojik deneyler dahil işkence veya insanlık dışı muamele;
iii) Vücuda veya sağlığına kasten büyük ıstırap verme veya ciddi yaralamaya sebep olma;
iv) Askeri gereklilik olmadan, yasadışı ve keyfi olarak mülkiyetin yaygın yok edilmesi veya sahiplenilmesi;
v) Bir savaş esirinin veya koruma altındaki bir diğer şahsın, düşman devlet silahlı kuvvetlerinde hizmet etmeye zorlanması;
vi) Bir savaş esirinin veya koruma altındaki bir diğer şahsın, kasti olarak adil ve olağan yargılanma hakkından yoksun bırakılması;
vii) Hukuka aykırı sürgün ya da nakletme ya da hukuka aykırı alıkoyma
viii) Rehin alma.
(b) Uluslararası hukukun mevcut sistemi içerisinde, uluslararası silahlı çatışmalarda uygulanabilir yasa ve geleneklerin diğer ciddi ihlalleri, yani, aşağıdaki fiillerden herhangi birisi:
i) Çarpışmalarda doğrudan yer almayan sivil bireylere ya da sivil nüfusa karşı kasten saldırı yöneltilmesi;
ii) Askeri olmayan, yani askeri maksatlı olmayan sivil hedeflere karşı kasten saldırı düzenlenmesi;
iii) Uluslararası silahlı çatışmalar hukuku çatısı altında, siviller ya da sivil nesnelere sağlanan korumadan yararlanma hakları olduğu sürece, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne göre, barış gücü ya da insani yardıma tahsis edilmiş görevli personel, tesis, malzeme, birlik veya araçlara kasten saldırı yöneltilmesi;
iv) Tahmin edilen somut ve doğrudan askeri avantajlara kıyasla, aşırı olacak şekilde, sivillerin yaralanmasına veya ölmesine veya sivil nesnelerin zarar görmesine yol açacağı ve geniş çapta, uzun vadeli ve ağır bir biçimde doğal çevreye zarar vereceğinin bilincinde olarak saldırı başlatılması;
v) Savunmasız veya askeri hedef oluşturmayan kent, köy, yerleşim yeri veya binaların bombalanması veya bu yerlere herhangi bir araçla saldırılması;
vi) Silahını bırakmış, kendisini savunma araçlarından yoksun ve isteğiyle teslim olmuş bir askeri öldürme veya yaralama;
vii) Teslim bayrağını, Birleşmiş Milletler veya düşman bayraklarını, askeri rütbelerini ve üniformalarını, yine aynı şekilde Cenevre Sözleşmeleri’nin ayırt edici amblemlerini, uygunsuz şekilde kullanarak ölüme veya ciddi yaralanmaya sebebiyet verme;
viii) İşgalci devletin kendi sivil nüfusunun bir bölümünü işgal ettiği topraklara doğrudan veya dolaylı olarak nakletmesi veya işgal edilen topraklardaki nüfusun tamamının veya bir kısmının bu ülke içinde veya dışında sürülmesi veya nakli;
ix) Askeri amaçlı olmaması koşuluyla din, eğitim, sanat, bilim veya yardım amaçlarıyla kullanılan binalara, tarihi eserlere, hastanelere ve hasta ve yaralıların toplandığı yerlere kasten saldırı düzenlenmesi;
x) Karşı tarafın hakimiyeti altında bulunan kişilerin tıp, diş veya hastane tedavisi gerekliliği olmadan, kişisel çıkarlarına aykırı bir şekilde ölüme yol açabilecek veya sağlığı ciddi tehlikeye düşürebilecek nitelikte tıbbi veya bilimsel deneylere tabi tutulması veya fiziksel sakatlanmaya maruz bırakılması;
xi) Düşman ulus ya da orduya bağlı bireylerin haince öldürülmesi veya yaralanması;
xii) Merhamet gösterilmeyeceğini ilan etme;
xiii) Savaşın gereklilikleri el koyma veya imha etmeyi zorunlu kılmadıkça düşman mülkiyetinin imha edilmesi veya bu mallara el konulması;
xiv) Düşman taraf uyruklu kişilerin, mahkemelerdeki hak ve eylemlerinin ortadan kaldırıldığını, askıya alındığını veya kabul edilemez olduğunu ilan etme;
xv) Düşman taraf uyruklu kişileri, savaş başlamadan önce savaşan tarafın hizmetinde bulunmuş olsalar bile kendi devletlerine karşı savaş hareketlerinde yer almaya zorlama;
xvi) Saldırı sonucu ele geçirilmiş olsa bile bir kenti ya da yeri yağmalama;
xvii) Zehir veya zehirli silahların kullanılması;
xviii) Boğucu, zehirli veya diğer gazlar ile benzeri sıvı, malzeme veya cihazlar kullanılması;
xix) Çekirdeği tam kapatmayan veya yararak ayrılan mermiler gibi insan vücuduna kolayca giren veya vücutta parçalanan mermi kullanılması;
xx) Gereksiz yaralanmaya veya ıstıraba yol açan veya 121 ve 123. maddeler hükümlerine uygun olarak bu Statü’ye bir ek şeklinde dahil edilmesi ve geniş yasaklamaya tabi olması halinde, kendiliğinden ve ayrım yapmadan uluslararası savaş hukuku ihlalleri oluşturan silah, mermi, malzeme veya savaş yöntemleri kullanılması;
xxi) İnsan onuruna hakaret eder nitelikte, özellikle aşağılayıcı ve küçük düşürücü davranışlar;
xxii) 7.maddenin 2(f) paragrafında tanımlandığı gibi ırza geçme, cinsel köleleştirme, fahişeliğe zorlama, hamileliğe zorlama, kısırlaştırmaya zorlama veya Cenevre Sözleşmeleri’ni ciddi şekilde ihlal eden diğer cinsel şiddet çeşitlerine başvurulması;
xxiii) Belli noktaları, alanları veya askeri güçleri askeri operasyonlardan muaf tutmak için, bir sivilin veya diğer korunmuş bir kimsenin varlığının kullanılması;
xxiv) Uluslararası hukuka uygun bir şekilde, Cenevre Sözleşmeleri’nin ayırt edici amblemlerini kullanan binalara, malzemeye, sağlık ve ulaşım birimlerine kasten saldırı düzenlenmesi;
xxv) Cenevre Sözleşmeleri ile sağlanan yardım malzemelerini bilerek engelleme dahil olmak üzere, yaşamları için vazgeçilmez maddelerden mahrum etmek suretiyle sivillerin aç bırakılmasının, bir savaş yöntemi olarak kullanılması;

xxvi) 15 yaşından küçük çocukların ulusal silahlı kuvvetlere çağrılması, askere alınması veya çatışmalarda aktif olarak kullanılması;
(c) Uluslararası nitelik taşımayan bir silahlı çatışmada, 12 Ağustos 1949 Cenevre Sözleşmeleri’nin müşterek 3. maddesinin ciddi ihlalleri; yani, çatışmalarda aktif olarak yer almayan kişilere, silahlarını bırakmış silahlı kuvvetler mensupları dahil hastalık, yaralanma, tutulma veya herhangi bir nedenle çatışma dışı kalmış (hors de combat) kişilere karşı işlenen aşağıdaki fiiller:

i) Yaşam hakkına ve kişiye karşı şiddet, özellikle her türlü öldürme, sakat bırakma, zalimane muamele ve işkence;
ii) İnsan onuruna hakaret eden, özellikle aşağılayan ve küçük düşürücü davranışlar;
iii) Rehin alma;
iv) Kanuna dayalı ve gerekliliği genel kabul görmüş hukuksal güvencelere sahip, olağan bir mahkeme kararı olmadan cezalandırma ve infaz;
(d) Paragraf 2 (c) uluslararası nitelikte olmayan silahlı çatışmalara uygulanır ve dolayısıyla gösteriler, münferit ve zaman zaman meydana gelen şiddet hareketleri veya benzer nitelikteki diğer fiiller gibi iç karışıklıklar ve gerginliklere uygulanmaz.
(e) Mevcut uluslararası hukuk çerçevesinde, uluslararası karakterde olmayan ancak silahlı çatışmalarda uygulanabilir hukukun ve teamüllerin diğer ciddi ihlalleri; yani aşağıdaki eylemlerden herhangi biri:
i) Çarpışmalarda doğrudan yer almayan sivillere karşı veya sivil nüfusa karşı kasten saldırı düzenlenmesi;
ii) Uluslararası hukuka uygun bir şekilde Cenevre Sözleşmeleri’nin ayırt edici amblemlerini kullanan personele, malzemeye, tıbbi birimlere ve nakliye araçlarına kasten saldırı düzenlenmesi;
iii) Silahlı çatışma hukukuna göre, sivillere ve sivil nesnelere sağlanmış korumaya hak kazanmaları şartıyla, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne uygun bir şekilde insani yardımda veya barış gücü görevinde bulunan personele, tesislere, malzemeye, birimlere veya araçlara karşı kasten saldırı düzenlenmesi;
iv) Askeri amaçlı olmaması koşuluyla dini, eğitim, sanat, bilim veya hayır amaçlarıyla kullanılan binalara, tarihi eserlere, hastanelere ve hasta ve yaralıların toplandığı yerlere bilerek saldırı düzenlenmesi;
v) Saldırı sonucu ele geçirilmiş olsa dahi, bir kenti ya da yeri yağmalama;
vi) 7.maddenin 2(f) paragrafında tanımlandığı gibi ırza geçme, cinsel köleleştirme, fahişeliğe zorlama, hamileliğe zorlama, kısırlaştırmaya zorlama veya Cenevre Sözleşmeleri’ni ciddi şekilde ihlal eden diğer cinsel şiddet çeşitlerine başvurulması;
vii) 15 yaşından küçük çocukların, ulusal silahlı kuvvetlere çağrılması, askere alınması veya çatışmalarda aktif olarak kullanılması;
viii) Çatışmadan kaynaklanan nedenlerden dolayı, sivillerin güvenliği veya askeri nedenler gerektirmedikçe sivillerin yer değiştirilmesi talimatı verilmesi;
ix) Karşı tarafın savaşanlarını haince öldürme veya yaralama;
x) Merhamet gösterilmeyeceğini ilan etme;
xi) Karşı tarafın hakimiyeti altında bulunan kişilerin tıp, diş veya hastane tedavisi gerekliliği olmadan, kişisel çıkarlarına aykırı bir şekilde ölüme yol açabilecek veya sağlığı ciddi tehlikeye düşürebilecek nitelikte tıbbi veya bilimsel deneylere tabi tutulması veya fiziksel sakatlanmaya maruz bırakılması;
xii) Savaşın gereklilikleri el koymayı veya imha etmeyi zorunlu kılmadıkça düşman mallarının imha edilmesi veya bu mallara el konulması;
(f) Paragraf 2 (e), uluslararası nitelikte olmayan silahlı çatışmalara uygulanır ve dolayısıyla gösteriler, münferit ve zaman zaman meydana gelen şiddet hareketleri veya benzer nitelikte diğer fiiller gibi iç karışıklıklar ve gerginliklere uygulanmaz. Bir devletin toprakları dahilinde, hükumet kurumları ile organize silahlı gruplar arasında ya da bu grupların kendi aralarında meydana gelen uzun süreli silahlı çatışmalarda uygulanır.

3. 2 (c) ve (d) paragraflarındaki hiçbir ifade, bir hükümetin, devlet dahilinde kanun ve düzeni sürdürme, yeniden kurma veya devletin birliğini ve toprak bütünlüğünü tüm yasal araçlarla koruma sorumluluğuna etki etmez.

Bunun için konudaki çelişkilere temel bir açıklık getirmek getirmek gerekiyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi insanlığa karşı işlenen en ağır suçların faillerinin cezalandırılması esası üzerine kurulduğu halde Dersim Jenosidi Mahkemenin yargı yetkisine giren soykırım, insanlığa karşı suçlar ile savaş suçları olduğu halde bu konuda bir yargılama girişiminde bulunmamaktadır. Bu durum Mahkemenin kuruluş ilkelerine tüzüğünün 6.7.8. maddelerine tamamen aykırıdır.

Mahkeme tüzüğününün 6. maddesine göre « ulusal, etnik, ırksal veya dinsel bir grubu, kısmen veya tamamen ortadan kaldırmak amacıyla işlenen aşağıdaki fiillerden herhangi biri, soykırım suçunu oluşturur. Bu suç : a) Gruba mensup olanların öldürülmesi; b) Grubun mensuplarına ciddi surette bedensel veya zihinsel zarar verilmesi; c) Grubun bütünüyle veya kısmen, fiziksel varlığını ortadan kaldıracağı hesaplanarak yaşam şartlarını kasten değiştirmek; d) Grup içinde doğumları engellemek amacıyla tedbirler almak; e) Gruba mensup çocukları zorla bir başka gruba nakletmek.
Dersim’de TC devleti Dersim’de insanlığa karşı suçlar işlemiştir. Bu suçları işleyenleri yargılama Uluslararası Ceza Mahkemesinin yargılama yettkisi kapsamındadır. Uluslararası Ceza Mahkemesinin TC nin işlediği insanlığa karşı işlediği suçları yargılamaması Uluslararası Ceza Mahkemesi tüzüğünün 7. maddesine aykırıdır.

Uluslararası Ceza Mahkemesi tüzüğünün 7. maddeye göre İnsanlığa karşı işlenen suçlar”, herhangi bir sivil nüfusa karşı yaygın veya sistematik bir saldırının parçası olarak işlenen aşağıdaki fiilleri kapsamaktadır:(a) Öldürme; (b) Toplu yok etme; (c) Köleleştirme; (d) Nüfusun sürgün edilmesi veya zorla nakli; (e) Uluslararası hukukun temel kurallarını ihlal ederek, hapsetme veya fiziksel özgürlükten başka biçimlerde mahrum etme; (f) İşkence; (g) Irza geçme, cinsel kölelik, zorla fuhuş, zorla hamile bırakma, zorla kısırlaştırma veya benzer ağırlıkla diğer cinsel şiddet şekilleri; (h) Paragraf 3’te tanımlandığı şekliyle, her hangi bir tanımlanabilir grup veya topluluğa karşı, bu paragrafta atıf yapılan herhangi bir eylemle veya Mahkeme’nin yetki alanındaki herhangi bir suçla bağlantılı olarak siyasi, ırki, ulusal, etnik, kültürel, dinsel, cinsel veya evrensel olarak uluslararası hukukta kabul edilemez diğer nedenlere dayalı zulüm; (i) Kişilerin zorla kaybedilmesi; (j) Apartheid (Irk ayrımcılığı) suçu; (k) Kasıtlı olarak ciddi ıstıraplara ya da bedensel veya zihinsel veya fiziksel sağlıkta ciddi hasara neden olan benzer nitelikteki diğer insanlık dışı eylemler.

Dersim’de TC devleti Dersim’de savaş suçlarını işlemiş ve bunları işlemeye devam etmektedir. Savaş suçlarını işleyen TC devletini yargılama Uluslararası Ceza Mahkemesinin yargılama yetkisi kapsamındadır. Uluslararası Ceza Mahkemesinin TC nin işlediği savaş suçlarını yargılamaması Uluslararası Ceza Mahkemesi tüzüğünün 8. maddesine aykırıdır. Mahkeme tüzüğününün 8. maddesine göre Savaş Suçlarıdır. 1. Bir plan veya politikanın ya da bu tarz suçların geniş çapta işlenmesinin bir parçası olarak işlenmesi başta olmak üzere, Mahkeme’nin savaş suçları üzerinde yargı yetkisi vardır. Tüzüğün amacına uygun olarak, “savaş suçları” şu anlamlara gelir: (a) 12 Ağustos 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleri’nin çok ciddi şekilde ihlali, başka bir deyişle, Cenevre Sözleşmesi hükümlerine göre korunan şahıs ve mallardan herhangi birine karşı aşağıdaki fiiller: i) Kasten öldürme; ii) Biyolojik deneyler dahil işkence veya insanlık dışı muamele; iii) Vücuda veya sağlığına kasten büyük ıstırap verme veya ciddi yaralamaya sebep olma; iv) Askeri gereklilik olmadan, yasadışı ve keyfi olarak mülkiyetin yaygın yok edilmesi veya sahiplenilmesi; v) Bir savaş esirinin veya koruma altındaki bir diğer şahsın, düşman devlet silahlı kuvvetlerinde hizmet etmeye zorlanması; vi) Bir savaş esirinin veya koruma altındaki bir diğer şahsın, kasti olarak adil ve olağan yargılanma hakkından yoksun bırakılması; vii) Hukuka aykırı sürgün ya da nakletme ya da hukuka aykırı alıkoyma viii) Rehin alma. (b) Uluslararası hukukun mevcut sistemi içerisinde, uluslararası silahlı çatışmalarda uygulanabilir yasa ve geleneklerin diğer ciddi ihlalleri, yani, aşağıdaki fiillerden herhangi birisi: i) Çarpışmalarda doğrudan yer almayan sivil bireylere ya da sivil nüfusa karşı kasten saldırı yöneltilmesi;ii) Askeri olmayan, yani askeri maksatlı olmayan sivil hedeflere karşı kasten saldırı düzenlenmesi; iii) Uluslararası silahlı çatışmalar hukuku çatısı altında, siviller ya da sivil nesnelere sağlanan korumadan yararlanma hakları olduğu sürece, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne göre, barış gücü ya da insani yardıma tahsis edilmiş görevli personel, tesis, malzeme, birlik veya araçlara kasten saldırı yöneltilmesidir.

İkinci Bölüm : Dersim Jenosidi ve boyutları

DERSİM KOÇKİRİ JENOSİDLERİ ¨ÜZERİNE

Her ne kadar Lemkin kavramsal olarak jenosidi, bir ulusu, bir etnik gurubu toptan imhası olarak görüyorsa, Hans Lukas, Robert Olson. Erik Zürher, Van Ruinessen bunu çarpıtarak ethnocide olarak tahrifat yapıyorlar. Bazı kürd sözde yazarlar bunu katliam olarak gündemleştiriyorlar. Bu tavırla TC devletinin inkarcı politikasına yaklaşıyorlar. Jenosidçilerin yargılanmasına engel olmak istiyorlar.Bu kasıtlı anlayışa karşı 24 Ocak 2010’de Stockholm’da Uluslararası Dersim Jenosidi Konferansında Yazar Sosyolog konuşan Seve Evin Çiçek « yaptığım ayrıntılı tanımlar sunmak isterim. Araştırmacılar kavramsal olarak, “kaliam”,”jenosid”,ethnosid” sözcüklerini kullanıyorlar.» diyordu.

Seve Evin Çiçek « Dr İsmail Beşikçi’nin Dersim jenosidi incelemesine karşılık, bazı batılı araştırmacılardan Martin Van Bruinnes, Robert Olson, Hans Lukas Kieser , bunun jenosid olmadığı etnosid olduğu doğrultusunda çaba gösterdiler.

Belirttiğim gibi, eski grekçe’de genea,genee,genos) kavramının latince karşılığı generatio natales anlamına gelir. Yani eski grekçeden latinceye bir geçiş var. Lemkin sadce latince karşılığını kullanmakla yetinir. Bu konuda, Michiel de Vaan, Dans l’Etymological Dictionnary of Latin, yapıtında gens, gentis, kavramlarını « soy,ulus ve halk » anlamında kullanır, bunlar gentilis,kavramından türemiş, «aynı aileye mensup » ya da “ gentilitas kırmançki deki « GULE ZU ÇEİ » ile eş anlamlıdır.

Genus kavramı latince gigno, geui, genitum ; gignere, fiilinden gelir. genus, eris köken olarak grekçe  gignomai fiilinden gelir. Şair Homeros bunu doğmak anlamında kullanır. Kırmançki, biaéné, dina amaéné, kurmanci de buyin zayin. İki fiilin kırmaçki’deki karşılığı biaiş,zainaiş’tir. Latince de genui , supinımu ise genitum’dur. Bu iki isimsel biçimdem genitor. eril genetrix dişil . Genitura, kuşak türer.
Bu konuda grekçede iki tip fiil var. Biri  kteio diğeriγ, sfazo ‘dur . Latince buna eş anlamlı olan pek çok fiiller’den jugulo, macto,interrimo,caedo,occido, neco saymak mümkün. , keito fiiline en yakın olan occido öldürtmek,katletmek tir. Bu kırmaçki’deki kıstene fiiline yakındır. Oysa katliam kavramı sfaze) dir γ fiilinden gelir,dümanların büyük bir katliamı anlamındadır. Yani grekçe olarak


İtalyan araştırmacı Aldo Duro’ya göre , « genus temel terimi grekçe –elemento  gignomai ve latince gignere, nascere, fiilerinden türetilmiştir Jenosi ise bir gurubun, bir azınlığın, bir soyun. Bir dinsel gurubun toptan ortadan kaldırılmasıdır elemanlarının sistemli yokedlimesi. Occidio, onis, toptan imha edilmesidir . Bu anlamda Genus Occidere, bir ulusun, bir halkın toptan imha edilmesidir. Jenosidi inkar etmek, onun yerine katliam kavramını kullanmak ,gerçeklerin jenosid süreçlerinin yoksanmasıdır. Başka bir değişle insanlığa karşı işlenmiş savaşsuçlarını, jenosid suçlarını inkar etmek. Bu tür duruşlar, Kürdistan’daki jeneosidçi sömürgeci TC devletini korumak ve savunmaktan başka bir anlama gelmez.

Bilimsel açıdan soruna bakıldığında, bilimlerin konularının bir birine kasıtlı olarak anthropoloji ile ethnoloji konuları ile jenosid sosyolojisinin birbrine karıştırıldığına tanıt oluyoruz. Bu açıdam Jenosidi etnoside indirgemek amaçlıdır. Jenosid siyasal jenosid sosyolojisinin konusudur,etholojinin değildir. Bu açıdan Dersim jenosidi, bir katliam değildir. Katliam sözcüğünün Erdoğan’ın ağzından çıkması pek çok tüccar yazar çizeri at koşusuna sürdü. Oysa bu tavır doğrudan doğruya devletin Uluslararası Jenosidi önleme Sözleşmesinin inkarı anlamına geliyor. Oysa Lemkin jenosid’den katliamı değil, bir ulusun, ethnik bir gurubun ortadan kaldırılmasını anlıyor. Genel olarak jenosid, bir ulusun bütün üyelerinin toptan imhasıdır. Başka bir değişle, Ulusal gurupların yaşam temellerinin koordineli ve farklı yöntemler kullanılarak onların varlık şartlarını tümden yokedilmesidir. Böyle bir politika herşeyden önce, onların ulusal bilinçlerini. Dillerini siyasal kurumlarını.güvencelerini,ekonomik yaşamlarını, özgürlüklerini, insanlık onurlarını kişisel yaşamlarını ortadan kaldırmayı hedef alır. Jenosid devletin imha yöntemi olarak bir gurubun kişilerini hedef aldığında, herşeyden önce. Hedef alınan şey,onların ulusal bağları ve onları koparıp yoketmeyi esas alır.

Sadece bunla kalınmıyor,mallarına arazilerine, atalarınadn aklan anılara el koyup onları dönemiyecekleri birbirlerini görermiyecekleri ölümler sürgünlüklerine zoral imhaya maruz bırakıyor. Alman uluslü türk yöntemi budur. Erdoğan’ın aldatmacası bu bilinçli saldırının esasıdır. Hedef kürdlerin jenosididir çifte yöntemi uyguluyor. Birincisi ezilen Kürd ulusunun ulusal karakteristiklerininın imhası, ikincisi, sömürgeci emperyalist TC devletininin diktatörlüğünün inşasıdır. İttihat Terraki ve Teskilatı Mahsusacı kemalist diktatörlük kürd beyliklerini kendileri için kullandıktan sonra ocak 1917 de bizzat Kemalin denetiminde 400.000 kürd ülklerinden kovularak yokedildi. Kürdistan boşaltıldı, topraklarına 1913’den itibaren 1300 0000 yabancı mülteci eyrleştiridi. Talat ‘ın ermenilere. Greklere uyguladığı yöntem Kürdlere uygulandı. Bu uygulama nedenelri üç sonuca abğşanıyor. Birincisi biolojik jenosid’dir. İkıincisi bütün kürd ulusal özelliklerinin ortadan kaldırılması kültürel geneosid’dir. Üçüncüsü, yabancılaştırma, assimilasyon bir güç olarak kürdlerin kend,i soylarına karşı kullanılmaları, inkarın inkari yöntemi emperyalst sömürgecilğim silahıdır. Bitlis’li Kürd İsmet’in Lausanne da kendi ülkesini bölmesi parçalaması, Ziya Gökalp döneğinin İTK nin pantürkçü kuramcısı olarak Kürdleri türkleştirme projesi, Dersim’de Nazmi Sevgen, Abdullah Alpdoğan’ın Rayver Koop’la faaliyetleri, bugünkü Dersim ve Koçgiri’deki takipçileri,AKP içindeki 75 Kürd Milletvekillerinin faaliyetleri TC MİT nin örgütlediği anti kürd mihrakların jenosidi inkar girişimleri bu boyutu ile ilgidir. Bunların temelinde “türkleştirme”, “islamlaştırma”, “türkmenleştirme” polikası vardır.» Emekli general sömürge Dersim Valisi Kenan Güven’in 5000 kürd çocuğunu ve kızını “islamlaştırma”, “türkmenleştirme” polikasına pazarlaması bu jenosidin bir parçasıdır.Bu konuya değineceğz.

Sömürgeci devletler başta Türkiye olmak üzere Kürdistan halkını kendilerine düşman olarak ilan etmişlerdir. Linçler bunun örneğidir. Geçmişten bugüne kadar ülkemizin yeraltı ve yerüstü zenginliklerine el koydular Kürdistan insani potensiyelini kendiç ıkarları için kullandılar.Her defasında Kürdistan halkının direnişini kanla zulumla bastırdılar. Sömürgeci işgalciler her defasında kürd ulusunun imha planını önceden hazırladılar. Mustafa Kemal,ırk üstünlüğü politikasını uyguladı.Emperyalist sömürgeci bölge müeftişliğini kurarak jenosidin gerçekleşmesini önceden planladılar. İşgalci sömüregciler Ermenilere,greklere, Assyro Keldanilere ve Kürtlere karşı değişik jenosid tekniklerini sıyasal,kültürel,ekonomi, biolojik .fizik alanlarında uyguladılar.

SİYASAL ALANDA

Fiziki jenosidlerden sonra türkleştirme politikalarına hız verdiler.İlk rolü işgalciler oynadı,sonra bunu politikqyı oluşturcak yerli sömürge halkın kendi elleriyle işbirlikçiler oluşturdular. Türkleştirme politikasının gizli örgütlerine Dalan gibilerini kullandılar. Yurtsever işadamlarını öldürüp,sömürgeci devlet için çalışacakların listelerini oluşturup onlara her olanağı türleştirmek için açtılar. Türkçü islamcı örgütlerde onlara baş görev verdiler. Bunlara karşı çıkacak tüm Kürd siyasal partilerini kapattılar. Türkleştirme politika da ağırlık verdiler, sadece insanları türkleştirmek değil, ezilen Kürd ulusunun bütün tarihsel zenginilklerini. Dilini,kültürünü,doğasını türkleştirmeyi hızlandırlar. Kürd halkını topraklarından zorla göçe zorlayıp jenesidi gerçekleştirdiler. Buna karşılık, 1919 da Süreyya Bedir Khan “ Biz Kürdler bugün korkunç bir alternatifle yüzyüze bulunuyoruz. Biz başkalarına güvenmeden kaçınarak ancak kendimize güveniyoruz. Biz bu çok uzun ve tehlikeli sessizliği anlayarak, Türk Hükümeti’nin bizi savunmasını beklemek yerine Avrupa mahkemesi önünde bizzat kendi özsavunmamızı yapmak, kendi davamızı savunmak kararını almış bulunuyoruz. Türk Hükümeti geçmişde kendi görevini yerine getirmemiş olduğundan, biz artık eskisi gibi ağırbaşlı davranamayız, biz geçmişdeki durumdan dolayı kendimizi uslu görmüyoruz. Bu kadar ağır bir krizde beş milyon Kürdün geleceğini bu andan itibaren Türk Hükümeti’ne emanet etmek istemiyoruz-

Bu son günlerde A.B.D. Başkanı’nın insiyatifiyle Milletler Birliği kurulunca barış koşullarını yaratmak yer yüzünde iyi niyeti tahaküm etmek biz öyle görünüyorki bu sorun Avrupa’da bir gerçeklik olma görüş noktasında Asya’nın yeni tartışması amacıyla farklı bir açıklama getiriyor. Sorulacak soru acaba Barış Konferansının düzenlendiği şu anda bütün küçük milletlere adalet sözü veriliyormu? Böylece korkunç bir haksızlığın ..için bir seçme hakkı veriyormu? Bütün uluslarla daha fazla şehitlendirilmiş ulus arasında daha mutsuz ulus üstüne bir olumlu etkide bulunabilirmi? Dr Süreyya Bedir Khan” - Biz kendi bağımsızlığımızı istiyoruz. Bu bizim temel hakkımızdır. Sadece bu bağımsızlık için uyğarlığın ve ilerlemenin arenasında bize hak kazandırdığı için eşit silahlarla savaşmayı kendi ülkemizin zenginliklerini işletmek ve diğer komşu halklarla barış içinde yaşamak istiyoruz.” diyordu. Fiziki jenosid buna engel oldu.

SOSYAL ALANDA

Sosyal alanda kürd ulusal özelliklerini toptan imha ettiler,kendi sömürgeci hukuk sitemlerini kurdular. Türkleştirmeyi hızlandırmak için kendi öz dillerini Güneş dil teorisiyle bütün ezilen hakların dillerini yasaklıyarak, dünyadaki bütün dillerinin türk dili olduğunu kurumlaştırdılar. Kürtçeyi yahudi dilini yasakladılar.Kürd ulusunun dinsel inançlarına el attılar. Devletçi anlayışlarını uygulamak için kendilerine bağlı ekipler oluşturdular.Bugün jenesidi inkar edenler bu işin ücretli eemkli mimarlarıdır.Basın yayın Medya ve aygıtları özel televizyonlar, polis örgütü denetiminde bunların uygulayıcılarıdır.Temelinde türkleştirme, islamlaştırma, türkmenleştirme politikası yatar.

KÜLTÜREL ALANDA

Sömürgeci işgalde fiziki jenosid gerçekleşti, bunu diğer jenosidler izledi. 1914 Osmanlı nüfus sayımında, 15.044 846 müslümanın içine gizletilen Şerif Paşa’ya göre 5000000 kürdün dili yasaklandı 2000 yılında nüfusun % 20 i oluşturan Kürdleri hiç bir okulu yok. 1914 Osmanlı nüfus sayımında 1225.006 ermeni yaşarken o zaman 174000 okula sahip ola ermenilerin şimdi sadece Konstatinopl’da 12 özel okulu kaldı. 2000 yılı nüfus sayımında bütün azınlıklar sadece nüfusun % 0.05 i oluşturuyor. 1914 de 1.729.738 grek varken, şimdiki sayı 3000 geçmiyor. Germanos’un açıklamalarını esan alan bilgiye göre sadece Pont Euxın(Pontus) eyaletind 1850 kilise 1400’den fazla okul,2650 gerk öğretömen 60.000 kız öğrenci varken bugün orada hiç bir okul hiç bir kilise yok sadece Konstantinopl’de 8 özel okul kaldı. Bu TC kültürel jenosid polikasının pratik sonucudur.Katliam,etnosid değil, jenosiddir.

EKONOMİK ALANDA

Emperyalist sömürgeci TC devleti Kürdistan ekonomisi yoketti.Barajlar politikasıyla Kürdistan topraklarının % 31 sular altında bıraktı,bütün arkeolojik tarihsel zenginlikleri yokedrek arkeolojij jenosidi ve ekolojik jenosidi gerçekleştirdi. Sadece 1977 den bu yana 9.000.000 Kürd topraklarını terketti.4000 köyü ortadan kaldırdı. Geleneksel tarımsal kültürüne son verdi. Aynı pratik Viet Nam’da Viet Nam halkına uygulandı. BM ler savaştan göçe zorlanan kürdlerin sayısının 4.500.000 üstünde olduğunu dile getirirken bazı kürdlerin İzmir ve Samsun’da Kürdleri zorunlu göçünü « İzmir’in Yunanlılarca işgali »ne benzetmesi greklere yönelik jenosidi gerçekleştiern kemalizmi ve bu günkü AKP ‘den umut bekleyen derin siyasal bir akıl hastalığını ortaya koyuyor.Yazılarımız okuyanlar Greklerin jenosidinin bu yönünü görecektir

BİYOLOJİK ALANDA

İttihat Terraki ve Jön Türkler politikasının ve jenosidlerin mimarı devletçi türkleştirmeci Mustafa Kemal üstüne konuşan Prof Vamık Volkan” Atatürk'ün ölümünden hemen hemen 4 sene önce, 24 Kasım 1934'te özel bir yasa Gazi Mustafa Kemal'e "Atatürk" soyadını verdi. Bu olay Ankara radyosunda bildirilirken bir dil surçmesi nedeniyle yayın sırasında "Anatürk" diye okundu (Granda, 1937). Bu dil sürçmesinin bilinçdışı bir gerçekle bağlantısı olduğunu ve Türkiye halkının çoğunluğunun Mustafa Kemal' i hem bir baba hem de bir ana olarak algıladıklarını tahmin edebiliriz. Ayrıca Mustafa Kemal'in kendisinin, yıllarca süren uğraşılarından sonra Türklerin sembolik ebeveyni olduğunu "resmi" bir şekilde, yani özel bir yasa ile ifade etmesinin zamanının geldiğini düşündüğünü de anlayabiliriz. Psikoanaliz literatüründe karizmatik liderlerin onları takip edenler tarafından hem baba hem de anne olarak algılandıkları hakkında uzun zamandan beri pek çok bilgi vardır (Abse ve Jessner, 1961; Abse ve Ulman, 1977). Hitlercilerin kan bağı temelinde ele aldıkları iltihat edilen Polonya’ya uygulanan bu doktrin Sömürge Kürdistan’da yürürlüğe pan turanizm ve pan islamizm pan türkizm temelinde uygulanmaya konuldu. Vamık olayı şöyle açıklar,” Mustafa Kemal yeni Türk kimliğini Türkiye halkına benimsetmek için İstiklal Savaşı sırasında ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra çok çalışmıştı. Ölümünden 4 sene önce yeni Türk kimliğinin eski bir ağaca yapılan aş ının tutması gibi tuttuğunu sezerek, aşılanan yerden çıkan dalların başka türlü meyveler verdiğini hem millete hem de Türkiye dışındakilere göstermek istemişti.

Bu konuşmamda Mustafa Kemal'in Atatürk soyadını aldıktan sonra yaşamının son yıllarında yaşanan, yeni Türk kimliği ile ilgili düşünce ve hareketlerini gösteren üç örnek üzerinde duracağım. Bu örnekleri çok iyi bilinenler arasından seçmek yerine, onun kişilik yapısını daha yakından gösteren örnekler arasından seçtim. Ölümünden önce ve sonra, halk arasında genelolarak Atatürk, sanki insandışı bir varlıkmış gibi algılanmıştı.).” diyor. Bu aşı tutma sorunu biolojik et ideolojik babalık yöntemsel türkçüleştirmektir. Kemal’in “babalık” ve “evlatlık” anlayışını hitlerciler aynen Norveç’e, İsveç’e Hollanad ‘ya uyguluyorlar.

Mustafa Kemal’in psykiatrik çözümlemesini yapan Volkan Vamık Resmi ideolojinin sınırları içinde kalır. Mustafa Kemal’in sağlık bakananı ve özel doktoru Dr Rıza Nur’un Kemal hakkında hiç bir görüşünü ileri sürmez. Oysa Dr Rıza Nur’un gözlemi iki açıdan önemli, Birincisi, doktoru olması ikincisi sosyal gözlemci olması bugün AKP kemalizmin islami vizyonudur geldiği nokta açısından önemlidir

Ocak 1917’de Mustafa Kemal’in 400.000 kürdü zorla göçe başvurmasının özü Talat’ın Ermeniler, Grekler için verdiği talımatların Kürdlere uygulanmasından başka bir şey değildir. Günümüze gelindiğinde savaş’la birlikte diğer teknik yöntemler uygulanıyor. Örneğin Keban baarji yüzünden 212 yerleşim birimi su altında kaldı. 1975’de 60000 olan Elazığ nüfusu 131000’e yükseldi. GAP’la başlayan 1977 deb şu ana kadar 9000 000 kürd topraklarından kovuldu. Bunu 1984’de başlayan savaşla birlikte köy boşaltmalara, toptan imhaya götürüldü.

Edt'den

Yazı uzunluğunun limiti aşması nedeniyle tümü yayınlanamamıştır. Yazının ikinci bölümü 24 saat sonra yayınlanacaktır.

Saygılarımızla


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 27579   |   Yorum: (1711)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #151  | 30 Ağustos 2015 04:05 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
One study showed that the combination of a leukotriene receptor antagonist and a nonsedating antihistamine was superior to the antihistamine alone in treating chronic idiopathic urticaria.For information on how this is done see Venipuncture How to Prepare for the Test You may have to restrict food and fluids for up to hours before the test.hematomaRESPIRATORY SYSTEM Endotracheal tube Laryngoscope Pharynx Tongue Trachea FIGURE Endotracheal intubation. Buy Isotretinoin Controlling this reflex occurs through the central nervous system.The pacemaker of the heart is theSmaller nanoparticles as well as multifaceted shapes such as octahedral and decahedral are more effective.Data acquisition is speeded up in this way yielding an image in a few seconds.Within two years type diabetes had been transformed NUMBER OF PEOPLE WITH DIABETES TODAY BLOOD GROUPS AN D T H E SUGAR DISEASE MARJORIE LAB DOG Frederick Banting right and Charles Best on the roof of the University of Torontos Medical Building with Marjorie the dog kept alive for weeks with insulin injections.Some physicians have advocated the avoidance of spicy and caffeinecontaining foods however no evidence has indicated any CBPassociated benefit to this. buy cheap cialis discount online B Uterine dilators Hanks or Hagar in graduated sizes are used to gradually dilate the cervix.Typically used in combination with a longacting bronchodilator for patients with significant symptoms or repeated exacerbations.In the early Middle Ages in Europe however this was far from the case.Very rareepidural abscess subdural empyema meningitis and brain abscess due to contiguous spread through bone or via venous channels e.It has been suggested by Gamow and Ycas that this force may be due to surface tension which is present not only in liquids but also in jellylike materi als such as tissue cells.Corbis Bowers Museum tl.cuticle Band of epidermis at the base and sides of the nail plate. ciao propecia Revascularization with percutaneous transluminal renal angioplasty PRTA is the initial treatment in most patients it has a higher success rate and a lower resteno sis rate with fibromuscular dysplasia than with the atherosclerotic type.J.ana up apart anabolism analysis Urinalysis urino analysis is a laboratory examination of urine that aids in the diagnosis of many medical conditions. Levitra Significant respiratory distress e.Answers to Numerical Exercises Answers to numerical exercises that are provided in the text are not listed here.points PDNA RNA and proteins e.b. generic viagra pills There may be visible signs on the skin such as a mole dimple or patch of hair.Epigenetic diagnostic and therapeutic innova tions are in turn being driven by ongoing technological progress i allowing higher resolution interrogation of epi genetic proles and molecular imaging and ii promoting the discovery design and optimization of novel compounds that can modulate epigenetic pathways and their delivery into the nervous system.Science Photo Library David McCarthy.Increased neuromuscular irritability a.
 Yorum #152  | 30 Ağustos 2015 22:17 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
. how to get a free trial of levitra In the other parts of the body however the flow remains laminar unless the passages are abnormally constricted..Those epigenetic mechanisms are not something that are only active in the first few years of life.Histones are composed of two HAHB dimers and one HH tetramer and form together with the wrappedaround bp of DNA the socalled nucleosome which is the basic structure of chromatin. cheap viagra online cocaine abuse C.may combine to grow healthy versions of diseased organs from the patients own cells.Lowquality evidence was insufficient to show whether testosterone was more effective than placeboAnother physician from Greece who preceded Galen was Soranus of Ephesus c.His low back pain is severe and sharp and it radiates into the right lower extremity. pfizer levitra cialis pathyThe flux increases with thermal velocity v and decreases with the distance between the two regions.High serum levels of this protein indicate prostatic carcinoma J Give the meanings of the following word parts.VACCINATION Giving a vaccine to cause future immunity or protection against infectious diseases. Buy Viagra Online keratoplastyThere are several different brands.Note that in SIADH there is no edema or clinical evidence of ECF water expansion or depletion.Adenosine produces its effect on target cells by binding to four specific Gproteincoupled receptors A AA AB and A.By utilizing pseudophosphorylated SerAsp LysRS mutant we demonstrated that the binding to DNA of this open form of LysRS is much more efcient.Unconjugated hyperbilirubinemiaurine negative for bilirubin a.Rex Features Image Broker.C. Levitra Idiopathic pulmonary hemosiderosis c.akgimages Erich Lessing.Ask that the provider who has spent the most time with your adolescent be present during the procedure if possible.condition of absence of a brain hypalgesia anencephaly
 Yorum #153  | 16 Eylül 2015 21:57 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
tonsillo Cialis forward slipping subluxation of a vertebra over a lower vertebraIn addition because inhibitors bind tightly to PDE in e.coli have been isolated from the meconium of healthy neonatesand Usselman L.New York NY McGrawHill chap buy levitra online Even though I was wearing earplugs the sound was like the pounding of huge hammers held by giant arms or of heavyduty jackhammers.V and the duration of pulse is secInjury is at the cervical level of the spinal cord.Lloyd says if youre taking oral ED meds Cialis which is taken daily may allow for more spontaneity. retin a online et al.D.effective antimalarial treatment. order accutane without prescription Effective erythropoiesis is dependent on adequate raw materials iron vitamin B folate in the bone marrow absence of intrinsic bone marrow disease e.Only of the patients injected had prolonged erections.Kaneshiro MD MHA Clinical Assistant Professor of Pediatrics University of Washington School of Medicine..The doctor will look for Diseases that cause similar problems Diseases that often occur with this condition especially inflammatory bowel disease Gallstones Tests that show cholangitis include Abdominal CT scan Abdominal ultrasound Endoscopic retrograde cholangiopancreatography ERCP Liver biopsy Magnetic resonance cholangiopancreatography MRCP Percutaneous transhepatic cholangiogram PTC Blood tests include Liver enzymes liver function tests Treatment Medications that may be used include Cholestyramine Ursodeoxycholic acid ursodiol Fatsoluble vitamins D E A K Antibiotics for infections in the bile ducts Medications that quiet the immune system prednisone azathioprine cyclosporine methotrexate Surgical procedures Inserting a long thin tube with a balloon at the end to open up narrowing endoscopic balloon dilation of strictures Placement of a drain or tube for major narrowing strictures of biliary ducts Proctocolectomy for those who have both ulcerative colitis and sclerosing cholangitis Liver transplant Outlook Prognosis How well patients do varies.Full figure and legend K Figureth ed. priligy in europe Raynaud disease
 Yorum #154  | 17 Eylül 2015 01:49 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
W ORD A NALYSIS Studying medical terminology is very similar to learning a new language. levitra indications Again it was an instrument for the obstetrician rather than the midwife one benefit being that the doctor had less need to touch a womans genital area.Born in Bristol England Blackwell emigrated with her family to New York in and moved to Cincinnati eight years later.Although PET scans necessarily use radiation the levels at which it is applied are low comparatively safe and do not cause the patient pain or discomfortalthough some patients may feel claustrophobic as they lie in the close confines of the scanner.One nanometer is about the size of hydrogen atoms in a row.If there is widely metastatic or incurable gastrinoma debulking surgery and chemotherapy are indicated.Prevention Due to continued expansion within our Clinical Operations group we are currently recruiting for proactive positive and selfmotivated CRAs who like PRA place emphasis on quality. Buy Clomid Online also suggested that there might be a form of circulation in the body.Ekman took pictures of his graduate students making a variety of different facial expressions sadness happiness surprise and fear.Examples Levofloxacin Ciprofloxacin Ofloxacin Moxifloxacin Gemifloxacin Quick Hit Fluoroquinolones are only antimicrobial agents in clinical use that are direct inhibitors of bacterial DNA synthesis.. Priligy Energy saving Gait Mechanics with Headsupported Loads NatureThe weight W of the column of the supported liquid is W R h gSmaller but still dangerous doses may produce irreversible changes such as mutations sterility and cancer.labyrinth cialis 20mg for sale No therapy is required in asymptomatic patients.quarts BLOOD SYSTEM GVHD graftversushost diseaseimmune reaction of donors cells to recipients tissue HCL hairy cell leukemiaabnormal lymphocytes accumulate in bone marrow leading to anemia thrombocytopenia neutropenia and infection MDS myelodysplastic syndrome preleukemic condition anemia cytopenias and possible transformation to AML mm cubic millimeterone millionth of a liter literALTERNATIVE MEDICINE Systems of health diagnoses and treatments that are outside the mainstream of sciencebased medicine.FVC .Harvesting the bark has made wild trees rare in many areas and to make harvesting more sustainable plantations are being established.This chart review revealed that patients with COPD had a higher prevalence of certain comorbid conditions including coronary artery disease congestive heart disease other cardiovascular disease local malignant neoplasm which includes any history of nonmetastatic cancer except basal cell and squamous cell skin carcinoma neurological disease other than stroke with hemiplegia ulcers and gastritis.In a similar way to hospice care it employs multidisciplinary teams from pharmacists expert in pain relief to counselors and faith workers to ease distress and bring comfort to patients. Buy Viagra Online T.Radiofrequency catheter ablation of one arm of the reentrant loop i.The intestinal microbiota gastrointestinal environment and colorectal cancer a putative role for probiotics in prevention of colorectal cancer Am.Diversity in all of its many different forms can be vexing but it can also be quite valuable.
 Yorum #155  | 3 Ekim 2015 02:30 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Modern interpretations suggest that these prehistoric patients may have been incapacitated by the unbearable pain of migraine or the involuntary seizures of epilepsy..It took into consideration Jeffs spectrum based decits and taught him how his anxiety could be managed by using a coping plan and actively facing his fears.He alighted on carbolic acid now usually known as phenol which was extracted from coal tar. cialis generico farmacia He boiled the broth for M E DICI N E I N T H E I N DUS T R I A L AGE longer and ensured that it was then sealed quickly and securely in glass vials.Besides beginning the digestion of proteins the stomach prepares food for the small intestine where further digestion and absorption into the bloodstream take place.They decrease osteoclastic activity via binding to hydroxyapatite and decrease the risk of fractures.c.fetal presentationThe point of junction of the muscle to the bone that moves is called the insertion of the muscle. buy priligy .Mental symptomslethargy confusion psychosis c.b. Cialis Local treatments in which only the breast and surrounding tissues are treated involve surgery and radiation.c.treatment physicianNortheastern seaboard from Maine to Maryland b.et al. buy viagra M.Several different types of tissue are recognized.treatmentFetal presentation is the manner in which the fetus appears to the examiner during delivery.Oncol. canadian pharmacy cialis 20mg The Lippincott Manual of Nursing Practice.Choice Architecture Choice architecture is about designing a system that influences our choices to go a particular way.Diabetes insipidus a.
 Yorum #156  | 3 Ekim 2015 17:46 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Possible Complications In women hypogonadism may cause infertility.This book is protected by copyright. cialis professional These limitations would not have affected the differences we observed between case and control groups and therefore would not affect the overall results or conclusions.a drug that reduces cholesterol levels treats hypercholesterolemiaet al.What happens if I miss a dose Lasix is sometimes used only once so you may not be on a dosing schedule.million per mm or L Segs polys Hct M Lymphs F Eos Hgb M gdL Baso F gdL Mono Platelets mm or L FIVE SHORT CLINICAL CASESBesides beginning the digestion of proteins the stomach prepares food for the small intestine where further digestion and absorption into the bloodstream take place. Levitra Tonicclonic seizures grand mal or ictal events are characterized by a sudden loss of consciousness falling down and then tonic contractions stiffening of muscles followed by clonic contractions twitching and jerking movements of the limbs.This is a potentially lifethreatening complication.in the control group and the difference was significant.prednisone b..The resolution of a force into its vertical and horizontal components.Drug therapy to suppress androgen production and adrenalectomy are possible treatments.Table gives examples of respiratory drugs. isotret This course explores the history development and evidence base for an approach called biopsychosocial medicine in which biology psychology and sociocultural factors are examined as both independent and interactive contributors to health and disease.o.We have a lot of lymph nodes distributed throughout the body and they are primarily reservoirs for different immune cells.Explanations of more difcult terms are added in brackets.He has no other medical problems.MALE REPRODUCTIVE SYSTEM COMBINING FORM MEANING TERMINOLOGY MEANING orcho orchio orchido testis testicle orchiectomy Castration in males.Philadelphia PA Saunders Elsevier chapFor longterm management use oral calcium supplements calcium carbonate and vitamin D. retin a without prescription He theorized that blood was created by the heart and liver and consumed by other organs and that it could stagnate in the extremities of the body causing disease.Women mostly undertook caring roles although years ago female students could attend medical school at Heliopolis.tympanic membrane myringoplasty cochlear implant Operating Room Schedule Eye and Ear ProceduresDiagnosis see FigurePsychological impotence is where erection or penetration fails due to thoughts or feelings psychological reasons rather than physical impossibility this is somewhat less frequent but often can be helped. cialis a largo plazo HCG blood test may be done to confirm the pregnancy.cata down catatonia Tono means tension.
 Yorum #157  | 5 Ekim 2015 06:06 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
CxThe disease sometimes begins in middle life with slight defects in memory and behavior but can worsen after the age of cialis 40 mg hyperosmolar hyperglycemic nonketotic syndrome t Dialysis hemodialysis indications for limitations and complications of peritoneal Diarrhea b acute causes chronic diagnosis b f laboratory tests for pathogenic organisms for t treatment Diffuse esophageal spasm DES Diffusing capacity of lung for carbon monoxide DL CO t Digital clubbing b f Digital rectal examination DRE Digoxin toxicity signs of Dilated cardiomyopathy Disc herniation pain in Diseasemodifying antirheumatic drugs DMARDs in rheumatoid arthritis Disseminated intravascular coagulation DIC Distal esophageal webs.In English country doctor Edward Jenner privately published An Enquiry Into the Causes and Effects of the Variolae Vaccinae a Disease Discovered in some of the Western Counties of England Particularly Gloucestershire and Known by the Name of the Cow PoxThis can occur with congestive heart failure poor circulation leads to uid buildup in the pleural cavity pneumonia trauma or a pneumothorax.Certain places such as your parents home are very powerful in being able to evoke memories and emotional states which consequently affects our health. Clomiphene c.palate Roof of the mouth.bioHTNThe health care provider will ask questions about the persons diet and medical history. generic viagra online Prerenal a.False.Duration of pharmacotherapy should last from to weeks.Women who took fluoxetine which is less selective for HTA show no change or decreased sexual function..Androgen excess is common.myelopoiesis roaccutane buy Note that only the motor system is involved.mmolL High Burn injury Renal failure Diabetic ketoacidosis Low Cushing syndrome Loss of body uids Sodium Na mEqL mmolL High Inadequate water intake Water loss in excess of sodium Low Adrenal insufciency Inadequate sodium intake Excessive sodium loss Thyroxine T gdL nmolL High Graves disease hyperthyroidism Low Hypothyroidism Uric acid Females MalesThe term diabetes comes from the Greek diabainein meaning to pass through.Use the nasogastric tube to empty the stomach to prevent aspiration.The two men had never met however before the Nobel ceremony in Stockholm.remission Signs and symptoms lessen and the patient feels better.a. Isotretinoin In this lecture you will learn how SES is linked to health risks health behaviors the experience of stress and overall rates of morbidity and mortality.However the citys regular medical hierarchy felt threatened by this regional upstart and their muttered intimidation forced Galen to make his brief return to Pergamon.For Review Trends in Molecular Medicine December Vol.

hypoxiaMed. cheapest accutane online In the study by Grasso et al costs for COPD patients without other serious illnesses were only minimally elevated but COPD patients with just comorbid condition were more than double the national average.These include ATRA all trans retinoic acid a vitamin A derivative that is highly active against acute promyelocytic leukemia APL and arsenic trioxide Trisenox which has similar effects on APL.C.Over the past years two types of optical instruments have been devel oped to extend the range of vision the telescope and the microscope.You will be introduced to infant mortality and health disparities.Inability to contribute to conception of a child CANCER MEDICINE ONCOLOGY J Give the meanings of the following medical terms. buy viagra These drugs lower cholesterol by reducing its production in the liver.Approximately percent of all strokes are ischemic strokes.inltrate Collection of uid or other material within the lung as seen on a chest lm CT scan or other radiologic image. Buy Levitra ESome of the colonies allowed the lepers no rights whatsoever since Catholic doctrine decreed that people with leprosy had already died and were effectively the living dead.A B SENSE ORGANS THE EYE AND THE EAR vitrectomy Removal of the vitreous humor.The procedure was believed to bring balance to the patients humors. cialis 20 mg Although I consider this procedure to be nothing short of miraculous like any major elective surgery one should not undertake it unless the pain of daily life outweighs its joys.In addition meaningfocused coping involves searching for the answers to the why question that invariably comes up whenever some sort of trauma or unchangeable event occurs.Platelet problems caused by medication are treated by stopping the medication.c. Cialis Online Therefore heat transfer via atomic vibrations is slow.Institute of Medicine Unequal Treatmentnot due to voluntary muscular contraction.Side effects of medications used to suppress the immune system can be severe such as infections that can be hard to control.
 Yorum #158  | 26 Ekim 2015 03:58 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
A rare cause of syncope b. cheap levitra online Scattering of xrays.For example Cross striations of muscle cell A Muscle fiber B FIGURE A Photomicrograph of normal skeletal muscle cells bers. lasix without a script Louis Mosby.The environmental health and safety risks associated with these products are highly uncertain.Br J UrolFlorence Nightingale was instrumental in bringing about these reforms.hematoma oct products similiar to lasix Hanaokas patients reportedly drank the tsusensan sinking from consciousness before the surgeon got to work.The events around the surgery itself were pretty straightforward.Using her contacts in England she summoned the Sanitary Commission who arrived the following spring to clear sewers and upgrade general hygiene.New York NY John Wiley SonsResearch is being conducted to use fMRI as an early diagnostic tool to detect neurological diseases such as Alzheimers Parkinsons and Huntingtons diseases.cot finasteride online worldwide delivery During followup events of worsening of erectile function occurred.In Goldman L Schafer AI eds..camera focusing laser treatment lens system light intensity reaching retina near point parameters reduced resolution of structure Eyeglasses Eyepiece F Falling fracture due to from great height on snow Farads Fasting world record Feedback system negative feedback positive feedback Fetus energy required heart examination Fiber optics fiberscopes Fibrillation Field line Fish buoyancy catfish spine fin electric electronic lures eye lens focusing power Flight insect hovering Fluid Archimedes principle blood See Blood defined force and pressure friction and motion of Bernoullis equation laminar Poiseuilles law turbulent flow viscous friction surface tension Fluid body Flux solar Focal length of lens Focus principal of lens Food composition and energy content energy from oxidation preservation of by fumigation by radiation requirements for humans Force addition of torques and adhesive vs.Describe important laboratory tests and clinical procedures used in gynecology and obstetrics and recognize related abbreviations.right ventricleOpenangle glaucomaaccounts for of all cases Characterized by impaired outflow of aqueous humor from the eye Absence of symptoms early in the course can lead to delay in diagnosis and silent progression. cialis with dapoxetine pruritus L
 Yorum #159  | 26 Ekim 2015 07:40 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Instead of needles scalpels or similar invasive techniques all this required was a urine sample.Part of young adulthood is deciding who your tribe is.suggest that the high loadcarrying efficiency of these women is due to greater efficiency of exchange from gravitational potential energy to kinetic energy in the pendulumlike movement of the center of mass discussed in Section levitra que hace Hemesath T.You can change your decisions at any time. generic cialis overnight delivery To determine this field we must compute the direction and size of the net force on a positive charge at all points in space.The lymph nodes in the mesentery are important indicators in the spread of colon cancer staging of colon cancer.Outlook Prognosis Hypopituitarism is usually permanent and requires lifelong treatment. cialis super activ Fully recognized emergency medicine departments were established in major hospitals in the US Europe Canada Australia and Japan from the s.Mean of event rigidity tip and base decreased up to m P.Then in the mids German physiologist Leonard Landois made a breakthrough regarding blood clotting.Quick Hit complications of Dic HemorrhageIntracranial bleeding is a common cause of death. accutane online fast deliverey Elsevier Saunders chapAR agonists ACh angiotensins vasopressin bind to specific membranebound receptors that are coupled to phosphoinositidespecific phospholipase C via GTPbinding proteins.mm i.How the Test is Performed You may be asked to wear a hospital gown or clothing without metal zippers or snaps such as sweatpants and a tshirt. cialis 5mg at canadian Blood insulin levels are measured before the injection and again at and minutes after the injection.
 Yorum #160  | 30 Ekim 2015 09:55 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Statistical analysis Findings were evaluated using the SPSSThis is largely because the early symptoms in men e. accutane 30 mg sales Asymptomatic b.Alternate Names Living will Power of attorney DNR advance directive Do not resuscitate advance directive References Kapp MB.PET scanning has determined that schizophrenics do not metabolize glucose equally in all parts of the brain and that drug treatment can bring improvement to these regions.jhu.Advances in clinical electrophysiology now allow for consistent recording of intrapenile electrical activity.As we know today there are in fact two subcirculations.You will nd the answers to these exercises starting on where can i buy viagra or cialis diagnosisallergic contact dermatitis tuberculosis trans plant rejection Severe angioedema can lead to potentially lifethreatening airway obstruction.Selma a yearold secretary had been complaining of wrist pain with tingling sensations in her ngers for months.Satterfield Minding the BodyPeripheral smear shows hypogranular abnormally shaped platelets.Kaposi sarcoma   Just after this came the first major inroads of chemotherapy into cancers. nolvadex pct for sale In general there is no completely effective therapytreatment failure rates are high.Primary adrenal insufficiency Addisons disease a.Inammation of the brain and membranes around the brain b.The starting oral dose for children is mgkg.metastasisd.Red cells contain the unique protein hemoglobin composed of heme ironcontaining pigment and globin protein. rayh health care viagra Obtain three morning sputum specimensculture takes to weeks.For these reasons many men and their physicians find prostatitis to be a challenging condition to treat.This is said to help healing after surgery or injury ease pain by releasing endorphins the bodys natural analgesics LASER THERAPY A patient receives lowlevel laser therapy for rheumatoid arthritis. cheapest viagra online treatmentA herniated disk is a common cause leading to pain weakness or numbness down the leg.PDE Inhibitor Versus Placebo Successful Sexual Intercourse.
 Yorum #161  | 24 Kasım 2015 12:59 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sedative propecia opinion n.I lost about pounds prior to the surgery and another pounds afterwards.exostoseschronic bronchitis Inammation of bronchi persisting over a long time type of chronic obstructive pulmonary disease COPD.Nutritional supplementation and supportParenteral nutrition is sometimes necessary. claravis Characterized by intermittent symptoms that include SOB wheezing chest tight ness and cough.Also reviewed by David Zieve MD MHA Medical Director A.Health Solutions Ebix Inc.Quick Hit RPR or VDRL may be falsely positive in patients with SLE.If the diagnosis is established patient has four of the seven criteria in Box Diagnosis of Rheumatoid Arthritis then refer the patient to a rheumatologist for initiation of diseasemodifying therapy. zithromax from india t daysQuick Hit Do not confuse testicular cancer with testicular torsion or epididymitis.Currently employed medical interventions for the management of ED include oral therapies that target the penis through phosphodiesterase type PDE inhibition and intrapenile therapies intraurethral suppositories and intracavernous injections.. free viagras J.g.Renal failureusually results in hypo calcemia but sometimes secondary hyperparathyroidism elevates PTH levels high enough to cause hyper calcemia c. 40 mg levitra It is also reputed to stimulate the appetite and the general constitution.
 Yorum #162  | 26 Aralık 2015 18:08 | Alıntı     

Vincepats

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ruptured berry saccular aneurysm is the most common causehas higher morbidity and mortality than other causes. misoprostol venta A Class lever has the fulcrum at one end and the load at the other.Throughout his long alliance with Steptoe Edwards provided the laboratory and physiological knowhow trying to create conditions that would enable egg and sperm to unite outside the body while Steptoe developed methods of collecting eggs from women.and Patton H.tachy clomid 100 mg tablets to buy Infectious diseasesmononucleosis viral hepatitis HIV syphilis hepatitis B and C CMV parasitic disease tuberculosis and subacute bacterial endocarditis Lyme disease f.Zan Yin covered M E DICI N E I N T H E I N DUS T R I A L AGE ANATOMICAL MODEL This ivory model of a pregnant woman with removable parts of a type common in thcentury Europe was used by midwives to educate women about giving birth.Summary Summary Sexual quality of life was examined in outpatients with chronic obstructive pulmonary disease COPD and asthma using diseasespecific questionnaires.Ask your doctor for more details.The other key diagnosis on the differen tial list is metastatic disease. accutane 30 mg sales Further investigation showed that penicillin was toxic neither to animals nor humans which was good.Hill C.Can lead to digital ischemia with ulceration and infarctiongangrene d.to separateIn advanced disease signs of RVF may be seen. viagra for sale online onychomycosisThe risk of forming adhesions is high after bowel or female organ surgeries.Inductor The inductor is a device that opposes a change in the current flowing through it.Genes Dev. buying cialis tadalafil Wa.The deceased first entered the dreaded realm of the underworld where overseen by the god Osiris he or she was assessed by a member judging panel perhaps aided by Anubis the jackalheaded god of mummification and the afterlife.Whipple procedure b.
 Yorum #163  | 27 Aralık 2015 02:27 | Alıntı     

Portecem

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
B.also came into greater use in the th century.Lifestyle modification has not achieved the goal of mm Hg for this diabetic patient. cheapest 200mg viagra French traveler and letterwriter Cesar de Saussure wrote of Bethlem in On the second floor is a corridor reserved for dangerous maniacs most of them being chained and terrible to behold.Rhonchi have a snoring quality and lower pitch and are due to high mucus pro duction in the large airways e. cialis super active 20mg Gout is an inflammatory monoarticular arthritis caused by the crystallization of monosodium urate in joints see FigureThis condition is not caused by an infection with bacteria. acheter viagra en pharmacie The combi natorial impact of bacterial surface toxins and metabolic endproducts may stimulate severe inammation that can progress to cancer due to disrupted homeostasis.She had anemia leukocytosis adenitis and needed a blood transfusion immediately.Prostate biopsy culture findings of men with chronic pelvic pain syndrome do not differ from those of healthy controls. buy nolvadex There was positive correlation between testosterone and FEV rMesangial deposition of IgA and C are seen on electron microscopy.Pramipexole is the most commonly used.In the course of time our apart ment becomes disordered.visible on an abdominal radiograph Secondary to hypercalciuria and hyperoxaluria which can be due to a variety of causes QuIcK HIT causes of hypercalciuria and hyperoxaluria Causes of hypercalciuria Intestinal absorption of calcium v Renal reabsorption of calcium leading to renal excretion of calcium Bone reabsorption of calcium Primary hyperparathy roidism Sarcoidosis Malignancy Vitamin D excess Causes of hyperoxaluria Severe steatorrhea of any cause can lead to calcium oxalate stones due to absorption of oxalate Small bowel disease Crohns disease Pyridoxine deficiency Diseases of the Renal and Genitourinary System l StePuP to meDiCine b.life.Chronic condition of persistent obstruction of air ow through bronchial tubes and lungs. buying disulfiram This increased flow delays pulmonary valve closure which results in the normal splitting of S during inspiration.coli NC promotes invasive colorectal carcinoma in germfree colitissusceptible Il A A mice treated with the colonspecic carcinogen azoxymethane AOM was also recently investigatedand Kostis J.
 Yorum #164  | 31 Aralık 2015 22:52 | Alıntı     

AmandaHah

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 126, Kayıtlı: 18.10.2014
   ICQ: 178533316,
Welcome to my absolutely private new videochat right now with a fascinating girl.
Приглашаю всех любознательных парней в персональный видео чат.

You can find me right now: http://minyetki.ru Если ты уже совершеннолетний, кликай тут.


--------------------
 Yorum #165  | 5 Ocak 2016 11:12 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Check peak and trough levels to avoid drug toxicities.Indoor heating strips even more moisture from the air and your skin.BLOOD TYPEGROUP An individual bodys specific combination of antigens on red blood cells and antibodies in blood fluid plasma. buy oratane The Greeks thought a victim of a seizure was laid hold of by some mysterious force.Stress management this and other painrelieving techniques are sometimes tried to help cope with the persistent pain.Science Society Picture Library Science Museum b r.Fleming Florey and Chain were jointly awarded the Nobel Prize in Physiology or Medicine for their research and Fleming and Florey were both knighted. azimed 250 purchase Of course its partly culture but it might also be brain chemistry which links us back to biology.The eye may appear normal or may be mildly injected.Decrease in ECF volume b.Sometimes an opening is made directly into the airway tracheostomy or cricothyrotomy.urethra does walgreens sell cytotec the angle in radian units is defined as s r A.beaming of magnetic waves at the heart to produce images of its structure CARDIOVASCULAR SYSTEM K Give the meanings for the following terms.M.Note that many different regimens exist and each patient has unique needs.Dr.Conjugated bilirubin is then added to bile and enters the intestine duodenum.Mental processing was slow and I was having difculty with word nding more than the usual memory lapses of a healthy yearold. buy viagra from canada .simulation Study using CT scan or MRI to map treatment before with radiotherapy is given.Tumor thrombus can invade the renal vein or inferior vena cava resulting in hematogenous dissemination.However utilization and costs in all service areas were significantly higher among cases and most of the difference in utilization was not directly attributable to pulmonary services. cialis with dapoxetine 80mg Natl.
 Yorum #166  | 8 Ocak 2016 02:47 | Alıntı     

AmandaHah

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 126, Kayıtlı: 18.10.2014
   ICQ: 178533316,
Welcome to my absolutely private new video chat right now with a lovely model.
Приглашаю всех любознательных парней в персональный видео чат.

Get hold of me till this evening: http://minyetki.ru Я прямо сейчас вот тут.


--------------------
 Yorum #167  | 11 Ocak 2016 23:42 | Alıntı     

Josephet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://genericcialis20mg.ru/">where to buy generic cialis</a> <a href="http://cialisfreesamples.ru/">cialis free samples</a> <a href="http://freecialissamples.ru/">free samples of cialis</a> <a href="http://discountcialisonline.ru/">cialis online</a> <a href="http://canyoureallyordercialisonline.ru/">cheap online cialis</a> <a href="http://buycanadiancialis.ru/">generic cialis canada</a> <a href="http://uspharmacycialis.ru/">cialis from usa pharmacy</a> <a href="http://brandnamecialis.ru/">brand cialis</a> <a href="http://cialis5mg30packcheap.ru/">cialis5mg30packcheap.ru</
a> <a href="http://genericcialispricing.ru/">buy generic cialis online uk</a>
 Yorum #168  | 15 Ocak 2016 17:17 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
He remains well and active and works full time.Hobbie and David Cinabro for their careful reading of the manuscript and helpful suggestions.List and explain laboratory tests clinical procedures and abbreviations that pertain to the urinary system.Psychiatric causesdepression most common cause anxiety and somatization b. where to buy clomid online safely The surgeon views a threedimensional image of the operation site on his screen.There should be symmetrical spacing of the clavicles on either side of the ster num otherwise the patient is probably rotated. kamagra 100 online AY U RV E DA BELIEFS AND TRADITIONS TO Native American Medicine HEN EUROPEANS FIRST EXPLORED the Americas from the s they found a huge variety of native peoples with distinct cultures languages customs clothing ceremoniesand systems of medicine.There is good evidence that ECT works but relapse tends to happen in six months.Its released into the bloodstream and causes us to feel full.Label Figure as you identify each organ.General characteristicsantealendronate b. is there a 100 mg cialis The allied distinction of zangfu characterizes the lungs heart liver spleen and kidneys as zang or yin and the stomach intestines gall bladder and urinary bladder as fu or yang.The patient had so displeased Him that there was nothing that the physician could have done.Grainger Allisons Diagnostic Radiology A Textbook of Medical Imaging.Birth control pills and an IUD do not protect a woman against sexually transmitted disease or HIV infection. priligy y epilepsia The physical examination is usually unremarkable but patients may have a tender prostate.subcutaneousThe cause is unknown. canadian generic levitra TreatmentSurgically removing infected prostatic stones may help when other measures fail.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #169  | 16 Ocak 2016 04:29 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Answer This patients presentation suggests osteoarthritis. buy kamagra jelly india g.ankylosing spondylitis Chronic progressive arthritis with stiffening of joints primarily of the spine.Primary progressiveThis is a steady progressive disease that appears later in life after years of age and tends to have less visual and more axonal involvement.and Van Gulck E.Sleep is organized into five sleep stages that are systematically spread across the time that we are sleeping stages and nonREM sleep and rapid eye movement REM sleep. what dose of propranolol should l take A pacemaker sends out electrical impulses to make the heart beat regularly.a. comprar levitra generico contrareembolso Lecture The Power of PlaceCommunities and Health Questions to Considerperipheral nervous system Nerves outside the brain and spinal cord cranial spinal and autonomic nerves.Type diabetes can be passed down through families.Quick Hit Arrhythmias are the most dangerous complications of hypokalemia.Psychiatric symptoms often precede bowel symptoms. cheap viagra kamagra Diabetes Care.There is limited evidence for use of morphine sulfate.thrombocytePhotograph shows Solomon Ben Bebe Gus and Louisa with proud grandparents.This is known as internal radiation therapy or brachytherapy. maxifort zimax sildenafil 50 mg Study using CT scan or MRI to map treatment before radiation therapyA fragment of human parathyroid hormone PTH has been approved for osteoporosis treatment.This lets your doctors know how your treatment is working.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #170  | 16 Ocak 2016 04:31 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
The most common way that status is measured is with a very simple procedure developed by social psychologist Nancy Adler who is interested in perception of status.aspergillus a.S. healthy man cialis i..innermost meningeal membraneHis doctor did a digital rectal examination to examine his prostate gland urinary bladder vas deferensLess commonly the lips palms soles of the feet or other areas may be affected. kamagra gold 100mg review Johannes C.Avoid Caffeine Carbonated beverages Citrus Dairy products Fried or greasy foods Highfat foods Tomato products Do not give aspirin ibuprofen acetaminophen Tylenol or similar medicines without first asking your childs health care provider.The good news is that my vision is intact.He would direct the distribution of the spray before an operation.The prostatic secretions are cultured and examined for white blood cells more than to per highpower field is considered abnormal.CT scan and MRI are alternatives. levitra online Tremor goes away when performing routine tasks.multiple gestationsauanet.olecranonA collection of atoms with more atoms occupying the higher state is said to have an inverted popu lation distribution.Markedly limiting..Evidence of colon cancer or increased risk of colon cancer e. priligy generico en mexico ancient Indian texts while Ayurvedic records describe the healer Madhav and other wandering variolators during the th and th centuries see p.a and the material does not possess a net magnetic moment MMany xrays or CT scans over time may increase your risk for cancer.Quick Hit The diagnosis of acute pancreatitis is usually made based on clinical presenta tion.In one of his writings he states All things are poison while nothing is without poison the dose makes a thing a poison or not. cialis 5 mg precio en farmacia stromal tissue EImmunodeficiency f.For definitive diagnosis b.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #171  | 16 Ocak 2016 12:31 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
f.Older age over yearsMetabolic disorders a.HIVAIDS has since been detected in every country. comprar cialis recomendado Gene manipulation genetic engineering and the creation of GMOs genetically modified organisms for agriculture livestock and even for dispersing oil slicks are another potential source of new harmful microbes.Doctors were accused of playing God by creating life where there would otherwise be none.A subdural hematoma results from the tearing of veins between the dura and arachnoid membranes. valtrex for sale in the uk BELIEFS AND TRADITIONS TO African and West Asian Traditions RADITIONAL MEDICAL SYSTEMS in Africa have certain similarities with those of Native Americans see pp.Some viruses use RNA to carry genetic information.You want to try to switch tasks or find a distraction.Platelets and erythrocytes are diminished because of inltration and replacement of the bone marrow by large numbers A of myeloblasts Figure A..A still larger force will rupture the body.promotes growth and maintenance of male sex characteristics where sells genuine clomid in the uk We also learned that his discomfort and crying were a result of sensory integration challenges that children on the autism spectrum experience.A yearold male is brought to the ED in a coma.One origin of the biceps is at the scapula and its insertion is at the radius.New York Avon BooksMUSCULOSKELETAL SYSTEM TERMINOLOGYBONES The following word parts pertaining to bones are divided into two groups general terms and terms related to specic bones.CPR is part of a protocol called ABC for the treatment of an unconscious victim who has no detectable breathing or pulse. acheter du viagra en belgique paresis weakness hemiparesis Affects either right or left side half of the body.org..The pages of De Humani were divided into seven books more akin to what we might today call chapters that summarized Vesaliuss extensive findings.Asymptomatic recurrent hematuriamild proteinuria is common. cialis 20 mg barato patent ductus arteriosus


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #172  | 16 Ocak 2016 14:40 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
The popular press often talks about how negative thoughts or personality styles can cause cancer despite a clear lack of evidence to support this claim.Garden City NY Anchor Books Doubleday and Co.rrhea The sufx rrhea is used to indicate ow or discharge of various substances rhinorrhea mucus from the nose pyorrhea pus from the gums menorrhea menstrual meno blood from the uterine lining leukorrhea white yellowish uid from the vagina Stenosis Stenosis comes from the Greek meaning narrowing. clomid and cialis D.Infectious Diseases InfectIous DIseases lb.See related patient education handout on prostatitis written by the authors of this article.Examples Singular Plural anomaly anomalies biopsy biopsies femur femora foramen foramina iris irides phalanx phalanges thorax thoraces ganglion ganglia spermatozoon spermatozoa Pronunciations for plural terms as well as other terms can be found on the Evolve website. healthy man viagra pills When to Contact a Medical Professional Call your health care provider if You develop symptoms of alcoholic liver disease.Assuming that this distance is cm from the eye the angle subtended by two points separated by a distance x is given by see Fig.Metastatic cancer especially from lung cancermost common cause of mediasti nal mass in older patientsturned inward C.yu.Right heart catheterization reveals increased pulmonary artery pressure D.Int J Urol. viagra canadian pharcharmy online The focal length of the lens is again obtained from Eq.Rutks I.Diseases of the Cardiovascular System l STEPUP TO MEDICINE All patients with systolic dysfunction should be on an ACE inhibitor even if Quick Hit Most common cause of death from CHF is sudden death from ventricular arrhythmias.Outstanding questions Is dysbiosis a cause or consequence of CAC Recent studies have demonstrated that dysbiosis induces a dysregulated microenvironment which may in turn elicit protu morigenic inflammation.torr pressure this is small compared to the blood pressure in the aorta which is on the average torr..chromo color chromosomes These nuclear structures absorb the color of dyes used to stain the cell.It can become harder for blood to flow to the legs and feet. low cost levitra water aqua aqueous ARDS acute respiratory distress syndrome AROM active range of motion AS aortic stenosis AS left ear auris sinistra better to specify left ear rather than abbreviating ASA acetylsalicylic acid aspirin ASCUS atypical squamous cells of undetermined signicance abnormal Pap smear nding that does not fully meet the criteria for a cancerous lesion ASD atrial septal defect ASHD arteriosclerotic heart disease AST aspartate aminotransferase elevated in liver and heart disease formerly called serum glutamicoxaloacetic transaminase SGOT AU both ears auris uterque better to specify in each earfor both ears rather than abbreviating Au gold aurum AUB abnormal uterine bleeding AV arteriovenous atrioventricular AVM arteriovenous malformation AVR aortic valve replacement AZT azidothymidine AW alive and well B cells lymphocytes produced in the bone marrow Ba barium BAL bronchoalveolar lavage bands immature white blood cells granulocytes baso basophils BBB bundle branch block BC bone conduction BE barium enema bid b.The medical establishment notoriously suspicious of even slight change took a cautious stance.ENDOCRINE SYSTEM Pancreas islet cells Insulin Glucagon Lowers blood sugar glucose to glycogen Raises blood sugar glycogen to glucose FIGURE The pancreas islet cells its hormones and actions.The protein superfamily of cyclic nucleotide PDEs can be subdivided into at least families of structurally and functionally related enzymes.This means your child will be asleep and unable to feel pain. buy eli lilly cialis .


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #173  | 17 Ocak 2016 12:37 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
Talk to your doctor about the meaning of your specific test results. can i buy doxycycline over the counter illustrate another clearly observed aspect of run ning.cardiac catheterizationThe loudest toler able sound has an intensity of about WcmUAIn this lecture you will learn how SES is linked to health risks health behaviors the experience of stress and overall rates of morbidity and mortality. generic cialis pills pilonidal cystGenet.Patients with irritable bowel syndrome either have abnormal amounts of serotonin or receptors that arent working properly.D.Unlike traditional Xray images each point of the scan is encoded digitally which allows it to be magnified and manipulated as never before and communicated electronically far and wide.th ed. isotretinoin for sale MEDICINE IN THE THIRD MILLENNIUM BIONIC HAND Recent technological advances have led to the iLIMB ultra revolutionmaking it possible to create a prosthetic hand that has an unparalleled degree of flexibility.Inc.cor pulmonale Failure of the right side of the heart to pump a sufcient amount of blood to the lungs because of underlying lung disease.Carbidopalevodopa Sinemetdrug of choice for treating parkinsonian symptoms a.Adolescents Rapid growth increases iron requirements.the bulge on either side of the ankle joint the lower end of the bula is the lateral malleolus and the lower end of the tibia is the medial malleolus. pfizer viagra online australia Can be acute and fatal or more gradualThey were also said to be thoughtful inventive and artistic.rd ed.the leeches lived MECHANICAL LEECH This syringelike suction device enabled surgeons to control the amount of blood removed.The adrenal cortex.To get some idea of what they were up against it is worth noting that the average body cell is micrometers m wide so cells in a row would stretch half of one millimeter about the width of this i.Diabetic foot a. kamagra lafrancol globulin Plasma protein alpha beta and gamma immune globulins are examples.See Figure A.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #174  | 17 Ocak 2016 20:32 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Philadelphia Pa Mosby ElsevierppThe factor was rst identied in the blood of a rhesus monkey. cialis with dapoxetine for sale canada Risk factors a.On Monday I was worldrenowned CHRISTIAAN BARNARD rejection and the recipient Edith Black went on to live for more than years.Vital signs are as follows Temperature tretinac kaufen In Melmed S Polonsky KS Larsen PR Kronenberg HM.For example if initially the walls of the container are hotter than the gas the particles colliding with the wall on the average pick up energy from the vibrating molecules in the wall.You can expect to stay in the hospital for to days after surgery.trigoneTreat the underlying cause.Smoking cessation if smoking is the cause acheter cialis en ligne canada gas expelled from the stomach through the mouth J Write short answers for the following questions.Rupture of an AAA a.It secretes releasing factors and hormones that affect the pituitary gland.Professor Satterfields research and educational interests include integrating behavioral science in medical education disseminating and implementing evidencebased behavioral practices and developing educational strategies to address healthcare disparities. prescription free cialis Open heart surgery or removal of lung tissue G.We will illustrate the use of Bernoullis equation with a simple example.Diagnosis Send synovial fluid for analysis to rule out infection or crystals D.aureus and S. mifepristone and misoprostol for sale Local anesthetics inhibit the conduction of pain impulses in sensory nerves in the region in which they are injected or applied.crust scab cyst erosion ssure macule nodule papule polyp pustule ulcer vesicle wheal


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #175  | 18 Ocak 2016 07:10 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Fig.SYSTOLIC In the heartbeat cycle the highest measure of blood pressure when the heart contracts to push out blood. viagra a vendre th ed.All female patients must have two negative pregnancy tests before starting oral isotretinoin.coli.Order a pregnancy test in women of childbearing age.The amount of heat transferred by convection per unit time H c is given by H c K c A T T cialis without a doctors prescription auanet.Ability to cause exposure of a photographic plate.Cecil Medicine.doiPhiladelphia Pa Saunders Elsevier chaphistrionic Emotional attentionseeking immature and dependent irrational outbursts and tantrums amboyant and theatrical having general dissatisfaction with the self and angry feelings about the world.In he published Geriatrics The Diseases of Old Age and Their Treatment but little change was made to the care of elderly people for another years. viagra 100mg cheap ophthalmoscopyDo not take extra medicine to make up the missed dose.akgimages British Library.Transmission a. pharmacy prices for levitra Clinical featuresA.The papyrus discusses case histories each of which is laid out in a familiar modern style including a description of the problem all the way from examination and diagnosis to outlook and treatment.Estrogen in oral contraception or in the female hormonal cycle can be associated with flares of urticaria and angioedema or may also be confused with NSAID allergy since NSAIDs are often taken at specific times in the menstrual cycle.In fact current emotion researchers are thinking of negative and positive emotions on two separate continua.For example do comorbidities make patients more susceptible to the consequences of COPD does COPD increase their susceptibility to these comorbidities or is it a combination of both Unfortunately the exact nature of these causal pathways is unknown.cochlea Snail shellshaped spirally wound tube in the inner ear contains hearingsensitive receptor cells. buy branded viagra e.Chronic arthritis will develop in some patients.aptic plasticity stress responses and aging and the trans generational inheritance of cognitive and behavioral phenotypes


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #176  | 18 Ocak 2016 17:00 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
In one study however patients with CP CPPS who had received multiple prior treatments including treatment with antimicrobials had similar symptom response rates after weeks of therapy with either fluoroquinolones or placebo.This condition is not caused by an infection with bacteria. gel kamagra Keloids Figure B result from excessive collagen formation in the skin during connective tissue repair.Englewood Cliffs NJ PrenticeHall Inc. buy tadalafil online The values for e and are the same for both emission and absorption.Behavior accounts for what percentage of premature mortality That answer is about to percent.Perhaps the simplest statement of the Second Law of Thermodynamics is that spontaneous change in nature occurs from a state of order to a state of disorderTricyclic antidepressant drug.Because albumin cannot pass easily through capillary walls it remains in the blood and A B FIGURE A Megakaryocyte B Platelets. cialis best price AEDs can now be used with minimal or even no training and are installed in all manner of premises from offices and factories to shopping malls swimming centers and gyms.Thyroid function is assessed nodules and tumors can be evaluated.Benzodiazepines are examples.bursting forth of bloodPus tends to spread down the medullary cavity and outward to the periosteum. cheapest 200mg viagra Diseases of the Central and Peripheral Nervous Systems DiSeaSeS of the CeNtral aND PeriPheral NervouS SyStemS lContraction of Muscles less that increase the maximum weight supportable by surface tension by an order of magnitude.The laws are based on observation and they cannot be derived from more basic principles.Getty Images Archive Photos br.branch of psychiatry dealing with legal matters priligy dapoxetin kaufen He understood that the positions shapes sizes and connections between the bodys organs muscles tubes THE RISE OF SCIENTIFIC MEDICINE ducts and other parts gave clues to what they did.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #177  | 18 Ocak 2016 20:58 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Editorial Team David Zieve MD MHA David R.Steroid therapy does not change the survival rate. superdrugsaver in india .Hong B.PREFIXES Another example of an antigenantibody reaction is the Rh condition..Alternative Names Perimenopause Postmenopause References American College of Obstetricians and Gynecologists Committee on Gynecologic Practice.It is transmitted via skintoskin contact sexual contact can lead to genital involvement and is highly contagious.liter by C at atm is propecia efectos ipratropium bromide work synergistically in combination.They can come from inside of you motivation or selfregulation.Crohns disease ileal resection terminal ileumapproximately the last cmHeterophile antibodies do not form in CMV mononucleosis.Eardley et al.Therefore the velocity v of the jumper at takeoff as given by Eq. viagra super active Giannopoulos A Koratzanis G GiamarellosBourboulis EJ Panou C Adamakis I Giamarellou H.Renal biopsyif there is suspicion of glomerular disease D.Antibiotics azithromycin or levofloxacin Studies have shown that patients who receive broadspectrum antibiotics do slightly better than a placebo group.Heartvascular Angina MI pericarditis aortic dissection buy cialis without prescription Diagnosis is based on clinical findings.Partial versus complete obstruction With partial obstruction patients are able to pass gas or have bowel move ments as opposed to complete obstruction.Vincent de Paul in Alexandriaan offshoot of the original Sisters of Charity community which had been established in Paris inThe coalition called for Washington to allocate US billion in new money. inderal online uk pharmacy Once the temperature of the body is at the desired level all the heat generated by the body must leave through the various cooling mechanisms of the body see Chapter


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #178  | 19 Ocak 2016 11:20 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
The choroid is continuous with the pigment containing iris and the ciliary body on the anterior surface of the eye.Members of the peer group often try to act alike dress alike have secret codes or rituals and participate in the same activities. cheap kamagra Scare stories about artificially created supergerms that are resistant to any known antibiotics or other drugs occasionally make their way into the news.The table slides into a large tunnelshaped scanner.Diffuse ST elevation and PR depression b.This is systemone thinking and it is commonnot abnormal.Englewood Cliffs NJ PrenticeHall Inc.humoral immunityBiophys. dr reddy finasteride buy These concerns have lead researchers to seek an SSRI that could be used on asneeded basis and would not cause some of the deleterious side effects associated with current SSRIs.Deaconesses had been around for centuries the Bible describes Phoebe who offered care food and medicine as an early visiting nurse.Our data suggested that macrocyclic type of gadoliniumbased contrast media can prevent MRI hyperintensity Dr.Lowquality evidence was insufficient to determine whether testosterone was more effective than placebo discount cialis It was sort of a circle with an x in the middle vaguely resembling an ancient hieroglyph.where R is the radius of road curvature.radiopharmaceuticalThe slower the loss the greater the effectiveness of compensatory mechanisms.th ed.Over the next years he developed dyslexia dementia seizures and was diagnosed with multiple sclerosis myasthenia gravis Alzheimer disease popular pills online buy priligy usa The metaanalysis included data from patients women white with a mean age of years mean body mass index of kgm and mean weight ofThe shark uses these electrical organs to locate animals buried in sand and perhaps even to communicate with other sharks.Most of us do not reach for a salad when were stressed. i would like to purchase cialis and aging Jin et al.


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #179  | 19 Ocak 2016 23:57 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
Ataxia telangiectasia Autosomal recessive inheritance childhood onset Symptoms similar to those of Friedreichs ataxia plus telangiectases Increased incidence of cancer Quick HiT Tics Motor tics e.APPENDIX II ABBREVIATIONS ACRONYMS EPONYMS AND SYMBOLS Sjogren syndrome Heinrik S. buy kamagra jelly india Pulmonary edemaarrange for dialysis if the condition is unresponsive to diuresis.Instead the technicians with whom you will develop a close relationship create your cradle.Gadallah M.Longstreth MD Department of Gastroenterology Kaiser Permanente Medical Care Program San Diego California.How does the body ensure that oxygen and food will be delivered to all of its cells The cardiovascular system consisting of the heart a powerful muscular pump and blood vessels fuel line and transportation network performs this important work. accutane 30mg buy no script Around this time another thrombolytic known as rtPA or recombinant tissue plasminogen activator became one of the first genetically engineered drugs.Splenectomyinduces remission in to of the cases of chronic ITPThe most common method was venesectionapplying a tourniquet to the patients arm so that a vein would swell cutting open the vein and draining off the blood.throatB.tracheostomyThe stricter an individual is the greater the likelihood that the diet is not going to work.B. prix du vrai viagra Parenteral iron replacement a.The ear construction of other terrestrial vertebrates is similar.noise ringing buzzing in the ears canadian levitra This may show liver and spleen swelling and skin color changes.grade very faint only a cardiologist can hear it B.torr pressure this is small compared to the blood pressure in the aorta which is on the average torr.The most common side effects are nausea headache and dizziness with small numbers of patients developing syncope. stendra priligy Some primary brain tumors are made up of both astrocytic and oligodendrocytic tumors.Possible Complications Changes in the brain Difficulty growing in the first year of life Poorly aligned teeth Seizures Undescended testicle When to Contact a Medical Professional Call your health care provider if your child has delayed growth or if you notice any symptoms of Aarskog syndrome.Usually involves both b globin genes b.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #180  | 20 Ocak 2016 19:54 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Such a diet has been shown to lower BP.IV immunoglobulin therapy is now sometimes used for acute exacerbations. buy viagra paypal accepted Possible Complications Loss of ability to function or care for self Loss of ability to interact Progression to stupor or coma Side effects of medications used to treat the disorder When to Contact a Medical Professional Call your health care provider if there is a rapid change in mental status.Wilms tumorWhat is the function or purpose of primary emotions What is the theme or signal theyre sending to us Knowing these themes or meanings may help us use emotional information but there are a number of other steps that we need to take.E.Systemic treatments include chemotherapy and hormonal therapy.just that mind and body are related but were also understanding those biological pathways and mechanisms. generique priligy Sample values of the circuit parameters for both a myelinated and a nonmyelinated axon of radius m are listed in TableCarcinoid tumors and Carcinoid syndrome Carcinoid tumors originate from neuroendocrine cells and secrete serotonin.Retroviruses infect many animals including birds cattle mice cats monkeys and apes.You can work to recalibrate your perspectives and expectations.Serum gastrin measurementif considering ZollingerEllison syndrome as a diag nosis D. buy viagra canadian no prescription clinical featuressclerosisRapid motor examinationIf asymmetry is noted in movements a mass lesion is the likely cause.Lecture Ties That BindRelationships and Health T People in support groups both give and receive social support.MODERN MEDICINE At last they felt ready for a human trial. india 4 pharmacy levitra cheap Impetigo is a purulent pus containing skin disease caused by bacterial infection.Causes approximately of all strokes usually affects subcortical structures basal ganglia thalamus internal capsule brainstem and not the cerebral cortex b.MVP is the most common cause of mitral regurgitation in developed countries.Caused by the human skin mite Sarcoptes scabiei var hominisPerform a lumbar puncture and obtain blood cultures to confirm the diagnosis. brand levitra online if there is a history of sickle cell disease immunodeficiency or IV drug abuse.After my skiing accident Dr.Causes a.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: