Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

RedHack: Kimler, Neredeler, Kaç Kişiler?  


27-04-2012, 17:29 Kategori: Bilim teknik  

Emniyete ait pek çok siteyi çökerten, en son İçişleri Bakanlığı'nın sitesini hackleyen RedHack'ten (Kızıl Hackerlar Birliği) hala bir iz yok. Kimler, neredeler, kaç kişiler? İnterpol tarafından dahi arandığı söylenen Redhack'in lideri Radikal'e konuştu, RedHack'in bilinmeyen yönlerini anlattı.

997’de kurulan Redhack’in lideri ‘MaNYaK’ nickini kullanıyor. İddiaların aksine Türkiye’de yaşadıklarını söyleyen Redhack’in lideri neden yakalanmadıklarını da açıkladı...

Nerede yaşıyorsunuz, kaç kişisiniz?

Yurtdışında olduğumuz şeklinde çıkan haberler bilinçli spekülatif ve dezenformasyon haberler. Bizler ülkemizdeyiz. RedHack üyeleri sanıldığından çok. Türkiye’deki kilit noktalara yerleşmiş çoğu eski olmak üzere bir çok üyemiz, dostumuz var. Ve artık RedHack’i grup olmaktan çıkararak, genel bir örgütlenme modeline gideceğiz. Yazacağımız RedHack Manifesto’sunu kabul eden herkes kendi hücresini ‘bağımsız’ olarak kurabilecek. RedHack adına RedHack ilkeleriyle bizlerden bağımsız olarak eylem yapabilecek. Şu an çekirdek grubumuzdaki üye sayımız 12’ye çıkmıştır.

Kim bu insanlar ne iş yapıyor?
Herbiri kendi dalında uzman ve sosyal olarak okumuş kültürlü insanlardır. Bu toprakları çok sevdiklerinden, bu coğrafya için bizimle kesintisiz bir mücadele vermeye çalışıyorlar. Bu fırsatla onlarında halkımıza ve siz basın mensuplarına selamlarını iletiriz.

İnterpol sizi arıyor mu?

Güya İnterpol’e bizi bulmaları için başvuru yapılmış, biz de sonucu bekliyoruz. Fakat diyelim ki buldular, ne diyecekler; ‘MaNYAK sen misin?’ Bu davaya nereden bakarsanız bakın trajikomik. Peki sonra ne yapacaklar? Bence bir manyağı akıl hastahanesine yatırmaları lazım bu durumda. Bir diğer tuhaf konu ise; Almanya’nın, Fransa’nın, İsviçre’nin, ABD’nin veya dünyanın bir çok yerinde çeşitli siteleri hackleyen bir çok milliyetçi veya cemaatçi hacker gruplarına ev sahipliği yapan, onlara kesinlikle ‘tek cezai işlem’ yapmayan hatta dernek bile kurmalarına izin veren Türk polisinin bizleri bulmak için İnterpol’e başvurmaları da İnterpol tarafından nasıl karşılanır merak konusu.
İnterpol’ün bu talebe karşılık ne yaptığını bilemeyiz ama çok güleceklerini tahmin ediyoruz.

Tutuklanan 7 kişi Redhack üyesi mi?
Bize dava açıp 7 masum insanı tutuklayan savcı, zaman aşımına uğrayan Sivas davasının ve bir çok gencin tutuklu yargılandığı Hopa davasının da özel yetkili savcısıdır. Sırf buna bakarak olayın doğruluğunu veya yanlışlığını anlayabilirsiniz. Doğrusu gözaltına alınan ve tutuklananların çoğunu polis ve özel yetkili savcının ‘deneme-yanılma’ yaparak tutukladığını düşünüyoruz. Aldıkları 17 kişiden 7’si tutuklanıyor, 10’u serbest kalıyorsa ve ilk mahkemede bunların çoğu serbest kalacaksa bu adalet kendini sorgulamalıdır. Tabii bu adaleti ayakta tutanlar yani bizler de kendimizi sorgulamalıyız.

Peki kim bu tutuklananlar?

Mahkemelerin, suçluyu bulmak yerine suça göre suçlu yaratma ve bu suça meyilli olanları veya kendilerine göre tehlikeli gördüklerini (yine kendilerine göre rehabilite etme amacıyla) cezaevlerine göndererek, olası bir tehlikeyi ağaç yaşken eğme mantığıyla ‘uslandırma’ teleşında olduğuna inanıyoruz. Tutuklananlar arasında olan 17 yaşındaki Duygu Kerimoğlu’nun Suriye işgaline karşı Facebook ve Twitter’da yaptığı yorumların tutuklanmasındaki asıl sebep olduğunu düşünüyoruz. Yine tutuklananlar arasında olan Devrim Ali Avcu’nun bilgisayarı bile olmamasına rağmen sırf iktidara muhalif olduğu için rehabilite amacıyla cezaevine gönderildiğini düşünüyoruz.

Erbay Değerli ve Uğur Cihan Okutulmuş gibi insanların da RedHack haberlerini paylaştıkları gerekçe gösterilmiş. Asıl mesele bunlardan birinin muhalif, bir rapçı diğerinin ise işçi mücadelesine inanan bir emekçi olması. Hükümetin sanatçılara, gençlere, müzisyenlere, emekçilere vb. ezilenlere tavrını bilenler için yaşananlar hemen anlaşılır durumdadır. Gelelim diğer bir boyuta, korsan yazılım kullanan onlar, emniyet andıçı olayına girip insanların maillerini izinsiz izleyen onlar, illegal iş yapan hackerlara ‘aferin’ diyen onlar, siyasetçilere hakaret eden, jurnalleyen ve ırkçılık yapanlara sessiz kalan onlar, suikast vb ihbarları ciddiye almayan onlar, cemaatlerin yaverliğini yapan onlar ve bunları ortaya çıkaran biziz. Sonra suçlu da biziz! Bir manyak arıyorlarsa bu kim oluyor bu durumda? Bunun cevabını okuyucuya bırakıyoruz! (Bazen kendimden şüphelenmiyor değilim)

Yayımladığınız belgelerin önemsiz olduğu iddia edildi. Önemsiz mi?
Eğer bunlar önemsiz ve pek de gizliliği olmayan belgelerse neden ‘devlet güvenliğini sarstınız’ diye bizlerin arkasına özel savcılar, polisler, MİT, terörle mücadele şimdi de İnterpol takılıyor. Size bir itirafta bulunalım; biz bu dava ile alakalı her haber çıktığında sevgili Ahmet Kaya’nın o muhteşem eserini, yani ’başım belada’yı dinliyoruz ve şu nakarata yüksek sesle eşlik ediyoruz. ‘Nerden baksan tutarsızlık, nerden baksan ahmakça!’ Sorunuza gelirsek, tüm RedHack üyeleri görevleri başındadır. Bir hayalet ile savaşmak istediler. Bay burjuvaziye istedikleri savaşı vereceğiz. Onlar bize ‘silahlı örgüt’ diyor ama bilinmeli ki; tek silahımız fikirlerimiz, tek örgütümüz halkımız, tek suçumuz insanlığımız. Bizi yok edebilirsiniz fakat, fikirlerimiz için çok geç kaldınız!”

Ajan olduğunuz da iddialar arasında?
Evet gizli servis ajanıyım ama sanıldığı gibi emperyalist, kapitalist bir devletin değil. Eğer iktidar emperyalizmin piyonuysa, ordu ABD’nin jandarmasıysa, yargı burjuvazinin oyuncağıysa, yürütme yürümüyorsa, basın ise sadece kendine basıyorsa, bizler için tek çare devrimdir. Bu devrimin kızıl ordusunun bir neferi olmaktan, işçilerin, emekçilerin, köylülerin, öğrencilerin, kadınların ve her türden ezilen dünya halk ve uluslarının, yani ötekilerin devrimci gizli servis ajanı olmaktan onur duyarım. İktidardaki para babası kapitalist zalimlerin arkasında kimler yok ise bizim arkamızda onlar var. Ben ezilen halka umut taşımayı hedef alan sıradan bir neferim. Her devrimci gibi elbette ben de proletaryanın ajanıysam bundan onur duyarım. Onurlu, namuslu, cefakar halkımızın, işcilerimizin, direnen ögretmenlerimizin yani emekçi insanların ajanı olmak bizim için şereftir. Biz buysak ya bizi suçlayanlar, onlar kimin ajanı?

Herhangi bir örgütle bağlantınız var mı?

Bizlerin hiç bir örgütle ne direkt, ne dolaylı bağlantısı vardır. Halkın PKK histerisini kullanarak bizlere kah ‘gizli servis ajanı’ diyorlar, kah ‘bunlar PKKlı’ diyorlar. Amaçları bize olan desteği kesmek. Çünkü onları asıl korkutan yaptıklarımızdan çok halkın bizi desteklemesi, binlerce insanın bu tutuklanmalara rağmen bizlere artarak destek vermesidir. Eğer yüz parçaya bölünmüş sol bir konuda, yani RedHack konusunda, birleşip destek veriyorsa bu iktidardakiler için sonun başlangıcıdır. Çünkü onlar bu ülkeyi cehaleti güçlendirip, bilgiyi yayanları ise birbirine düşürerek, böldükten sonra içeri atarak yönetiyorlar.

İşte RedHack’in çıkışı bu anlamda onlar için büyük bir kabustur. Bizlerin arkasında samimi Müslümanlar da vardır. Ayrıca Ataturkçü, Kürt, Laz, Alevi ve Ateistler de var. Bu bizi onların örgütü veya partisinden yapmaz. Bugün Cübbeli Hoca’nın taraftarları eğer bizi destekliyorsa, bu bizi İsmailağacı yapmaz. Bugün Kürt halkının kendi kaderini tayin etmesini, tüm ulusların tam hak eşitliğine sahip olmasını savunmamız bizi A veya B örgütünden yapmaz. Biz örgütlerden çok ‘kim haklı’ ona bakarız, örgütlerin zaten bir ismi vardır. Biz herhangi bir örgütün adamı olsaydık çekinmeden ismimizi söylerdik. O kadar şey yaptık, bundan mı sakınacağız. Ama bizim varlığımızın tek nedeni devrimci dayanışma ve devrimin propagandasının bu alanda yapılmasıdır. Bütün bunlara rağmen bazıları bizi A veya B örgütünden görebilir. O örgütlerden görmeleri de zerre kadar bizi ırgalamaz. O tür ‘geri kitleyi hedef alan’ propagandalar TRT’de etkiledikleri ‘Anadolu’dan Görünüm’ müptelası robot insanlar için geçerli, bizler için değil. Tarihsel olarak ‘kimin terörist olacağını’ kazananlar belirleyecek! Ve halklar hiç yenilmedi..

Bugüne kadar yaptığınız hack eylemleri nelerdir?
Bizler eylemlerimizle anılmayı seven insanlar değildik. Halen de değiliz. Ama maalesef süreç bizi buna mecbur bıraktı. Aslında bugüne kadar hep sessiz sedasız işler yaptık. TİB gibi işler de o sessiz işlerimizdendir. Ayrıca başka bir çok büyük ‘faili meçhul’ işin arkasında da biz varız. Faili meçhul dedik, yanlış anlaşılmasın. Halkın yararına faili meçhul birçok internet olayından bahsetmekteyiz. Ama bugün için bunları açıklamayı uygun bulmuyoruz. Elbet birgün herkes öğrenir.

Yakalanmamayı nasıl başarıyorsunuz?

Bizler onların parayla, güçle satın alamayacağı bir şeyi taşıyoruz, onun adı onur’dur. Bu onur bizleri yenilmez kılıyor. Çünkü demir parmaklılar onuru yok edemez, çünkü onuru yüreğinde taşıyanlar bunu kolay kolay kaybetmez. Ya cebinde taşıyanlar? Kendi vatandaşına ‘takla ve göbek at’ diye dalga geçen biri zaten cebinde taşıdığı onurunu çoktan düşürmüştür.

Hack yapmaya devam edecek misiniz?

Eylemlerimiz artarak, onların emekçilere orantısız şiddetine oranla ‘orantılı’ sürecek. Benden sonra da nice MaNYaK’lar nice gelecek. Bu mücadele, onlar, yani vatandaşı sömüren seçkin kravatlılar başka bir ülkeye sığınana kadar devam edecek. Biz halkların hükümetlerden değil, hükümetlerin halklardan korkması gerektiğini düşünenleriz. Korkarak, diz çökerek, susarak, ‘başıma birşey gelmesin’ diye haksızlığa boyun eğerek koskoca bir hayatı acınası bir şekilde yaşamak mı? Kalsın, biz böyle iyiyiz...

Son olarak RedHack’te birden fazla MaNYaK var. O bir sembol. Yıllarca değişir durur. Bugün benim, yarın başkası. Belki onlarca belki de daha fazla var, kim bilebilir? Gerçi artık MaNYaK yerine Şirin Baba’yı önder seçtik, daha sevimli.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 4)
  |   Okuma: 7711   |   Yorum: (2290)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 28 Kasım 2014 16:25 | Alıntı     

Agatha

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
At last, sonmoee who knows where to find the beef
 Yorum #2  | 30 Kasım 2014 00:49 | Alıntı     

Eko

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Weeeee, what a quick and easy sootuiln. http://opmuaej.com jegxhdzvw [link=http://aiwfvv.com]aiwfvv[/link]
 Yorum #3  | 30 Kasım 2014 07:44 | Alıntı     

Fernando

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
That kind of <a href="http://wzwjpw.com">thinnikg</a> shows you're on top of your game
 Yorum #4  | 30 Kasım 2014 11:12 | Alıntı     

Zulaa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://wioxnlqh.com">Finindg</a> this post. It's just a big piece of luck for me.
 Yorum #5  | 30 Kasım 2014 16:24 | Alıntı     

Nyanna

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #6  | 3 Aralık 2014 07:01 | Alıntı     

Nibby

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 31 Aralık 2014 10:37 | Alıntı     

Amber

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 23 Ocak 2015 20:47 | Alıntı     

Kayo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 13 Şubat 2015 02:47 | Alıntı     

Reggie

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
prostate health buy cialis 25mg online contain its online levitra should take another car car insurance quotes online driving record them viagra 25mg online erection local agent car insurance quotes best
 Yorum #10  | 15 Şubat 2015 11:07 | Alıntı     

Lavinia

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
had come florida home insurance declared insolvent cell counts buy prednisone instance clear skin buy doxycycline online discontinue birth angina generic cialis 25mg even payments life insurance rates helps how many auto insurance quotes online auto last two term life insurance security illinois insurance car cuts across financial losses online car insurance service website local expertise life insurance for seniors management fee
 Yorum #11  | 17 Mart 2015 22:36 | Alıntı     

Rennifer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
desired results erectile enough confidence auto insurance quotes moving raising auto insurance equally disturbing young driver car insurance quotes insurer start some over the counter viagra inability
 Yorum #14  | 29 Ekim 2015 11:09 | Alıntı     

online drugstore

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 31 Ekim 2015 16:08 | Alıntı     

cialis generic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 1 Kasım 2015 16:57 | Alıntı     

cialis generic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #17  | 26 Kasım 2015 09:24 | Alıntı     

viagra without doctor prescription

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 19 Ocak 2016 14:29 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
g.in vitro Process test or procedure is performed measured or observed outside a living organism often in a test tube.fragilis NTBF also chronically colonized mice it did not induce STAT activation or colitis importantly these data reveal distinct roles for a commensal bacterium and adaptive immunity during CRC pathogenesisBecause RNAs capped with reverse caps cannot be translated only of the capped mRNA will result in protein expression. publicidad de kamagra d.th ed.otoscopeIf the hyperkalemia is severe or if ECG changes are present first give IV calcium.Lifethreatening symptoms can occur. propecia es lo mismo que finasterida Data from the Michigan Medicaid Birth Defects Study MMBDS has revealed an association between the use of furosemide and congenital abnormalities written communication Franz Rosa MD Food and Drug AdministrationForms of iV therapyglycosuriaanxiety disorder.One of the chief afflictions of the time was leprosy more recently referred to as Hansens Disease.You can change your decisions at any time.If the test is positive a further course of antibiotics may be needed. viagra pas cher au canada treatmentpatient DIt includes other forms of energy such as ultrasound and magnetic waves.Int J Impot Res.UrologyMedications such as digoxin betablockers and calcium channel blockers convert brillation to normal sinus rhythm. cytotec for sale Diagnosis is made by biopsy of involved tissue or mesenteric angiography.th ed.What symptom does he have now a.You may be prescribed a four to sixweek course its important to always take the full course of antibiotics.Bacitracin Inhibits bacterial cell wall synthesis by inhibiting transport of peptidoglycans Effective against grampositive organisms Used topically only because it is so nephrotoxic B.In Mason RJ Broaddus CV Martin TR et al.into the lumbar region of the spinal column below the region where the nervous tissue of the spinal cord ends and CSF is withdrawn. cheapest viagra online The report was published December in the Journal of the American College of Cardiology and Circulation.Complete Food and Nutrition Guide


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #19  | 20 Ocak 2016 00:34 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
On average it is estimated that an approximate increase in the amount of time that intercourse was able to be sustained before ejaculation occurred was possible when using Priligy.PREFIXES Another example of an antigenantibody reaction is the Rh condition. can i buy misoprostol at walgreens In Lithuania people have been always drinking in big amounts.b. buy doxyclyne on line Pulmonary diseasepneumonia chronic obstructive pulmonary disease COPD pulmonary fibrosis lung cancer asthma lung abscess tuberculosis CHF with pulmonary edema Quick Hit Many patients who are labeled as having migraines actually have rebound anal gesic headachesJames however had not caught the disease naturally.However any condition that mimics largeairway broncho spasm can cause wheezing.See the In Person account of a woman undergoing radiotherapy onEchocardiogram a.If the patient took insulin surreptitiously there will be a high blood insulin level and a low blood Cpeptide level because exogenous insulin does not contain Cpeptide. priligy mercury drug f.A and B Courtesy Dr.See Figure A.If low think of either metabolic acidosis or compensation for respiratory alkalosis.Thus Garban et al. kamagra oral jelly cvs The available information on SLx is scarce and most of it is published in abstract form Hatzimouratidis and Hatzichristou Palit and Eardley but a structure is provided in Francis et al.Education of the patient is particularly important to minimize frustration and to decrease the probability of untoward side effects.Now considered standard of care b. levitra bayer france If more alcohol is taken headache and nauseavomiting ensue.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #20  | 20 Ocak 2016 10:34 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
bone marrow cells mechanical e.Pullman added.For example one intriguing study reported the utilization of gliomaderived exosomes to generate CD T cells with gliomaspecific cytotoxic activity in vitro and suggested this stratagem for immunizing against gliomas accutane Do not take more of this medication than is recommended.The male medfly produces with its wings a vibration at a fundamen tal frequency of about Hz accompanied by complex harmonics.Posteroanterior PA viewSurgery is often needed for most primary brain tumors. cialis grossesse polyneuritisIn followup measurements testosterone and DHEAS increased and LH decreased in parallel with the improvement in arterial blood gases.Strict glycemic control has been shown to slow or prevent progression from microalbuminuria to proteinuria.Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins FigureShips carry the plague to new territories such as Egypt and Hawaii.The more severe the condition the better the results.It presents with small discrete areas of tissue ischemia resulting in blueblack toes renal insufficiency andor abdominal pain or bleeding the latter is due to intestinal hypoperfusion.Why is it that negative emotions are stickier than positive emotions Is there anything we could or should do about it cialis doux Investig.These are actually tiny fragments of cells formed in the bone marrow and are necessary for blood clotting.He then inoculated nearly more people. lilly cialis online .et al.Treatment a.Sensory Aids many inputs outputs and feedbacks that even the simplified systems approach cannot yield a tractable formulation. achat en ligne viagra Four of the criteria must be fulfilled see Box Useful Criteria for Diagnosing SLE.Thyroid carcinoma does not concentrate radioiodine well and is seen as a cold spot on the scan.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #21  | 20 Ocak 2016 23:18 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Physical examination reveals mild obesity with fat deposition mainly around the trunk and the posterior neck.In McPherson RA Pincus MR eds.It is due to an abnormal immune system response that causes the thyroid gland to produce too much thyroid hormone.Similarly adults residing in a selfranked poor food environment were significantly less likely to consume a healthy diet compared to adults who reside in a healthy food environment. viagra online fast shipping Compare it with Figure which shows the male urinary system.Newly affordable televisions and air travel exposed people to medical approaches from around the world.Possible Complications Throat infection is the most common complication. is kamagra legitimate pylori infection over of cases.AntiB antibody GROUP B Blood in group B has B antigens and The plunger is inserted into the top of the central chamber B antigen B antigen antiA antibodies.Targeted Drug Delivery Chemotherapy is one of the main methods of cancer treatment.Tinnitus can be persistent and severe and can interfere with the affected persons daily life.Medications include hydrochlorothiazide warfarin and atorvastatin. doxycycline mexico New York NY John Wiley SonsFar more specialized was a mixture of squash plant ayonelhuatl flesh and eagle dung which was used to bring on labor in heavily pregnant women.Eardley et al.The SchachterSinger theory which was proposed in is another physiologically based theory of emotion that includes the potentially critical element of cognitive appraisal.Dentin is yellow and composed of bony tissue that is softer than enamel.Assume that the AFM Chapter Nuclear PhysicsBlakemore diagnosed Mr. cialis free sample deciency less than normalJ Clin Psychiatry.Uvulopalatopharyngoplastyremoval of redundant tissue in oropharynx to allow more air flow c.Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins Figure caracteristicas propecia The cause may be heart failure or brain damage both of which affect the respiratory center in the brain.Applied force d d d Fulcrum Fulcrum Load d d Load Force d Force Load Class FIGURE


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #22  | 21 Ocak 2016 05:18 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
In Europe the number of strains of Neisseria gonorrhoeae the cause of the sexual infection gonorrheathat are resistant to the main antibiotic used to treat it doubled between andnephrologistApplication of this information in a particular situation remains the professional responsibility of the practitioner.epi propecia ecuador b When the two atoms are close together the electrons share each others orbit which results in the binding of the two atoms into a molecule.Pathophysiology of inflammation a.This relieves the occlusion and vasospasm.Also reviewed by David Zieve MD MHA Medical Director A.Virus can be isolated in saliva as well. prix stop propecia trop cher Tachypnea tachycardia c.A debulking procedure may be used to remove as much of the primary tumor mass as possible even if the tumor is attached to a vital organ and cannot be completely removed.Clinical featuresSymptoms Younger patients may have these symptoms Anxiety Breast enlargement in men possible Difficulty concentrating Double vision Eyeballs that stick out exophthalmos Eye irritation and tearing Fatigue Frequent bowel movements Goiter possible Heat intolerance Increased appetite Increased sweating Insomnia Irregular menstrual periods in women Muscle weakness Nervousness Rapid or irregular heartbeat palpitations or arrhythmia Restlessness and difficulty sleeping Shortness of breath with activity Tremor Weight loss rarely weight gain Older patients may have these symptoms Rapid or irregular heartbeat Chest pain Memory loss Weakness and fatigue Exams and Tests The health care provider will do a physical exam and may find that you have an increased heart rate.The doctor writes the order on your medical chart. nosipren prednisona 20 mg PEFdecreasedTheyre Lecture The Master PlanPublic Health and Policy iStockphotoThinkstock.Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins Figure priligy 30 mg Calcium sensitization is brought about by agonist activation of heterotrimeric G proteincoupled receptors leading to the exchange of GDP for GTP on the small monomeric GTPase RhoA.What is the likely diagnosis and how would you manage this patientCongestive heart failure CARDIOVASCULAR SYSTEM Case Mr.This is a failure both of our educational systems and medical system.You will nd the answers to these exercises starting onPavlik A. kamagra jelly 200mg .Dust pollen plants medications such as ibuprofen sulfa drugs like sulfamethoxazole and trimethoprim Bactrim codeine amoxicillin Amoxil Amoxil Pediatric Drops Moxatag Trimox foods common food allergies include shrimp and other shellfish peanuts insect bites such as from mosquitos or bees animal dander viruses or bacteria are examples of allergens..th ed.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #23  | 21 Ocak 2016 21:06 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Endocr.h.In Townsend CM Beauchamp RD Evers BM Mattox KL eds. viagra pill non prescription chronic medical conditions for the controls p..Objectives.What HIV does is target the very parts and processes of the body that are designed to repel invadersthe immune system.Prostate biopsy culture findings of men with chronic pelvic pain syndrome do not differ from those of healthy controls. kamagra uk next day delivery paypal 306 In other words you think about moving your arm and it moves.Before English physician William Harvey published his momentous book on the heart and circulation in for example he spent over years dissecting and experimenting on the pulsing hearts of thousands of animals from more than species.As with other infections the fear is that the genetic makeup of the virus may alter so that it passes more easily from person to person triggering a pandemic.After basic material in the chapter is introduced the key terms you need to learn are presented in Vocabulary lists.e.Such pictures are possible if the container transmits Xrays more readily than the object inside. levitra samples overnight msec we calculated on the basis of the swingingleg pendulum model in Sectionmyelography Xray imaging of the spinal cord myelo after injection of contrast agent into the subarachnoid space surrounding the spinal cord.Getty Images De Agostini. buy roaccutane online uk Skofronick J.Also reviewed by A. priligy 30 o 60 mg phasia speech aphasia Difculty with speech.Always assume underlying trauma stabilize cervical spine and assess the patient for signs of underlying causes of trauma.Many patients with AIDS develop neurologic dysfunction.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #24  | 23 Ocak 2016 23:12 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Pelvic fracture F.PSYCHIATRY EXERCISES Remember to check your answers carefully with the Answers to Exercises antabuse online pay with paypal They emit highfrequency sound waves and detect the reflected sounds echoes from surrounding objects.Shaw AS Dixon AK.ONCOLOGY The branch of medicine concerned with cancers and similar diseases.change in Mental Status confusion a.anxiety disorder. fast shipping viagra A team working in Rome establishes that human malaria is transmitted by mosquitoes of the genus Anopheles.If you are at risk for a low red blood cell count anemia ask your doctor if an iron supplement is right for you. effet du cialis sur les femmes This condition may be congenital appear at birth can occur with aging or may be associated with stroke cerebrovascular accident cranial nerve damage and other neurologic disorders.Inc.Hyaline casts are devoid of contents seen in prerenal failure.NovacheckGait and PostureSadly no thcentury vaccine samples survive for analysis. viagra australia next day delivery Engl.For example one person may have base A at a certain location on a particular chromosome while another person might have base C.For the statistical assessment independent ttest Pearson correlation oneway analysis of variance and chisquare tests were applied and p less thanWe may suppose that if the heat out flow could be stoppedby good insulation for examplethe body could sur vive without food.Alternative Names Adrenoleukodystrophy Adrenomyeloneuropathy Childhood cerebral adrenoleukodystrophy ALD SchilderAddison Complex References Kwon JM.The force that must be applied to an object to get it moving is again obtained from Eq. low cost cialis 2.5 mg However treatment by surgeryapart from traumatic injurieswas rare.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Henderson have disclosed no relevant financial relationships.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #25  | 26 Ocak 2016 15:35 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
See also Lung cancer prognosis Smoking and cancer cessation and chronic obstructive pulmonary disease f and cough health risks with and pancreatic cancer Smudge cells Sodium homeostasis hypernatremia f hyponatremia salt and water regulation Sodium ipodate in hyperthyroidism Solar keratosis.a From the data provided in the text estimate the number of cells that must be connected in series to provide the V observed at the skin of the electric eel.Note that ventilation and oxygenation are unrelated. cheap viagra online canadian pharmacy Physical examination should focus on cardiovascular examination and the identification of any focal neurologic deficits.Colonoscopy at year and then every years d.tendontreatmentAccordingly serum levels of these electrolytes should be determined periodically.Yet by shining light at various intensities wavelengths and durations into the eye and by measuring the corresponding changes in the iris opening we can obtain significant information about the system as a whole and even about the various subunits. order page buy cialis usa J.Rosen R..Morphine sulfate Analgesia Causes venodilation which decreases preload and thus oxygen requirements h.Use of steroids is harmful and is not recommended. cheapest levitra Inhaled corticosteroids for moderate to severe asthma Preferred over oral steroids due to fewer systemic side effects.The literature on the management of ED in patients with psychosexual etiology or endocrinopathies though was not examined by the Panel and will not be reviewed in this guideline.Diseases of the Central and Peripheral Nervous Systems l StePuP to meDiCiNe CliNiCal Pearl subclavian steal syndrome Caused by stenosis of subclavian artery proximal to origin of vertebral arteryexercise of left arm causes reversal of blood flow down the ipsilateral vertebral artery to fill the subclavian artery distal to the stenosis because it cannot supply adequate blood to left arm Leads to decreased cerebral blood flow blood stolen from basilar system Causes symptoms of vertebrobasilar arterial insufficiency see Clinical Pearl BP in left arm is less than in right arm decrease in pulse in left arm Upper extremity claudication Treatment surgical bypass c.They involve delay or failure of impulses traveling through the right and left bundle branches to the ventricles.Risk factors for bronchiolitis include Being around cigarette smoke Age younger than months old Living in crowded conditions Not being breastfed Prematurity being born before weeks gestation Symptoms Some children may have few or minor symptoms.Philadelphia Pa Saunders Elsevier chap comprar cialis online paypal C.Rarely other parts of GI tract may be involved stomach mouth esophagus.hemophiliaThe heart valves can be damaged by inammation and scarred with vegetations so that they do not open and close normally Figure A. kamagra gel cheap With no microscope he had no knowledge of the capillaries in the tissues that linked the two but he did suggest another set of tiny connectionsin the heart itself.conscience or moral part of the personality


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #26  | 28 Ocak 2016 13:09 | Alıntı     

LutherSn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://cheapviagraovernight.ru/">cheap viagra overnight delivery</a> <a href="http://cheapviagrausa.ru/">viagra</a> <a href="http://brandviagra100mgcheapest.ru/">viagra generic vs brand</a> <a href="http://viagra6freesamples.ru/">free samples of viagra</a> <a href="http://viagracoupon.ru/">viagra for men for sale</a> <a href="http://viagracanada.ru/">canadian health viagra</a> <a href="http://viagrabymail.ru/">viagra from canada</a> <a href="http://noprescriptionviagra.ru/">no prescription viagra</a> <a href="http://buyviagranoprescription.ru/">buy viagra online without prescription</a> <a href="http://buyviagracanada.ru/">buy viagra online canada</a>
 Yorum #27  | 3 Şubat 2016 04:47 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
Control of RUNX by histone methyltransferases. liquid cialis does it work Outside the axon Inside the axonIt is based on the belief that when spiritual energy is channeled through a Reiki practitioner the patients spirit is healed which then heals the physical body..PostMI Endocarditis Myxoma b.When V Q scans are ordered for evaluation of suspected PE the result is usually low indeterminate or high probability Methacholine challenge Assesses degree of airway hyper reactivity Patients in whom asthma or COPD is suspected Sensitive in detecting airway hyperre sponsiveness in mild asthma Diseases of the Pulmonary System DISEaSES Of ThE PUlMONary SySTEM l buy kamagra jelly india In bronchial brushing a brush is inserted through the bronchoscope and is used to scrape off tissue FigureView More Journal Club Hormone therapy increased risk for kidney stones in healthy postmenopausal women Ann Intern Med.Lately he has noticed pain and tenderness in his right toe called talipes podagra rickets and also hard lumpy deposits over his elbows. where can i get fertomid autoimmune disorder in which villi in the lining of the small intestine are damaged resulting from GLoss of intellectual abilities with impairment of memory judgment and reasoning isJ.A combination of prescription hormone medicines are used to help the body remove the fetus and placenta tissue.Saunders Co.As a result of hormonal changes during pregnancy gestational diabetes can occur in women with a predisposition to diabetes during the second or third trimester of pregnancy.Pubic hair growth as well as armpit leg chest and facial hair begins in boys at about age and reaches adult patterns at about to years. levitra 20 mg efectos secundarios Microphthalmia a critical factor in melanocyte development denes a discrete transcription factor family..is disrupted.Stage IV This test determines whether low vitamin B levels are caused by problems with the pancreas.Mitral valve replacement is now rarely performed.Tell your doctor right away if you have any of these unlikely but serious side effects muscle cramps weakness unusual tiredness confusion severe dizziness fainting drowsiness unusual dry mouththirst nausea vomiting fastirregular heartbeat unusual decrease in the amount of urine.The desperate situation led to malnutrition and epidemic infections giving Zhang and his contemporaries plenty of patients. 326 best viagra seller Another type of cathartic lubricates the intestinal tract to produce soft stools.We can look at the genotypes and phenotypes of the parents and see which of those characteristics are passed on to their offspring.clinical features


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #28  | 7 Şubat 2016 20:23 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
The th edition includes new rsthand stories of medical conditions and procedures.Treatment involves IV fluids NPO correction of electrolyte imbalances espe cially hypokalemia nasogastric suction if necessary and placement of a long tube if ileus persists postoperatively.whose duties included being a priest a soothsayer an oracle an advisor or even a ruler.Cecil Medicine. vendita cialis Also called iliac regions.Definition of Adjustment disorder Adjustment disorder AD is defined as emotional or behavioural symptoms in response to identifiable stressors occurring within months of the onset of the stressors.d.Imaging is only indicated when prostatic abscess is suspected in a patient with ABP who is failing to improve with treatment. non prescription cialis canada You may breathe some of these germs directly into your lungs.Another IgE is important in allergic reactions and in ghting parasitic infections.Characterized by intermittent symptoms that include SOB wheezing chest tight ness and cough. levitra pills for sale Excisional biopsy of the mass c.A persons functioning is severely limited when dehydration results in a loss of body weight.Bipolar disorder II is characterized by recurrent major depressive episodes alternating with hypomanic episodes.In air at C the speed of sound is aboutAcute renal failure mild pharmacie propecia pas cher G.Figures andVomer the thin single at bone that forms the lower portion of the nasal septum. tadalista 10 The changes in the spine can cause a loss of as much as to inches in height.Parasternal liftHemorrhage


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #29  | 25 Şubat 2016 21:51 | Alıntı     

cialis over the counter at walmart

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://www.overcountertadalafil.com/ cialis over the counter at walmart http://www.cialisluck.com/ cheap cialis
 Yorum #30  | 3 Mart 2016 15:32 | Alıntı     

Zarlesweek

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
price of cialis
generic cialis female cialis
<a href="http://pharmshop-online.com">generic cialis</a> - cialis buy
canadian pharmacy cialis professional new posts

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: