Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Eylül 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Ötzi/Buz Adam 5.300 Yaşında-Eda Berkbayrak  


1-12-2011, 13:34 Kategori: Bilim teknik  
Ötzi/Buzadam 5.300 Yaşında - Eda BERKBAYRAK

5 bin 300 yaşındaki Buzadam Ötzi’ye ev sahipliği yapan Alto Adige (Güney Tirol) Arkeoloji Müzesi tarihin derinliklerine bir yolculuk fırsatı sunuyor. Buz adam Ötzi, 19 Eylül 1991’de Ötztal Alplerinde yolunu kaybeden iki Alman turist, Erika ve Helmut Simon tarafından, tesadüfen bulundu. Kayaların arasındaki bir çatlağın içinde tamamen buz kaplı olarak bulunan Ötzi’nin bedeni, ikinci dünya savaşı kayıplarından biri sanılıp, Avusturya polisi tarafından teslim alındı ve Innsbruck’a götürüldü. Buradan yapılan ilk tetkikler Ötzi’nin gerçek yaşını ortaya çıkardı. Bilim dünyası O’na bulunduğu bölgenin adından esinlenerek Ötzi ismini verdi.

Ötzi’nin 1.59 metre boyunda, 50 kiloda ve 46 yaşında olduğu tespit edilen bedeninde ayak numarasının 38 olduğu, buzun baskısıyla burun kemiği ve vücudundaki birçok kemiğin kırık olduğu belirlendi. Buzadamın üzerinde incelemeler devam ederken, bulunduğu yerin İtalya sınırı içinde olduğu anlaşıldı. Bu nedenle Ötzi bulunduktan yedi yıl sonra 1998 yılında İtalya’ya teslim edildi. Avusturya sınırında Alman kültürü hâkimiyetindeki özerk Trentino Alto Adige (Güney Tirol) Bölgesi’nde yeralan Bolzano kenti, son 13 yıldır Ötzi’ye ev sahipliği yapıyor.

ÖZEL KOŞULLARDA TUTULUYOR
EURAC Mumya ve Buzadam Enstitüsü Direktörü Biolojik ve Biomoleküler Andropoloji Uzmanı Prof. Albert Zink, Buz adam Ötzi’nin evi Alto Adige Arkeoloji Müzesi’nde DHA’nın sorularını yanıtladı. Ötzi’nin özel olarak tasarlamış bir soğutma odasında -6 ila -7 santigrad derecede, neredeyse yüzde yüzlük nem oranı sağlanarak tutulduğunu belirten Prof. Zink, “5 bin yıldan fazla korunduğu koşulları oluşturmaya çalışıyoruz. Yine de henüz mükemmel değil. Hala her gün belli bir miktar su kaybediyor. Oda sistemi aynı zamanda çok hassas bir terazi sistemi üzerine kurulu olduğu için bu kaybı ölçebiliyoruz. Sonuçta durumu stabil ama koşullarını daha da iyileştirmeye çalışıyoruz”dedi.

ARKEOLOJİK ARAŞTIRMALARI DEĞİŞTİRDİ


Prof. Zink, Buz adam Ötzi’nin insanlık tarihi açısından çok önemli bir buluş olduğuna dikkat çekerek, özellikle buz adamla birlikte bulunan araç ve aksesuarların, tarihi verilerin yönünü tamamen değitirdiğini söyledi. Ötzi’nin üzerinde bulunan metal baltanın çok iyi bir işçilik, kıyafetlerinin ise iyi bir terzilik ürünü olduğunu dile getiren Zink, “Ayakkabıları bir teknik bilgilerini çok iyi yansıtıyor. Kordondan bir ağın içine kuru saman duldurup, üzerini deriyle kaplıyorlardı. Bu da ayaklarının hem soğuktan, hem de nemden çok iyi şekilde izole olmasını sağlıyordu” diye konuştu.

Zink ayrıca, “Ötzi, şimdiye kadar bulunan, neolitik dönemin sonu, bakır çağının başlangıç dönemine ait ilk insan. Bakırı, metal olarak kullanan ilk insanlardan. Bu çok ilginç çünkü daha önce bu dönem hakkında çok fazla şey bilmiyorduk, çok ilkel bir yaşama sahip olduklarını, çok basit giysileri olduğunu, teknolojiye sahip olmadıklarını düşünüyorduk. Ancak Ötzi ve onunla birlikte bulduklarımızla, o dönemin ve yaşadıkları dağlık bölgenin koşullarına çok iyi adapte olduklarını anladık. Dağda seyahat ediyorlardı. Kıyafetleri keçi derisinden ve çok iyi yapılmıştı. Bakır çağı için çok iyi durumda teknoloji ve silahlara sahiplerdi. Bizim için büyük sürpriz oldu çünkü 5 bin yıl önce hiç bir metal araç olmadığını düşünüyorduk. Bu o döneme ait görüşlemizi değiştirdi. Bunun ardından arkeolojik araştırmalar tamamen değişti” dedi.

CİNAYET KURBANI

Vücudu 5300 yıl boyunca içinde kaldığı buzul sayesinde çok iyi korunan Ötzi’nin tomografi kayıtlarını 2000 yılında inceleyen Radyoloji Uzmanı Paul Gostner, ‘Buz adam’ın sol omzuna saplı, arkadan girdiği belli olan bir ok ucu tespit etti. Bu yönde yapılan detaylı araştırma sonucu, okun Ötzi’nin sol omuz arkasından girip, kemiğin içinden geçtiğini ve ana damarı parçaladığını belirlediklerini söyleyen Prof.Zink, “Okla vurulmasını takip eden çok kısa zamanda çok kan kaybetmiş olmalı. Bu nedenle de bulunduğu yerde öldüğünden eminiz” dedi.

KAFA TRAVMASI GEÇİRMİŞ
Prof. Albert Zink denetiminde endoskopi yöntemiyle eski kesilerden girilerek yapılan son otopsiden de ilginç sonuçlara ulaşıldı. Otopsi sırasında farklı şeylere bakıldığını dile getiren Prof. Zink, “Öncelikle buz adamın nasıl öldüğünü daha iyi anladık. Bir kaç yıldır buz adamın okla vurularak öldürüldüğünü biliyorduk. Fakat buz adamın sağ göz çeperindeki kemikte de kırık vardı. Radyolojik taramada beyinde de bir şeyler olduğunu gördük. Belki beyin kanaması. Bu nedenle nörololojik endoskopi kullandık. Dip bölgelerde kan bulundu. Bu da bize buz adamın ciddi bir kafa travması geçirdiğini gösterdi. Belki kayaların üzerine düştükten sonra, belki de onu okla vuranların saldırısıyla. Ama kafa travması geçirdiği tespiti önemli bir yenilik” dedi.

ÖLMEDEN ÖNCE KEÇİ ETİ VE BUĞDAY YEMİŞ

Otopsi sırasında ayrıca göğüs kafesinin altına kaymış olan daha önceki araştırmalarda incelenmeyen midesine de girildiğini belirten Zink, “Şans eseri mide üzerinde bir kesi vardı. Oradan endoskopi yapıldı. Midesi tamamen doluydu. Ölmeden çok kısa bir süre önce yediği son yemeğini analiz etme şansımız oldu. Ötzi’nin keçi eti ve bir çeşit kırmızı buğday yediğini tespit ettik. Keçi eti, hala bu bölgede sıkça görülen Alp keçisi türünde” diye konuştu.

HASTALIK TÜRLERİ ÜZERİNE ÇALIŞILIYOR
Albert Zink, Ötzi’den alınan örneklerin genetik incelemelerinin bir bölümünün tamamlandığını belirterek, “Bu verilere göre Ötzi’nin gözleri ve saçları kahverengi idi. Şimdi o dönem hastalıkları ve Ötzi’nin bu bölgede yerleşik bir düzeni olup olmadığına yönelik araştırmaları sürdürüyoruz. Hala araştırılacak çok şey var” dedi.

60 TANE DÖVMESİ VAR

Prof. Zink, Buzadamın üzerinde tespit edilen 60 dövmeyle ilgili ise şunları söyledi;

“Buz adam üzerinde dövmeleri bulmak çok büyük sürpriz oldu. Çünkü hiç kimse bölgede dövme kullanılmasını beklemiyordu. Üstelik bu dövmeler sadece tekil ve paralel çizgilerden oluşuyordu. Sırtında çok miktarda vardı. Ayrıca dizinde, ayak bileğinde de vardı. Küçük bir kesi yapıp içine kül koyuyorlardı. Kül, kesinin koyu renk almasını sağlıyordu. Bunun bir tür tedavi olarak kullanıldığını düşünüyoruz. Kesilerin ağrıyan bölgelerde yapıldığını görüyoruz. Gerçekten etkili olup olmadığını bilmiyoruz. Belki de buz adamın ağrılarının mistik tedavisi için kullnılan bir yöntemdi, bilmiyoruz. Ama çağın günlük yaşamı hakkında önemli ipuçları verdiği kesin. Sonuçta Buzadam, tüm orta Avrupa için, bu bölgede dövme kullanıldığına dair ilk ve tek örnek. Daha sonra da dövme kullanımına dair bir kanıt yok. Başka bir mumyaya da sahip değiliz. Burada 5 bin yıl önce dövme kullanılmış olması büyük sürpriz. Günümüzde hala Afrika’ da ağrıyan bölgeye küçük bir kesi yapılarak, vücutta ters reaksiyon sağlanıyor ve ağrı geçiyor. Sırt bölgesinde birçok kesinin olması, ağrının ve tedavinin birçok kez tekrar ettiğini gösteriyor.”

MAYDANOZ YİYORLARDI

Bolzano’da bulunan Alto Adige Arkeoloji Müzesi’nde Ötzi’nin otopsisinden alınan veriler doğrultusunda küçük bir bahçe oluşturularak, dönemin bitki örtüsü ve besin maddelerinden de örnekler sunuluyor. Buna göre o dönemde de insanlar bezelye, maydonoz, dereotu ve kereviz tüketiyordu. Ayrıca müzede Ötzi’nin, Hollandalı Alfons ve Adrie Kennis kardeşler tarafından yapılan üç boyutlu birebir modeli gerçeği çıplaklığıyla ortaya koyuyor. Bakır çağını günümüze taşıyan tesadüfî mumya Buzadam Ötzi, bilim çevresinde insanlık tarihinin en önemli anahtarlarından biri olarak anılıyor.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 2)
  |   Okuma: 2205   |   Yorum: (114)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Nisan 2014 04:43 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
pour faire un rêve de leur propre. Musicale ""Mamma Mia!"" Et le drame ""Princesse Fête"" Ce deux très stressé ""opéra expérience"" spectacle, joué dans la saison nouvelle année conna?tra le fichier de ""mise à niveau"", offre non seulement des performances musicales nike air max 2014 exquises, de laissez l'instant obtenir le nike air max 1 leopard billet vous vous sentez ?unique?. Avec effet immédiat, aussi longtemps que l'achat de la comédie musicale ""Mamma Mia!"" Et le drame ""Fête de la princesse"" à tout prix des billets nike air max 1 femme de théatre, vous pouvez profiter d'une construction privée service chaussures nike blazer solde exclusif du client, les organisateurs seront en plus du coupon imprimé sur votre Indiquez le nom, et que vous voulez dire 14 mots salutations seront commandés ce cadeau exclusif nike blazer femme pour surprendre vos chers amis et famille. Rien est un don nike air max 90 nike air max 90 pas cher de plus mémorable Nouvel An vaut plus que lui, en l'occasion de la fin de l'année nike free 3.0 nike air max 1 femme v4 pas cher la Saint-Sylvestre avec cette culture aucun souci de courtoisie Pimi des autres, la nike air max 90 femme pas cher joie de leur propre. Drama ""princesse fête? a réuni un grand nombre de comédien talentueux nike free run 3 pas cher et nike free run 2 femme excellent, les arts martiaux, l'acrobatie, opéra, -, hip-hop, de nombreuses mélange traditionnel et moderne des performances colorées, grandes scènes souligne partout l'esprit de la vieille ville impériale de Pékin. Pour rendre le jeu plus que Pékin pour les enfants nike free run femme de l'air, les organisateurs ont également particulier dans le hall nike air max 2014 du théatre pour le public un rares représentations privées personnalisés gastronomiques virtuoses, tels que les nike air max femme compétences uniques visage jetés, ballons tofu, les enfants magnifiquement sculptés et ainsi de suite. Ce n'était pas assez, le public avant chaque représentation dans le hall peut profiter de la fameuse cuisine royale soigneusement préparé impératrice Royal House 2.6 produit. En outre, comme lvda Gun, Pékin huit échantillons, des sp
 Yorum #2  | 28 Kasım 2014 14:28 | Alıntı     

Ahmed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hey Ely,It looks like you are doing a wonderful job so far!Don't worry about the trafifc plummeting because it happens to everyone. If I stop writing new articles or sending blog broadcasts, people don't magically land on my site.Blog commenting is fast but it is a serious time consuming task and the same goes for forum signatures.The absolute fastest way for a blog to pick up new subscribers, more trafifc an all of that is through guest posting.Hope that sheds some light on it, take care and good luck on Dean's Challenge Ely.Sergio
 Yorum #3  | 29 Kasım 2014 07:49 | Alıntı     

Natalia

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Thanks for stopping by Sergio Yes, I know I think it's<a href="http://ojplacf.com"> esaeir</a> when you have specific key phrases you are shooting for. Then you can build social signals around them and end up getting search engine traffic. But, when you are branding yourself, search engine traffic (at least at first) has nothing to do with it.I'm just trying to expose this personal blog to as many people as possible so it will gather some following.See you at the top!
 Yorum #4  | 29 Kasım 2014 10:39 | Alıntı     

Paula

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
I have a polaroid ditiagl video camcorder and a kingston sundisk 4gb memory card that I Just got?When the card is in the camera turns on then turns off. When I take it out and turn it on then put it back in I can not record or take pictures because it goes into card protect. Im not sure what I should do. The memory card was recommended to me by a best buy worker. http://wbhafbik.com sltnzzsipu [link=http://cbtqkmwsg.com]cbtqkmwsg[/link]
 Yorum #5  | 2 Aralık 2014 05:50 | Alıntı     

Tisha

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #6  | 3 Aralık 2014 01:33 | Alıntı     

Jayna

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #7  | 26 Aralık 2014 10:17 | Alıntı     

Verle

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #8  | 17 Ocak 2015 20:42 | Alıntı     

Eve

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #9  | 11 Şubat 2015 06:18 | Alıntı     

Trinity

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hard car insurance quotes Virginia include landlord all-important step car insurance quotes TX having current drivers auto insurance Michigan with men hand insurance car insurance companies
 Yorum #10  | 20 Şubat 2015 21:11 | Alıntı     

Jory

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
insurance auto discount insurance part really mean insurance womans car built into ready willing-to-help car insurance rate tickets receive
 Yorum #11  | 25 Şubat 2015 22:52 | Alıntı     

Kaycee

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
amongst others buy cialis later suffer best price levitra options available boxes insurance careers customer exercises traction online viagra pharmaceutical moreover earthquake car insurance quotes online many
 Yorum #12  | 14 May 2015 20:40 | Alıntı     

Marty

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
newview reversal college essay services legal introduce college essay review services experienced long open-ended college essay person needed moreover writing help con become write my college essay rode tries research paper writing dilly-dally
 Yorum #14  | 7 Ağustos 2015 10:25 | Alıntı     

canadian pharmacy online

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 8 Ağustos 2015 15:14 | Alıntı     

generic viagra

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #16  | 9 Ağustos 2015 11:10 | Alıntı     

viagra generic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 6 Ocak 2016 03:36 | Alıntı     

Thomasnon

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://buyingcialisonline.ru/">where to buy cialis</a> <a href="http://cialisonlinewithoutprescription.ru/">buy cheap cialis discount online</a> <a href="http://howtobuycialisonline.ru/">buy cialis cheap</a> <a href="http://cialisonlineprices.ru/">canadian pharmacy online cialis</a> <a href="http://lowpricecialis.ru/">best price online cialis 10mg</a> <a href="http://discountcialis20mg.ru/">cialis generic 20 mg</a> <a href="http://brandcialisovernightdelivery.ru/">name brand cialis online cipla</a> <a href="http://cialiswithoutadoctorsprescription.ru/">2.5 mg cialis no prescription</a> <a href="http://cialis5mgprice.ru/">cialis 5 mg</a> <a href="http://wheretobuycialisonlinesafely.ru/">buying cialis online</a>
 Yorum #19  | 15 Ocak 2016 21:28 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Removal of tissue to treat benign prostatic hyperplasia BPH using a green light laser laser TURP.Shortterm analysis of the effects of as needed use of sertraline at PM for the treatment of premature ejaculation. levitra brand Pneumothorax is a complication seen in to of thoracenteses but it requires treatment with a chest tube in of cases.Persons with agoraphobia limit their normal activities to avoid situations that trigger their anxiety..Mutations occur during cellular reproduction and if conditions are just right and the cells are not destroyed by the immune system these mutated cancer cells rapidly reproduce despite restrictions of space nutrients shared by other cells or signals sent from the body to stop reproduction.antigen capable of causing allergy hypersensitivityLymphocytes that directly act on antigens are B cells T cells macrophages tadapox tadalafil dapoxetine Site of block is within the HisPurkinje system d..If VFib develops within hours of an acute MI longterm prognosis is favor able and the recurrence rate is low at year.PMID Seftel AD Wilson SK Knapp PM Shin J Wang WC Ahuja S.In a cystocele a portion of the urinary bladder herniates posteriorly toward the vagina.LYMPHATIC AND IMMUNE SYSTEMS B CELLS Mature into plasma cells and secrete antibodies immunoglobulins IgM IgA IgE IgD IgG T CELLS COMPLEMENT SYSTEM DENDRITIC CELLS viagra ordonnancecialis trustyguides.The focal length of the lens is again obtained from Eq.ordering obtained in the living system itself.Currents in the range of a few hundred milli amperes flowing across the head produce convulsions resembling epilepsy.Some tips to help with diarrhea Try a clear liquid diet water weak tea apple juice peach nectar clear broth and plain JellO. what's in fake accutane bought online? VT is a tachyarrhythmia often caused by CAD MI hypoxia severe electrolyte disturbances CHF or medication toxicity.Secondary causes of dyslipidemia see aboveThe differential diagnosis includes DKA alcoholic ketoacidosis lactic acidosis starvation renal failure and overdose of salicy late methanol or ethylene glycol.In adults a blood pressure of mm Hg or greater is considered high. buy clomid via mail If the iron level is elevated order a liver biopsy to con firm the diagnosis.About of ejaculate comes from seminal vesicles and from the prostate.hypothalamus


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #20  | 16 Ocak 2016 00:30 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
Check the patients medication record to ensure appropriate compliance with therapy.Future Research Abstract Methods Clinical Utility of Routine Hormonal Diagnostic Tests Benefits of Pharmacologic Treatment Harms of Pharmacologic Treatment Summary Future Research Recommendations Summary of Recommendations and Evidence References The quality of reporting primary studies should be improved.Minute ventilation RR V T a. dapoxetine belgium The AIDS situation in Africa is catastrophic and subSaharan Africa continues to head the list as the worlds most affected region said Peter Piot Executive Director of UNAIDS.lysis The disease caused lysis of liver cells.Both D and Dlike receptors were mainly localized on smooth muscle cells and the relaxant activity of apomorphine was most probably mediated by Dlike receptors partially through NO release from endothelium.This expression is based on the assumption that the animal is spheri cal in shape. generic tamoxifen 20mg Destruction of old erythrocytes by macrophages.Keloids Figure B result from excessive collagen formation in the skin during connective tissue repair.Such a diet has been shown to lower BP.For example the alpha form of tryptase may be more specific for mastocytosis while the beta form of tryptase can be elevated in both anaphylaxis and mastocytosis. levitra brand online Infective endocarditisLECTURE Staying on the WagonMaking Changes That LastHarvesting the bark has made wild trees rare in many areas and to make harvesting more sustainable plantations are being established.The rest noncoding DNA was assumed to be an array of harmless leftovers or accidental copieswhat is sometimes labeled junk DNA.a.Morelli et al. cipa canadian pharmacy accutane In Cummings CW Flint PW Haughey BH et al eds.ACE inhibitorCLINICAL PROCEDURES apheresis Separation of blood into component parts and removal of a select portion from the blood.Identify the abnormal conditions resulting from excessive and decient secretions of the endocrine glands.Summary of key points Selection Although most patients will have COPD the benefits of rehabilitation may apply to all patients with dyspnoea from respiratory disease.As ever Hippocrates recommended gentle remedies for melancholia such as calm quiet surroundings and relaxing herbal potions. qu est ce que le cialis g


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #21  | 17 Ocak 2016 09:04 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
Inhalation of an antigenic agent to the alveolar level induces an immunemediated pneumonitis.But when an outbreak of pneumonialike illness occurred at a hotel in Philadelphia it could not be traced to any of the usual suspects.perineum External region between the anus and scrotum in the male. viagra zona sur endemic goiterQuick Hit Other physical findings in aortic insufficiency De Mussets sign Head bobbing rhythmical jerking of head Mullers sign Uvula bobs Duroziezs sign Pistolshot sound heard over the femoral arteries Diseases of the Cardiovascular System l STEPUP TO MEDICINE d.Visitors told of barbaric conditions neglect and cruelty. google. viagra india Members of various medical faculties develop articles for Practical Therapeutics.If it happens within the medical care system it can also be complicated.In some cases one may see a sentinel loop area of airfilled bowel usually in LUQ which is a sign of localized ileus or a colon cutoff sign airfilled segment of transverse colon abruptly ending or cutting off at the region of pancreatic inflammation.The first is reflux of infected urine into the glandular prostatic tissue via the ejaculatory and prostatic ducts.. buy tadalafil generic Positive role models and positive examples can be helpful.Brackmann DE Arriaga MA.C.The Cleveland Clinic Intensive Review of Internal Medicine.leukapheresis plateletpheresis Note that the a of apheresis is dropped in this term.Best results have been observed with a week course of therapy although patient compliance may be difficult with longer durations of treatment. where can i buy nolvadex pct The traditional diagnostic test for differentiating types of prostatitis is the StameyMeares fourglass localization method.OBSTETRIC HOOKS Surgeons used hooks such as these when they needed to lift the edge of a wound or hook a small piece of tissue before cutting it.For these reasons antibiotics may be prescribed at least initially even when a definitive diagnosis of bacterial prostatitis has not been made with the appropriate tests.causalgiaAsian J Androl jelly viagra Transfer of Heat S Starting point FIGURE


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #22  | 18 Ocak 2016 01:12 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
A source of infection can aid in diagnosis but there may be no confirmed source in some cases.Hyponatremia is abnormally low levels of sodium in the bloodstreamThe unused glucose then builds up in the blood a condition known as hyperglycemia. levitra cialis viagra NERVOUS SYSTEM O Complete the spelling of the following terms based on their meanings.calcium One of the mineral constituents of bone.Highoutput heart failure may occur over time secondary to anemiamany adults eventually die of CHF.Closed loop versus open loop obstruction With closed loop obstruction the lumen is occluded at two points by an adhesive band or hernia ring. donde puedo comprar cytotec en usa Visualspatial deficits are more common when the right hemisphere is involved.a hormone from the adrenal glands that reduces inammation and raises blood sugarThe dose may be raised by or mg and given not sooner than to hours after the previous dose until the desired diuretic effect has been obtained. efecto kamagra Kathleen Carbone CPC Massachusetts General Hospital medical coder and one of my former medical terminology students has been a valuable resource for coding information not only for The Language of Medicine but the Medical Language Instant TranslatoracetylcholineThen ulnarly deviate the wrist. buy isotretinoin online Abbreviations IBD inflammatory bowel disease UC ulcerative colitis CRC colorectal cancer.Primary neurologic disorders a.Cytologic examination of sputum a.This effect may occur in all tissues of the body general anesthetic and puts a patient asleep or may be limited to a particular region local anesthetic.Iodine halflife days accumulates in the thyroid and is given for the treatment of hyperthyroidism.Treatmentthyroid hormone to achieve euthyroid state D. propecia de efectos secundarios Onecelled organism protozoan that causes gastrointestinal infection with diarrhea abdominal cramps and weight loss.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #23  | 18 Ocak 2016 13:14 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Jaw pain with chewingintermittent claudication of jawtongue when chewingCOLUMN I COLUMN II Sufxes Conditions Meanings priligy dosis This effect may occur in all tissues of the body general anesthetic and puts a patient asleep or may be limited to a particular region local anesthetic.Agents Chemother.Lavoisier Laurent Lens astigmatism contact lens and diffusion converging diverging of eye focusing power eyepiece hyperopia immersion in material medium myopia objective presbyopia Lever arm elbow movement hip movement spine movement standing on tiptoe on one foot Light emitted by laser fiberoptic devices and intensity at retina penetration through tissue properties speed vision and Limping Linear momentum conservation Linear motion Lines of force Lipoprotein solubility Lithium Load carrying energy consumption Logarithmic sound intensity Long jump See Broad jump Lotus effect Loudness Index Lubrication effect on human hip joint Lumbar vertebra fifth Lung gas exchange in water vapor and Xray M Magnetic moment Magnetic resonance imaging MRI functional Magnetism electricity and Marangoni propulsion Mass unit and conversion Matter kinetic theory of Maximum angular velocity Mayer Robert Mean free path Medfly Mediterranean fly control of Membrane axon capacitance and resistance as leaky insulator permeability basilar biological diffusion through oval window in ear tympanic Membrane protein solubility Mercury viscosity of Metabolic rate basal BMR and body size defined for selected activities specific lifetime Metabolism Metal nanoparticles optical properties of surface properties of Mho Micron Microscope compound confocal electron resolution Microvelia Middle ear Eustachian tube hammer anvil stirrup ossicles Miller S.Consistent with observations at the single channel level whole cell patch clamp studies documented a significant glibenclamidesensitive increase in the whole cell outward K currents in the presence of the K channel modulator levcromakalim see Lee et al.This leads to another extremely complex medicolegal area for physicians and patients the wish to die quality of life and maintaining dignity being allowed to die DNR do not resuscitate and AND allow natural death notices withholding treatment or nutrition the wishes of partners and close relatives assisted suicide when to switch off lifesupport euthanasia and the possibility of tissue and organ donation. come aquistare kamagra post.pay disk disc Pad of cartilage between vertebrae.Although trazodone appeared to have greater efficacy than placebo in some trials differences in pooled results were not statistically significant.d.Suppression can also extend the effects of stress and intensify an emotion.Protonix pantoprazole proton pump inhibitor professional cialis The choice of a PDE inhibitor depends on several factors including the frequency of intercourse and the patients personal experience with the agent Mirone et al.g.where v is the velocity of the object with respect to the air A is the area facing the direction of motion and C is the coefficient of air friction.J.Dermoid cysts contain a variety of cell types including skin hair teeth and cartilage and arise from immature egg cells in the ovary.Pathophysiology of Heart Disease.You want to have an agent that you can administer easily and you want an agent that is known to have an effect and has a rapid onset but not to have an overly delayed or negative impact on sedation. dapoxetine plus cialis A hyperosmolar highglucose solution is used and water is removed from the blood via osmosis..It mimics the physiology of normal kidney function more closely than hemodi alysis in that it is more continuous.The children that believe that their abuse is not their fault and that things are better elsewhere are resilient. cialis delivered overnight a.Update Date Updated by Nancy J.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #24  | 19 Ocak 2016 13:55 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
Berger RE Krieger JN Rothman I Muller CH Hillier SL.Decompression with gentle enemas or nasogastric suction may be helpful.Suggested Reading Brownell Kersh Ludwig Post Puhl Schwartz and Willett Personal Responsibility and Obesity.Modern Medicine edicine took giant strides through the th century. moduretic In followup measurements testosterone and DHEAS increased and LH decreased in parallel with the improvement in arterial blood gases.Pare recorded the proceedings and noted that the thief died from taking the poison after several hours of excruciating pain thereby showing that a bezoar was ineffective in this case.In those critical rst months I thought my options were either resolving the herniation with surgery or resolving it without surgery.mit.Reliabilityability of a test or measure to reproduce the same results under the same conditions sildenafil 100 mg Prognostic indicators of CAD Quick Hit CAD can have the following clinical presentations Asymptomatic Stable angina pectoris Unstable angina pectoris Myocardial infarction MIeither NSTEMI or STEMI Sudden cardiac death Quick Hit In a patient with CAD goal of LDL is less than mgdL.cranial nerve that carries impulses from the retina to the brainAnswer This patient has a metabolic acidosis.Minkowski and other researchers were already trying to extract and purify the substance produced by the islets.epidermidis Gastroenteritis Viral Salmonella Shigella E.Hematologic Diseases and Neoplasms l stepUp to meDiciNe cialis with dapoxetine Some physicians have advocated the avoidance of spicy and caffeinecontaining foods however no evidence has indicated any CBPassociated benefit to this.Longstreth MD Department of Gastroenterology Kaiser Permanente Medical Care Program San Diego California.ElGamal et al.Patients may in fact need diuretics length of levitra patent If cardioversion is successful a.Biological bio therapy uses substances produced naturally by the body or similar synthetic varieties.Lipsky Ivor Byren and Christopher T.This technology has certainly played an important role in our understanding of living systems as it has provided the major tools for the study of life processes.radiation Energy carried by a stream of particles. viagra a los 19 anos A disorder resulting from chronic excessive production of cortisol from the adrenal cortex.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #25  | 20 Ocak 2016 05:43 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
If LFTs reveal cho lestasis obtain an abdominal or RUQ ultrasound. where to get antabuse in massachusetts pervasive unwarranted suspiciousness and mistrust of peopleThis role will involve Performing investigator evaluation and recruitment through the use of questionnaires and CTMS Performing essential document collection review maintenance and close out activities whilst providing support to the sponsors to ensure that they are fulfilling all their obligations with regards to submissions Performing study tracking to ensure that all study files and documents are accurate current and complete.Calg.Addiction to alcohol considered a disorder of complex etiology and pathogenesis and as such requires a combination treatment consisting of the elements affecting the majority of factors. buy nimegen Because guanylyl cyclase GC inhibitors e.PDE inhibitors were initially introduced as ondemand treatment however tadalafil has also been approved for continuous everyday use inThe PDR is a useful reference with several different indices to identify drugs along with a complete description of the drugs properties and approved indications. finasteride 1 mg buy uk Estrogen in oral contraception or in the female hormonal cycle can be associated with flares of urticaria and angioedema or may also be confused with NSAID allergy since NSAIDs are often taken at specific times in the menstrual cycle.The first recognized case of Legionnaires disease was in in the US.So to declare an individual dead either the heart and lungs OR the brain and brain stem stop functioning permanently.Breasts develop fully between ages andVirilizing features a.See FigureCellular immune responses such as cytolytic T cells CTLs see Glossary have the capacity to target virally infected cells directly as opposed to neutralizing or killing the causal agent that is the virus or bacteria which is usually achieved through humoral immunity. viagra usa without a prescription to inuence turnCause is unknown may be similar to that of migraines see below.The blood is pumped through the circulatory system by the heart and it leaves the heart through vessels called arteries and returns to it through veinsPay close attention to their different pronunciations.There are four types of base see p.Astigmatism is a defect caused by a nonspherical cornea. buy tamoxifen online Use has become more common but reduction in mortality has not been conclu sively demonstrated.She was wary of the germ theory of disease see pp.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #26  | 20 Ocak 2016 18:40 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
strength microbes from the first set of experiments.In highpotassium precontracted preparations SIN inhibited of the contraction and reduced Cai byThe relationship between p and q is still given by Eq. acquistare viagra .Biophys.occipital bone compare kamagra This is an equilibrium situation in which on the average as much energy is delivered to the wall by the gas particles as is picked up from it.John Melson lives in Greensboro North Carolina with his wife and two wonderful children.He has had a persistent productive cough clear sputum for the past month and reports mild dyspnea during this time.The surgeon uses hands feet head and voice to control the laparoscope instruments visual display lighting and other features.Forms of Energy speak of people as being full of energy.A detailed description of MRI is beyond the scope of this text but the principles are relatively simple to explain.In the clinic. dapoxetine belgium a.FlourishThe midsagittal plane divides the body into right and left halves.About in people of African descent carry the sickle cell trait they are heterozygous.Where comparisons have been made the results in nonCOPD appear to be identical to the rest of the published literature.Imaging technologies have existed for just over a century.Tumor markers a. cheaper alternative to levitra Lymphocytes that aids B cells CD T cell C.b and mouse Mizusawa et al.As shown in Fig.In Kansas became the first US state to incorporate brain death into its legal definitions.There is no known cure but therapy includes antibiotics aerosolized medications chest physiotherapy and replacement of pancreatic enzymes.It was a time of great communication between Japan and the Ming Dynasty of China and both cultures benefited from the exchange of medical ideas and practices. cialis 5 mg price lymph vessel Carrier of lymph throughout the body lymphatic vessels empty lymph into veins in the upper part of the chest.Jesuit missionary Barnabe de Cobo brings cinchona bark used medicinally from Peru to Spain.Priligy is a new medication created by JanssenCilag Johnson Johnson that may be the right medication for you if you suffer from Premature Ejaculation Priligy in clinical trials has been shown to improve staying power by as much as three times.This mechanism may stay behind the epige netic effects of SSRIs Scitalopram fluoxetine and possibly celecoxib and other NSAIDs ibuprofen acetyl salicylic acid.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #27  | 21 Ocak 2016 12:27 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
Intraoperative radiation therapy IORT is direct application of radiation during surgery using a linear accelerator in the operating room.In a thyroid scan an iodine radionuclide usually iodine I is administered orally and the scan reveals the size shape and position of the thyroid gland.TERMINOLOGY Write the meanings of the medical terms in the spaces provided. viagra without prescription Recognize medical terms used in the specialties of radiology and nuclear medicine.This shows multinucleated giant cells.Today developments in materials have increased the durability and comfort of prostheses.Karen L.The test may also be used to screen for diabetes.Removal of tissue to treat benign prostatic hyperplasia BPH using a green light laser laser TURP.Also reviewed by David Zieve MD MHA Medical Director A. accutane price Alcohol became an integral part of European culture.Subsequently the resultant pep tides are transported by the transporter associated with antigen processing TAP into the endoplasmic reticulum where the antigenic peptides bind with major histocom patibility complex MHC class I molecules.Later in the decade he devised a set of conditions known as Kochs postulatesa set of criteria used to establish that a microbe causes disease.in about years after De Motu Cordis and four years after Harveys death.B ONES FORMATION AND STRUCTURE Formation Bones are complete organs composed chiey of connective tissue called osseous bony tissue plus a rich supply of blood vessels and nerves.Other character traits associated with this type included courage optimism and pleasureseeking.What Is It Used For Specific uses of Lasix include Controlling high blood pressure hypertension Treating water retention edema due to several causes including congestive heart failure cirrhosis and kidney failure renal failure. where to buy provera and clomid online Ask your health care provider about liver disease resources and support groups in your area.RONTGENS HAND In Rontgen took several Xray photographs of his wifes hand this one complete with two rings and a pair of compasses.The deadline has since been extended but the impact of the Salk and Sabin vaccines suggests that polio may well become the next disease after smallpox to be successfully eradicated.Replacement by fibrotic tissue may lead to complete erectile failure.Exams and Tests A physical exam and pelvic exam must be done to check for pregnancy.You can change your decisions at any time.R m g m x o r R m misoprostol online The diagnosis is in doubt.Sometimes acute hepatitis may only present with transient flulike symptoms such as fever myalgias and malaise.Sometimes a course of up to three months is used.Visiting your health care provider is very important so you can monitor any longterm problems from diabetes. amiloride furosemide The point of junction of the muscle to the bone that moves is called the insertion of the muscle.PREFIXES PREFIX MEANING TERMINOLOGY MEANING pros before forward prosthesis An articial limb is a prosthesis.RUNX genes in development and cancer regulation of viral gene expression and the discovery of RUNX family genes.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #28  | 24 Ocak 2016 11:25 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
Percutaneous treatments include balloon angioplasty atherectomy and stenting.e.In addition you may wish to cover the terms and write them by looking at your denitions. tiempo duracion priligy Characterized by necrotizing granulomatous vasculitisApoptotic sensitivity of colon cancer cells to histone deacetylase inhibitors is mediated by an SpSpactivated Trends in Molecular Medicine December Vol.new connection between two previously unconnected tubes anaDyspepsia symptoms must be present for at least weeks to make the diagno sis of nonulcer dyspepsia. viagra italia and DRE is negative biopsy is usually recommended.Hyperkinetic type Caused by high pulmonary blood flow lefttoright cardiac shunts Examples ventricular septal defect atrial septal defect patent ductus arteriosus c.Acute means the disease develops quickly.b. generic levitra 20mg They emit highfrequency sound waves and detect the reflected sounds echoes from surrounding objects.Complications also may result from the following related illnesses Diabetes Hashimotos thyroiditis chronic thyroiditis Hypoparathyroidism Ovarian hypofunction or testicular failure Pernicious anemia Thyrotoxicosis When to Contact a Medical Professional Call your health care provider if You are unable to keep your medication down due to vomiting.However without rapid treatment a very large overdose of acetaminophen can lead to liver failure and death in a few days.Cell. levitra 20mg en france Perhaps his love of adrenaline helped to fuel his interest in what eventually became the fightorflight response.Support Groups Wilsons disease support groups can be found at www.Hemorrhage or bleeding in the skin and other organs is a characteristic symptom.Normal Results A normal result for am adult female is to IUL.A peptic ulcer in the stomach is called a gastric ulcer and one in the duodenum is called a duodenal ulcer.Occasionally an AAA will initially be diagnosed via an abdominal xray. antabuse buy online chipper When the energetic TABLEB The placenta and umbilical cord just after expulsion from the uterus.These symptoms may be caused by problems other than chronic abacterial prostatitis.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #29  | 25 Ocak 2016 21:37 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
There is good evidence that links obesity to a number of different health problems.Hyperglycemiaespecially with diabetic patients d. cialis prices walmart Neurologists believe that the two hemispheres have different abilities.Central DI is the most common formdue to low ADH secretion by posterior pituitary b.a Torque produced by the weight will restore the body to its original position.Selforganized formation of topologically correct feature maps.Sodium how to get a free trial of levitra Doyle DA.Blood tests may help reveal the underlying cause of kidney failure.calcium One of the mineral constituents of bone.Vaccinating dogs against rabies becomes a legal requirement in nearly all parts of the US.Surgery Myomectomy has a high success rate for relieving symptoms.One of the worlds largest Clinical Trial Organisations PRA is transforming clinical trials through our people innovation and operational transparency. cialis levitra sales viagra We speak move muscles hear taste see and think.It may occur as early as age or as late as ageAs a result the blood pres sure in the constricted region drops.The examples above are common measurements for results of these tests.J ChemotherChronic leukemias progress slowly and affect mature cells..Removal of the gallbladder c. 20mg acheter levitra generique His medical history is significant for type II DM requir ing insulin HTN and mild CHF.Some were simple microscopes with a single lens while more complex models with several lenses were known as compound microscopes.The onset of symptoms is very rapid within seconds and deficits are maximal initially.It creates detailed images of soft tissues such as the brain above and is well suited to detecting cancerous tumors.Overt IDDM does not appear until about of b cells are destroyed.Identication of blood microRNAs associated to Parkinsons disease. viagra price list mechanism of action


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #30  | 2 Şubat 2016 02:42 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
If you were to perform a spiritual needs assessment on yourself what would be your strengths What are your areas of vulnerability Can you recall a time in the past when your spiritual needs were not being met What helped or hurtIn late Snow became interested in developments in anesthesia taking place in the US see pp.Table lists many of these opportunistic infections use the table as a reference. furosemide and alcphol As illustrated in Figure the coiled eccrine sweat gland originates deep in the dermis and straightens out to extend up through the epidermis.These compressions and rarefactions are Physics in Biology and Medicine.Pneumothorax is a complication seen in to of thoracenteses but it requires treatment with a chest tube in of cases.It may show calcifications not seen on plain films. priligy en suisse The offspring cells continue to multiply and form a hollow ball of cells called a blastocyst.pleural effusionHe described its spread through contaminated drinking water and contaminated food see pp.In epigenetics the regulation of genome activity is independent of sequence manipulation.beta islet cells of the pancreas propecia hpb Williams Textbook of Endocrinology.C.Clinical approach to dementiaAll the nuclei of the oxygen atom for example contain protons but the number of neutrons in the nucleus may be orThese included Doctor John Fewster and Doctor Rolph both from Gloucestershire.c. buy dapoxetine online enzyme to digest fatThe Lancet OctoberObtain ECG in almost all cases b. body building forum clomid Acute AFib in a hemodynamically stable patient a.You can drink water.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: