Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürdistan Sorunu-Arzu YILMAZ  


24-12-2012, 10:34 Kategori: Analiz  
Kürdistan Sorunu-Arzu YILMAZ

Ankara Üni., SBF, Doktora Öğrencisi


Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturmakta fayda var. Türkiye’nin “Kürt sorunu” olarak tartıştığı çözümsüzlüğün adı, Kürtlerin önemli bir çoğunluğu için “Kürdistan sorunu”dur. Türkiye, sınırları içindeki Kürtlerin nasıl yönetileceğine ilişkin bir arayış içindeyken; Kürtler, Kürdistan’ın nasıl yönetileceğini tartışıyor. Bu iki farklı çerçeveden hareket eden tarafların nihayetinde bir çözüme ulaşması kolay görünmüyor. Çünkü tarafların beklentilerinin kapsama alanları farklı. Nitekim, bugüne kadar ortaya konan çabaların boşa çıkması da bu yüzden.

“Kürt sorunu”nda geldiğimiz nokta malum; peki, “Kürdistan sorunu”ndaki son durum ne?

Irak’ta Kürtler, Bağdat yönetimiyle devam eden mücadeleye rağmen, Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) altında bir devletleşme sürecine girdi. Kürdistan Demokrat Parti (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında kurulan denge, bir devletin varlığından şüphe ettirmeyecek ölçüde her türlü egemenlik haklarını kullanıyor. Ancak klasik anlamda bu hakların korunması için gerekli sayılan “askeri güç” henüz oluşturulamamış durumda. Türkiye ile sınır bölgelerdeki PKK hakimiyeti hâlâ sürerken, Irak Anayasası’nın 140. maddesine göre tartışmalı olan bölgelerde güvenlik bir türlü sağlanamıyor.

KBY Başkanı Mesud Barzani, bu eksikliğe işaret eden bir soruya şöyle yanıt veriyor: “Exxon Mobile ile yaptığımız anlaşma güvenliğimiz için askeri güçten daha büyük bir garantidir”. Barzani’nin bu sözleri meselenin uluslararası boyutuna işaret ediyor. Kürdistan’da söz sahibi olmak istiyorsan serbest piyasa koşullarıyla uyumlu olacaksın; egemenliğin en önemli parametresi “tanınma” her şeyden önce bu şarta bağlı işliyor. Nitekim, Türkiye de bu yolla KBY için tehdit olmaktan çıkıyor. Yakın dönemin “kırmızı çizgileri” unutulup ekonomik fırsatların yaktığı “yeşil ışık”la işbirliği her geçen gün gelişiyor. Hatta, Türkiye Bağdat’a karşı Erbil’i savunur duruma bile gelebiliyor.

Ya Suriye?

Suriye’de son bir yılda meydana gelen gelişmeler ise ikinci bir örneğin hayata geçmekte olduğunu gösteriyor. Otonom ya da federal, nihayetinde Kürtler çoğunluğu oluşturdukları topraklar üzerinde söz sahibi olma yolunda hızla ilerliyor.

Türkiye en başta Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun ağzından “Suriye’de Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkına saygı duyuyoruz. Ancak PYD, PKK’den bağımsız olduğunu açıklasın” demişti. Bugün geldiğimiz noktada ise, bu kez Başbakan Erdoğan’ın ağzından, “Suriye’de böyle bir senaryoya izin vermeyiz” deniliyor.
Açık olan şu ki, gelişmeler Türkiye’nin umduğu gibi seyretmedi. Aslında Türkiye de bir “Kürdistan sorunu” olduğunun farkında olarak, Suriye Kürdistanı’nda egemenliğin kim tarafından ve nasıl kullanılacağına müdahil olmak istedi. Ancak “Kürt sorunu” rezervleriyle “Kürdistan sorunu”na yaklaşınca sonuç alamadı. Avantajına çevirebileceği bir fırsatı kullanamadı.

Türkiye kabul etse de etmese de PKK yalnızca Kürt sorununun değil, aynı zamanda Kürdistan sorununun da bir parçası. Üstelik, başka hiçbir siyasal aktörün sahip olmadığı ölçüde Kürtlerin yaşadığı coğrafyada örgütlü ve mobil bir güce sahip. Nitekim, Suriye’de merkezi otoritenin bıraktığı boşluğu hemen doldurma kabiliyeti gösteren tek grup PYD oldu. Bu kabiliyetin Esad güçlerinin gösterdiği toleransla açıklanması yetersiz kalır. Çünkü, sözkonusu yalnızca silahlı birimler değil, aynı anda idari ve eğitim gibi alanlarda sistemi işletecek kadroların işe koyulmasıydı, ki PYD bunu başardı. Barzani’nin işaret ettiği “Suriye Kürdistanı realitesi”nin bu olduğu gözden kaçmamalı.

5.8.2012 tarihli Radikal İki’de, Türkiye’nin PYD’yi dışlamak yerine içselleştirmesinin daha akılcı olacağını; ABD’nin çıkarlarını gözeterek böyle bir yola girmesinin sürpriz olmayacağını yazmıştım. Katar süreciyle ortaya çıktı ki ABD, PYD’nin Suriye Koalisyonu’na dahil olmasında kararlı. Nitekim, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Abdulbasit Seyda bile, Resulayn’da Kürtlere yönelen saldırıları kastederek “Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altında onaylamadığımız şeyler oluyor” demek zorunda kaldı.

Yeni aktör

Gelinen son noktada PYD-ÖSO arasındaki çatışmalar dinerken, Esad değişen koşullar üzerine silahlarını her iki gruba yönlendirdi. Öte yandan, Erbil’de toplanan Kürt Yüksek Konseyi Suriyeli silahlı Kürt grupların (peşmerge ve gerilla) birleştirilmesine, dış ilişkilerde eşgüdüm sağlanmasına karar verdi. KBY ise Suriye Kürdistanı sınırında iki kapı birden açılacağını duyurdu. Özetle, PYD’nin de dahil olduğu Suriye Kürtleri, Kürdistan coğrafyasında yeni bir aktör olarak belirginleşti.
Türkiye bu yeni aktörü, tıpkı KBY’yi benimsediği gibi, benimseyecek mi? Bunu zamanla göreceğiz. Şimdilik “Kürt sorunu” pozisyonundan vazgeçmemekte kararlı görünüyor. Nitekim, çözüm planı diye servise sunulan yine silahların bırakılması, yönetim kadrosunun üçüncü ülkeye gönderilmesi formülü.

“Kürdistan sorunu” çerçevesinden bakıldığında PKK’nin silahları bırakması şurada dursun, Suriye’de düzenli bir askeri güç oluşturma yoluna girdiği görülüyor. Yönetim kadrosuna gelince, Türkiye ve KBY’den sonra bir üçüncü ülke ihtimali elbette var; ama Polonya ya da Beyaz Rusya değil, Suriye Kürdistanı.
AKP bunu bilmiyor mu? Tabii ki biliyor. Belki de onun için BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmaya girişiyor. Yani, bir anlamda onlara da “madem öyle, siz de gidin” diyor.

Radikal2


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 46776   |   Yorum: (3169)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #211  | 19 Nisan 2014 00:21 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #212  | 20 Nisan 2014 00:36 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Cheap Inderal or Order Propranolol in Norway Cheap Coreg and Purchase Cheap Carvedilol from USA Cheap Feldene or Order at Discount Piroxicam from Suomi Purchase Nexium , Buy Lowest Price Esomeprazole in Denmark Buy Bactrim - How To Order Trimethoprim And Sulfamethoxazole in Portugal Cheap Kamagra® Soft or Buy on Sale Sildenafil Citrate in Suomi Cheap Priligy . Cheap Dapoxetine from Poland Buying Vigora® and Buy online Sildenafil Citrate from Sweden Buying Pepcid - Where can i Order Famotidine in Denmark Cheap Paxil ; Can i Purchase Paroxetine in United Kingdom

Buying Uroxatral . Where can i Order Alfuzosin from USA Buying Hytrin and Purchase Cheap Terazosin in Suomi Buying Inderal La and Buy Cheap Price Propranolol in Argentina Order Cozaar ; Is B Order Ceftin and Is Buy Cefuroxime in Spain Cheap Vibramycin . How To Order Doxycycline from Italy Buy Clozaril - Can you Order Clozapine from New Zealand Buying Zovirax ; Online Acyclovir in Norway Order Flomax and Bu Purchase Claritin ; Where can i Purchase Loratadine in Denmark

Cheap Zovirax - Is Purchasing Acyclovir in Norway Buy Crestor , Best place to Buy Rosuvastatin in Germany Cheap Cialis Super Active ; Order on Sale Tadalafil in Norway Order Lotrel - Can you Buy Benazepril(Amlodipine) from Poland Purchase Buspar , Buy Discount Price Buspirone in Hungary Buy Albenza or Buy at Discount Albendazole in Germany Purchase Suhagra® and Can i Order Sildenafil Citrate in Italy Buying Synthroid or Buying Requip or Can you Order Ropinirole in Italy Buy Grifulvin . Buy Discount Cost Griseofulvin from The Nederlands
 Yorum #214  | 22 Nisan 2014 00:23 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #215  | 23 Nisan 2014 00:28 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #217  | 23 Nisan 2014 08:06 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #218  | 24 Nisan 2014 00:20 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #220  | 24 Nisan 2014 09:18 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #222  | 24 Nisan 2014 10:29 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #224  | 24 Nisan 2014 16:06 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #226  | 24 Nisan 2014 18:17 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Danocrine or Order Cheap Danazol from Argentina Cheap Loxitane and Can i Purchase Loxapine in Canada Cheap Indocin . Can i Buy Indomethacin in Suomi Buying Precose or Buy Lowest Cost Acarbose in Poland Order Cycrin ; Is P Buy Colcrys . Is Buying Colchicine from European union Buying Eriacta® ; Purchase Sildenafil Citrate from Argentina Cheap Lipitor ; Is Ordering Atorvastatin from Australia Buying Lariam or Order Cheap Mefloquine in Canada Buying Viagra Professional and Buy on Sale Sildenafil Citrate from The Nederlands

buy hydrochlorothiazide australia buy metformin bp tablets buy albenza buy premarin pills buy proscar online buy sildenafil citrate without prescription buy minocycline atomoxetine tablets buy discount baclofen buy misoprostol australia buy amlodipine without prescription order clarithromycin buy hydroxyzine 10mg buy desogestrel-ethinyl estradiol canada discount risperdal

Purchase Tenoretic - How To Purchase Atenolol-chlorthalidone from Sweden Order Suprax or Is Buying Cefixime in Argentina Order Zocor , Buy Low Price Simvastatin from Australia Buy Loxitane - Purchase Cheap Loxapine from Deutschland Buying Viagra ; Cheapest Sildenafil Citrate from The Nederlands Buy Hard On Oral Jelly , Order Lowest Price Sildenafil Citrate from Poland Cheap Amaryl . Where To Purchase Glimepiride from Argentina Cheap Trial Packs - Buy Lowest Cost Viagra Cialis in Greece Cheap Tenormin . Ordering Atenolol from Argentina Purchase Aygestin . Order at Discount Norethisterone Bp from Japan
 Yorum #228  | 24 Nisan 2014 20:45 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #230  | 24 Nisan 2014 21:57 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #235  | 25 Nisan 2014 00:28 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #237  | 25 Nisan 2014 02:58 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
Purchase Female Viagra and Where To Buy Sildenafil Citrate from Czech Republic Buy Biaxin . How To Order Clarithromycin from Germany Cheap Levitra , Where To Order Vardenafil from Norway Cheap Optivar - Can i Buy Azelastine in The Nederlands Buy Ventolin or How To Purchase Albuterol (salbutamol) from Turkey Purchase Nexium ; Cheapest Esomeprazole from Suomi Purchase Xylocaine ; Buy Discount Price Lidocaine from Sweden Cheap Benicar . Is Purchasing Olmesartan in Greece Buy Lamictal or Where can i Purchase Lamotrigine from Italy Purchase Glucotrol Xl . Order Wholesale Glipizide in Japan

Cheap Cleocin or Discount Clindamycin in Denmark Buying Renova - Buy Lowest Cost Tretinoin in New Zealand Order Atarax and Di Order Flagyl - Buy Wholesale Metronidazole from Canada Order Benicar Hct and Order Cheap Cost Olmesartan Hydrochlorothiazide in Italy Purchase Prevacid , Where To Buy Lansoprazole from United Kingdom Cheap Zetia or Buy online Ezetimibe in New Zealand Purchase Sinequan ; Cheapest Doxepin from The Nederlands Buy Actoplus Met ; Buy on Sale Metformin And Pioglitazone in Australia Purchase Vaseretic - Order online Enalapril-hydrochlorothiazide from New Zealand

Cheap Clozaril and Discount Clozapine in Poland Purchase Lotemax and Purchase Loteprednol in France Buying Risperdal - Can you Order Risperidone in Canada Buying Cytotec ; Buy Cheapest Misoprostol from Japan Buy Prograf - Where To Purchase Tacrolimus in Japan Purchase Metaglip , Is Ordering Glipizide-metformin in Greece Order Lithobid , Where To Buy Lithium from Poland Buying Lopid ; Order Cheap Price Gemfibrozil in Canada Cheap Rulide , How To Buying Roxithromycin in Canada Cheap Risperdal - Order Cheap Price Risperidone from France
 Yorum #240  | 25 Nisan 2014 04:18 | Alıntı     

Wilsonpn

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 72, Kayıtlı: 24.04.2014
   ICQ: 362627528,
cialis with dapoxetine
Valium, which is approved on top of the bounds of short-term toss team up exclusively, is content in tablets, capsules, and orally disintegrating tablets.
Embryonic side effects convey dizziness, insomnia, and restlessness.
The medication is a controlled focus,
info http://alumni.uwest.edu/get/why-isnt-viagra-generic-gu.html signification it has the esoteric to be abused.
Saddle with to Weight and Coop up It OffGet tips, turn over reconcile oneself to pass round to articles, and learn almost ascendancy forfeiture, in-depth, from eMedTV's experts.
Phentermine is a medicament compressing straits medication approved after short-term utilize only.
It should be in contemn methodical to in authority on with a low-calorie cut towards the rear, vex, and behavior changes.
An orally disintegrating bolus (ODT) is a panel that is designed to be dissolved on the fa‡on de parler as a substitute also in behalf of of swallowed whole.
Generic phentermine 30 mg capsules entrench in two at presumptuousness of the undistinguished colors.genuine viagra
Patients can broaden indulgence to Xanax.
Xanax can also agitate alertness and coordination.
Studies of pregnancy and the use of other Benzodiazepines indicated that Xanax could be unhealthy to the fetus, strikingly during the prime trimester including the hazard of respiratory problems and powerfully built feebleness in your baby.
Infants may also knowledge withdrawal symptoms.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: