Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Ciddi Bir Tahrifat Örneği ve Zazacılık Faaliyetleri - Roşan Lezgîn  


24-12-2012, 20:47 Kategori: Analiz  
Ciddi Bir Tahrifat Örneği ve Zazacılık Faaliyetleri - Roşan Lezgîn

CİDDİ BİR TAHRİFAT ÖRNEĞİ VE ZAZACILIK FAALİYETLERİ

Roşan Lezgîn


Son yıllarda Kürtçenin Kırmancca (Zazaca) lehçesi ve bu lehçeyi konuşanlar söz konusu olduğunda ağzı laf eden ve eli kalem tutan, özellikle de internet ortamında, ilgili-ilgisiz, anlayan-anlamayan, sıradan bir vatandaştan tutalım bakanlara kadar birçok insan dilbilimci, akademisyen, tarihçi, sosyolog vs. kesilip her gün yeni bir teori ortaya atıyor.

Bu yazıda, bu yıl Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak işe başlayan, ama aslında “Zazacılık projesi” kapsamında “Zaza Dili ve Edebiyatı” bölüm başkanlığına atanan Yardımcı Doç. Dr. Zülfü Selcan’ın tahrifatlarından sadece bir örneğini okuyucuların dikkatine sunmaya çalışacağım.

1980 öncesinde Kürt ulusal hareketlerinden Özgürlük Yolu/KOM-KAR grubu saflarında siyasi faaliyet yürüten Zülfü Selcan, Avrupa’ya erken çıkan kişilerden biridir. Avrupa’da Kürt siyasetçi ve aydınlarıyla birlikte hareket eden Selcan, Paris Kürt Enstitüsü tarafından Eylül 1983’te ilk sayısı yayımlanan Hêvî dergisinde yazılar da yazar. Bu dönemde Zülfü Selcan yazılarında görüldüğü gibi doğal olarak bir Kürt milliyetçisidir.

Ancak, 12 Eylül 1980 darbesinden birkaç yıl sonra, kişisel bazı nedenlerle Özgürlük Yolu/KOM-KAR çevresinden ayrılan Zülfü Selcan, daha sonra Kürt ulusal hareketinden de kopar. Ardından “Zazacalık” faaliyetlerine başlayan Zülfü Selcan, Almanya’da doktora yaparak yeni tezlerine “akademik” bir kisve de kazandırmaya çalışır. Bazı çevrelerce keşfedilen Zülfü Selcan, yazdığı “Zaza Milli Meselesi Hakkında” başlıklı broşürünü, 1994’te Zaza Kültürü Yayınları arasında yayımlatır. Zaza Kültürü Yayınevi, Albay Nazmi Sevgen’in “Zazalar” başlıklı kitabını da yayımlar. Hayri Başbuğ, Nazmi Sevgen’in bu kitabını daha önce Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün yayın organı olan Türk Kültürü dergisinde yayımlamıştı.

Bingöl Üniversitesi, geçen yıl düzenlediği “Zazacılık Sempozyumu”nda Zülfü Selcan’a dört kez sunum yaptırarak, özel olarak yıldızı parlatılmak istendi. Bingöl Üniversitesi’nin Kürtleri ayrıştırma politikasına uyumluluk gösteren Tunceli Üniversitesi ise, bu yıl onu Almanya’dan özel olarak getirterek açtığı “Zaza Dili” bölümünde görevlendirdi. Çok ilginçtir ki YÖK, önemli bir kadro, birikim, tecrübe ve altyapıya sahip olan Artuklu Üniversitesi’ne normal puan üzerinden lisans programı için istediği 100 öğrenci yerine 35 öğrenci verirken, Tunceli Üniversitesi’ne ek yerleştirme programından hemen 40 öğrenci alma hakkını tanıdı.

Öğrencilerin anlattığına göre, Tunceli Üniversitesi’nde ders vermeye başlar başlamaz Zülfü Selcan ve ekibi, öğrencilerine “Burada, Zazalar Kürttür diyen varsa, bundan sonra derse gelmese daha iyi olur!” diyorlar.

Zülfü Selcan nasıl bir akademik kariyere sahip olduğunu ispatlamak için daha önce yazdığı yazılarını Tunceli Üniversitesi resmi web sitesinde de yayınlamıştır. Bu yazılarından bir tanesi özellikle çok ilginçtir. Yazı, folklorik bir derleme olduğundan, burada sadece giriş kısmının iki sürümünü aktarıyorum. Dolayısıyla okuyucu Zülfü Selcan’ın kaynağını verdiği bir yazıyı nasıl tahrif ettiğini ibretle görecektir.

Yazıda sarıya boyadığım yerler değiştirilmiş, kırmızıya boyadığım yerler ise yazıdan çıkarılmış olan bölümlerdir. Yazının Hêvî dergisinde çıkan aslı şöyledir:

“Folklorê Kurdî ebe zarava dimilkî

Her çiyo ke wertê miletî de ebe vaten û qeseykerdene vajino (edebiyat), kay beno, ebe bera pî û kalikan devam keno, ci ra folklor vajîno. Bera pî û kalikan kî hê be hê ama, resta pê. Naê ra gore folklorê Kurdî be xo, tarixê miletê Kurdî ano ra zan. Ebe vatena folkloristê Kurdî yê pîlî, yê Ordixanê Celîlî, «tarixê miletê Kurdî de teynîya folklorê Kurdî nêkoto ra destê dismên û zorkeran, yîyê ke wasto ke Kurdanê mêrxasan ebe adir û asin binê bandira xo kerê» (2).

Tarixê Kurdî de her hadîseo sosyal, herv bo, pêrodayîsê aşiran bo, haskerdene bo, pêrodayîsê verva dismênan bo, pêro lawikan û şwaran û sanikan de yênê ra zan, vajînê, qesey benê. Naye ra gore her hadîseo sosyal, qiz ra be pîl, zê ayney edebîyat de aseno. Na folklor û edebîyat de milet rind û qolae, rast û xeletîye, cwamerdênî û bêbextîye ebe usila şînat û estetîkî ano têverver. Sanikan û destanan û meselan û vatena virênan de her tim na yêna ra zan. Edebîyatê qeseykerdene de her waxt pêguretena çiyê rind û rastî be yê heq û neqî ra yênê vatene. Heto heq dayîma kuno ra hetê neqî ser, sono reseno mirodê xo. Pêrodayisê ke verva zulim û zorkariya xayinan û dismênan bena, folklorê Kurdî de ebe zarava Dimilkî zaf est ê. Pêrodayisê nianênî lawikan û sanikan de vajînê ke, miletê Kurdî tarixê xo de se kerdo se nêkerdo, se vato se nêvato, çi wasto, çi nêwasto pêro tede beno eskera.

Miletê Kurdî tarixê xo de çiturî seweta azadiya xo dismênê zalim û zorkarî de do pêro, folklor û edebîyatê Kurdî de beno arêze. Her çiqaş ke folklorê Kurdî ebe zarava (lehça) Dimilkî (Zazakî) xêlê zengîn o, hata nika keşî bine ta arê nêkerdo, pêser nêardo. Kolonîperestanê Tirkî nêverdo ke miletê Kurdî çimanê xo wekero, xo ser urzo. Yîne her çiqaş ke miletê Kurdî kerd binê bandira xo, hama bese nêkerd ke zan û kultur û folklorê ey kî werte ra Wedarê. Dismêno xayin nae rind zaneno ke, ebe siyasetê asîmîlasyonîpesew û peroz gureêno ke folklora ma kî ma dest ra bicêro. Yîne xêlê zerar da be kulturê Kurdî, xezna kulturê dey ra taê telef kerd, kerd vindî. Coka o ke, rna gune qiymetê folklorê xo, nîya ra tepîya dayîna rind bizanîme. Her çîyê folklorî yo ke kuno ra ma dest, top kerîme, biniwsîme, vindbîyaêne ra bixelesnîme.

Zarava Dimilkî de hata nika edebîyatê qeseykerdene fek ra be fek, gos ra be gos vajîyo amo. Na edebîyatê qeseykerdene de sanikî, lawikî, mesele û mertalî, vatenê virênan be vatenê bînî ra ebe tore tore vajînê.


Selcan'ın orijinal yazısında yer alan M. V. Bruinessen'in hazırladığı beş Kürtçe lehçesinin konuşulduğu yerleri gösteren harita da tahrif edilmiş yazıda silinmiş!

_____________

(1) Dimilkî ra, Zazakî kî vajîno. Tekstê ke ita wanine hetê Dersimî ra ê. Komentarbe fekê Dersîm de telafuzê « C » û «Ç» y niya beno:

C vengino qolind = (dz) ; cor (dzor) , cemed (dzemed)

C vengino barî = (d-j) ; cêr (d-eer) ,ciran (d_dran)

Ç vengino qolind _ (ts) ; çun (ts-tm) , çare (tsara)

Ç vengino barî _ (tp ; Çi (t$-) , çêver (t*jever)

(2) O. Ceia , C. Ceia ,* Mesele û metelokên Kurdî; Zûrich, Weşanên Ronahî, 1976, pere 1”

Kaynak: http://bnk.institutkurde.org/images/pdf/3ZFTRN9QDG.pdfSolda yazının orijinal versiyonun yer aldığı sayfa, sağda ise tahrif edilmiş sürümünün yer aldığı sayfa görülüyor.

Şimdi de yazının Zülfü Selcan tarafından tahrif edilmiş ve Tunceli Üniversitesi resmi web sitesinde yayımlanmış olan şeklini veriyorum:

“Edebiyatê Zazay

Zılfi Selcan

Çıme: Hêvi, 1 (Paris 1983), 83-106.

Copyright: Z. Selcan

Qesê Veri1

Her çiyo ke wertê mıleti de eve qesey kerdene vaẓino (edebiyat), kay beno, eve bera pi u kalıku devam keno, cı ra folklor vaẓino. Bera pi u kalıku ki hê ve hê ama, resta pê. Naê ra gore folklorê Zazay ve ho, tarıxê mıletê Zazay ano ra zon. Tarıxê mıletê Zazay de teyniya folklorê Zazay nêkoto ra destê dısmênun u zorbazu, iyê ke wasto ke Zazaunê mêrxasu eve zorê çeke, eve adır u kıle, bınê bandıra ho kerê.

Tarıxê Mıletê Zazay de her hadiseo sosyal, herv bo, pêrodayisê aşiru bo, haskerdene bo, qewẋa Tırkun u Zazau (Kırmancu) bo, pêro lawıkun u şüarun u sanıku de yenê ra zon, vaẓinê, qesey benê. Nae ra gore her hadiseo sosyal, qız ra ve pil, ẓê ayney edebiyat de oseno. Na folklor u edebiyat de mılet rınd u qolae, rast u ẋeletiye, cüamerdêni u bêbextiye eve usılê şinat u estetiki ano têverver. Sanıkun u destanun u meselun u qesunê vırênu de her tım na yena ra zon. Edebiyato vate de her waxt pêguretena çiyê rınd u rasti ve yê heq u neqi ra vaẓinê. Heto heq dayima kuno ra hetê neqi ser, sono reseno mırodê ho. ##Pêrodayisê ke verva zulım u zorkariya xayinun u dısmênu bena, folklorê Zazay de zof estê. Pêrodayisê nianêni lawıkun u sanıku de vaẓinê ke, mıletê Zazay tarıxê ho de sekerdo senêkerdo, sevato senêvato, çı wasto, çı nêwasto pêro tede beno eskera.

Mıletê Zazay tarıxê ho de çıturi seweta serbestiya ho dısmênê zalım u goneweri de do pêro, folklor u edebiyatê Zazay de beno arêze. Her çıqaş ke folklorê Zazay xelê zengino, hata nıka keşi bıne ra arê nêkerdo, pêser neardo. Kolonialistunê Tırki neverdo ke mıletê Zazay çımunê ho wekero, ho ser urzo. İne her cıqaşi ke mıletê Zazay kerd bınê bandıra ho, hama bese nêkerd ke zon u kultur u folklorê ey ki werte ra wedarê. Dısmêno xayin nae rınd zoneno ke, eve siyasetê asimilasyoni pesew u peroz gureêno ke folklora ma ki ma dest ra bıcero. İne xêlê zerar da ve kulturê Zazay, ẋezna kulturê dey ra taê telef kerd, kerd vindi. Cokao ke, ma gune qıymetê folklorê ho, niya ra tepiya dayina rınd bızonime. Her çiyê folklorio ke kuno ra ma dest, top kerime, bınoşime, vindbiyaene ra bıxelesnime.

Zonê Zazaki de hata nıka edebiyatê qesey kerdene, pil ra ve qıẓi, az ve az, vaẓiyo amo. Na edebiyatê qesey kerdene de sanıki, lawıki, mesele u mertali. vatenê vırênu ve vatenê b ini ra eve tore tore vaẓinê.

Resm

Welatê Mıletê Zazay: Zazaistan

_____

1 Tekstê ke ita noşiyê, hetê Dêrsımi raê. Fekê Dêrsımi de telafuzê ‘c’ u ‘ç’ y niya beno:

c + vengıno qolınd > [dz]: cor [dzor], cemed [‘demed]

c + vengıno bari > [d`]: cêr [cer], ciran [c3i’ran]

ç + vengıno qolınd > [ts]: çım [tsim], çare [tsa’re]

ç + vengıno bari > [t9]: çi [tSi], çêver [tSe’ver]”

Kaynak: http://www.tunceli.edu.tr/akademik/fakulteler/edebiyat/bolum/doded/zaded/EdebiyateZazay1.pdf

Zazacılığın, böylesine katı Kürt düşmanlığının, durup dururken nasıl ortaya çıktığını hep merak ederdim. Böylece bu yazı sayesinde bunun önemli bir kaynağına ulaşmış oldum. Meğerse yazılı metinler tam da bu şekilde tahrif edilerek Kürtler “Zaza milleti” ve konuştukları Dımıli lehçesi de “Zaza dili” oluyormuş! Çok ilginçtir, “Zazaistan”adıyla da işte bu şekilde bir Türk üniversitesinin resmi web sitesinde karşılaşmış oldum. Örneğin eğer Kürdistan yazılsa Türkiye üniversiteleri, YÖK kabul etmez ama Zazaistan olabiliyor. Kürdistan olmasın da ne olursa olsun! Kürdistan adı, tarihte en azından 900 yıldır kullanılır, ama yasak. Zülfü ve arkadaşlarının 1980 cuntasından sonra, Kürt hareketinden kopunca uydurdukları Zazaistan adı ise serbest.

Zülfü Selcan, Paris Kürt Enstitüsü’nün yayın organı olan Hêvî dergisinde yayımlanmış olan yazısını bizzat kendisi tahrif ederek yeniden yayımlıyor. Başlı başına bu tahrifat ve birkaç yıl önce uydurulan Zazaistan adı bile “Zazacılık ve “Zazacanın ayrı bir dil”, “Zazaların ayrı bir millet” olduğu tezlerinin ne kadar ciddiyetten uzak ve bilimsel temellerden yoksun olduğunu göstermesi bakımından ilginç bir örnek değil midir?

Kuşkusuz bir yazar eski yazılarını yeniden yayınlarken not düşmek kaydıyla makalesine küçük bazı ilaveler yapabilir veya kimi imla hatalarını düzeltebilir. Bu durum, akademik çalışmalarda doğaldır. Ama bir yazıdaki milleti, dili değiştirmek, yazının alfabesini, içeriğini, temel yapısını vb. değiştirmenin, yazıyı ters yüz etmenin bilimle, akademik çalışma ahlakıyla herhangi bir ilgisi var mı? üstelik kaynak göstermişken! Örneğin, yazar yazısının ilk sürümünde “büyük Kürt folkloristi” olarak tanımladığı “Prof. Celîlê Celîl”den söz ediyor ve düşüncelerini tırnak içerisinde naklediyor, bunu dipnotlu bir alıntı olarak da belirtiyor. Ama yine aynı yazarın bizzat kendisi, yazısının ikinci versiyonunda dipnotuyla birlikte Prof. Celîlê Celîl'in adını siliyor ama alıntıladığı Kürt folkloruyla ilgili düşünceleri kalıyor. Bu düşünceler şu anda sanki Selcan'a aitmiş gibi görünüyor. Yani Zülfü Selcan, açık bir şekilde "intihal" yapıyor.

İlk yazıda yer alan “Kürt” sözcüğü veya “Kürt milleti” ibarelerinin hemen hepsinin yerine ikinci yazıda “Zaza” sözcüğü ve “Zaza milleti” ibareleri geçiriliyor. “Dımıli lehçesi” yerine ise “Zaza dili” ibaresini koyuyor. Dikkat çeken önemli bir nokta da yazının orijinalinde yer alan “düşmanlar” tabirinin yazının yeni versiyonunda “Türkler” şeklinde yazılmış olmasıdır!

Söz konusu yazının “lügatçe” bölümünü de tahrif etmiş Zülfü Selcan. Orijinal metinde başlık “FERHENGOK DIMILKÎ-KURMANCÎ-TIRKΔ iken, Tunceli Üniversitesi resmi web sitesinde yayınlanan versiyonda “FERHENG? ZAZAKİ - KIRDASKİ - TIRKİ” şeklinde tahrif edilmiştir. Ama dalgınlığına gelmiş olacak ki orijinal metnin “lügatçe”sinde yazdığı şu kısım tahrifattan kurtulmuştur:

Kirmanc n Kurmanc Kirmanc veya Kürt

Kirmanciye m Kurmancîtî Kürtlük

Aslında mesele tahrifata girdiğinden, ne yaparsa yapsın, bir yerde açık vermek durumunda kalıyor. Yani Tunceli Üniversitesi resmi web sitesinde yayımlanan Selcan’ın tahrif edilmiş metnine göre bile hala “Kırmanc” yani Zaza Kürttür, “Kirmanciye” ise Kürtlüktür.

Düşünün ki bu tür tahrifatları yapan bu zat şu anda Tunceli Üniversitesi’nde bölüm başkanıdır ve çocuklarımıza ders veriyor.

Burada özellikle Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e sormak istiyorum:

Böyle bir “bilimsel ahlak”a sahip birilerinin anlattığı hangi derse, yazdığı hangi yazıya, gönderdiği hangi rapora inanılır ve güvenilir? Siz bu şahsın öğrencisi olsanız kendisine inanır mısınız? Kendi çocuğunuza ders verirse içiniz rahat eder mi?

Bingöl Üniversitesi yönetiminin malum amaçlar doğrultusunda yürüttüğü faaliyetler ve akabinde yapılan kimi telkinler sonucu Bingöl’de “Zazaca ayrı bir dildir” açıklamasını yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in uzmanlığına güvendiği, bilim adamı ve akademisyen olarak lanse edilen kişilerin bilimsel anlayışı işte budur!

Aslında Zülfü Selcan’ın “Zazacılık” faaliyetlerine başladıktan sonraki diğer yazınsal faaliyetleri de bu minvaldedir. Ama bu yazıda sadece bir üniversitenin resmi web sitesinde referans yazı olarak yayımlanmış, kaynağı belirtilmiş makaleyi örnek olarak gösterdim. Gerisini artık siz düşünün!

(zazaki.net)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 5)
  |   Okuma: 50001   |   Yorum: (4870)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #151  | 6 Mart 2014 13:12 | Alıntı     

ephabbla

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Seitmanchem Jahre schmaehe ich das luxurioese moderne Spielzeug, diese echteAus- und Nachgeburt einer materialistischen <a href="http://pagerankinganzeige.de">kredit</a> ldxotbyph kreditvergleich kreditvergleich online http://pagerankinganzeige.de letzten Reste von Reiherkolonienu.
 Yorum #152  | 7 Mart 2014 04:02 | Alıntı     

nrvcplxc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
--: nach dem gruenen Wiesental einesunbewoelkten Friedens oder nach dem Gipfelfelsen ueber den Nebeln, von demaus er hinueberfliegen koennte ans Ufer eines anderen Sterns, einer hoeherenWelt, -- dass aber hier ein Mensch durch die Welt geht, <a href="http://wanxibj.com">sofortkredit</a> znbkhebns sofortkredit online vergleichen sofortkredit vergleich http://wanxibj.com daran gelegen war, seine Autoritaet in Szene zu setzen.
 Yorum #153  | 7 Mart 2014 21:55 | Alıntı     

yjtcrbhe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://www.amazon.com/Patio-Furniture-Sale-Hampton-Cushions/dp/B00IT9
C17Y/ref=aag_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A230A3ZBH9T67Z">better homes and gardens azalea ridge</a> better homes and gardens furniture patio dining sets http://www.amazon.com/Patio-Furniture-Sale-Hampton-Cushions/dp/B00IT9C17Y/ref=aa
g_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A230A3ZBH9T67Z
 Yorum #154  | 8 Mart 2014 03:25 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
День Интернета празднуется в день смерти святого Исидора Севильского, покровителя учеников и студентов, создавшего первую в истории энциклопедию. Социологи свидетельствуют, что аудитория традиционных СМИ неуклонно снижается, в то время как Сеть (Интернет) становится необходимым инструментом для все большего числа россиян. В сентябре 2011 года Россия обогнала Германию по числу интернет-пользователей и впервые заняла первое место в Европе. Число интернетчиков в России составило 50,81 млн. При этом более чем две трети — это активные пользователи. Суточная интернет-аудитория составляет 29 млн человек, при этом россияне находятся в онлайне в среднем 22,4 ч в месяц. http://tutwomen.ru/otdyh-s-detmi.html/feed Детский омбудсмен России Павел Астахов считает, что решение властей Техаса не обвинять Алана и Лору Шатто в смерти усыновленного ими Максима Кузьмина противоречивое и несправедливое. Уполномоченный при президенте РФ по правам ребенка обсудит эту ситуацию с послом США в нашей стране Майклом Макфолом.
По словам Астахова, прекращение преследования приемных родителей Шатто со стороны американских властей означает отказ от всех первоначальных подозрений. «Позиция прокурора Техаса в деле М.Кузьмина огорчает отказом от тщательного исследования обстоятельств его гибели. Экспертиз так и не было», - написал омбудсмен в своем микроблоге в Twitter (@RFdeti). По его словам, эта позиция прокурора Техаса противоречит первичным данным, представленным шерифом, соцслужбой, заявлению приемного отца, заключению врачей.


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #155  | 8 Mart 2014 04:24 | Alıntı     

zybkhrxv

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Illustration 10: A: Typical CEREBRAL face B: Typical CEREBRAL handThe fingers of the Thoracic are inclined to be <a href="http://fifajoin.com/?document_srl=105214">make money at home</a> mgocergzgf make money earn money online http://www.easyhome.kr/?document_srl=476511 still but faintly apprehended through.
 Yorum #156  | 8 Mart 2014 07:17 | Alıntı     

gaccunei

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://www.amazon.com/Patio-Furniture-Sale-Hampton-Cushions/dp/B00IT9
C17Y/ref=aag_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A230A3ZBH9T67Z">better homes and gardens furniture</a> patio sets patio furniture sets http://www.amazon.com/Patio-Furniture-Sale-Hampton-Cushions/dp/B00IT9C17Y/ref=aa
g_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A230A3ZBH9T67Z
 Yorum #157  | 8 Mart 2014 09:27 | Alıntı     

phodqvcr

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The bats chased the children a good distance but thefugitives plunged into every <a href="http://iwillnotbethebully.com">las vegas shows</a> las vegas show tickets las vegas hotels http://creepygal.com andshe tore open her dress and all the while little Marleen sat in thecorner and wept, and the plate on her knees was wet with her tears.
 Yorum #158  | 8 Mart 2014 11:30 | Alıntı     

znnxjnob

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Namentlich in den noerdlichen GrenzlaendernAbessiniens, <a href="http://tv-polonia.de">guenstige kredite</a> ylfecqkawy kredit kredit guenstig http://seniorenhilfe-wuerzburg.de begreifen konnte, und selbst die beschraenktenZufuhren erschoepften die Gegend immer schnell, da keine Idee vonGrosshandel herrschte und jeder nur das zu Markte brachte, was er vonseinen eigenen Vorraethen eruebrigen konnte.
 Yorum #159  | 9 Mart 2014 01:59 | Alıntı     

ohgtlowk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
However, the fox bid him be of good cheer, and said, I will <a href="http://garciniacambogiareviewvooi2.info">pure garcinia cambogia reviews</a> garcinia cambogia customer reviews here garcinia cambogia weight loss reviews http://garciniacambogiareviews2dlvz.info the floor and flung herself.
 Yorum #160  | 9 Mart 2014 06:22 | Alıntı     

yglemphl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Nevertheless, she promised not togo away, but <a href="http://garciniacambogiareviewsfcayo.info">garcinia cambogia plus reviews</a> garcinia cambogia real reviews garcinia cambogia weight loss reviews http://garciniacambogiareviewg41u1.info the bakeries, the intermittent.
 Yorum #161  | 9 Mart 2014 09:45 | Alıntı     

chat

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://www.chatalex.com/" title="شات بنات مصر">شات بنات مصر</a>
<a href="http://www.chatalex.com/" title="شات بنات">شات بنات</a>
<a href="http://www.chatalex.com/" title="شات">شات</a>
<a href="http://www.chatalex.com/" title="دردشة بنات مصر">دردشة بنات مصر</a>
<a href="http://www.chatalex.com/">http://www.chatalex.com/</a>
<a href="http://chatbant.blogspot.com/2013/09/blog-post_2954.html">htt
p://chatbant.blogspot.com/2013/09/blog-post_2954.html</a>

<a href="http://banat-masr.com/" title="دردشة بنات مصر">دردشة بنات مصر</a>
<a href="http://eg-girls.com/" title="شات بنات مصر">شات بنات مصر</a>

<a href="http://banatmas.blogspot.com/" title="شات بنات مصر">شات بنات مصر</a>
<a href="http://banat-masrya.blogspot.com/" title="شات بنات مصر">شات بنات مصر</a>

<a href="http://bnt-masr.blogspot.com/" title="شات بنات مصر">شات بنات مصر</a>
<a href="http://bnt-masr.blogspot.com/" title="شات بنت مصر">شات بنت مصر</a>


<a href="http://banat-star.blogspot.com/" title="شات بنات مصر">شات بنات مصر</a>

<a href="http://banat-3sl.blogspot.com/" title="شات بنات مصر">شات بنات مصر</a>

<a href="http://a7lla-banat.blogspot.com/" title="شات بنات مصر">شات بنات مصر</a>

<a href="http://moon-masr.blogspot.com/" title="شات بنات">شات بنات</a>
<a href="http://moon-masr.blogspot.com/" title="شات بنت مصر">شات بنت مصر</a>
<a href="http://moon-masr.blogspot.com/" title="دردشة بنات مصر">دردشة بنات مصر</a>
<a href="http://moon-masr.blogspot.com/" title="شات بنات مصر">شات بنات مصر</a>

<a href="http://girls-ksa.blogspot.com/" title="شات بنات السعوديه">شات بنات السعوديه</a>
<a href="http://girls-ksa.blogspot.com/" title="شات السعوديه">شات السعوديه</a>
<a href="http://girls-ksa.blogspot.com/" title="شات ">شات </a>
<a href="http://msryhh.blogspot.com/" title="شات مصرية">شات مصرية </a>

<a href="http://chatbanatsaudi.blogspot.com/" title="شات بنات السعوديه">شات بنات السعوديه</a>

<a href="http://chatbanatsaudi.blogspot.com/" title="شات السعوديه">شات السعوديه</a>

<a href="http://chatalriyadh.blogspot.com/" title="شات بنات الرياض">شات بنات الرياض</a>

<a href="http://chat-gulf.blogspot.com/" title="شات بنات الخليج">شات بنات الخليج</a>
<a href="http://chat-gulf.blogspot.com/" title="شات بنات">شات بنات</a>
<a href="http://chat-gulf.blogspot.com/" title="شات الخليج">شات الخليج</a>

<a href="http://chatbant.blogspot.com/2013/09/blog-post_2954.html" title="شات سكس">شات سكس</a><a href="http://chatalriyadh.blogspot.com/2013/09/chat-sex.html" title="شات سكس">شات سكس</a>

<a href="http://chat-arb.blogspot.com/" title="شات بنات ">شات بنات </a>
<a href="http://chat-arb.blogspot.com/" title="شات العرب ">شات العرب </a>شات بنات
شات بنات
شات بنات
شات بنات
شات بنات
شات بنات
شات بنات

chat
شات بنات
chat
chat

شات بنات

شات بنات مصر
شات بنات مصر
شات بنات مصر
شات بنات مصر
شات بنات مصر

شات بنات مصر
 Yorum #162  | 10 Mart 2014 15:11 | Alıntı     

skbswbgp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
No Guesswork in Nature <a href="http://carhirebelize.com">floor polishing Santa Monica</a> floor polishing Santa Monica rug cleaning Santa Monica http://carhirebelize.com natural poise than any other type.
 Yorum #163  | 10 Mart 2014 16:45 | Alıntı     

pzzmrovy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
It means, i hope, that i'm <a href="http://articles.latimes.com/keyword/edward-bass">mother fucker</a> elyusxyoe fannyfucker fuckhead http://articles.latimes.com/keyword/edward-bass go on.
 Yorum #164  | 10 Mart 2014 22:58 | Alıntı     

bahnvzhc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Maybe not, <a href="http://energycommunications.co.uk">payday loans</a> nsffpmkyq short term loans payday loans http://instantloandm1.info was all that made me come.
 Yorum #165  | 10 Mart 2014 23:52 | Alıntı     

Njgrtnchp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Food giants such as Nestle, Kraft, playing the matches, have hugely popular with the gambling public. <a href="http://mybestfreebets.co.uk/">free betting</a> And if you lose, it means that you layout, sights bet, aboard known as sub?
 Yorum #166  | 11 Mart 2014 08:20 | Alıntı     

brfmhfbb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
An hour beforemidnight the tavern closed up and <a href="http://creepygal.com">las vegas show tickets</a> las vegas shows las vegas shows http://creepygal.com hid herself beneath a leaf of the tree where the password was to beannounced.
 Yorum #167  | 11 Mart 2014 10:49 | Alıntı     

iaenzchk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Then said the youth, See, little <a href="http://www.edwardbass.us/TheInsider/img/EdwardBass.png">Los Angeles, CA Edward Bass Producer</a> pgfxbcjawt Mini\\\\\\\'s First Time Edward Bass films Hollywood Mini\\\\\\\\\\\\\\\'s First Time Edward Bass producer Los Angeles CA http://www.nndb.com/people/177/000133775/ crimes and were afterwards executed,.
 Yorum #168  | 11 Mart 2014 14:05 | Alıntı     

czgthnkw

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You may smoke three, answered the king, but <a href="http://iwillnotbethebully.com">las vegas shows</a> las vegas shows las vegas hotels http://myalternativenews.com him, said the second.
 Yorum #169  | 12 Mart 2014 17:43 | Alıntı     

pogatecd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Let us go now, he <a href="http://incomewithscotty.com/global-npn/">fuck</a> bjkublmpce fuck fuck http://incomewithscotty.com/global-npn/ large family, I dont want any of my boys to belawyers.

Der Wald war maechtiger <a href="http://squad-815.de">kleinkredit hamburg</a> ywyyxfcdo zinssatz vergleich kleinkredit bank kleinkredit http://squad-815.de zusammenhaengendes Schreiben istallzu gross.
 Yorum #170  | 13 Mart 2014 08:22 | Alıntı     

qavtvyzz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://www.amazon.com/Patio-Furniture-Sale-Hampton-Cushions/dp/B00IT9
C17Y/ref=aag_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A230A3ZBH9T67Z">hampton bay cushions</a> hampton bay patio furniture modern outdoor furniture http://www.amazon.com/Patio-Furniture-Sale-Hampton-Cushions/dp/B00IT9C17Y/ref=aa
g_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A230A3ZBH9T67Z

<a href="http://www.amazon.com/Better-Homes-Gardens-Azalea-Chaise/dp/B00ICS37E
8/ref=aag_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A230A3ZBH9T67Z">better homes and gardens azalea ridge</a> patio chaise lounge chaise lounge http://www.amazon.com/Better-Homes-Gardens-Azalea-Chaise/dp/B00ICS37E8/ref=aag_m
_pw_dp?ie=UTF8&m=A230A3ZBH9T67Z
 Yorum #171  | 13 Mart 2014 15:51 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
В-третьих, необходимо, чтобы при покупке вам оформили специальный чек такс-фри. Без правильно заполненного чека денежки вам не вернут! http://alvsestroy.ru/pesni-nashego-dvora-k...sskoy-bane.html В небольших магазинах это обычно делают сами продавцы, в крупных нередко существует отдельная стойка, куда вас и отправят вместе с купленным товаром. В чек такс-фри обязательно должны быть вписаны ваши паспортные данные и полный домашний адрес в России. Также в чеке такс-фри либо в счете (обычно его прикрепляют к чеку, чтобы не потерялся) должны быть указаны все приобретенные товары по отдельности и их стоимость. И наконец - продавец должен вписать в чек сумму, которую вам вернут при выезде из ЕС. http://soupwok.ru/mebel-dlya-vannyih-arbi-move.html/feed
Шаг 2. Получаем штемпель на таможне


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #172  | 15 Mart 2014 05:44 | Alıntı     

nlkqsuyd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://www.amazon.com/Patio-Furniture-Sale-Hampton-Cushions/dp/B00IT9
C17Y/ref=aag_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A230A3ZBH9T67Z">patio dining sets</a> better homes and gardens patio dining sets http://www.amazon.com/Patio-Furniture-Sale-Hampton-Cushions/dp/B00IT9C17Y/ref=aa
g_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A230A3ZBH9T67Z
 Yorum #173  | 15 Mart 2014 17:10 | Alıntı     

dlzixcea

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Every crime, like every personal problem, arises from some <a href="http://r45it.www.9q.ro/?q=node/add/inkan/">Chris Brown</a> hwhehusfyo Chris Brown Steam http://wiki.macchky.net/index.php?title=%E5%88%A9%E7%94%A8%E8%80%85:ChristoperAn
dre in colonel john beetham's description.
 Yorum #174  | 17 Mart 2014 23:29 | Alıntı     

hwyboqgs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://www.amazon.com/Patio-Furniture-Sale-Hampton-Cushions/dp/B00IT9
C17Y/ref=aag_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A230A3ZBH9T67Z">better homes & gardens</a> patio sets better homes and gardens azalea ridge http://www.amazon.com/Patio-Furniture-Sale-Hampton-Cushions/dp/B00IT9C17Y/ref=aa
g_m_pw_dp?ie=UTF8&m=A230A3ZBH9T67Z
 Yorum #175  | 18 Mart 2014 06:11 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
И в руде очень длинный инвестиционный цикл. Если не получать на халяву активы по приватизации, не рейдерить никого и не покупать готовые месторождения за безумные деньги, то до реального запуска с нуля идти очень долго. И если ты работаешь в проблемных странах (а Россия однозначно относится к категории таких стран) по части риска отъема и поборов, то у тебя риски постоянно растут вместе с суммой инвестиций. И деньги ты зарываешь в то, что ты не можешь снять и увезти. Если у тебя через пять лет отобрали лицензию, когда ты еще только-только увидел на горизонте запуск рудника, то ты просто зарыл в землю 20 млн «зеленых». Огромный риск на огромные деньги. Для меня огромные. http://alvsestroy.ru/protsess-proizvodstva...voy-vannyi.html Поэтому, с одной стороны, бизнес по добыче золота классный: золото дорожает постоянно. А с другой стороны, с небольшими инвестициями к нему особо и не подступишься. Можно, конечно, на миллион долларов акции Rio Tinto купить, но там вся дельта до тебя уже выбрана.
- После того как золото добыто, нет сложностей с его продажей?


--------------------
Serpimolot
 Yorum #176  | 19 Mart 2014 13:00 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
29 мая Абдулову исполнилось бы 60 лет. Он ушел на взлете. Не только в творчестве, но и в личной жизни. Осталась молодая вдова Юлия, родившая Александру Гавриловичу долгожданную дочь Женю. Когда Абдулова не стало, его дочери не было и годика. Сейчас Женечке 6 лет, она как две капли воды похожа на своего знаменитого отца. http://strongfish.ru/spravochnik/parikmaxe...j-rajon-moskva/ О ней и о своих личных планах вдова актера Юлия Абдулова рассказала «КП».
Дочь сама выберет профессию


--------------------
Jugakos
 Yorum #177  | 20 Mart 2014 13:22 | Alıntı     

rcgltglc

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
He replied: Lord King, your majestymust excuse <a href="http://besquared.co.uk">pay day loan</a> irxwfmzsr payday loans uk payday loans http://besquared.co.uk into a ship and sailed away over the wide sea, and where theywent to nobody knew and nobody cared.
 Yorum #178  | 22 Mart 2014 02:37 | Alıntı     

Misterkol

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 68, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347568481,
Правда, как сообщает Росстат, в 62 федеральных министерствах, агентствах и службах - вот бедняги! - уровень зарплаты был ниже, чем в среднем по Москве (61,8 тысяч рублей). http://proff-stroika.ru/stroitelstvo-pod-klyuch/enigyun/ Самые скромные - Федеральная служба по аккредитации (29,2 тыс.), Федеральное агентство по делам соотечественников (31,5 тыс. руб.), Федеральное агентство по управлению госимуществом (31,6 тыс.). http://alvse.ru/monolitnyiy-lentochnyiy-fundament-3.html
Так зарабатывают наши чиновники и законодатели*


--------------------
Misterkol
 Yorum #179  | 22 Mart 2014 19:31 | Alıntı     

EdwardCem

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 32, Kayıtlı: 22.03.2014
   ICQ: 214632476,
скачать всн 116 93 инструкция по проектированию линейно кабельных сооружений связи инструкция gardena sr 1600


--------------------
инструкция по борьбе с птичьим гриппом 2006 года доксициклин таблетки инструкция по применению
 Yorum #180  | 23 Mart 2014 08:53 | Alıntı     

Figeredo

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347588421,
- Маша, вы - популярная актриса: снимаетесь, играете в театре. И при этом вас почти не видно в актерской тусовке. Вы не любите светскую жизнь? http://turprof.ru/lentochnyiy-fundament-2.html - Ходить по тусовкам - не моя профессия. Помимо работы, у меня есть семья: сын, брат, мама, бабушка... С ними я и провожу свободное время. http://tutturizm.ru/kak-sdelat-cokolnyj-jetazh.html
- Как же вы проводите свободное время?


--------------------
Figeredo

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: