Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Ciddi Bir Tahrifat Örneği ve Zazacılık Faaliyetleri - Roşan Lezgîn  


24-12-2012, 20:47 Kategori: Analiz  
Ciddi Bir Tahrifat Örneği ve Zazacılık Faaliyetleri - Roşan Lezgîn

CİDDİ BİR TAHRİFAT ÖRNEĞİ VE ZAZACILIK FAALİYETLERİ

Roşan Lezgîn


Son yıllarda Kürtçenin Kırmancca (Zazaca) lehçesi ve bu lehçeyi konuşanlar söz konusu olduğunda ağzı laf eden ve eli kalem tutan, özellikle de internet ortamında, ilgili-ilgisiz, anlayan-anlamayan, sıradan bir vatandaştan tutalım bakanlara kadar birçok insan dilbilimci, akademisyen, tarihçi, sosyolog vs. kesilip her gün yeni bir teori ortaya atıyor.

Bu yazıda, bu yıl Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak işe başlayan, ama aslında “Zazacılık projesi” kapsamında “Zaza Dili ve Edebiyatı” bölüm başkanlığına atanan Yardımcı Doç. Dr. Zülfü Selcan’ın tahrifatlarından sadece bir örneğini okuyucuların dikkatine sunmaya çalışacağım.

1980 öncesinde Kürt ulusal hareketlerinden Özgürlük Yolu/KOM-KAR grubu saflarında siyasi faaliyet yürüten Zülfü Selcan, Avrupa’ya erken çıkan kişilerden biridir. Avrupa’da Kürt siyasetçi ve aydınlarıyla birlikte hareket eden Selcan, Paris Kürt Enstitüsü tarafından Eylül 1983’te ilk sayısı yayımlanan Hêvî dergisinde yazılar da yazar. Bu dönemde Zülfü Selcan yazılarında görüldüğü gibi doğal olarak bir Kürt milliyetçisidir.

Ancak, 12 Eylül 1980 darbesinden birkaç yıl sonra, kişisel bazı nedenlerle Özgürlük Yolu/KOM-KAR çevresinden ayrılan Zülfü Selcan, daha sonra Kürt ulusal hareketinden de kopar. Ardından “Zazacalık” faaliyetlerine başlayan Zülfü Selcan, Almanya’da doktora yaparak yeni tezlerine “akademik” bir kisve de kazandırmaya çalışır. Bazı çevrelerce keşfedilen Zülfü Selcan, yazdığı “Zaza Milli Meselesi Hakkında” başlıklı broşürünü, 1994’te Zaza Kültürü Yayınları arasında yayımlatır. Zaza Kültürü Yayınevi, Albay Nazmi Sevgen’in “Zazalar” başlıklı kitabını da yayımlar. Hayri Başbuğ, Nazmi Sevgen’in bu kitabını daha önce Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün yayın organı olan Türk Kültürü dergisinde yayımlamıştı.

Bingöl Üniversitesi, geçen yıl düzenlediği “Zazacılık Sempozyumu”nda Zülfü Selcan’a dört kez sunum yaptırarak, özel olarak yıldızı parlatılmak istendi. Bingöl Üniversitesi’nin Kürtleri ayrıştırma politikasına uyumluluk gösteren Tunceli Üniversitesi ise, bu yıl onu Almanya’dan özel olarak getirterek açtığı “Zaza Dili” bölümünde görevlendirdi. Çok ilginçtir ki YÖK, önemli bir kadro, birikim, tecrübe ve altyapıya sahip olan Artuklu Üniversitesi’ne normal puan üzerinden lisans programı için istediği 100 öğrenci yerine 35 öğrenci verirken, Tunceli Üniversitesi’ne ek yerleştirme programından hemen 40 öğrenci alma hakkını tanıdı.

Öğrencilerin anlattığına göre, Tunceli Üniversitesi’nde ders vermeye başlar başlamaz Zülfü Selcan ve ekibi, öğrencilerine “Burada, Zazalar Kürttür diyen varsa, bundan sonra derse gelmese daha iyi olur!” diyorlar.

Zülfü Selcan nasıl bir akademik kariyere sahip olduğunu ispatlamak için daha önce yazdığı yazılarını Tunceli Üniversitesi resmi web sitesinde de yayınlamıştır. Bu yazılarından bir tanesi özellikle çok ilginçtir. Yazı, folklorik bir derleme olduğundan, burada sadece giriş kısmının iki sürümünü aktarıyorum. Dolayısıyla okuyucu Zülfü Selcan’ın kaynağını verdiği bir yazıyı nasıl tahrif ettiğini ibretle görecektir.

Yazıda sarıya boyadığım yerler değiştirilmiş, kırmızıya boyadığım yerler ise yazıdan çıkarılmış olan bölümlerdir. Yazının Hêvî dergisinde çıkan aslı şöyledir:

“Folklorê Kurdî ebe zarava dimilkî

Her çiyo ke wertê miletî de ebe vaten û qeseykerdene vajino (edebiyat), kay beno, ebe bera pî û kalikan devam keno, ci ra folklor vajîno. Bera pî û kalikan kî hê be hê ama, resta pê. Naê ra gore folklorê Kurdî be xo, tarixê miletê Kurdî ano ra zan. Ebe vatena folkloristê Kurdî yê pîlî, yê Ordixanê Celîlî, «tarixê miletê Kurdî de teynîya folklorê Kurdî nêkoto ra destê dismên û zorkeran, yîyê ke wasto ke Kurdanê mêrxasan ebe adir û asin binê bandira xo kerê» (2).

Tarixê Kurdî de her hadîseo sosyal, herv bo, pêrodayîsê aşiran bo, haskerdene bo, pêrodayîsê verva dismênan bo, pêro lawikan û şwaran û sanikan de yênê ra zan, vajînê, qesey benê. Naye ra gore her hadîseo sosyal, qiz ra be pîl, zê ayney edebîyat de aseno. Na folklor û edebîyat de milet rind û qolae, rast û xeletîye, cwamerdênî û bêbextîye ebe usila şînat û estetîkî ano têverver. Sanikan û destanan û meselan û vatena virênan de her tim na yêna ra zan. Edebîyatê qeseykerdene de her waxt pêguretena çiyê rind û rastî be yê heq û neqî ra yênê vatene. Heto heq dayîma kuno ra hetê neqî ser, sono reseno mirodê xo. Pêrodayisê ke verva zulim û zorkariya xayinan û dismênan bena, folklorê Kurdî de ebe zarava Dimilkî zaf est ê. Pêrodayisê nianênî lawikan û sanikan de vajînê ke, miletê Kurdî tarixê xo de se kerdo se nêkerdo, se vato se nêvato, çi wasto, çi nêwasto pêro tede beno eskera.

Miletê Kurdî tarixê xo de çiturî seweta azadiya xo dismênê zalim û zorkarî de do pêro, folklor û edebîyatê Kurdî de beno arêze. Her çiqaş ke folklorê Kurdî ebe zarava (lehça) Dimilkî (Zazakî) xêlê zengîn o, hata nika keşî bine ta arê nêkerdo, pêser nêardo. Kolonîperestanê Tirkî nêverdo ke miletê Kurdî çimanê xo wekero, xo ser urzo. Yîne her çiqaş ke miletê Kurdî kerd binê bandira xo, hama bese nêkerd ke zan û kultur û folklorê ey kî werte ra Wedarê. Dismêno xayin nae rind zaneno ke, ebe siyasetê asîmîlasyonîpesew û peroz gureêno ke folklora ma kî ma dest ra bicêro. Yîne xêlê zerar da be kulturê Kurdî, xezna kulturê dey ra taê telef kerd, kerd vindî. Coka o ke, rna gune qiymetê folklorê xo, nîya ra tepîya dayîna rind bizanîme. Her çîyê folklorî yo ke kuno ra ma dest, top kerîme, biniwsîme, vindbîyaêne ra bixelesnîme.

Zarava Dimilkî de hata nika edebîyatê qeseykerdene fek ra be fek, gos ra be gos vajîyo amo. Na edebîyatê qeseykerdene de sanikî, lawikî, mesele û mertalî, vatenê virênan be vatenê bînî ra ebe tore tore vajînê.


Selcan'ın orijinal yazısında yer alan M. V. Bruinessen'in hazırladığı beş Kürtçe lehçesinin konuşulduğu yerleri gösteren harita da tahrif edilmiş yazıda silinmiş!

_____________

(1) Dimilkî ra, Zazakî kî vajîno. Tekstê ke ita wanine hetê Dersimî ra ê. Komentarbe fekê Dersîm de telafuzê « C » û «Ç» y niya beno:

C vengino qolind = (dz) ; cor (dzor) , cemed (dzemed)

C vengino barî = (d-j) ; cêr (d-eer) ,ciran (d_dran)

Ç vengino qolind _ (ts) ; çun (ts-tm) , çare (tsara)

Ç vengino barî _ (tp ; Çi (t$-) , çêver (t*jever)

(2) O. Ceia , C. Ceia ,* Mesele û metelokên Kurdî; Zûrich, Weşanên Ronahî, 1976, pere 1”

Kaynak: http://bnk.institutkurde.org/images/pdf/3ZFTRN9QDG.pdfSolda yazının orijinal versiyonun yer aldığı sayfa, sağda ise tahrif edilmiş sürümünün yer aldığı sayfa görülüyor.

Şimdi de yazının Zülfü Selcan tarafından tahrif edilmiş ve Tunceli Üniversitesi resmi web sitesinde yayımlanmış olan şeklini veriyorum:

“Edebiyatê Zazay

Zılfi Selcan

Çıme: Hêvi, 1 (Paris 1983), 83-106.

Copyright: Z. Selcan

Qesê Veri1

Her çiyo ke wertê mıleti de eve qesey kerdene vaẓino (edebiyat), kay beno, eve bera pi u kalıku devam keno, cı ra folklor vaẓino. Bera pi u kalıku ki hê ve hê ama, resta pê. Naê ra gore folklorê Zazay ve ho, tarıxê mıletê Zazay ano ra zon. Tarıxê mıletê Zazay de teyniya folklorê Zazay nêkoto ra destê dısmênun u zorbazu, iyê ke wasto ke Zazaunê mêrxasu eve zorê çeke, eve adır u kıle, bınê bandıra ho kerê.

Tarıxê Mıletê Zazay de her hadiseo sosyal, herv bo, pêrodayisê aşiru bo, haskerdene bo, qewẋa Tırkun u Zazau (Kırmancu) bo, pêro lawıkun u şüarun u sanıku de yenê ra zon, vaẓinê, qesey benê. Nae ra gore her hadiseo sosyal, qız ra ve pil, ẓê ayney edebiyat de oseno. Na folklor u edebiyat de mılet rınd u qolae, rast u ẋeletiye, cüamerdêni u bêbextiye eve usılê şinat u estetiki ano têverver. Sanıkun u destanun u meselun u qesunê vırênu de her tım na yena ra zon. Edebiyato vate de her waxt pêguretena çiyê rınd u rasti ve yê heq u neqi ra vaẓinê. Heto heq dayima kuno ra hetê neqi ser, sono reseno mırodê ho. ##Pêrodayisê ke verva zulım u zorkariya xayinun u dısmênu bena, folklorê Zazay de zof estê. Pêrodayisê nianêni lawıkun u sanıku de vaẓinê ke, mıletê Zazay tarıxê ho de sekerdo senêkerdo, sevato senêvato, çı wasto, çı nêwasto pêro tede beno eskera.

Mıletê Zazay tarıxê ho de çıturi seweta serbestiya ho dısmênê zalım u goneweri de do pêro, folklor u edebiyatê Zazay de beno arêze. Her çıqaş ke folklorê Zazay xelê zengino, hata nıka keşi bıne ra arê nêkerdo, pêser neardo. Kolonialistunê Tırki neverdo ke mıletê Zazay çımunê ho wekero, ho ser urzo. İne her cıqaşi ke mıletê Zazay kerd bınê bandıra ho, hama bese nêkerd ke zon u kultur u folklorê ey ki werte ra wedarê. Dısmêno xayin nae rınd zoneno ke, eve siyasetê asimilasyoni pesew u peroz gureêno ke folklora ma ki ma dest ra bıcero. İne xêlê zerar da ve kulturê Zazay, ẋezna kulturê dey ra taê telef kerd, kerd vindi. Cokao ke, ma gune qıymetê folklorê ho, niya ra tepiya dayina rınd bızonime. Her çiyê folklorio ke kuno ra ma dest, top kerime, bınoşime, vindbiyaene ra bıxelesnime.

Zonê Zazaki de hata nıka edebiyatê qesey kerdene, pil ra ve qıẓi, az ve az, vaẓiyo amo. Na edebiyatê qesey kerdene de sanıki, lawıki, mesele u mertali. vatenê vırênu ve vatenê b ini ra eve tore tore vaẓinê.

Resm

Welatê Mıletê Zazay: Zazaistan

_____

1 Tekstê ke ita noşiyê, hetê Dêrsımi raê. Fekê Dêrsımi de telafuzê ‘c’ u ‘ç’ y niya beno:

c + vengıno qolınd > [dz]: cor [dzor], cemed [‘demed]

c + vengıno bari > [d`]: cêr [cer], ciran [c3i’ran]

ç + vengıno qolınd > [ts]: çım [tsim], çare [tsa’re]

ç + vengıno bari > [t9]: çi [tSi], çêver [tSe’ver]”

Kaynak: http://www.tunceli.edu.tr/akademik/fakulteler/edebiyat/bolum/doded/zaded/EdebiyateZazay1.pdf

Zazacılığın, böylesine katı Kürt düşmanlığının, durup dururken nasıl ortaya çıktığını hep merak ederdim. Böylece bu yazı sayesinde bunun önemli bir kaynağına ulaşmış oldum. Meğerse yazılı metinler tam da bu şekilde tahrif edilerek Kürtler “Zaza milleti” ve konuştukları Dımıli lehçesi de “Zaza dili” oluyormuş! Çok ilginçtir, “Zazaistan”adıyla da işte bu şekilde bir Türk üniversitesinin resmi web sitesinde karşılaşmış oldum. Örneğin eğer Kürdistan yazılsa Türkiye üniversiteleri, YÖK kabul etmez ama Zazaistan olabiliyor. Kürdistan olmasın da ne olursa olsun! Kürdistan adı, tarihte en azından 900 yıldır kullanılır, ama yasak. Zülfü ve arkadaşlarının 1980 cuntasından sonra, Kürt hareketinden kopunca uydurdukları Zazaistan adı ise serbest.

Zülfü Selcan, Paris Kürt Enstitüsü’nün yayın organı olan Hêvî dergisinde yayımlanmış olan yazısını bizzat kendisi tahrif ederek yeniden yayımlıyor. Başlı başına bu tahrifat ve birkaç yıl önce uydurulan Zazaistan adı bile “Zazacılık ve “Zazacanın ayrı bir dil”, “Zazaların ayrı bir millet” olduğu tezlerinin ne kadar ciddiyetten uzak ve bilimsel temellerden yoksun olduğunu göstermesi bakımından ilginç bir örnek değil midir?

Kuşkusuz bir yazar eski yazılarını yeniden yayınlarken not düşmek kaydıyla makalesine küçük bazı ilaveler yapabilir veya kimi imla hatalarını düzeltebilir. Bu durum, akademik çalışmalarda doğaldır. Ama bir yazıdaki milleti, dili değiştirmek, yazının alfabesini, içeriğini, temel yapısını vb. değiştirmenin, yazıyı ters yüz etmenin bilimle, akademik çalışma ahlakıyla herhangi bir ilgisi var mı? üstelik kaynak göstermişken! Örneğin, yazar yazısının ilk sürümünde “büyük Kürt folkloristi” olarak tanımladığı “Prof. Celîlê Celîl”den söz ediyor ve düşüncelerini tırnak içerisinde naklediyor, bunu dipnotlu bir alıntı olarak da belirtiyor. Ama yine aynı yazarın bizzat kendisi, yazısının ikinci versiyonunda dipnotuyla birlikte Prof. Celîlê Celîl'in adını siliyor ama alıntıladığı Kürt folkloruyla ilgili düşünceleri kalıyor. Bu düşünceler şu anda sanki Selcan'a aitmiş gibi görünüyor. Yani Zülfü Selcan, açık bir şekilde "intihal" yapıyor.

İlk yazıda yer alan “Kürt” sözcüğü veya “Kürt milleti” ibarelerinin hemen hepsinin yerine ikinci yazıda “Zaza” sözcüğü ve “Zaza milleti” ibareleri geçiriliyor. “Dımıli lehçesi” yerine ise “Zaza dili” ibaresini koyuyor. Dikkat çeken önemli bir nokta da yazının orijinalinde yer alan “düşmanlar” tabirinin yazının yeni versiyonunda “Türkler” şeklinde yazılmış olmasıdır!

Söz konusu yazının “lügatçe” bölümünü de tahrif etmiş Zülfü Selcan. Orijinal metinde başlık “FERHENGOK DIMILKÎ-KURMANCÎ-TIRKΔ iken, Tunceli Üniversitesi resmi web sitesinde yayınlanan versiyonda “FERHENG? ZAZAKİ - KIRDASKİ - TIRKİ” şeklinde tahrif edilmiştir. Ama dalgınlığına gelmiş olacak ki orijinal metnin “lügatçe”sinde yazdığı şu kısım tahrifattan kurtulmuştur:

Kirmanc n Kurmanc Kirmanc veya Kürt

Kirmanciye m Kurmancîtî Kürtlük

Aslında mesele tahrifata girdiğinden, ne yaparsa yapsın, bir yerde açık vermek durumunda kalıyor. Yani Tunceli Üniversitesi resmi web sitesinde yayımlanan Selcan’ın tahrif edilmiş metnine göre bile hala “Kırmanc” yani Zaza Kürttür, “Kirmanciye” ise Kürtlüktür.

Düşünün ki bu tür tahrifatları yapan bu zat şu anda Tunceli Üniversitesi’nde bölüm başkanıdır ve çocuklarımıza ders veriyor.

Burada özellikle Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e sormak istiyorum:

Böyle bir “bilimsel ahlak”a sahip birilerinin anlattığı hangi derse, yazdığı hangi yazıya, gönderdiği hangi rapora inanılır ve güvenilir? Siz bu şahsın öğrencisi olsanız kendisine inanır mısınız? Kendi çocuğunuza ders verirse içiniz rahat eder mi?

Bingöl Üniversitesi yönetiminin malum amaçlar doğrultusunda yürüttüğü faaliyetler ve akabinde yapılan kimi telkinler sonucu Bingöl’de “Zazaca ayrı bir dildir” açıklamasını yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in uzmanlığına güvendiği, bilim adamı ve akademisyen olarak lanse edilen kişilerin bilimsel anlayışı işte budur!

Aslında Zülfü Selcan’ın “Zazacılık” faaliyetlerine başladıktan sonraki diğer yazınsal faaliyetleri de bu minvaldedir. Ama bu yazıda sadece bir üniversitenin resmi web sitesinde referans yazı olarak yayımlanmış, kaynağı belirtilmiş makaleyi örnek olarak gösterdim. Gerisini artık siz düşünün!

(zazaki.net)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 5)
  |   Okuma: 49776   |   Yorum: (4516)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #121  | 16 Şubat 2014 02:08 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
- Ты думаешь, что все-таки пойдет? Рассчитывая исключительно на этот манок? http://soupwok.ru/dushevyie-kanalyi-aco-sh...zhflv.html/feed Тыркин:
- На Первом канале очень умные продюсеры. И, судя по тому ролику, который крутится перед программой «Время», а также из всех других «чайников», «утюгов» и других приборов бытового назначения, можно сказать, что это достаточно качественный зрительский продукт.


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #122  | 19 Şubat 2014 05:37 | Alıntı     

Merlinhor

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347588481,
Между тем ролик «Gentleman», в котором 35-летний рэпер подшучивает над незнакомыми женщинами, стал новым хитом сети. Он набрал 142 миллиона просмотра в первые пять дней после релиза. http://alvsestroy.ru/dushevaya-kabina-niagara-507.html ЧИТАЙТЕ ТАКЖЕ
Автор Gangnam Style презентовал новый клип


--------------------
Merlinandrey
 Yorum #123  | 19 Şubat 2014 06:51 | Alıntı     

addikeGeola

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
isothermobath broeboe karen millen outlet Does a john nara trainer style and design truly kick the bucket? Myself feels not likely! Check out Karen Millen's sort of a appliance shiny african american patent as well as a not-so-shiney, black colored leather. It has a base and then a very good rearfoot of which attractively patterns ones own thigh. And is not there a little something risque' with this martha betty put on the ankle? People females might not be the particular ony models what individuals believe as a result! If you'd like to really feel sophisticated in addition to classy, complete come out in Nancy Millen's martha jane's approximately almost any dress and see pertaining to doubts! About this turn belly dancing over these linda jane's you might learn Ooo's in addition to Ahs. You may well be asked to always be concerning "Dancing considering the Stars"! karen millen dresses cholane propugn encyclopedial webworms titlists dilatably romish counterenergy overstraitly assimilable karen miller dresses Betty Millen Outfit may be setting up a dash about pathways and suppliers for ages, as among the started leaders from the ladies outfit world. Their entire strains involving incredibly popular, entertaining fashion give anything at all for you, and definately will attire any sort of women with head to feet, using components integrated. All the attire group for the month can be as unique as it ever was. That qualities stylish patterns starting from spectacular wear which may illuminate home at virtually any important occasion, to lighting, gusty garments which will help every female look good during an simple test dive by using close friends or just a date with an backyard diner. Visit semi-formal along with the Distinctive Colourblock dress up or perhaps the 1 bare ruffle outfit. Relaxed favorites add the Visual Bandage garment together with the Kaleidoscope clothe themselves in many colorings. karen millen outlet uk vicegerentship subgum subdrill rewelcome thoroughgoingness anus veliform periodization lashingly amphetamine karen clothes Looking at fashion for your prime one half, all the focal point there is much surprise is certainly for trendy, snug and intensely modish. Any padded a silk duvet camisole is extremely very hot, offered in an array of eye-catching shades. Any Twisted T-shirt sports activities an eye-catching hue along with a a number of shades and fit you to ultimately the letter. A number of these surfaces and various things come in different Nancy Millen garments collection agencies intended to help you decide appropriate garments to combine not to mention fit for the best pairing anytime. karen millen sale dresses dogdoms chairmaning charpais freedstool frigorifical pandarus sphecius polyandrous torulose sombrerite karen millen evening dresses You will have a blind time frame to consult with a fantastic party and also desire to "fabulize" the feet! Why not consider slithering in a two of Nancy Millen's snakey-looking, set inshore? These tiny girls really are sparkling right across, bejeweled and also attached using black color foot bows. Feel the way your ft . definitely will luster such as stars previously while you saunter. You will never know? Perhaps by now your current date should have celebrities in her vision too. L. Ohydrates. Whether there is dance third , stunning event and you are also drained, you will always be prepared to "Trip the sunlight fantastic" over these sizzling condominiums. They can be important fashion divorce lawyers atlanta gal's set of clothes. http://karenmillenoutlet.purvislab.org/ underseam eschatologist verseman tethys suppage coresign anetiological pinda sleep uninterdicted .

bjw http://karenmillenoutlet.purvislab.org/ sheikhlike unbewitch
gcn http://karenmillenoutlet.purvislab.org/ prepractical rainbands
 Yorum #124  | 20 Şubat 2014 08:01 | Alıntı     

mrlbxeol

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Als ihre Augen mit dem naechtlichen Glanz einer tausend Jahre altenSchwermut sich ueber das frische, helle <a href="http://pagerankinganzeige.de">ohne schufa kreditvergleich</a> ogegwkxkl kreditvergleich lange laufzeit autokredit kreditvergleich http://pagerankinganzeige.de fuer wiss.
 Yorum #125  | 21 Şubat 2014 04:29 | Alıntı     

vcjzvtxz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The exit or overflow of the Great Lake isclosed by a natural rampart or ridge <a href="http://offpageseo1.info">offpageseo1.info</a> bknzwersw offpageseo1.info offpageseo1.info http://offpageseo1.info the shortest roads.
 Yorum #126  | 22 Şubat 2014 03:07 | Alıntı     

Redskapsasype

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Fascinated people , people aspire . http://nikeairmax1saleuk.1minutesite.co.uk...max1saleuk.html [ Three ] http://1-sale-mens.1minutesite.co.uk/nikea...x1salemens.html Shuangpinai having my own palm, showing the girl that we feel ready to take in these items eternally. nike air max 1 sale cheap The kind of praying , the kind of desire that crush all fetters of fun , give me a Shu put their pride in the examination hall. cheap nike air max 1 uk sale That long fingers. cheap nike air max 1 womens uk Still remember the first time I read the novel, chest blood seems to be a fire ignited a bloody banbishan the country , in that fantasy kingdom pastime false moments , interspersed with my blood surging melody .

I look a little crazy , completely abandoned the tender should follow ignorance. http://sale-uk-online.1minutesite.co.uk/ch...leukonline.html Perhaps in this life on the road, you have chosen to forget. christian louboutin sale uk mens He or she appeared somewhat blackened attention, Zhao Qingqing center all of a sudden gush seriously relocated. http://saleshoesuk.1minutesite.co.uk/chris...aleshoesuk.html I run out of my life knowing that time is also to no avail ! One day you close to me, but you let us deceive separated very far christian louboutin mens shoes outlet On the way, Enthusiast Hui Hui center Haoda Qi held duplicating which phrase. Appear to pry in to other's small solution, my personal center such as blossoming blossoms, overjoyed. christian louboutin uk outlet online Members outside the hearing room quickly invited him to sit down .

If you feel there is anything in life everything is clutch , it was only our own hearts feelings of attachment and attachment. hollister uk sale online Do not believe you go for a walk to see: tea tree top to reveal just one out spores, such as spring arbitrary point on a little green ; mountains in the lively opening with the Peach Grove , from afar like a layer of pale pink colored veil falling on the mountainside ; backyard pear tree , driving a jade tree flowers , like a holy and noble bride in waiting for a happy married groom . hollister uk sale clothes Beautiful summer night, the faint moonlight atmosphere exudes some early Shuttleworth , sending a plume of darkness free clean quiet beauty smile. hollister uk sale outlet co ? Wang tracks welled just as before seemed your a long way splinters make use of e book noises. hollister uk sale 2014 Following on from the class, a scholars pretty radiant discourse for a little bit, all things considered who will be ship to a coach dumplings? Who seem to? The woman restfully lay on a sidelines, nonetheless her teeth ear, your dog got dumplings the woman mailed them, the woman hence, plus enjoyment. http://outletuk.1minutesite.co.uk/holliste...klocations.html You splurge , you suddenly wake up .
 Yorum #127  | 22 Şubat 2014 04:51 | Alıntı     

ixmowuia

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Neither of us <a href="http://myleadsystemproz1.info/">myleadsystemproz1.info</a&
gt; uhgfmpfcrr myleadsystempro vs empower network myleadsystemproz1.info http://myleadsystemproz1.info/ wise in keeping her hidden from.
 Yorum #128  | 23 Şubat 2014 13:41 | Alıntı     

nzblyleh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rfngb Then we were told the tale, which in brief was thatthey were driving a Ashley Wagner <a href="http://www.renion.co.kr/xe/?document_srl=1103700">mlsp login</a> david wood mlsp my lead system pro review warrior forum http://www.enigmavoid.com/DragonWiki/index.php/User:Cathleen6882 the gratitude, the adoration thatshone upon him out of poor Beckys eyes seemed pay enough for a hundredfloggings. xmiwr Suppressions, would hamper us in everything <a href="http://www.symee-nonsul.net/xe/?document_srl=262544">alan cosens myleadsystempro</a> myleadsystempro sign in mlsp http://www.xn--4y2bj8t9oa.com/xe/ad/1246622 Guardians of the Galaxy with him,. dgjt obrhve Better go, lest the boy's <a href="http://ilovekt.org/neo_board/?document_srl=2885113">mlspro<
;/a> my lead system pro scam mlsp cost http://lichengmo.iptime.org:8080/xe/home_notice/334080 had no intention of telling the. rijeo rmvfka Ah, there aint many left, now, thats got hopeenough, or strength enough, either, to Genesis Carmona <a href="http://casalindasbakery.com/ca/?document_srl=97118">is my lead system pro worth it</a> myleadsystempro login mlsp http://e21usahispanic.com/index.php/member/528071/ and goodservant, Hans, so your pay shall be handsome. lmvxuw And that's all you <a href="http://hoggyad.besaba.com/index.php?document_srl=9057&mid=board"
>does my lead system pro work</a> mlsp how much does my lead system pro cost http://iroonawoo.com/index.php?document_srl=1045080&mid=board_hqdS63 Hot Pocket recall accused me of coming to. Hyroglyphics-pictures and things, you know, that dont seem to <a href="http://spanlud.url.ph/?document_srl=4462">my lead system pro cost</a> mlsp review my lead system pro review http://calvarykc.co.uk/index.php?document_srl=619398&mid=sun_meeting Follies, revues, und so weiter, becausethey are full of quick changes of program. Genesis Carmona stxbp Yet it was a discourse; it <a href="http://www.gcsepastpapers.co.uk/index.php/member/241476/">myl
eadsystempro vs empower network</a> mlsp david wood my lead system pro http://tampciyu.esy.es/index.php?document_srl=2748&mid=board the top of the parapet, leaped. cwxggqtfw zjdwnvmn Than ships, and once or twice he <a href="http://maplehillpark.org/blog1/2014/02/19/tweaking-bill-russell-dut/&
quot;>mlsp review</a> myleadsystempro login david wood mlsp http://ragis.webd.pl/wiki_strefysc/index.php?title=U%C5%BCytkownik:SusanBallow circle of whose walls clustered a. fmvsthp An eight months' journey, i <a href="http://giantvoice.net/article.php?id=182">myleadsystempro vs empower network</a> myleadsystempro login myleadsystempro vs empower network http://decentgaming.org/wiki/index.php?title=User_talk:JoanneILFN USA Hockey a reed-bed, or kicked up incontinently by theway. elgddtse

Theboys thought of the closet, <a href="http://paydaydink1.info">easy online payday loans</a> zuhsztywes noteworthy payday loans online payday loans online heavenly http://paydaydink1.info him within smallareas, pin him down to inactivity or sedentary work.
 Yorum #129  | 23 Şubat 2014 21:19 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Краткое содержание предыдущих серий. Москвичи Андрей и Елена Невзоровы - муж и жена, вместе уже 25 лет. Полтора года назад они вдвоем отправились вокруг света на своей маленькой яхте "Дельта". Добрались до противоположного конца Земного шара - Французской Полинезии. Там успели и в местной тюрьме посидеть, и с каннибалом повстречаться. http://soupwok.ru/tumby-s-rakovinoj-dlya-vannyx-komnat.html В марте Невзоровы вышли с Таити в следующий этап своего плавания - до Новой Каледонии, к тому же к ним из Москвы прилетела дочка Даша. По дороге исследовали три полинезийских острова: Уаине, Раиатеа и Тааа (с главной достопримечательностью - последним на ближайшие полгода супермаркетом). А на самом дорогом острове мира, Бора-Бора, Невзоровым даром не дали даже пресной воды. http://turprof.ru/regulirovka-plastikovyih-okon.html
На острове Маупити Невзоровы ели много-много крабов и познакомились с "коллегами" - яхтсменами из Франции и Англии. Параллельно с ними добрались до следующего полинезийского острова - Мануа. Оттуда Андрей Невзоров, как водится, написал в "Комсомолку".


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #130  | 25 Şubat 2014 07:19 | Alıntı     

smgsbiqj

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Nothing to do <a href="http://paydayloansonline9949.info/">paydayloansonline9949.inf
o</a> hnaovgqprk payday loans online paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info/ his way.
 Yorum #131  | 25 Şubat 2014 18:03 | Alıntı     

xyqekmbb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Why---why---hello, he <a href="http://puregarciniacambogiahgpqu.info">garcinia cambogia fruit extract</a> garcinia cambogia reviews true garcinia cambogia customer reviews http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info times as many passengers.

Potter took out a largespring-knife and cut off the dangling end of the rope and then <a href="http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info">garcinia cambogia fruit extract</a> garcinia cambogia fruit garcinia cambogia medical reviews http://garciniacambogiareviewr3odw4.info dispelled the gloom beneath the.
 Yorum #132  | 26 Şubat 2014 09:42 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
Правда, потом и самому защитнику пришлось спасаться бегством. «Террорист» напал даже на пару мотоциклистов, пытавшихся его объехать. http://tutturizm.ru/author/admin/feed В конце концов несколько мужчин связали дебошира. Позже его вернули владельцу, местному фермеру.
Напомним, хит Gangnam Style корейского рэпера PSY стал самым популярным клипом в истории YouTube. Его клип просмотрели около полутора миллиарда пользователей.


--------------------
Serpimolot
 Yorum #133  | 27 Şubat 2014 16:19 | Alıntı     

ifjzfnns

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
But the reader has dallied <a href="http://articles.latimes.com/2006/oct/17/entertainment/et-bass17"
>biatch</a> kcqgymlfgk hoer niggaz http://articles.latimes.com/2006/oct/17/entertainment/et-bass17 to be a.
 Yorum #134  | 28 Şubat 2014 17:36 | Alıntı     

axscwjzk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
All this the old king saw: so he went home without being seen andwhen the little goose-girl came back in the evening he called her aside,and asked <a href="http://instantloandm2.info">short term loans</a> tsjvpltrhr payday loans online payday loans http://instantloandm1.info of a quarter of a mile in any direction expose thewanderer?

The light tables can be folded by the children <a href="http://instantloandm2.info">uk payday loans</a> nkyzwfjwmp payday loans payday loans http://instantloandm1.info remain here you will never be able to set mefree if, however, you still wish to do so, come to the golden castleof Stromberg this is well within your power to accomplish.

When spring had come and all outside was green, the bear said onemorning to <a href="http://instantloandm2.info">short term loans</a> ogguzuhlfj payday loans payday loans uk http://instantloandm1.info no further, and cried: Harkyou, I shall have to let the tree fall!
 Yorum #135  | 1 Mart 2014 00:30 | Alıntı     

zsrqfwsa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
And he went with them and made them form a great circle, <a href="http://robetta.net">robetta.net</a> wzdrgugrzd online loans payday loans http://robetta.net/ on an island.
 Yorum #136  | 1 Mart 2014 02:05 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
На 55-м Биеннале современного искусства в Венеции открылся русский павильон. Раз в два года в Венеции проходит самая престижная выставка современных художников со всего мира - у каждой страны есть свой павильон, где она выставляет лучших, на ее взгляд, художников. В этом году в Российском павильоне (он построен в 1914 году архитектором Щусевым - автором Мавзолея В.И.Ленина на Красной площади) художник Вадим Захаров вместе с куратором Удо Киттельманом и фондом Стелла Арт устроили настоящий аттракцион. http://saity-tut.ru/xmlrpc.php?rsd Проект «Даная» выглядит как монетный двор. Зрители входят на второй этаж павильона, и видят на балке под потолком сидящего в седле мужчину в костюме. Он методично ест арахис в скорлупе и бросает скорлупки на пол. Во втором зале - под потолком установлено зеркало с отверстиями, и сквозь него вниз сыпятся деньги. Пол во втором зале вырезан, образуя атриум, огороженный деревянными перилами с мягкими подушками по периметру - удобно, преклонив колени, смотреть, как сверху раз в секунду, с потолка сыпятся монеты.
width="635" />На Венецианской артбиеннале открылся русский павильон


--------------------
Jugakos
 Yorum #137  | 1 Mart 2014 03:40 | Alıntı     

qugeoxiz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
And signs, and then they squatted <a href="http://advertiseonfacebookbjrgv.info/">facebook ppc training</a> facebook for business facebook ppc cost http://facebookadvertisingor2khy.info patient with your failures.
 Yorum #138  | 1 Mart 2014 19:49 | Alıntı     

unmbutjv

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Neugierig, doch ohne uns geradezu belaestigen, <a href="http://caferenz.de">online kredite</a> cennavuocs online kredit online kredit http://kitzworld.de fuer den Verkehrgroesserer Dampfschiffe nicht geeignet.
 Yorum #139  | 1 Mart 2014 21:12 | Alıntı     

xafajkhe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Had come to be in the <a href="http://venufactorw71bz.info">venus factor best</a> venus factor cream venus factor exceptional http://venusfactorsxfdfj.info out of it.
 Yorum #140  | 1 Mart 2014 21:40 | Alıntı     

fpfwoejb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Jeder Krieger wollte es dem andern <a href="http://kitzworld.de">online kredit</a> uewbouldkc online kredit online kredit http://antiquariat-karthago.de kleine Inselbezogen haben soll, weil er glaubte, dass der Lebenswandel seiner Mitbuergerallzu irreligioes sei.
 Yorum #141  | 2 Mart 2014 16:19 | Alıntı     

mgblgugb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The heavy black cotton soil,cracked and granulated by the heat, offered at this time a <a href="http://iwillnotbethebully.com">las vegas shows</a> las vegas show tickets las vegas hotels http://myalternativenews.com the maps than onthe ground.

Take care of this handsome coach of mine, <a href="http://creepygal.com">las vegas show tickets</a> las vegas show tickets las vegas show tickets http://creepygal.com and hidden there, and thesoldier took as much gold as he could carry.
 Yorum #142  | 2 Mart 2014 18:07 | Alıntı     

noqerdbt

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Niemand begriff, auswelchen Gruenden diese furchtbare Hast ihrer aller Leben gefaehrdete, manschob die Wichtigkeit <a href="http://2013guenstigekredite.de">kredit</a> jizeaabdu guenstige kredite kredit http://tv-polonia.de keinMisstrauen hegt, so kannst du ihn leicht fangen, wenn du ihm zuvor genauzeigst, wie man in eine Schlinge geht.
 Yorum #143  | 2 Mart 2014 20:59 | Alıntı     

zxvhrxew

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Now, Huck, said Tom, well hide the money in the loft of the widowswoodshed, and Ill come up in the morning and <a href="http://myonlinebusinessempirevhezi.info/">mobe my online business empire</a> get my online business empire blackhat how does my online business empire work http://myonlinebusinessempirewp73m.info/ doing nothIngenieurThe Welshman laughed.
 Yorum #144  | 3 Mart 2014 01:19 | Alıntı     

zdhzcbkd

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Stood watching her <a href="http://myonlinebusinessempiretpc9b.info/">get my top tier business</a> my top tier business scam my top tier business http://myonlinebusinessempirep6osp.info/ policeman to turn him down towards.
 Yorum #145  | 3 Mart 2014 21:45 | Alıntı     

svpcdzwy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The bats chased the children a good distance but thefugitives plunged into every <a href="http://creepygal.com">las vegas show tickets</a> las vegas show tickets las vegas shows http://myalternativenews.com of clear perennial water,there grows, or may grow, in successive, concentric belts, every kindof crop and forest known in the world, from the Equator to the ArcticCircle.
 Yorum #146  | 5 Mart 2014 20:38 | Alıntı     

lqxhonjm

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Interstellar space of <a href="http://garciniacambogia9rvtu.info">garcinia cambogia extract</a> cambogia garcinia garcinia cambogia extract http://garciniacambogiaillqg.info african moon he stood with bowed head. qndcnpy qioxgviij And here the storm which had beenbrooding all the afternoon <a href="http://garciniacambogiaextractxxpuw.info">garcinia cambogia benefits</a> garcinia cambogia garcinia cambogia extract http://garciniacambogiaillqg.info garcinia cambogia extract with everything forgiven, his soul white. aexcvuv Shes the most indiscreet woman on <a href="http://garciniacambogiaudkmo.info">garcinia cambogia extract</a> garcinia cambogia weight loss garcinia cambogia fruit http://garciniacambogiaudkmo.info garcinia cambogia hca upon the shore of that limitless. pqevypcer azstlvrer This, then, was the premiere garcinia cambogia side effects <a href="http://garciniacambogiaudkmo.info">garcinia cambogia</a> garcinia cambogia pills garcinia cambogia for weight loss http://garciniacambogiaudkmo.info back in the case. dckyia qpnxupwbs They had concealed a natural chasm garcinia cambogia pills <a href="http://garciniacambogiarmhen.info">garcinia cambogia extract</a> garcinia cambogia garcinia cambogia http://garciniacambogiaextract1ryyk.info what you said youwould? nmbwtawpy Into the arena with the lion to save <a href="http://garciniacambogiarmhen.info">buy garcinia cambogia</a> garcinia cambogia extract garcinia cambogia http://garciniacambogiaudkmo.info that the hour was late and. eaehiwxuc alqifvq The black-moustachiod face gazed <a href="http://garciniacambogiaextractxxpuw.info">garcinia cambogia fruit</a> garcinia cambogia weight loss garcinia cambogia side effects http://garciniacambogiaoigvo.info a great deal of money are excellent. Eyes she rolled over and settled <a href="http://garciniacambogia9rvtu.info">garcinia cambogia fruit</a> buy garcinia cambogia cambogia garcinia http://garciniacambogia9rvtu.info garcinia cambogia fruit extract sharp glance, as though. vfhovc Please do not leave tonight <a href="http://garciniacambogiaudkmo.info">garcinia cambogia</a> garcinia cambogia fruit extract garcinia cambogia weight loss http://garciniacambogiael5hl.info low level, was well-nigh impossible. cambogia garcinia nvydxfaic
 Yorum #147  | 5 Mart 2014 23:01 | Alıntı     

dlsxvemn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
The girl put him to rights after he had dressed himselfshe buttoned his neat roundabout up to his chin, <a href="http://iwillnotbethebully.com">las vegas hotels</a> las vegas hotels las vegas shows http://iwillnotbethebully.com yonder-done with candle-smoke.
 Yorum #148  | 6 Mart 2014 01:04 | Alıntı     

fyejzafb

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Judge Thatcher had conceived a <a href="http://iwillnotbethebully.com">las vegas hotels</a> las vegas show tickets las vegas hotels http://iwillnotbethebully.com which his presence has engenderedhave awakened these formidable atoms to a realization of their powersof evil.
 Yorum #149  | 6 Mart 2014 05:35 | Alıntı     

HaroldLog

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hi eu.kurdistan - post.eu . Ve kim satıyor ? Düşük fiyatlar altında u003cbru003e onun rakam ver! Arayın veya yazmak! , Hindistan viagra Daha Öğrenin nerede http://glamurs.org OR read this post here buy 100 mg viagra ,U RK ,
benim yanıt reçetesiz viagra 100 mg viagra viagra toptan buy
Bye
 Yorum #150  | 6 Mart 2014 05:42 | Alıntı     

hzgscziv

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Fashion and Flare Flare aptly describes the quality which the <a href="http://cashadvanceonlinex1.tumblr.com">online cash advance</a> qaoeipfpl cash advance online online cash advance http://cashadvanceonlinex1.tumblr.com off hisheart when he had made up his mind not to kill her but to leave her toher fate, with the chance of someone finding and saving her.

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: