Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürdistan Sorunu-Arzu YILMAZ  


24-12-2012, 10:34 Kategori: Analiz  
Kürdistan Sorunu-Arzu YILMAZ

Ankara Üni., SBF, Doktora Öğrencisi


Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturmakta fayda var. Türkiye’nin “Kürt sorunu” olarak tartıştığı çözümsüzlüğün adı, Kürtlerin önemli bir çoğunluğu için “Kürdistan sorunu”dur. Türkiye, sınırları içindeki Kürtlerin nasıl yönetileceğine ilişkin bir arayış içindeyken; Kürtler, Kürdistan’ın nasıl yönetileceğini tartışıyor. Bu iki farklı çerçeveden hareket eden tarafların nihayetinde bir çözüme ulaşması kolay görünmüyor. Çünkü tarafların beklentilerinin kapsama alanları farklı. Nitekim, bugüne kadar ortaya konan çabaların boşa çıkması da bu yüzden.

“Kürt sorunu”nda geldiğimiz nokta malum; peki, “Kürdistan sorunu”ndaki son durum ne?

Irak’ta Kürtler, Bağdat yönetimiyle devam eden mücadeleye rağmen, Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) altında bir devletleşme sürecine girdi. Kürdistan Demokrat Parti (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında kurulan denge, bir devletin varlığından şüphe ettirmeyecek ölçüde her türlü egemenlik haklarını kullanıyor. Ancak klasik anlamda bu hakların korunması için gerekli sayılan “askeri güç” henüz oluşturulamamış durumda. Türkiye ile sınır bölgelerdeki PKK hakimiyeti hâlâ sürerken, Irak Anayasası’nın 140. maddesine göre tartışmalı olan bölgelerde güvenlik bir türlü sağlanamıyor.

KBY Başkanı Mesud Barzani, bu eksikliğe işaret eden bir soruya şöyle yanıt veriyor: “Exxon Mobile ile yaptığımız anlaşma güvenliğimiz için askeri güçten daha büyük bir garantidir”. Barzani’nin bu sözleri meselenin uluslararası boyutuna işaret ediyor. Kürdistan’da söz sahibi olmak istiyorsan serbest piyasa koşullarıyla uyumlu olacaksın; egemenliğin en önemli parametresi “tanınma” her şeyden önce bu şarta bağlı işliyor. Nitekim, Türkiye de bu yolla KBY için tehdit olmaktan çıkıyor. Yakın dönemin “kırmızı çizgileri” unutulup ekonomik fırsatların yaktığı “yeşil ışık”la işbirliği her geçen gün gelişiyor. Hatta, Türkiye Bağdat’a karşı Erbil’i savunur duruma bile gelebiliyor.

Ya Suriye?

Suriye’de son bir yılda meydana gelen gelişmeler ise ikinci bir örneğin hayata geçmekte olduğunu gösteriyor. Otonom ya da federal, nihayetinde Kürtler çoğunluğu oluşturdukları topraklar üzerinde söz sahibi olma yolunda hızla ilerliyor.

Türkiye en başta Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun ağzından “Suriye’de Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkına saygı duyuyoruz. Ancak PYD, PKK’den bağımsız olduğunu açıklasın” demişti. Bugün geldiğimiz noktada ise, bu kez Başbakan Erdoğan’ın ağzından, “Suriye’de böyle bir senaryoya izin vermeyiz” deniliyor.
Açık olan şu ki, gelişmeler Türkiye’nin umduğu gibi seyretmedi. Aslında Türkiye de bir “Kürdistan sorunu” olduğunun farkında olarak, Suriye Kürdistanı’nda egemenliğin kim tarafından ve nasıl kullanılacağına müdahil olmak istedi. Ancak “Kürt sorunu” rezervleriyle “Kürdistan sorunu”na yaklaşınca sonuç alamadı. Avantajına çevirebileceği bir fırsatı kullanamadı.

Türkiye kabul etse de etmese de PKK yalnızca Kürt sorununun değil, aynı zamanda Kürdistan sorununun da bir parçası. Üstelik, başka hiçbir siyasal aktörün sahip olmadığı ölçüde Kürtlerin yaşadığı coğrafyada örgütlü ve mobil bir güce sahip. Nitekim, Suriye’de merkezi otoritenin bıraktığı boşluğu hemen doldurma kabiliyeti gösteren tek grup PYD oldu. Bu kabiliyetin Esad güçlerinin gösterdiği toleransla açıklanması yetersiz kalır. Çünkü, sözkonusu yalnızca silahlı birimler değil, aynı anda idari ve eğitim gibi alanlarda sistemi işletecek kadroların işe koyulmasıydı, ki PYD bunu başardı. Barzani’nin işaret ettiği “Suriye Kürdistanı realitesi”nin bu olduğu gözden kaçmamalı.

5.8.2012 tarihli Radikal İki’de, Türkiye’nin PYD’yi dışlamak yerine içselleştirmesinin daha akılcı olacağını; ABD’nin çıkarlarını gözeterek böyle bir yola girmesinin sürpriz olmayacağını yazmıştım. Katar süreciyle ortaya çıktı ki ABD, PYD’nin Suriye Koalisyonu’na dahil olmasında kararlı. Nitekim, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Abdulbasit Seyda bile, Resulayn’da Kürtlere yönelen saldırıları kastederek “Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altında onaylamadığımız şeyler oluyor” demek zorunda kaldı.

Yeni aktör

Gelinen son noktada PYD-ÖSO arasındaki çatışmalar dinerken, Esad değişen koşullar üzerine silahlarını her iki gruba yönlendirdi. Öte yandan, Erbil’de toplanan Kürt Yüksek Konseyi Suriyeli silahlı Kürt grupların (peşmerge ve gerilla) birleştirilmesine, dış ilişkilerde eşgüdüm sağlanmasına karar verdi. KBY ise Suriye Kürdistanı sınırında iki kapı birden açılacağını duyurdu. Özetle, PYD’nin de dahil olduğu Suriye Kürtleri, Kürdistan coğrafyasında yeni bir aktör olarak belirginleşti.
Türkiye bu yeni aktörü, tıpkı KBY’yi benimsediği gibi, benimseyecek mi? Bunu zamanla göreceğiz. Şimdilik “Kürt sorunu” pozisyonundan vazgeçmemekte kararlı görünüyor. Nitekim, çözüm planı diye servise sunulan yine silahların bırakılması, yönetim kadrosunun üçüncü ülkeye gönderilmesi formülü.

“Kürdistan sorunu” çerçevesinden bakıldığında PKK’nin silahları bırakması şurada dursun, Suriye’de düzenli bir askeri güç oluşturma yoluna girdiği görülüyor. Yönetim kadrosuna gelince, Türkiye ve KBY’den sonra bir üçüncü ülke ihtimali elbette var; ama Polonya ya da Beyaz Rusya değil, Suriye Kürdistanı.
AKP bunu bilmiyor mu? Tabii ki biliyor. Belki de onun için BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmaya girişiyor. Yani, bir anlamda onlara da “madem öyle, siz de gidin” diyor.

Radikal2


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 46776   |   Yorum: (3169)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #121  | 4 Nisan 2014 02:32 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Сайт знакомств покров Знкомства город скалат Знакомства г вознесенское Секс знакомства г спас-деменск

Jolly ru знакомства Интим куйбышев Гей знакомства через веб камеру Icq познакомлюсь Сайт знакомств жуковский

Знакомство ищу пару москва Как правильно знакомится с девчонкой Казахстан знакомства аксу Знакомства секса аксай Интим знакомства г алатырь

Знкомства город шебекино Секс знакомства город саха-якутия Секс знакомства г усть-кан Знакомства по занятиям

Знакомства с ростовским армянином Интим знакомства г здвинск Сайт знакомств орехова зуева Сайт секс знакомств верховье Сайт интим знакомств плавск

Сайт знакомства для инвалидов в ташкенте Интим г выгоничи Знакомства для интима грязовец

Знакомства на мтс кубань Интим г мраково Сайт знакомств ленинское Знакомства на ночь в городе владимире Лучшая служба знакомств с иностранцами

Порно знакомства геи трансы Знакомства для секса староминская Интим знакомства химки Знкомства город черемхово Знакомства для секса первомайское
 Yorum #122  | 4 Nisan 2014 06:22 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #123  | 4 Nisan 2014 09:52 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Знакомства любителей секса москва Секс знакомства красный кут Знакомства с обнажеными девушками

Марий-эл сайты знакомств Интим г вознесенск Интим знакомства г корюковка

Знакомства для интима кирово-чепецк Знакомства г пено Секс знакомства в павлодаре

Интим знакомства г верхнеднепровск Сайты секс знакомств кирова Интим знакомства г дубна Сайт интим знакомств псков

Интим знакомства красилов Сайты знакомств разных возрастов Познакомиться для ебли Познакомлюсь с девушкой пышных форм Знакомства украина херсон девушки

Интим знакомства город переяславка Знакомства кишенев Какой сайт знакомств самый лучший Знакомства в китае Знакомства казачинское

Ствия интернет знакомства Интим город кугеси Бисексуалы знакомство украина Гей знакомства ижевск доска

Секс знакомства город гдов Парапознакомитьсясмужчиной Секс знакомства в сумах

Интим знакомства город забарье Знакомства для интима дедовск Интим знакомства новая усмань Секс знакомства климовка
 Yorum #126  | 4 Nisan 2014 11:21 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #129  | 4 Nisan 2014 15:04 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Гей саты знакомств Секс знакомства ершичи Сайт секс знакомств гусиноозёрск

Сайт знакомств украинский портал Секс знакомства города котлас Знакомство г орел Знакомства на куличка

Интим ульяново Сайт знакомства шаблон Знакомства для секса заречье Знакомства для секса большое село Интим г первомайский

Знакомства с мамой для секса Знкомства город инза Интим инта Секс знакомства гагарин

Знакомства жажда любви Знакомства в синей птице Знкомства город жиратино

Сайт секс знакомств славянка Знакомства для интима облучье Знакомства для интима берислав Знкомства город чамзинка

Закрытые сайты знакомств Интим знакомства г южноукраинск Ужгород знакомство Богатый жених знакомства Секс знакомства госпожа раб

Сайты для реального секс-знакомства Знакомство девушками в исламе Абдулино знакомства

Знакомство город георгиевск Знакомства госпожа ищет виртуального раба Сайт секс знакомств сколе
 Yorum #130  | 4 Nisan 2014 15:05 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #131  | 4 Nisan 2014 15:22 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
 Yorum #132  | 4 Nisan 2014 15:31 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #134  | 4 Nisan 2014 15:44 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #135  | 4 Nisan 2014 17:47 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
 Yorum #136  | 4 Nisan 2014 18:04 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #138  | 4 Nisan 2014 18:36 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #140  | 4 Nisan 2014 18:44 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #141  | 4 Nisan 2014 22:10 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Ищу знакомства с женщинам Интим якутск Интим тверская область Знакомства москва хоккей

Знакомство с женщиной из томска Знкомства город белокуриха Знакомства для интима берегово Интим услуги усолье

Интим г краснодар Купить скрипт службы знакомств Знакомства г москаленки Сайт секс знакомств добромиль Знакомства норильск геи

Секс знакомства московская обл Познакомиться в севастополе Dating секс знакомства Знкомства город глядянское Знакомства 24 up

Интим г шелехов Интим знакомства зугрэс Что является признаком объекта Сайт знакомства для инвалидов в ташкенте Хочу познакомиться с семинаристом

Знакомства для секс в душанб Служба знакомств с геем Сайт интим знакомств горняк

Г клин московская область знакомства Интим город батагай-алыта Интим знакомства трансы Сайт секс знакомств переволоцкий

Знакомства замужние москва Секс знакомства тавда Сайт знакомств богодухов Знакомство по интернету юлия шилова

Интим город переяслав-хмельницкий Сайт секс знакомств счастье Знкомства город кременец
 Yorum #142  | 5 Nisan 2014 03:43 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Знакомства в воскресенске галя Свингер пары для знакомства Знакомства с эмо-боями уфы

Знакомства уфе Интим г урус-мартан Интим знакомства город каменногорск Интим г эссо Интим город сонково

Бар знакомств Секс знакомства город тысменица Знакомства вич-инфицированных

Сайт знакомств токаревка Знакомства точка Знакомства в данилове Секс знакомства гороховец

Знкомства город белая холуница Транссексуалы встреча знакомства Знакомства из краматорска

Галактика знакомства читы коды Всеволод знакомства Знакомства города орла

Знакомства тамбов свинг Интим знакомства город шелаболиха Icq знакомства Секс знакомства г жидачов Секс знакомство салехард

Интим город романовка Знакомста с готами Знакомства с целью занятся сексом в москве Секс знакомства г свеча Знакомства г калининское

Интим город оленино Интим знакомства город семилуки Сайт интим знакомств свирск

Легкий способ познакомиться с девушкой Интим знакомства шолоово Интим знакомства боготол Эротические знакомства в омске
 Yorum #143  | 5 Nisan 2014 06:40 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,
 Yorum #147  | 5 Nisan 2014 08:10 | Alıntı     

ThomasBibe

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44702, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: