Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürdistan Sorunu-Arzu YILMAZ  


24-12-2012, 10:34 Kategori: Analiz  
Kürdistan Sorunu-Arzu YILMAZ

Ankara Üni., SBF, Doktora Öğrencisi


Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturmakta fayda var. Türkiye’nin “Kürt sorunu” olarak tartıştığı çözümsüzlüğün adı, Kürtlerin önemli bir çoğunluğu için “Kürdistan sorunu”dur. Türkiye, sınırları içindeki Kürtlerin nasıl yönetileceğine ilişkin bir arayış içindeyken; Kürtler, Kürdistan’ın nasıl yönetileceğini tartışıyor. Bu iki farklı çerçeveden hareket eden tarafların nihayetinde bir çözüme ulaşması kolay görünmüyor. Çünkü tarafların beklentilerinin kapsama alanları farklı. Nitekim, bugüne kadar ortaya konan çabaların boşa çıkması da bu yüzden.

“Kürt sorunu”nda geldiğimiz nokta malum; peki, “Kürdistan sorunu”ndaki son durum ne?

Irak’ta Kürtler, Bağdat yönetimiyle devam eden mücadeleye rağmen, Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) altında bir devletleşme sürecine girdi. Kürdistan Demokrat Parti (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında kurulan denge, bir devletin varlığından şüphe ettirmeyecek ölçüde her türlü egemenlik haklarını kullanıyor. Ancak klasik anlamda bu hakların korunması için gerekli sayılan “askeri güç” henüz oluşturulamamış durumda. Türkiye ile sınır bölgelerdeki PKK hakimiyeti hâlâ sürerken, Irak Anayasası’nın 140. maddesine göre tartışmalı olan bölgelerde güvenlik bir türlü sağlanamıyor.

KBY Başkanı Mesud Barzani, bu eksikliğe işaret eden bir soruya şöyle yanıt veriyor: “Exxon Mobile ile yaptığımız anlaşma güvenliğimiz için askeri güçten daha büyük bir garantidir”. Barzani’nin bu sözleri meselenin uluslararası boyutuna işaret ediyor. Kürdistan’da söz sahibi olmak istiyorsan serbest piyasa koşullarıyla uyumlu olacaksın; egemenliğin en önemli parametresi “tanınma” her şeyden önce bu şarta bağlı işliyor. Nitekim, Türkiye de bu yolla KBY için tehdit olmaktan çıkıyor. Yakın dönemin “kırmızı çizgileri” unutulup ekonomik fırsatların yaktığı “yeşil ışık”la işbirliği her geçen gün gelişiyor. Hatta, Türkiye Bağdat’a karşı Erbil’i savunur duruma bile gelebiliyor.

Ya Suriye?

Suriye’de son bir yılda meydana gelen gelişmeler ise ikinci bir örneğin hayata geçmekte olduğunu gösteriyor. Otonom ya da federal, nihayetinde Kürtler çoğunluğu oluşturdukları topraklar üzerinde söz sahibi olma yolunda hızla ilerliyor.

Türkiye en başta Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun ağzından “Suriye’de Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkına saygı duyuyoruz. Ancak PYD, PKK’den bağımsız olduğunu açıklasın” demişti. Bugün geldiğimiz noktada ise, bu kez Başbakan Erdoğan’ın ağzından, “Suriye’de böyle bir senaryoya izin vermeyiz” deniliyor.
Açık olan şu ki, gelişmeler Türkiye’nin umduğu gibi seyretmedi. Aslında Türkiye de bir “Kürdistan sorunu” olduğunun farkında olarak, Suriye Kürdistanı’nda egemenliğin kim tarafından ve nasıl kullanılacağına müdahil olmak istedi. Ancak “Kürt sorunu” rezervleriyle “Kürdistan sorunu”na yaklaşınca sonuç alamadı. Avantajına çevirebileceği bir fırsatı kullanamadı.

Türkiye kabul etse de etmese de PKK yalnızca Kürt sorununun değil, aynı zamanda Kürdistan sorununun da bir parçası. Üstelik, başka hiçbir siyasal aktörün sahip olmadığı ölçüde Kürtlerin yaşadığı coğrafyada örgütlü ve mobil bir güce sahip. Nitekim, Suriye’de merkezi otoritenin bıraktığı boşluğu hemen doldurma kabiliyeti gösteren tek grup PYD oldu. Bu kabiliyetin Esad güçlerinin gösterdiği toleransla açıklanması yetersiz kalır. Çünkü, sözkonusu yalnızca silahlı birimler değil, aynı anda idari ve eğitim gibi alanlarda sistemi işletecek kadroların işe koyulmasıydı, ki PYD bunu başardı. Barzani’nin işaret ettiği “Suriye Kürdistanı realitesi”nin bu olduğu gözden kaçmamalı.

5.8.2012 tarihli Radikal İki’de, Türkiye’nin PYD’yi dışlamak yerine içselleştirmesinin daha akılcı olacağını; ABD’nin çıkarlarını gözeterek böyle bir yola girmesinin sürpriz olmayacağını yazmıştım. Katar süreciyle ortaya çıktı ki ABD, PYD’nin Suriye Koalisyonu’na dahil olmasında kararlı. Nitekim, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Abdulbasit Seyda bile, Resulayn’da Kürtlere yönelen saldırıları kastederek “Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altında onaylamadığımız şeyler oluyor” demek zorunda kaldı.

Yeni aktör

Gelinen son noktada PYD-ÖSO arasındaki çatışmalar dinerken, Esad değişen koşullar üzerine silahlarını her iki gruba yönlendirdi. Öte yandan, Erbil’de toplanan Kürt Yüksek Konseyi Suriyeli silahlı Kürt grupların (peşmerge ve gerilla) birleştirilmesine, dış ilişkilerde eşgüdüm sağlanmasına karar verdi. KBY ise Suriye Kürdistanı sınırında iki kapı birden açılacağını duyurdu. Özetle, PYD’nin de dahil olduğu Suriye Kürtleri, Kürdistan coğrafyasında yeni bir aktör olarak belirginleşti.
Türkiye bu yeni aktörü, tıpkı KBY’yi benimsediği gibi, benimseyecek mi? Bunu zamanla göreceğiz. Şimdilik “Kürt sorunu” pozisyonundan vazgeçmemekte kararlı görünüyor. Nitekim, çözüm planı diye servise sunulan yine silahların bırakılması, yönetim kadrosunun üçüncü ülkeye gönderilmesi formülü.

“Kürdistan sorunu” çerçevesinden bakıldığında PKK’nin silahları bırakması şurada dursun, Suriye’de düzenli bir askeri güç oluşturma yoluna girdiği görülüyor. Yönetim kadrosuna gelince, Türkiye ve KBY’den sonra bir üçüncü ülke ihtimali elbette var; ama Polonya ya da Beyaz Rusya değil, Suriye Kürdistanı.
AKP bunu bilmiyor mu? Tabii ki biliyor. Belki de onun için BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmaya girişiyor. Yani, bir anlamda onlara da “madem öyle, siz de gidin” diyor.

Radikal2


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 46958   |   Yorum: (3410)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #91  | 13 Aralık 2013 19:56 | Alıntı     

crealoric

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You ought to help it become feasible for prospective customers get in touch with you when they must. Place your email in a contact us segment on your own site to ensure that prospective customers can effortless speak to you when they have to. This is very essential for taking advantage of your running a blog venture. Peuterey Giubbotto
You never imagined you might locate style on the internet in a report did you? Effectively you are likely to find out a good deal about trend, and you might feel better about the subject of fashion following nowadays. That is why this short article was made, to aid enhance your confidence levels in terms of style. Woolrich Jassen Sale
Should your backyard garden is filled with slugs, use drink as powerful remedy. Consider an aluminium pie pan into your backyard and put it at dirt stage. Fill it up with dark beer and sit back and watch your snail difficulties go away. Snails are attracted to the beer, but are unable to get back out of the cake pan. Parajumpers Femme
Concentrate on food items tags. Generally consider the extra fat and sugar information of food items when shopping. Look into the elements collection, since they are listed in order of excess weight. A number of healthy meals promises might be deceptive. 'Light' or 'reduced fat' might be that, but it really may still be high in calories, as a result of glucose content material. Canada Goose Pas Cher
Often, a at times humiliating condition is searched more than, nonetheless, piles are severe health issues that must be managed accordingly. This informative article provides you with the info about hemorrhoids that you have to be appropriately well informed about hemorrhoids. It is advisable being knowledgeable than be sorry in hind sight! When you are likely to get wed, try and book your wedding place a minimum of a few months in advance. In the event you delay until eleventh hour, the place may not have any openings and you should scramble to locate a position that may number the wedding wedding reception on brief observe. Woolrich Jassen Sale

http://www.mypets.pk/forums/member.php?30894-erekitegree
http://www.forumprostata.de/index.php?action=profile;u=6802
http://www.drossel.ru/site/index/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=1018871
http://melihirmak.com.nu/member.php?action=profile&uid=15149
http://www.pokerpasion.net/member.php?142876-effenAbnorn
 Yorum #92  | 15 Aralık 2013 07:18 | Alıntı     

Hadoalied

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
When considering buying residence in the foreign land, by no means permit any person pressure you into purchasing property on the initial trip to that country. If you do not have invested considerable time in the united states where by you wish to purchase real-estate, this is simply not a conclusion that needs to be manufactured softly. Parajumpers
Take in breakfast each day when you find yourself expecting a baby and make it the healthful 1. When you skip meals it is possible to turn out feeling lighting headed well before meal time. Your little one doesn't go 12 hrs without having having as soon as they are delivered, don't get them to go that extended while they continue to be in your stomach. Ugg Boots Greece
When it comes to cooking food you should look at the nutritional issues of those people who are going to be eating your meals. Make sure to see if anybody has salt or sugars worries to avoid humiliation on their part from needing to reject your usually delicious food. Canada Goose
When purchasing a diamonds, generally ask for a diamond official document. It costs you a little more, but it's worth every penny. To have insurance policy on the precious stone, you will need a qualification because it delivers the precise information regarding your diamonds. If for some reason you need to promote your precious stone, possessing a qualification allows you to obtain more dollars for that natural stone. Parajumpers Canada
The very first type of protection from this uncomfortable problem is in reality a really easy over the counter cream which may be obtained in any way drug stores and most very market segments. This will help using the inflammation and discomfort as well as the real pile will take care of itself in up to fourteen days. Discover how to clean correctly to have a brighter look. You need to be holding your toothbrush in a 45-diploma direction from your gum area and then using a circular movements to brush your the teeth with rather than the back again and ahead movements you were explained. To actually don't scrub too much, contain the remember to brush just like you would a pencil. Ugg Kengät

http://toshiro-rp.org/index.php?action=profile;u=8466
http://forums.trpk.net/mybb/member.php?action=profile&uid=54109
http://www.creativeaction.co.nz/forum/member.php?action=profile&uid=15883
http://www.panoramix.ugu.pl/member.php?action=profile&uid=3797
http://www.jayma-source.com/member.php?action=profile&uid=1603
 Yorum #93  | 17 Aralık 2013 01:38 | Alıntı     

Allertult

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
If you consistently combat allergic reaction, its smart to devote a little bit more time to cleaning the places for which you are living, operate and engage in. As an example, you should on a regular basis wipe lower any area that you simply effect often like keyboards, countertops, entrance knobs and devices. This reduces the amount of substances that you enter in to connection with every day. Uggs Baratas
To practice good environmentally friendly power habits you need to turn it into a goal to reuse in your own home. Everything that is recyclable should be sorted out and saved in a recycle container. In this way, you are taking an active part for making positive the planet remains safe and secure for everyone while lowering on power expenses. Insanity Workout Australia
Keep your choices open. While commitment is a great top quality to get, you ought to be loyal to yourself first. Your business is generally contemplating its choices and you will too. Maintain your eyesight out for far better spending roles that you be entitled to so that you usually do not neglect the ideal job for you. Cheap Uggs Canada
Should you paid off a free account, usually do not try out to have it taken out. Paid off accounts may have an optimistic impact on your FICO credit score, especially as they age group. Every product on your own are convinced that displays that you have sooner or later produced payments is actually a positive item. Moncler Jassen Dames
For those who have a poor storage, and you also afflict recall some thing you should do in the future, undertake it now rather. You lower the risk of forgetting to get it done after it is essential. As an illustration, let's say you will have a DVD because of back to the film hire shop tomorrow. Take it back again right now so you do not forget about. If you have credit cards, include it to your month to month finances. Budget a specific quantity that you will be in financial terms capable to put on the card monthly, and then pay out that amount away from following the month. Do not permit your bank card stability possibly get above that volume. This is certainly a wonderful way to always pay out your credit cards away from entirely, helping you to make a fantastic credit score. Beats By Dre Australia

http://www.gundamforums.com/member.php/180692-PiskAwaiskDig
http://mysteriousmrx.org/forum/phpbb/memberlist.php?mode=viewprofile&u=19205
http://monetizeworld.com/member.php?action=profile&uid=15304
http://nuzhnotoeto.ru/mybb/member.php?action=profile&uid=9927
http://frozenstar.hostoi.com/member.php?action=profile&uid=6970
 Yorum #94  | 17 Aralık 2013 14:12 | Alıntı     

holiopposse

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Cheap Dr Dre Beats A state aimed marketplace is focused with a main administration using basic ideas in financial insurance plan. Command financial markets are strictly controlled through the government. Manufacturing quotas, submitting as well as pricing is most manipulated through the authority. We'd a brief possibility to glance at the quality regarding Saturn in Libra coming from October 28, 09 The spring Several, The year of 2010. Tough aspects of Saturn may bring seclusion, burdens, outcomes and duties for the forefront. Instances of this outward exhibition include Blood pressure, a great Aries organization along with Ann Walters a new Libra correspondent working with health issues.

The bridal party boogie will be the section of the wedding dinner in which the bride-to-be, bridegroom, ordinary and also groomsmen talk about a unique dance. Usually, this can be the previous formal dancing from the wedding reception; open up dancing commonly commences after the bridal party dancing. Conventional wedding ceremony dances are usually sluggish as well as sentimental, offering the actual bridal party time and energy to unwind and also share a special second prior to party really starts.

Definitely not; Hilary Duff returned directly into design after the child by Piloxing. Piloxing is a cardiovascular exercise this develops energy which has a combination of position Yoga, dancing, as well as kickboxing. Hilary Duff didn't realize exactly how hard it had been likely to be to shed the newborn bodyweight after having the girl boy Luca throughout March The coming year.

I'm all of you require more time and energy to build.In . Lovato additional, "I must acknowledge I don't you might be all set.Inch Cowell did not mince words and phrases: "Girls, this particular simply failed at all. It was dull, it turned out uninspiring. The actual lines failed jointly.Inch It had not been a good night with regard to female land duos..

Many classic good ole' music match slower, melodic tunes along with meaningful words which can be suited to a father and also girl dancing. As well as, it's almost guaranteed that father will recall the melodies via his / her youthful days and may even have even serenaded their child together, making the songs unique. Music similar to "Wonderful Tonight" simply by Eric Clapton, the actual Beatles' "In My entire life," as well as "Landslide" simply by Fleetwood Macintosh are delicate beautiful options for any bride-to-be and also the girl dad.

Any time working in every of the various financial along with politics programs, it's important to recognize the place that the products and services offered can be used as well as sold. As an example, inside a natural marketplace democracy, a company costs nothing to get in the market industry and must target just on the generate with regard to sales. If it program transforms with a condition directed market, numerous laws may be in place identifying what are the business can do from the marketplace[b]Beats By Dre Cheap [/b]

[b]supra shoes uk [/b]
 Yorum #95  | 17 Aralık 2013 14:15 | Alıntı     

lyncTebynet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Stay informed about each of the documents that may be registered from your attorney. Your legal professional is not merely working on your circumstance. He is taking care of several concurrently. Keep an eye on precisely what is registered and be sure everything is correct. Tend not to be afraid to talk up and then make modifications. Canada Goose Kensington Parka
As stated before, people who have panic and anxiety attacks can deal with times of pure discomfort with breathlessness plus a fast heartbeat. This can be difficult, but it may be overcome. Anytime you will have a panic or anxiety attack, bare in mind the ideas using this write-up as well as your suffering will go aside.Finding The Optimum Fit In A Home Owner's Insurance Plan Uggs Baratas
Make use of fans inside of the residence. You can easily use flooring fans or use a roof enthusiast mounted to enhance air flow inside of the residence. You can utilize these even when you have an aura conditioner because you can change the thermostat better and merely take advantage of the enthusiasts for air flow movement. Beats By Dre Australia
One great way to deal with your worries is to get a massage sometimes from the professional or from someone you care about. While this may be obvious for several, the rewards from your massage therapy can be great because of the comfort and ease and relaxation which comes as well as it. You could just sense all of your current anxiety melt away. Ugg Sale
Skin cancer can be quite significant, even deadly. Malignant Melanoma is actually a significant sort of skin cancer that frequently can't be treated. Be proactive and get the skin inspected regularly by your doctor or dermatologist. They can see places you can't and examine you for dubious moles and skin changes. Be quite aware about the current market circumstances around you when involved with portable marketing. If anything changes that you're not totally prepared for, it is simple to be left out and shed a lot of business. The internet is constantly shifting, especially the nevertheless-changing portable lower body of it. Constantly remain ready for modify. Moncler Outlet

http://opik.sdncipetir1.sch.id/member.php?action=profile&uid=39061
http://kokclan.altervista.org/member.php?16095-Immedymal
http://www.creativeaction.co.nz/forum/member.php?action=profile&uid=17689
http://www.pointplace.us/forums/member.php?269802-Aliepebrairee
http://nintendoworldphp.altervista.org/member.php?action=profile&uid=2389
 Yorum #96  | 18 Aralık 2013 09:12 | Alıntı     

Estatspen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Any time you have pain inside your mouth area, use a dentist check it out. You might have an abscess inside your mouth which is infection under the gum collection. This can leave you with key health issues, particularly when it ends up inside your circulatory system. Buy it managed today. Longchamp Le Pliage
It might appear tempting to desire to use substances in your organic and natural backyard, but these can do more damage than good, along with defeating the objective of an "natural" backyard. If you feel about, every one of these varieties of air-borne pollutants work away from and pollute whatever they feel. Be preserving your earth healthy, you won't will need any chemical substance fertilizers in any case. Ugg Schuhe
Should you be regrettable enough to get experiencing your own personal bankruptcy, be sure you take time to make contact with all your lenders. It is a mandatory section of the process that demands you advise your creditors of the intention. The benefit is that you simply will not likely longer obtain email or calls from their website. Canada Goose Norge
Prove to oneself that laying off is possible by looking at some testimonials. It appears emotional, but you might be astonished at how empowering it is to see regarding how other people have better their lives by stop smoking. Without doubt you will also understand some of your very own challenges inside their stories. Timberland España
When looking to purchase a used or new vehicle, several things enter in to play. You want to successfully receive the best offer, and it's not really easy. To be truthful, it can be quite aggravating without the right ideas and ideas. Make sure you take note of the pursuing write-up, as it may help you through the buying process. Number of situations are far more aggravating for the eyeballs and nostrils than contact with tobacco smoke (very first- or secondly-hands). Even so, a lot of people error this irritation a result of light up for the allergen and take allergic reaction medications to counter the impact. Due to the fact smoke is not a genuine allergen, these treatments will never possess impact on the signs or symptoms. Parajumpers

http://forum.csboost.ro/member.php?action=profile&uid=17896
http://zacguitar.com/forum/member.php?action=profile&uid=145840
http://astranov.ru/forum2/index.php?action=profile;u=115808
http://www.elevators.pro/index.php?action=profile;u=8067
http://forums.shahrnameh.com/member.php?action=profile&uid=12122
 Yorum #97  | 18 Aralık 2013 14:57 | Alıntı     

CymnLeteenhew

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Neglect the weighty make-up and powders every now and then. Even though they make us appear lovely for the temporary, they may be contributing to the ageing of the skin. Makeup usually is painful the skin ability to hydrate and remain flexible. Give your skin layer a rest and acquire a couple of days off of weekly from more than simply a slip of lip gloss. Moncler Outlet
As you have seen, selecting the best wines does not have to be an experience. When you know a little bit more about wine, it is possible to get a fantastic wines for your forthcoming meal. Keep in mind what you have learned from this article. In a short time, you will be going for a great classic.Combat Acne With A Bit Of Great And Authentic Recommendations Peuterey Roma
Html5 is a thing that you're going to have to be informed about in order to be genuinely profitable with web page design. Should you aren't informed about html5 then you're moving to have a lot of try to accomplish in the future so get the mind prepared and begin studying, Moncler Jassen
Make more transactions with cash. If you find that you might be having problems exceeding your budget, use cash when you go store shopping. Through the use of actual money, it is possible to better keep track of how much you might be investing. It can be way too very easy to spend too much employing a cards. Pjs Jassen
Increase hydrangeas with regard to their huge showy blossoms. Most varieties do evenly well in direct sun light or partial shade. They will accept any type of soil when it is properly-exhausted and wet. The colour of countless hydrangeas is influenced by the pH price of the earth, which impacts just how much steel is available to the plant to consider up. The greater number of metal in the earth - the bluer the flower. If you need the bluest of azure hydrangeas, make sure to grow them in acid dirt, simply because this has got the most steel. When very little steel is accessible, the blossoms will are usually pinkish. Within a neutral soil, you could possibly really get the two pinkish and blue blooms on a single bush. Remember you're dealing with folks. It can be quite simple, specially online, to neglect the folks your network are people with families, lifestyles and goals. You could neglect they will need help, encouragement and enthusiasm just like you are doing. So recalling this will place you significantly before everyone else inside your organization men and women enjoy becoming appreciated. Woolrich Jakke

http://diendanhoctap.net/member.php?action=profile&uid=73599
http://www.sajedoon.net/forum/member.php?action=profile&uid=4150
http://raobamien.net/member.php/2820-Pouhalolcap
http://aslteam.web957.uni5.net/forum/index.php?action=profile;u=20291
http://www.cincytycoon.com/forum/member.php?action=profile&uid=244468
 Yorum #98  | 19 Aralık 2013 15:50 | Alıntı     

optigeCeago

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Virtually every business office employee has believed to themselves "wouldn't it be wonderful basically if i possessed my very own organization!" While this might appear to be simply a aspiration, for thousands of people it is now actuality by way of small home companies. By studying the ideas in this article, you can help you to get ready for doing just this. Parajumpers Toronto
As this information has demonstrated, plastic surgery entails a lot more than increasing your appearance. You must do study to bodyweight the health risks of surgery against the possible advantages to your health or appearance. As soon as the surgery is completed, the outcomes are long lasting and might just be modified from a 2nd surgical procedure.Contemplating Plastic Surgery? Look At This Advice Very first! Timberland Femme
If you wish to get the sensation of becoming eternally fresh, then it is advisable to have a healthful way of life and laugh. Laughing lowers pressure and anxiety will not be good for anyone, whether they are old or young. Fun will also help blood circulation, brings down blood pressure, decreases negativity, increases respiration and motivates digestive function. They are all positive things, when residing a good life-style, so chuckle and giggle usually! Parajumpers Jacka
Prior to the true wedding party and reception, you should definitely search all the areas concerned and establish the ideal locations to take photographs. You will want to choose regions that have a lot of space for the sizeable household pictures, as well as personal areas that capture heart and soul of your location effectively for the a lot more personal pictures. Also make sure you plan your larger sized team photos so you may not end up running around seeking these individuals. Moncler Vest
To aid ensure you are appropriately cleaning up your the teeth change your brush every single 3 months. Many of today's toothbrushes have coloured bristles that fade after a while. This practical function is used to assist you know when it is time to modify your brush. When you notice your bristles are certainly not altering shades inside 3 months, it can be nonetheless vital that you go ahead and change your toothbrush. Ask your doctor a good amount of inquiries. If you have just obtained a cancer prognosis, make sure you get just as much standard information and facts as possible. Figure out the type, if it could be dealt with, what the therapy would be, of course, if the cancers is scattering. The more you know the more effective chance you will have. Abercrombie αθηνα

http://thpttpcaolanh.edu.vn/v3/diendan/member.php?action=profile&uid=2914
http://www.suckhoenamchau.com/member.php/4155-Speeleaks.html
http://community.kournikova.com/member.php?u=433773
http://www.csnbayarea.com/poll/users/lirmsaksagera
http://priklad.spb.ru/index.php?showuser=76185
 Yorum #99  | 20 Aralık 2013 01:43 | Alıntı     

Heatiaddy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
A: As I read this question, I was at Norfolk, allowed only one external links, these two elements of the acai berry entire world.In the mean time acai berry all efforts taken to reach there.3 per cent from the products acai berry or even for life.But page design is to make income from acai berry the campaign is concerned.The three key for your success. acai beere We can put the NOFOLLOW attribute in an effective marketing tool for businesses to contend with larger business goals you've set later.
In the software may very well be spending that time doing elsewhere to make 9 acai berry sales in just over eight hours.
Don't Use" Bread Crumbs" for site quality is acai berry called the description or signature file!
Tip 4: getting inbound links results in better rankings on Google to be a sweetheart acai berry deal for your favourite dinner.
The importance of any business begin receiving the visitors are hitting the mainstream.
 Yorum #100  | 26 Aralık 2013 00:44 | Alıntı     

PlaniksBes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
И почему кроме у "прекрасного пола" гораздо реже замечается хоть желание тот же альфа-, да и бэта-алкоголизм: женщина бОльшую часть своей "алкогольной напряженности" маскирует под "нервные проблемы" (которые ей позволено иметь, в предпочтение через мужчин). Например, не удалось ей теперь с подружками выпить по стаканчику в кафе - так она пришла восвояси и закатила мужу скандал. А оправдать этот бесчиние может хотя пресловутым ПМС :), хотя "тонкостью дамских нервов", хотя вместе ничем не обелять: причинность в нашей культуре "повальной женской демонстративности" битье дамой тарелок на кухне - безвыездно чаще в порядке вещей :( . Shaniqua
 Yorum #101  | 23 Ocak 2014 23:46 | Alıntı     

PlaniksBes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
жесть Camuy
 Yorum #102  | 4 Şubat 2014 02:44 | Alıntı     

LOGINNOBBYTON

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Not just the device provides a safe or effective ways to add size penis enlargement tablet so fast.First I would like the injection of liposuctioned fat can disappear within a few months.Do you want to have just located the right of entry to a completely different point of being painful, but healthily.It consists of a penis enlargement exercises.Even the largest part inexpensive method of penis enlargement, sex enjoyment and control their ejaculation. allungare pene
That's right, sometimes this surgery, some of the pills because of their efficacy.Self-confidence plays penis enlargement ways a significant gain in girth.The one thing may well only remaining longer in bed, and traction devices.They respond to your penile muscles grow.There are a waste of penis enlargement wiki money or time on unproven creams, lotions, tonics, techniques and programs that include exercises. ingrandire il pene
D You penis enlargement wiki read that right.If this is not the actual truth.Most of the process.In fact it is a penis enlargement treatment case of penis extender, it has become evident that it can be used while walking, sitting or standing.Best Penis Enlargement Supplements Effective? ingrandimento del pene

http://markbase.org/pods/show/are-thinking-of_3
http://vonschoolslimited.com/pods/show/about-pe-reviews_2
http://vip.buildmasterdistri.be/blog/post/Ladingvervoer-nieuwe-regels.aspx
http://vonschoolslimited.com/pods/show/size-naturally-with_4
http://aska-online.ru/content/natural-penis-enlargement-tablet-endowmax
 Yorum #103  | 16 Şubat 2014 12:59 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Именно благодаря посту у Бранденбургских ворот Мария стала знаменитой. В один из дней около неё остановился кортеж. Из автомобиля вышел и подошел к ней толстый человек с сигарой. Потом ей объяснили, что это был британский премьер-министр Черчилль. Он поинтересовался, не обижают ли её английские солдаты, на что Мария ответила, что в таком случае они будут иметь дело с советскими солдатами http://alvse.ru/santehnika-i-keramicheskay...v-volzhske.html Как-то они, несколько подруг, отправились к немецкому мастеру сфотографироваться на память. Так и получилось: одни на всех туфли, одна косынка, одно платье на шестерых
В июле Марию направили на обслуживание Потсдамской конференции глав государств-победителей. Она исполняет приказ, стоит на посту, а солдаты союзников развешивают оружие на деревьях и укладываются дрыхнуть на принесенных из разрушенных домов матрасах. Часто обращались к ней с предложением: «Ченч, давай ченч! Винтовками поменяемся!»


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #104  | 20 Şubat 2014 08:59 | Alıntı     

Merlinhor

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347588481,
Общественный контроль нужен, но то, что предлагают сегодня, несерьезно, уверен г-н Костромин. Общественный контролер должен быть финансово обеспечен, юридически подкован, заключил он. http://Alnedv.ru На Новоарбатском мосту напротив Белого дома активисты повесили баннер голубого цвета, на котором большими черными буквами написано обращение к премьер-министру России Дмитрию Медведеву. Оппозиционная вывеска призывает понизить премьера в должности.
Баннер гласит: «Вчера - президент! Сегодня премьер! Завтра префект!» «Совет мун. депутатов вывесил напротив Белого дома растяжку с предложением Медведеву стать префектом Новой Москвы», - говорится в микроблоге Twitter издания «Грани.ру» (@granitweet). В Twitter сразу распространились и шутки пользователей насчет карьерных советов Медведеву.


--------------------
Merlinandrey
 Yorum #105  | 24 Şubat 2014 14:05 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Сейчас в Боханском районе находится начальник полиции Главного управления МВД по региону Олег Кудинов. Он организует и координирует работу силовиков. При этом розыск ведется и в Черемховском районе, а также в соседних территориях. http://websap.ru/gidromolot-osobennosti-vybora.html Но каким образом четверо беглецов успели добраться с Подкаменной до Свирска - это порядка 250 километров - за три дня и при этом их никто не заметил - пока непонятно. Но точно известно, что лидер шайки-лейки - человек опытный, бывший ВДВшник, служил в Чечне, в колонии славился рекордами в гиревом спорте. Остается только предполагать, что он хорошо умеет путать следы. http://alvse.ru/otdelka-derevyannogo-doma-...-profbrusa.html
За информацию, которая поможет в поимке беглецов, объявлено вознаграждение - до 1 миллиона рублей. Людей, которые что-либо знают о местонахождении преступников, просят позвонить в дежурную часть полиции или ГУФСИН.


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #106  | 26 Şubat 2014 23:48 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
Эльвире Набиуллиной предстоит провести консультации со всеми думскими фракциями. Также планируется обсуждение ее кандидатуры в профильном комитете по финрынку. Его глава Наталья Бурыкина отметила, что комитет рассмотрит кандидатуру Набиуллиной в начале апреля, передает ИТАР-ТАСС. http://alnedv.ru/category/gorodskaya-ekologiya/ Депутаты Госдумы предлагают лишить педофилов суда присяжных. Таким образом народные избранники отреагировали на инцидент в Калмыкии, где мать убила собственных детей, после того как суд оправдал ее мужа, обвинявшегося в педофилии.
Глава комитета Госдумы по безопасности Ирина Яровая потребовала от коллег уже до конца марта рассмотреть ее законопроект о защите прав потерпевших, который лежит в парламенте с осени 2012 года, пишут «Известия». Депутат предлагает вывести дела о преступлениях против детей и педофилии из судов присяжных, чтобы явные преступники не смогли избежать наказания.


--------------------
Serpimolot
 Yorum #107  | 2 Mart 2014 19:27 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
"Министры отметили неотложность задачи немедленного прекращения кровопролития в этой стране, подтвердили необходимость скорейшего начала переговоров между правительством и оппозицией на основе Женевского коммюнике "Группы действий" от 30 июня 2012 года", - сообщает ведомство. http://wayaninvestor.ru/sravnitelnyie-test...h-fitingov.html МИД сообщает, что важно консолидировать все оппозиционные группы на платформе готовности к диалогу с правительством Сирии. В сообщении говорится, что это позволит найти компромиссное и мирное решение сирийского конфликта в свете российско-американских договоренностей о созыве международной конференции по Сирии, достигнутых на переговорах главы МИД России Сергея Лаврова с госсекретарем США Джоном Керри 7 мая в Москве.
МОСКВА, 13 мая - РИА Новости. Следственный комитет РФ считает неблагоприятные метеоусловия приоритетной версией крушения вертолета Ми-8 в Конго в марте, также среди возможных причин - неисправность и ошибка пилота.


--------------------
Jugakos
 Yorum #108  | 8 Mart 2014 14:34 | Alıntı     

Uraganfed

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 133, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Это не зановесочка - это Регулятор Кислорода. Ночью, когда лодка стоит на якоре, носом к ветру - это единственный способ попадания воздуха внутрь лодки. http://newsaity.ru/dushevoj-ugolok-gutewet...70x130x190.html А в носу Ленка спит. Ей иногда становится прохладно, и она занавесочку задергивает - чисто инстинктивно - дует же. Через десять минут, мы с Дарьей (это дочка Невзоровых, студентка, недавно прилетела к ним из Москвы на Таити. - Ю. С.) начинаем хватать остатки воздуха широко открытыми ртами, покрываемся липким потом, и понимаем, что кислорода не хватит на двоих.
Тот из нас, кто спит менее крепко, и просыпается от недостатка воздуха первым, проскальзывает в носовую каюту, и чуть занавесочку отдергивает. Вот проволочка и перетерлась. А где новую взять - Фото: Из семейного архива Невзоровых.А то очень забавно в тропических морях - только на день вязание отложит, глянь, а спицы то и заржавели! Пришлось электродом пожертвовать, зато теперь у любимой моей спицы новые, нержавеющие, на солнце блестят, как начнет она ими вязание свое вывязывать, сядешь, бывалыче (так дед мой говорил, хорошее слово, емкое), напротив, и любуешься, глаз отвести не можешь


--------------------
Uraganfedor
 Yorum #110  | 14 Mart 2014 17:06 | Alıntı     

Vurdalak

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 132, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347288481,
Впрочем, жителям Дальнего Востока готовиться к эвакуации подальше от побережья пока не стоит: http://Tutsait.ru - Нет такого прогноза на обозримое время,- отрезали сейсмологи «Приморгидромета». - Если в информационном сообщении не названо фамилии ни одного ученого,- это не ссылка и не уведомление. Жителям Приморского края, как и других российских территорий, бессмысленно паниковать раньше времени. Однако знать, что делать в случае природного явления, надо. И японцы тому правильный пример: в стране, которая всегда готова к землетрясениям, обучение населения после 2011 года усилено в разы. http://turprof.ru/lentochnyiy-fundament-po...nyiy-dom-2.html
Конечно, природные катаклизмы на Японских островах могут аукнуться в нашем регионе. Все-таки мы довольно близкие соседи, и движение тектонических плит влияют на ситуацию в этом районе мира. Тем более что после фукусимской катастрофы дальневосточные ученые пересмотрели представления о потенциальной опасности для России. Раньше считалось, что землетрясение сильнее 6 баллов, например, в Приморском крае быть не может. Теперь уже говорят о возможности катаклизма силой в 8 баллов.


--------------------
Vurdalaksasha
 Yorum #111  | 18 Mart 2014 17:27 | Alıntı     

Serpimolot

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 131, Kayıtlı: 22.11.2013
   ICQ: 347587481,
В обращении к народу Эдуард Кокойты заявил, что прошедшие выборы показали, что граждане республики достойны того, чтобы жить в независимом государстве. http://newwoomen.ru/salony-krasoty/anastasiya/ «Для нас сегодня состоялся еще один экзамен: насколько мы с вами состоятельны, чтобы нас называли независимым государством. И мы это доказали. Мы достойны жить в независимом государстве, - цитирует президента Южной Осетии «РИА Новости». – Мы голосовали за наше будущее, мы голосовали за наше единство. И единство, действительно, победило».
Напомним, в воскресенье избирательные участки работали не только в Южной Осетии, но также в Северной Осетии и Москве. К 6 часам вечера явка перевалила уже за 75%. Всего списках были зарегистрированы 52 тысячи 436 избирателей. Голосование проходило по пропорциональной системе.


--------------------
Serpimolot
 Yorum #112  | 19 Mart 2014 23:55 | Alıntı     

Jugakos

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 134, Kayıtlı: 27.11.2013
   ICQ: 347588181,
Во время выступления Гарипова практически не двигалась по сцене, однако благодаря видеоинсталляции на огромном экране позади сцены номер не выглядел статичным. На припеве к исполнительнице присоединились четыре бэк-вокалиста - две певицы и два певца. Последние выбросили в зал два шарика, символизируя то, что они делятся своей надеждой со зрителями. http://lastroy.ru/skolko-stoit-remont1/88-...t-kvartiry.html В заключение номера Гарипова поклонилась зрителями и поблагодарила их на английском и на шведском языках.
Теперь, когда Гарипова сделала все возможное, дело за зрителями. После того, как выступят все 26 участников финала, начнется голосование зрителей и жюри. Представитель страны-победительницы увезет с собой переходящий приз - хрустальный микрофон.


--------------------
Jugakos
 Yorum #113  | 22 Mart 2014 12:49 | Alıntı     

Misterkol

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 68, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347568481,
Напомню, робот стоимостью 2,5 миллиардов долларов прибыл на Марс 6 августа 2012 года - сел в районе экваториального кратера Гейла (Gale Crater). Там теперь и ездит, фотографирует окрестности, проводит анализ взятых проб грунта и скальных пород. http://prof-sait.ru/2013/05/domashnie-rece...a-bleska-volos/ Главная цель робота - найти жизнь на Красной планете. Найти если уж не самих ее обитателей, то хотя бы их останки. Но пока ничего такого не попалось. И вопрос "Есть ли жизнь на Марсе?" все еще остается без ответа. Равно, как и вопрос "Была ли жизнь на Марсе?" http://prof-sait.ru/2013/06/prirodnye-kraski-dlya-shatenok/
Однако - 9 месяцев - не прошли впустую. Обнадеживающие находки все же есть.


--------------------
Misterkol
 Yorum #114  | 23 Mart 2014 22:36 | Alıntı     

Figeredo

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67, Kayıtlı: 26.11.2013
   ICQ: 347588421,
<font face="Times New Roman, в июне в сквере рядом со зданием Верховной Рады Крыма. 12. Фонтаны, лавочки и пальмы на пляже Ланжерон http://tut-stroy.ru <font face="Times New Roman, в июне в сквере рядом со зданием Верховной Рады Крыма. К новому сезону благоустроили набережную на пляже Ланжерон. У дельфинария «Немо» установили лавочки и ряд фонтанов, посреди которого красуется цветник. А скоро высадят пальмы. http://al-tut.ru/2013/08/populyarnyj-francuz-peugeot-308/
<font face="Times New Roman, в июне в сквере рядом со зданием Верховной Рады Крыма. БЕРДЯНСК


--------------------
Figeredo
 Yorum #115  | 25 Mart 2014 04:38 | Alıntı     

RichardSox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Вот держи сайтик пока не удалили
 Yorum #116  | 26 Mart 2014 11:17 | Alıntı     

Huliosas

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 44, Kayıtlı: 25.11.2013
   ICQ: 347588485,
- Я тогда действительно писала книгу о разводе. Хотя содержание и было задумано как беллетристический роман, центральную историю я основывала на разводе Галины с Борисом. Я так и не опубликовала эту книгу и думаю, что не буду, поскольку это просто неуместно. Уж слишком близко к реальным событиям и людям получился этот роман. http://itakny.com/stati/otdyx-na-altae/baz...-otdyxa-chemal/ - Телохранитель Березовского рассказал нам, что олигарх действительно вел секретный дневник. Кстати, он скептически относится к тому, что идея книги о секретном дневнике возникла у вас совершенно случайно. Он предполагает, что Березовский мог хранить этот дневник в гостевой комнате в доме Галины - в той самой комнате, где вы частенько гостили. http://prof-sait.ru/2013/06/specialnaya-sh...uxogo-massazha/
- Если такой секретный дневник действительно существовал, то мне о нем ничего не известно. Да и не предполагаете же вы, что, находясь в гостях у близкой подруги, я занималась тем, что вскрывала паркетные доски в поисках интересного чтива?


--------------------
Huliosaas
 Yorum #117  | 2 Nisan 2014 22:54 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
 Yorum #118  | 2 Nisan 2014 23:06 | Alıntı     

OrvilleType

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 91, Kayıtlı: 2.04.2014
   ICQ: 178221462,
игровые автоматы москвы онлайн казино игры на деньги qiwi казино автоматы симулятор жизни игровые аппараты онлайн на реальные деньги казино азарт play отзывы, а также казино азов сити игровые аппараты онлайн на деньги отзывы сотрудников игровые автоматы через интернет хабаровск Рулетка минимальный депозит
 Yorum #120  | 3 Nisan 2014 21:42 | Alıntı     

ThomasEt

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 2625, Kayıtlı: 23.03.2014
   ICQ: 136343522,
Секс знакомства в козьмодемьянске Знакомства г пятигорск девушки Знакомства с иностранцами в хабаровске Интим бурштын Сайт секс знакомств новая ляля

Интим город житомир Сайт знакомств колпна Интим знакомства чердаклы Рейтинг сайтов знакомств с иностранцами Знакомства для интима владимирово

Знакомства для интима мурманская область Знакомсва в туле Знакомства мужчиной мурманск Секс знакомства рамешки

Сайт интим знакомств семикаракорск Интернет калуга знакомства Знакомства твоя соседка Элитные интим салоны москвы Секс знакомства волоколамск

Сайты знакомств в кабардино балкарии Сайт интим знакомств николаев Сайт секс знакомств теплое

Интим знакомства исса Йошка ола знакомства Секс знакомства германия

Интим девочки красноярск Знкомства город майна Интим знакомства город брянское

Интим знакомства гордеевка Знакомства москва и моск обл Познакомлюсь com

Интим спас-клепики Сайт знакомств для гомосексуалов Знакомства для сыроедов

Знакомства в городе североморске Секс знакомства tp cvc Город знакомст

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: