Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Ciddi Bir Tahrifat Örneği ve Zazacılık Faaliyetleri - Roşan Lezgîn  


24-12-2012, 20:47 Kategori: Analiz  
Ciddi Bir Tahrifat Örneği ve Zazacılık Faaliyetleri - Roşan Lezgîn

CİDDİ BİR TAHRİFAT ÖRNEĞİ VE ZAZACILIK FAALİYETLERİ

Roşan Lezgîn


Son yıllarda Kürtçenin Kırmancca (Zazaca) lehçesi ve bu lehçeyi konuşanlar söz konusu olduğunda ağzı laf eden ve eli kalem tutan, özellikle de internet ortamında, ilgili-ilgisiz, anlayan-anlamayan, sıradan bir vatandaştan tutalım bakanlara kadar birçok insan dilbilimci, akademisyen, tarihçi, sosyolog vs. kesilip her gün yeni bir teori ortaya atıyor.

Bu yazıda, bu yıl Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak işe başlayan, ama aslında “Zazacılık projesi” kapsamında “Zaza Dili ve Edebiyatı” bölüm başkanlığına atanan Yardımcı Doç. Dr. Zülfü Selcan’ın tahrifatlarından sadece bir örneğini okuyucuların dikkatine sunmaya çalışacağım.

1980 öncesinde Kürt ulusal hareketlerinden Özgürlük Yolu/KOM-KAR grubu saflarında siyasi faaliyet yürüten Zülfü Selcan, Avrupa’ya erken çıkan kişilerden biridir. Avrupa’da Kürt siyasetçi ve aydınlarıyla birlikte hareket eden Selcan, Paris Kürt Enstitüsü tarafından Eylül 1983’te ilk sayısı yayımlanan Hêvî dergisinde yazılar da yazar. Bu dönemde Zülfü Selcan yazılarında görüldüğü gibi doğal olarak bir Kürt milliyetçisidir.

Ancak, 12 Eylül 1980 darbesinden birkaç yıl sonra, kişisel bazı nedenlerle Özgürlük Yolu/KOM-KAR çevresinden ayrılan Zülfü Selcan, daha sonra Kürt ulusal hareketinden de kopar. Ardından “Zazacalık” faaliyetlerine başlayan Zülfü Selcan, Almanya’da doktora yaparak yeni tezlerine “akademik” bir kisve de kazandırmaya çalışır. Bazı çevrelerce keşfedilen Zülfü Selcan, yazdığı “Zaza Milli Meselesi Hakkında” başlıklı broşürünü, 1994’te Zaza Kültürü Yayınları arasında yayımlatır. Zaza Kültürü Yayınevi, Albay Nazmi Sevgen’in “Zazalar” başlıklı kitabını da yayımlar. Hayri Başbuğ, Nazmi Sevgen’in bu kitabını daha önce Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün yayın organı olan Türk Kültürü dergisinde yayımlamıştı.

Bingöl Üniversitesi, geçen yıl düzenlediği “Zazacılık Sempozyumu”nda Zülfü Selcan’a dört kez sunum yaptırarak, özel olarak yıldızı parlatılmak istendi. Bingöl Üniversitesi’nin Kürtleri ayrıştırma politikasına uyumluluk gösteren Tunceli Üniversitesi ise, bu yıl onu Almanya’dan özel olarak getirterek açtığı “Zaza Dili” bölümünde görevlendirdi. Çok ilginçtir ki YÖK, önemli bir kadro, birikim, tecrübe ve altyapıya sahip olan Artuklu Üniversitesi’ne normal puan üzerinden lisans programı için istediği 100 öğrenci yerine 35 öğrenci verirken, Tunceli Üniversitesi’ne ek yerleştirme programından hemen 40 öğrenci alma hakkını tanıdı.

Öğrencilerin anlattığına göre, Tunceli Üniversitesi’nde ders vermeye başlar başlamaz Zülfü Selcan ve ekibi, öğrencilerine “Burada, Zazalar Kürttür diyen varsa, bundan sonra derse gelmese daha iyi olur!” diyorlar.

Zülfü Selcan nasıl bir akademik kariyere sahip olduğunu ispatlamak için daha önce yazdığı yazılarını Tunceli Üniversitesi resmi web sitesinde de yayınlamıştır. Bu yazılarından bir tanesi özellikle çok ilginçtir. Yazı, folklorik bir derleme olduğundan, burada sadece giriş kısmının iki sürümünü aktarıyorum. Dolayısıyla okuyucu Zülfü Selcan’ın kaynağını verdiği bir yazıyı nasıl tahrif ettiğini ibretle görecektir.

Yazıda sarıya boyadığım yerler değiştirilmiş, kırmızıya boyadığım yerler ise yazıdan çıkarılmış olan bölümlerdir. Yazının Hêvî dergisinde çıkan aslı şöyledir:

“Folklorê Kurdî ebe zarava dimilkî

Her çiyo ke wertê miletî de ebe vaten û qeseykerdene vajino (edebiyat), kay beno, ebe bera pî û kalikan devam keno, ci ra folklor vajîno. Bera pî û kalikan kî hê be hê ama, resta pê. Naê ra gore folklorê Kurdî be xo, tarixê miletê Kurdî ano ra zan. Ebe vatena folkloristê Kurdî yê pîlî, yê Ordixanê Celîlî, «tarixê miletê Kurdî de teynîya folklorê Kurdî nêkoto ra destê dismên û zorkeran, yîyê ke wasto ke Kurdanê mêrxasan ebe adir û asin binê bandira xo kerê» (2).

Tarixê Kurdî de her hadîseo sosyal, herv bo, pêrodayîsê aşiran bo, haskerdene bo, pêrodayîsê verva dismênan bo, pêro lawikan û şwaran û sanikan de yênê ra zan, vajînê, qesey benê. Naye ra gore her hadîseo sosyal, qiz ra be pîl, zê ayney edebîyat de aseno. Na folklor û edebîyat de milet rind û qolae, rast û xeletîye, cwamerdênî û bêbextîye ebe usila şînat û estetîkî ano têverver. Sanikan û destanan û meselan û vatena virênan de her tim na yêna ra zan. Edebîyatê qeseykerdene de her waxt pêguretena çiyê rind û rastî be yê heq û neqî ra yênê vatene. Heto heq dayîma kuno ra hetê neqî ser, sono reseno mirodê xo. Pêrodayisê ke verva zulim û zorkariya xayinan û dismênan bena, folklorê Kurdî de ebe zarava Dimilkî zaf est ê. Pêrodayisê nianênî lawikan û sanikan de vajînê ke, miletê Kurdî tarixê xo de se kerdo se nêkerdo, se vato se nêvato, çi wasto, çi nêwasto pêro tede beno eskera.

Miletê Kurdî tarixê xo de çiturî seweta azadiya xo dismênê zalim û zorkarî de do pêro, folklor û edebîyatê Kurdî de beno arêze. Her çiqaş ke folklorê Kurdî ebe zarava (lehça) Dimilkî (Zazakî) xêlê zengîn o, hata nika keşî bine ta arê nêkerdo, pêser nêardo. Kolonîperestanê Tirkî nêverdo ke miletê Kurdî çimanê xo wekero, xo ser urzo. Yîne her çiqaş ke miletê Kurdî kerd binê bandira xo, hama bese nêkerd ke zan û kultur û folklorê ey kî werte ra Wedarê. Dismêno xayin nae rind zaneno ke, ebe siyasetê asîmîlasyonîpesew û peroz gureêno ke folklora ma kî ma dest ra bicêro. Yîne xêlê zerar da be kulturê Kurdî, xezna kulturê dey ra taê telef kerd, kerd vindî. Coka o ke, rna gune qiymetê folklorê xo, nîya ra tepîya dayîna rind bizanîme. Her çîyê folklorî yo ke kuno ra ma dest, top kerîme, biniwsîme, vindbîyaêne ra bixelesnîme.

Zarava Dimilkî de hata nika edebîyatê qeseykerdene fek ra be fek, gos ra be gos vajîyo amo. Na edebîyatê qeseykerdene de sanikî, lawikî, mesele û mertalî, vatenê virênan be vatenê bînî ra ebe tore tore vajînê.


Selcan'ın orijinal yazısında yer alan M. V. Bruinessen'in hazırladığı beş Kürtçe lehçesinin konuşulduğu yerleri gösteren harita da tahrif edilmiş yazıda silinmiş!

_____________

(1) Dimilkî ra, Zazakî kî vajîno. Tekstê ke ita wanine hetê Dersimî ra ê. Komentarbe fekê Dersîm de telafuzê « C » û «Ç» y niya beno:

C vengino qolind = (dz) ; cor (dzor) , cemed (dzemed)

C vengino barî = (d-j) ; cêr (d-eer) ,ciran (d_dran)

Ç vengino qolind _ (ts) ; çun (ts-tm) , çare (tsara)

Ç vengino barî _ (tp ; Çi (t$-) , çêver (t*jever)

(2) O. Ceia , C. Ceia ,* Mesele û metelokên Kurdî; Zûrich, Weşanên Ronahî, 1976, pere 1”

Kaynak: http://bnk.institutkurde.org/images/pdf/3ZFTRN9QDG.pdfSolda yazının orijinal versiyonun yer aldığı sayfa, sağda ise tahrif edilmiş sürümünün yer aldığı sayfa görülüyor.

Şimdi de yazının Zülfü Selcan tarafından tahrif edilmiş ve Tunceli Üniversitesi resmi web sitesinde yayımlanmış olan şeklini veriyorum:

“Edebiyatê Zazay

Zılfi Selcan

Çıme: Hêvi, 1 (Paris 1983), 83-106.

Copyright: Z. Selcan

Qesê Veri1

Her çiyo ke wertê mıleti de eve qesey kerdene vaẓino (edebiyat), kay beno, eve bera pi u kalıku devam keno, cı ra folklor vaẓino. Bera pi u kalıku ki hê ve hê ama, resta pê. Naê ra gore folklorê Zazay ve ho, tarıxê mıletê Zazay ano ra zon. Tarıxê mıletê Zazay de teyniya folklorê Zazay nêkoto ra destê dısmênun u zorbazu, iyê ke wasto ke Zazaunê mêrxasu eve zorê çeke, eve adır u kıle, bınê bandıra ho kerê.

Tarıxê Mıletê Zazay de her hadiseo sosyal, herv bo, pêrodayisê aşiru bo, haskerdene bo, qewẋa Tırkun u Zazau (Kırmancu) bo, pêro lawıkun u şüarun u sanıku de yenê ra zon, vaẓinê, qesey benê. Nae ra gore her hadiseo sosyal, qız ra ve pil, ẓê ayney edebiyat de oseno. Na folklor u edebiyat de mılet rınd u qolae, rast u ẋeletiye, cüamerdêni u bêbextiye eve usılê şinat u estetiki ano têverver. Sanıkun u destanun u meselun u qesunê vırênu de her tım na yena ra zon. Edebiyato vate de her waxt pêguretena çiyê rınd u rasti ve yê heq u neqi ra vaẓinê. Heto heq dayima kuno ra hetê neqi ser, sono reseno mırodê ho. ##Pêrodayisê ke verva zulım u zorkariya xayinun u dısmênu bena, folklorê Zazay de zof estê. Pêrodayisê nianêni lawıkun u sanıku de vaẓinê ke, mıletê Zazay tarıxê ho de sekerdo senêkerdo, sevato senêvato, çı wasto, çı nêwasto pêro tede beno eskera.

Mıletê Zazay tarıxê ho de çıturi seweta serbestiya ho dısmênê zalım u goneweri de do pêro, folklor u edebiyatê Zazay de beno arêze. Her çıqaş ke folklorê Zazay xelê zengino, hata nıka keşi bıne ra arê nêkerdo, pêser neardo. Kolonialistunê Tırki neverdo ke mıletê Zazay çımunê ho wekero, ho ser urzo. İne her cıqaşi ke mıletê Zazay kerd bınê bandıra ho, hama bese nêkerd ke zon u kultur u folklorê ey ki werte ra wedarê. Dısmêno xayin nae rınd zoneno ke, eve siyasetê asimilasyoni pesew u peroz gureêno ke folklora ma ki ma dest ra bıcero. İne xêlê zerar da ve kulturê Zazay, ẋezna kulturê dey ra taê telef kerd, kerd vindi. Cokao ke, ma gune qıymetê folklorê ho, niya ra tepiya dayina rınd bızonime. Her çiyê folklorio ke kuno ra ma dest, top kerime, bınoşime, vindbiyaene ra bıxelesnime.

Zonê Zazaki de hata nıka edebiyatê qesey kerdene, pil ra ve qıẓi, az ve az, vaẓiyo amo. Na edebiyatê qesey kerdene de sanıki, lawıki, mesele u mertali. vatenê vırênu ve vatenê b ini ra eve tore tore vaẓinê.

Resm

Welatê Mıletê Zazay: Zazaistan

_____

1 Tekstê ke ita noşiyê, hetê Dêrsımi raê. Fekê Dêrsımi de telafuzê ‘c’ u ‘ç’ y niya beno:

c + vengıno qolınd > [dz]: cor [dzor], cemed [‘demed]

c + vengıno bari > [d`]: cêr [cer], ciran [c3i’ran]

ç + vengıno qolınd > [ts]: çım [tsim], çare [tsa’re]

ç + vengıno bari > [t9]: çi [tSi], çêver [tSe’ver]”

Kaynak: http://www.tunceli.edu.tr/akademik/fakulteler/edebiyat/bolum/doded/zaded/EdebiyateZazay1.pdf

Zazacılığın, böylesine katı Kürt düşmanlığının, durup dururken nasıl ortaya çıktığını hep merak ederdim. Böylece bu yazı sayesinde bunun önemli bir kaynağına ulaşmış oldum. Meğerse yazılı metinler tam da bu şekilde tahrif edilerek Kürtler “Zaza milleti” ve konuştukları Dımıli lehçesi de “Zaza dili” oluyormuş! Çok ilginçtir, “Zazaistan”adıyla da işte bu şekilde bir Türk üniversitesinin resmi web sitesinde karşılaşmış oldum. Örneğin eğer Kürdistan yazılsa Türkiye üniversiteleri, YÖK kabul etmez ama Zazaistan olabiliyor. Kürdistan olmasın da ne olursa olsun! Kürdistan adı, tarihte en azından 900 yıldır kullanılır, ama yasak. Zülfü ve arkadaşlarının 1980 cuntasından sonra, Kürt hareketinden kopunca uydurdukları Zazaistan adı ise serbest.

Zülfü Selcan, Paris Kürt Enstitüsü’nün yayın organı olan Hêvî dergisinde yayımlanmış olan yazısını bizzat kendisi tahrif ederek yeniden yayımlıyor. Başlı başına bu tahrifat ve birkaç yıl önce uydurulan Zazaistan adı bile “Zazacılık ve “Zazacanın ayrı bir dil”, “Zazaların ayrı bir millet” olduğu tezlerinin ne kadar ciddiyetten uzak ve bilimsel temellerden yoksun olduğunu göstermesi bakımından ilginç bir örnek değil midir?

Kuşkusuz bir yazar eski yazılarını yeniden yayınlarken not düşmek kaydıyla makalesine küçük bazı ilaveler yapabilir veya kimi imla hatalarını düzeltebilir. Bu durum, akademik çalışmalarda doğaldır. Ama bir yazıdaki milleti, dili değiştirmek, yazının alfabesini, içeriğini, temel yapısını vb. değiştirmenin, yazıyı ters yüz etmenin bilimle, akademik çalışma ahlakıyla herhangi bir ilgisi var mı? üstelik kaynak göstermişken! Örneğin, yazar yazısının ilk sürümünde “büyük Kürt folkloristi” olarak tanımladığı “Prof. Celîlê Celîl”den söz ediyor ve düşüncelerini tırnak içerisinde naklediyor, bunu dipnotlu bir alıntı olarak da belirtiyor. Ama yine aynı yazarın bizzat kendisi, yazısının ikinci versiyonunda dipnotuyla birlikte Prof. Celîlê Celîl'in adını siliyor ama alıntıladığı Kürt folkloruyla ilgili düşünceleri kalıyor. Bu düşünceler şu anda sanki Selcan'a aitmiş gibi görünüyor. Yani Zülfü Selcan, açık bir şekilde "intihal" yapıyor.

İlk yazıda yer alan “Kürt” sözcüğü veya “Kürt milleti” ibarelerinin hemen hepsinin yerine ikinci yazıda “Zaza” sözcüğü ve “Zaza milleti” ibareleri geçiriliyor. “Dımıli lehçesi” yerine ise “Zaza dili” ibaresini koyuyor. Dikkat çeken önemli bir nokta da yazının orijinalinde yer alan “düşmanlar” tabirinin yazının yeni versiyonunda “Türkler” şeklinde yazılmış olmasıdır!

Söz konusu yazının “lügatçe” bölümünü de tahrif etmiş Zülfü Selcan. Orijinal metinde başlık “FERHENGOK DIMILKÎ-KURMANCÎ-TIRKΔ iken, Tunceli Üniversitesi resmi web sitesinde yayınlanan versiyonda “FERHENG? ZAZAKİ - KIRDASKİ - TIRKİ” şeklinde tahrif edilmiştir. Ama dalgınlığına gelmiş olacak ki orijinal metnin “lügatçe”sinde yazdığı şu kısım tahrifattan kurtulmuştur:

Kirmanc n Kurmanc Kirmanc veya Kürt

Kirmanciye m Kurmancîtî Kürtlük

Aslında mesele tahrifata girdiğinden, ne yaparsa yapsın, bir yerde açık vermek durumunda kalıyor. Yani Tunceli Üniversitesi resmi web sitesinde yayımlanan Selcan’ın tahrif edilmiş metnine göre bile hala “Kırmanc” yani Zaza Kürttür, “Kirmanciye” ise Kürtlüktür.

Düşünün ki bu tür tahrifatları yapan bu zat şu anda Tunceli Üniversitesi’nde bölüm başkanıdır ve çocuklarımıza ders veriyor.

Burada özellikle Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e sormak istiyorum:

Böyle bir “bilimsel ahlak”a sahip birilerinin anlattığı hangi derse, yazdığı hangi yazıya, gönderdiği hangi rapora inanılır ve güvenilir? Siz bu şahsın öğrencisi olsanız kendisine inanır mısınız? Kendi çocuğunuza ders verirse içiniz rahat eder mi?

Bingöl Üniversitesi yönetiminin malum amaçlar doğrultusunda yürüttüğü faaliyetler ve akabinde yapılan kimi telkinler sonucu Bingöl’de “Zazaca ayrı bir dildir” açıklamasını yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in uzmanlığına güvendiği, bilim adamı ve akademisyen olarak lanse edilen kişilerin bilimsel anlayışı işte budur!

Aslında Zülfü Selcan’ın “Zazacılık” faaliyetlerine başladıktan sonraki diğer yazınsal faaliyetleri de bu minvaldedir. Ama bu yazıda sadece bir üniversitenin resmi web sitesinde referans yazı olarak yayımlanmış, kaynağı belirtilmiş makaleyi örnek olarak gösterdim. Gerisini artık siz düşünün!

(zazaki.net)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 5)
  |   Okuma: 50017   |   Yorum: (4906)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 25 Aralık 2012 07:34 | Alıntı     

XAL

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sn.Roşan Lezgîn, ne garipki kürtlerin hak arayışı demokratik haklar kılıfına sokuluyor fakat zazalara gelince kürtler bölünyor yaygarasını koparıyorsunuz.siz PKK'ciler iyi bilirsiniz Resül ALTUN oda sizin hareketiniz içerisindeydi ne zamangi ZAZA hakların hakkını aramaya başladığı zaman PKK bu şerefli zaza çocuğpunu hünharca katetti hemde Ergenekon İMRALI'nın talimatıyla Zülfi Selcan kendi dalında saygınlığı olan bir zaza aydınıdır.İletişim çağında yaşıyoruz bu dayatmalarınız tutumaz emin olun tutmaz sizin gibilerin yapacağı şu haklları birbirine kırdıracaksınız çünkü ırkçılığın vardığı boyut apaçık kendini gösteriyor hiç bir farklı düşünceye tahamülünüz yoktur eğer bu dayatmanız böyle devam ederse sırtımızı döneriz seçeneklerimiz çok bunu anlayın
 Yorum #2  | 25 Aralık 2012 16:17 | Alıntı     

Kurdistan u Azadi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Ibrahim tatlises gibileri yüzünden, bize ait olan bir cok kültürel ürünümüz; Türkce´ye
cevrildi.Tarihimizin önemli bir kismi Pers´ler tarafindan manüpile edildi. Ülkemiz Emperyalistler
tarafidan parcalara ayrildi. Biz igdis igdis edilmeye calisilirken, olanlara tepki göstermememiz mi, gerekiyor? Sirf bazilari dini duygularini tatmin edecekler diye, bizi linc etmelerine izin mi, verecegiz? Elbette ki, tüm gücümüzle buna hayir diyecegiz. Buna gücümüz var mi? Kesinlikle evet. Kürdi olan tüm degerlerimize sahip cikacagiz. Kürdi yani Kurmanc, Kird(Zaza), Soran, Goran…Din devleti kurmak icin hareket edenlere, bize ait olanlari kaptirmayacagiz. Illaki Din devleti istiyorlarsa, bize ait olanlari olumlayip sonrasinda bizimle uzlasi icerisinde ortak bir cözüm bulunabilir ama bizi arkadan hancerlemelerine izin vermeyecegiz. Kendi toplumuna ihanet etmek, tarih uydurmak dolayisiyla kendi halkina zarar vermek hosgörüyle karsilanamaz. Bu yapilan cikis elbetteki, Kürt´ler haric herkesin ekmegine yag sürer.
Ayrica burda Sünni Zaza´larda piyon olarak kullanilmak istenmekte. Kimse yanlis anlamasin, ihanetin disinda elbetteki bizler, Insanlarimizin mutluluguna engel cikartmaktan yana degiliz. Bana ait olan yani Kürtlük ve degerleri, nasil benim babamin mali degilse; ayni zamanda o aidiyeti dogustan tasiyan herkesin malidir. Ondan yararlanmak elbetteki, herkesin hakkidir.
 Yorum #3  | 26 Aralık 2012 22:25 | Alıntı     

M.Yilmaz

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Xal bey yazinizi okuyunca inanin zazalara karsi bir antipatim gelisiyor kimse yanlis anlamasin ama bu tür tipler midemi bulandiriyor akli sira bizi tehdit ediyoe ,baska alternetifleri varmis hadi ordan sende her tarafiniz ates olsa ne yazar senin gibilerin Vietnamda vatanlarina ihanet edipde savasi ABD kaybedince gemilerle kacanlara benzemesin sakin. dayatmalar tutmazmis adama sorarlar o zaman isinne KÜRDISTAN POST da be adam senin maksadin ne? Kürdlügü kabul etmiyormus ulan seni kabul eden kim lan bu laflari internet sayfalarinda yazarsin tabi sen erkeksen bu laflari bir KÜRDÜN gözlerinin icine bakipta söyle adama o zaman adam derim,yürrüüü anca gidersin
 Yorum #4  | 29 Aralık 2012 22:36 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
QXW, XWQ, WQX

ZAZA KURD IN, ZAZAKÎ KURDÎ YE.

Şimdi kürd alfebasının şu üç (QXW) harfleri nedir diye sorsam ? IQ WIQ diyecekler.(çünkü KIrmançki-zazaki bile bilmiyorlar)Kimleremi sormak lazım ? Faşisst tırk dewlet iktidarlarının nimedlerinden yararlanmaya çalışan,Bir asırlık pazarlarda elden ele ,dilinide imanınıda wicdanınıda ruxunuda,namusunuda bir pula sadmaya çalışanlara sormak lazım..Kuzey Kürdistanda;Kürd dili 'KURDİ' nin 2 lehçesi war Kurmançki/zazaki.

Kürd dilinin üzerindeki asimlasyon politikasının içinden bornunu çıkarmak istemeyen AKP/we İçindeki asırlık kemikçilerdir.Bu yeni moda olan zazaki/Kürd dil lehçesi degil digenlerde, bu ekiptir.

Bir panelde akademide, sömürgeci akepenin bir ayakçısı (kürt wekil) şöyle zırlamış:“Bir dil, eğer resmi ya da pazar dili değilse onu koruyabilmek de mümkün değildir. Osmanlı döneminde Kürtçe, eğitim diliydi. Bu dönemden sonra da medreseler sayesinde, >Zazaca <ve Kürtçe eğitim dili olarak halk arasında kullanıldı. Kürtçe'nin bugünlere kadar gelmesinde en önemli etken medrese kültürüdür. Bu medreselerde yetişen değerli şair, edebiyatçı ve din adamlarının bugünlere taşınan binlerce eseri var. Bu sayede o dil ayakta durdu.”

We ayni bu AKP ekip'in içinde bir zındık çıkıp diyorki; Anadilde eğitim "ŞEYTAN İŞİDİR" ama yandaşları olan DİLSİZ ŞEYTANLARDAN ÇIT SES ÇIKMIYOR. BU ŞEYTANA..

Çünkü kürd dilinin üzerindeki şeytanlar çoğaldı..Dilsiz we dilli şeytanlar olarak ikidirler.İkizler.Şeytanı bile ikizlediklerini görüyoruz..
 Yorum #5  | 23 Temmuz 2013 05:20 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Популярный сайт для знакомств знакомства без регистрации приглашает принять участие в конкурсе обоятельных девушек и конечно же парней, различные розыгрыши и призы ждут вас, а самое интересное вам выпадает шанс познакомиться друг с другом, найти себе уникального партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам брянск. знакомство, секс без обезательств


--------------------
 Yorum #6  | 17 Ekim 2013 22:00 | Alıntı     

csvetochkca

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 14.10.2013
   ICQ: 86164663,
Известный сайт сексуальных знакомств познакомиться с девушкой для секса в паутине Интернета в режиме On-Line! Присоединяйтесь! Ищите партнера! - ведь это так здорово! Добро пожаловать в секс знакомства г набережные челны


--------------------
 Yorum #7  | 26 Ekim 2013 07:45 | Alıntı     

celapieni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
uhZvtjZmZmfx Botas Timberland
fnZfwlZaZfya Parajumpers Usa
ltZhmeZoZplv Uggs Antwerpen
vpZvhgZlZymk Parajumpers Usa
dvZbdwZxZmsa Cheap Ugg Boots
sdZibjZlZuez Woolrich Jacka
yrZcclZlZpqg Timberland España
rkZgiyZiZlcv Parajumpers Usa
pvZaolZcZxdr Barbour Jacke
ztZtdlZdZbqy Parajumpers Uk
 Yorum #8  | 26 Ekim 2013 15:37 | Alıntı     

immuffevA

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vtZtebZaZskj Nike Suisse
zjZrqvZwZinh Nike Free
ojZhpfZeZwmr Air Max
cjZjexZpZcqv Ugg Schweiz
siZzaoZsZnrq Nike Suisse
ebZpkuZeZkmq Air Max
bgZkmiZpZeos Ugg Switzerland
crZztcZdZvbw Nike Free
qlZaqfZyZevb Ugg Schweiz
uhZbshZoZyuj Nike Free
 Yorum #9  | 27 Ekim 2013 12:41 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
noZbnmZhZesd Ugg Italia
urZlomZbZcvt Ugg Australia
ckZxlnZmZcgs Timberland Sko
plZizzZwZvxj Woolrich Arctic Parka
nsZusaZkZxhu Canada Goose Jacket
uoZlqeZpZocu Peuterey Uomo
kdZtqvZzZuni Parajumpers Sale
ubZeizZyZtge Parajumper Jacka
eqZkewZlZtvz Ugg Australia
klZmhwZbZixr Bottes Ugg


biZmfeZkZrce Canada Goose Pas Cher
zkZytpZtZzwe Ralph Lauren Jacke
hgZjbzZzZezw Moncler Rea
chZvcaZlZjqa Stivali Ugg Italia
bcZcyxZlZkoj Moncler Online
ijZtmaZiZsyy Belstaff Italia
xqZacxZaZuag Canada Goose
dwZklkZbZuei Bottes Uggs Pas Cher
weZiktZoZhwz Peuterey Uomo
kbZnusZhZfga Barbour Deutschland
 Yorum #10  | 28 Ekim 2013 15:12 | Alıntı     

WallCaleHip

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sjZemdZnZavc Moncler Jacken
weZkxfZtZguq Moncler Jacken
ciZlnaZrZgej Canada Goose Jakke
kaZligZiZbel Timberland Schoenen
lzZivlZeZaha Uggs Schweiz
zkZghrZgZxnz Ugg Australia Espa帽a
wwZxyuZcZpus Uggs Schweiz
unZmkjZvZgrr Moncler Bambino
odZhcwZvZwfu Uggs Norge
zpZckjZsZogo Woolrich John Rich & Bros


bbZjowZtZkbd Parajumpers Outlet
jmZowlZgZlzu Stivali Ugg Italia
ibZczxZoZyhp Canada Goose Jassen Dames
gkZncsZiZhsh Canada Goose Rea
dvZxdkZoZwqp Parajumpers Long Bear
ccZlmxZoZtkn Canada Goose Jakke
dyZxejZdZmpy Canada Goose Jassen Dames
ghZtkaZdZtqi Timberland Sko
lnZwscZjZuxt Parajumpers Long Bear
ipZjscZuZsrc Doudoune Canada Goose
 Yorum #11  | 28 Ekim 2013 17:23 | Alıntı     

brireeges

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zvZopjZvZsvl Canada Goose Vest
dnZbaeZrZdrw Canada Goose Vest
ckZlifZlZuxa Parajumpers
jiZlbdZcZsna Moncler Vest
mmZtymZjZnaa Parajumpers Jassen
yqZwsvZvZwje Ugg Australia
frZtndZlZgwi Moncler Outlet
xrZnhqZfZuup Canada Goose Vest
ewZfjrZhZazn Ugg Australia
prZlloZiZpce Parajumper
 Yorum #12  | 28 Ekim 2013 23:59 | Alıntı     

RiliBreed

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
nbZpxhZlZlhh Timberland Canada
cdZbwbZkZtkp Parajumpers Doudoune
rmZyzbZbZhgz Uggs
ffZausZkZjnt Moncler Femme
psZdwlZlZixa Canada Goose Takki
qrZfcfZhZalg Moncler Femme
jjZmxqZlZfei Canada Goose Takki
auZstwZvZtzo Uggs
zuZzxbZkZoxb Parajumpers Herren
lsZjxtZjZyqu Parajumpers Danmark
 Yorum #13  | 29 Ekim 2013 05:57 | Alıntı     

ovajetrorourn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sbZvseZiZlkk Parajumpers Usa
skZsmsZgZisk Parajumpers Usa
uuZdlkZrZpik Canada Goose Pas Cher
saZtruZzZxvl Uggs Antwerpen
fcZlnjZeZmad Barbour Jacke
nuZutwZcZpgk Peuterey Jacke
jzZivmZpZggl Parajumpers Usa
pwZypsZnZflj Moncler
ecZwpiZlZizf Barbour Jacke
jaZwekZfZgci Moncler Outlet
 Yorum #14  | 30 Ekim 2013 16:01 | Alıntı     

cyclortargili

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ucZhtvZyZasv Canada Goose Jacka
siZynbZjZyin Canada Goose Jacka
rxZitiZkZwoj Ugg Boots Schweiz
bbZrlyZcZszm Barbour Jacket Uk
alZliuZbZvvl Canada Goose Suomi
acZwlcZtZxvr Moncler Outlet
ylZxxvZpZazb Peuterey Roma
qrZykyZhZglf Canada Goose Jacka
rtZuzuZlZjhk Moncler Vest
xtZbrhZnZfqk Ugg Boots
 Yorum #15  | 31 Ekim 2013 10:33 | Alıntı     

alendlamSpope

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
mhZbovZeZlht Parajumper Canada
xrZrfkZpZccn Parajumper Canada
exZafsZfZifm Canada Goose Expedition Parka
fvZzuxZaZusm Ugg Keng盲t
yuZojkZrZzpo Parajumpers Jakke Dame
xxZmyrZqZkdl Piumini Moncler
axZqofZyZvse Moncler Homme
plZuxsZuZquj Barbour Milano
htZoavZlZtvd Piumini Moncler
nzZtflZgZefy Moncler 2014
 Yorum #16  | 31 Ekim 2013 13:18 | Alıntı     

groovegobrier

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
blZycvZsZipc Timberland Sverige
zlZlntZxZqks Moncler 2014
leZqwmZnZvev Woolrich Antwerpen
pbZxzeZtZomb Isabel Marant Sneakers
asZvehZyZfuq Piumini Moncler
wnZkzjZdZrxv Isabel Marant Sneakers
cwZxffZlZusn Ugg Ale
dcZukhZnZxcy Belstaff Jacket Uk
fbZifpZfZwme Moncler Femme
tkZkgeZvZtua Isabel Marant Sneakers
 Yorum #17  | 31 Ekim 2013 16:54 | Alıntı     

celapieni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rrZywqZoZlfa Parajumpers Suomi
cqZytjZuZvjm Goedkope Uggs
tmZwqgZhZukx Canada Goose Pas Cher
onZovaZzZvyf Cheap Ugg Boots
bqZhsbZyZdvg Parajumper Jakke
meZnuiZiZfbh Doudoune Moncler
vqZsaaZyZbrr Peuterey Jacke
gnZomqZjZnrj Uggs
xiZzdqZcZeny Goedkope Uggs
gxZtwlZvZzgj Cheap Ugg Boots
 Yorum #18  | 31 Ekim 2013 17:38 | Alıntı     

Seeciaveafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
olZlejZwZsfl Nike Free
pqZfeuZuZuia Timberland Schweiz
lzZualZfZybp Nike Free
ogZrsvZuZmwk Ugg Boots
bzZjqcZfZidm Ugg Boots
pdZsjrZrZrja Nike Free
hcZlgvZeZyyb Nike Free
ysZasvZjZlib Nike Free Run
gwZzvpZmZhzl Doudoune Canada Goose
vsZizzZmZmny Moncler Jacken
 Yorum #19  | 31 Ekim 2013 23:53 | Alıntı     

Obtaitadveday

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qyZiigZeZxzd Parajumpers Salg
gmZvyyZyZphs Ugg Boots
eqZxepZwZihc Canada Goose Suomi
flZncqZoZroh Canada Goose Jacka
wuZocqZfZxry Parajumpers Takit
szZexvZbZfmx Ugg Boots Schweiz
etZuigZeZizg Woolrich Jacken
ppZxblZhZwju Moncler Vest
ruZklrZlZyni Ugg Boots
lhZfvkZmZgdn Barbour Jacket Uk
 Yorum #20  | 1 Kasım 2013 07:59 | Alıntı     

nonepeewize

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rjZxgeZkZkzp Parajumpers Pas Cher
itZaumZwZakw Parajumpers Pas Cher
isZqdvZyZnta Parajumpers Jakke Dame
weZvpcZzZyqq Abercrombie And Fitch Jacke
vwZguyZwZsuq Moncler Milano
ohZyvnZcZwpt Canada Goose Italia
suZyyvZzZrsf Canada Goose Prix
gwZnyrZqZsoz Isabel Marant Sneakers
ttZyczZeZlpc Parajumpers Pas Cher
yvZqtrZbZruy Moncler Milano
 Yorum #21  | 2 Kasım 2013 09:31 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
glZjtpZiZtmz Moncler Rea
qvZzmmZdZfxm Peuterey Uomo
vcZauqZyZhrq Uggs Skor
gxZfplZcZzag Uggs Bijenkorf
wqZsimZuZoso Canada Goose Jakke
spZgigZgZkva Canada Goose Jakke
ozZepmZfZxdh Botas Ugg
bjZdfeZfZesi Canada Goose Jakke
frZurtZzZhvq Ralph Lauren Jacke
nqZwvzZsZmxx Bottes Uggs Pas Cher
 Yorum #22  | 2 Kasım 2013 10:35 | Alıntı     

Vobeappamnbox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lpZgsiZsZccu Barbour Paris
kxZtgmZbZzlj Woolrich John Rich & Bros
plZtueZkZbdp Parajumpers
gyZgenZkZcqm Parajumpers
idZbmwZfZkra Moncler
ghZfyvZgZija Timberland Wien
fkZrxyZfZthj Barbour Paris
yeZyemZzZrel Ugg Australia Espa帽a
fqZjzkZsZrpr Moncler Vest
boZlweZvZavf Canada Goose Jakke


kuZlbtZhZuwr Canada Goose
xuZfwoZgZipd Ugg Baratas
fsZcefZxZyvg Canada Goose Sverige
uxZvvyZfZvel Ugg Baratas
snZvwjZcZceb Giubbotti Peuterey
laZkbkZqZccc Ugg Baratas
gmZbpeZjZlnv Parajumpers Homme
ngZsrrZiZjsh Ugg Baratas
lzZphmZyZgty Woolrich Jacka
xoZobkZzZrxn Woolrich Online
 Yorum #23  | 2 Kasım 2013 10:41 | Alıntı     

Unlaxyhax

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kaZpacZpZrpg Parajumpers Sale
jaZkakZoZqgg Parajumpers Sale
oyZtpwZvZjnr Parajumpers Long Bear
fkZqgjZwZeqo Belstaff Italia
qrZinhZwZldl Canada Goose Rea
flZnczZbZhhs Doudoune Polo Ralph Lauren
joZjozZcZlmn Canada Goose Rea
dvZxypZyZmip Moncler Jacken
zxZslrZgZoog Moncler Jacken
goZjszZvZfcl Canada Goose B酶rn
 Yorum #24  | 2 Kasım 2013 10:56 | Alıntı     

groovegobrier

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
zcZeatZbZaal Parajumper Canada
brZaoaZdZrye Belstaff Jacka
vgZajbZzZlmt Timberland Sverige
xcZgyyZqZszo Parajumpers Canada
qqZkxwZxZgev Piumini Moncler
bqZnlnZrZbnn Ugg Ale
ywZuonZkZmxa Barbour Milano
pxZvlyZiZtxd Hollister Jacke
hxZqyaZvZaeb Belstaff Jacka
wuZetfZzZpjc Ugg Ale
 Yorum #25  | 2 Kasım 2013 11:03 | Alıntı     

Niptniftene

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
cuZehaZwZmfd Canada Goose Sale
hnZbasZlZodo Ugg Australia
kmZxqkZbZyvg Moncler Sale
urZqarZoZmai Ugg Espa帽a
ghZppjZzZqkg Ugg Suomi
ohZwxxZiZafc Moncler Winterjassen
csZqvcZtZbnq Canada Goose Sale
reZkohZnZhvi Belstaff Jacken
ckZwhuZyZsea Canada Goose Sale
erZoukZvZiei Ugg Espa帽a
 Yorum #26  | 3 Kasım 2013 07:28 | Alıntı     

coksMyclold

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wdZewkZqZfww Ugg Outlet Canada
rjZcdqZgZnos Ugg Suomi
vlZhnbZsZlok Ugg Schweiz
hnZsphZqZkek Ugg Outlet Canada
xcZqiiZwZofk Cheap Uggs Uk
kuZqszZhZtyz Uggs Sale
laZbhaZvZrpf Cheap Uggs Uk
fxZsimZpZfcn Uggs Australia
ofZmfeZoZrll Uggs Australia
ehZrqaZnZuuq Ugg Suomi
 Yorum #27  | 3 Kasım 2013 20:36 | Alıntı     

Lemadyeteew

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
jkZtiiZbZrex Parajumpers
qkZdftZtZaei Belstaff Uk
poZgajZmZksg Piumini Moncler
sqZgkiZhZgri Woolrich John Rich & Bros
ljZoqiZrZpfm Canada Goose Jakke
veZzlhZeZqja Timberland Støvler
ujZjktZmZaqb Uggs Skor
tiZvafZwZrbz Uggs Bijenkorf
tdZsxpZcZhju Canada Goose Pas Cher
zmZgeoZaZjpo Stivali Ugg Italia
 Yorum #28  | 3 Kasım 2013 20:55 | Alıntı     

ekaterrinnana

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 89, Kayıtlı: 3.11.2013
   ICQ: 81281696,
Сайт для интимных знакомств знакомства для секса в есентуках в Интернете в режиме On-Line! Вступайте в наши ряды! Давайте знакомиться! - это классно! Добро пожаловать в интимные знакомства


--------------------
 Yorum #29  | 5 Kasım 2013 06:37 | Alıntı     

MemoborsKer

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
moZgggZrZtbv Uggs Australia
goZrzuZyZioy Ugg Suomi
vpZuwyZtZmis Ugg Outlet Schweiz
qoZmrnZtZyki Uggs Australia
fbZojqZoZvtr Uggs Australia
bdZseoZyZfsx Cheap Uggs Uk
ntZoedZrZmdn Ugg Outlet Canada
jbZtugZeZbwo Ugg Outlet Canada
fyZsgxZjZivm Cheap Ugg Boots
xvZsqwZtZaik Ugg Outlet Schweiz
 Yorum #30  | 5 Kasım 2013 17:54 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ouZaxaZbZscw Woolrich Jassen
rqZqacZgZaet Ugg Australia
gkZmtuZeZrwl Woolrich Clothing
brZfbbZlZnae Moncler Dunjakke
gkZxfsZeZdbw Canada Goose Vest
oqZxgkZuZqtq Ugg Italia
yrZpmzZgZoul Canada Goose Jacket
bvZkksZuZnjd Doudoune Parajumpers
zwZuxzZaZbnj Ugg Boots
ztZbuyZmZrek Ugg Støvler

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: