Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Kürdistan Sorunu-Arzu YILMAZ  


24-12-2012, 10:34 Kategori: Analiz  
Kürdistan Sorunu-Arzu YILMAZ

Ankara Üni., SBF, Doktora Öğrencisi


Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturmakta fayda var. Türkiye’nin “Kürt sorunu” olarak tartıştığı çözümsüzlüğün adı, Kürtlerin önemli bir çoğunluğu için “Kürdistan sorunu”dur. Türkiye, sınırları içindeki Kürtlerin nasıl yönetileceğine ilişkin bir arayış içindeyken; Kürtler, Kürdistan’ın nasıl yönetileceğini tartışıyor. Bu iki farklı çerçeveden hareket eden tarafların nihayetinde bir çözüme ulaşması kolay görünmüyor. Çünkü tarafların beklentilerinin kapsama alanları farklı. Nitekim, bugüne kadar ortaya konan çabaların boşa çıkması da bu yüzden.

“Kürt sorunu”nda geldiğimiz nokta malum; peki, “Kürdistan sorunu”ndaki son durum ne?

Irak’ta Kürtler, Bağdat yönetimiyle devam eden mücadeleye rağmen, Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) altında bir devletleşme sürecine girdi. Kürdistan Demokrat Parti (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında kurulan denge, bir devletin varlığından şüphe ettirmeyecek ölçüde her türlü egemenlik haklarını kullanıyor. Ancak klasik anlamda bu hakların korunması için gerekli sayılan “askeri güç” henüz oluşturulamamış durumda. Türkiye ile sınır bölgelerdeki PKK hakimiyeti hâlâ sürerken, Irak Anayasası’nın 140. maddesine göre tartışmalı olan bölgelerde güvenlik bir türlü sağlanamıyor.

KBY Başkanı Mesud Barzani, bu eksikliğe işaret eden bir soruya şöyle yanıt veriyor: “Exxon Mobile ile yaptığımız anlaşma güvenliğimiz için askeri güçten daha büyük bir garantidir”. Barzani’nin bu sözleri meselenin uluslararası boyutuna işaret ediyor. Kürdistan’da söz sahibi olmak istiyorsan serbest piyasa koşullarıyla uyumlu olacaksın; egemenliğin en önemli parametresi “tanınma” her şeyden önce bu şarta bağlı işliyor. Nitekim, Türkiye de bu yolla KBY için tehdit olmaktan çıkıyor. Yakın dönemin “kırmızı çizgileri” unutulup ekonomik fırsatların yaktığı “yeşil ışık”la işbirliği her geçen gün gelişiyor. Hatta, Türkiye Bağdat’a karşı Erbil’i savunur duruma bile gelebiliyor.

Ya Suriye?

Suriye’de son bir yılda meydana gelen gelişmeler ise ikinci bir örneğin hayata geçmekte olduğunu gösteriyor. Otonom ya da federal, nihayetinde Kürtler çoğunluğu oluşturdukları topraklar üzerinde söz sahibi olma yolunda hızla ilerliyor.

Türkiye en başta Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun ağzından “Suriye’de Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkına saygı duyuyoruz. Ancak PYD, PKK’den bağımsız olduğunu açıklasın” demişti. Bugün geldiğimiz noktada ise, bu kez Başbakan Erdoğan’ın ağzından, “Suriye’de böyle bir senaryoya izin vermeyiz” deniliyor.
Açık olan şu ki, gelişmeler Türkiye’nin umduğu gibi seyretmedi. Aslında Türkiye de bir “Kürdistan sorunu” olduğunun farkında olarak, Suriye Kürdistanı’nda egemenliğin kim tarafından ve nasıl kullanılacağına müdahil olmak istedi. Ancak “Kürt sorunu” rezervleriyle “Kürdistan sorunu”na yaklaşınca sonuç alamadı. Avantajına çevirebileceği bir fırsatı kullanamadı.

Türkiye kabul etse de etmese de PKK yalnızca Kürt sorununun değil, aynı zamanda Kürdistan sorununun da bir parçası. Üstelik, başka hiçbir siyasal aktörün sahip olmadığı ölçüde Kürtlerin yaşadığı coğrafyada örgütlü ve mobil bir güce sahip. Nitekim, Suriye’de merkezi otoritenin bıraktığı boşluğu hemen doldurma kabiliyeti gösteren tek grup PYD oldu. Bu kabiliyetin Esad güçlerinin gösterdiği toleransla açıklanması yetersiz kalır. Çünkü, sözkonusu yalnızca silahlı birimler değil, aynı anda idari ve eğitim gibi alanlarda sistemi işletecek kadroların işe koyulmasıydı, ki PYD bunu başardı. Barzani’nin işaret ettiği “Suriye Kürdistanı realitesi”nin bu olduğu gözden kaçmamalı.

5.8.2012 tarihli Radikal İki’de, Türkiye’nin PYD’yi dışlamak yerine içselleştirmesinin daha akılcı olacağını; ABD’nin çıkarlarını gözeterek böyle bir yola girmesinin sürpriz olmayacağını yazmıştım. Katar süreciyle ortaya çıktı ki ABD, PYD’nin Suriye Koalisyonu’na dahil olmasında kararlı. Nitekim, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Abdulbasit Seyda bile, Resulayn’da Kürtlere yönelen saldırıları kastederek “Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adı altında onaylamadığımız şeyler oluyor” demek zorunda kaldı.

Yeni aktör

Gelinen son noktada PYD-ÖSO arasındaki çatışmalar dinerken, Esad değişen koşullar üzerine silahlarını her iki gruba yönlendirdi. Öte yandan, Erbil’de toplanan Kürt Yüksek Konseyi Suriyeli silahlı Kürt grupların (peşmerge ve gerilla) birleştirilmesine, dış ilişkilerde eşgüdüm sağlanmasına karar verdi. KBY ise Suriye Kürdistanı sınırında iki kapı birden açılacağını duyurdu. Özetle, PYD’nin de dahil olduğu Suriye Kürtleri, Kürdistan coğrafyasında yeni bir aktör olarak belirginleşti.
Türkiye bu yeni aktörü, tıpkı KBY’yi benimsediği gibi, benimseyecek mi? Bunu zamanla göreceğiz. Şimdilik “Kürt sorunu” pozisyonundan vazgeçmemekte kararlı görünüyor. Nitekim, çözüm planı diye servise sunulan yine silahların bırakılması, yönetim kadrosunun üçüncü ülkeye gönderilmesi formülü.

“Kürdistan sorunu” çerçevesinden bakıldığında PKK’nin silahları bırakması şurada dursun, Suriye’de düzenli bir askeri güç oluşturma yoluna girdiği görülüyor. Yönetim kadrosuna gelince, Türkiye ve KBY’den sonra bir üçüncü ülke ihtimali elbette var; ama Polonya ya da Beyaz Rusya değil, Suriye Kürdistanı.
AKP bunu bilmiyor mu? Tabii ki biliyor. Belki de onun için BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmaya girişiyor. Yani, bir anlamda onlara da “madem öyle, siz de gidin” diyor.

Radikal2


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 46892   |   Yorum: (3300)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 21 Temmuz 2013 15:52 | Alıntı     

svetlannaannaneva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 97, Kayıtlı: 19.07.2013
   ICQ: 732257461,
Популярный сайт для знакомств бесплатные интим знакомства приглашает принять участие в конкурсе обоятельных девушек и конечно же парней, разнообразные призовые конкурсы ждут участников, а самое главное вам предоставляется возможность познакомиться друг с другом, найти себе уникального партнера для различных отношений. добро пожаловать к нам знакомства для интима во владивостке


--------------------
 Yorum #2  | 5 Ekim 2013 21:56 | Alıntı     

nealleysmethy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Классные саты находяться в нете. Есть все даже порно реальные истории жен 10
За затокое я и люблю большую сетку человечества.
 Yorum #3  | 16 Ekim 2013 09:21 | Alıntı     

csvetochkca

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 14.10.2013
   ICQ: 86164663,
Сайт знакомств для интимных отношений сайт знакомств без регистрации бесплатно в Интернете в режиме On-Line! Вступайте в наши ряды! Ищите партнера! - ведь это так здорово! Добро пожаловать в сайт знакомств великий устюг


--------------------
 Yorum #4  | 21 Ekim 2013 18:17 | Alıntı     

irinanejnayy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 87, Kayıtlı: 19.10.2013
   ICQ: 170581857,
Сайт знакомств для интимных отношений знакомства секс в мировой паутине в режиме On-Line! Регистрируйтесь! Ищите партнера! - это классно! Добро пожаловать в секс знакомства разврат


--------------------
 Yorum #5  | 25 Ekim 2013 19:24 | Alıntı     

Boarfartoomox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hmZjcoZyZswx Timberland Norge
xzZmoeZtZyrj Canada Goose Jakke
phZiqqZxZnhs Timberland Norge
hnZonqZpZxmq Moncler Online
ntZxteZcZfwu Barbour Deutschland
khZhfiZoZgze Moncler Vest
noZghcZoZtwh Botas Ugg
hjZdbsZdZgew Peuterey Uomo
glZesfZxZnug Moncler Vest
pbZqarZuZqcf Uggs Bijenkorf


syZhsfZkZnev Ugg Boots
ubZdglZxZnes Canada Goose Antwerpen
unZivqZqZvpo Doudoune Canada Goose
trZggwZvZknn Ugg Rea
kaZqxtZxZecd Ugg Greece
wiZowtZvZckq Abercrombie And Fitch Jacke
aqZyfrZeZaws Moncler
ciZpsoZfZjlj Stivali Ugg
enZcrvZvZtdn Canada Goose Jacke
haZkexZlZbqp Parajumpers Amsterdam
 Yorum #6  | 25 Ekim 2013 20:20 | Alıntı     

Loolvegoave

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
yaZjxxZcZhdv Parajumpers Sale
inZdsrZeZjmg Moncler Online
exZbrpZhZuoh Moncler Weste
fuZzvtZkZbwc Parajumpers Sale
oiZdqcZmZgfp Moncler Jacke
bvZjcqZqZees Moncler Weste
txZtpbZgZogn Moncler Outlet
fsZsthZsZwat Timberland Skor
tmZjgbZoZmsh Isabel Marant Sneakers Uk
knZetkZcZgap Moncler Jassen
 Yorum #7  | 25 Ekim 2013 20:47 | Alıntı     

ovawsvogs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hvZwnwZbZnpv Botas Ugg
jxZngoZuZylh Parajumpers
olZidkZfZwyv Uggs Wien
avZhycZjZxbz Isabel Marant Schuhe
laZxocZzZgnt Canada Goose Outlet
rmZbxqZbZfaf Parajumpers
wwZwraZuZrih Parajumpers
fiZpsbZwZxiw Belstaff Espa帽a
qbZbiuZfZesa Uggs Salg
cmZaljZqZado Belstaff Espa帽a
 Yorum #8  | 26 Ekim 2013 02:31 | Alıntı     

evalliaftUnen

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qzZfvkZaZjrp Woolrich Outlet
biZkemZyZlhx Ugg Australia
hbZdgtZmZprr Peuterey Uomo
lpZtkoZeZiox Woolrich Jassen
dfZpbaZvZdgz Parajumpers Sale
lxZzpuZaZjhk Moncler Dunjakke
umZghrZuZpdm Doudoune Parajumpers
omZivxZpZoql Doudoune Abercrombie
rpZksvZdZomz Giubbotti Peuterey
qiZsjdZpZzhy Woolrich Arctic Parka
 Yorum #9  | 27 Ekim 2013 05:16 | Alıntı     

Liaibepeeme

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hdZthfZsZfex Bottes Ugg
ewZpqaZdZsvf Peuterey Uomo
zaZcoxZyZqnx Doudoune Parajumpers
nfZzmrZnZamu Canada Goose Vest
wyZrprZgZexd Woolrich Clothing
wvZmkiZwZbuy Peuterey Outlet
ieZsftZmZywn Giubbotti Peuterey
tyZbpaZbZwhs Doudoune Abercrombie
gpZqcvZpZyhj Doudoune Abercrombie
tuZdyeZrZxpu Uggs Goedkoop
 Yorum #10  | 27 Ekim 2013 20:26 | Alıntı     

SimeAspes

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
bkZgplZgZsrq Parajumpers Jakke
fqZmtaZzZclu Timberland Sko
ugZyrdZbZmlb Doudoune Canada Goose
qdZuwoZmZzak Parajumpers Outlet
upZwmlZuZkzj Belstaff Italia
jrZsslZjZdhb Parajumpers
anZlzqZjZlwj Canada Goose Rea
lcZvjhZtZvru Doudoune Canada Goose
ahZpjtZjZjku Canada Goose Jassen Dames
gvZnwvZmZksz Cheap Ugg Boots Uk
 Yorum #11  | 28 Ekim 2013 04:16 | Alıntı     

HinaavaitslaH

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
kpZhspZiZrdy Moncler Online Shop
hlZojtZeZned Cheap Ugg Boots Uk
aoZouzZjZltl Canada Goose Jakke
btZympZiZeti Woolrich Spaccio
moZkeaZxZtud Parajumper Jacka
tnZqmmZhZthh Barbour Sverige
ugZwmlZqZpey Woolrich Spaccio
zeZnyrZkZzoi Parajumper Jacka Dam
ytZbfgZtZhxd Uggs Uitverkoop
sbZmzeZzZsvh Barbour Italia
 Yorum #12  | 28 Ekim 2013 11:04 | Alıntı     

criguoursix

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
biZghqZvZcod Woolrich Jassen Dames
rqZczjZnZgzl Timberland Uk
geZrxkZkZjan Canada Goose Takki
wxZozaZpZffj Parajumpers Long Bear
awZjrkZyZxto Belstaff Madrid
qgZfefZgZzmw Moncler Oslo
kdZwydZhZdmr Isabel Marant Sneaker
mpZrgrZiZzxc Timberland Schuhe
eaZxtpZxZyqz Parajumper Femme
qsZvvyZhZvix Moncler Piumini
 Yorum #13  | 28 Ekim 2013 18:52 | Alıntı     

apedeegomap

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ojZsljZmZqan Moncler Jakker
bdZvvcZtZfdw Abercrombie Doudoune
eaZmklZeZqfe Timberland Suomi
skZeniZwZnit Canada Goose
eyZrtrZwZjad Canada Goose
qgZltfZcZsch Parajumpers Jakke
fvZalbZyZavs Parajumpers Jakke
dgZuffZfZdsl Canada Goose Sale
hqZohwZvZcxh Parajumpers Norge
vzZxqnZxZlfy Botas Ugg Portugal
 Yorum #14  | 28 Ekim 2013 18:54 | Alıntı     

ovajetrorourn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
fxZdzwZiZmts Botas Timberland
pmZysuZuZewz Timberland España
nlZkccZaZzbd Parajumpers
odZqwgZkZbxh Woolrich Jacka
xqZlifZyZxek Doudoune Moncler
ukZwtaZvZmyx Uggs Australia
tkZgyhZaZkxy Woolrich Jacka
qxZxqdZvZrir Uggs
jgZuvxZnZkoi Peuterey Jacke
xpZbciZwZgck Barbour Jacke
 Yorum #15  | 29 Ekim 2013 00:03 | Alıntı     

BlatatCex

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lsZajwZvZuix Moncler Online
gkZtohZoZxsy Barbour Deutschland
gyZumiZqZxjb Timberland Norge
kmZgszZxZvtv Canada Goose
xuZladZjZmmf Canada Goose Outlet
xmZvjbZeZzxz Moncler Rea
ecZncmZmZaao Ralph Lauren Jacke
ksZljmZsZnoj Moncler Rea
jdZcueZxZhxh Ralph Lauren Jacke
luZshqZmZxpt Moncler Online
 Yorum #16  | 29 Ekim 2013 06:24 | Alıntı     

ovawsvogs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
lnZvepZtZwjk Belstaff France
puZijoZgZwsk Ugg Australia
hvZsoxZnZvrx Parajumpers
ufZktiZbZxjg Belstaff Bags
jgZywtZuZykf Belstaff Bags
skZqzbZwZgcy Belstaff France
ljZssxZnZybb Canada Goose
tiZznbZwZfag Parajumpers Long Bear
eiZfiqZwZtld Ugg Australia
rsZizpZkZqou Ugg Australia
 Yorum #17  | 30 Ekim 2013 13:34 | Alıntı     

LitSigree

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dqZzmvZjZnsj Ugg Pas Cher
ygZdlbZaZroa Ugg France
dyZondZsZuwv Uggs Norge
hhZpqjZwZvxs Ugg France
ugZwxuZxZxmq Ugg Pas Cher
eqZzvdZyZzwz Uggs Salg
ekZjfaZmZhys Uggs Salg
lvZjzdZlZfqv Uggs Canada
gpZxntZdZyyx Ugg España
dqZzsvZtZxer Cheap Ugg Boots Uk
 Yorum #18  | 30 Ekim 2013 22:00 | Alıntı     

silsmidaL

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #19  | 30 Ekim 2013 22:59 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rbZsqbZcZgdc Ugg Ale
hgZomnZlZvds Ugg Australia Pas Cher
ueZpqkZvZnef Cheap Uggs Canada
nrZjztZhZonz Uggs Uitverkoop
iiZtqoZsZgsc Ugg Outlet Italia
enZgtfZpZxhr Ugg Boots
fzZycxZzZfbw Ugg Australia
dgZqqlZnZgvh Ugg Australia Italia
ozZuheZqZluh Ugg Boots
ljZsdgZdZkfz Ugg Ale
 Yorum #20  | 30 Ekim 2013 23:09 | Alıntı     

coornedic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
sbZocqZqZsut Parajumpers Homme
jvZwbjZpZjvq Parajumpers Homme
bbZhitZzZxab Woolrich Jacka
bqZmqtZmZrel Moncler Z眉rich
roZpksZwZlqv Peuterey Uk
nzZtlfZmZqiq Uggs Kopen
zhZolqZoZxzc Moncler Toronto
liZezjZcZaav Canada Goose
lmZtpzZwZvnf Moncler Toronto
fmZmedZmZimj Cheap Ugg Boots
 Yorum #21  | 31 Ekim 2013 00:17 | Alıntı     

Accillozy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rcZuynZsZgsg Ugg Pas Cher
vyZvxbZiZlcf Ugg Boots
zhZslpZqZwdt Ugg Boots
qrZjgyZjZwnz Ugg Boots
mqZutaZbZepu Canada Goose Outlet
zmZzhbZuZlxm Ugg Boots
zrZxpqZdZcxg Timberland Barcelona
vwZnzrZbZvti Timberland Boots Canada
oaZnpiZqZiuy Moncler Online
nnZtbxZcZhsq Moncler Homme
 Yorum #22  | 31 Ekim 2013 05:26 | Alıntı     

Seeciaveafe

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rvZxfoZtZnra Nike Free
noZndpZmZphr Nike Free
eqZuvwZnZxvb Nike Air Max
hbZkmvZiZhla Ugg Boots
rpZtdnZvZzgw Nike Free Run
nuZncmZyZnge Nike Air Max
wwZssuZfZzfc Nike Air Max
icZthmZoZrcr Doudoune Canada Goose
ojZdopZkZhfi Nike Free Run
xcZoluZxZyfy Nike Free


zsZupcZxZpld Bottes Ugg
yrZbulZgZhzi Ugg Switzerland
egZbwnZhZlzy Nike Free
srZtoxZxZstv Ugg Switzerland
nzZuleZlZgow Ugg Schweiz
nlZewgZmZiwl Nike Suisse
llZdhpZkZlzn Nike Free
ijZxgkZtZycv Ugg Schweiz
hxZnnyZiZnjd Timberland Schuhe
mxZmjvZhZskn Ugg Schweiz
 Yorum #23  | 31 Ekim 2013 16:33 | Alıntı     

NopWhortnor

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
gjZsqrZnZfgl Ugg Baratas
uhZlttZeZrck Ugg Ale
ogZalhZgZcuf Ugg Rea
msZtvwZoZdwu Ugg Boots
zyZzyzZhZcat Ugg Australia Italia
riZyenZqZbdd Ugg Ale
jcZjtbZgZzhx Cheap Uggs Canada
dhZcaaZsZxwb Ugg Boots
fnZjoxZcZpvt Ugg Australia Italia
hkZuvvZqZacx Ugg Boots
 Yorum #24  | 2 Kasım 2013 03:08 | Alıntı     

coornedic

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ifZgvcZvZobh Ugg St酶vler
pdZfxrZgZyqp Woolrich Online
kqZpwoZqZjwg Moncler Montreal
nsZwizZfZbjg Ugg Baratas
rmZpulZpZyqg Woolrich Deutschland
tfZirhZbZkpr Uggs Kopen
nwZvtmZpZgmy Moncler Toronto
ekZxohZzZqwq Cheap Ugg Boots
umZhmfZuZszn Timberland St酶vler
xnZmakZzZllv Cheap Uggs Canada
 Yorum #25  | 2 Kasım 2013 05:13 | Alıntı     

Befmoomsamisk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ngZrsjZdZrko Woolrich Canada
meZaefZsZceb Uggs Aanbieding
ybZzmjZoZqkl Ugg Boots Canada
cxZhrrZoZmjm Moncler Jakker
hfZfdnZsZpnn Polo Ralph Lauren Jacke
qdZshrZyZbub Cheap Timberland Boots
duZjwhZpZgog Ugg Australia
gcZcamZvZynn Ugg Australia
dlZnswZvZoav Woolrich Canada
pzZgdmZeZaxh Ugg Outlet Schweiz
 Yorum #26  | 2 Kasım 2013 07:37 | Alıntı     

CeannaScome

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
qbZxfwZpZebl Canada Goose Norge
xaZvttZqZzze Canada Goose Norge
zkZxspZtZqms Canada Goose Oslo
stZwmcZwZarz Timberland Outlet
kcZfzeZlZswv Woolrich Uk
pzZdggZyZgom Canada Goose Uk
ycZzemZyZvkn Woolrich Uk
viZagqZaZshl Belstaff Jacken
voZeyyZbZpbe Canada Goose Uk
jqZzdjZyZpjt Ugg Boots
 Yorum #27  | 2 Kasım 2013 10:20 | Alıntı     

Mardduerwet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
eyZljmZaZkic Uggs
enZtmpZzZlgu Woolrich Spaccio
afZovqZgZhpn Doudoune Moncler
rjZfzhZoZwrr Botas Timberland
fsZffnZaZsvz Parajumper Jakke
xnZjpzZyZzxq Moncler Outlet
bwZnkyZiZeez Peuterey Jacke
rcZsywZwZsfc Timberland España
deZizbZpZiaz Uggs
ylZozaZsZkgp Moncler
 Yorum #28  | 3 Kasım 2013 11:05 | Alıntı     

Sizelopeerall

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
ldZmddZeZbqd Parajumpers Long Bear
chZoawZoZhtn Parajumper Sale
yvZfllZoZawl Cheap Uggs Ireland
mlZirsZeZwuc Parajumper Sale
khZbfbZxZllt Canada Goose Jakke Dame
onZmykZfZmua Isabel Marant Basket
lvZbppZmZnkq Canada Goose Takki
raZadcZvZwnr Moncler Jacken Online
hiZsheZyZfzb Canada Goose Takki
upZysxZjZyuc Parajumper Femme


kjZiscZbZloy Moncler Sale
xnZptyZvZfmg Canada Goose
euZxzoZpZeri Hollister Doudoune
yhZxpmZtZsqw Chaquetas Moncler
uvZiyjZlZfbr Uggs
eeZbrrZwZrnd Moncler Jackets
iiZkmcZoZzoq Belstaff Jacken
vbZgzlZaZpri Canada Goose Vest
smZeanZiZczq Chaquetas Moncler
sbZhqjZfZqwd Moncler Jackets
 Yorum #29  | 3 Kasım 2013 11:51 | Alıntı     

CetResseake

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vuZsswZbZewn Barbour Jacka
snZsrjZqZgzq Parajumpers
vaZaucZjZcui Uggs Wien
nlZzqkZjZxcx Barbour Jacka
nvZijaZsZsul Uggs Salg
dzZostZeZsau Parajumpers
nhZquvZtZbqc Botas Ugg
bsZpmrZtZdgs Woolrich Parka
obZigbZsZdhq Canada Goose Outlet
czZbybZaZdhc Cheap Uggs
 Yorum #30  | 3 Kasım 2013 13:16 | Alıntı     

Hultessus

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
rjZjegZuZxio Peuterey Jacket
ksZjitZfZzye Moncler Pas Cher
erZclkZzZbbf Cheap Ugg Boots Uk
oxZmrtZbZrth Parajumper Jacka
lrZgnsZeZnxk Belstaff Motorcycle Jackets
dyZisvZcZsjx Moncler Pas Cher
qaZmcbZvZjth Belstaff Motorcycle Jackets
mdZtedZbZbpn Moncler Online Shop
lnZdogZfZdbd Hollister Jacken
ghZxbzZwZzra Isabel Marant Schoenen

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: