Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Saddam ile Tayyib'in Zerdüştlükle derdleri aynı - Bedel Boselî  


6-11-2012, 15:08 Kategori: Analiz  
Saddam ile Tayyib'in Zerdüştlükle derdleri aynı - Bedel Boselî

Saddam ile Tayyib'in Zerdüştlükle derdleri aynı

Bedel Boselî


Kürt kavminin hücrelerde direndiği bugünlerde Türkiye başbakanı Tayyip Erdoğan açıkça gerçekdışı bilgiler verdiği gibi "Yok edilmeleri gereken Zerdüştler olarak" lanse etmeye çalışıyor. Mucizeye bakın ki 1400 yıllık Kuran-ı Kerimdeki Hücreler (Hucurat) Süresi'nin 6. ayeti tam da bu durumdan bahsediyor:

"Ey iman edenler! Eğer bir fasık size bir haber getirirse onun aslını araştırın. Yoksa bilmeden bir kavme sataşırsınız (ve bundan dolayı) da yaptığınıza pişman olursunuz…"

(Fasık: "Ben Müslüman'ım" deyip açık açık söz ve eylemleri ile İslam ahlakına aykırı hareket eden kişi.)

SADDAMSI NEFRET SÖYLEMI

Diktatör Saddam Hüseyin Amerikan'ın verdiği ödev gereği İran'a savaş açar. Eşzamanlı Kürt, Fars katliamlarına girişir. Bu girişimleri İslam dünyasında haklı göstermek için "Onlar Zerdüşti asla gerçek Müslüman olamazlar", "Zaten onlar Zerdüşti" gibi söylemlere sarılırdı. Zerdüşti dediği halkların ortak özelliği Aryen olmaları ve Zerdüşt Peygamber'in bunların ortak atası olmasıdır.

Gün gelir devran döner Saddam korkudan saklandığı çukurdan çıkarılır. Rizgar (Kurtulmuş) isimli Kürt hâkim tarafından yargılanır... Ve idam edilir.

Türk Başbakan Tayyip Erdoğan, Amerika'nın verdiği ödev gereği Kürtlere şiddetli bir savaş açmış durumda. Bu memleketi İran ve Suriye'ye karşı Amerikan karakolu haline getirdi. Özellikle Kürtlere karşı uyguladığı şiddeti, açlık grevinde ölmek üzere olanlarla adeta dalga geçmesi, KCK adı altında rehin almaları, Saddam'ı tekraren "Onlar Zerdüşt asla gerçek Müslüman olamazlar", "Zaten onlar Zerdüşt" gibi söylemlerle haklı göstermeye çalışıyor.

Şimdi "Kürtler zaten Zerdüşti" diye saldıranların bilinçaltında nelerin fokurdadığını kavramış oluyoruz.

YALANCILARIN ZERDÜŞTLÜKLE OLAN DERDI

Zerdüştlükte İmanın şartları şunlardır: "İyi düşünmek, iyi söz söylemek, iyi davranışta bulunmak". İman etmiş Zerdüşti bir kişinin en temel ödevi yalancılara karşı savaşmaktır. Net biliniyor ki Zerdüşt Peygamber yalancılara karşı cihad ilan etmiş, takipçilerini yalancılara karşı savaşmaya davet etmişti. Yalancılarla uzlaşmak, anlaşmak yasaktır Zerdüştlükte. Eski Zerdüşti dini kaynaklarda "yalancı" tabiri "duruwend" olarak geçer ki Kürtçedeki "derew, derewend, derewker" kelimeleri buradan gelir.
BDP Milletvekili Hasip Kaplan Türkiye Parlamentosunda Kürtçe "Derewkerin, derewker!" (Duruwend in, duruwend) diye haykırmasını hatırlayalım mesela.

Halkları yalanlarla uyutup sömüren, özellikle Kürtler hakkında her gün yalan söyleyen birilerinin kalkıp böyle bir dine düşman olması normaldir. Bu arada İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in (s) "Yalan söyleyen bizden değildir" Hadis-i Şerifi'ni de konu bağlamında hatırlamakta fayda görüyorum. Yalancıların ne İslam'da ne de Zerdüştlükte yeri hiç yok.

ZERDÜŞT PEYGAMBERE HAKARET ALLAH'A HAKARETTIR

Dikkat edersek AKP yönetimi "Onlar Zerdüştidir" demeyip "Onlar Zerdüşt'tür" diyor. Yani direk Zerdüşt Peygambere de bir hakaret etme girişimi var kendilerince.

Aslında Zerdüştlük tek İlah inancına dayalı bir dindir. Zerdüştlüğün ilk kaynaklarında tek İlah varken, yüzyıllar sonradan yazılan dini metinlerde iki ilah inancı görülebiliyor. İlk Zerdüşti metinler akla, mantığa uyarken yüzyıllar sonra yazılanlar ise yer yer mantık dışı kalabiliyor. Zerdüştlüğü araştırırken bu ayırımı yapmak lazım...

İmamı Şafii hazretleri Müsnet adlı eserinin 432. Hadisinde Zerdüşti'lerin Ehl-i Kitap olduğunu ve buna dair hadisi şerif bulunduğunu söylüyor. İmam-ı Hambeli hazretleri de Zerdüşti'lerin Ehl-i Kitap olabileceğini yazıyor. Hz. Ömer Ashab-ı Kiram'a Zerdüşti'lere nasıl muamele edilmesi gerektiğini sorunca Abdurrahman bin Awf "Ben Peygamber'in 'onlar Ehl-i Kitap'tır onlara öyle muamele edin' dediğine şahit oldum" der.

İslam inancına göre Ehl-i Kitap demek o inancın zamanında hak din olduğu, İslam'ın o dinin hakiki devamı olduğu anlamına gelir.

Hatta Zerdüşti Gata Kitabında, putları kıracak, âlemlere rahmet bir kurtarıcının geleceği yazılır ("gata" günümüz Kürtçesindeki "gote/gotin"'dir). İsmi "Yaşam/doğuş ve bereket/yarar getiren" anlamına gelen kurtarıcının adı "Zaoşyant/soşyand"tır. (Günümüz Kürtçesinde Za: Doğuş/yaşam, Jî: Yaşam)
Hz. Muhammed (s) dâhil birçok İslam âliminin ve halifenin tıpkı Hz. Musa, Hz. İsa, Hz. İbrahim gibi hak Peygamber olarak gördüğü Zerdüşt Peygamber'e, sırf Kürtlerin atası olduğu için her fırsatta hakaret eden Türk Devlet yönetim ve medyasının İslam'da da yeri hiç yoktur.

ZERDÜŞTLÜK NEDEN KÜRTLER IÇIN ÖNEMLIDIR?

Tarihte köklü bir din olması, iyilik ve dürüstlük için mücadele eden bir inanç olmanın yanında Kürt, Beluç, Fars gibi Aryen halklar için farklı bir önemi vardır Zerdüştlüğün. Özellikle dilimiz, kültürümüz, tarihi varlığımız İslam, Hıristiyanlık ve Yahudilikten çok önce Zerdüşti aydınlanma hareketi sayesinde güçlenip, medeniyetleşti, bugüne zengin bir yapı ile geldi. Kürtçenin bu güçlü ve köklü yapısı olmasaydı bunca baskılara, yasaklama ve asimilasyonlara dayanıp bugünlere gelemezdi.

Her açıdan Zerdüşt Peygamber sayesinde dil ve Kültürümüz sağlam bir temele sahip oldu. Hatta Tayyip Erdoğan'ın gölgesinde Erbil Havalimanı'nı açtığı Kürdistan bayrağı Aryen (Zerdüşti) halkların simgesiydi.

Kürtçe üzerine köklü ve iyi bir dil araştırması yapmak, Kürtçeyi tanımak isteyen birisi için dilbilimsel olarak Zerdüştlüğün orijinal metinleri muazzam kaynaklardır.

Örneğin Kürtçede "okul" kelimesi "dibistan" olarak geçer. Bu kelime nereden gelmiş? Kökeni nedir? Ne anlama geliyor? Standart Kürtçe'de kullanılabilinir mi? gibi sorularına cevap bulmak için Kürtçe yazılmış kaynaklar üzerinden sürekli daha geriye gideriz ve en sonunda Zerdüştlüğün dini metinlerine bakarız. Yani 80, 100, 300, 700, 1000 ve 2000 yıl önce yazılmış Kürtçe (Aryence) eserlere bakarız. Ve o eserlerden anlarız ki kökeni "Dibîristan"dır (di: iki, bîr: Bilinç, şuur, hafıza, -stan: Yer). Görürüz ki "ikili (karşılıklı) bilinçlenmenin" olduğu yer anlamındadır "Dibistan" (Okul). Eğer zamanında Zerdüşt Peygamber sayesinde dilimiz ileri bir medeniyet seviyesine çıkıp yazılmasaydı belki birçok Anadolu ve Mezopotamya kavmi gibi eriyip bitecektik. Hatta birisi çıkıp "Dibistan kelimesi Arapçadır, 'saray kâtibi' anlamına gelen 'Debir' kelimesinden peydahlamışsınız" derdi ve belki asla bu kelimenin aslında Kürtçeden (Aryence'den) Arapçaya geçtiğini bilemeyecektik, dilimizin zenginlik ve köklülüğünü anlayamayacaktık. Böylesi binlerce örnek verilebilir.

Görüldüğü üzere Türkiye Başbakan yardımcısı Bülent Arınç'ın, Hz. Zerdüşt ve torunlarını hedef göstermesi ardından "Kürtçe medeniyet dili değildir, bu yüzden eğitim dili olamaz" demesi bilinçli ve derin bir politikanın ürünüdür.

Mesela Fransızca kökenli "okul" kelimesi bir tarafa, Türkçesi olmadığı için "Biz çocukları okula gönderip yaş ağaç gibi eğiyoruz o zamanEĞMEK'ten 'Eğitim' diyelim" yaklaşımıyla köksüz bir dil kullananların, köklü kültür ve dilimizi görünce çıldırmamalarını, saldırmamalarını bekleyemeyiz.

YUNAN FELSEFESINE TAM DESTEK, KÜRT FELSEFESINE KÖSTEK

Çok İlahlı veya Allah inancı olmayan Yunan felsefecilerini araştırıp öğrenmeyi medeniyet, ilerleme, kültürlüleşme sayıyorlar. Okullarda ve İslami medreselerde öğretiyorlar. Bunları yapan Türk Devlet Sistemi, aydın, medya ve yöneticileri, neden Zerdüşti kültür, felsefe ve dininden bahsetmeye karşı savaş açtıklarını anlamış oluyoruz. Hatta Türk Diyanet İşleri Başkanlığı kendi sitesinde İmamı Şafii ve Hambeli hazretlerine karşı cephe alarak "Onlar yanılıyor, Zerdüştlük Ehl-i Kitap bir inanç değildir" diyecek kadar ileri gidiyor. Mesele Kürtlerin Kültür ve dili olunca mezhep imamlarına bile karşı çıkıp bazı dini verileri de saptırıyor. İmamlarına Kemalizm'e bağlılık ve ırkçılık yemini ettirerek göreve gönderen Türk Diyanet İşleri Bakanlığı böylece Kürtlere yapılmakta olan ve olacak katliamlara imani bir zemin hazırlamış oluyor.

Avatar filminde Navi halkına yapılanlar misali kökümüzü kurutmayı ibadet haline getirenler bu sebeplerden dolayı Zerdüşt Peygaber'e hakaret edip saldırıyorlar. Yani Kürtlere yaptıkları ve yapacakları katliamları haklı göstermek, Kürtlerin dil ve Kültürel kökünü kurutmak amacıyla. Yoksa dertleri hakikati sorgulamak, hakkı savunmak özellikle Din-i İslam hiç değildir.

ZERDÜŞT PEYGAMBER'E HAKARET ETMEK HZ. İSA'YA, HZ. MUSA'YA, HZ. İBRAHIM'E HAKARET ETMEK GIBIDIR

Tayyip Erdoğan'ın son Almanya ziyaretinde Türkçe konuşanların birliği yani Turancılık vurgusu yapması ve Zerdüşt Peygamber'in torunlarını yani Aryenleri (Kürt, Fars, Beluç, Hint..) düşman ilan etmesi akla binlerce yıl devam etmiş eski Aryenzemin-Turanzemin savaşlarını, fitnesini getiriyor. Kendince Turan dünyasını (Türk dünyasını) ortak Düşman olan biz Aryenler üzerinden birleştirme girişimi... Uykudaki bu derin fitneyi uyandırmamak gerek, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in "Fitne uykudadır, uyandırana lanet olsun" Hadis-i Şerifini hatırlamak lazım.

(yuksekovahaber.com)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 6)
  |   Okuma: 6689   |   Yorum: (463)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 5 Kasım 2012 21:34 | Alıntı     

mustafa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
smile benzetme iyi zaten ikiside müslümanlıkla alakası yok???????????
 Yorum #2  | 5 Kasım 2012 21:49 | Alıntı     

A.Dara

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Sevgili Bedel Boseli; Zerdü$tlük ilk eski tek tanrili dindir..Zerdü$t'ün Kürt olmasi muhtemeldir.
Avesta kitabinin da Kúrtce olmasi elbette Kürt dilinin bugúnlere gelmesinin ve gelebilmesinin
SIRRIDIR da..Tek tanrili dinlerin ortaya ciki$i zannediyorum milliyetlerin ortaya ciki$iyla bir baglantisi var.Siz de bilirsiniz yahudilik ve kutsal kitaplari Tevrat birakiniz milliyetciligi; IRKCILIK DÜZEYINDE Yahudi ulusculugu icerir.Yahudilerin tanrinin en seckin kavmi ve dünyayi yönetme
hakki oldugunu iddia eder..Isa , kendisi yahudidir..ya$adigi dönemler yahudilerin zor dönemleridir.Yahudileri kurtarmayi ónüne koyar;ancak tam ve güclü bir örgütlenme ve askeri güc
olu$turamadan yakalanir ve carmiha gerilir..Ancak carmihta iken cok uzun süre ölmemesi ve direnmesi halk üzerinde büyük etki yaratir.Bununla birlikte ona sadik 12 talebesinin Isa'yi büyük
$i$irme ve yalanlarla propaganda etmeleri ve Isa'nin carmihta öldükten sonra tesadüfi olarak bir depremin vuku bulmasi halk arasinda onun bir tanri olarak algilanmasina yol acar.Isanin amaci da
Yahudileri bir güc haline getirmekti..Muhammed ve onun kurdugu islam'da bir Arap milliyetciligi ve
hatta irkciligidir.Kan ve kilicla ele gecirdikleri her yerde halklara ARAPCA yi dayatmi$lardir.
Zaten islam'a göre insanlar ahirette Arapca sorgulanacaklardir!! Bugún bile milyonlarca insan;
dilleri arapca olmasa bile Islamin dualarini Arapca okumaktadirlar..Hicbir $ey anlamiyor olsalar
bile..Muhammed kendisi büyük bir tacir oldugu icin; kendisi yazdigi Kuran'dada " Ticaret yapiniz
; cúnki allah ticaret yapanlari sever." diye bir paragraf da eklemi$tir.Ya$adigi dönemde
toplumun önemli bir bölümünün KÖLE oldugu; geri kalaninda cok zor ko$ullarda tarim ve
hayvancilik yapip gecindikleri dü$ünülürse; TACIR OLMAK VE TICARET YAPMAK COK KÜCÜK
BIR ELIT KESIMIN yaptigi i$tir..Zaten ilk sava$larindan olan Bedir sava$i; bugünki suriye ye ula$an ipek ticaret yolunu denetimine almak icin yapilmi$ ve ba$armi$tir.Bóylece gaddar Arap
ordularina Mezopotamyanin yolu acilmi$tir.Keza Muhammedin en ónemli adamlari; ömer vs
hem toprak agasi, hem tacir ve hemde yüzlerce KÖLE lerii olan varlikli kesimlerdir.Muhammedinde binlerce cariye ve KÖLESI vardir.Cariye: bayan Köledir.Muhammed K'leciligi kaldirmami$tir, ancak "KÖLELERE IYI MUAMELE EDINIZ!" diyerek
köleleri yinede efendilerinin insafina terketmi$tir.Bunun yaninda o dönemler Kölelerin bir din
secme özgülügü olmamasina kar$in; Muhammed kölelere islam olma iznini vermi$tir.Hatta bir
kölesine EZAN OKUTTUGU $imdi bile büyük bir$eymi$ gibi anlatilir.Isalm ordulari Kürdistan dada büyük katliamlar yapmi$lardir..Kürtler korkunc $iddete maruz kalarak islam olmu$lardir.
Direnen Kürtler halen ZERDÜ$T/YEZIDI OLARAK KALAN KÜRTLERDIR.
Size selam , saygi ve hürmetlerimi sunuyorum..Serfiraz u bextewar bibi..
emrinde binlerce
 Yorum #3  | 5 Kasım 2012 21:58 | Alıntı     

Barzan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Brèz Bedel boseli.Spas u mal ava.Nivisek bè hempà u hejai.Pediviya me kùrdan veki tu,dilok u ol zanayan heyi.Ji cenabi tu tika dikim,zanitiya xwu ,ji me kùrdan teqsir nekit.spas .
 Yorum #4  | 6 Kasım 2012 00:35 | Alıntı     

fktyasar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 18, Kayıtlı: 20.06.2011
   ICQ: --,
Hz.Muhammed'e sormuşlar:
-" Müslüman kime denir?"
Hz. Muhammed:" Ehli kitap olanlardır." der.
- Peki kimlerdir ehli kitap olanlar?"
-“ Brahmaniler, Zerduştiler, Sabiiler, Hrıstiyanlar, Museviler…” diye cevap vermiştir.


"...Médi/Med dilinin Mekri (Makri) Kurdçesi olduğu ve Avesta’nın da Mekri Kürtçesiyle yazıldığı tarihçiler arasında kabul görmektedir.
Bu teori Hevart ve Darmis tarafından da desteklenmiştir. İran İzlenimleri” kitabının yazarı Darmis : “Medeler’in dili Avesta diliydi, Avesta dilinin Med dili olduğu, Pers’lerin Med İmparatorluğunu ele geçirdikten sonra bu dili kullandıkları Persepolis yazıtlarının incelenmesi sonucunda da ortaya çıkmıştır.” diyor.

Bu konuda Rus tarihçisi Griyeft : “ Persler başta dil olmak üzere tüm kültür öğelerini Med Ariler’den almıştır.” Der.”
 Yorum #5  | 6 Kasım 2012 19:15 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
ZERDUŞTİLER ile PUŞTİLER

ZERduştiler ile Puştiler arasında asırlık bir haq gawgası war !

Zerduştiler ,gasp edilmiş haqlarını almaya çalışıyorlar ,PUŞTiler ise yalan dolanlarla ,onlara ait "olmayan" ZAPT ettikleri haqları wermiyorlar ! Ergeç (iro an sıbe) Zerduştiler haqını alacak..Puştiler ise ,yaptıkları PUŞTLUK'larıyla baş başa Qalacaklar..

Zer (Sarı)- Işıq/NUR anlamındadir.

Kürdlerin dili "KURDİ",nin kökü insan-lıq (waroluş ) tarihinin başlangıcına dayaniyor.

Kürd Qawmi ; XUWDA'ya xuwde dediği wext ,Tayipgiller familyası (Türemişler ) ŞAMANIZMİN PUTLARINA TAPİYORLARDI. !!.

Yunan felsefesi /medeniyedi Qaynağını BİNLERCE YILLIK Kürdlerin anayurdu olan Kürdistanda (mezopotamia)'dan almıştır.Göçebelerin hiç kökü olurmu ?Kürdistanda medeniyed dil kültür inanç adına tarihi olarak tek bir izlerine rastlanmak asla mümkün degil.Yakıp yıkıp yok edmenin dışında.Neden ?Çünkü göçebelerin medeniyedi hiç olurmu ?Olmaz.Günümüz dünyasında halende medenileşemedikleri içindir;Medeni Qawimlere we medeniyede adeta FERMAN OKUYORLAR..!!

Onun içindirki; Xuwde'de haq kitab Qüran'da son peygamber Hz.Muhammed mustafa'da ,Böylesi PUŞT'luğuda PUŞTlarıda RED EDİYOR.!

Heqeme kurdan HEQE.Heq heqe ,Xuwdeji yek u HEQE
 Yorum #6  | 7 Kasım 2012 02:20 | Alıntı     

Ducardin

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Daha dune kadar ailesi Ortodox hiristiyan biri olan Receb Tayib Erdogan'a biz birsey diyormuyuz
Ki O hergun Zerdusilere Hakaret ediyor???
Bu Herif tam bir Haya yoksunu utanmaz Ve Irkci ve Turkcu hayasizin biri diyormuyuz ona hergun
her Saat???
Daha Dun Ailesi Ortodox Hiristiyan biri ve Gurcistanli bu yeniceri nasil olduda Turk Milletcisi
Kesildi Bu Soytari???
winked winked winked
 Yorum #7  | 7 Kasım 2012 10:41 | Alıntı     

birusk

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
a.dara, gotine ke kurdi heye:di be vire(derew - deruw) gel virin, ye weke teji a bi ciqilin. tirki a.dara kurtcenin kurmanci lehcesinde guzel bir soyleyisi vardir senin gibileri icin derler ki: milletin yalani yalandir. senin gibilerin yalani dalli budaklidir. once makaleye iyice oku. sadece okumakla bitmiyor birde kavraman gerekiyor. senin gibileri yuzunden bu millet yillarca aci cekti ve binlerce insanimizi kaybettik. sen ve senin gibileri bu yazacagim insanlarin zeka, akil ve bilgelik ve kurdlukte bu degerlerimizin yaninda bi pire biea olamazsaniz. ehmede xane, baba tahir, fegiye teyran, melaya cizire, sex seid, seid-i kurdi, seleheddine ayyubi, celadet bedirxan ve daha bircok degerli insanimiz ve yazarimiz ve sairimiz gibi.tamam musluman degilsin ama ben ve benim gibileri, sen ve senin gibi saygisizlara saygi gosteriyorsak sizinde saygi gosterip kufur ve hakaret etmemeniz gerekiyor. makale sana cevap vermis ama yine de bil cunku anladigim kadariyla senin derdin dini kotulemek. R.T.E YANI KERDOGAN VE GULEN EFENDININ, KENDILERINI ALLAH YERINE KOYUP BIR MILLETIN HAKLARINI GASPETTIKLERINI VE KENDILERINI ALLAH OLARAK GORDUKLERININ FARKINDAYIZ. sen oraya buraya satasacagina once bir kendi dilinle yazmayi ogren, sonra bu yazdiklarini saglam temellere oturt. kerdogan gibi atma. bana cevap yazaksanda kurdce yaz, hangi lehcesinde yazabiliyorsan onunla yaz ben seni anlarim. turkce yazdigim icinde digerlerinden ozur dilerim.

birusk...

sunuda cok iyi bil, gercek muslumanin ilk gorevlerinden biri diger inanclara ve kulturleree saygi gostermesi gerekir gostermiyorsa o zaman bil ki kerdogan gibidir onlar.
 Yorum #8  | 27 Kasım 2013 08:25 | Alıntı     

zsx

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There is no need for a person to go into a store to buy a cheap designer bag, Louis Vuitton Sale is available online, where you can choose form a wide range of handbags in different colors, shapes and sizes can be used with different prices . Sell ??the image of the various handbags in Louis Vuitton are available online, so its easy for one to choose their favorite handbag, place an order and be proud owner of the beautiful cheap designer handbags.
gucci outlet

prada outlet

Christian Louboutin Outlet

louis vuitton handbags

louis vuitton purses

michael kors

michael kors outlet

michael kors outlet

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton bags

louis vuitton outlet

louis vuitton outlet

michael kors outlet online
 Yorum #9  | 28 Şubat 2014 22:57 | Alıntı     

DanielMymn

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hello. And Bye.

mr fitz
 Yorum #11  | 18 Nisan 2014 03:36 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
les acteurs tenant cuillère à soupe de saut ""Bretagne Spoon Dance"" a toujours été la meilleure audience dans le complot visant à faire exploser. Souvent chansons ""Bretagne cuillère de danse"" ensemble, quatre nike free run 3 footlocker des hommes, les femmes sont incapables de supporter le public s'est levé pour danser enthousiasme, surtout en présence d'enfants, Ben Huan rebond totale de l'excitation en ce moment. à cette fin, les organisateurs ont décidé de performances futures, les nike free run homme acteurs du drame ""Bretagne Spoon Dance"" publié dans le public avant le début de batons. D'ici là, si vous êtes avec un amant, anciens ou les enfants viennent pour voir l'évolution, peut le même que dans la scène de concert en agitant leurs batons ensemble, en ajoutant à la fête visuelle, la part d'audience de ce tour, ""cuillère nike free run 2 nike air max 2013 femme danse Bretagne ""Happy moments! Propolis forte puissance Amore Amore frais Detox Nettoyant _ Article N ° :05-21 Spécifications: 120 description: peau ? nettoyage rapide saleté de surface, les sécrétions huileuses, de promouvoir la peau des toxines profondes et les substances nocives nike air max 2013 femme exclus, pores ouverts, supplément de la peau chaque Jour de nutriments nécessaires pour garder la peau de nike blazer pas nike air max pas cher cher moment doux et délicat. Utilisation: Appliquer placé dans la paume, ajouter nike air max 90 de l'eau pour faire nike free pas cher en ligne mousser nike free run 3 frotter uniformément sur la surface de la lumière et aider massage complet, puis rincer avec de l'eau. ★ applicable à tous les types de peau
 Yorum #12  | 3 Eylül 2014 13:49 | Alıntı     

Cnieki

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Are Worthy Of Saving The Expenses Of Buying Branded Items. The Author Gives A Gist About michael kors handbags sale <a href="http://www.gottsackercommercial.com/about/sales.php">michael kors handbags sale</a>
Shop Michael Kors Colgate Wallet Cheap <a href="http://midade.com/4.php?Cheap-Michael-Kors-Colgate-Wallet.html"&
gt;Michael Kors Colgate Wallet Cheap</a>
Shop Michael Kors Gia Totes <a href="http://midade.com/4.php?Cheap-Michael-Kors-Gia-Totes.html">Ch
eap Michael Kors Gia Totes </a>
Shop Michael Kors Miranda Wallet <a href="http://midade.com/4.php?Cheap-Michael-Kors-Miranda-Wallet.html"&
gt;Cheap Michael Kors Miranda Wallet </a>
Shop Cheap Michael Kors Fulton Bags <a href="http://midade.com/4.php?Cheap-Michael-Kors-Fulton-Bags.html">
Michael Kors Fulton Bags </a>
 Yorum #14  | 29 Aralık 2014 00:38 | Alıntı     

ekhtsasy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #15  | 24 Ocak 2015 00:48 | Alıntı     

Richyzqkj

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Dallas Stars iPhone 5C Cases Primary Logo
Louis had the better contact rate in the regular season, a leading indicator that is 4 2 this year and now 26 8 the last five postseasons.
Dallas Stars iPhone 5 Cases Digi Camo
(Cruz has denied the allegation.) With three middle infielders deserving of steady playing time in Elvis Andrus, Ian Kinsler and rookie Jurickson Profar, one could move to centerfield long term, meaning Texas likely wouldn't go beyond one year for a centerfielder.
Dallas Stars iPhone 4S Cases Polka Dots
Watson's task near the Phillies dugout is mirrored by authenticator Robert Bonds on the Giants' side.
http://www.westgatelabs.co.uk/shop/cases/S...imary-Mark.html
Not in the World Series.
http://www.westgatelabs.co.uk/shop/cases/S...ball-Field.html
Greenberg, now 31, tells his story in his own words..
http://www.westgatelabs.co.uk/shop/cases/S...Polka-Dots.html
Clayton Kershaw will be in the mix, of course, and I think Kris Medlen, Gio Gonzalez and Mat Latos will be in the discussion with big breakout seasons.
http://www.westgatelabs.co.uk/shop/cases/S...hy-Chevron.html
Even dirt from the pitcher's mound was collected after Roy Halladay's no hitter against the Cincinnati Reds in Game 1 of the National League Division Series.
 Yorum #17  | 7 Şubat 2015 05:02 | Alıntı     

gklyen73

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
شركة تنظيف خزانات بالرياض نقل اثاث بالرياض شركة تنظيف واجهات حجر بالرياض شركة تنظيف واجهات زجاج بالرياض شركة مكافحة النمل الابيض بالرياض شركة مكافحة حشرات بالرياض شركة تنظيف بالرياض شركة نقل اثاث بالرياض شركة نقل عفش بالرياض شركة تنظيف اثاث بالرياض نقل عفش شركة تخزين اثاث بالرياض شركة تخزين عفش شركة نقل اثاث من الرياض الى قطر شركة رش مبيد حشرى بالرياض شركة تنظيف مساجد بالرياض شركة تنظيف مسابح بالرياض كشف تسربات المياه

شركة مكافحة النمل الابيض بالرياض
 Yorum #19  | 2 Nisan 2015 22:03 | Alıntı     

elmarwa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://kobraaa.com/"> 0566143611 - 0566822461 شركة خبراء المملكة لخدمات التنظيف </a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=21">شركة مكافحة حشرات بالرياض 0566143611 - 0566822461 </a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=19"> 0566143611 - 0566822461 شركة تنظيف فلل وشقق بالرياض</a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=70"> 0566143611 - 0566822461 شركة عزل و تنظيف الخزانات </a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=10"> 0566143611 - 0566822461 شركة نقل وتخزين أثاث بالرياض </a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=2"> 0566143611 - 0566822461 شركة تنظيف قصور بالرياض</a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=134"> 0566143611 - 0566822461 شركة تخزين أثاث بالرياض </a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=159"> 0566143611 - 0566822461 شركة تنظيف خزانات بالرياض </a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=157"> 0566143611 - 0566822461 شركة عزل خزانات بالرياض </a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=154"> 0566143611 - 0566822461 شركة تنظيف شقق بالرياض </a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=140"> 0566143611 - 0566822461 شركة تنظيف فلل بالرياض </a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=136"> 0566143611 - 0566822461 شركة تنظيف مجالس بالرياض</a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=150"> 0566143611 - 0566822461 شركة تنظيف منازل بالرياض</a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=147"> 0566143611 - 0566822461 شركة تنظيف موكيت بالرياض</a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=165"> 0566143611 - 0566822461 شركة نقل عفش بالرياض </a>
<a href="http://kobraaa.com/?p=231"> 0566143611 - 0566822461 شركة رش مبيدات بالرياض </a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=239"> 0566143611 - 0566822461 شركة نظافه عامه بالرياض </a>
<a href="http://kobraaa.com/?page_id=250"> 0566143611 - 0566822461 شركة تنظيف واجهات زجاج بالرياض </a>
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

<a href="http://elmarwaa.com/">شركة المروه لخدمات التنظيف </a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=647">شركة جلى بلاط بالرياض</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=617">شركة تنظيف فلل بالدمام</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=621">شركة تنظيف فلل بالخبر</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=623">شركة تنظيف شقق بالدمام</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=649">شركة تسليك مجارى بالرياض</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=654">شركة تخزين أثاث بالرياض</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=652">شركة نقل أثاث بالرياض</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=604">شركة مكافحة حشرات بالدمام</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=615">شركة مكافحة حشرات بالخبر</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=611">شركة مكافحة حشرات بالاحساء</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=607">شركة رش مبيدات بالدمام</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=613">شركة رش مبيدات بالخبر</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=609">شركة رش مبيدات بالجيبيل</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?p=683">شركة مكافحة حشرات بالرياض</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=692">شركة تنظيف خزانات بالرياض</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=760">شركة تنظيف شقق بالرياض</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=690">شركة تنظيف فلل بالرياض</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=698">شركة تنظيف قصور بالرياض</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=694">شركة تنظيف منازل بالرياض</a>
<a href="http://elmarwaa.com/?page_id=693">شركة عزل خزانات بالرياض</a> Yorum #20  | 2 Nisan 2015 22:05 | Alıntı     

elmarwa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #29  | 2 Nisan 2015 22:10 | Alıntı     

elmarwa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
شركة خبراء المملكة 0566143611 - 0566822461
شركة مكافحة حشرات بالرياض0566143611 - 0566822461
شركة تنظيف فلل وشقق بالرياض0566143611 - 0566822461
شركة عزل و تنظيف الخزانات0566143611 - 0566822461
شركة نقل أثاث بالرياض 0566143611 - 0566822461
شركة تنظيف قصور بالرياض 0566143611 - 0566822461
شركة تخزين أثاث بالرياض0566143611 - 0566822461
شركة تنظيف خزانات بالرياض0566143611 - 0566822461
شركة عزل خزانات بالرياض0566143611 - 0566822461
شركة تنظيف شقق بالرياض0566143611 - 0566822461
شركة تنظيف فلل بالرياض0566143611 - 0566822461
شركة تنظيف مجالس بالرياض0566143611 - 0566822461
شركة تنظيف منازل بالرياض0566143611 - 0566822461
شركة تنظيف موكيت بالرياض0566143611 - 0566822461
شركة نقل عفش بالرياض 0566143611 - 0566822461
شركة رش مبيدات بالرياض 0566143611 - 0566822461
شركة نظافه عامه بالرياض 0566143611 - 0566822461
شركة تنظيف واجهات زجاج بالرياض 0566143611 - 0566822461


شركة الفتح انقل العفش بالرياض
شركة نظافه شامله بالرياض
شركة تنظيف واجهات زجاج
شركة مكافحة حشرات
شركة تسليك مجارى بالرياص
شركة تنظيف خزانات بالرياض
شركة تنظيف مسابح بالرياض
شركة مكافحة فئران بالدمام
شركة عزل خزانات بالدمام
شركو وايت شفط بيارات
شركة تنظيف واجهات بالدمام
شركة شفط بيارات بالدمام
شركة عزل اسطح بالدمام
شركة تسليك مجارى بالدمام
شركة تنظيف خزانات بالدمام
 Yorum #30  | 2 Nisan 2015 22:11 | Alıntı     

elmarwa

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: