Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Suriye'de Yeni Politik Denge Faktörleri-Mustafa Peköz  


16-10-2012, 18:13 Kategori: Analiz  
Suriye'de Yeni Politik Denge Faktörleri-Mustafa Peköz

Dr. MUSTAFA PEKÖZ

SURİYE’DE OLUŞAN YENİ POLİTİK DENGELERİN FAKTÖRLERİ

Suriye’deki politik gelişmeler küresel kapitalist güçlerin bölgesel stratejileri bakımından bize önemli bir fikir veriyor. Suriye’nin önemi öylesine arttı ki, dün çatışma ve rekabet halinde olanların yarın yeni ittifak güçleri haline gelmeleri sürpriz sayılmamalıdır. Bütün politik veriler, Suriye’nin bir Libya ve bir Mısır olmadığını ortaya koymuş bulunuyor. Çünkü Suriye politikası, esasen küresel-emperyalist güçlerin stratejik çatışması haline geldi. Bu bakımdan hem uluslararası, hem de bölge ilişkilerinde politik denklem yeniden şekilleniyor. Gelinen aşamada Suriye’de olası gelişmeleri birkaç yönden yeniden analize ihtiyaç olduğu anlaşılıyor.

Küresel güçlerin Suriye politikasının uzlaşma eğilimi

Uluslararası güçlerin Suriye üzerinde devam eden bölgesel politikaları giderek bir dengeye oturmuş bulunuyor. ABD ve Rusya arka planda yürüttükleri diplomatik görüşmelerde giderek bir anlaşmaya doğru evirildikleri anlaşılıyor. Özellikle ABD ve AB’nin muhaliflere olan desteğinin giderek minimum düzeye düşmesinin önemli bir faktörü de, Rusya-Çin ittifakı ile ABD-AB ittifakı arasında yapılan pazarlıkların giderek sonuç vermeye başlamasıdır. Bu noktada ABD’nin Rusya ile kaçınılmaz olarak uzlaşmaya doğru gittiğini gösteren önemli veriler bulunuyor. Bunun en somut örneği olarak Suriye toplarının Aşkale’ye düşmesi sırasında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın, “siyasal çözümün ön plana çıkartılması gerektiği”ne yönelik açıklaması, politik hamlelerin ipuçlarını verdi. Ayrıca Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin de “Suriye’ye yönelik uluslararası bir askeri müdahaleye karşı olduğunu” açıklamış olması, küresel güçlerin Suriye konusunda izledikleri politikaların giderek benzeşmeye başladığını gösteriyor.

Biliniyor ki, Rusya’nın Akdeniz’i kontrol eden tek askeri üssü Suriye’dedir. Bundan vazgeçmeyecektir. Esad sonrası politik denklemde bu askeri üssün hiçbir güvencesinin olmayacağını biliyor. Bu bakımdan Suriye eksenli Rusya’nın bölgesel politikasının başarısız olması, bölgesel denklemi önemli oranda etkiler. Suriye politikasındaki başarısı, onu Ortadoğu’da çok daha ciddi bir güç yapacağı gibi İran ve Suriye’den sonra Şii Irak yönetimiyle geliştirdiği askeri ilişkiler son derece dikkat çekici bir konuma geldi. Ayrıca, Rusya’nın çok belirgin olmasa da Türkiye ile olan ilişkilerine giderek bir mesafe koymaya başlaması, Putin’in Ekim ayı içerisinde yapacağı Türkiye ziyaretini iptal etmiş olması, politik ilişkilerin giderek gerginleşmeye başladığını gösteriyor.
ABD’nin ise özellikle karşı karşıya olduğu ekonomik krizin ektikleri nedeniyle uluslararası ilişkilerde askeri müdahalelerin içerisinde doğrudan yer almak istemediği anlaşılıyor. Ayrıca ABD seçimleri de bu sürecin ek bir faktörü olarak değerlendirilse de ABD’nin dış politikası, geçmişte olduğu gibi büyük askeri müdahalelere pek sıcak bakmıyor. ABD ekonomik gücündeki gerileme ve 15 trilyonluk dış borcu nedeniyle, askeri müdahalelere dolaylı katılım sağlamayı, daha çok müttefik ve eksen ülkeler üzerinde bir müdahaleyi esas almaya başladı.

Suriyeli Hıristiyanların tutumu etkili oldu

AB’nin Suriye politikası bir bütünlük oluşturmuyor. Savaş yanlısı bir politika izleyen Fransa’nın eski mandalarına sahip olma arzusu pek etkili olmadı ve aktif savaş politikasından geri adım attı. Aynı şekilde İngiltere de askeri müdahalenin sonuç vermeyeceğini gördü ve Suriye politikasında belirli değişikliklere yöneldi. Avrupa’nın ekonomik gücü olan Almanya ise başından beri askeri müdahaleye sıcak bakmıyor. Ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya olan AB’nin Suriye politikası, uluslararası bölgesel ilişkilere göre yeniden dizayn edildi. Ayrıca ABD ve AB’nin Suriye politikasını etkileyen ama basında çok fazla yer edinmeyen bir başka faktör de, Suriye’de nüfusun yüzde 12’sini oluşturan Hıristiyan toplumunun kanaat önderlerinin tutumları oldu. Suriye Hıristiyanlarının çok önemli bir kesimi Esad’dan yana tutum aldılar. Vatikan üzerinde AB ve ABD’nin Suriye politikasını etkilemeyi başardılar.

Bütün bu veriler, küresel sermaye güçlerinin, Suriye politikası nedeniyle bütünlüklü olarak karşı karşıya gelemeyecekleri ve savaş içerikli çatışmalı bir durum yaratmayacaklarını ortaya koyuyor. Bu bakımdan Rusya’nın askeri üssünün bulunduğu bir ülkeye, NATO müdahalesini beklemek politik bir saflık olur. Türkiye’nin NATO’nun 5. maddesinin işletilmesi talebi hiç bir zaman gerçekleşmeyecektir.

Buna karşılık Esad rejiminin geçiş sürecini hızlandırması için Rusya çok daha fazla bir baskı oluşturacaktır. BM Güvenlik Konseyi içerisinde yer alan bütün küresel-emperyalist güçler yeni bir Suriye politikası üzerinde uzlaşıya varacaklardır. Bu kaçınılmaz bir durumdur, aksi takdirde, Suriye’de derinleşecek bir iç savaşın bütün bölge ülkelerini kapsayacak olması, küresel sistemin stratejik çıkarları bakımından önemli riskler oluşturacaktır. Özellikle enerji kaynaklarının kontrolü, işletilmesi ve taşınmasında ortaya çıkacak önemli risklerin, dünya ekonomisini çok ciddi oranda etkileyeceği biliniyor. Bu durumu hiçbir güç ve uluslararası tekel göze alamaz. Bu bakımdan şu veya bu ölçüde bir denge politikasıyla sürecin aşılmasını sağlayacaklardır.

Bölge ülkelerinin Suriye politikalarında olası değişiklikler

Bölge ülkelerinin oluşturduğu politikalar, küresel güçlerin belirlediği stratejiye paralel olarak gelişiyor. Ancak her ülkenin kendine özgü bir kısım bölgesel çıkarları da sürecin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu ülkelerde ilk sırayı İran alıyor. İran, Suriye iç savaşının aktif bir taraftarıdır. Suriye ordusu ile birlikte binlerce devrim muhafızı, muhaliflere karşı savaşıyor. Devrim muhafızları Irak üzerinden çok yoğun bir şekilde Suriye’ye aktarıldı. Muhalifler bakımından önemli bir geçiş sahası olan Lübnan bölgesi de Hizbullah tarafından denetlenmeye başladı. Binlerce Hizbullah militanı, Esad rejimini desteklemek için Suriye’de savaşa dâhil olmuş bulunuyorlar. İran ve Hizbullah aynı ideolojik kökene sahip olmaları bir yana, Suriye’de politik denklemin değişmesi iki güç için de çok önemli askeri ve politik sorunlara yol açacaktır. Hizbullah’ın güçlenmesi ve bölgesel ilişkilerde aktör olmasını sağlayan en önemli faktör, Suriye’nin vermiş olduğu aktif destektir. Bu damarın kesilmesi, bir bakıma Hizbullah’ın kuşatılması anlamına gelecektir. İran için durum çok daha stratejiktir. Esad’ın yenilgisinin politik sonuçları İran için çok daha sarsıcı olacaktır. Molla rejimi bu gerçeğin farkındadır. Bu bakımdan Suriye sorununu Türkiye gibi kendi iç politikası olarak görmekte ve savaşan gücüyle doğrudan taraf olmaktadır. Son iki aydır, Esad askeri güçlerinin başarılı bir noktaya gelip inisiyatifi ele almasındaki önemli bir faktör de binlerce devrim muhafızının savaşın aktif gücü olmasıdır.

İkinci ülke Irak’tır. Şiilerin denetiminde olan Irak yönetiminin Suriye politikası çok belirgin olmasa da esasen İran’a yakın olduğu biliniyor. Bu bakımdan Esad rejimine vermiş olduğu lojistik destek, askeri destek kadar çok önemli bir etkiye sahiptir. Hem askeri, hem de gıda maddelerinin geçişi bakımından önemli bir işlev gören Irak’ın Suriye desteğiyle ABD’den çok Rusya’ya yakın durduğu anlaşılıyor. Maliki rejiminin Rusya ile 5 milyar dolarlık silah anlaşması yapması, Rusya’nın bölgesel gücünün artması bakımından bir veri olarak algılanabileceği gibi bunun arka planında Suriye politikasının önemli bir rol oynadığı biliniyor. Şii İran ve Irak ile Sünni Suriye denklemi ciddi sorunlara yol açacaktır. Bu bakımdan Irak’ın Suriye politikası İran’ın bir benzeri olup Rusya ile ittifakın çok daha güçlenmesine yol açmaktadır.

Üçüncü ülke Mısır’dır. Mısır’da iktidara gelen Müslüman Kardeşler, aynı şekilde Suriye’de de kendi ikizleri olan ‘Suriyeli Müslüman Kardeşleri’nin iktidarda olmasını oldukça arzulamaktadırlar. Ancak Mısır’ın yeni yönetimi, ülkesindeki iç politik dengelerin yerli yerine oturmaması nedeniyle aktif bir müdahil güç olmak istemiyor. İran ile ilişkilerin yeniden kurulması, İsrail ile geleceğin belirsizliği ve Libya’daki politik istikrarsızlık gibi faktörler nedeniyle Mısır yönetimi, Suriye’ye askeri bir müdahaleye karşıdır. Ancak Esad rejiminin de gitmesinden yana bir politika izliyor. Bunun bugünkü politik koşullar içerisinde hemen gerçekleşmeyeceğinin farkındadır. Bu bakımdan daha reel bir politika izliyor. Değişimin zaman alacağının farkında olup barışçıl geçiş sürecinden yana görünüyor. Böylelikle bölge ülkeleri arasında daha dengeli bir politika izleyerek politik etkinliğini arttırmaya çalışıyor. Mısır, Arap dünyasının gelecek lideridir.

Dördüncü ülke ise Suudi Arabistan’dır. Suudi rejimi, Suriye’deki rejimin değişmesini en çok isteyen devletlerden biridir. Çünkü bütün çabası, Şii hareketinin yayılmasını durdurmaktır. Bölgesel ilişkilerde Şiilerin toplumsal ve politik güçleri çok daha aktiftir. Özellikle Bahreyn, Katar gibi ülkelerde Şiilerin etkin güç olmaları, Arabistan’da nüfusun yüzde 25’ini oluşturmaları Krallığı tedirgin eden önemli bir faktördür. Bu bakımdan Esad rejiminin değiştirilerek Sünni bir gücün gelmesi, bir bakıma Şii yayılmacılığını engellemeye ve kendi iktidarını korumaya yönelik bir politik hamle olarak görüldü. S.Arabistan gibi Katar, Bahreyn de, Esad rejimine karşı savaşan İslamcı grupları destekleme kararı aldılar. Farklı ülkelerden gelip savaşan Selefiler başta olmak üzere İslamcı militanların Suriye’ye girişini örgütlediler, askeri ve ekonomik destek sundular. Suudi Krallığının bu politikası özellikle ABD, İngiltere ve İsrail’i ciddi oranda rahatsız etti. CIA şefleri, Kral’ın kulağını çekerek uyardılar. Arabistan rejimi, özellikle ağır silahlar vermek gibi taleplerini geri çekti. Ekonomik yardımı da belirli bir düzeyde tuttu. Bu durum özellikle El Kaide gruplarını çok ciddi oranda hayal kırıklığına uğrattı. İslamcı gruplarda, bir bakıma S.Arabistan tarafından kandırıldıkları ve satıldıkları duygusu oluşmuş bulunuyor. ABD’nin uyarısıyla, Suudi Krallığı, ilk dönemlerde olduğu gibi Suriye’de çok aktif bir rol oynamayacaktır.

Esad’ın iktidarda kalması, Şiilerin politik zaferi olarak Ortadoğu’da güçlerin yeniden dizayn edilmesi olarak karşımıza çıkacaktır. Bu bakımdan kabile devletleri özelliğine sahip olan Körfez devletleri, Suudi Arabistan eksenli federatif bir tek devlete yöneleceklerdir. Şiilerin politik etkinliği karşısında bu oluşum, kaçınılmazdır. Bu bakımdan Suudi Krallığı için Suriye’deki politik gelişmenin sonuçları oldukça önemlidir.

Beşinci ülke İsrail’dir. Ortadoğu’da hiçbir dostu bulunmayan tek ülke olarak bölgedeki gelişmelerden en çok etkilenecek ülke İsrail’dir. Mısır’da Müslüman Kardeşlerin iktidara gelmesi, İsrail’in bölgesel politikalarına önemli bir darbe vurdu. 1976’dan beri Suriye ile fiilen savaş halinde olan İsrail, özellikle Hamas ve Hizbullah’a aktif destek veren Esad rejiminin gitmesini istiyordu. Ancak Ortadoğu’da ortaya çıkan bugünkü politik hamlelerin İsrail’in de yararına olmadığını anlaşılıyor. Bölgesel denklem içerisinde birbirinin karşıtı olan ülkeler arasında dolaylı ittifaklar oluştu. Örneğin Esad’ın gitmesi konusunda İsrail, Türkiye ve Arabistan politikaları birbirine benzeşmeye başladı. Eski müttefiki Mısır ise İran ile yıllar sonra en üst düzeyde diplomatik ilişki kurarak, İsrail’e açık bir mesaj yolladı.

İsrail, son bir yıldır, sessizliğe bürünmüş bulunuyor. Ortadoğu’daki gelişmeler konusunda sadece İran eksenli açıklama yapıyor. Düne kadar Esad’ın gitmesini isteyen İsrail yönetimi, bu konuda da artık fikir beyan etmiyor. Çünkü yerine kimin geleceği konusundaki belirsizlik, İsrail’in güvenliği bakımından ciddi bir sorun oluşturacaktır. İsrail yönetimi, mevcut gelişmelerin İsrail’in stratejik güvenliği bakımından ciddi sorunlara yol açtığını görmeye başladı. Bu nedenle, zayıf bir Esad yönetiminin kendi çıkarlarına daha uygun olacağı politikası tartışmaya açıldı. İlle de Esad gitmeli politikası, yüksek bir sesle dillendirilmiyor. Ayrıca İsrail’in stratejik uzmanları bölgesel değişimin İsrail için de kaçınılmaz olduğunu sıklıkla vurgulamaya başladılar. Ancak bu değişikliğin sınırları nereye kadar olacaktır. Bu henüz netleşmiş değil? Amerikan seçimlerinin sonuçları bu bakımdan önemseniyor.

Altıncı ülke ise Türkiye’dir. Suriye konusunda başını belaya sokan, sıfırlanan bir dış politika izleyen ve bütün dengeleri kendi aleyhine çeviren AKP devleti de, ne yapacağını bilmiyor. Sivil yolcu uçaklarına müdahale edecek kadar zıvanadan çıkmış bulunuyor. Türkiye’yi sürecin hamisi yapan ABD, İngiltere ve Fransa geri adım atarak AKP’yi ve Erdoğan’ı çıplak bıraktılar. Türkiye, Suriye rejiminin değişeceğinden çok emin olduğu için de kartlarını çok açık oynadı ve kaybetti. AKP’nin dış politikasının ana unsuru, olası bir Kürt oluşumunu engellemekti. Bunun en kestirme yolu da askeri bir operasyonda aktif görev almaktan geçtiğini hesapladı. Bu kez evdeki hesap çarşıya uymadı. Rusya ve Çin, Suriye’ye yönelik en basit bir operasyona dahi izin vermediler. Suriye’nin iç politik denkleminde Kürtler, özerkliklerini fiili olarak ilan ettiler. Türkiye’ye sadece izlemek kaldı.

AKP hükümeti, olası bir iktidar değişikliğinde Sünni kartına oynadı. Alevi-Sünni çatışmasını körükledi. Bu da ters tepti. Attığı her adımda başarısız olan Türk devleti, bu kez Suriye’yi uluslararası İslamcı hareketin çatışma alanı haline getirdi. Bunu da çok belirgin bir biçimde uyguladı. El Kaide güçleriyle ittifak yaptı. Binlerle ifade edilen İslamcı militanlar, MİT ve Dışişleri Bakanlığının ortak organizasyonuyla, sınırdan Suriye’ye geçirildi. Bu gelişme özellikle ABD’yi kaygılandırdı. Obama, hem beysbol sopasını Başbakanın kafasını indirme tehdidinde bulundu, hem de CIA ve Genelkurmay Başkanlarını Türkiye’ye göndererek, bizzat Erdoğan’ın kulağını çektirdi. AKP devleti, El Kaide militanlarına yönelik belirli kısıtlamalara gitmek zorunda kaldı. Özgür Suriye Ordusuna (ÖSO) silah desteğini azalttı. ÖSO’nun yönetim merkezinin de, zorla Halep yakınlarına taşınması sağlandı. Bir bakıma Esad askeri güçlerinin önüne bir yem olarak sundu. Hatta Türkiye’nin bölgedeki ele geçen MİT elemanlarına karşılık önemli bazı subayları Suriye’ye teslim etti.

AKP devletinin hem Kürt hem de Suriye politikası toptan iflas etti. Bunun çaresizliği içinde daha çok saldırganlaştı. Yenilgi psikolojisiyle çıkartılan ‘Tezkere’nin politik ve askeri bir değeri olmayıp, güçsüzlüğünü gizleme taktiğidir. Bu sürecin ortaya çıkarttığı temel olgu, Türk devletinin politik ve askeri olarak ne kadar güçsüz ve çapsız olduğunun toplum tarafından anlaşılması oldu. Öyle ki, gerillanın denetiminde bulunan ‘Gedik Tepe’ye 7 taburla saldırıp eli boş dönen Genelkurmay Başkanı, Urfa sokaklarında çocuklar gibi bağırıyor: “Yıkılmadık ayaktayız.”

Türkiye bundan sonra, Ortadoğu’da yalnızlıklara oynayacaktır. Suriye eksenli Ortadoğu politikası iflas eden Erdoğan’ın İslam dünyasının lideri olma hayali de böylelikle suya düştü. Kürtler karşısında ayacağı yenilgi de onun bütün ideallerini de söndürecektir.

Suriye’nin iç politik denkleminde gelişmeler nasıl şekilleniyor

Suriye’deki iç denklemi iki noktada ele almak mümkündür. Birincisi, Baas rejiminin bugünkü mevcut durumudur. İkincisi, bütünlüklü olarak muhaliflerin geldiği noktadır.

Esad rejimi bakımından süreç, geçmiş birkaç aya göre, nispeten daha olumlu gelişiyor. Muhaliflerin beklenen toplumsal tabanı oluşturamamaları, özellikle Sünni tabandan beklenilen toplumsal tepkinin gelmemesi, Suriye içerisinde istenilen düzeyde askeri bir gücün oluşturulamaması, ordunun esasen varlığını koruması, ÖSO’ya verilen askeri desteğin beklenilenin çok gerisinde kalması, Baas ordusundan kaçıp ÖSO’ya katılan birçok üst düzey subayın yeniden Suriye ordusuna dönmeleri, silahlı muhalif grupların oldukça dağınık olmaları, uluslararası güçlerin Suriye’ye yönelik politikalarında meydana gelen değişiklikler, doğal olarak Baas rejiminin askeri güçlerinin çok daha inisiyatifli olmasını sağlayan önemli faktörlerden birkaçıdır. Savaş gücü olarak daha etkin olmaya başlayan Esad rejimi, BM Genel Sekreterinin tek taraflı ateşkes önerisini, anında reddetti.

Muhalif denen güçler esasen dış faktörlerle sürecin içinde etkili olmanın yollarını arıyorlar. Bunlar kendi içerisinde oldukça farklı yapılara sahip olmaları bir yana aynı zamanda merkezi bir otorite tarafından yönetilmiyorlar. Her ne kadar ÖSO olarak bilinen merkezi bir oluşum girişimi olsa da, oldukça farklı silahlı lokal gruplar bulunuyor. Bunlar da kendi aralarında çok daha küçük gruplara bölünmüş durumdalar. ÖSO, uluslararası güçlerin organize ettiği ve desteklediği askeri gücün esasını oluşturuyor. Bunların başında daha çok yıllarca rejimin içinde kalmış, onların suçlarına ortak olmuş, politik dengelerin rejim aleyhine döndüğünü düşünerek erkenden gemiyi terk eden komutanlar bulunuyor. Bu durumun, hem genel olarak isyancı tabandan, hem de halktan belirgin bir güvensizliğe yol açtığı biliniyor. Askeri olarak belirli bir güçleri olmasına rağmen, önemli oranda bürokratik bir yapı oluşturmaları, politikalarını uluslararası ve bölgesel güçlerin eğilimlerine göre belirlemeleri nedeniyle, esasen Baas rejimiyle açık bir savaşa tutuşmaktan çok, bir denge oluşturarak, sorunu masada çözme eğilimini taşımaktadırlar. Dahası bu eğilime evrilmiş bulunuyorlar.

Ayrıca başka ülkelerden gelip Suriye’de aktif savaşan farklı İslami gruplar bulunuyor. Bunların militan sayısı yaklaşık olarak 5 bindir. Bugüne kadar lokal bir şekilde savaşan bu grupların tek bir merkezli bir yapıya kavuşturulmasına yönelik bir kısım pratik atımlar atıldı. ÖSO ile bunların ortak bir komutanlıktan birleştirilmesine yönelik çabaların olduğu da biliniyor. Örneğin Ahrar-ı Şam, Wel Fecr, Ketaibu’l Hak, İbn-i Teymiyye ve Livau’t Tevhid gibi gruplar ‘ortak bir çatı oluşturmak’ için bir araya gelmeye çalışıyorlar.

Sıkça adından bahsedilen Suriye Müslüman Kardeşleri Örgütü olarak bilinen ‘İhvan Grubu’nun çok ciddi bir etkisi olmadığı, Suriye genelinde 40-50 bin civarında örgütsüz bir sempatizan kitlesi olduğu belirtiliyor. Ayrıca İslamcı örgütler-ÖSO arasında oluşturulan söz konusu oluşuma El Kaide güçleri yer almadı. Suriye’de farklı El Kaide grupları da ‘Cebhetu’n Nusre’ (Nusra Cephesi) ismiyle tek bir komutanlık altında birleştiler. El Kaide militanlarının ağırlıklı olarak Ürdün kökenli olmaları da ilgi çekicidir. İkinci sırada Irak, üçüncü sırada Türkiye, daha sonra Afganistan, Libya ve Çeçenistan gibi bölgeler izliyor.

CIA’ye teslim edilen El Kaide militanları

ABD’nin Türkiye ve Suudi Arabistan üzerinde kurduğu baskı sonucu, Suriye’de rejime karşı en çok savaşan güçler olarak bilinen El Kaide gruplar hızla izole edilmeye başlandı. Örneğin, Türkiye El Kaide’nin biri Ürdünlü, biri Çeçen ve biri Afgan olan çok önemli üç komutanını ile üç kuryeyi, Suriye’den Hatay’a geçiş yaparken, tutuklayıp, sessizce CIA ajanlarına teslim etti. Libya büyük elçisinin öldürülmesinde rol aldıkları iddia edilen iki El Kaide militanı Türkiye üzerinden Suriye’ye geçiş yapmak isterlerken, hava alanından yakalanıp ABD’ye verildiler. Türkiye’nin bu yönelimleri, El Kaide tarafından ‘ihanet’ olarak değerlendirildi.
28 Ağustos’ta AKP hükümetinin teşvikiyle, Adana’da bir araya gelen Türkiyeli El Kaide gruplarının önemli bir kısmı Suriye’de savaşma kararı almışlardı. Hatta Fevzi BİRIŞIK, emir olarak atanıp Suriye’ye gönderildi ve AKP Devleti askeri destek dahil olmak üzere her türlü desteği vereceğini belirtti. Ancak verilen sözlerinin önemli bir kısmının yerine getirilmemiş olması, Türk El Kaidesi gruplarında tam bir hayal kırıklığı yarattı. Bu nedenle emir olarak atanan BİRIŞIK, yakın zaman önce Türkiye’ye dönüş yaptı.

Ayrıca Suudi ve Katar rejimlerinin de verdikleri sözlerin önemli bir kısmını yerine getirmemeleri, hatta El Kaide’yi yalnız bırakmaları, örgüt tarafından ihanet olarak değerlendirildi. Bu bakımdan Türkiye ve Arabistan ile El Kaide arasındaki ittifak, ABD’nin baskısıyla bozuldu. Bunun karşılığı şudur: El Kaide, belli bir süre sonra, bu iki ülkeye yönelik bazı eylemlere yönelebilir. Bu olasılık mümkündür. Örneğin, Hac seferi sırasında S. Arabistan’da ciddi eylemlerin olması mümkündür.

El Kaide, önümüzdeki süreçte kendisine yönelik saldırıların artabileceğini hesaplamaktadır. Bu nedenle Suriye politikasını çok daha hızlı gözden geçirme eğiliminde olduğu anlaşılıyor. Daha önce Türkiye ile oluşan fiili ittifakta, Türkiye kökenli El Kaide grubunun Kürdistan bölgesine yönelik bazı saldırılar yapacağı hesaplanıyordu. Dahası devlet ile böylesi fiili bir ittifak oluşmuştu. Türkiye, ABD’nin baskısıyla bu ittifakı bozmak zorunda kaldı. Bu gelişmeleri dikkate alan Cebhetu’n Nusre grubu, Kürtlerle çatışmama, Kürt bölgesinden uzak durmak gibi yeni bir politika benimsemeye başladı. Bu ne kadar etkili olur, stratejik mi yoksa Türk devletine karşı bir şantaj taktiği mi bunu zaman gösterecektir.

Muhalifler ile Esad rejimi arasındaki çatışmalarda her iki taraf da önemli kayıplar veriyor. Özellikle Halep bölgesinde muhaliflerin çok önemli kayıplar vermeye başladığı ve birçok bölgede kontrolü elden kaçırdığı anlaşılıyor. Bu kayıpların verilmesinde Lübnan Hizbullahı askeri güçlerinin ve İran Devrim Muhafızlarının çok önemli bir etkisi olduğu biliniyor. Muhalif güçlerde ise savaşan aktif güç başka ülkelerden gelen militanların oluşturduğu El Kaide yani Cebhetu’n Nusre grubudur. Muhalif güçler arasında bu grubunun etkinliğinin artması özellikle ÖSO’yu rahatsız etmektedir.

Bu bakımdan Suriye’deki savaş, doğrudan bölgesel güçlerin çatışması olarak yürümektedir.

Üçüncü güç olarak Kürtler ve Özerk Kürdistan

Kürtler, mevcut dengeleri en iyi şekilde değerlendirerek, politik kazanımlarını hızla maddi bir güce dönüştürdüler. Suriye içerisinde savaşan farklı politik güçlerden yana olmayıp; tersine demokratik-devrimci muhalefetle birlik olmaya çalışmaktadırlar. Suriye genelinde alternatif bir güç olmaya çalışırlarken, doğal olarak dikkatlerini ‘Özerk Kürdistan’ bölgesinin inşasına veriyorlar. Bu da çok doğal ve olması gerekendir. Özerk Kürdistan’ın kurulması ve bunun somut maddi bir oluşuma dönüşmesinin, bütün Suriye halkları için stratejik bir değişim anlamına geldiği/geleceği biliniyor. Özellikle Kürtler arasında oluşan ittifak ekseninde Kürdistan Ulusal Konseyi’nin (KUK) kurulması, öz savunma güçleri olarak ordulaşma ve yönetimsel yapıların oluşturulmaya başlaması yani Kürdistan bölgesinde bulunan bütün halkların kendi kendini yönetme sürecine girilmesi, alternatif bir model olarak görülüyor. Batı Kürdistan’da oluşan yeni sürecin başarılı olmasının temel koşulu da, öncelikli olarak Kürtler arasında oluşturulacak stratejik ittifaktır. Kürtler bu süreci iyi değerlendirirlerse, bölgesel güç olmak konusunda önemli bir adımı aşmış olacaklar. Bunun nesnel zemini tahmin edilenden çok daha güçlüdür.

Ancak Kürdistan bölgesinde oluşan alternatif model, hem uluslararası, hem de bölge güçlerini rahatsız etmeye başladı. PYD’nin önderlik ettiği yeni politik yapılanmaya karşı çok yönlü saldırı hamlelerinin olacağı anlaşılıyor. KUK’nin hiçbir gücün askeri olmayacağını tersine alternatif demokratik bir modelin inşasını sağlayacaklarını açıklamasından sonra Güney Kürdistan Yönetiminin Başkenti Hewler’de bir toplantı gerçekleştirildi. 2 Eylül 2012’de yapılan toplantıya kimler katıldı: Suriye Kürtleri Birlik Partisi üyesi Abdulbaki Yusuf, Suriye Kürdistanı Birlik Partisi üyesi Abdulhakim Başar, Suriye Kürtleri Demokrat Partisi Sekreteri Nureddin Hemid Bırimo, Güney Kürdistan Doğruluk Partisi Sekreteri Selah Bedreddin, Suriye’deki Kürt Halkı Birlik Partisi eski sekreteri ve Güney Kürdistan’daki Kawa Kürt Kültür Merkezi Başkanı, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Amerika’nın Ürdün elçisi, İsrail’in Almanya Büyükelçiliği’nden bir yetkili, İsrail istihbarat örgütü MOSSAD’ın Güney Kürdistan’daki bir yetkilisi, Güney Kürdistan Güvenlik Konseyi ve İstihbarat Servisi Başkanı Mesrur Barzani, YNK Politbüro üyesi Kosret Resul ve KDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, Bölge Başbakanı Neçirvan Barzani ile YNK Genel Başkan Yardımcısı Berham Salih.

İlginç ve stratejik bir toplantı olduğu kesin. Peki, birbirine it dalaşına tutuşan İsrail ve Türkiye, ABD, Almanya ve Güney Kürdistan Bölge Yöneticilerinin ortak toplantı yapmalarının politik arka planı nedir? Birincisi, Suriye’de bölge haklarına model olabilecek demokratik bir oluşumu engellemek, ikincisi, Kürtleri muhaliflerin yedek gücü haline getirerek kullanmak istiyoryar. Biliniyor ki, Kürtler olmaksızın Esad’ın devrilmesi son derece zordur. AKP Devleti, El Kaide’yi pazarladı. ABD ve İsrail buna karşılık Kürtleri pazarlamak istiyor. Bunu yaparken de, Güney Kürdistan güçlerini kullanarak yapmaya çalışıyorlar. Kamuoyunda İsrail ile Türkiye, birbirine saldırmış gibi görünürken, arka planda tam bir ittifak içinde hareket etmektedirler. Üçüncüsü, Türkiye, Suriye’de PYD’nin içinde olmadığı bir Kürt oluşumunu fiilen kabullenmiş gibidir. Türkiye’nin bu fiili durumu kabullenmesine verilecek ikinci ödül ise ‘PKK’nin yönetici kadrolarına yönelik saldırıların yapılmasıdır. Yani kamuoyunca bilinen belli başla yöneticilerinin fiziki tasfiyesinin sağlanması planıdır. CIA, MOSSAD, MİT ve Güney Kürdistan Güvenlik Konseyi ve İstihbarat Servisi temsilcilerinin toplantıya katılmış olmaları, söz konusu tasfiye projesinin çok yönlü olduğunu gösteriyor.

Dikkat edilirse toplantıda sadece bir parti yok: Bölgenin en büyük gücü PYD. Hedefin PYD ve onların oluşturmaya başladığı toplumsal sistem olduğu anlaşılıyor. Bölgesel ve küresel güçler, kendi politikaları dışında kalan ve alternatif bir toplumsal yaşam modeli uygulamak isteyen PYD’yi tasfiye ederek, Barzani’nin etkinlik alanını genişletmek istiyor. Bu toplantı bütünlüklü olarak Kürtlere yönelik tam olarak politik bir ihanettir. Ayrıca alınan kararlara bakıldığında, PYD’ye yönelik olarak psikolojik savaşın bütün kirli yöntemlerinin kullanılacağı anlaşılıyor. Tehlikenin en büyük yanı ise, KUK içerisinde yer alan parti ve örgütlerin bu toplantıya katılmalarıdır. Söz konusu kararların tek birinin uygulanması, Kürtler arasında yeni bir çatışmanın başlatılması anlamına geleceği biliniyor. Kürtler üzerinde oynanan bu oyunun politik sonuçları Kürtler için son derece ağır olacaktır. Mevcut politik kazanımların toptan yok olmasına yol açabilir. Bu bakımdan, Kürtler küresel ve bölgesel sömürgeci güçlerin bu oyununu mutlaka boşa çıkarmalıdırlar. Mesut Barzani, iktidar hırsıyla, Türkiye ve İsrail gibi ülkelerin oyununa gelmemeli, Kürtlerin elde ettiği kazanımlara kişisel egoları için heba etmemelidir. PYD olmadan, Suriye’de Kürtlerin başarma şansının olmadığını da başta Barzani ve Talabani kabul etmeli ve bu gerçeğe göre politik hesaplarını yapmalıdırlar.

Sonuç

Suriye’de uluslararası emperyalist güçlerin bir savaşı var. Bu savaşın politik ve sosyal sonuçları tahmin edilenden çok daha ağır olacaktır. Bölgenin aktif dinamik gücü olan ve küresel emperyalist kuşatmaya karşı, kendi özgür toplumsal modelini uygulayan PYD, Suriye halklarının birleştirici gücü olma potansiyeline sahiptir.
Bize düşen görev, Suriye halklarının yanında yer almak ve desteklemektir. Küresel emperyalist işgale karşı gerekli politik tepkiyi göstermek son derece önemlidir. Yürütülen haksız savaşa karşı çıkarken, özellikle Kürtlerin özgürlük mücadelesini aktif olarak desteklemeliyiz. Biliyoruz ki, Kürtlerin özgürleşmesi, Suriye’deki diğer hakların da özgürleşmesi demektir.


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 15)
  |   Okuma: 3065   |   Yorum: (63)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 15 Ekim 2012 03:30 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
BUNUN ÖTESİ OLAMAZ !

Hayatımda böylesi geçmişi we geleceği etraflıca doğru temellerde analiz eden ilk analize şahid oluyorum,

Bu analiz altın degerinde olduğu gibi,Kürdler için hayati bir önemin yol haritasının anlamını içeriyor..!

Özgürlükçü Kürdler bu ANALİZİ dilden dile elden ele,görmeyenede duymayanada iledmelidir.
 Yorum #2  | 15 Ekim 2012 10:26 | Alıntı     

Mamoste

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Global kapitalizm bölgenin ulusalcı (nasyonalist) rejimlerini tasfiye ediyor. Onların yerine yeni bir projeyi modeli deniyor. Buna ılımlı İslam projesi de deniliyor. Türkiye'de uygulanıyor. Türkiye'de ulusalcılar tasfiye ediliyor, ılımlı İslam iktidarında Devlet kurumları özelleştiriliyor. Bunların satılması sorun çıkmadan tamamlanıyor. Ilımlı İslamcılar sayesinde global kapitalist sisteme geçiş yapılıyor. 1980 yıllarını hatırlayanlar bilir, döviz bulundurmak yasaktı, yabancı sigara yasaktı, coca cola yasaktı. Şimdi global kapitalizm Türkiye'de geçiş sürecini önemli ölçüde ilerletti. Ilımlı İslamcılar global kapitalist güçler sayesinde iktidara geldiler ve iktidarlarını sürdürüyorlar. Ancak iki zıt siyasi, ideolojik ve felsefi evlilik uzun önürlü olmayacaktır. Çelişki kendisini açığa çıkarıyor. Suriye ulusalcı diktatör rejimin dönüşmesi kaçınılmaz. Sürecin aktörleri değişecektir. Global kapitalist güçlerin Suriye sürecinde kullanmak istediği Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan radikal İslamcılık, İslami Devlet kurumlaşmasında kullanma arzuları nedeniyle Global kapitalist güçleri ürküttü. Şimdi Baas ırkçı-diktatörlüğünün dönüşmesini öne almış görünüyorlar. Baas'ı evrensel demokratik değerlere yaklaştırıp iktidarını sürdürmesini öne almışlardır. Baas diktatörlüğünü Radikal İslamcı kurumlaşmaya tercih edecekleri ortaya çıktı. Kürt halkı siyasi, ideolojik ve felsefi yapılandırması global kapitalist güçlerce dikkatle izleniyor. Ortadoğu zengin kaynakları üzerinde global kapitalist güçlere karşı bir yapılanmaya müsaade edilmeyecektir. Bu husus çok açıktır. Kürt halkı ırkçı-ulusçu diktatör rejimlerin yok etmeye çalıştığı katı bir süreci geride bırakması buna bağlıdır. Her zaman ifade ediyorum. Kürt halkı dünya egemen sisteminin yanında yer alarak özgürlük ve demokrasiye kavuşabilir. Özgürlük ve demokratik kazanımlarını koruyabilir. Global kapitalist model ve güçler ortadoğunun zenginliklerinden pay alacaklardır. Bunun lamı cimi yok. Güney Kürdistan büyük petrol devleri ile anlaşma yapması kendisini güvenceye almıştır. Ve doğru yapmıştır. Dünya bu zenginliklerden yararlanmak istiyor. Birlikte bu zenginliklerden faydalanacaksınız. Ekonomik olarak bu böyle, sosyal ve siyasal olarak da laik demokratik bir sistem hedefleniyor. Bu Kürtlerin demokratik ulus projesine uygundur. Ekonomik sistem çelişkisi ortadan kaldırılmalıdıur. Sosyal ve siyasal sistem uyumlu, ekonomik sistem ise globalş kapitalist sistemle çelişkili gibi görünüyor. O halde ekonomik sistem çelişkilerini de çözmek gerekiyor. Kürt halkı kurumları bu süreci büyük kazanımlarla sonuçlandırabilirler. Hatta ortadoğu bölgesinde egemen güçlerin en büyük model halkı olabilir. Kimileri bu tespitime kızabilir. Dünya halklarını sömürüğden biz kurtaracağız sevdesına kapılanlar böyle düşünebilir. Ancak Kürt halkı doğru proje ile önce kendisini güvenceye almalıdır. Çünkü dört ırkçı diktatörlik tarafından yok edilmek isteniyor. Bu güne kadar defalarca katliamlarla, sokırımla yüzyüze kalmıştır. Yazarın bu analizi bir çok boyutuyla değerlidir. Geniş bir ufuk sunuyor. Ancak Kürt siyasi kurumların kendilerini sorgulamaları gerektiğinden uzak durmuş. Bence bu eksikliktir. Güney Kürdistan siyasi kurumöları global kapitalist güçlerle uyumlu durmak, olmak zorundadır. Dünyanın geçerli tek egemen sistemi global kapitalizmdir. Güney Kürdistan onlara karşı mücadele eden güçlerile birlikte duramaz. Haklı gerekçelerle global kapitalist sisteme karşı mücadele ediliyor olabilir. Ancak bu mücadeleyi yürüten oluşumlar başarılı olma şansı bulamazlar. Tarih bu gibi örneklerle doludur. Filistin siyasi hareketleri en yakın örneklerden biridir. Siyasi, felsefi ve ideolojik olarak uyumlu olmadıkça terorist olarak ifade edilen bir örgüttü. Ne zaman kendisini global kapitalist sistemle uyumlulaştırdı, kabul gördü ve yaşama şansı yakaladı. Kürt halkınınsiyasi örgütlerinin en büyük sorunlarından biri de bu sorundur. Kürt halkı önce özgürlük ve demokrasi mücadelesini dünya egemen güçlerine doğru ve yüksek düzeyde anlatmalarıdır. Irak Baas rejimi neden değişti. Global kapitalist sistemin çıkarlarına ters olduğu için değimedi mi? Suriye Baas rejimi de onun için değiştirilmek isteniyor. Özgürlük ve Demokrasi sadece kullanılan ve halklara sunulan bir argümendır. Global kapitalist güçler özgürlük ve demokrasiyi önemsiyor olabilirler. Ancak Suudi ve Katar gibi global kapitalist çıkarlarla uyumlu olduktan sonra Özgürlük ve Demokrasi olmaz ise de onlar açısından sorun değildir. Suriye rejimi diktatör olduğu için değişitirilmiyor. Global kapitalist sistem ile uyumsuz olduğu için değiştiriliyor. İran rejimi de diktatör olduğu için değiştirilmeyecektir. Global kapitalist sistem ile uyumsuz olduğu için değiştirilecektir. Suriye Kürt hareketleri, Türkiye Kürt hareketleri siyasi, Sosyal ve ekonomik felsefe, ideolojik ve sistemleri global kapitalist sistemle çelişmemelidir. Kürt halkı siyasi kurumları bu sorunu aşmak zorundadır. Sayın Barzani doru ve doğal olarak dünya egemen sistemle birlikte ve uyumlu hareket etmek zorundadır. Güney Kürdistan'ın yaşaması buna bağlıdır. Batı Kürdistan siyasi kurumları da dünya egemen güçleri ile sistemsel olarak sorun olabilecek ideoloji ve felsefeleri gözden geçirmek zorunda olduklarını bilmelidir. Irkçı ulusçu diktatör devletlerin yok etme politikalarının hedefinde yaşayacaklarına özgürlük ve demokratik haklarını kazandıkları ve global kapitalist sistemle uyumlu yaşamak daha doğrudur. Hem iç siyasette hemde dış diplomaside doğru yerde durmasını bilmek zorunluluğu vardır.
 Yorum #3  | 15 Ekim 2012 10:40 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
dun mam jelalin guneyde yaptigi bugunde pkk ayne hatayi tekrarliyor. Irak askerlerinin guclenmesini isteyen mam jelaldi. irak kendi askerlerini guclendirdi ve simdide ABD den korkmazlarsa maliki gidip hawleri isgal edecek.

Turkiyede 20 ozerk bolgeler olusabilinir. Turkiyede sen demokratik ozerkligi savunursun. Cunku turkiye gelecekte kurdlerin stratejik dostu olma ihtimali cok.

ama

Ayne seyi irakta suriyede ve iranda istersen ve buyutugun, guclendirdigin kisiler sonra gelir seni bogar.

PYD demokratik ozerkliten uzaklasmali. Tipki guney gibi federal bir sistemi savunmali. Solcu bir zihniyetle kurdistan sorununa yaklasmak kurdlerin sonu olur.

Bundan dolayi ben PYD ye karsi olan hawler toplantisini destekliyorum.

Barzani ve ABD derhal yapmasi gerekneler sunlar:

Eger PKK nin kendi politakalarin dogrultusunda siyaset yapmalarini istiyorlar ise ve PYD nin Guney le birlikte ortak hareket edip ortak mucadele etmesini istiyorlarsa yapmalari gereken tek bir se var ve oda:

ABD, Israil turkiyeye baski yapip APO yu ceza evinden cikarmalari gerekiyorlar. APO yu alip hawlere yerslestirmeleri gerekiyrolar. APO, Barzani, Talabani ortak bir stratejip anlasma yapmalari gerekiyorlar.
 Yorum #4  | 15 Ekim 2012 23:22 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Kurdi meseleler !

Sewgili Kurdi,

Federal sistem'ji bir ÖZERKLİKTİR.Demokratik Öz-erklik'de;Fedaratif yönetimlerdende daha öte toplumsal we özgürlükçü bir yapıdır.Kürdistanda;Kürdlerin dışında'da haq we Özgürlük sahibi olmak isteyen we Kürdlerle beraber yaşayan Qawimler war.Bunlarında haqları ancaq demokaritik Kürdistan Özerkliğiyle mümkün qılınabilirliğin ifadesidir.

Özerklik hakimiyeddir.Öz yönetimdir.
İro, Bağımsız Ulus dewledler bile ;Dünya dewledleri arasında birer Özerktirler..Yıkılanlar nedir we nedendir ?Sebebi ortadadir.İnsanların-Toplumların gasp edilmiş haq we xurriyed arayişlarıdır sebep..

İnsanlığın bu HAQ arayişi ,Tarixten günümüze Qadar Qurulan yıkılmadık saltanadlar we yıkılmadık nice 'DÜNYA İMPARATORLÜK'lerini bırakmadılar.."Medlerin" imparatörlüğüde dahildir.

Şimdi dünyada bir çok federal dewledleri göz önünde bulundurki; Örnegin elemanya 'da;Halen hİTler etkisiyle insanların en temel haqı olan;yaşamsal haqını ateşe wererek yakiyorlar.Dünyanın bu Özerkliği yada federatif dewled sistemine "Demokratik"tir diyebilirmiyiz.? Asla !

EH,

Peki sen necisin ?,Batı Kürdistanda demokratik özerk şiarıyla kürd toplumun büyük çoğunluğun DESTEK 'lediği PYD'ye Qarşı dışlamayi sawunarak destekliyorsun ?

Bunu bilmeniz gerekirki ;EDİ Özgürlükçü Kürd Milledi Ruxunu asla hiç kimselere kiraya wermeyecektir !We kendi ruxuyla bu yeryüzünde yaşamak istiyooor.Önce Kürdistanın dörd parçasındada demokratik özerklik..

Çünkü,Kürdistan Kürdlerle beraber "fiziki" olarak sömürülmüşler.Ama Kürdler "Ruxen" bu sömürüye Qarşı direniyor 1
 Yorum #5  | 16 Ekim 2012 15:52 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Demokratik ozerklik veya konfederal bir sistem bir ulkenin sehirlerin ozerk oldugu bir sistem. veya eyaletlere ayrilir.

Ornek: Istanbul, diyarbakir, bursa, ankra vs. kendi icinde bagimsiz oldugu gibi.

Boyle bir sistemi kurd dusmanini ozgurlestirmek ve kurd dusmanini guclendirmekten baska nedeni yok.

Sen cikip Sami, Qamisloyu esit olarak ozerkligini savunursan, otomotikmen Qamislo sama gore esit olamaz. Biri yuzlercesenedir kendi askerligin alt yapisi bvar. biri daha bir koy bile yenetememis. Bir ekonomik alt yapisi var biri daha bir bakal bile yonetmemis. Birinin universiteleri var birinin daha kendi dilinde egitim alamiyor. Biri dis ulkeler ile iliskileri var biride dis ulkelerce terrrroris olarak kabul ediliyor. Bu sekilde esitlik olurmu?

Daha bararbarliktan uzaklasmamis bir arap toplumu yarin dekratligin altinda dis guclerden yardim alip Qamisloya girip insnalarin kafalarini kesmiyecegini kim bu guvencesini verir? Yarin HALAPCA gibi olmuyacagini kim guvence verir?

Suriye konfederal degil sadece federal olmali. Bati kurdistan kendi icinde Federal mi olur. konfederalmi yoksa demokratik ozerk mi olur onu kurd halki karar verir. Suriye icin konfederal veya demokratik ozerkligini savunanlar kurd dusmani ve yeni halapcalari n pesindeler.

APO konfederal bir sistemi savunurken tum kurdistan icin savundu. Bunu isgal edilmis dusman ulkeler icin degil. Dusmanlarca isgal edimilmis ulkeler icin konfederal bir sistemi savunanlar turk asili olan ne oldugu bilmedigimiz KALKAN dir.

Irak federal olmasina ragmen, guneyin irak merkezi hukumetle iliskileri az da olsa ve buna ragmen MALIKI korkmazsa gidip haleri isgal edecek.

Bati Kurdistan ya tumu ile suriye ile iliskilerini kesecek yada iliskileri en azindan Guneyin merkez le olan iliskisi gib olmali. Araplarla nekadar az iliski kurulsa okadar iyi.
 Yorum #6  | 16 Ekim 2012 21:25 | Alıntı     

Barzan

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Birakin suriye ve tirkye topculari gibi kor ve salvo havan top ati§larini.Dedikleriniz aponun recetesi deyil.bizi zehirleyip oldùrmekmi istiyorsunuz?Googl apoda dediklerinizi dogrulamiyor.Kirve marx ve leninde hiç olmaz.Yorum için birilerini okuyun.yada slogan yazin.yada Ey RaQibin sozlerini yazin.olmasa Apo hati Hilvaneyi yazin.
 Yorum #7  | 17 Ekim 2012 00:35 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Sewgili Kurdi,

Öz-gürlükçü Kürdlerin;çeşidli tabirlerle tarif ederek sahip olmak istedikleriÖz-yönetimlerin her biri,Bütün Kürdistanın eyaledleri olduğunun asıl ifadesidir..!
 Yorum #8  | 17 Ekim 2012 07:19 | Alıntı     

Kurdi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Kak Rojame

Tum kurdler gibi sende ayne hatalarin icindesin.

Dusmani tahlil etmek bize zerre kadar bir cikari yok. Sonuca bakmaliyiz.

eger yeni bir firma acmissan, once ayne mali satanlari tahlil edersin, sonra onu satin alan veya satanlari tahlil edersin, sonrada o sonuclar ile kendi kazanimlarini dusunursun.

Kurdler bu pazardaki olanlardan nekadar maximum kazancli cikar. benim icin en onemlisi o. O pazarin yuzde 5 ni de elde edersin, yuzde 25 de, yuzde 75 de.

Eger pazarin yuzde 5 i elde etmissen kendi iscilerine dusmanin verdigi haklari veremezsin. Yuzde 5i isteyim iscilerine en yuksek haki vermeyi dusunmek seni yokluga goturur. Pazarin yuzde 75 i bir elde et sonra kendisi gelir.

Kurdler Kurdistanin enerji gelirin yuzde kacinin srumlusu olacak ona bak. Bagimsizbir kurdistanda yuzde 75 ile 100 arasi.
Federal bir Kurdistanda yuzde 50 ile 75 arasi
Ozerk bir kurdistanda yuzde 5 ile 25 arasi.Kurdlerin kazanimi nedir ona bakarim. Isin PYD simi, PKK simi, PDK simi PUK umu beni ilgilendirmez. O siyasetcilerin isi.Kurdistan bagimsiz oldugunda ozerk bolgelermi olur, almanya gibi federalmi olur, isvicre gibi konfederalmi olur, o halklarin verecegi karardir.

Konfederal bir sistemi savunmak, Kurdistanda yasayan hiristiyan, asurlar, suriyani, araplar, ermenilerin katilimi ile olusur.

Kurdistan daha bagimsiz olmadan, bulundu ulke ile ilskileri federal olmali. Konfederal bir Kurdistan farkli, Konfederal bir suriye farklidir.

Bagimsiz veya otonom bir Bati Kurdistanda Konfederal bir Kurdistani savunuyorsan PYD cikip bangir bangir bagirir ve Kurdistandan surgun edilmis Hiristiyanlarin geri gelmesini talep eder.Boyle bir sey varmi?

PYD bunu yapiyormu? Bu istegini PAPAYA soyledimi?

Kisacasi sen daha suriye ile iliskilerin ne oldugunu bilmeden kendi icindeki sistemi tartismak dogru degil.

KALKAN konfederal bir Kurdistandan bahs etmiyor. Kalkan konfederal bir Suriyeden bahs ediyor. Konfederal bir suriyede sehirler essitir. Merkez askeriyi, ekonomiyi kendisi belirler. Katalanya ozerktir. Katalanlar kendi ekonomideki kararlari Guney Kurdistan kadar cok degil. Katalanlarin polisi var. Katalanlarin ispanyadan bagimsiz askeri yok. Guney Kurdistan Federativtir. Guneyin verdigi kararlar Katalan hukumetine gore daha cok.

Federal bir suriyede Kurdistan bolgesindeki isletme, ekonomi, egitim, askeri Kurdistandakilerin kararlari ile olur. Irak federal oldugu halde Maliki Kurdlerin petrol anlasmalarini engeliyor. Konfederal bir irak olmus olsaydi BARZANI cikip Malikiye karsi cikmazdi.

 Yorum #9  | 28 Kasım 2014 18:53 | Alıntı     

Azka

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
hey there.i love coldplay anmtiye and i really need one ticket to teir concert, so please if anyone knows anything about it e mail me. i would pay 120 dollar for one ticket. cheersbruna
 Yorum #10  | 30 Kasım 2014 07:00 | Alıntı     

Ryo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
One of my ex-workmates got me hooked onto Coldplay <a href="http://jqydyjxnnop.com">monhts</a> and <a href="http://jqydyjxnnop.com">monhts</a> ago and my flatmate gave me the latest album for Christmas It is a very relaxing and enjoyable album, isn't it?! I always like having it playing in my car! :o)
 Yorum #11  | 1 Aralık 2014 16:19 | Alıntı     

Gabriel

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Hey, that's the gretaest! So with ll this brain power AWHFY? http://vqtqhbo.com jttoiaac [link=http://dbjdzesu.com]dbjdzesu[/link]
 Yorum #12  | 7 Nisan 2015 16:39 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
levitra capsule levitra on sale levitra pharmacy onlineviagra medicine price in india Viagra avoid counterfeit viagralevitra srbija Levitra levitra non genericviagra coupon walgreens Buy Viagra viagra maximum dosegeneric levitra super force levitra canada generic levitra in uk
 Yorum #13  | 17 Nisan 2015 13:43 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
viagra w Buy Dapoxetine viagra chatlevitra drug test levitra professional levitra how long to workfree levitra.com free levitra samples levitra online reviewsviagra canada paypal pilule viagra when should viagra be takenfemale cialis review Cialis cialis cost walmart
 Yorum #14  | 12 May 2015 08:46 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
efficacy of viagra comprar viagra sin receta precios viagra lowers high blood pressurecost of viagra in mexico Priligy viagra free consultationcialis and alcohol use cialis bio cialis generic online uklevitra prescription online generique levitra prix discount enzyte drug interactionscheap 100mg viagra viagra or cialis cheap viagra online ireland
 Yorum #15  | 8 Temmuz 2015 17:56 | Alıntı     

JeffryTews

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Canadian pharmacies shipping to usa, <a href="http://canadianpharmaciesshippingtousa365.com/">Canadian pharmacies shipping to usa</a>, <a href="http://pharmacyusa24h.com/">cialis</a> , <a href="http://canadianpharmacy2015.com/">canadian pharmacy</a>
 Yorum #17  | 20 Eylül 2015 03:07 | Alıntı     

ArthurMl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
 Yorum #18  | 28 Eylül 2015 10:29 | Alıntı     

NathanLied

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
http://www.arcadetrainer.com/index.php?params=profile/view/1293408/
http://blogabond.com/AuthorView.aspx?UserID=3098271
http://zoomgroups.com/userProfile/7957305
http://www.engadget.com/profile/Jayden1u5e2ay2/
http://www.blurtit.com/u/2499790
https://livestream.com/accounts/15318182
http://www.fnatic.com/users/Noah5n0f5wh1
http://genius.com/Matthew8r3v3re6
http://www.foodspotting.com/2239368
http://n4g.com/user/home/Nathan0f9q1vn0
http://intensedebate.com/people/Aiden3m1q9ju1
http://indyarocks.com/profile/8094131/Mindy-Dennis
 Yorum #19  | 29 Eylül 2015 13:51 | Alıntı     

AabhonyEl

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://kdp.amazon.com/community/profile.jspa?userID=805604&start=0
http://community.thomsonreuters.com/t5/user/viewprofilepage/user-id/251640
http://www.studiopress.com/forums/users/worriedcore93/
https://www.ted.com/profiles/4952616
http://en.community.dell.com/members/worriedcore93
https://sourceforge.net/users/worriedcore93
https://www.ibm.com/developerworks/community/profiles/html/profileView.do?key=5e
99fe22-8214-42ac-8ffd-f04e673a22f5&lang=en
https://www.slideshare.net/worriedcore93
https://github.com/worriedcore93
http://www.engadget.com/profile/worriedcore93
https://www.openstreetmap.org/user/worriedcore93
https://community.norton.com/en/users/worriedcore93
 Yorum #20  | 1 Ekim 2015 20:06 | Alıntı     

AabhonySi

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
https://www.facebook.com/PromotionionalServices
https://www.facebook.com/world.no1AffordableSeoServices/posts/532618000251696
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=880941438660481&id=45838754424
9208
https://www.facebook.com/globebookstore/posts/889921304427814
https://www.facebook.com/globetechinfo/posts/875803382468776
https://www.facebook.com/Seohelper/posts/903570029735140
https://www.facebook.com/totalsportsorg/posts/694963020637604
https://www.facebook.com/3d2dhdimage/posts/813887095375679
https://www.facebook.com/onlinemarketingorg/posts/935467476528645
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=529332697214168&id=20111889003
5552
https://www.facebook.com/worldshoppingmart1/posts/794281704028652
https://www.facebook.com/AffiliateStore/posts/919019571516343
 Yorum #21  | 16 Ocak 2016 17:49 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
When to Contact a Medical Professional Call your health care provider if any symptoms of ataxia appear. kamagra price thailand c.Regular pressure on the sternum breastbone squeezes the heart beneath forcing blood out of it and along the arteries.For example when the swing is through in each direction the period is only longer than predicted by Eq.A ntidiuretic hormone is a hormone produced by the pituitary gland that normally helps the renal tubules to reabsorb water back into the bloodstream. discount cialis 48430 These raw figures might be refined by making adjustments for factors such as gender age season occupation lifestyle factors such as smoking and so on.An intravenous line brings parenteral nutrition directly into the bloodstream bypassing the intestinal tract enteral nutrition.Medline lasixpurchase This is a failure both of our educational systems and medical system.cm v of tendon cm sec v of weight cmsecA team working in Rome establishes that human malaria is transmitted by mosquitoes of the genus Anopheles.mitral valve Valve between the left atrium and the left ventricle bicuspid valve.STH D Match the following hormones with their actions.Risk factors that increase your chances of getting pneumonia include Chronic lung disease COPD bronchiectasis cystic fibrosis Cigarette smoking Dementia stroke brain injury cerebral palsy or other brain disorders Immune system problem during cancer treatment or due to HIVAIDS organ transplant or other diseases Other serious illnesses such as heart disease liver cirrhosis or diabetes mellitus Recent surgery or trauma Surgery to treat cancer of the mouth throat or neck Symptoms The most common symptoms of pneumonia are Cough with some pneumonias you may cough up greenish or yellow mucus or even bloody mucus Fever which may be mild or high Shaking chills Shortness of breath may only occur when you climb stairs or exert yourself Other symptoms include Confusion especially in older people Excess sweating and clammy skin Headache Loss of appetite low energy and fatigue Sharp or stabbing chest pain that gets worse when you breathe deeply or cough White nail syndrome or leukonychia Exams and Tests The health care provider will listen crackles or abnormal breath sounds when listening to your chest with a stethoscope.In this case the reference value is changeable and is set by the central nervous system. precio cialis 5 mg A B A from erkonen We Smith WL.treatmentfreely as desired NCardiovascular causes pulmonary infection pulmonary embolism lung cancer and other cancers accounted for the remaining twothirds of the deaths reinforcing the likely importance of comorbidities in COPDrelated mortality.inammation of the eardrumchorionHe would direct the distribution of the spray before an operation. tadalafil online Effros RM Swenson ER.Profuse watery diarrhea usually no blood or mucusF in children Recently traveled to a foreign country and developed diarrhea Also call your doctor if The diarrhea gets worse or does not get better in days for an infant or child or days for adults A child over months old has been vomiting for more than hours in younger babies call as soon as vomiting or diarrhea begins What to Expect at Your Office Visit Your doctor will perform a physical exam and ask you questions about your medical history and symptoms including When did your diarrhea start What is the color and consistency of your stool Do you have blood in your stool Are you passing large amounts of mucus with your stool What other symptoms do you have Do you have abdominal pain or severe cramping with the diarrhea Do you have fever or chills Are any other people in your house sick Have you recently traveled out of the country Have you possibly been exposed to well or stream water or spoiled food What makes your pain worse Stress Certain foods Have you had abdominal surgery Have you taken antibiotics recently What medications do you take Do you drink coffee or alcohol and if so how much Do you smoke How much each day Are you on a special diet Laboratory tests may be done on your stools to determine the cause of your diarrhea.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #22  | 16 Ocak 2016 19:32 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
g.Most simply on the cognitive side is distraction.Thurtell MJ Tomsak RL.Stem cells and gene therapy may be used in the future. finasteride generic uk Common across Africa divination takes many forms and seeks to explain the past as well as predict the future.Most patients can be treated conservatively NSAIDs time physical therapy epi dural injections.Monoclonal spike due to a malignant clone of plasma cells synthesizing a single Ig usually IgG called a monoclonal protein Mprotein b.hard outermost part of the tooth composing the crownPhiladelphia PA Lippincott Williams Wilkins FiguretoWhen administered in large intravenous doses above mg a transient increase in serum free T concentrations and decrease in serum total T concentrations have been reported.DNA RNA and proteins e. generic levitra 20mg agInquirers comprehensive features enables your MIS staff to deliver the right answer to the right person at the right time in the medium preferred by customers including email online portal iPad and iPhone.Mass effects a.This patient has unstable vital signs.Causes a.M E DICI N E I N T H E I N DUS T R I A L AGE Measuring Blood Pressure Blood pressure is the pressure that is exerted on the artery walls by circulating blood and it is measured using instruments and the pulse to help diagnose a patients health.p. real viagra pills .Primary insufciency is believed to be due to autoimmune adrenalitis.You will likely need to take medicines possibly for the rest of your life.postictal state loss of continence.In such an analysis we must take into account the resistance of the fluids both inside and outside the axon and the electrical properties of the axon membrane.ankylosing spondylitis Chronic progressive arthritis with stiffening of joints primarily of the spine. donde puedo comprar pastillas cytotec A stretched or compressed spring possesses potential energy.clinical featuresThe causes of breast cancer are still unclear today but factors that reduce its likelihood include having children METASTASIS IN THE SPINE the microscope made it possible to secondary between two thoracic MODERN MEDICINE and having them sooner rather than later.After hours I was permitted to shower and could change the gauze and bandage.PubMed Choppin A Blue DR Hegde SS Gennevois D McKinnon SA Mokatrin A.In English country doctor Edward Jenner privately published An Enquiry Into the Causes and Effects of the Variolae Vaccinae a Disease Discovered in some of the Western Counties of England Particularly Gloucestershire and Known by the Name of the Cow PoxSaliva contains the enzyme amylase which begins the digestion of starch to sugar.Female carriers can be diagnosed of the time using a verylongchain fatty acid test and a DNA probe study done by specialized laboratories. buy accutane from legal chemist colonic polyps Polyps benign growths protrude from the mucous membrane of the colon.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #23  | 19 Ocak 2016 00:43 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
Improvement of symptoms with nitrates points to ischemic heart disease as a likely cause.And here is the major feature of the Bohr model So that the model would explain the emission of spectral lines Bohr had to postulate that the electrons are restricted to dis tinct orbits around the nucleus. viagra prix en belgique en cergy Two of these chromosomes the sex chromosomes determine if you become a boy or a girl.Some patients may also have heart bypass surgery to open narrowed or blocked blood vessels that supply blood to the heart.Within the skeletal muscle fibers mechanoreceptor organs called muscle spindles continuously transmit information on the state of muscle contraction. comprar kamagra contrareembolso B Gallstones.If you show early signs of bone loss or have a strong family history of osteoporosis talk to your doctor about medications that can help stop further weakening.Examples list of examples is not exhaustive First generation Cefazolin cephalexin cefadroxil Second generation Cefaclor cefoxitin cefuroxime cefotetan cefprozil Third generation Ceftriaxone cefixime cefotaxime ceftazidime cefdinir Fourth generation Cefepime is the only fourthgeneration cephalosporin Fifth generation Ceftaroline ceftobiproleb.It can occur naturally or be induced by means of a vaccine see pp. comprar priligy Note Normal value ranges may vary slightly among different laboratories.space through which the spinal cord passesImmunocompromised patients with acute infectious diarrhea C.Polymyositis and inclusion body myositiscellmediated process C. kamagra 100 mg on line The first section Shang Han Lun On ColdInduced Damage covers infectious diseases common at the time which caused symptoms such as the fevers of yang and the chills and shivering of yin.Longstreth MD Department of Gastroenterology Kaiser Permanente Medical Care Program San Diego California.a hormone from the adrenal glands that reduces inammation and raises blood sugarIf a few months have passed since the onset of disease IgM levels are basically worthless.The health care provider will ask questions about the persons diet and medical history.CC smooth muscle. 78 buy azithromycin chlamydia treatment L High Bacterial infection Leukemia Eosinophils high in allergy Differential Neutrophils Lymphocytes Low Viral infection Aplastic anemia Chemotherapy Monocytes Eosinophils Basophils Platelets mm or L L High Hemorrhage Infections Malignancy Splenectomy Low Aplastic anemia Chemotherapy Hypersplenism COAGULATION TESTS Test Conventional Units SI Units Implications Bleeding time template methodHe could not establish a definite correlation however so the French medical establishment took no notice and Duchesne was subsequently whisked away on army duty.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #24  | 19 Ocak 2016 06:01 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
At that time all disease was thought to be due to an imbalance of the bodys humors which include blood phlegm black bile and white bile. buy prednisone online without a script MODERN MEDICINE New Parts for Old EPLACEMENT HIPS ARTIFICIAL HEARTS and other implants have come a long way from ancient Egyptian artificial hands and toes Etruscan bone or ivory false teeth Greek wooden and metal noses and Roman iron hands metal feet and carved ears.Trances can be selfinduced combined with chants and dancing or brought on by herbs or other substances.stratum corneum Outermost layer of the epidermis which consists of attened keratinized cells.B.The fluid fills the irregularities and therefore smooths out the surfaces. viagra for sale Williams Textbook of Endocrinology.Cancer Gene Ther.On average over a period of a year the heating and cooling are balanced and therefore over this period of time the average temperature of the soil does not change apprecia bly. cialis 20 precio It can be shown that in a given structure standing waves can exist only at specific frequencies which are called resonant frequenciesPhiladelphia PA Lippincott Williams Wilkins Figure onde comprar dapoxetina no brasil Calculate the pressure variation corresponding to a sound intensity of W cmFIGURE Placenta previa. cialis dailey drugs from canada The latter isolated in was incorporated into an iodine solution in by French physician Jean Guillaume Auguste Lugol..a.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #25  | 20 Ocak 2016 08:06 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
The biggest had a very strong and swift motion and shot through the water or spittle like a pike through water.It is rare in people under ageEven in this visible range we cannot detect variations in light intensity that occur at a rate faster than about Hz. levitra a precios baratos Most physicians refer to the pia and arachnoid membranes together as the piaarachnoid.References Seifter JL.Alternative pesticides such as pyrethrins are adopted.stetho chest stethoscope A misnomer because the examination is by ear not by eye.adventitious breath sounds cialis and viagra online Aztec priests also believed that illnesses were sometimes visited on humans purely for the gods fun or amusement rather than as a punishment for forgetting to worship HEALING SAGE Sage is the most powerful herb in Native American medicine providing relief from numerous ills and serving as a means for communicating with spirits.Often the prostate is normal on digital rectal examination.The infection can also spread to the brain.cmd. cialis sample It was mentioned by Hippocrates of Greece see pp.Cosmeticthere is increased abdominal girth due to dialysate fluid.In large bowel obstruction look for haustral markingsthey span onehalf to twothirds of the diameter of large bowelas well as the colonic shadow on the periphery or in the pelvis.crescentshaped distorted fragile cells FIGURE Normal red blood cells and the BLOOD SYSTEM can you buy furosemide over the counter To the fullest extent of the law neither the Publisher nor the authors contributors or editors assume any liability for any injury andor damage to persons or property as a matter of products liability negligence or otherwise or from any use or operation of any methods products instructions or ideas contained in the material herein.Intimacy is also about allowing yourself to take risks to be vulnerable and to create trusteven if it means that sometimes you might be let down.Onethird of untreated syphilis patients in the latent phase enter this stage.The proper angle for a speed of kamagraoraljellsold inperthpharmacy An Apgar rating of is a score of at minute and at minutes.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #26  | 21 Ocak 2016 05:59 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
It is a disease with high morbidity but low mortality.Getty Images De Agostini.branch of psychiatry dealing with legal mattersDisclaimer We supply only basic details about medications which usually doesnt include almost all directions feasible medication integrations or even safeguards. cheapest cialis generic online CIPriligy Review I was in stress and avoiding sex all because of my PE problem.What is the likely diagnosis and how would you manage this patientDuring a twoyear stint in the US Barnard worked with Professor Owen Wangensteen Chairman of Surgery at the University of Minnesota Minneapolis.DiagnosisHe was keen on the details of language in medicine and concerned that many Greek works had become corrupted he tried to recover their true medical meanings.Food gets stuck in the esophagus and then comes back up. cialis marque The patient is receiving thrombolytic therapyAggressive blood pressure con trol is necessary to reduce the likelihood of bleeding.J.Pain may or may not be presentif present located in the hypogastrium and lower back and usually throbbing in character.Immunity means being resistant to an infection.Is it safe to go for a walk Is healthy food available It influences our choices its not just about willpower.Vitamin B stores in the liver are plentiful and can sustain an individual for or more years.A crowbar is an exam ple of a Class lever.splenectomy asplenia The condition may be congenital or result from surgical removal. cialis prices target Each has a central spike to help the surgeon position it precisely and serrations designed to cut into bone.Try to avoid being in the sun during midday when ultraviolet light is most intense.chancroid Caused by Haemophilus ducreyi a gramnegative rod Transmission through sexual contact Incubation period of to days There are no systemic findings.plegia paralysis loss or impairment of the ability to move parts of the body hemiplegia Affects the right or left half of the body and results from a stroke or other brain injury.polypanticonvulsant A.The endocardium a smooth layer of endothelial cells lines the interior of the heart and heart valves. doxycycline vet canada ovariesSeveral different types of tissue are recognized.RUDOLF VIRCHOW OBSERVES Pathologist and anthropologist Rudolf Virchow center in black seated observes a cerebral operation in the Sorbonne Paris inTheir hands clothesordinary working onesand instruments were rarely cleaned before after or between patients.We therefore will now briefly review the literature regarding effectiveness of various ED therapies specifically in diabetic men.If the amygdala is removed animals become very tame and can no longer respond to things that would have normally caused rage before.High levels in amniotic uid and maternal blood are associated with spina bida.b. average cost of viagra 100mg Topical therapy a.Fatigue generalized weaknessFewsters article Cow Pox and its Ability to Prevent Smallpox was presented to the Medical Society of London but was thereafter sidelined.mucous membrane


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #27  | 23 Ocak 2016 00:53 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
The expression for the period in Eq.Physician Thomas Dimsdale successfully inoculates Catherine the Great of Russia.They licked their paintladen brushes or pulled the bristles between their lips and teeth to keep the point fine.Lab findings include markedly elevated creatine phosphokinase CPK hyperkalemia hypocalcemia hyperuricemia. levitra professional reviews Nishioka C.The most frequent adverse event was headache although occasional temporary and reversible visual changes were noted in participants treated with the highest dose.vertigo Sensation of irregular or whirling motion either of oneself or of external objects.RADIATION EquationChildren resemble their parents.Give slowly to avoid hyperkalemia.Rapid cell death with release of intracellular con tents causes hyperkalemia hyperphosphatemia and hyperuricemia. accutane online fast deliverey Indications AFib atrial flutter VT with a pulse SVT defibrillation Delivery of a shock that is not in synchrony with the QRS complex Purpose is to convert a dysrhythmia to normal sinus rhythm Indications VFib VT without a pulse Automatic implantable defibrillator Device that is surgically placed When it detects a lethal dysrhythmia it delivers an electric shock to defibrillate.Physical therapy can be beneficial.This damage may be caused by the following The immune system mistakenly attacking the gland autoimmune disease Infections such as tuberculosis HIV or fungal infections Hemorrhage blood loss Tumors Use of bloodthinning drugs anticoagulants Risk factors for the autoimmune type of Addisons disease include other autoimmune diseases Chronic thyroiditis Dermatis herpetiformis Graves disease Hypoparathyroidism Hypopituitarism Myasthenia gravis Pernicious anemia Testicular dysfunction Type I diabetes Vitiligo Certain genetic defects may cause these conditions.For some people highdose vitamin B tablets taken by mouth work well and shots are not needed.Standing TipToe on One Foot Erector spinalis muscle B D Pivot point A W W a b FIGURE real viagra specic gravity SPECT single photon emission computed tomography SQ subcutaneous SS Sx signs and symptoms SSCP substernal chest pain SSRI selective serotonin reuptake inhibitor a type of antidepressant subcut SQ subcutaneous subQ subQ subcutaneous SVC superior vena cava SVD spontaneous vaginal delivery Sx symptoms signs and symptoms Sz seizure T temperature time T cells lymphocytes produced in the thymus gland T tube tube placed in biliary tract for drainage T T rst thoracic vertebra second thoracic vertebra and so on T triiodothyronine test T thyroxine test TA therapeutic abortion TA tonsillectomy and adenoidectomy TAB therapeutic abortion TAH total abdominal hysterectomy TAT Thematic Apperception Test TB tuberculosis Tc technetium TEE transesophageal echocardiogram TENS transcutaneous electrical nerve stimulation TFT thyroid function test THR total hip replacement an arthroplasty procedure TIA transient ischemic attack tid t.At a small distance x away from this point the concentration is C.Reliabilityability of a test or measure to reproduce the same results under the same conditions psa et propecia Therapy for high LDL cholesterol a.A displacement of corresponds to equalizing the population of the spin up and spin down states.In reality this comparison group does not exist due to confounding variables.However surgery is not helpful in most cases of ICH.c. different type of viagra pills The situation is different however near the surface of the liquid.A team working in Rome establishes that human malaria is transmitted by mosquitoes of the genus Anopheles.Schematic of a surfactant molecule.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #28  | 24 Ocak 2016 10:50 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
b provided evidence for the efficacy and safety.Chest Radiology Companion reputable suppliers of generic viagra B.cholecystolithiasis gallstonesYou may want to bring these records to your health care providers attention if the growth seems slow or the child seems small.Practical or functional alchemy developed from chemical processes such as fermenting beer tanning leather smelting ores to extract valuable metals and minerals preparing medicinal potions and balms and distilling extracts from plants and the earth.Social capital is dramatically declining and has been over the past several decades.tumor mass swellingNitrogen is one of the atoms in the amino acids that compose the protein molecules.Blood culturesonly indicated if patient is ill and urosepsis is suspected viagra coupon Cancer Res.They were also said to be thoughtful inventive and artistic.Prodromal symptoms are known as an aura peculiar sensations that precede the onset of illness.SPEED AND VELOCITY Velocity is defined as the rate of change of position with respect to time.What to Expect at Your Office Visit The doctor will do a physical examination and ask questions about your symptoms and medical history.th ed.If PSA is high prostate cancer is more likely but an enlarged prostate can also cause a high PSA. misoprostol Suicidal ideation found to be of a more rapid onset and resolution in patients with AD than in patients with other disorders.d.Before the development of synthetic materials a lightweight metal alloy such as duralumin was the best material available for a full artificial leg. 24 hour cialis In general there is no completely effective therapytreatment failure rates are high.Elevated and equal diastolic pressures in all chambers b.Since its postulation by Toyota et al.Some argue that information on function is already included in some of the disease specific health status measures and additional questionnaires are unnecessary.pericardiumthe membrane surrounding the hearthypno sleep hypnosis The Greek god of sleep Hypnos put people to sleep by touching them with his magic wand or by fanning them with his dark wings.Zietman A.Despite the Churchs official decree it was often monks or priests who organized leprosaria and provided the sufferers with food and clothing. levitra discount Cure depends on early detection and surgical removal of the cancerous tissue.


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #29  | 26 Ocak 2016 03:37 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
If aldosterone levels areThe most common adverse reactions are rash photosensitivity nausea vomit ing and diarrhea.Shortterm analysis of the effects of as needed use of sertraline at PM for the treatment of premature ejaculation. name brand cialis without prescription Only those people with active TB are contagious e.agent that reduces fever antia.Pare recorded the proceedings and noted that the thief died from taking the poison after several hours of excruciating pain thereby showing that a bezoar was ineffective in this case. price of levitra in canada The constitutive forms of the enzyme nNOS NOS and eNOS NOS are coupled to Ca and calmodulin and are the principal NOS isoforms involved in the induction of penile erection whereas inducible NOS NOS is independent of Ca and calmodulin and requires new protein synthesis Arnal et al.Diagnostic steps in the evaluation of patients with erectile dysfunction.In general negative feedback keeps the system response at a relatively constant level. propecia significa bueno Clinical trials of statins have shown the efficacy of such therapy for secondary prevention in CAD see Quick Hit on CARE trial.HDACs catalyze the removal of acetyl groups from lysine residues resulting in a more compacted and thus transcriptionally repressed heterochromatin structureet al.cm long a configuration that is resonant for sound waves at frequencies around Hz.Anatomy a. genetic viagra using mastercard The elbow.SMALL INTESTINE SMALL BOWEL Continue labeling Figure onPathogenesis Connective Tissue and Joint Diseases red if traumatic CONNECTIvE TISSUE aND JOINT DISEaSES l TABLE Major Arthritides Osteoarthritis Rheumatoid Arthritis Gouty Arthritis Onset Insidious Insidious Sudden Common locations Weightbearing joints knees hips lumbarcervical Hands PIP MCP wrists ankles knees Great toe ankles knees elbows spine hands Presence of inflammation No Yes Yes Radiographic changes Narrowed joint space osteo phytes subchondral sclero sis subchondral cysts Narrowed joint space bony erosions Punchedout erosions with overhanging rim of cortical bone Laboratory findings None Elevated ESR RF anemia Crystals Other features No systemic findings Bouchards nodes and Heberdens nodes in hands Systemic findings extraarticular manifesta tions common Tophi Nephrolithiasis Ulnar deviation swanneck and boutonniere deformity a.His laboratory results are within normal limits. cialis tab 20mg dysthymia Depressed mood that is not as severe as in major depression.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #30  | 29 Ocak 2016 08:29 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
HIV needs protease to reproduce.Tesla. viagra venta generico Fluids Electrolytes and Acid Base Disorders F l U I D S E l E C T r O ly T E S A N D A C I D B A S E D I S O r D E r S l b..Glossopharyngeal Tongue and throat sensations Throat movement XII.Contrary to its name myco fungus it is not caused by a fungus but was formerly thought to be of fungal origin.Trends Mol. order levitra from canada ichthyoBecause albumin cannot pass easily through capillary walls it remains in the blood and A B FIGURE A Megakaryocyte B Platelets.Perform a thorough examination with attention to the feet.Disseminated HSV a.b. eva pills levitra ACTH Low ACTH aldosterone renin ACTH Normal Consider other diagnosis aldosterone renin Primary adrenal insufficiency Confirm with standard ACTH test aldosterone normal renin normal Secondary adrenal insufficiency Check other pituitary hormones Pituitary MRI Adapted from Humes DH DuPont HL Gardner LB et al.Diseases of the Renal and Genitourinary System DiSeaSeS of the Renal anD GenitouRinaRy SyStem l CliniCal PeaRl Causes of acute Tubular necrosis aTn Ischemic AKI Secondary to severe decline in renal blood flow as in shock hemorrhage sepsis disseminated intravascular coagulation heart failure Ischemia results in the death of tubular cells.W and the tension force on the Achilles E C Achilles tendon Chapter Static Forces Tibia cm A cm W FIGUREIf increasing azotemia and oliguria occur during treatment of severe progressive renal disease LASIX should be discontinued.Bibliography Chodron P. viagra doctor calgary Appendix A summarizes the basic concepts in mechanics providing a review rather than a thorough treatment of the subject.Guidelines for the prevention of stroke in patients with stroke or transient ischemic attack a guideline for healthcare professionals from the American Heart AssociationAmerican Stroke Association. buy accutane uk no prescription Another set of genes the tumorsuppressors make substances that prevent cells from becoming cancerous so if a tumorsuppressor gene in a cell is faulty or fails to work the cell may mutate and become cancerous.A crowbar is an exam ple of a Class lever.Combination Therapy.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: