Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Ekim 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Gen Röntgenine Devam: “Mühendis Zihniyeti”-Baskin Oran  


23-07-2012, 12:59 Kategori: Analiz  
Gen röntgenine devam: “Mühendis Zihniyeti”

Baskın Oran

AKP’nin geçen hafta bahsettiğim iki gen kökeninin birincisinde (kasaba geni) çok önemli bir husus daha var: Mühendis Zihniyeti. Tanımı: Halledilmesi gereken bir meseleyi en basit tarzda, hedeflenen sonuca en kısa yoldan varacak biçimde, ama tarihsel ve toplumsal boyutu hiç bilmeden/hesaba katmadan çözmeye girişen, bu yüzden de orta vadeyi yaralayan, uzun vadeyi telef eden zihniyet. AKP’nin insanları, mühendis olsun veya olmasın, bu zihniyetle dolu. Kasaba böyle üretiyor.

Elektrik hızıyla çözümler

Bu zihniyetin inşaat vs. mühendisliği alanında teşhisi daha kolay. Mühendis’e diyorlar ki: “Türkiye’nin elektrik ihtiyacı yılda yüzde 7-8 artıyor”. Mühendis, “Tamam efendim, anladım” diyor, derhal çözüyor: Mesela HES’ler. Mesela yorulduğun yere baraj. Ama doğa tahrip ediliyormuş, ama plansız yapılıyormuş, ama bir barajın ömrü 50-60 yılmış, oysa mesela Hasankeyf binlerce yılda oluşmuş birinci derecede sit alanıymış, turizm açısından çok önemliymiş, çok daha ötesi, Kürtler bu barajları Dersim’de olsun Hasankeyf’te olsun, kendi tarih ve kültürlerini sulara gömüp yok etmek olarak algılıyorlarmış; bunlarla ilgilenmek mühendisin katiyen umuru değil. Gövdeyi doldurursun, türbini takarsın, enterkonekte sisteme bağlarsın, tamam. Ayrıca, tam zararsız yöntemler örneğin rüzgâr santralleri varmış, ama fakültede bize o sayfayı okutmadılar.

Mesela kuzeyde ve güneyde birer nükleer santral. Dünyanın teknoloji Mekkesi Japonya’da bile patlayıp ülkeyi mahvetmiş. Çernobil’i patlatmış Ruslar inşa edecekmiş, mülkiyet de, elektrik dağıtım ve satışı da onlara ait olacakmış, nükleer atıklar Türkiye’ye gömülecekmiş; Mühendis Zihniyeti bunlarla ilgilenmez. Zaten partili mühendislik şirketi ve taşeronlara da iş yaratılacaktır.

Mesela, hesabı yapılmıştır, saatlerin sürekli olarak ileri alınması yılda şu kadar kilovat/saat tasarruf yaptıracaktır. Ama, dış ticaretinin yarısından fazlasını yaptığın AB’de insanların mesaiye başladığı saatte Türkiye’de öğle tatili olacakmış, millet yemeğe gidecekmiş, arkasından da öğle namazına; Mühendis Zihniyeti bunu hesap etmez. Tabii, şunu da eklemek lazım ki en azından sonmühendisler hesap etmez; başmühendisler belki de etmiş ve ticaretin AB’yle değil Araplarla yapılması için bunu bulmuştur; bilemezsiniz.

Daha karmaşık durumlar

Salt teknik konulardan uzaklaştıkça, mühendis’in bu ilgisizliği artar. Mesela başmühendisler der ki sonmühendislere: “Liderimiz, Başbakanlığı sona erince, parti tüzüğünü değiştirmektense, Anayasayı değiştirip Başkan olacak”.

Bunun üzerine sonmühendisler derhal bilimsel bir çözümle gelirler: CHP zaten nafile olduğu için onunla ilgilenmeye gerek yoktur, diğer muhafazakârların transferi yeterlidir. MHP için durum basittir: 12 Eylül öncesi katillerini serbest bırakmak. Hemen, bir sabaha karşı, meseleye vâkıf olmayanlar için fark edilmesi imkânsız bir madde giriverir tasarıya, Bahçelievler katliamından tut, emniyet müdürünü öldürene kadar herkes salıverilir. Çıkan da, “Öldürdüğüme pişman değilim” dedikten sonra ekler: “Başbakan’a minnettarım”. Çünkü, AKP Milletvekili S. Özdağ’ın “Bahçelievler tahliyesinde talimatı Başbakanımız verdi” diye açıklamakta bir beis görmediği gibi, bu maddenin eklenmesi emrini bizzat Başmühendis vermiştir. Üstelik, dört işlemciler öyle iyi hesap-kitap yapmıştır ki, MHP lideri Bahçeli, altı kabak gibi oyulduğu halde gıkını çıkartamamaktadır, çünkü çıkarttığı takdirde katil takımı çığlığı ayyuka çıkartıp altını bir de patlıcan gibi oyacaktır; aşağı sakal, yukarı bıyık; Allah kimseyi etmesin.

Fakat Vicdanlı Müslümanlar meselesi daha naziktir çünkü bu konu, dürüst gariban oylarıyla iktidar olan AKP’nin şimdi değil ama orta vadede Aşil Topuğu’dur. Ama sonmühendisler onun da çaresini bulur: Müslümanların gözü hep İmam’da olduğu için genel başkanları ayartılır, olur. Ayrıca, istikbali meçhul bir partide pineklemektense, iktidarda bulunan yine Müslüman bir partiye intisap etmek beni beşerin tabiatına daha uygundur. En fazla, Bekâroğlu gibileri istifa eder.

Tabii, zaten çok önemli bir kısmı tüzük gereği tekrar seçilemeyecek olan partili yetkililer bütün partisel ve İslamî disipline rağmen ne düşünüp duruyorlardır, fırsat zuhur edince ne diyeceklerdir, ekonomi biraz yokuş aşağı gitmeye başladığı zaman AKP’nin garibanları ne yapacaklardır, insanlar böyle transferleri belleklerinde Ecevit zamanındaki Güneş Motel olayıyla birleştirip AKP’nin dürüstlüğünü sorgulayıverirler mi? Bunlar Mühendis Zihniyeti’nin derdi değildir. Çünkü ona göre, ara sıra dağıtılıverecek bir-iki ulûfe ortalığı sakinleştirecektir.

Mesela, köprü beceriksizliği İstanbulluyu bezdirmiş midir, bir süre ücret almayıverirsiniz, unutulur. Hava sektöründe grevi yasakladınız diye sendikalar bozulduysa, patronların işçiyi asgariden sigortaladığını hatırlarsınız, ayrıca Hazine’nin geliri de artmış olur. Bu Hazine, Mor Gabriel’in 1.600 yıllık topraklarını mı ele geçirmiştir, Ruhban Okulu’na izin çıkarırsınız, hallolur, hatta daha nice Mühendislik harikaları için avans bile yaratılmış olur.

En büyük günah…

Dikkat ettiyseniz, en basit, en mühendissel şeylerden örnek getirdim. Bunların içine büyük rezaletleri almadım: Ne Uludere, ne kürtaj, ne Diyanet’in Alevi fetvaları, ne eskiden gettoya tıkılmış Müslümanların artık laikleri gettolara tıkması (One Love olayı), ne Anayasa’ya basın sansürü maddesi, ne suyu çıkmış jet düşmesi olayı…

Çünkü onlar da, sanayi çarşısı tabiriyle, keyfe kederdir. Bu kısa vadeli, oportünist, nereye gittiğini görmek istemeyen, dağıttığı ulûfelerin insanları gevşettiğini sanan, böylece onları aptal yerine koyan, hırslı bir başbakanın kuyruğunda çarpılan, Türkiye’yi de çarptıran Mühendis Zihniyeti’nin Kürtlere bağımsız olmaktan başka seçenek bırakmaması, böylece onları da Türkiye’yi de mahva götürmesi durumu düşünüldüğünde, bütün bunlar tamamen keyfe kederdir efendim, tamamen keyfe keder…

Not: Yazıyı yazdıktan sonra, yukarıda söylediklerimi doğrulayan enfes bir örnek daha geldi: Parasız üniversite istemek yüzünden şu kadar öğrenci hapisteyken, Başbakan Erdoğan üniversite harçlarının kaldırılması talimatını verdi (F. Alkaç, Taraf, 21.07.2012). Bu ulûfenin, çocukların çenesini kapatacağı umuluyor. Mühendis Zihniyeti dedik ya.

Yine Not: Ulûfe’yi doğru yazdığımdan emin olmak için, babamdan kalan çok güvenilir bir sözlüğe baktım, yemin ederim şöyle yazıyor: “1) Hayvan yemleri. 2) Yeniçerilik zamanında askere verilen para.” (Ali Rıza Alp-Sabahat Alp, Büyük Osmanlı Lûgatı, 4. Cilt, Ercan Matbaası, 1961, s. 1525).


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 2)
  |   Okuma: 1837   |   Yorum: (20)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 17 Ocak 2016 02:12 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
Clinically there is a progression from systemic inflammatory response syndrome SIRS to sepsis to septic shock to multiorgan dysfunction syndromesee Clinical PearlI ask them to find out what they and their partner like.aldosterone antabuse online pay with paypal The exact reasons why you may develop chronic abacterial prostatitis arent fully understood at present.hydrocele Sac of clear uid in the scrotum.Sacroiliitisdoes not parallel bowel disease activity Thromboembolichypercoagulable statecan lead to deep venous thrombosis DVT pulmonary embolism PE or a cardiovascular accident CVA Idiopathic thrombocytopenic purpura Osteoporosis Gallstones in Crohns disease ileal involvement Sclerosing cholangitis in UC Quick Hit Epidemiology of iBD More common in Caucasians than other racial groups Particularly common in Jewish populations Mean age of onset is to years.ElGamal et al.He then inoculated nearly more people.a. mifepristone and misoprostol for sale htm.They found that those with diabetes reported significantly worse erectile function PWith high anxiety performance drops back down.New York Free PressThe prostatic secretions are cultured and examined for white blood cells more than to per highpower field is considered abnormal. cialis generic on line Cell AkhavanNiaki H.He has tried overthecounter antacids with minimal relief of pain.His CT scans reveal no evidence of residual tumor.Apply sunscreen before going out into the sun and reapply often.They improve with exercise and a hot shower and worsen with rest or inactivity..DEFINITION MEDICAL TERMK. achat de tadalafil au canada General characteristicsAfter the joint is initially aspirated repeated aspiration is unnecessary unlike in other causes of septic arthritis and antibiotics alone usually lead to improvement. can you get accutane in canada The question is not how allergies work or how dangerous pollen is.So for example if blood as a humor became excessive the illness was likely to be warm and moist in character with symptoms such as redness swelling rapid pulse and breathing perspiration uneasy sleep and even deliriumthe typical profile of a fever due to S H I P P O CR AT E S A N D GR E E K M E DIC I N E THE FATHER OF WESTERN MEDICINE Hippocrates here depicted treating a sick woman established medicine as a discipline distinct from magic and religion.The development of drug resistance to the ER antago nist tamoxifen involves epigenetic silencing of estrogen regulated genesPhysiol Behav.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #2  | 19 Ocak 2016 01:16 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
In Parkinsons disease the dopaminergic pathway is compromised and the cho linergic system operates unopposed.Quick Hit If you suspect lower GI bleeding still exclude upper GI bleeding before attempt ing to localize the site of the lower GI bleed. cialis online pharmacy Trachoma caused by Chlamydia trachomatis serotypes A B and C Most common cause of blindness worldwide due to chronic scarring b.dilation of the common bile ductAlso reviewed by A.e.McHale G.He denies any family history of thyroid disease or cancer. kamagra For reasons that are not entirely clear leprosy became much less common during the th and th centuries in Europe probably helped by the Black Death see pp.b.MedlineSurgery for tetralogy of Fallot includes a patch closure of the ventricular septal defect and removing obstruction to the outow at the pulmonary artery.Other risk factors include UC choledochal cysts and Clonorchis sinensis infesta tion in Hong Kong. propecia diabetes dejar de fumar Of all the various forms of energy the body can utilize only the chemical binding energy of the molecules which constitute food.seborrheic dermatitisHormone replacement therapy is given when entire glands are removed or do not produce enough hormones.The binding of transcription factors TFs to unmethylated CpGcontaining binding sites left is inhibited by methylation of the cytosines catalyzed by DNMTs in the promoters and the first exons of many genes. buy doxine Koch grew multiple generations of anthrax microbes noting that when they were put into animals they still caused anthrax.growth hormoneUsually fibrillation does not stop when the current source is removed.PSYCHIATRYLongterm irritation of the esophagus caused by gastric reux is a premalignant condition called Barrett esophagus.Getty Images De Agostini.It is time to start helping them before it is too late. omifin where to buy It may be difficult to distinguish this condition sometimes referred to as benign forget fulness of elderly patients from true dementia.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #3  | 19 Ocak 2016 19:27 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Antibiotics azithromycin or levofloxacin Studies have shown that patients who receive broadspectrum antibiotics do slightly better than a placebo group.Label Figure as you identify each organ.Nutritional supplementation and supportParenteral nutrition is sometimes necessary. levitra medicamento para impotencia Montorsi F.Tars have an unpleasant odor so they are less desirable to use.Nonetheless patients should be aware of medication related changes in moods gastroesophageal reflux and transient weight gain as well as the possibility of recurrence of symptoms when oral corticosteroids are discontinued.His text has been revised and recollated over the centuries.hemiparesis aphasia cranial nerve lesions and seizures may also be present.Lipsky Ivor Byren and Christopher T.Bilateral myringotomies and ventilation tube insertion TA.When bcr and abl are near each other they cause the production of an abnormal protein that makes the leukocyte divide and causes a malignancy chronic myelogenous leukemia. buy lasix They found that eNOS in the CC of mutants had significant reductions in NOS activity cGMP concentration cGK activity Rho kinase activity and pmyosin phosphatase target expression with no significant changes in activated RhoA or in RhoA and Rho kinase and protein expressions.The articular cartilage that caps the end of one bone comes into contact with that of the other bone.b. levitra 10 mg vidal A thin beam of Xrays passes through the plane we want to visualize and is detected by a diametrically opposing detector.He suggested that mental problems were rooted entirely in the body particularly in the balance of the four humors see pp.RESPIRATORY SYSTEM Trachea Fiberoptic bronchoscope Bronchoscope entering bronchial tube Brush catheter Areas to have material removed for biopsy A B FIGURE A Fiberoptic bronchoscopy.Soft tissue and skeleton overgrowth b.Using growth hormone will usually increase the childs final height by inches.Bone scan.A karyotype is a photograph of an individuals chromosomes arranged by size shape and number Figure propecia comparatif Cerebral cortexThe concept of yinyang pervasive in Chinese philosophy and culture for thousands of years represents the complementary duality inherent in all aspects of the universe.Knowing what or how your doctor has been trained helps you know what to expect.Ventricular filling is impaired during diastole.Lungs Vertebra FIGURE C Heart Bone of rib contre indication cialis 20 mg During sex about million sperm in their nutrient liquid seminal fluid are released into the womens vagina and some make their way through the cervix into the womb and onward into the two fallopian tubes.paranoidrecord


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #4  | 20 Ocak 2016 11:39 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
Taking blood from some people may be more difficult than from others.Getty Images Michel Clement AFP.Because arteries carry blood away from the heart they must be strong enough to withstand the high pressure of the pumping action of the heart.Mr. propecia en espana No treatment is necessary for EBV infections.Yet well before this complexity was even guessed at medical workers found ways of encouraging the body to build immunity against infections without actually suffering from them.Providers therefore should specifically inquire about erectile function when treating their diabetic male patients and offer treatment as needed.Given our SES we do not have the best health.At some centers two out of every three recipients are alive ten years later and one in three after years.interventional radiologyConsists of symptoms of excitation or inhibition of the CNS elation excitability increased appetite and craving for certain foods especially sweets alternatively depression irritability sleepiness and fatigue may be manifested.plasma and red blood cells from one body to another. fast delivery cialis Another major figure of this time was Constantine the African who first arrived in Salerno in aroundYou are not able to name someone to make health care decisions for you in a living will.You learn and engage in small incremental steps.rd ed.treatmentconfidence interval CIHigh serum levels of this protein indicate prostatic carcinoma J Give the meanings of the following word parts.OPERATIVE REPORT Preoperative diagnosis Menorrhagia leiomyomata Anesthetic General Material forwarded to laboratory for examination A. inderalici 40 Why is it that explicit ideologies and actual behavior often differ How can we more closely align our behavior and our explicit beliefsPTT monitoring is not necessary. cialis 5mg best price Their primary or canoni cal function is to catalyze the esterication reactions that conjugate amino acids with cognate tRNAs as part of the protein translation processNote that in SIADH there is no edema or clinical evidence of ECF water expansion or depletion.References Custer PL.htm.Irritable Bowel Syndrome IBS and Inammatory Bowel Disease IBD While IBS is a condition with no structural abnormalities of the intestines IBD Crohns and ulcerative colitis involves structural abnormalities.Sebum plugs partially blocking skin pores b. safe place online to order cytotec Nick M subsequently had surgery for his chronic prostatitis about which he talks in the video posted on the home page.


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #5  | 22 Ocak 2016 02:47 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
Therefore the aver age pressure of the pulsating blood at heart level is torr.All of these influences may be present at any particular time. cheap viagra generic Infertility testing involves a complete medical history and physical examination of both partners.Getty Images Jeff J.agInquirer is a comprehensive webbase Iulia Pariniuc StoneleighBurnham School Posted on AIDS IN AFRICA AIDS is becoming one of the most important problems of the modern world.This examination is important during protracted labor or with breech presentation.Often procedure called plasmapheresis is used to help end the crisis.An optical system can resolve two points if their corresponding diffrac tion patterns are distinguishable.Around this time another thrombolytic known as rtPA or recombinant tissue plasminogen activator became one of the first genetically engineered drugs. kamagra gel oral This helps keep swelling down.She was wary of the germ theory of disease see pp.Diseases of the Renal and Genitourinary System DiSeaSeS of the Renal anD GenitouRinaRy SyStem l CliniCal PeaRl Causes of acute Tubular necrosis aTn Ischemic AKI Secondary to severe decline in renal blood flow as in shock hemorrhage sepsis disseminated intravascular coagulation heart failure Ischemia results in the death of tubular cells.Philadelphia Pa Lippincott Williams Wilkins chapOver time symptoms occur with lighter activity or even while at rest. inderal online uk pharmacy This technology has certainly played an important role in our understanding of living systems as it has provided the major tools for the study of life processes.varicocele Enlarged dilated veins near the testicle.Because of Exercises these specific structures a given molecule always participates in a welldefined activity within the cell. priligy sin receta espana Medications to relieve pain analgesics act in different ways Nonsteroidal antiinammatory drugs NSAIDS relieve pain by stopping inammation.She explained all the benets and risks associated with radiation.The causes of breast cancer are still unclear today but factors that reduce its likelihood include having children METASTASIS IN THE SPINE the microscope made it possible to secondary between two thoracic MODERN MEDICINE and having them sooner rather than later.Furosemide crosses the human placenta with some data showing equivalent umbilical cord serum and maternal serum furosemide concentrations.Around the same time Daniel David Palmer of Davenport Iowa was developing the chiropractic discipline.If you require assistance to access this image please contact helpnature.Conductive deafness results from impairment of the middle ear ossicles and membranes transmitting sound waves into the cochlea. which country has cheap doxycycline Thiel D.Inactivation of APC leads to inappropriate and constitutive activation of the Wnt signaling pathway a general mech anism of CRC developmentNat.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #6  | 23 Ocak 2016 06:03 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
MI vasculitis trauma malig nancy pancreatitis Low sensitivity and specificity Major uses Diagnoserule out inflam matory process and monitor course of inflammatory conditions Primarily used for infectionmuch more sensitive and specific than ESR If levels are markedly elevated bacterial infection is likely present Connective Tissue and Joint Diseases l STEPUP TO MEDICINE TABLE HLA Associations with Rheumatic Diseases Disease Associated HLA SLE HLADR and HLADR Sjogrens syndrome HLADR RA HLADR Ankylosing spondylitis Reiters syndrome psoriatic arthritis HLAB d.Florence Nightingales ceaseless work launched the nursing principles and practices of today. levitra pills angiography arteriography cardiac biomarkers cardiac MRI coronary artery bypass grafting debrillation echocardiography electrocardiography endarterectomy lipid tests prole lipoprotein electrophoresis stress test thallium scanwould now call its antimicrobial properties for alleviating skin problems.Findings on CXR are variable and resemble infiltrates that mimic bacterial pneu monia.et al.Amblyopia is reversible until the retina is fully developed at the age of to years.See Duchennes muscular dystrophy Z Zenkers diverticulum ZollingerEllison syndrome ZES Index YOUVE JUST PURCHASED MORE THAN A TEXTBOOK Evolve Student Resources for Chabner The Language of Medicine th Edition include the following Interactive games and exercises Career videos Quick Quizzes Dictionary of terms Animations Mobileoptimized content including Quick Quizzes Flash Cards Mobile Dictionary Scan the QR code to access your free mobile content.M. viagra pfizer achat en aubervilliers The evolution of the respiratory system in animals is a direct consequence of the inadequacy of diffusive transportation over long distances..INVISIBLE KILLER This electron microscope image of a virus shows its sided head its tail and tail fibers.Infection viruses most common viral gastroenteritis followed by bacteria then parasites b. viagra 100mg without a prescription gonadsIn Lithuania people have been always drinking in big amounts.Types of urinary incontinence levitra ou acheter That cant be me The blockages did not require immediate surgery.hepato hepatomegaly hernio herniorrhaphy ileo ileostomy jejuno cholecystojejunostomy labio labiodental linguo sublingual lipo lipase litho cholecystolithiasis odonto periodontal membrane oro oropharynx The tonsils are located in the oropharynx.Most of it is made in and released from the ovaries adrenal cortex and the placenta which forms during pregnancy to feed a developing baby.It overlies the shoulder joint and articulates with the clavicle.In a German survey by Franz Muller reported the extraordinary rise in tobacco use was the single most important cause of the rising incidence of lung cancer.Patients were cared for in different wards that specialized in surgery fractures fever eye diseases bowel problems and other conditions.For extensive details and a comprehensive reference list the reader is referred to this excellent review No Benefit of Alphablockers for Chronic Prostatitis. viagra online free and fast shipping Bone marrow transplantation Chronic lymphocytic leukemia A.


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #7  | 25 Ocak 2016 23:13 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
European alchemy grew in stature and many prominent religious dignitaries from humble monks to the highest clergy began to practise it. comprar levitra generico en espana If bradycardia is severe or symptomatic hemodynamic compromise atropine may be helpful in increasing HR.a.S.A simpler glass test comparing pre with postprostatic massage urine specimens provides similar resultsTumors are an abnormal growth of tissue or a cluster of cells that are capable of growing and dividing uncontrollably.Physical examination is normal.WThe light microscope invented around  took a couple of centuries to permeate medicine but in the th century the groundbreaking work by German physician Rudolf Virchow became the foundation of that essential branch of modern medicine cellular pathology. cialis 5 mg cost of Cognitive Neurology tr Wellcome Images Mark Lythgoe Chloe Hutton tl.You will discover whether biopsychosocial interventions have a role in the treatment of cancer.b.Attempts are made to develop synthetic quinine to bring down the cost of antimalarial treatment.Sperm cells are counted and examined for motility and shape. cialis 2.5 mg This damage may be caused by the following The immune system mistakenly attacking the gland autoimmune disease Infections such as tuberculosis HIV or fungal infections Hemorrhage blood loss Tumors Use of bloodthinning drugs anticoagulants Risk factors for the autoimmune type of Addisons disease include other autoimmune diseases Chronic thyroiditis Dermatis herpetiformis Graves disease Hypoparathyroidism Hypopituitarism Myasthenia gravis Pernicious anemia Testicular dysfunction Type I diabetes Vitiligo Certain genetic defects may cause these conditions.PubMed Zinner N.We might say that this is a person who has low emotional intelligencewho is detached or unplugged from his or her feelings even though others seem to get it.Cord Compression may occur secondary to a plasmacytoma or fractured bone fragment. imitation cialis 800 number Next we would look at reciprocity.cephalicpertaining to the headnulliparousZinman L Ng E Bril V.com Typeset by Scientific Publishing Services P Ltd. zithromax z pac Emergently lower the IOP.Lodenafil is a dimer formed by two lodenafil molecules linked by a carbonate bridge.Catheterization with drugeluting stent placement c.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #8  | 26 Ocak 2016 09:00 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
You may need a breathing machine during the first day.a Basic principle of computed axial tomography. accutane online fast deliverey Castration orchiectomy or oophorectomy is an example of sterilization.uncontrollable urge to perform an act repeatedlyPhysical Examination PearlsPhiladelphia Pa Lippincott Williams Wilkins FigureBetablockers also have antiarrhythmic and antiischemic effect.esophageal varices viagra pay with paypal Lipid panel e.years.retina long strong front concaveCytologic examination of sputum a.Poor postural reflexes difficulty initiating the first step and walking with small shuffling steps stooped postureD. venta cialis por internet Traumatic events include sexual assault or rape combat car accidents and even vicarious traumatic experiences..In an opportunity arose to test this notion.b and mouse Mizusawa et al.Excision osteochondroma R calcaneus accutane 20mg bestellen rezeptfrei Type RTA is a term that is no longer used.There is now strong scientific evidence to recommend the application of pulmonary rehabilitation programmes that comprise physical training education dietetics occupational therapy psychology and social support.It may only last for a few minutes and it has no lasting damage but it tells you that something is not right and that you probably need a Lecture Heart and SoulCardiovascular Disease I workup.Severity of pain d.sutureIts a process called stimulus control.It is based on the belief that when spiritual energy is channeled through a Reiki practitioner the patients spirit is healed which then heals the physical body. cialis prices When the International Epidemiological Association held its inaugural meeting in Noordwijk the Netherlands in nations were represented today it has members in more than countries.Womens health


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #9  | 27 Ocak 2016 11:44 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
CXR a. no prescription cialis g.D.et al.Radiologyinammation of a spinal nerve root itisThe direction of the exter nal magnetic field is usually designated as the z axis. levitra brand online A The resectoscope contains a light valves for controlling irrigating uid and an electrical loop that cuts tissue and seals blood vessels.Signs and symptoms are weakness and atrophy of muscles in the hands forearms and legs difculty in swallowing and talking and dyspnea develop as the throat and respiratory muscles become affected.F.Neurology. viagra sale online E RRORS OF R EFRACTION astigmatism Defective curvature of the cornea or lens of the eye.If a portion of the fovea or macula is damaged vision is reduced and centralvision blindness occurs.Thrombotic strokeAtherosclerotic lesions may be in the large arteries of the neck carotid artery disease which most commonly involves the bifurcation of the common carotid artery or in mediumsized arteries in the brain especially the middle cerebral artery MCA.and Johnston R.Other causes include a. cialis levitra direct from india There are three types of stones.Although the reduced eye does not contain explicitly the mechanism of accommodation we can use the model to determine the size of the image formed on the retina.When used to treat patients with chronic kidney disease PD may be performed continuously by the patient without mechanical support CAPDcontinuous ambulatory PD Figure or with the aid of a mechanical apparatus used at night during sleep. kamagra or malegra is decreased and this reduces the interpenetration of the irregularities.Gagel M.If the patient took insulin surreptitiously there will be a high blood insulin level and a low blood Cpeptide level because exogenous insulin does not contain Cpeptide.


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #10  | 27 Ocak 2016 11:55 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
Regarding hitech future hardware the smart cellphone that most ubiquitous of devicesis lined up to take a starring role.It is possible to divide these types of cancer into three broad groups on the basis of histogenesis that is by identifying the particular type of tissue histo from which the tumor cells arise genesis.TABLE Guide to Tetanus Immunization in Wound Management History of immunization td Doses clean Minor Wounds Other Wounds td tiG td tiG known Td Doses No No No No doses unknown status or yr since last booster Td tetanusdiphtheria toxoid TIG tetanus immune globulin.There were more than of these scattered over his bodyon the left wrist left calf right knee both ankles PREHISTORIC MEDICINE ICE AGE TATTOOS A pathologist examines the remains of Otzi the Iceman whose tattoos may have been part of a prehistoric treatment similar to acupuncture or acupressure. get doctor to prescribe azithromycin They were probably made by rubbing charcoal into incisions made in his skin and being so widespread and mostly hidden by clothes and shoes it is unlikely that they were for decoration.They cause peeling of the skin which prevents clogging of pores.Bleeding tendency more common in acute cases a.Consequently current flows both inside and outside the axon see Fig.Attempts are made to develop synthetic quinine to bring down the cost of antimalarial treatment. precio de propecia espana The literature on the management of ED in patients with psychosexual etiology or endocrinopathies though was not examined by the Panel and will not be reviewed in this guideline.The pituitary gland located at the base of the brain secretes other hormones that govern the reproductive functions of the ovaries breasts and uterus.c. prednisone There are four characteristics of inflammation pain dolor swelling tumor heat calor and redness rubor.That in turn makes us to believe that the word allergy is also redundant.Surgery.One day it may be possible to design nanoshells that can home in on specific sites inside the body where they can then be zapped by specially tuned waves that create pores in the shells allowing them to absorb troublesome substances for safe disposal.particularly the PVN of the hypothalamus.A B FIGURE A Adenomatous polyposis of the colon. cialis with dapoxetine A simpler glass test comparing pre with postprostatic massage urine specimens provides similar resultsAnswer This patients presentation suggests osteoarthritis.Consider NS bolus mLrepeat this if BP does not improve but be careful in patients with CHF or cardiogenic shock.Syncopeexertional with severe disease viagra price list The First Law of Thermodynamics states that energy which includes heat is conserved that is one form of energy can be converted into another but energy can neither be created nor destroyed.Cerebral edema occurs within to days and can cause mass effects for up to days.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #11  | 28 Ocak 2016 15:47 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
Within the skeletal muscle fibers mechanoreceptor organs called muscle spindles continuously transmit information on the state of muscle contraction.Fainting spells convulsions and loss of consciousness are common because a minimal level of blood sugar is necessary for proper mental functioning. priligy latinoamerica atrophyBrooks M.Avoid citrus highfat foods fried or greasy foods tomato products caffeine alcohol and carbonated beverages.If you or your partner is infected with hepatitis C and you have been in a stable and monogamous no other partners relationship the risk of giving the virus to or getting the virus from the other person is low.The relationship between the angle of incidence and the angle of refraction is given by sin sin n n C.narrowing of the pyloric sphincter propecia merck Kim J.James has signicant lower back pain radiating down his left leg.Other causes are posttraumatic postinfectious tethered cord intramedullary tumors.Silicosis c.Experimental investigation of these observations has been accomplished with both in vitro and in vivo models using animals or human tissue.Philadelphia PA Lippincott Williams Wilkins was p. accutane online fast deliverey It is also called iron overload.throatChemicals in the blood that measure the presence of tumor in the body buy viagra in the usa M.changes in the state of histone acetylation methylation phosphorylation and others.Contraction of Muscles less that increase the maximum weight supportable by surface tension by an order of magnitude.See also Alkalosis Causes Common causes include Anxiety Fever Hyperventilation Any lung disease that leads to shortness of breath can also cause respiratory alkalosis. kamagra price thailand Modifiable risk factors include glycemic control hypertension BMI and cigarette smoking.But gradually sense prevailed.New York Penguin Books


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #12  | 30 Ocak 2016 09:45 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
b. cialis professional belgique libre Environment inammation and cancer.Metastatic cancer especially from lung cancermost common cause of mediasti nal mass in older patientsBELIEFS AND TRADITIONS TO The Alchemists LCHEMY CAN BE DIFFICULT TO PIN DOWN.They licked their paintladen brushes or pulled the bristles between their lips and teeth to keep the point fine.The study authors Dr.The Suwen the first part of the Huangdi NeiJing takes account of all these aspects and their effects on the bodys health and wellbeing explaining their role in qi energy disturbances that underlie illness. achat de viagra en ligne This includes accessible physical and occupational therapy as well as more use of buprenorphine as a safer alternative to opioids if opioids have to be used the addition of the opiate antagonist naloxone reduces the risk for opioid overdose.The angular resolution is then as observed rad see Exercise b.glucagonWhen to Contact a Medical Professional Call your health care provider if you have a rash that continues despite home treatment. levitra 40 mg sale aura Peculiar symptom or sensation occurring before the onset prodromal of an attack of migraine or an epileptic seizure.HIV destroys helper T cells also known as CD cells containing the CD protein antigen. surrey kt12 viagra Note that liver transaminases are often normal or even low in patients with cir rhosis without any active cell necrosis or metastatic liver disease because the number of healthy functioning hepatocytes is markedly reduced.Thirty years later it was approaching percent.Furthermore this genetically modied gut commensal bacterium LTAdecient L.Ereno kidney renal ischemia renal colic Colic is intermittent spasms of pain caused by inammation and distention of an organ. levitra wikipedia Cirrhosis can lead to serious complications.Since the pancreas made digestive enzymes he wondered if the enzymes might be digesting the hormone.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #13  | 31 Ocak 2016 12:46 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
homeostasis Tendency of an organism to maintain a constant internal environment. purchase antabuse canada no prescripton Complete Food and Nutrition GuideThe American College of NurseMidwifery was chartered in buy clomid in australia online Watch for rash or StevensJohnson syndrome.Folate Deficiency A.stenosis Projectile vomiting in an infant during feeding is a clinical sign of pyloric stenosis.The pacemaker of the heart is thePlasmodium vivax d.Vardenafil Study Group.Elsevier Inc. maca viagra ano To identify uncommon causes of acute pancreatitis if disease is recurrent e.Medications include hydrochlorothiazide warfarin and atorvastatin.mediastinoscopy buy cialis in israel 217 AUTOPSY REPORT Adenocarcinoma bronchogenic left lung with extensive mediastinal pleural and pericardial involvement.If youve had two episodes you have a percent chance of having a third episode and if youve had three major depressive episodes in your lifetime you have a percent chance of having a fourth.They do so through traditional medical practitioners with special knowledge and powers who act as intermediaries between the human world and the dominion of the spirits. Priligy The type I IFN antiviral response good or bad In a study performed by Kim et al.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #14  | 5 Şubat 2016 03:42 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
Col NF Fairfield KM EwanWhyte C Miller H.The biggest single predictor is the severity of the trauma itself.Check and care for your feet every day. real viagra online L High Bacterial infection Leukemia Eosinophils high in allergy Differential Neutrophils Lymphocytes Low Viral infection Aplastic anemia Chemotherapy Monocytes Eosinophils Basophils Platelets mm or L L High Hemorrhage Infections Malignancy Splenectomy Low Aplastic anemia Chemotherapy Hypersplenism COAGULATION TESTS Test Conventional Units SI Units Implications Bleeding time template methodNotice the regularity of the P QRS and T waves.b. buying lasix online Lung NeoplasmsCirrhosis may be caused by Alcohol abuse the most common cause in the United States Autoimmune diseases of the liver Hepatitis B or C virus infection Inflammation of the liver that is longterm chronic Iron overload in the body hemochromatosis Patients with hepatitis B or C are at risk for liver cancer even if they have not developed cirrhosis.Figure shows our approach to evaluating a patient with possible prostatitis.Hexarelin Analog Peptides K.n. viagra generique quebec Other tests the urologist may consider using include cystoscopy in which a small telescope is passed through the urethra into the bladder permitting examination of the urethra prostate and bladder.Rocca MD Mayo Clinic Rochester Minnesota and Victor W. accutane buy us grooves in the cerebral cortexthis distance isWe therefore will now briefly review the literature regarding effectiveness of various ED therapies specifically in diabetic men.This figure was similar to the personyears crude incidence rate of ED reported in a study of men with diabetes. where can i buy left over clomid In Bonow RO Mann DL Zipes DP Libby P eds.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #15  | 1 May 2016 06:17 | Alıntı     

EnriqAgede

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Based on the maximum total cost of borrowing under applicable provincial payday loan legislation.There are a few smaller banks and credit unions that dont receive wires directly but that usually wont hinder your ability to get your cash today. easy loans For established lenders with them you could be loaned up to. httpsprofessorwerner.Land Acquisition Borrower Assistance Programs Just a yes or a no answer regardless of documentation or cannot qualify for traditional bank loans.Mortgage rates are generally lower than secured loan rates. loans with bad credit For this reason an unsecured business cash advance tends to be a more suitable option for small businesses.If you default on the loan or the loan goes into collection you will receive a negative mark on your credit file that can stay there for as long as seven years.View all JOBS Plain text Healthcare Services Adlakha said the company will introduce a number of products including education loans for courses in both international and domestic institutions personal vehicle loans and commercial loans soon. personal loans Doug Boneparth a certified financial planner and partner at Life and Wealth Planning in New York City said he does not like the fact that so many millennials are cashstrapped.Reply to this review Look for another company Terrible beyond compare Representative APR Scott patterson Falkirk None available Payout Method eCashWindow.Dont overspend There are some very nice lower trim packages that would have been considered premium to years ago. personal loan interest rates Home FAQ Contact Us Once everything is complete drop by our store and get your money You will need a few simple things. The use of cookies is an industry standard youll find them at most major Web sites.Housing and local services The remedy implementation administrative timetable published below on March is indicative and has no statutory basis. instant loans A.com to get started.
 Yorum #16  | 29 May 2016 08:09 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
One key study utilizing Cancer Genome Atlas data revealed a DNA methylation pattern in adult glioblastoma multiforme GBM specimens referred to as the glioma CpG island methylator phenotype GCIMP comprar viagra cialis foro The grading of the COPD patients was made according to the GOLD classification TableSerum and urine electrolyte determinations are particularly important when the patient is vomiting profusely or receiving parenteral fluids. viagra cialis Causes Aarskog syndrome is a genetic disorder that is linked to the X chromosome.These patients require chronic therapy Either prophylac tic antiarrhythmic therapy amiodarone or implantation of an automatic defi brillator.If the drug is destroyed in the digestive tract by digestive juices or if the drug is unable to pass through the intestinal wall it will be ineffective.supports two kg weights one held by the hand as in Fig.Condommale somePosttraumatic stress disorder PTSD is the development of symptoms intense fear helplessness insomnia nightmares and diminished responsiveness to the external world following exposure to a traumatic event. cialis Indicated in the following patients Postmenopausal women with established osteoporosis TscoreHow would you treat him Try a lower dosage of dexmethlyphenidate Begin lowdose methylphenidate Switch to atomoxetine.Outstanding questions Endosomal escape of mRNA vaccines. viagra en ligne belgique Can be acute massive exposure leading to rapid onset and death or chronic symptoms years after exposureup to years or longerFebruary Approx.Both treatments and triage success rates have improved in leaps and bounds but the basic practical and ethical issues remain the same and armed conflict is still a catalyst for advances in emergency medicine.How the Test Will Feel You may feel brief cramping or throbbing at the puncture site.D cialis Weathering and Age Patterns of Allostatic Load Scores among Blacks and Whites in the United States.noise ringing buzzing in the ears


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #17  | 29 Ekim 2016 16:22 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
This Rate will be Fixed and payments will deliver to you on a monthly basis. personal loans for bad credit Hello Alice Hi Steve pauline said Kevin said Hi im looking to find out more about morgages for mpbile homes.Often the application can be completed online and the money can be deposited into your bank account the next business day. short term loans Weaver the largest independent online payday loans ontario odsp accounting firm in the Southwest announces the recent promotion of Clint Siddons CPA to the partnerincharge of the firms tax and strategic business services.APR. cheap loans To get a payday loan you write a personal check to the lender for the amount you are borrowing plus any fees.You can visit our Borrow FAQs to find out more about borrowing on our platform and to start the application process visit our apply page.But many have pointed out the pointlessness of this with a payday loan. fast cash You would have thought that borrowing money was as simple as looking for the lowest possible APR.This prescriptive period also applies for petitions contesting settled claims before the Social Security Commission SSC. loans for people with bad credit by assets Duration months billed annually single license Our Infographic Service Fast Food Industry Comprehensive reports on over industry topics.The SSS and DOLE formalized their joint commitment to intensify employer compliance and impose penalties on violators of labor and social security policies through a memorandum of agreement MOA on information sharing that covers SSSrelated issues affecting workers employment.
 Yorum #18  | 17 Temmuz 2017 18:49 | Alıntı     

PatrickNup

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href="http://canadianmedicaments.ru/">canadian medicaments</a> <a href="http://mycanadianpharmacycorp.ru/">canadian pharmacy cialis</a> <a href="http://canadianpharmacy24hr.ru/">canadian pharmacy cialis</a> <a href="http://canadianpharmacynopresc.ru/">canada pharmacy without script</a> <a href="http://genericcialistadalafil.ru/">real cialis no generic</a> <a href="http://medicationswithoutprescription.ru/">best price ed medications</a> <a href="http://buyingnizagaraonline.ru/">nizagara cheapest</a> <a href="http://viagrasamplesovernight.ru/">viagra samples</a> <a href="http://buybetnovatenoprescuk.ru/">betnovate online</a> <a href="http://legalusaonlinepharmacies.ru/">viagra from usa pharmacy</a>
 Yorum #19  | 12 Ekim 2017 02:06 | Alıntı     

AaronVop

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
wh0cd2855943 Baclofen <a href=http://baclofen2017.us.org>baclofen tablets</a> http://baclofen2017.us.org canada cialis <a href=http://cialisonline.work>canada cialis</a> http://cialisonline.work sildenafil citrate 100mg <a href=http://sildenafil777.us.com>sildenafil without a prescription</a> http://sildenafil777.us.com adalat <a href=http://adalat.store>adalat</a> http://adalat.store
 Yorum #20  | 16 Ekim 2017 14:45 | Alıntı     

Charlessoist

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
allopurinol <a href=http://allopurinol.work>allopurinol</a> http://allopurinol.work

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: