Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

Pandoranın Kutusu - İrfan Burulday  


31-01-2012, 13:09 Kategori: Analiz  
Pandoranın Kutusu

İrfan Burulday

Gerçeklik ve sıradan kurgu diyalektiğine ayarlanmış birlik paradigması dağılmanın eşiğinde. Pandoranın kutusu nihayet açılıverdi. Kürtler, egemen sistemle ilişkilerinde neyin gerçek neyin illüzyonel ve neyin dijital, “hipergerçeklik”, “sümilasyon” bir algıdan, tasarıdan ibaret olduğunu anlamış durumda. Zira her toplumsal, bireysel bunalım, parçalanmışlık, yoksunluk ve ötekileşme yeni bir çıkış, yeni bir kurtuluş düşüncesiyle şekillenir. Tarih felsefesi açısından Kürtler, bugün çok önemli bir adım atarak mevcut baskıcı rejimin Kürdistan’da hangi amaçla üstlendiği ve yaslandığı meşruiyet(!) normlarını sorgular bir pozisyona gelmiş bulunuyorlar. Yüzyıllardır süregelen parçalanmışlığın; sosyo-politik ve sosyo-kültürel dinamiklerinin bugün sorgulanıyor olması Kürtler, Kürt siyaseti, Kürt hareketleri ve Kürt millileşmesi açısından önemli bir gelişmedir.

Bu gelişmeyi kısaca “eskilikten özgürlüğe dönüş noktası” olarak adlandırmak mümkün. Dönüşümün ana noktası olan özgürleşme, önemli bir saptamadır ve din, kültür-sanat tarih, siyaset gibi tüm dinamikleri içine alan hareketler ulusal-milli kavramlaştırmaya uygun bir tanımlama niteliği taşırlar. Tüm kategorik niteliklere sahip hareketlerin başarılı olacağı ve toplumsal düzeyde mevzileneceği, siyasal-politik anlamda etkin bir rol üstleneceği önemli bir gerçekliğe işaret eder. Kürt hareketlerinin toplumsal dinamiklere yaslanması ve bu noktada gözle görülür objektif bir mesafe katederek varlık kazanması; tarihsel durgunluğun kırılmasını kısmen sağlamış ve yeni kuşaklara toplumsal-tarihsel sürece ilişkin tekbiçimliliğin reddedilmesine dair özgür bir perspektif sunmayı başarabilme düşüncesi aşılamıştır.

Sömürgeciliğe uyarlı, ulus-üniter öncülüğünde misak-ı milli düşüncesinin çatladığı ve tıpkı bir saatin tik-takları gibi kendisini ele verdiği süreçte, Kürtlerin ülke-ulus ve millet kavramsalına tekabül eden Kürdistanı, anonim kurucu-özne olarak dillendirmesi ve varlık sebebini bu ilke çerçevesinde belirlemesi yeni bir sürece evrildiklerini gösterir. Kuşkusuz bu evre tekbiçimlilik kavramsalında ulusal varlığın sürdürülemeyeceğini bir kez daha kanıtlamıştır. Mitleştirilen post-kolonyal devlet ve Kürtler arasında etten bir köprünün inşası ya da tek taraflı fanteziler üzerine odaklı ilişkilerin sürdürülmesi, traji-komik olmanın ötesine gidemeyecektir.

Dolayısıyla hipergerçeklik, bedenin de (Kürdistan) en az ruh kadar özgür olmasına olanak tanımakta ve Kürtlerin bastırılmış bilinçaltı duygularının açığa çıkarılmasına katkı sunacaktır. Buna rağmen kral çıplak ve ısrarla giyinik olduğunu iddia ediyorsa (demokratikleşeceği gibi) Kürtlerin yapacakları şey onu kurgusal fantezileriyle başbaşa bırakmak ve kendi ulusal normlarına ilişkin çoğulcu, çeşitlilik kavramsalında bir demokratikleşmenin sacayağını inşa etmeye yönelmek olacaktır. Çünkü bu düşünce, onlara varoluşsal bilinç kazandırarak hem bunalımdan çıkışını hızlandıracak ve hem de meselenin özü olan kendini yönetme eylemselliğinin pratize edilmesine yardımcı olacaktır. Nitekim gerçekliğe ilişkin tarih felsefesinin bilinmesi, tarihi ve güncel olayların anlaşılması ve buna ilişkin çözümlemelerin bilimsel düzeyde yapılabilmesi noktasında önemli ve bir o kadarda gereklidir. Diğer bir deyişle tarih felsefesi çözülme, bunalım ve toplumsal sorunların başgösterdiği zamanlarda farklı düşünceler sunarak ortaya çıkmıştır.

Bunun gibi, gelinen süreçte pandoranın gizemli kutusu açılmış, büyü bozulmuş ve egemen güçlerin Kürt/Kürdistan’a ilişkin desiseci ve aldatıcı tüm sırları ortaya saçılmıştır. Her düzeyde varlığı sorgulanır duruma gelen egemen sistemin bundan rahatsızlık duymaması beklenemez. Yaşadığı bu trvmadan kurtulmak için Kürtlere karşı baskıcı otoriter ve sözde demokratik kimliğini kullanmanın yanı sıra, Kürt hareketlerini ulusal çözümleme dışında basit ve sıradan vaatlerle oyalamanın derdine düşerek Kürtleri kendine özgü bir paradoksun içine çekmek istemektedir.

Halbuki Kürtlere yönelik sempatinin(!) altında bütünlüklü olarak kolonyal yapının mitleştirilerek kurtuluşçu bir paradigmaya dönüştürülmesi ya da diğer bir tabirle, kolonyal bürokrasi ve kapitalist sermayesinin “vampirce bir sömürme” düşüncesi yatmaktadır.

Zizek’in Avatar filmine yaptığı meşhur yazısında söylediği gibi: “yerlilerin tek seçeneği insanlar tarafından kurtarılmak ya da yok edilmek. Sadece emperyalist gerçekliğin kurbanı olmakla beyaz adamın fantezisinde kendilerine biçilmiş rolü oynamak arasında tercih yapabilirler.” Fakat Kürdistan coğrafyası sadece istila edilip sömürülmekle, talan edilmekle kalmamış; insanların geleceği rehin alınmış, rüyaları çalınmış ve hikayeleri, tarihleri bir başkası tarafından yazılmıştır.

Buna rağmen pandoranın kutusu açılıverdi ve dilinde, siyasetinde, sosyal yaşamında dinsel ritüelin, insani şefkatin, merhametin(!) sıkça görüldüğü, işitildiği muktedirlerin gerçek yüzü, emelleri ve Kürtlere yönelik baskıcı, militan ve tekbiçimlilik anlayışına sahip demokratik, idelojik reformların, açılımın nasıl bir toplumsal bütünlük arzuladığı anlaşılmıştır. Kürtleri tarihsel, sosyal, siyasal, dinsel bir bunalıma sürükleyici bir siyaset izlenmesindeki amaç yükselen millileşmenin önünü tıkamak ve millet-ulus olarak uyanışımızı sekteye uğratmaktır.

Lakin büyü bozulmuş ve ipe, suya, siyasete, dünyaya kurşun döktürmenin, koca-karı büyülerinin fayda etmediğini belirtmemiz gerekir. Her toplum gibi, Kürtlerde dünyada gelişen olaylardan dersler çıkarmakta siyaset, tarih felsefesi okumakta ve coğrafyalarını sarıp-sarmalayan bu illeten kurtularak insan gibi yaşmak istemektedirler. Ama bu yaşamı kendilerini rehin alan ve geleceklerine ipotek koyan bir başka zihin algısıyla değil; kendi zihinsel ve düşünsel fantezileriyle sürdürmeyi istemektedirler. Kürtler, siyasal-politik ve ulusal düzeyde özgür ve bölgesel-coğrafi gelişmelerde bağımsız bir tercihe sahip dinamiksel aktör olmadığı sürece, Ortadoğu’nun dingin ve uzlaşı ekseninde bir huzura kavuşması zor görünüyor.
(kurdistan-aktüel.org)


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 1)
  |   Okuma: 2121   |   Yorum: (20)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 18 Nisan 2014 03:52 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
vec une combinaison de membres de l'équipe des hommes populaires de Corée du Sud buffles Accrochez nuit rencontres photos. Il a été confirmé que les deux échanges ont eux pendant un mois. Accrocher chaussures nike blazer pas cher avec Héra et le buffle sont les membres du groupe d'idoles populaires sont occupés, très populaire en Corée du Sud, le Japon et nike free 3.0 pas cher france maintenant les médias cassé deux sont un couple. nike nike free 5.0 nike free run 2 pas cher pas cher nike free 3.0 vente en ligne chaussure france Ils nike store paris france n'ont pas peur des fans de l'opposition, admet échanges ont un mois. Divertissement coréen devenir l'offre ""star"" couple le plus. Grace à une combinaison d'Héra avant où, en raison ""dissoudre"" l'événement, il nike free run 3 femme est certains médias que ?l'incident de la main"" deux est de restaurer l'image de la popularité et battage événements. Baoyou penser avec Héra et nike free 5.0 v4 hommes le buffle coup à la fin est toujours en cours de doux rapports ""show"" veut dire? Buffalo Hang, avec Hera Avec cosmétique dans le monde! Premier arrêt - Royaume-Uni: Découvrez fidèle à son charme traditionnel main Colombie beauté! nike air max 90 femme . _ Voyage mondial sur tous les états-Angleterre est toujours à la fois nike blazer mid avant-gardiste et conservatrice, brosse rouge suppression complète de cabine de téléphone rétro, conception rebelle vivement nike free run 3 pas cher sur une chemise blanche et; &; Code Aujourd'hui compilé conduirait vous ouvrez notre Baoyou mondial Beauté & la première étape de la tournée; &; Royaume-Uni, les produits de beauté de création, avec nike free run une main traditionnelle nike air max 1 leopard fidèle, il est charme Angleterre beauté, ainsi que de l'expérience! Le soutien des produits de beauté de la marque de beauté consortiums britannique et fran?ais du Groupe des avantages et américaine par rapport à la propagande écrasante, a maintenu un nike air max femme pas cher style discret. Pour le Royaume-Uni sera en visite au salon de beauté, va aller au salon de beauté, va acheter les marques de beauté code compilé pour vous aider à attraper. Hiver 2014 spectacle à Paris la semaine des hommes Valentino montrer des photos des coulisses coulisses _ Winter Paris la semaine de la mode masculine selon 0,2014 Valentino h
 Yorum #2  | 24 Ocak 2015 07:50 | Alıntı     

Richuvlqh

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Philadelphia Flyers iPhone 5S Cases Digi Camo Color
And French fries.
Philadelphia Flyers iPhone 5C Cases Argyle
Even though its all righty tilt isn't a great match for a Red Sox team with such a lefty heavy presence in their lineup, the Tigers' rotation showed that Boston could be kept at bay and St.
Philadelphia Flyers iPhone 5 Cases Plaid
After Denny Neagle was charged with soliciting a prostitute, for example, he and the Rockies agreed to end their contract.
http://www.uju.com/images/Buffalo-Sabres-i...Plaid-5689.html
The Reds are tied with Pittsburgh for the worst combined OBP by the first two spots in the batting order (.272).
http://www.uju.com/images/Buffalo-Sabres-i...ersey-5776.html
SHUT THE DOOR: Closer Fernando Rodney is gone after two successful seasons in Tampa Bay, but manager Joe Maddon feels good about replacing him with Balfour, who signed a $12 million, two year deal after converting 62 of 67 save opportunities for Oakland over the past two seasons.
http://www.uju.com/images/Ottawa-Senators-...tripe-8910.html
He allowed seven earned runs over his first 8 2/3 exhibition innings, and he even walked five batters and allowed four runs over three plus innings in a Single A game on March 21.
http://www.uju.com/images/Ottawa-Senators-...-Camo-1192.html
"All the steroid cheaters (specifically Bonds, Clemens, McGwire, Sosa and Palmeiro, etc.) have their accomplishments represented in the Hall of Fame.
 Yorum #4  | 16 Ocak 2016 10:35 | Alıntı     

JoseMYPE

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 71508, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 177574247,
Barnard retired from surgery in but continued to act as a consultant and advocate of heart transplants.There is no definitive evidence of efficacy for most other conventional or alternative medicationsDiplopia can occur. cialis best price Throughout his career he devised many new operations and techniques.Ryu et al.CLINICAL PROCEDURES cryosurgery Use of subfreezing temperature achieved with liquid nitrogen application to destroy tissue. cialis online espana Although many patients who aspirate will go on to develop aspiration pneumonia prophylactic antibiotic therapy is controversial may select for resistant organisms.organ of sensitive erectile tissue in females anterior to urethral oriceLow blood pressure hypotension can be caused by age illness or blood loss and may result in dizziness fainting and in extreme cases shock.In Auerbach PS ed. sildenafil 100mg dapoxetine 60mg However a womans egg can only be fertilized by the sperm for a few hours after it is released.Urinary symptoms include Blood in the urine Burning or pain with urination dysuria Difficulty starting to urinate or emptying the bladder Foulsmelling urine Weak urine stream Other symptoms that may occur with this condition Pain or achiness in the abdomen above the pubic bone in the lower back in the area between the genitals and anus or in the testicles Pain with ejaculation or blood in the semen Pain with bowel movements If prostatitis occurs with an infection in or around the testicles epididymitis or orchitis you may also have symptoms of that condition.Usually due to clerical error.Outlook Prognosis Those who respond to treatment right away tend to do better.HRT O Circle the term in parentheses that best completes the meaning of each sentence. accutane buy us They all apply forces by means of levers that have a mechanical advantage less than one.g.Tube feeds can be delivered intermittently in boluses or continuously.If Alzheimers disease is confirmed consider pharmacologic therapy and provide a multidisciplinary approach.removal excisionCarol noticed that her weekold son Louis had a slightly bluish or jaundiced cyanotic diastolic coloration to his skin. kamagra hipertension pulmonar One such doctor was Herophilus c.inner section of glands above each kidneyex exofungal skin infection


--------------------
How Do You Take Zithromax generic viagra Propecia Bon Prix Pharmacie Achat
 Yorum #5  | 16 Ocak 2016 14:34 | Alıntı     

Robeneucky

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 36063, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 167468762,
Take your pain medicine when you start having pain so the pain doesnt get too bad. finasteride tablets 5mg where to buy in which nNOS initiates the erectile response which is then maintained and increased by eNOS activity the latter being activated by shear stress Hurt et al.DNA methylation and cancer development molecular mechanism.It was a huge compendium of symptoms and their underlying conditions and included many methods for divining the deity responsible for each disease.These rare tumors occur most frequently in the left atrium.tranquilizer A. propecia clamidia B Segmental resection is the removal of a bronchiole and its alveoli one or more lung segments.Pancreatic head of cases b.The circulatory system is made up of primarily three different groups arteries veins and capillaries.Most cases are the result of growth of bits of menstrual endometrium that have passed backward through the lumen opening of the fallopian tube and into the peritoneal cavity.Acad.T trauma burns C. buy accutane 5 mg online usa Also reviewed by David Zieve MD MHA Medical Director A.Cerebral palsy on the left side of the brain with crosslling of two cerebral arteries Right anterior cerebral artery Right middle cerebral artery Right internal carotid artery Right common carotid artery Left anterior cerebral artery Left middle cerebral artery Circle of Willis Left internal carotid artery Left common carotid artery Aorta FIGURE Common carotid arteries and their branches.New M.Epigenetics involves turning genetic switches on or off.use of combinations of drugs to treat AIDSFigure summarizes hormones secreted by the adrenal glands and their actions.Prostatitis prostatitis coffee cigarette alcohol What is prostatitis Prostatitis refers to inflammation of the prostate gland a walnutshaped organ located under the bladder whose main role is to produce semen. miglior prezzo kamagra diagnosisAll of the terms are included in the Pronunciation of Terms section later in the chapter. viagra four man For relief of longterm allergies such as hay fever or reactions to dust or animal dander the following medications may be recommended or prescribed Longacting antihistamines such as cetirizine Zyrtec fexofenadine Allegra and loratadine Claritin can relieve symptoms without causing sleepiness.systemic lupus erythematosus SLE Chronic inammatory autoimmune disease involving joints skin kidneys central nervous system CNS heart and lungs.Spironolactone aldosterone antagonist Prolong survival in selected patients with CHF Monitor serum potassium and renal function Spironolactone is proven effective only for more advanced stages of CHF classes III and IV.Laparo and celio mean


--------------------
Three longitudinal studies have estimated incidence rates of ED in men with diabetes. viagra Cirrho means yelloworange which describes the livers color caused by fat accumulation.
 Yorum #6  | 18 Ocak 2016 01:53 | Alıntı     

VincGype

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 40596, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 381436873,
Of course its also about being flexible.Dopamine The importance of dopamine and dopamine receptors in the CNS for penile erection is well established. inderal buy india Behavioral genetics is a very fascinating study of how genetics influences our behavior.GI Nauseavomiting dyspepsia dysphagia peptic ulcer diseaseBut Borellus was one of only a handful of scientists who were exploiting medical microscopy.posttraumatic stress disorder Anxietyrelated symptoms appear after personal experience of a traumatic event. super p force kamagra uk By World War II blood transfusion was routine and civilians were called upon to donate blood to treat wounded soldiers.All or some of the hormones released from the anterior pituitary may be absent.Renal hypertension is the most common type of secondary hypertension high blood pressure caused by an abnormal condition such as glomerulonephritis.anaplastic large cell Plasma cells bone marrow Multiple myeloma Nerve tissue Embryonic nerve tissue Neuroblastoma Glial tissue Astrocytoma tumor of glial cells called astrocytes Glioblastoma multiforme Nerve cells of the gastrointestinal tract Gastrointestinal stromal tumor GIST CANCER MEDICINE ONCOLOGY TABLE MIXEDTISSUE TUMORS Type of Tissue Malignant Tumor Kidney Wilms tumor embryonal adenosarcoma Ovaries and testes Teratoma tumor composed of bone muscle skin gland cells cartilage etc.and Bai S. kamagra or malegra .Dyspnea b.A.Most people with Addisons disease are taught to give themselves an emergency injection of hydrocortisone or increase their dose of oral prednisone in times of stress.   Earliest records in West Asia the Middle East North Africa China and India document myriad diseases healing plants and surgical procedures.the Hippocratic Corpus see pp. valtrex over the counter connective and supportive stromal tissue D Circle the correct term for the given denition.The study results support current guidelines for maternal diets.The individual still has a full range of emotional reactions but often suffers a fair amount of functional impairment because of his or her loss.However the importance of peripheral HT receptors is less well established.ankylosing spondylitis Chronic progressive arthritis with stiffening of joints primarily of the spine.Trends in Molecular Medicine December Vol. viagra popular british websites In our study we demonstrated that this ratio was


--------------------
Beipackzettel Viagra Online Kamagra Oral Jelly Gunstig levitra samples overnight Cipro And Amoxicillin Toghter Consejos Uso Viagra
 Yorum #7  | 18 Ocak 2016 14:04 | Alıntı     

WillFles

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 67264, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 271431545,
M.Conjunctivitis secondary to irritants e.Lens cloudiness can be seen with an ophthalmoscope or the naked eye. amazon propranolol Emergently lower the IOP.New York NY Chapman and Hall MedicalThey found that the isolated myocytes developed robust VDCCs that could be separated into two components one an Ltype Cacurrent and the other a putative Ttype current.ptysis spitting hemoptysis Blood is coughed up from the bronchial tubes and lungs occurs with bronchitis or pneumonia but also with tuberculosis cancer bronchiectasis and pulmonary embolism.adenohypophysisA. cialis vs viagra reviews Consumption reached a level of three litres of alcohol per head in litres inNitin Makadia head of male sexual health at British pharmacy chain Lloyds said Priligy has the potential to do as much for mens sexual health as Viagra.Asymptomatic Prostatitis Information presented at the NIH consensus conference added asymptomatic prostatitis as a new category partly because of the widespread use of the prostatespecific antigen PSA test.herpes simplex Figure a.Treatment sildenafil for sale Exhaling its smoke made visible the bodys breath which was considered the most vital component of RUNS MEDICINE This picture dating from around shows Runs Medicine an Arapaho medicine man in traditional dress.Prevention When traveling in tropical countries with poor sanitation drink purified water and do not eat uncooked vegetables or unpeeled fruit.It may also occur on the trunk arms legs and buttocks.The ear construction of other terrestrial vertebrates is similar.th ed.Bed rest produced no improvement. pastillas priligy 30 mg Impaired speech and swallowing dysphagia can lead to aspirationIntensified with inspiration reduced during expiration or the Valsalva maneuverWhats new The sex hormones of COPD patients were compared to agematched subjects with normal pulmonary function.Hematopoietic stem cells for example create various kinds of blood cell but cannot make muscle cells liver cells etc.THE RISE OF SCIENTIFIC MEDICINE The Four Humors The Ancient Greeks believed that the body contained four fluids called humorsblood yellow bile black bile and phlegm. rayh health care viagra When you shower wrap your leg in plastic to keep it from getting wet until your stitches or tape SteriStrips have been removed.You are more likely to get this disease if you Scandinavian or Northern European Have a family history of the condition Certain diseases can also raise your risk.Philadelphia Pa Saunders Elsevier chapPus tends to spread down the medullary cavity and outward to the periosteum.


--------------------
Cialis Super Active Generique Purchase Cheap Amoxil Amoxicillin Dosing In Neonates
 Yorum #8  | 19 Ocak 2016 08:03 | Alıntı     

WillUnlids

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 8561, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 138444236,
Getty Images Time Life Pictures. competencia de kamagra vitamin Substance found in foods and essential in small quantities for growth and good health.There is no single test to diagnose CPPS.Science Society Picture Library Science Museum. finasteride 1mg tablets for sale sudden attack of difcult breathing associated with lying down at night caused by congestive heart failure and pulmonary edema as the lungs ll with uidNew York Penguin BooksIn Kliegman RM Stanton BF St.Expired airAt first few patients survived for long but Shumway persisted with the procedure.fatIn addition a number of these studies used medical record review to identify patients with ED as opposed to anonymous patient reports.SENSE ORGANS THE EYE AND THE EAR TERMINOLOGYTHE EAR Write the meanings of the medical terms related to the ear in the spaces provided. next best thing to nolvadex .DNMTA and DNMTB are the socalled de novo methyl transferases mainly responsible for introducing cytosine methylation at previously unmethylated CpG loci.LFTsto identify cause gallstone pancreatitis d.deciency of calcium in the blood hypoPathogen Toxoplasma is acquired by eating uncooked lamb or pork unpasteurized dairy products or raw eggs or vegetables. canadian healthcare mall levitra Neuropsychopharmacol.N.The remainder of physical examination is normal.et al.In most countries the question of who should have the power to make such lifeordeath decisions is part of an ongoing debate that shows little sign of being resolved.An assessment of the reliability and validity of the Turkish version was performed by Hisli et al.Hypoxia is also a physiological condition at altitude. levitra vs viagra erosion Wearing away or loss of epidermis.Cyclooxygenase COXindependent anticarcinogenic effects of selective COX inhibitors.If none of the available migraine medications work it is unlikely that the patient is suffering from a migraine headache.The production of prostanoids can be modulated by oxygen tension and suppressed by hypoxia.


--------------------
It is usually asymptomatic but mild to moderate dysphagia may be present. buy clomid for men Recurrent infections a.It provides important information about the mechanism of action of drugs.Symptomatic patients may present with polyuria polydipsia polyphagia fatigue blurred vision weight loss andor candidal vaginitis.
 Yorum #9  | 19 Ocak 2016 11:41 | Alıntı     

NathDeekly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15213, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 128214524,
incus Second ossicle bone of the middle ear incus means anvil.Med.Treatment is rarely effective.It primarily affects children ages to years. best over the counter viagra substitute A.Chapter Electrical Technology FIGUREkmspecic gravityCIInsensible lossesevaporatory losses through the skin and the respiratory tract Fluids Electrolytes and Acid Base Disorders F l U I D S E l E C T r O ly T E S A N D A C I D B A S E D I S O r D E r S l B.Begin with isotonic solution lactated Ringers or NS. nolvadex for sale uk Medicines called betablockers are often used to treat symptoms of rapid heart rate sweating and anxiety until the hyperthyroidism is controlled.S wave in V or V mm high R wave in V or V mm high S wave in V R wave in V or V mm high in adults age Left axis deviation is often present. buy viagra online without prescription All or some of the hormones released from the anterior pituitary may be absent.Do not use in older patients or demented patients.Modifiable risk factors include glycemic control hypertension BMI and cigarette smoking.evaluated whether eNOS uncoupling in the aged rat penis is a contributing mechanism. achat viagra france In our study of fluids we examine quantitatively the circulation of blood in the body.Surgeons heated cups like this and placed them over a cut in the patients skin to draw out blood.Qaseem and Snow American College of Physicians N.granulocytosis Abnormal increase in granulocytes in the blood.bronchoscopy cheap 100mg cialis pills The mechanism by which trazodone exerts its effect on erectile function may be related to its antagonism of alphaadrenergic receptors.Quick Hit The HOPE trial showed that the ACE inhibitor ramipril reduces mortality MI stroke and renal disease in a broad range of patients with high risk cardiovascular disease.In certain circumstances sodium bicarbonate baking soda may be given to improve the acidity of the blood.


--------------------
Pathognomonic for RA b. priligy funciona Sleisenger Fordtrans Gastrointestinal and Liver Disease.
 Yorum #10  | 21 Ocak 2016 00:31 | Alıntı     

MelvMeeva

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 15622, Kayıtlı: 17.12.2015
   ICQ: 162323465,
Lower trunk CT is less common.. cialis buy online cheap Furosemide may reduce the potassium level in your blood.PEFdecreasedTaormino says men who reject sex toys walk away from a really big opportunity to broaden their partners pleasure. levitra pills for sale granulocytosisFamilial juvenile polyposis coli Rare presents in childhood only small risk of CRC More than and up to hundreds of juvenile colon polyps f.By the late s he had produced scans of entire human bodies.nd ed.In one study however patients with CP CPPS who had received multiple prior treatments including treatment with antimicrobials had similar symptom response rates after weeks of therapy with either fluoroquinolones or placebo kamagra gold 100mg review Other types of insulin should never be mixed.The last years have however seen significant growth in research on prostatitis resulting in better evidencedbased therapies.The two sets of chromosomes can be seen stained red.Anemic patients look so pale that early physicians thought they were literally without blood. glaxomed zithromax buy In Robert Koch received the Nobel Prize in Physiology or Medicine for his investigations and discoveries in relation to tuberculosis.The study was limited in that it was retrospective and relied on patient reports of surgical menopause and HRT use. kamagra eu Bronchodilators albuterol may relieve symptoms.If food poisoning is the cause diarrhea appears within hours of the meal.


--------------------
a..Figure from Applegate E The Anatomy and Physiology Learning System ed Philadelphia Saunders.Figures and vardenafil vs viagra The wings of most insects are designed so that during the upward stroke the force on the wings is small.
 Yorum #11  | 21 Ocak 2016 12:16 | Alıntı     

MichAdvide

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12468, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 316572577,
Before long scientists were discovering that chromosomal abnormalities were responsible for various congenital present at birth conditions.Keywords lysyltRNA synthetase HIV cell signaling gene regulation.Occurs in patients with AIDS when CDcell count is and patient is not on prophylaxis.N lb viagra paypal payment accepted TableAmong the best choices here are the fluoroquinolones and macrolides class and the greatest experience appears to be with ciprofloxacin to which an estimated of E coli and Enterobacter seem to respond well.At first the radiation was given in one massive blast but it had dire side effects including skin burns bleeding from the orifices pain inflammation confusion hair loss and fatigue collectively known as radiation sickness.AminoacyltRNA synthetases some recent results and achievements.Astrocyte astroglial cell Microglial cell Ependymal cell NERVOUS SYSTEM T HE B RAIN The brain controls body activities.CHRONIC OBSTRUCTIVE pulmonary disease COPD including emphysema chronic bronchitis and chronic obstructive asthma is the fourth leading cause of death in the United States and mortality rates for COPD are expected to increase during the next decade particularly among women.Handfoot syndrome dactylitis Painful swelling of dorsa of hands and feet seen in infancy and early childhood usually to months Often the first manifestation of sickle cell disease Caused by avascular necrosis of the metacarpal and metatarsal bones c.For this purpose the intensity as well as the time constants T and T of the NMR signal Chapter Nuclear Physics FIGURE buy cialis portland oregon .used if methotrexate does not fully control the diseaseSUBJECTS AND METHODS Participants were Australian men aged years recruited as part of the Australian Longitudinal Study of Health and Relationships a nationally representative study.Evaluation of acute and chronic bacterial prostatitis and diagnostic management of chronic prostatitischronic pelvic pain syndrome with special reference to infectioninflammation.Mixing blood in the same group did not cause agglutination but mixing blood of different groups did. levitra prezzi Specifically it is known as a loop diuretic named after the part of the kidneys that it affects the loop of Henle.radius.Normal cells undergo spontaneous disintegration by a process known as apoptosis or programmed cell death. rollei propecia Hypovolemia A.A small concentration of surfactant molecules can typically reduce surface tension of water from dyncm to dyncm.Pullman.From Tasman W Jaeger e.It usually takes some time for a pattern to be identified and a diagnosis of mixed connective tissue disease to be made.Infectious Diseases l STEPUP TO MEDICINE TABLE Other Zoonoses and ArthropodBorne Diseases Disease Organism transmission Reservoir clinical Findings Diagnosis treatment Leptospirosis Leptospira spp. canadian viagra sales Lincoln et al.


--------------------
foremost Chinese physician Zhang Zhongjing was founding medical institutions that would endure for centuries in some cases to the present day.Other such stones hang in the background as proof of the surgeons skill.Rosen R. priligy super force Psoriasis a.see front matter Elsevier Ltd.
 Yorum #12  | 22 Ocak 2016 01:46 | Alıntı     

Rafaicefly

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16219, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 155486281,
b.c.mononuclear Pertaining to a cell leukocyte with a single round nucleus lymphocytes and monocytes are mononuclear leukocytes. levitra tratamiento You will be introduced to infant mortality and health disparities.Thus an increase in CD responses could further potentiate mRNAinduced immune responses.The sufx phoresis indicates transmission as in electrophoresis the transmission of electricity to separate substances.New York NY John Wiley Sons farmacia online cialis treatmentAt that point the cause was unknown.Allowing better bladder emptying may help minimize symptoms.Calculate the distance from which a person with good vision can see the whites of another persons eyes.URINARY SYSTEM COMBINING FORM MEANING TERMINOLOGY MEANING vesico urinary bladder intravesical Do not confuse the term vesical with the term vesicle which is a small blister on the skin. clomid for sale Assume that a person walks at a rate of stepsmin stepssec and that each step is cm long.Momentum given to the water per second m v This is the rate of change of momentum of the water.retina long strong front concaveinflaMMatoRy BoWel Disease iBD Crohns Disease Regional enteritis a.The values of the person permitted establishing the direction of the treatment. 78 buy azithromycin chlamydia treatment emesisOBSTETRIC HOOKS Surgeons used hooks such as these when they needed to lift the edge of a wound or hook a small piece of tissue before cutting it.Normal is to mLThe school established nursing as a formal occupation with proper training accreditation career progression and payment.lymph capillaries Tiniest lymphatic vessels.If H.t Science Society Picture Library Science Museum.Rev. viagra ordering from india lysis The disease caused lysis of liver cells.A triglyceride is a large fat molecule and an amino acid is a substance produced when proteins are digestedScanning probe microscopes such as the AFM can also be used to apply a force to individual surface atoms and molecules and thereby in a controlled way to alter their position.


--------------------
Malignancy is the most common cause of death.The strength of the stimulus is conveyed Physics in Biology and Medicine.The angular veloc ity see Appendix A is then v max max where is the length of the leg. propecia ou viagra The ratio of the jumping heights at the two locations is H F W WInflammatory bowel disease IBD c.
 Yorum #13  | 22 Ocak 2016 11:26 | Alıntı     

Waltticy

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 12062, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 327854275,
It was declared complete in April and the information was made freely available online to the public including research scientists doctors drug companies biotechnologists life insurance companies mortgage lenders and lawyers.type and errorsAvoid drugs that precipitate hemolysis.uremic pericarditis is an absolute indication for dialysis QuIcK HIT Creatinine level is not an absolute indication for dialysis. misoprostal 200 mcg buy G.leiomyoma leiomyosarcoma internal organs Anterior compartment Lateral compartment Line of incision in fascia B Superficial peroneal nerve A FIGURE A Fasciotomy as treatment for compartment syndrome which is the compression of muscle blood vessels and nerves inside a closed space compartment of the body.While at each position the detected signal carries integrated information about the full path two paths that intersect con tain common information about the one point of intersection.A dopamineoxytocinHT link has been suggested to be important but the HT receptor subtype that mediates the dopamineoxytocinHT action and the relationship between the dopamineoxytocinHT and melanocortin pathways have not been fully elucidated. fastest place online to order clomid sclerascleroderma Chronic progressive disease of the skin and internal organs with hardening and shrinking of connective tissue.sarcoma Cancerous tumor derived from connective or esh tissue.onychomycosisThe parts of a neuron are pictured in Figure label it as you study the following.Without treatment there may be a significant risk of intestinal cancer. como tomar propecia I also want to thank Patricia Osborn and Caroline Johnson editors at ElsevierAcademic Press for their great help in the preparation of this fourth edition of the book.Sexual activity causes an increase in the cardiopulmonary load.Check the patients medication record to ensure appropriate compliance with therapy. para que sirve propecia a max AepiphysealIt is possible to manufacture compo nents with specific values of resistance capacitance or inductance.Cancellous bone sometimes called spongy or trabecular bone is much more porous and less dense than compact bone.Therefore a rotating body is accelerated toward the center of rotation.Expanding roles for CD T cells in immunity to viruses. cialis efectos contraindicaciones Priligy will not make you a giant in the bed but prolong the process of your ejaculation making the sexual intercourse longer and more pleasant for both partners.kg mA vertebra is composed of an inner thick round anterior portion called the vertebral body


--------------------
Hess P. cialis prix conseille en pharmacie In the s external defibrillators became available which worked without the need to open up the patients chest.Goldstein I.
 Yorum #14  | 27 Ocak 2016 03:01 | Alıntı     

BrenDeatte

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 16178, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 215762545,
Given that many patients feel that their ED is in their heads and that their provider will dismiss any sexual problems they might bring up it may be a relief for patients to learn that their ED is physical related to their diabetes and treatable.vomiting cialis generique paypal pertaining to the throatThe sound waves are focused onto a particular target and are used to disrupt or destroy tissues such as tumors.Bacons many texts rejected magic spells and incantations but reinforced the influence of THE ALCHEMISTS the Church and the authority of the Bible.Indicated in patients with severe acute pancreatitisCauses include multiple myeloma cystinosis and Wilsons disease.It is transmitted via skintoskin contact sexual contact can lead to genital involvement and is highly contagious. achat de viagra en suisse en cholet Hypercalcemia is relatively common in sarcoidosis.Manifestations related to cause of sepsis e.inammation of the ovariesAs shown in Chapter TableMales will develop symptoms if they inherit the defective gene.Detection of miRNAs with a nanopore single molecule counter. efectos secundarios kamagra oral jelly These are helpful for determining the acuity or chronicity of illness as well as adequate immunity see Clinical PearlE.Jesuit missionary Barnabe de Cobo brings cinchona bark used medicinally from Peru to Spain.Smoking.If the chemical is on the skin or in the eyes flush with lots of water for at least minutes. discount non prescription generic lasix It protects the individual against anxiety and stress examples are acting out denial and repression.Bleeding disorders e.This nidus may be in the form of prostatic stones.The car accident involved a drunk driver and the donors mother had been killed.separation of white blood cells from a blood sample buy kamagra california Useful for following up pseudocysts or abscesses


--------------------
The magnitude of the velocity is called speedSally complained of pain in the area surrounding her navel. brand viagra overnight delivery Reverse transcriptase inhibitor
 Yorum #15  | 29 Ocak 2016 01:50 | Alıntı     

Richceap

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 21189, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 218431544,
A phase I safety clinical trial in men with ED using the plasmid containing hSlo cDNA has been completed Melman et al.Pancreatic head of cases b.Symptoms of the disease disappear H.Causes redness irritation dull ache and possible watery discharge d. propecia spanish The human nervous system for example consists of about interconnected neurons.a In the absence of an external magnetic field nuclear spins are randomized.CBC g.Prevalence of prostatitislike symptoms in a population based study using the National Institutes of Health chronic prostatitis symptom index.But Borellus was one of only a handful of scientists who were exploiting medical microscopy.If papilledema is present do not perform a lumbar puncture you may cause a herniation. can u buy clomid on line If your prostatitis affects your mood and you become very low depressed or anxious your doctor might suggest you try taking antidepressants.Hypovolemic Low urine sodium mEqLimplies increased sodium retention by the kidneys to compensate for extrarenal losses e.B. clomid fast shipping cmAn important and promising application is in the manufacture of catheters.and McMorris R.New York NY John Wiley Sonsthe patients face hits the floor.Etiology can involve allergy or infection..For some applications the bundles are thicker up to about where can i buy omifin Most often healthy red blood cells last between and days.amyotrophic lateral sclerosisCBC reveals a WBC count of mm HgbWhen we talk about diets were usually talking about reduction in calories and weight management.Pupils are round and reactive to light bilaterally. levitra for sale online That which has been transferred from the hot body to the cold body is called heatsarco esh connective osteosarcoma tissue scirrho hard scirrhous Microscopic description of densely packed brous tumor cell composition.


--------------------
In however Heinrich Rosin a professor at the Albert Ludwigs University in Freiburg Germany wrote Extreme old age with its natural degeneration of resources and the natural decline of organs is a condition of development of the human body oldage infirmity is no illness.Radiation treatments in the area of the cancer may also be helpful. viagra online prescription A.
 Yorum #16  | 31 Ocak 2016 05:21 | Alıntı     

Willbync

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 60672, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 183823175,
These conditions include Congenital adrenal hyperplasia Disorders of the testicles ovaries or adrenal glands Hypothalamic hamartoma McCuneAlbright syndrome Tumors that release a hormone called hCG Symptoms In girls precocious puberty is when any of the following develop before age Armpit or pubic hair Beginning to grow faster Breasts First period menstruation Mature outer genitals Some evidence suggests that it may be normal for these changes to occur as early as age in Caucasian girls and age in AfricanAmerican girls.Treatment is with analgesics radiotherapy various doses of chemotherapy and special orthopedic supports. www buycialisonlinecheap Mass effects a.If you smoke your credit card is going to start paying that anticharity.M.coroDuring illness administer all of the routine insulin.Check routine lab oratory values to document anemia and the patients MCV should be high. antabuse for sale they disap pear within hours only to return in another location.Consider ECG CXR arterial blood gas ABG blood culture if febrile and CBC if bleeding is suspected.When bacteria are present in lymph nodes that drain a particular area of the body the nodes become swollen with collections of cells and their engulfed debris and become tender.Others suggest that he was more of a manipulative leader who supervised teams of lesser physicians and craftily took the credit for their triumphs but not the blame for their disasters.If con servative treatment fails arthroscopic release of plica can be helpful.It may be acute weeks or chronic weeks. kamagra uk next day delivery paypal 306 Bulla A.Findings may include signs of liver disease fatigue arthritis impotenceamenorrhea abdominal pain and cardiac arrhythmias. precio cialis en andorra Studies using functional magnetic resonance imaging or positron emission tomography have elucidated patterns of brain activation correlated with the different phases of sexual response.Tight control of blood glucose can prevent or delay diabetes complications.Figure shows a dental arch with permanent teeth there are permanent teeth in the entire oral cavity.Later they notice a shadow or curtain falling across the eld of vision.The assessment of a tumors extent of spread within the body is known as gradingstagingWhy the Test is Performed This test is most often done when other blood test tests suggest a condition called megaloblastic anemia. what's in fake accutane bought online? What is plasmapheresisThe earliest documented case of AIDs occurs in the Belgian Congo Democratic Republic of Congo.Antonellis A.


--------------------
Kamagra Oral Jelly Greece Medicament Baclofene Sun Complaints About Healthy Man Viagra cialis buy online Amoxicillin Cures Kamagra Oral Jelly At Cvs Tadalafil 20mg
 Yorum #17  | 5 Şubat 2016 05:08 | Alıntı     

EdwaMets

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 29850, Kayıtlı: 16.12.2015
   ICQ: 236522714,
.QuiCk Hit aspirinsensitive asthma should be considered in patients with asthma and nasal polyps. overnight cialis delivery By comparison the measured diffusion J V D C J V D C J J J V D C C J D Chapter Heat and Kinetic Theory coefficient of salt NaCl in water for example isQuick Hit conditions in which ANAs are elevated SLE RA Scleroderma Sjogrens syndrome Mixed connective tissue disease Polymyositis and dermato myositis Druginduced lupus C.She relished learning and was especially adept at mathematics she was also a talented writer.J UrolQuiCk Hit Supplemental oxygen has tens the resorption of air in pleural space and is the first treatment for spontaneous pneumothorax.pylori infection avoidance of NSAIDs and appropriate use of antisecretory drugs.From about the th century early versions of hospitals began to appear. order lasix online next day delivery It has also been proposed that men with CNPCPPS may have an extraprostatic cause such as bladder outflow or pelvic floor muscle disorder.Barnards career forged ahead after the epochal operation and he undertook more heart and other transplants..p.In addition the pharmacist answers patients questions about their prescription.GI involvement a.HIV is a retrovirus. buy viagra without a prescription Bone marrow aspiration will show if there are any leukemia cells.J.shivering raises the metabolism to about Cal m hr generic prednisone For example an individuals genome may be identified as carrying a sequence of genes that predisposes them to a specific cancer information that allows the person to take preventive measures such as altering their diet or avoiding exposure to particular carcinogens cancertriggering substances.M.However within those families its very difficult to tell them apart from one another.Carbenicillin may be effective for Enterobacteriaceae or Pseudomonas infections.How the Test Will Feel You may feel brief cramping or throbbing at the puncture site. venta kamagra Homans sign calf pain on ankle dorsiflexion c.QuiCk Hit If a patient presents with COPD exacerbation the following steps are appropriate CXR agonist and anticholin ergic inhalers Systemic corticosteroids antibiotics Supplemental oxygen Noninvasive positive pressure ventilation NPPV if needed see Clinical Pearl QuiCk Hit Signs of acute severe asth ma attacks Tachypnea diaphoresis wheezing speaking in incomplete sentences and use of accessory muscles of respiration Paradoxic movement of the abdomen and dia phragm on inspiration is sign of impending respira tory failure.splitThe large artery called the aorta which carries the oxygenated blood away from the left chamber of the heart branches into smaller arteries which lead to the various parts of the body.


--------------------
Forum Cialis Effetti Collaterali Buy Cialas In Canada Viagra Aumenta Dimensioni viagra online prescription Propecia Usp Viagra Lilly Icos
 Yorum #18  | 1 Kasım 2016 08:09 | Alıntı     

WilliAducky

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
You will not be charged any fees to use EZPaydayCash.At both the Lending Club and Propser you can borrow up to for personal loans business loans or student loans pretty typical for the industry but you still need a pretty good credit score. quick cash Great Britain Parliament House of Commons Business Innovation and Skills Committee Google Knyvek Keress Kpek Trkp YouTube Hrek Gmail Drive Naptr Egyebek Henry Raine Adam Freeman Adrian Bailey advertising affordability assessments affordability checks Andy Lapointe Ann Mckechin authorisation Binney borrower business model cancel Chair charter childrens complaints conrm Consumer Credit continuous payment authority cost credit checks credit reference agencies David Fisher debt advice default gures Financial Conduct Authority nancial difculty nd rms rst Gillian Guy going Greg Stevens HamblinBoone and Andy industry Innovation and Skills issue Katy Clark Lesley Titcomb looking Martin Lewis Mike Crockart moneysavingexpert.How to Cash a Western Union Money Order eHow.Dont pay them back read this first SunCorp Platinum Card Debt. loans bad credit The bottom line is this you have a number of options when it comes to reducing your hospital bill.But HSBC Halifax and MS Holding most of your money in steadier investments with some racier picks at Cheapest personal loans At this rate the loan can be paid back over a period of two or three years.Good luck to you Beverly says shoverling or plowing. credit check free Reply Dude thats so Il legal thats theft in the way those bins are for the charity to help in there cause.CashLoanWebBank.You can review our loans and apply at greenleaffunding.That shift may have slowed down but it will continue and minibonds will be part of it. cash advance Help for underwater mortgages httpwww.What to Look For When Shopping for an Unsecured Loan Interpretting Your Credit Report ID Theft Articles What Can I Keep in a Bankruptcy.and Ace Cash Express.Todays Crossword Salih in his first term representing eastend Ward says his concern largely focuses on the lowincome Londoners who are often the customers of paydayloan and chequecashing businesses. payday loans bad credit Rates terms and conditions are subject to change or expire without notice.
 Yorum #19  | 16 Ocak 2017 04:27 | Alıntı     

BriSar

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 5122, Kayıtlı: 2.01.2017
   ICQ: 217671361,
Зарегистрировался здесь так как задело.
На сколько доступно на сегодня бытовой ремонт холодильника преобазовать в достижение.
Качественный Московский холодильников ремонт безналично в Раменках Качественный выгодный ремонт холодильников не дорого в Жулебино Оптимальный столичный ремонт холодильников не дорого в Печатниках А такое как накажете именовать?
При всем этом холодильник есть у большинства. Я уверен в том о чем запостил, ремонт не везде то и нужен.
http://third-division.ru/index/8-23286 http://www.ailybbs.com/home.php?mod=space&uid=60538 Pandoran?n Kutusu - Irfan Burulday » Kurdistan Post - Kurdistan’?n ozgur sesi


--------------------
 Yorum #20  | 28 Eylül 2017 22:56 | Alıntı     

Olga Y.Nox

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Я и K возмущены, кажется скопированным что посмотрел, , лучше раскрывают ту же идею здесь мастер холодильник Toshiba Царицыно

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: