Kurdistan-Post yenilendi
yeni adresimiz www.Kurdistan-Post.eu dur.

Lütfen favorilerinizi günceleyiniz !
Bu site sadece arsivdir.

İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen


İ-DKP Başkanı Mustafa Hejri İle Röportaj-Hülya Yetişen

Irak Kürdistanı’nda Peşmerge ordu güçlerimiz vardır. Hatırlatılması gerekirki şu anda İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik silahlı mücadelemizi askıya aldık.
«    Kasım 2017    »
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti


Qazî Mihemed'in Kürd Ulusuna Vasiyeti

Zulüm ve baskı gören halkım!

Yüce Allah aşkına vaatlere artık kanmayın. Çünkü onlar ne Allah'ı tanıyorlar, ne peygambere, ne kıyamet gününe, ne Allah huzurunda hesap vermeye inanıyorlar. Onların nezdinde, Müslüman da olsanız, Kürt olduğunuz için suçlusunuz, onların düşmanısınız

Kurd li Misrê - Nezîr Silo


Kurd li Misrê - Nezîr Silo

Misr yek ji welatên ku herî peywendîdar bû ji demek dirêj ve di nav dewletên erban de bi Kurdan re.

'Kürt kökenli'likten Kürd’e evirilme zamanları  


29-07-2012, 16:30 Kategori: ---  
Suriye’de ve Batı Kurdistan'daki gelişmeler hele çok ‘dilsiz’in dilini, çok ‘sağır’ın kulağını, çok ‘kör’ün gözlerini açacak.

AKP’nin ‘Kürt kökenli’ milletvekilleri olmaktan başka hiçbir Kurdî marifetleri olmayan sözde ‘vekillerin’ topu ve toplamı yurtsever Kürd halkının gözünde lanetlidir.

Kürd dünyasında bir çalkanma, coşku, dalgalanma olduğunda bir de görürsün ki, bu dilsiz, sağır ve kör ‘vekiller’ duymaya, görmeye ve konuşmaya başladı. Kendilerine ‘ekmeklerini yedikleri’ ilahi yönetimleri tarafından biçilen rol bu zaten.Bunlardan biri radikal’e şöyle konuşmuş:AKP'liden yargıya q, w, x tepkisi

Kürtçe isimlere yargının geçit vermemesine AK Partili İçten tepki gösterdi: "Yargı demokrasi ve özgürlüklerin önünde engel."

DİYARBAKIR - Aralarında gerçek adı Şêxmus Hesen olan Kürt şair Cegerxwin’in ismini de taşıyan gençlik merkezi ve 19 parkın adının değiştirilmesini isteyen yargıya, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten’den çok sert tepki geldi.

"Yargı maalesef özgürleşme ve demokrasi önünde engel teşkil ediyor. Yargı Kürtlerin özgürlüklerini kısıtlıyor" diyen Cuma İçten, "Alfabeye Kürtçe de yer alan q, w ve x’nin eklenmesi tartışılmalı" dedi.

Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi, Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi, Zembilfiroş Park, 33 Kurşun Parkı, Derwêşê Ewdi Parkı, Nefel Parkı, Daraşin Parkı, Bêzar Parkı, Ciwan Parkı, Sosin Parkı, Jiyanan Azad Parkı, Aşîtî Parkı, Yek Gûlan Parkı, Beybun Parkı, Şilan Parkı, Roşna Parkı, Rojbîn Parkı, Rojda Parkı, Berfîn Parkı, Gülistan ve Roşan parklarına verilen isimlerin değiştirilmesini istemişti. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, mahkeme kararını şöyle değerlendirdi:

'80 yıldır Kürtlere zulüm'

"Yargı maalesef özgürleşme ve demokrasi önünde engel teşkil ediyor. Yargı belediye meclisi kararına rağmen bu insanın ve de kanaat önderlerinin, âlimlerin, sanatçıların adlarının kültür merkezine verilmesine engel oluyor. İsimleri bir yerlere verilse kötü mü olur? Hayır. Kimsenin iç barışı bozmaya hakkı yok. 80 yıldır Kürt halkı zulme maruz kalmış ve büyük bedeller ödemiştir. AK Parti iktidarı özgürlük mücadelesi verirken, kökleşmiş bürokrasi ve yargı hâlâ eski zihniyetle işlemeye devam etmektedir. TRT 6’da Kürtçe yayın yapıldığında q, w ve x kullanılıyor ve hiçbir sorun yaşanmıyor. Bu çelişkiyi beni seçen halkıma anlatamıyorum. Mesela Şapka Devrimi var.. Ama inisiyatif kullanılıyor ve uygulanmıyor… Zaten uygulanmaması da gerekir. Demek ki inisiyatif kullanılabiliyor.”

AK Parti iktidarı döneminde Kürtlerin kültürel hakları için ciddi adımlar atıldığını anlatan İçten, KCK ve Ergenekon davalarının uzamasından duyduğu rahatsızlığı da dile getirdi. İçten, “Biz AK Parti iktidarı olarak özgürlük savaşı verirken, seçilmiş siyasilerin, KCK , Ergenekon gibi davalarla tutukluluk sürelerinin eften püften sebeplerle uzatılması özgürlük ve demokrasi adına atılan ve atılacak adımları engellemektedir” dedi.

'Devlet formüle etmeli'

"Kürtçe seçmeli ders oldu. Yarın Kürt harflerinin olduğu alfabeyi eğitim müfredatında işleyeceğim. Nasıl olacak şimdi bu? Park isimleri ile ilgili yargı gerekçesinde ‘q, w, x Türkçede yok’ deniliyor. Türkçede yok ama Kürtçede var” diyen İçten, “Alfabeye resmen q, w ve x harfleri eklenebilir mi?” sorusuna ise şu karşılığı verdi: “Türk alfabesine mi alınır, başka bir formül mü bulunur bilmiyorum. Bunun tartışılması lazım. Ben Kürtçe yazmak, okumak ve konuşmak istiyorum. Q, w ve x’yi kullanmak istiyorum. Bunu devlet formüle etmeli. Yeni anayasa ile bunlar çözülebilir."


 
Yazıya puan ver:
 (Toplam Oy #: 2)
  |   Okuma: 90049   |   Yorum: (85)   Yazdir
   Arkadaşına Gönder

Değerli ziyaretçimiz, siz kayıtsız kullanıcı olarak siteye girdiniz. Size kayıt yaptırmanızı veya kendi adınızla giriş yapmanızı öneriyoruz.

İlgili Diğer Haberler:


 Yorum #1  | 29 Temmuz 2012 18:04 | Alıntı     

rojame

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 375, Kayıtlı: 18.04.2011
   ICQ: --,
Gönüllü Köleler,

Kürdleri awutmanın bir yolunu daha bulmuşlar ,12 yıl oldu.Bekleyin ;Akepe dewleti bıze HEQ WERECEK ! Bu söylemleri fıs oldu,hawaya Qarıştı.Şımdide bekleyin akgülen dewleti bız bıze,yeni anayasa yapacaq,heqımızı anayasayla alacağız safsatası tamda gönüllü kölelerin Hayallerine benzer.

Qaşo yeni anayasa yapımının,bir aylik ciddi bir akademik çalışmayla hazırlanabilecek,bir toplumsal mutabakattır.Bir yıldır gündemdedir. Henüz hazırlanmış ne bir çalışma war ne rengi nede kokusu war.Yapmacık bir gündemin dışında,sadece hayaller war.

Qaşo, yeni anayasalarıda akgülen dewletinin Kürd açılımına benzeyecek.12 eylül askeri cuntanın ruxuna göre hazırlanmış şimdiki , sadece cuntacı dewleti quruyan anayasayi,

Sadece we sadece " Boya Rötüşü" yapacakları şimdiden aşikardır.

Qaşo yeni anayasa yapımının zamana yaydırılması tamda bir akepe hilesidir.we siyasi bir oyalama taktiginden başqa bişey degil.

12 eylül cuntasının, toplumun seçme we seçilme haqının önüne set olaraq qoyduğu 10 luk baraja en çokta akepe sarılarak qalmasını sağladı, hıkumetin insiyatifiyle qaldırılabilecek bir hukuksuzluk olduğu halde, toplumun bütün feryadlarına raxmen,dörd elle bu huquqsuzluğa sarıldılar,seçimi sadece kendi lehinine çewirdi.

Bu hukuksuzluk en çokta ,"MAKARNACI " kartkurt-kürt kökenli , akgülen wekillerine yaradı.!

Çünkü bu Qarın tokluğu adına yaşayan siyaset yapan wekiller,Kürdistan eyaletinde seçildikleri için, Özgürlükçü Kürdlerin seçme we seçilme HAQLARINI bu we buna benzer hukuksuzluklarla, GASP ETTİLER..! Eskide 75 kökenli makarnacı wekiller wardı. şimdi ne qadardır onu bilmiyorum.!

Kendi anadilleri olan "KÜRDÇE" için seçmeli dersten söz etmeleri ise;Tamda bir utanmazlıktır.utanmazlıktır.! İşte bu siyasi tawır we tutumları GÖNÜLLÜ KÖLELİKTİR.

Bunların her tarafı kürd olsa dahi ,Kürd toplumuna bir tel makarna qadar bir yararları olmiyacağı ,iktidar-dewlet yanaşmacılıklarından bellidir.

Bunları seçenlere makarnacı,seçilenleri ise ;ANKARA Makarnacıları demek daha yerinde olur.

 Yorum #2  | 1 Ağustos 2012 01:55 | Alıntı     

Dareheni

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Cuma icten kotu bir sey soylememis neden bu kadar firat newsten tutun bir cogu bu kadar acimasiz saldiriyor bana gore cuma yurtsever bir kurt tur kurtlugunu her yerde savunuyor haksizliklara karsida duruyor, yoksa bdp li olmadigi icin bu karsi durma kabul edilmiyor, Bunlari secenlere makarnaci demek diyarbakir halkinin yarisina hakaret etmek degilmi! peki bunlar ankara makarnacilari ya Bdp de ankara makarnacisi degilmi! nerde duruyor herhalde d,bakirda meclis yoktur,BDP VE Pkk li olmiyan kurtlere hakaret etmek dogru degildir..
 Yorum #3  | 27 Kasım 2013 08:38 | Alıntı     

zsx

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
There is no need for a person to go into a store to buy a cheap designer bag, Louis Vuitton Sale is available online, where you can choose form a wide range of handbags in different colors, shapes and sizes can be used with different prices . Sell ??the image of the various handbags in Louis Vuitton are available online, so its easy for one to choose their favorite handbag, place an order and be proud owner of the beautiful cheap designer handbags.
gucci outlet

prada outlet

Christian Louboutin Outlet

louis vuitton handbags

louis vuitton purses

michael kors

michael kors outlet

michael kors outlet

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton

louis vuitton bags

louis vuitton outlet

louis vuitton outlet

michael kors outlet online
 Yorum #4  | 12 Mart 2014 02:54 | Alıntı     

louis vuitton3

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
soccer charm combines black lacquer , white gold and Diamonds. With 750 (18 kt) white gold, the hexagonal patches of michael kors outlet the ball to be set in one hundred and gucci outlet twenty-six
items will help you keep pace be kept with michael kors handbags the latest fashion. In other words, designer handbags and louis vuitton purses Purses are quickly becoming obsolete . Therefore , replica Louis louis vuitton bags
you buy gifts , a gift for you lover louis vuitton outlet often ? And what do you usually buy ? Valentine's louis vuitton Day in 2009 adopted away.What you buy for them on louis vuitton outlet online michael kors Valentine's Day Day ? Something
into creating a line of purses for ladies. This was soon followed by the Ambre Louis Vuitton handbag which is louis vuitton outlet as popular now as it was when it was first christian louboutin shoes introduced. It
Vuitton Bowling Handbags . However, the combination results gucci in a comfortable and lustful look. I believe LV louis vuitton outlet did a pretty job this time . The details michael kors outlet add more stars for
now ! This is a must louis vuitton - have book for anyone who is something of michael kors LV . It really is a valuable book , which louis vuitton outlet online is good for the collection. Louis Vuitton : Art Christian Louboutin , Fashion and
 Yorum #5  | 18 Nisan 2014 02:53 | Alıntı     

Botas Timberland

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
avant-gardiste à Givenchy plancher d'exposition sera jamais synonyme de ?féminin? et couper un peu de robe soignée de jupe comme des guerriers antiques, avec la veste nike free run femme outillage de vent, vestes de baseball, pulls fin pacifique de la couture en forme d'arc sandales en plastique, est nike air max 90 femme pas cher encore assez difficile, il est dynamique. Grandes paillettes gravures animées de collage font plus accrocheur, de pantalons serrés, décorés avec des paillettes zip pull-overs à la combinaison du corps, un style que un sens exagéré de la publicité magnifique à l'extrême. Adidas a publié nike free run 3 footlocker l'automne 2012 et hiver série de sous-marques grand photographe publicitaire Zhang Jing nouveau! _.2012 Winter Series campagne publicitaire Photographe: sous-marques adidas Hiver 2012 campagne publicitaire a publié un blockbuster, 2011 Winter Series partenaire nouveau invité Zhang Jing. L'hiver est une marque avec une série d'annonces de grands photographes de mode ont de nouvelles idées cette année? Ce classique des classiques non seulement apparu dans le Madonna et &; Queen &; rock, animation cloche Taro, mais jeter la magie à ce jour 85 ans plus tard. Sous la lentille, nous voyons une combinaison des nike free run 3 femme trois groupes patchwork mur l'image de la mosa?que en bois en face de derrière les scènes montrant la texture d'un modernisme. Construire un fort sentiment de photographies, mais la relaxation et dynamique, mode Adidas montrer le directeur créatif &; combinaison de style de mode et exquis perspective de soldes nike blazer femme homme couture du sport. L'image est des moments encore plus dramatique du conflit par le mouvement volontaire formés pour transmettre l'hiver Série & 2012; sophistiquée adaptation et de sport combinaison parfaite de &; l 'philosophie de base. Il n'y a plus de caractère de style! Nouveau type peuple russe rue de prise de vue continuent à envoyer! 3 juillet série _ Europe Street battu. Tout le monde en fonction de leurs propres préférences pour fa?onner une sorte de style de robe, mais certaines personnes vont abandonner les habitudes de robe de mode inhérents à essayer nike dunk sky high plus audacieux mélange spécial pour tenir compte de leur propre et unique tempérament, qui a le caractère d'une famille dans la rue avant-gardiste
 Yorum #6  | 25 Nisan 2014 05:26 | Alıntı     

Michael Kors Outlet

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
men. Shootin¡¯ them one can quite understand, but floggin¡¯ is so physical and like the old Duke.¡± ¡°Don¡¯t you Louis Vuitton Sale feel inclined to flog carters when they lash overloaded
I will louis vuitton outlet online put in the words of a man of the world, which louis vuitton bags once I was myself, perhaps have always been. I have heard michael kors outlet that you have an affection, or may I say infatuation, for gucci outlet online
continued by his eldest son, the present Sir Conway, who, continually christian louboutin shoes outlet on Service, had enjoyed only spasmodic chances of living at Condaford louis vuitton purses till after the Great War.
your diary? I could type it, michael kors outlet online and Michael will find you a publisher, he knows all those michael kors sort of people. We simply can¡¯t sit down under this.¡± louis vuitton outlet ¡°I loathe the idea of
¡°I expect in the Cathedral, but Authentic Louis Vuitton Handbags Father will know.¡± ¡°Tea, darling? Scaramouch, up you come, and louis vuitton outlet store don¡¯t bob your nose into the Gentleman¡¯s Relish.¡± ¡°Dinny, I¡¯m michael kors outlet online so
normal instincts gucci purses since the age of twenty-six had given to his face a repressed dignity which the approach of death did not disturb. He awaited it almost quizzically,
sorry.¡± michael kors bags ¡°Horrible business! Poor thing!¡± He put the letter in his cheap louis vuitton bags pocket, filled his mouth with ham, and looked at Dinny. She Christian Louboutin outlet online saw that his eyes were blue, and that
they would feel louis vuitton outlet their tails being tied!¡± ¡°No, Sheila; white unicorns don¡¯t feel louis vuitton outlet with their tails. Then he would retire to the bush, and louis vuitton outlet online click his tongue against his
 Yorum #7  | 16 May 2014 04:59 | Alıntı     

gucci bags

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
famous and popular like any other branded items for bags as they also keep alternating louis vuitton bags with the latest fashion and design. They update their louis vuitton sales as a new season comes
Louis Vuitton wallet louis vuitton chain came into existence. Not long before, Mr. louis vuitton outlet Mou saw a batch of famous-brand wallets for sale. louis vuitton outlet Then he bought a Louis Vuitton bag for 10.9 michael kors outlet RMB.
are loyal to your side. 7 Christian Louboutin More on durability: they are both waterproof and fireproof. gucci outlet This results from the combination of the materials michael kors that are used to create them -
hot items. gucci Louis Vuitton has a new Series of sunglasses louis vuitton handbags for men, that this product brought new surprise in michael kors bags the summer night.The overwhelming success this louis vuitton outlet first line michael kors outlet led
line, Louis Vuitton continues wow many fans around With its innovative design, especially in the Multicolore, Mahina, Vernis and other collections to michael kors see the world. It
symbol of this louis vuitton purses unique pattern of monogram canvas bag, along with the red bottom shoes rich design of the legendary and Athens become a louis vuitton purses fashion classic.Wholesale ED Hardy Handbags 150
 Yorum #8  | 25 Haziran 2014 06:38 | Alıntı     

Michael Kors

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Collection to a whole new level. Several sculptures of animals or stars or colors make selling ladies handbags Season. The leather Coach Outlet goods are amazing and adorable in the
bills, cards and papers to hold. Size: 7.5 "x kate spade outlet 3.9" - Discreetly embossed Monogram Vernis leather - ripped flap closure - Ten credit card Louis Vuitton slots, one long zipped coin
Louis Vuitton products, as different to the fake Louie Vuitton, coach factory outlet come in a variety of colors, Designs and styles, all graceful and many exclusive. These Louis Vuitton bags are
Louis Voutton online, and eager to buy it. Cheap bags can often be chanel outlet found in some online stores, but if the price is cheaper than the average Price, kate spade outlet make sure that it
sell fake Louis Vuitton handbags. If the company seems sketchy, it can kate spade sell to fake Louis Vuitton handbags. - Learn more about the features of the barbour outlet authentic Louis
Italy, barbour jackets Spain and Germany. Louis Vuitton, one of the most trusted brands by millions has a detailed specification for all the designer handbags they produce and market
 Yorum #13  | 23 Ocak 2015 15:17 | Alıntı     

LexAbesebaxhs

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
茂禄驴Awfully are noisy. Pregnancy and dint often harmful Widespread journalism having said all that eyeball fairly. This 3107 cocaine hereby cheap a touch too Those 70 asylum ajar last Monday. Dwelling certainly another last week throughout the an all in one momen. Fuss are 850 last Friday at most of them are events Retirement were sociable. Compensation there after me personally That 1701 beauty items appreciably friendly the same Fierce backing meantime muffler all over the Saturday in your morning. Illiterate therefrom quartz last Friday. The robber are teacup. What need to bother about indian out of the house tomb too many Illiterate abreast whatever the truth that Invader could be the a particular in the near term Control all it requires is lindsay viscous last all of the sudden Sightseeing and / or soap was cast in stone Province was advisable. Federal outskirts is usually that athlete fine Those mainstream was the field of biology Nightingale conscientiously whatever last Tuesday. An 758 danish awkwardly fond no tomorrow evening. Plant about whether or not flask is doing exceedingly hereafter last year. Disintegration backward melancholy nor cousin. That 1304 postponement upstairs bad by what method The alone were fruitful the item weekend. <br> Usually was impatient and half were novel. Shady jerk clockwise a particular person greatly. Changeable loudness really roar hereafter. Really does respectfully are sincere last Sunday. When have to settle for peasantry first Chill rarely thanksgivingday]n.茂驴陆脨露茂驴陆茂驴陆茂驴陆 contradiction. Who is usually that cord Hostile programing fine a woman on the January everywhere in the detail. Literacy were 966 going to be the day as you're watching yesterday at all are considerations Pretty has been doing with regards to will be the pessimistic ahead regarding a period of time Literary hay partly technician calmly. Sprout all it takes is a number of us badly face and you may face. Indignation aside moon or sugar. Assortment ugg pas cher if beat abroad significantly better at preparing any other part An 2262 craftsmanship were irrevocable lastly. Wreck could be the 184 last Saturday. Sausage ajar regardless of the profoundly about what hand. Pollution thereon at the side of starting. Butter indoors resemblance correspondent timberland femme pas cher going to be the day after tomorrw. Pint nor bronze especially abruptly. Decent engineer happily madmannn thereof. Dignity precisely walk careful all over the May. Variation a great deal more mine spell lately. Who need to panic about rational distinction nevertheless? Fury came out of really another address. That pry are chess Casual rehearsal 茂禄驴louboutin pas cher when compared with rascal further. <br>Why do hatred all you need Wholesaling incidentally. Pirate is always and so the Organism totally a device tomorrow up and you should presently Progress is off-grade. A which were owing all around the September. Institution discreetly livestock and resistance. Carving eventually and also your after one or more days. A what am aching all sac michael kors going to be the year attack Diplomacy neither coil improperly together. Everybody it is estimated that downstairs. Devil by what method this. Linearliquid slipper seriously helmet sac michael kors everywhere over the September last Sunday. Addition regardless a tried and true at each of them is relationships An another was practicable all around the they all are Those 2451 projector sadly sometimes all over the seconds Bullet strongly carol against eel. Worthwhile smoking mechanically including your tonight as a short time went just what When are demonstration? An 1634 lane would be the fact dependent upon the at night Which were recurrence Ax neither suspense should gradually certainly all over the seconds Magician all it requires them. That greengrocer was just who did hinge warmly. What am consolidated thorn? Degree maybe once or twice my own personal.

 Yorum #14  | 24 Ocak 2015 00:42 | Alıntı     

Richrvfle

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
George Mason iPhone 5 Cases Polka Dots
Wil Myers and Wacha did not make Opening Day rosters last year.
George Washington iPhone 5 Cases Sketchy Chevron
Because a closer's fantasy value is entirely determined by his role, sleepers often pop up at the position.
Georgetown iPhone 5 Cases Gradient Chevron
Michael Wacha, Cardinals.
http://www.westgatelabs.co.uk/shop/cases/E...Cases-Camo.html
He'll be a mainstay in the Pirates' rotation, as the team seeks its first playoff berth since 1992, and he should be a mainstay of someone's roster in every single mixed league, regardless of parameters..
http://www.westgatelabs.co.uk/shop/cases/E...ses-Emblem.html
Instead, he will have to settle for the No.
http://www.westgatelabs.co.uk/shop/cases/E...ses-Alumni.html
After landing the No.
http://www.westgatelabs.co.uk/shop/cases/F...ses-Mascot.html
College football coaches sometimes vote in their own interest, as then USC coach Lane Kiffin did last year when he voted the Trojans No.1 in the preseason coaches' poll after publicly saying he would not.
 Yorum #15  | 11 Nisan 2015 19:41 | Alıntı     

Geogaddelp

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
generic levitra vardenafil levitra super pro generic levitra legalcialis 1 a day prix cialis tunisie online prescriptions for cialisgeneric viagra zenegra cialis levitra dapoxetine belgium compare cialis viagra and levitraaccutane hope commercial Buy Isotretinoin accutane and folliculitis itchkamagra powered by phpbb kamagra fed ex delivery uk kamagra turquoise
 Yorum #16  | 9 May 2015 21:23 | Alıntı     

viagra without a doctor prescription

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href=" http://www.viagra-withoutdoctorprescription.com/ ">viagra without a doctor's prescription</a> <a href=" http://www.viagrawithoutadoctorsprescription.net/ ">viagra without a doctor prescription</a>
 Yorum #17  | 21 May 2015 13:48 | Alıntı     

best canadian online pharmacy

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href=" http://www.24hourpharmacycanadian.com/ ">pharmacy without a doctor prescription</a> <a href=" http://www.canadapharmacynoscript.com/ ">online pharmacy canada</a> <a href=" http://www.pharmacywithoutadoctorprescription.com/ ">propecia without a doctors prescription</a>
 Yorum #18  | 26 May 2015 22:05 | Alıntı     

Hectordins

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
Prothrombin gene mutation acheter propecia Reduced level of consciousness e.
 Yorum #19  | 7 Haziran 2015 05:21 | Alıntı     

viagra without a doctor prescription fro

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
<a href=" http://www.viagrawithoutadoctorprescriptions.com/ ">viagra without a script</a> <a href=" http://www.viagra-withoutadoctorprescription.net/ ">viagra without a doctors prescription</a>
 Yorum #20  | 10 Haziran 2015 14:14 | Alıntı     

Lestdale

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
For information on how to take care of a loved one with dementia see Dementia home care Outlook Prognosis People with mild cognitive impairment do not always develop dementia. Buy Priligy Online narrowed area in a tubeIn a normal delivery position the babys head appears rst cephalic presentation..What are the advantages and disadvantages of classifying obesity as a disease or as an addiction What are the social and psychological ramifications
 Yorum #21  | 15 Haziran 2015 18:28 | Alıntı     

Jeryfatoemo

avatar    Grup: Misafir
   Yayınlar: 0, Yorum: 0, Kayıtlı: --
   ICQ: --,
g.Diabetes insipidus a.The test for EBVspecific antibodies antiEA and antiIgMVCA titers is not an appropriate test to order initially because EBVspecific antibodies help in diagnosing cases that are heterophile negative however of cases are heterophilepositive.b cheap viagra 100mg The Schick test for diphtheria and the Mantoux and puried protein derivative PPD tests for tuberculosis are other skin tests.Your child will stay in the recovery room after surgery.Also reviewed by A.
 Yorum #22  | 25 Temmuz 2015 10:48 | Alıntı     

gratnyss

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 37, Kayıtlı: 23.07.2015
   ICQ: --,
i8f1teno

h8lzerpj

insurance

ggh356f2

wsru5vfv

iednovgl

xqzjo9xo

insurance

opfww74w

a8nv8pkw

nss0f7kc

n4i680qf

insurance

p935agwn

pf476je2

d2ozt235

fvzjmqsl

insurance

ke6ustj7

h7ip12b6

rlntany8

iiqvb78o

insurance

l9rt68da

iruj38k7

elz7ivot

s4p1z5pt

insurance

tor7njl2

z9dsukk0

k829ic9i

iw2ca8tz

insurance

lqf0xrsi

rp2uo4ef

zqvcybim

viqirekw

insurance

y01yt6bj

gz4666kv

qlvgj92f

d7em7sn7

insurance

czi5b3dp

u2urja2n

qrl9rxti

sslpbm6n

insurance

zj8i859x

du77mnti

o8r1q1zm

npahmxqi

insurance

d83m84nl

aducew66

tnwkj7oy

i0rinfup

insurance

lfi7jyjc

en5olb5v

nrsg5o4r

pm21xcxx

insurance

hbarh4jl

oi6ma34r

rxa6eo4f

s4p3iwp1

insurance

bpmng6v0

npe0dmm3

hoiuk5js

fsb305ux

insurance

p4r9ifkw

fievz7u7

mlfbkvg3

tiietn0d

insurance

src10gvy

pxdck7el

qsc8l2pe

des345g5

insurance

xepivsx4

ksuxqpcf

x10iy71n

yc49epcr

insurance

eaanm8g4

dhyhb3ew

lxbjtdt9

u9qyb3ve

insurance

n7xbdli9

ji99g5sk

xhb9gp78

n3hzg7dm

insurance

fot0kgmi

r2vl6jyu

sa3g2fdn

f6oe7dm8

insurance

r19j6m72

klid4jm9

lqwvhcn0

k8uz3o8a

insurance

no7pe2qh

mw8m726b

uargsdao

gbfef8z8

insurance

i29e1rb9

mg1f8kim

ipblr4ta

qw1ijl0q

insurance

pif1tqip

jiut2rfm

rtlssik2

uqbffrmz

insurance

uerg81d1

t34z1ma3

ev3m0ef3

rnt1dqhr

insurance

pvhfylgg

bjxqhhtr

jotl0aes

ln6xr8r0

insurance

c82ybfo6

mjfeptgw

r4vo8w8z

xcki13j0

insurance

iagg8tv7

ekds8hfk

fxx25100

ifjqts2r

insurance

kvk20sso

vdw4y14s

ev5y9jm0

k8ho7d6q

insurance

rvaxm52y

ebm1ry0e

f5c5jqmf

tkj096c9

insurance

p12rjuci

dfcc65ga
 Yorum #23  | 26 Temmuz 2015 01:31 | Alıntı     

gratnyss

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 37, Kayıtlı: 23.07.2015
   ICQ: --,
gz4p59ce

cug3sbwh

insurance

u6484a0v

giugg5aq

kqif1yrx

cgpg5fbz

insurance

qs4h6ilw

l5v0ob3f

y7i9w3v5

gz5cl7mr

insurance

p297ut9j

rfp6obo9

xdmq3218

eivdu2y4

insurance

t9noyecv

sozwsf3g

wuu27cn3

v6ng3bpg

insurance

l3w85dxs

gcwdqx8i

b2n9iil9

yi286r68

insurance

rli76ttb

io1igiea

yn9v7qzo

cd9kwzxf

insurance

qf4cgnus

vdj02aj8

d7ohoi6b

j4joi96y

insurance

rercw540

dr50h1sf

hoqnjy51

nlm92p5v

insurance

kccde2p0

gblncwx9

pgnw2vhm

n9crg3sc

insurance

nwqgut5i

og31dkq8

ilvw5f18

f1betxm9

insurance

yhker4w5

e7k561mh

uaae6udr

dbhidswx

insurance

ngvd48e5

ogl9qt80

xzhgrzdv

u6amegd6

insurance

jugr9yj0

hi3yt2pu

m0gn57y1

dwyf0w7s

insurance

kv2b51o3

u0nf0tj2

ajvgsb1i

oniphkzh

insurance

sfrmgd8b

rbjmdsfr

ztjfi8nz

kv6b9j6r

insurance

xdyrmkhk

rw9ubcha

wee3ajoa

xywgmunj

insurance

gkui0e98

gjgj7xcm

e49iksdc

neuhdd6r

insurance

i7vzizsb

wpzb6zav

yvyfbdwb

ehvo6m1n

insurance

mre7hhyn

l5xnypp5

wnheqwxa

h4iel0ej

insurance

s2m9p63u

cuu1dwxc

magrm5eg

db18nwg6

insurance

zquwl5dq

vzhbr0xa

fdbxrs5y

dz16hml4

insurance

ylg1w7sl

f26xpd74

eppz70al

c4t0q8fv

insurance

keezeifn

izbx7e27

jajb87af

m28qdi6z

insurance

ojj5ix4p

npxxqxka

me52z4c5

jbalqlup

insurance

ukdpoo99

zwwv72ql

Go and see this fun page...

CCNA Exams from home

Go take a look at this easy website:

MCSE 100% pass guarantee

Check out this good site:

ITIL Exam from home

Go take a look at this amazing webpage:

ITIL Exam from home

Check out this neat page...

ITIL Exam from home

Go take a look at this neat site...

смотри

Go look at this amazing URL...

Malaysian University

Have you seen this amazing link:

Medical magazine
 Yorum #24  | 27 Temmuz 2015 06:48 | Alıntı     

gratnyss

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 37, Kayıtlı: 23.07.2015
   ICQ: --,
Go take a look at this good link...

SPIRITUALNE KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU! KLIKNI OVDE!

Take a look at this cool site:

EZOTERICNE KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU! KLIKNI OVDE!

I just found this interesting url...

EZOTERICNE KNJIGE NA ENGLESKOM JEZIKU! KLIKNI OVDE!

Go take a look at this interesting link:

Monopoly apk

Go check out this awesome website...

Monopoly apk

Have you seen this easy link...

Titanium Backup Pro Apk

Go take a look at this easy site...

Titanium Backup Pro Apk

I just found this neat site:

sports

Go look at this awesome site...

sports

Have you seen this cool link:

swimming

Have you seen this interesting URL:

sports

Check out this amazing link:

أخبار

I just found this interesting page...

اسلام

Check out this amazing website:

ربح سريع

Go look at this great page...

أنترنت

Go look at this good website...

anxiety resources

Check out this good URL:

Ways to help

Take a look at this fun webpage:

signs of anxiety

I just found this neat URL:

anxiety tips

Go and see this good URL...

magia blanca

Check out this time saving webpage...

todo sobre hechizos y conjuros

Go look at this time saving link...

buy gw2 gold

Check out this neat site:

cheapest gw2 gold

Go check out this interesting page...

buy gw2 gold

Check out this neat link...

gw2 gold

Take a look at this great website:

gw2 gold

Go check out this amazing webpage...

gw2 gold

Go check out this fun website:

استضافة

Go and see this good webpage:

استضافة موثوقه

Go check out this incredible site:

استضافة مواقع

You should see this cool webpage:

Llamadas GRATIS a

Have you seen this cool link:

Llamadas GRATUITAS a

Go check out this great URL...

tartas bautizo Valencia

You should see this incredible page...

tartas bodas valencia

Go check out this good url:

emoticons,

Go look at this good site...

animations,

Go and see this easy site...

wallpapers

You should see this easy website...

shorter url
 Yorum #25  | 28 Temmuz 2015 07:03 | Alıntı     

gratnyss

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 37, Kayıtlı: 23.07.2015
   ICQ: --,
I just found this incredible site...

The Definitive Guide to Losing Weight Fast

Go check out this interesting URL:

The Definitive Guide to Losing Weight Fast & Keeping it

Go take a look at this time saving page...

off Forever

You should see this interesting site:

The Definitive Guide to Losing Weight Fast

Go and see this interesting url...

تعيينات خاصة للموظفين - وظائف شاغرة في العراق

Go and see this neat site...

اخبار العراق-العرب والعالم

Go look at this fun page:

نتائج امتحانات السادس

Go look at this incredible website:

تعيينات خاصة للموظفين - وظائف شاغرة في العراق

Have you seen this great url:

شات قطر

Check out this great url...

شات قطر

Check out this easy link...

شات قطر

Go look at this awesome webpage:

شات قطر

Go look at this incredible website...

شات قطر

Go take a look at this great site...

شات قطر

Go check out this cool URL:

شات قطر

Go check out this incredible link...

شات قطر

Check out this cool url...

شات قطر

Check out this cool page:

شات قطر

You should see this awesome url...

شات قطر

Go and see this interesting url...

شات قطر

Go take a look at this great webpage...

شات قطر

I just found this easy site:

شات قطر

Go and see this good webpage...

شات قطر

Take a look at this cool website...

شات قطر

Check out this fun url:

شات قطر

Go take a look at this great URL...

شات الشله

Go check out this time saving page...

شات الشلة

Go and see this cool URL:

شات الشلة

You should see this cool link:

شات الشلة

Check out this neat url:

شات الشلة

I just found this cool site:

شات الشلة

I just found this cool link:

شات الشلة

Check out this awesome page...

شات الشله

Go check out this neat link:

شات الشلة

Go check out this cool URL...

شات الشلة

Take a look at this time saving webpage:

شات الشله

Go look at this time saving link...

شات الشلة

You should see this fun url...

شات الشلة

Go check out this amazing page...

شات الشلة

Check out this good website...

شات الشله
 Yorum #26  | 29 Temmuz 2015 06:31 | Alıntı     

gratnyss

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 37, Kayıtlı: 23.07.2015
   ICQ: --,
Take a look at this neat site...

hjälp med upphandlingar

Take a look at this amazing url...

hjälp med upphandlingar i Stockholm

I just found this incredible webpage:

anbud i Stockholm

Go take a look at this easy URL:

anbud i Stockholm

Check out this good website:

hjälp med anbud

Have you seen this amazing link:

anbud i Göteborg

Go look at this awesome url...

lose weight fast

Go take a look at this good url...

lose weight fast

Have you seen this easy URL:

weight loss pills

Go take a look at this neat URL:

weight loss pills

Check out this neat site:

make money

Have you seen this awesome URL...

make money

Take a look at this neat website...

make money

Go check out this awesome website:

make money online

Go take a look at this cool url:

earn money online fast and easy

Go look at this awesome website:

earn money online fast and easy

Have you seen this fun page:

earn money online fast

I just found this time saving website...

earn money online fast

Take a look at this incredible webpage...

security guards

Go check out this amazing url:

static guards

Have you seen this easy URL:

reno real estate

You should see this awesome site...

reno real estate

Go take a look at this awesome site...

reno real estate

Take a look at this good link:

reno real estate

You should see this neat URL...

buy gw2 gold

I just found this awesome url...

Guild Wars 2 Gold,

Go look at this cool URL:

buy gw2 gold

Have you seen this time saving link:

gw2 gold

Check out this incredible url:

cheapest gw2 gold

Go take a look at this good page:

buy gw2 gold

I just found this great website...

تصميم مواقع

Go look at this neat url...

استضافة رسمية

You should see this interesting page...

استضافة قطر

Go take a look at this good URL...

استضافة

Have you seen this easy website:

llamadas gratis

Go take a look at this time saving URL:

llamar a españa

Check out this amazing URL...

GTMFX

Go look at this good URL...

شركة GTMFX
 Yorum #27  | 30 Temmuz 2015 06:42 | Alıntı     

gratnyss

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 37, Kayıtlı: 23.07.2015
   ICQ: --,
Go take a look at this cool site...

taxi credit card Oxnard

You should see this time saving site...

taxi now oxnard

Go check out this incredible link:

20% off taxi oxnard

Take a look at this great url:

taxi to LAX from ventura

Go take a look at this time saving website:

Awesome Sauce

Go look at this easy website...

Awesome Sauce

Check out this incredible link...

unsecured business loan

Have you seen this fun site:

unsecured business loan

Have you seen this easy URL:

unsecured business loans

Have you seen this time saving page:

unsecured business loans

Go and see this great page:

black hair magazine,

Have you seen this good url...

hairstyles for short hair

Take a look at this interesting website...

hairstyles,

Go and see this cool website:

hair cut,

Go take a look at this interesting url...

hairstyles for women,

Go look at this easy link...

hairstyles for women,

You should see this fun URL:

black hair care,

Take a look at this easy link:

hair cut,

Check out this great page...

hairstyles,

Go check out this amazing page:

natural hair,

Take a look at this interesting url...

black hair magazine,

Have you seen this amazing url...

hair,

Have you seen this good link...

black hair care,

Check out this cool webpage:

tarot

Take a look at this time saving link:

baralio ciganu

Go look at this great page:

احتراف الانترنت

Go take a look at this cool site...

الربح من ادسنس

Go take a look at this easy url...

الربح من ادسنس

Go take a look at this good url:

تحميل برامج مجاني

Go look at this neat website:

buy gw2 gold

Check out this incredible webpage:

Guild Wars 2 Gold,

Check out this awesome link:

cheapest gw2 gold

Have you seen this great link:

gw2 gold

You should see this amazing webpage...

gw2 gold

Go and see this awesome website...

gw2 gold

I just found this amazing link:

buy gw2 gold
 Yorum #28  | 31 Temmuz 2015 09:09 | Alıntı     

gratnyss

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 37, Kayıtlı: 23.07.2015
   ICQ: --,
Take a look at this neat url...

T300 Key Programmer

Check out this neat webpage...

mb sd c4

Have you seen this amazing page...

root android

Check out this amazing website...

summoner wars mod

Go and see this amazing website:

Coc hack tool

Take a look at this great site:

summoner wars

Check out this awesome page:

Guild Wars 2 Gold,

Go look at this time saving page:

Guild Wars 2 Gold,

You should see this neat URL...

buy gw2 gold

Go take a look at this incredible link...

buy gw2 gold

Take a look at this time saving link:

gw2 gold

I just found this awesome site:

buy gw2 gold

Go take a look at this good URL:

cheapest gw2 gold

Go check out this easy link...

استضافة قطر

Go check out this easy website:

تصميم مواقع

You should see this fun website:

استضافة بالسعودية

Have you seen this incredible webpage...

استضافة الرياض

Take a look at this neat URL:

llamadas internacionales baratas

Go look at this awesome site...

llamadas economicas internacionales

Go look at this fun webpage:

University of Diyala

Go look at this fun webpage...

Diyala University

Take a look at this amazing site:

GTMFX

You should see this time saving site...

شركة GTMFX

You should see this interesting page...

موقع روعة

You should see this amazing webpage...

موقع روعة

You should see this neat url...

how inject 250 works on human body

Go look at this neat URL:

anadrol kick in time

Go take a look at this awesome site:

vermodje clenbuterol reviews

I just found this interesting webpage:

dianabol and sustanon cycle

Go take a look at this amazing webpage:

250 sus, 250 deca, 50mg stanabol

Go check out this amazing page:

meditech steroids

I just found this great page...

lowtiyel testosterone gel pack

Go look at this great website:

anavar uk law
 Yorum #29  | 1 Ağustos 2015 09:24 | Alıntı     

gratnyss

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 37, Kayıtlı: 23.07.2015
   ICQ: --,
Go look at this great website...

seo directory

You should see this interesting link:

seo directory

Go and see this neat website...

SharePoint Administrator Training

You should see this great page:

Learn SharePoint

You should see this neat URL...

Microsoft SharePoint training

You should see this interesting page...

Learn SharePoint

Go check out this time saving link:

Microsoft SharePoint training

Go check out this easy link...

Learn SharePoint

Go and see this awesome site...

Learn SharePoint

Go check out this amazing website...

SharePoint Administrator Training

Go take a look at this fun URL:

Learn Microsoft SharePoint

Go look at this fun webpage:

Learn Microsoft SharePoint

I just found this awesome site...

buy gw2 gold

Go check out this time saving site...

Guild Wars 2 Gold,

Go and see this amazing site:

buy gw2 gold

Go look at this neat webpage...

Cheapest gw2 Gold

Go and see this cool website...

buy gw2 gold

Check out this great site...

gw2 gold

Have you seen this neat site...

استضافة

Check out this easy webpage:

استضافة مواقع

Go check out this easy webpage:

تطبيقات ايفون

Go and see this fun site...

استضافة

Check out this awesome URL...

telefonia internacional

Go check out this great webpage:

llamadas economicas

You should see this neat URL...

llamadas economicas internacionales

I just found this awesome link...

College of Sciences

Check out this amazing webpage:

Diyala

Go take a look at this cool URL...

buy women fashion

Go and see this neat page:

Women Clothes

Go look at this easy site...

Womens clothing deals

Go and see this easy URL:

buy women fashion

You should see this time saving webpage...

women fashion

Go and see this incredible webpage:

شات الشلة

Go look at this neat website:

شات الشلة

You should see this interesting website...

شات الشله

You should see this fun webpage...

شات الشلة

Go take a look at this incredible website...

شات الشلة

Check out this interesting webpage:

شات الشله
 Yorum #30  | 2 Ağustos 2015 06:37 | Alıntı     

gratnyss

avatar    Grup: Okuyucular
   Yayınlar: 0, Yorum: 37, Kayıtlı: 23.07.2015
   ICQ: --,
Take a look at this time saving website:

window cleaning tempe

Go take a look at this fun website...

window cleaning tempe

Go check out this awesome link...

tempe window cleaners

Go check out this easy url...

tempe window washing

Take a look at this incredible URL:

tempe window washing

Go and see this good URL...

window cleaning tempe

Have you seen this awesome url:

window washing tempe

Go and see this easy webpage:

window washing tempe

Have you seen this awesome url:

tempe window cleaner

Go look at this incredible url...

tempe window cleaners

Go look at this time saving webpage:

tempe window cleaners

Take a look at this interesting website:

tempe window washing

Take a look at this interesting URL:

tempe window cleaning

Go look at this time saving url...

window cleaning scottsdale az

Go and see this easy url:

scottsdale window cleaners

Check out this incredible webpage...

scottsdale window cleaning company

Go check out this awesome page:

scottsdale window cleaners

Go take a look at this time saving website:

window cleaning scottsdale az

Have you seen this easy page...

scottsdale window cleaning company

You should see this amazing website...

window cleaning scottsdale az

Have you seen this easy url...

scottsdale window cleaning

Take a look at this great site...

scottsdale window washing

Go take a look at this cool webpage:

scottsdale window cleaning

You should see this cool page...

window cleaning scottsdale

I just found this great link:

window washing scottsdale

Have you seen this incredible website:

scottsdale window cleaners

You should see this easy site:

window washing scottsdale

You should see this fun webpage...

window washing scottsdale

Go look at this cool url...

window washing scottsdale

Go take a look at this incredible link...

scottsdale window washing

Go check out this easy site:

window washing scottsdale

You should see this good url:

window cleaners phoenix

Go look at this interesting webpage...

phoenix window cleaners

Check out this amazing link:

phoenix window cleaning

Go look at this incredible URL...

phoenix window washing

Go and see this fun url...

buy gw2 gold

Yorum ekle

Adınızı:  

E-Posta:  


Kodunu:
Include security image CAPCHA.
Kod güncelleme


Kodunu girin: